Russen verpletteren handbalteam #i/// mjMM SfyL in Kasparov herstelt zich Boer spant een kort geding aan Damestop niet naar Australië .fesper Olsen naar Manchester United Uitslagen UEFA-Cup Hallie wint ér Staking kost Sparta geld Basketballers niet bestand tegen Kentucky Mühren terug naar Volendam GEROMMEL BINNEN KNSB Winst Smislov DESTEM - T26 PAGINA SPORT 1 van onze sportredactie ASKIN - Voor Bert Bouwer, de 31-jarige routinier in de Nederlandse zaalhandbal- ielectie, dreigt 1983 een rampjaar te worden. Tij- aens het toernooi om het B- «ereldkampioenschap in maart degradeerde Neder land naar de C-groep, aan het begin van de lopende competitie werd Bouwer uit het veld gestuurd en ge schorst en juist in zijn hon derdste interlandwedstrijd hield wereldkampioen de Sovjet-Unie op een ontstel- lende wijze huis. De nederlaag (17-36) bete kent de grootste in de ge schiedenis tussen beide lan den, waarbij de vaderlandse handballers nog coulant werden behandeld. Halver wege leidden de kunste naars in het handbalspel met 22-10. In de tweede helft, nadat de staatsama- teurs aan de opdrachten van hun coach hadden voldaan, trok de verreweg sterkste ploeg van het Polar-Cup- toernooi royaal de trucen doos open en verzorgde voor het duizendkoppige publiek in Askin een show die onna volgbaar genoemd mag worden. Op deze wijze meenden de Russen de jubileum wed strijd van Bouwer kennelijk op eigen wijze te vieren. Dat het ten koste ging van de doelpuntenproductie deerde hen niet. Nederland kon de handen dichtknijpen. In het begin van de wedstrijd, waarin de doelman van Vlug en Lenig, Han Geus- kens zijn debuut maakte, waren de bedoelingen van de Sovjets al duidelijk. Een dag eerder hadden zij tegen B-land Frankrijk met slechts 27-18 gewonnen en die schande moest tegen Ne derland worden uitgewisd. Na twaalf minuten was het al 12-4, bij rust was de marge uitgebouwd werd tot 22-10. Het nerveus spelende Nederland keek veelal meer naar de acties van de Rus sen dan aan het eigen spel te denken. Rusland voerde na de pauze de score op naar 33-12 alvorens met een waar circus te beginnen. Oranje was blij omdat het anders een nederlaag met minstens 25 treffers verschil zou zijn geleden. Voor de Russen was de wraakactie gelukt. Nederland werd afgescho ten en het Noorse publiek heeft hogeschoolhandbal gezien. Wellicht voor de eer ste keer in de historie van Noorwegen. Nederland - Sovjet-Unie 17-36 (10-22). Doelpuntenmakers Nederland: Paul Louwers (4), Lambert Schuurs (4), Winny Schmeitz (2), Jan Majoor (2), Jan Willem Hamers (2), Henk Groe ner, Patrick van Olphen en Fred Be- rendsen. Sparta gaat Haarlem achterna GRAZ: Sturm Graz (Oos) - Loko- motiv Leipzig (Odl) 2-0 (2-0), 14. Jurtin 1-0, 24. Jurtin 2-0. Scheids rechter: Hackett (Eng). Toeschou wers: 16.000. WENEN: Austria Wien (Oos) - In ter Milan (Ita) 2-1 (0-0). 53. Muraro 0-1,76. Nyalasi 1-1, 81. Nyalasi 2-1. Scheidsrechter: Carpenter (Ier). Toeschouwers: 20.000. Gele kaar ten: Baumeister en Koncilia (bei den Austria Wien) en Bergomi (In- ter Milan). MtJNCHEN: Bayern München (Wdl) - Tottenham Hotspur (Eng) 1-0 (0-0). 86. M. Rummenigge 1-0. Scheidsrechter: Keizer (Ned). Toe schouwers: 20.000. Gele kaarten: (Üemence en Thomas (beiden Tot tenham). LENS: FC Lens (Fra) - Anderlecht (Bel) 1-1 (0-0) 88. Vandenbergh 0-1, 90. Munaron (eigen doel) 1-1. Toe schouwers: 18 000 NOTTINGHAM: Nottingham Fo rest (Eng) - Celtic (Sch) 0-0. Toe schouwers: 32.017. Radnicki Nis (Jsl) - Hajduk Split (Jsl) 0-2 (0-1). 43. Vujovic 0-1, 54. VulicO-2. Toeschouwers: 20.000. WATFORD: Watford (Eng) - Sparta Praag 2-3 ROTTERDAM - Floor Bou wer. de woordvoerder van Sparta, verklaarde na afloop van het duel dat de stakings actie van het buspersoneel de Rotterdamse club 75.000 gul den had gekost. Er kwamen slechts 13.000 toeschouwers op het duel af, ondanks het gege ven dat de Rotterdamse club zelf ruim tien bussen had in gezet om supporters van en naar de NS-stations te vervoe ren. Bouwer; „Wij hadden gere kend op 15.000 tot 20.000 men sen. Door de staking bij het buspersoneel zijn slechts 13.000 toeschouwers op de wedstrijd afgekomen". De recette van de wedstrijd was 190.000 gulden, waarvan 90.000 gulden winst. Eenvijfde deel daarvan is be stemd voor de spelers. LEXINGTON - De laatste wedstrijd van de tournee door ie Verenigde Staten is iets te veel geweest voor de Neder landse basketbalploeg. Dins- iagavond werd in Lexington, "oor 21.000 toeschouwers, met (rust 21-41) verloren van Je Universiteit van Kentucky. Haar Nederland in het slot- iiiel werkelijk op zijn laatste henen liep, trof de ploeg het sterkste team, zeker fysiek, van zijn leerzame tocht. De inspanningen, die de groep van Heger had door staan, de laatste lange reisdag, ®t vier uur 's middags onder weg, om acht uur beginnen foor een bomvolle zaal, waren terug te vinden in het spel. ROTTERDAM - Sparta heeft door het gelijke spel (1- 1) woensdag tegen Spartak Moskou in feite net zo wei nig kans de volgende ronde van het UEFA-bekertoer- nooi te bereiken als Haarlem, dat na een wedstrijd vo rig jaar had tegen dezelfde Sovjet-voetballers. Door hun spontaniteit voorkwamen de Rotterdammers een nederlaag, maar het gelijke spel biedt Sparta over twee weken niet meer dan de schijn van een perspec tief. Het geroutineerde Spartak, met de uitblinkende doelman Dassajev, is nauwelijks in problemen geweest. Slechts scheidsrechter Nazare uit Por tugal had een hekel aan de Oosteuropeanen. Hij toonde zich een kaartliefhebber en schudde in het voordeel van Sparta. De keurig voetballen de bezoekers kregen liefst vijf gele kaarten voor onbenullige overtredingen van de regels zoals opzettelij k hands, protest en hinderlijk in de weg staan. Gess kreeg er zelfs twee toe bedeeld, al was de laatste zijn eigen domme schuld. Sparta begon dan weliswaar over tuigd van eigen kunnen. Na tien minuten werd al enigszins duidelijk dat het zelfvertrou wen voor het grootste gedeelte voortkwam uit de overweldi gende belangstelling voor Ne derlands enige overgebleven club in de toernooien om de verschillende Europese be kers. Het uitstekende begin, met kansen voor Holverda en Lengkeek, al leek internatio nal Dassajev nauwelijks onder de indruk, stoelde meer op jeugdig enthousiasme, dan speltechnische bekwaamheid. De Moskovieten raakten ook niet overdonderd. Ze schrok ken zelfs niet van de fraaie mogelijkheid die Holverda kreeg. Dassajev raapte het rol- lertje eenvoudig op en zijn uit trap maakte het karakterise ren van de nummer twee van de Sovjet-Unie al veel gemak kelijker. Met subtiel positie spel werd het Spartaanse mid denveld ontregeld. Slechts aanvoerder Van Gaal oogstte bewondering voor zijn balcon trole en zijn wegdraaien van de tegenstander. Veel meer dan balbezit van korte duur leverde het doorgaans niet op. Spartak Moskou loerde bo vendien erg attent op fouten van de tegenstander. En die kwamen ook. Vooralsnog le verde dat geen werk op voor doelman Van Noortwijk, om dat de internationals Gavrilov en Rodjokov kampten met grote onzuiverheid van de korrel. Laatstgenoemde mid denvelder stelde die echter na ruim een half uur spelen feil loos bij De defensie van Sparta die regelmatig overtredingen no dig had om foutjes te herstel len, moest een vrije schop weggeven op de rand van het strafschopgebied. Gladikin posteerde zich achter de bal om de ingestudeerde vrije trap te nemen. Hij koos voor een breedte-pass op Rodjokov, die een knal naar de kruising gaf. Van Noortwijk kon slechts toekijken: 0-1. De Rotterdammers probeer den nog wel veel in de reste rende minuten tot de pauze, maar deden dat steeds volgens het beproefde stramien. Hoge voorzetten, die of door Dassa jev zonder enige moeite kon den worden opgevangen, of door de sterk koppende verde digers Basoeljev en Morozov weggewerkt. Bert Jacobs bedacht in de rust dezelfde oplossing als tij - dens de uitwedstrijd tegen Je na, toen Sparta ook tegen een achterstand aankeek. Hij stuurde de lange Van de Berg naar de voorhoede ter ondersteuning van Holverda. Het leidde de aandacht wel af van de kleine, maar hoog springende spits. Hij ontbeer de echter iets geluk om de knappe voorzet van Van Gaal tot de gelijkmaker te promo veren. De kopbal rolde over de lat achter. Het tot dan toe slechts op lichtende vlammetje laaide pas op tot een heus vuurtje, toen Gess met zijn tweede gele kaart naar de kleedkamer werd verbannen. De eerste keer werd hij zwaar bestraft voor een allerminst onbehoor lijke overtreding tegen Van Gaal, minuten later beging hij de stomste fout uit zijn loop baan. Hij nam de bal ouderwets hard op de schoen toen er al door Nazare was gefloten voor een overtreding. Dat Sparta in de laatste twintig minuten een speler meer had, was evenwel nauwelijks te merken. De ploeg probeerde wel een storm van aanvallen te ontketenen, maar de uiteindelijke hoge voorzet verdween bij herha ling in de grijpgrage handen van Dassajev. Ook al omdat Van de Berg zich weer naar de middenlinie liet terugzakken. Tien minu ten voor tijd leverde de offen sieve drang, met recht wanho pig, toch nog succes op. Hard loper Lengkeek, die erg weinig had laten zien, ging languit over het uitgestoken been van Rodjokov. De Portugese arbiter was onverbiddellijk en liet De Wolf, enkele maanden geleden nog een gewaardeerde kracht van het C-team, van elf meter raak mikken; 1-1. Sparta (Ned) - Spartak Moskou (Sov) 1-1 (0-1). 34. Rodjokov 0-1, 80. De Wolf (strafschop) 1-1 Scheids rechter: Nazare (Por), Toeschou wers: 14.500 Gele kaarten: Van Oosten (Sparta), Sosjnov, Gess (2 x), Rodjokov (allen Spartak) Sparta: Van Noortwijk; Blind, Ste vens, Van Oosten en De Wolf (Schmidt); Van de Berg, Van Gaal en Olde Riekerink; Lengkeek, Hol verda en Eijer. Spartak: Dassajav; Sosjnov, Ba soeljev, Morozov en Boebnov; Sje- renkov, Gladikin en Gess; Argoed- jajev, Gavrilov en Rodjokov. (ADVERTENTIE) IJzersterke kom- binatie. Klopboor en schroe vedraaier. 500 watt sterk. 13 mm boorkop. Draait links- en rechtsom. Traploos regelba re snelheid. Kemakeur. 1 jaar garantie. Gangbare prijs Wout Holverda is een Russische verdediger te slim af, maar veel gevaar zou er verder uit de ze actie niet onstaan. - fotoanp LONDEN - Gari Kasparov heeft zich woensdag althans gedeeltelijk hersteld van de schrik, die zijn nederlaag in de eerste ronde van de tweekamp tegen Kortsjnoi ongetwijfeld heeft teweeg gebracht. Hij verdedigde zich in de tweede partij zo gedegen, dat Kortsj noi op de 31ste zet erkende geen voordeel van betekenis te hebben en remise aanbood. KOPENHAGEN - Gilbert Hallie is het internationale bokstoernooi van Kopenha gen, dat geldt als een van de kwalificatietoernooien voor de Olympische Spelen, begonnen met winst. De Nederlandse weiter versloeg de Pool An- drezej Dobosz op punten. De eerste twee ronden over klaste hij zijn tegenstander. Halverwege de derde ronde kwam de Pool terug dankzij een betere conditie. Hallie komt donderdag in de tweede ronde uit tegen de Ke- niaan Otieno Okoth. 's Mid dags boksen in Kopenhagen Pedro van Raamsdonk en Ro meo Kensmill. DEN HAAG - Gerrie Mühren keert na het lopende seizoen terug naar Voiendam. De 37- jarige vrije verdediger van DS '79 gaat het jeugdplan van Vo iendam verzorgen en zal ook als speler inzetbaar blijven voor de ploeg uit het paling dorp. Nico de Bree neemt bij DS'79 tot de winterstop de plaats van Jaap Bloem in. De Bree, die voor het laatst actief was voor de Belgische eerste klasser Beerschot, vervangt doelman Bloem, die in de wed strijd tegen Feyenoord een arm brak, in de duels tegen Haarlem, Ajax en Groningen. De Bree is 37 jaar. Kasparov dacht even na en accepteerde het aanbod. De stand in de twaalf par tijen omvattende tweekamp is hierdoor 1%-% in het voordeel van Kortsjnoi. De uitgeweken Sovjetrussische grootmeester, wiens liefde-haatverhouding met het vaderland in de loop van de jaren voor een groot aantal incidenten zorgde, heeft zich kennelijk voorgeno men ditmaal alleen van zich te laten horen via zijn daden aan het schaakbord. Ook woensdag kwam hij in de Tarrasch-variant van het geweigerde dame-gambiet met een eigen vondst; a3 op de twaalfde zet. Het kostte Kas parov 38 minuten eer hij met Le7 antwoordde. De voortzet- LUIK - Standard Luik heeft gisteren contact opgenomen met de Spaanse club Zaragoza en Voiendam om te komen tot een overeenkomst die moet leiden tot het huren van Ton Blanker. Er was telefonisch contact tussen Standard en trainer Leo Beenhakker, de coach van Zaragoza. Blanker komt dit seizoen uit voor Voiendam, dat hem over nam van Excsior en ook van de Spaanse club huurde. Maar de voormalige spits van Ajax komt bij Voiendam niet uit de verf. Vandaar dat Standard Luik zich heeft gemeld om hem, zolang Hrubesch niet be schikbaar is, in te lij ven. Komt Hrubesch terug dan zit Stan dard met vier buitenlanders. Naast Hrubesch hebben ook Tahamata en Jelikic niet de Belgische voetbalstatus. Standard heeft inmiddels afgezien van Jan Poortvliet. PSV wil hem alleen verkopen en dat vindt Standard te duur. AMSTERDAM - Ajax is er niet in geslaagd Jesper Olsen aan zich te binden voor de komende seizoenen. De landskampioen had Olsen een nieuw contract aangeboden voor twee of drie jaar. Daarbij was hem een jaarsalaris toegezegd van 400.000 gul den plus een vrije transfer na drie jaar, wanneer hij voor die pe riode zou tekenen. De Deense international besloot woensdag een contract met Manchester United te tekenen. Olsen heeft Ron Atkinson, de manager van Manchester United meegedeeld, dat hij na dit seizoen, het laatste van zijn contractperiode bij Ajax, naar Manchester komt. De 23-jarige linksbuiten, die drie seizoenen bij Ajax heeft gespeeld, kwam de afgelopen weken nog eens nadrukkelijk in de belangstelling van En gelse clubs, ook Tottenham Hotspur en Arsenal, nadat hij met de nationale ploeg van Denemarken de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap bereikte ten koste van Engeland. Het aanbod van Ajax stuitte bij Olsen af op diens verlan gen voor volle stadions te kun nen spelen. Daarmee stapt hij in het spoor van Sören Lerby, die op dit moment bij Bayern München ook wat meer pu bliek langs de lijn gewend is dan in zijn Ajax-jaren. De on derhandelingen tussen Ajax, dat Olsen drie jaar geleden re latief voordelig van Nastved uit Denemarken binnenhaalde en Manchester United zullen vermoedelijk moeilijk zijn omdat de Amsterdamse club de financiële zekerheid wil dat een vervanger op niveau kan worden aangetrokken. Of, zoals voorzitter Harm- sen het eerder heeft gesteld, „ook Ajax moet verder". Bij transfers naar het buitenland zijn de spelers niet beschermd door een gelimiteerd transfer bedrag. Volgens informaties uit Engeland zou Manchester United voor de 'operatie-Ol- sen' een bedrag van rond 800.000 pond (ruim 3,5 miljoen gulden) voor drie jaar over hebben. Uit dat bedrag zal Olsen het bedrag moeten vrijmaken om zich los te kopen van Ajax. De situatie is dus in alle opzichter} duidelijk anders dan drie jaar geleden toen Olsen besloot naar Amsterdam te komen. De op dat moment negentien-ja rige Deense belofte onderhan delde voornamelijk op basis van zijn toekomstige salaris. Ajax betaalde hem ook aan zienlijk minder dan hij in de komende drie jaar zou kunnen verdienen. De club heeft hem in feite tegen het advies van trainer Kurt Linder aange trokken, die concludeerde: „Deze man is niet inzetbaar". AMERSFOORT - Henk Boer, de coach van de Nederlandse all round-kernploeg is van plan een kort geding aan te spannen te gen het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond. Dit wil Boer doen als het bestuur van de schaatsbond de gisteravond uitgevaardigde opdracht om toch met de all-rounders deel te nemen aan de stijd om de Dom-tro- fee in Utrecht op 11 december niet intrekt. schaatsbond: „Boer is bij onze ting vergde eveneens veel be denktijd van zwart. Op de twintigste zet had hij nog slechts een half uur over voor de andere twintig. Inmid dels echter waren de ernstig ste dreigingen gepareerd. Kortsjnoi forceerde weliswaar dame-ruil, maar moest kort erop tot herhaling van zetten overgaan om nadeel te vermij den. Bij de tweede grote afruil werd tot remise besloten. Verloop tweede parij: Kortsjnoi: wit, Kasparov: zwart. Geweigerd damegambiet, Tarrasch-variant 1. d2-d4, d7-d5 2. e2-c4, e7-e6 3. Pbl- c3, c7-c5 4. c4xd5, e6xd5 5. Pgl-f3, Pb8-c6 6. g2-g3, Pg8-f6 7. Lfl-g2, Lf8-e7 8. 0-0, 0-0 9. Lcl-g5, c5xd4 10. Pf3xd4, h7-h6 11. Lg5-e3, Tf8-e8 12. a2-a3, Lc8-e6 13. Ddl-b3, Dd8-d7 14. Pd4xe6, f7xe6 15. Tal-dl, Le7- d6 16. Le3-cl, Kg8-h8 17. Db3-a4, Dd7-e7 18. e2-e3, a7-a6 19. Da4-h4, Ta8-c8 20. e3-e4, d5-d4 21. Pc3-e2, e6-e5 22. Lg2-h3, Tc8-c7 23. Lcl-g5, Kh8-g8 24. Lg5xf6, De7xf6 25. Dh4xf6, g7x£6 26. Pe2-cl, Pe6-a5 27. Pcl-d3, Pa5-b3 28. Lh3-f5, a6-a5 29. Kgl-g2, Kg8-g7 30. Kg2-h3, Te8- e7 31. Pd3-el, remise op voorstel van Kortsjnoi. Vassili Smislov uit de Sov jet-Unie heeft woensdag in Londen de eerste partij in de halve finales van het kandida tentoernooi tegen de Hongaar Zoltan Ribli gewonnen. De stand in de tweekamp is 1-0 in het voordeel van de Russische grootmeester. De partij was dinsdag afge broken in een betere stelling voor Smislov, die woensdag in de tweede zitting het punt de finitief binnenhaalde. De afgebroken stand was als volgt: wit (Smislov): Kgl, Td7 en f6, Pe6, pionnen f3, g2, h4 Zwart (Ribli): Kg8, Ta8 en c6, Lc2, pionnen f5, g6, h7. 41. Ta8-c8 (afgegeven zet) 42. h4-h5, f5-f4 43. h5-h6, Lc2-f5 44. Td7- g7, Kg8-h8 45. Tf6-f7, g6-g5 46. Pe6-d4, Tc6-cl 47. Kgl-h2, Lf5-g6 48. Tf7- f6, Tcl-c5 49. Tg7-d7, Ta8-g8 50. ,Td7-e7, Tc5-a5 51. Pd4-c6, Ta5-a6 52. Te7-e6, Lg6-h5 53. Pc6-e5, Ta6- a7 54. Tf6-f5, Ta7-b7 55. Te6-d6, Tb7-a7 56. Td6-b6, Ta7-e7 57. Tb6- f6, Te7-e8 58. Pe5-c4, g5-g4 59. Pc4- e5, g4xf3 60. Tf5xh5, Tg8xg2 61. Kh2-h3, Tg2-g3 62. Kh3-h4, f3-f2 63. Tf6xf4, Tg3-gl 64. Th5-f5 Tgl-hl 65. Kh4-g3 Zwart geeft op. door Rob van Dourson Boer gaat ervanuit dat hij als autonoom coach het voor het zeggen heeft en dat het DB van de KNSB vergeet „dat wij met de voorbereiding voor de Olympische Winterspelen be zig zijn". Mocht Boer de recht zaak doorzetten en inderdaad niet aan de opdracht van de KNSB om in Utrecht met zijn ploeg aan de start te komen willen voldoen, dan heeft de schaatsbond het recht de hui dige kernploeg van Henk Boer op te heffen en een nieuwe aan te wijzen. De Groninger coach raakte daar gisteravond ech ter niet van onder de indruk. „Dan gaan we gewoon zelf verder, want via het Neder lands kampioenschap eind de cember, plaatsen mijn jongens zich toch wel voor de grote toernooien. Dus wat dat be treft hebben wij geen proble men". De KNSB betreurd de hou ding van Boer. Paul Böge- mann, de bureauchef van de bond in dienst en hij heeft zich bij een opdracht van zijn baas neer te leggen". Yep Kramer, een van de ge dupeerde schaatsers, vindt een en ander belachelijke zaak. „Het NOC heeft bepaald, dat wij prestaties moeten neerzet ten in internationale wedstrij den om een plaats af te dwin gen voor de Olympische Spe len. Daarom hebben wij geko zen voor een trainingskamp in Inzeil met het oog op de inter land tegen Noorwegen en Zweden op 17 en 18 december. Deze beslissing doorkruist het programma volledig. Het is uiterst merkwaardig, dat wij thans een soort bevel krijgen van de KNSB. Met de Neder landse kampioenschappen is ook al gesold. Daardoor is het programma ook al in de war geraakt. Als het moet dan moet het, maar met veel ple zier zullen wij in Utrecht niet rijden", aldus Kramer. SYDNEY - Andrea Jaeger en Chris Evert hebben afgeschreven voor de Open Australische tenniskampioenschappen, die vol gende week in Sydney beginnen. Beide Amerikaanse speelsters, die afgelopen week in Tokio nog aan een lucratief toernooi deel namen, geven blessures als reden op. De 18-jarige Jaeger, derde op de wereldranglijst, onder vindt hinder van een spier in de schouder. Evert, een plaats hoger genoteerd, wil het gene zingsproces aan een slepende voetblessure door rust bevor deren. Ook de nummer vier op de ranglijst, Tracy Austin, ont breekt in Sydney. Zij is al bij na een half jaar uit de roulatie door een hardnekkige rugbles- sure.Door deze afschrijvingen staat Martina Navratilova, die dit jaar slechts een partij ver loor, van Ka thy Horvath tij dens de Open Franse, weinig in de weg haar titel te prolon geren. Ook woensdag zijn tijdens het internationale damesten nistoernooi in Sydney op nieuw twee geplaatste speel sters uitgeschakeld. Ditmaal vielen de Canadese Carling Bassett (nummer vijf) en de Westduitse Claudia Kohde (negende) ten offer aan de da dendrang van de niet gekwali- ficeerden. Carling Bassett verloor in de derde ronde in drie sets van de 19-jarige Gigi Fernandez: 4-6 6-4 6-4. Deze Portoricaanse is pas tien dagen professional en kon dank zij van haar va der geleend geld de trip naar Australië maken. Nu heeft ze al 4.000 dollar (ongeveer 12.000 gulden) verdiend, zodat het er naar uitziet dat haar vader niet al te lang op teruggave van het geïnvesteerde geld zal hoeven te wachten. In de kwartfinales komt Gi gi Fernandez, 154e op de we reldranglijst, tegenover de Australische Elizabeth Sayers te staan. Sayers won in de der de ronde van de Amerikaanse Shelly Acker (6-4 6-4). Claudia Kohde stuitte in de tweede ronde op de onverzet telijke Britse Anne Hobbs en verloor met 4-6 5-7. Dinsdag werden de als eerste geplaat ste Hana Mandlikova en Bar bara Potter (zevende) uitge schakeld. De Open Zuidafrikaanse tenniskampioenschappen raakten woensdag opnieuw een geplaatste speler kwijt. Bill Scanion, de nummer vijf van het schema, verloor met 6-2, 6-4 van de Braziliaan Cassio Motta. de uitslagen: eerste ronde: Cassio Motta (Bra) - Bill Scanion (Vst) 6-2, 6-4, Jose Higueras (Spa) - Fritz Buehning (Vst) 6-3, 7-5, Johan Kriek (Vst) - Michael Westphal (Wdl) 6-2, 6-1, Claudio Panatta (Ita) - Robbie Venter (Zaf) 7-6, 6-2, Colin Dowdeswell (Eng) - Jay Lapidus (Vst) 6-3, 6-1, Brad Gilbert (Vst) - Henri de Wet (Zaf) 4-6,6-4,6-1

de Stem | 1983 | | pagina 7