belasting tweeverdieners prins met uiver de lucht in V akcentrales somber over zin kamerdebat JeirelHd GEBAKKEN VOLGENS T BOEKJE. Steeds minder goed kope huurwoningen I Kamerbureau's eisen halt aan commercie DSM voor rechter Alle mantels l' halve prijs Moeilijk voorspelbaar Bestuur taxicentrale eist einde bezetting DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 BINNENLAND Ministerie streeft naar eigen huursubsidie voor woongroepen Prof. Douben: Sociale zeker heid heel wat onzekerder E STEM COMMENTAAR to IN ROTTERDAM: Geen giropost uit Arnhem Verkoop van wenskaarten stagneert Bloemisten zijn biij met acties Korting van 3 aanvaarden Lubbers: verder praten, zelfs met Van de Scheur CNV: ONTZIE DE MINIMA Werkgevers eisen einde acties PTT Omdat het altijd beter kan. T28 PAGINA 3 Bedrijven met handen in het haar Van een onzer verslaggevers BREDA/ DEN HAAG - De bedrijven zien met angst en beven de belas ting voor tweeverdieners op zich afkomen. Die belasting zou aan het begin van 1984 moe ten ingaan en tegen de jaarwisseling is pas be kend of de Eerste Kamer met het betreffende wets ontwerp akkoord gaat. Van bedrijven wordt al dus in korte tijd een ad ministratief reuzewerk verwacht. Het VNO, het Verbond van Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De komende jaren zullen mensen met een laag in komen steeds langer moeten wachten op toewijzing van een joedkope huurwoning. Dit zal het gevolg zij n van een toenemende verkoop van deze woningen. Het gaat hierbij jaarlijks om minimaal 20.000 wonin- gen. Deze conclusie en de daarop gebaseerde voorspelling over het toekomstige woningaanbod zijn te vinden in een woensdag ver schenen rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumentenaangelegenheden Swoka. Dit instituut voor so ciaal beleidsonderzoek bestudeerde de omzetting van huur- in koopwoningen in de jaren 1980 en 1981. Kopers van de huurwoningen zijn vooral tweepersoonshuis houdens met een behoorlijk hoog gezamenlijk inkomen. Zij zijn overwegend jong. Volgens de swoka zijn ze goed af met de aan koop van zo'n huurwoning: een kwart van hen betaalt minder dan tien procent van het netto-inkomen aan woonlasten, ruim een derde zit tussen'tién en twintig procent. Betrekkelijk duur uit is veertien procent: dit percentage ver woont meer dan dertig procent van het netto-inkomen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Volkshuisvesting werkt aan de mogelijkheid om indi viduele huursubsidie te ver strekken aan woongroepen. Dat heeft drs Carla Storm van dit departement gisteren ?gd op een bijeenkomst in Ben Haag over het onderwerp 'Wonen in groepsverband'. De bijeenkomst was georga niseerd door het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting. Storm is secretaris van een ambtelijke werkgroep die ge durende drie jaar allerlei vor men van gemeenschapplij k wonen heeft bestudeerd. Staatssecretaris Brokx is van mening dat mensen die in een groep willen wonen de zelfde rechten op subsidie moeten hebben als gezinnen en alleenstaanden. Volgens Storm hoeft de bestaande huursubsidieregeling alleen in 'technische' zin te worden uit gebreid. Onder een woongroep verstaat het ministerie een huishouden dat uit ongeveer tien mensen bestaat. ROTTERDAM - De sociale ze lfheid in ons land zal in de '«komst zeker minder zeker •orden. Het systeem, al enkele Uren onder druk van maat schappelijke veranderingen, "1 steeds sterker bedreigd •orden. De vergrijzing, de emanci patie en de verandering in sa menlevingsvormen en de af kalvende werkgelegenheid zullen er voor zorgen dat ba sisuitkeringen steeds algeme ner worden. Dat zei prof. dr. N. Douben, hoogleraar economie in Nij megen gisteren tijdens de le denvergadering van het Ver bond van Verzekeraars in Ne derland. Het is onmogelijk te bepa len, hoe optimaal ons sociale verzekeringsstelsel nu werkt Daarom hoeft een bezuiniging op de sociale uitgaven nog niet te betekenen, dat een beter stelsel wordt bereikt. JA de goedkeuring door het Westduitse parlement van de plaat- *9 van nieuwe Amerikaanse kernraketten kan Rusland niets an- concluderen dan dat het de eerste ronde in de 'zenuwen'- ™'og tegen de stationering van deze wapens in West-Europa eeft verloren. De Russen hebben nu tijd nodig om zich op hun gnde zetten voor te bereiden en dus hebben zij zich terugge ven uit de ontwapeningsonderhandelingen in Genève. De Amerikanen verwachten dat de Russen binnen niet al te «ige tijd wel weer naar de onderhandelingstafel zullen terugke- Als de NAVO-landen duidelijk laten blijken niet te zullen wij- ,=n voor de dreigementen van Moskou zal Andropov, zo is de re- Pienng, wel van tactiek veranderen en alsnog proberen de «Me Amerikaanse raketten - nu dan via serieuze onderhande l-buiten West-Europa te houden. Laten we het hopen. Tegen deze theorie pleit het feit dat er het Jend jaar in de Verenigde Staten presidentsverkiezingen wor- jAfWöuden. Reagan zal zich hoogstwaarschijnlijk weer kandi- stellen. Een ook voor conservatief Amerika aanvaardbaar Japeningsakkoord met Rusland zou hem als presidentskandi- aizeer van pas komen. De Russen hebben er echter geen en- Belang bij om hem zo'n steuntje in de rug te geven. In het r in kunnen ze Reagans bloed wel drinken, iiin 20u voor de Sovjet-leiders nog een andere reden kunnen l om voorlopig een afwachtende houding aan te nemen. De re ins 36n Van C'e Westeuropese NAVO-landen mogen zich dan tot Sek!erre aan de Plaatsingsafspraken hebben gehouden, de poli- E/<r'n'e 'n En9elanc|, West-Dultsland en Italië, geruime tijd welijks geïnteresseerd in de rakettenproblematiek, gaat zich steeds meer tegen afzetten. Recente enquêtes wijzen dat jev°!e delen van West-Europa worden bovendien nog steeds L's'®rct door de economische crisis. Als de Russen bijvoor- jA Nederlandse kranten lezen en Nederlandse TV-uitzendln- ida h da' doen ze dan zouden ze best eens op de fjjio i kunnen komen dat het centrumrechtse getij in Noord- lcti pa lijkt te keren en er nieuwe kansen komen voor partijen die 9ernakkelijker door Russische dreigementen laten impone- Nederlandse Ondernemingen, verwacht een geweldige puin hoop in de bedrijven. Hun taak bestaat uit het laten in vullen van nieuwe werkne mersverklaringen, het oplos sen van de vraag wie nu wel en niet tot tweeverdieners be horen, inschalen van werkne mers voor de loonbelasting. Het verbond zag de bui al hangen voordat de Tweede Kamer het wetsontwerp in be handeling nam. Aan het parle ment werd daarom gevraagd de enorme lastenverzwaring voor het bedrijfsleven te voor komen. Volgens VNO kan dat- door de nieuwe belasting uit het pakket loonbelasting te halen en onder te brengen bij de inkomstenbelasting. Het parlement ging niet in op het VNO-verzoek. Bijge volg zal het verbond er bij de Eerste Kamer op aandringen rekening met zijn bezwaar te houden. VNO hoopt nu, dat de Senaat het wetsontwerp in de huidige vorm afwijst om zijn gewenste verandering door de regering te laten aanbrengen. Tot na de behandeling in de Senaat weet het bedrijfsleven niet waar het aan toe is. Stel, de Eerste Kamer aanvaardt het wetsontwerp, dan zal de overheidsadministratie nog weken nodig hebben om de nieuwe papierwinkel af te werken en instructies samen te stellen. Ver in januari of februari krijgen loonadministraties van bedrijven vervolgens een berg förmulieren toegescho ven, welke na invulling dienen voor bepaling van de loonbe lasting. Het hele tot nu toe ge hanteerde systeem vervalt. Een nieuwe administratie komt ervoor in de plaats. Een gigantisch werk, dat op 1 ja nuari dient toegespitst te zijn. Het ministerie van Finan ciën heeft begrip voor het pro bleem van de bedrijven. Het laat nu alvast nieuwe werkne mersverklaringen drukken, maar het versturen- van die formulieren moet wachten op het aannemen van het wets ontwerp. jVoorii tosi tokt r,llQ --H'g lijkt ons de verdere ontwikkeling rond de ontwape- „usKwestie minder voorspelbaar dan Washington blijkbaar Van onze Haagse redactie OM POSITIE HUURDER TE VERSTERKEN DEN HAAG - Er moet een wettelijk verbod komen op commerciële bemiddeling van kamers. Dat eist de Landelijke Vere niging van Niet-Commerciële Kamerburo's, die gisteren is opgericht. In de nieuwe vere niging hebben dertig plaatse lijke kamerbureau's hun krachten gebundeld om de ka merhuurder „te beschermen tegen het beleid van staatsse cretaris Brokx". Volgens de vereniging vra- gen de commerciële bemidde laars zeer hoge bedragen aan inschrijfgeld zonder dat ooit aanvaardbare woonruimte wordt aangeboden en gaan de ze bureau's ook in zee met ma lafide verhuurders. Een ande re klacht is dat de commercië le instellingen er niet voor te rugdeinzen distributiewonin gen te bemiddelen, waardoor de huurder zonder het te we ten illegaal woont. Alleen erkende makelaars en niet-commerciële bureau's zouden daarom nog maar mo gen bemiddelen bij kamer huurtransacties. Om het verhuren van ka mers aantrekkelijker te ma ken zou de fiscus inkomsten uit kamerverhuur minder moeten belasten en geen kor ting op de huursubsidie moe ten toepassen bij iemand die een kamer verhuurt. Deze wensen gaat de vereniging kenbaar maken aan staatsse cretaris Brokx (Volkshuisves ting). In Brabant hebben zich als lid opgegeven: het Jongeren- huisvestingskollektief in Roo sendaal en het Projekt Huis vesting in Breda. In Zeeland bevinden zich geen leden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Prins Bernhard met de bemanning die de vlucht van de Uiver nog eens gaat overdoen op Schiphol, kort voor hij zelf een proefvlucht maakte. - foto anp de snelheidsrace. Gisteren vloog prins Bernhard vanaf Schip- hol-Oost een rondje met het toestel. De DC-2 is de laatste dagen regelmatig boven Amsterdam en omgeving te zien. Het vliegtuig maakt proef vluchten voordat het op 18 december zal begin nen aan de 20.000 kilometer lange reis naar Melbourne. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Naast alle andere enthousias ten heeft nu ook het koninklijk huis belangstel ling getoond voor de 'nieuwe' Uiver, een exacte kopie van de KLM-DC-2 waarmee Parmentier en zijn mannen in 1934 de handicaprace Lon- den-Melbourne wonnen en tweede werden in Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Taxi Telefoon Centrale TTC NV in Rot terdam heeft gisteren in kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank geëist dat de bezetting van het kantoor van de TTC aan de Westzcedijk wordt opgeheven. Die bezetting wordt sinds maandag uitgevoerd door een groep Rotterdamse taxichauffeurs, die eist dat de directie van de TTC 'wegens wanbestuur opstapt en dat de taxi chauffeurs meer zeggenschap in de onderneming krijgen. Volgens de raadsman van TTC, mr Luigies, is de bezetting onrechtmatig, omdat personeel van de TTC wordt belem merd te werken en juist onlangs een overleg is ingesteld om de grieven van de taxichauffeurs te bespreken. De grieven van de taxichauffeurs, die inmiddels een eigen belangenver eniging in oprichting hebben, richten zich op de rittoebede- ling, de grote kosten voor automatisering, het falend bestuur van de directie en de structuur van de TTC. MAASTRICHT - Als eerste staatsbedrijf is DSM in Geleen gisteren gedagvaard voor de rechtbank in Maastricht. DSM wordt verweten twee vijvers in Geleen en in Urmond ern stig te hebben verontreinigd met chemisch afval. Op die lokaties zijn zwaar giftige afvalstoffen gevonden. DSM zelf is niet ongerust over de afloop van de door de Maastrichtse officier van jus titie aanhangig gemaakte zaak. Dat verklaarde gisteren mr Th. de Jong als woordvoer der van DSM. DSM heeft niet illegaal gehandeld, aldus De Jong die er op wijst dat DSM een beroepsprocedure bij de Raad van State aanhangig heeft gemaakt. Vervolg van pagina 1 ARNHEM - Het girokantoor in Arnhem, waaronder 3,5 miljoen van de bijna 5 miljoen postrekeninghouders vallen, is onder druk van de ambtena renbonden gestopt met het verzenden van af- en bij schrijvingen aan rekening houders met behulp van parti culiere vervoerders. Het besluit werd genomen nadat boze ambtenaren via hun bonden dreigden het giro kantoor volledig te blokkeren met vuilnisauto's, bussen en PTT-wagens. De Arnhemse giro schakelde vorige week eigen vervoersdiensten en particuliere vervoerders in om giropost naar PTT-sorteer- centra te brengen die niet door de stakingen zijn getroffen. Er blijven vanaf nu dagelijks zo'n 750.000 saldo-overzichten bij de Arnhemse giro liggen. Che ques en girokaarten vallen buiten de acties. BREDA - Boekhandels, wa renhuizen en kiosken zitten met tientallen miljoenen kerst- en nieuwjaarskaarten, die onverkoopbaar zullen zijn als de staking bij de PTT nog enkele weken aanhoudt. De verkoop van geboorte-, overlijdens-, verlovings- en trouwkaarten is nu al tot bijna nul gedaald. Gebroeders Spanjersberg BV, een van de grootste druk kerijen van wenskaarten ver wacht direct zeventig mensen te moeten ontslaan, ais de ac tie nog veel langer duurt. Ne derlanders verstuurden de laatste jaren rond de jaarwis seling ca 120 miljoen wens kaarten. Voor de verkopers betekende dat een omzet van globaal 60 miljoen eulden. VOORSCHOTEN - De bloe misterij ziet de ambtenarenc- ties bij de PTT van de zonnige kant. Steeds meer mensen sturen, nu het niet meer mogelijk is een wenskaart te verzenden, een bloemengroet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet blijft te allen tijde bereid om met de ambtenarenbonden verder te praten maar niet over de korting van 3 "o. Premier Lubbers zei giste ren in de Eerste Kamer: „Het is zeker niet zo dat het overleg in de vroege ochtend van dins dag beëindigd is met de stel ling: wat nu niet kan, zal nooit blijken te kunnen. Het wil er bij mij niet in, dat het enkele feit, dat men na een hele nacht vergaderen niet tot een goed einde komt, op zichzelf een goed einde onmogelijk zal ma ken. De principiële bereidheid te komen tot een afspraak voor de komende jaren is en blijft de opstelling van het ka binet. Het gesprek kan voort gezet worden, ook zelfs met de heer Van de Scheur. Tot nu toe is echter niet dui delijk geworden of de heer Van de Scheur bereid is een beleid gericht op economisch herstel met bepaalde funda mentele uitgangspunten daar in te aanvaarden als uitgangs punt voor de onderhandelin gen." Later op de middag beves tigde minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer dat hij dinsdagochtend Vroeg tegen de ambtenarenorganisaties had gezegd altijd tot nader overleg bereid te blijven. „De centrales waren van oordeel dat dan van mijn zijde een opening ge boden zou moeten worden." Een opening boden premier Lubbers in de Eerste Kamer, Tijdens de bijeenkomst van de Kamercommissies van So ciale- en Economische Zaken legden de vakbonden nog maals hun bezwaren over de kortingsmaatregelen voor aan de politici. Die waren in dusdanig grote getalen gekomen dat CDA-voorman met een staanplaatsje genoegen moest nemen. - fotoanp DEN HAAG - FNV en CNV zijn somber gestemd over de uit komst van het Kamerdebat dat vandaag wordt gehouden over het mislukte overleg tussen kabinet, sociale partners en ambte narenbonden. noch Rietkerk in zijn brief, waarin hij uitvoerig verslag doet van de gang van zaken van de onderhandelingen tot nu toe. Volgens Rietkerk is uiteindelijk tussen hem en de bonden verschil van mening blijven bestaan over bepaalde formuleringen in het beoogde driejarig contract. Die formuleringen hadden betrekking op de door de bon den gevraagde garantie voor niet-gedwongen ontslagen, het niet wijzigen van de wacht- geid-en invaliditeitsregeiing en de te vinden bezuinigingen op grond van de nog te maken pakket-vergelij king. Lubbers betoogde in de Se naat uitvoerig dat de regering wel degelijk heeft voldaan aan de opdracht van de rechter om werkelij k te onderhandelen. Het handhaven van de korting met 3 „is geen vorm van dit- caat. Dat bestrijd ik met alle kracht. De korting van 3 is door het parlement als kader voor de onderhandelingen ge sanctioneerd. Als het kabinet dan een concessie doet dan kan in rede niet verwacht worden dat dit dan later weer als een dictaat wordt opgevat. Dat vind ik niet redelijk." Het kabinet staat op het standpunt, dat actievoerende ambtenaren geen gemeen- schaps-eigendommen mogen gebruiken voor hun acties. Mi nister Rietkerk heeft dat nog eens aan de verantwoordelij ken laten weten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gezamenlijke werkgeversorganisaties zullen op korte termijn minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) vragen een einde te maken aan de acties bij de PTT. Vandaag dient opnieuw een kort geding van de tijdschriftuit gevers, NOTU, tegen de actievoerende bonden. Premier Lubbers zei gisteren in de Eerste Kamer dat het ka binet „een buitengewoon terughoudende opstelling" tegenover de actievoerders inneemt. Volgens Lubbers is dat omdat de overheid zeer zorgvuldig moet zijn tijdens de onderhandelingen. „De CDA-fra'ctie acht zich met kettingen aan het regeer akkoord gebonden en ver schuilt zich bij het afwijzen van onze voorstellen achter de bezwaren van de VVD", zei de vice-voorzitter van de FNV, Bode. CNV-voorzitter Van der Meulen meende dat de afwij zende houding van het CDA meer te maken heeft met star re houding van het kabinet dan met de opstelling van de CDA-fractie zelf. Van der Meulen verweet de regerings fracties het vrije overleg over lonen en herverdeling van werk te frustreren door de af wijzing van de voorstellen van de vakbeweging. Het CNV lanceerde gisteren een compromis-voorstel: de mensen met een minimum uitkering of met minimum loon uitzonderen van de alge mene korting met 3 De ma ximum-uitkeringen zouden wel met 3 gekort moeten worden en voor de uitkeringen tussen minimum em maxi mum zou een soort glijdende schaal moeten worden toege past. Bij de regeringsfracties heeft Van der Meulen weinig vreugde bespeurd over zijn voorstel. FNV-voorzitter Kok vond dat het CNV-voorstel „sympa thieke kanten" heeft. „Waar het nu om gaat is primair om te bereiken dat kabinet en vakcentrales weer gaan pra ten. Daarbij kan dan ook het plan van Van der Meulen be- kenen worden." Laurier, de voorzitter van de derde vakcentrale MHP, wees het CNV-voorstel echter van de hand. Het voorstel werd door de vakcentrales niet herhaald tij dens de hoorzitting van de co- missies voor Sociale Zaken en voor Economische Zaken. Kok, Van der Meulen en Laurier deden een dringend beroep op de Kamer om vandaag het ka binet ertoe te bewegen de voorstellen van de vakcentra les (de kortingen ongedaan maken in ruil voor een gerin gere verlaging van de sociale premies) serieus te bespreken. Kok deed een beroep op de Kamer om niet met het kabi net te gaan debatteren over de cijfermatige gevolgen van het voorstel van de vakbeweging. „Dat zal tot niets leiden. Beter is op korte termijn een werk groep departementsambtena ren en deskundigen uit de vakbeweging de zaken op een rijtje te laten zetten." Instel ling van een dergelijke werk groep is door het kabinet in het overleg in de Stichting van de Arbeid afgewezen. De werkgeversorganisaties deden gisteren een beroep op de Kamer niet van de ingesla gen weg af te wijken. We leven in een land van zak ken. Huisvuilzakken stinken de straat uit, postzakken met brieven die voor mij persoon lijk bestemd zijn, staan ergens in een verlaten opslagruimte. A, Nou moet je opletten, zeggen sommige trouwe lezers. Nou gaat-ie die lui in Den Haag uuitschelden voor zakken. Vast. Maar dat zult u mij niet zien doen. Ik zal echt niet schrijven dat Rietkerk een zak is of dat Lub bers een zak is. Of dat Jaap van de Scheur een zak is (op z'n Haags klinkt het meer als 'zok'). Dat soort dingen kun je niet maken. Zakkewassers zou nog kun nen. Zak tabak misschien. Of zak patat. Maar zak zonder meer, nee dat gaat niet. Dat is burgerlijke ongehoorzaam heid. Goed, dan stel ik het zo: we hebben zo langzamerhand onze zakken vol. Hoe lang gaat dit nog door? Er moet toch iets te lijmen zijn, za'k maar zeggen? De CNV'ers, dat zijn echte jon gens van stiptheid. Die kun nen rekken! Tsjongejonge. Ze houden Rietkerk een hele nacht aan de praat en zeggen dan doodleuk om zeven uur dat ze er toch niks in zien. Dat was even een harde actie. Het front is weer gesloten. Ambtenaren en regering snel len nu zaklopend naar de eind streep. Wie het eerst valt heeft verloren. Nee, er is nog maar één zak waarop wij kunnen vertrou wen. De zak van Sinterklaas. Die hebben alle crises en re cessies en acties overleefd. Daar kunnen de zakken van tegenwoordig niet aan tippen. MERIJN (ADVERTENTIES) o.a. Ralph topmode uit München Karrestraat 13 Breda Kom beslist even kijken..^ Marsepeincake. Luchtige lekkerni) uit mokka-chocolade, rum en sinaasappellikeur. Gebakken in een Tefal bakvorm, voor een gaaf bakresultaat. Door de naadloze vorm en de beroemdste anti - aanbak laag. Gebakken volgens een recept uit Tefal's Fijne Bakboek. Meer dan 100 bak- ideeën in een handig naslagwerkje. Tot eind dit jaar kunt u 't cadeau krijgen van Tefal als u een van onze bakvormen koopt. Een idee?

de Stem | 1983 | | pagina 3