Onderzoek in zaak-Lockefeer binnen paar dagen afgerond 'No-nonsense' bij Ijzergieterij Sas Weer primeur bij aanleg pijlerdam Uitbreiding oesterkweek is dure zaak 4.95 1.59 59.- iCTIELEIDING ABVA/KABO WEIGERT INFORMATIE DE STEM FNV zwaait Oostburg hulde toe 168 Je aanbieding. Ontslagen voor 4 man bij Miniatuur Walcheren Ondergronds transport van graan in Sas van Gent DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 Amines-wolk ontsnapt bij fabriek Dow Bedrijf investeert ruim 2 miljoen Weer bommen ontdekt bij Arnemuiden STEUNFONDS BEDRIJFSLEVEN Herrie van nieuwe NSM-fabriek BRAKS IN KAMERCOMMISSIE: A6 Ttl en, VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 BLOEMETJE VAN DE WEEK. Royaal wit boeket, per bos ïaxi tband, 1 /IQ uks JLo ïer, ïkjes, Q QO uks 4^95" 0*^0 tapparaat HD 5155. jen (1200 cck lie ikelaar met licht- sief doseerfilter. talkingssysteem. 1J691- nu ippin, n in deze advertentie kunt u kopen, behalve de ine cijfertjes bij staan. :n kunt u alleen kopen in één van die cijfertjes op de ïeprijzen gelden van zaterdag 26 november a^s. e voorraad strekt crijgbaar in ons ystad en AARDENBURG - Het onderzoek dat de rijks- [echerche instelt naar je vermeende misdra- ringen van burgemees- er W. Lockefeer in een estaurant te Water- iandkerkje, zal binnen enkele dagen worden afgerond. De Middel burgse officier van jus- litie, mr. R. Daverschot, erwacht dat er eind de- week of begin volgen- I de week conclusies kun- niet om een totale afronding, enkele afzonderlijke elemen- veel kanten „al dan niet spon nen worden getrokken. maar meer om een tussen- ten gaat gewoon door". Vol- taan" gegevens aangedragen. stand", aldus Daverschot gis- gens de officier zijn er in de Daaruit zouden echter geen „Het gaat dan echter nog teravond. „Het onderzoek naar loop van het onderzoek van nieuwe zaken naar voren zijn gekomen, die om een nadere uitdieping vragen. Mr. Daverschot ontkent dan ook de geruchten, die momen teel in de gemeente Aarden burg welig tieren, dat er door de rijksrecherche weer andere affaires zijn bovengespit, die alsnog zouden worden onder zocht. „Er zijn in de loop van. het onderzoek geen nieuwe elementen bij gekomen. Het was onze bedoeling tot een snelle afronding te komen en dat is ook gelukt". Bond wil nu Vlissingen- Breskens uit de vaart Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN KRUININGEN - De actielei ding van de ABVO/KABO by de Westerschel- de-veren wil hervatting van de staking op de lijn Vlissingen-Breskens. jij Kruiningen-Perpolder zal dan niet tot nauwelijks actie worden gevoerd. Dat bleek tijdens besloten Henvergaderingen die de af gelopen dagen in Vlissingen en Kruiningen zijn gehouden. Als het overleg van de bonden met minister Rietkerk vast blijft aten wordt de staking waar schijnlijk zaterdag uitgeroe pen. In kringen van het veer- hcotpersoneel was gisteren te kluisteren dat het personeel ij die dienst zich in meerder heid voor zo'n nieuwe actie heeft uitgesproken. In Vlissin- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Stichting Miniatuur Walcheren heeft 4 personeelsleden per 1 decem- ter ontslag aangezegd. Eind ™rig jaar werden ook al 2 mensen ontslagen. Er blijven ®i nog 2 werknemers over. De Dienstenbond en de "erkende Jongeren van het «V maken zich erstig be- ®rgd over de ontstane situa te. Men vreest dat de grote ichterstand in het onderhoud *an de diverse attracties nu deen maar groter zal worden. -Hierdoor wordt het voor toeristen npg minder aantrek kelijk om een bezoek te bren- fen aan Miniatuur Walcheren, «at ook weer zal leiden tot minder inkomsten en dus nog ®eer financiële problemen", aldus de CNV-organisaties. Men is er bang voor dat de slichting -evenals dat na de [orige ontslagen gebeurde- wanlozen met behoud van Wkering aan het werk zal ®tten. De CNV-organisaties •erwaehten dat eén en ander Ja het komend seizoen op slui ng van Miniatuur Walcheren te'uitdraaien. 2UOWEST NEDERLANO Storen err|euzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- ersop pagina 2. factie geuzen Rein van der 111(Mitie-chef), Jan Jan- p, (piv. chef), Frank Dey, a 1 Schipper, Cor de iJr (,0t°), Ton Koomen L Hulst: Eugène Ver- aeten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- vostburg: Co Meertens. koepunten ^osterzande- mevr. Neve, Ö50 anderstr. 4, 01148- ^"ertentie-expl. jecteur Zeeland: C. Me- P"vé 01150-95839. gen stemden 46 van de 58 aan wezigen ermee fli, in Kruinin gen was het meerendeel van de 30 aanwezig echter niet voor een nieuwe staking te porren. De actieleiding van de AB VA/KABO in Vlissingen wilde deze informatie gisteren niet bevestigen. Volgens districts bestuurder Th. Jacobs is afge sproken dat nog geen medede lingen worden gedaan omdat de pers te negatief op de sta king van vrijdag en zaterdag gereageerd heeft. Jacobs zei zelf wel enige moeite met die houding te hebben, maar nu geen openheid van zaken te kunnen geven. In kringen van het veer- bootpersoneel is nog steeds te beluisteren dat de meeste per soneelsleden een staking niet zien zitten. Aan de andere kant wordt echter gezegd: „Dan moeten ze ook maar naar de vergaderingen ko men". Nog geen besluit Bij het landelijk actiecen trum van de ABVA/KABO in Zoetemeer wist men gisteren nog niet te vertellen of het bondsbestuur toestemming zal geven voor het platleggen van één van de twee veerdiensten. Een woordvoerder: „Ik denk dat het bondsbestuur zich nog moet buigen over de vraag of zo'n actie toelaatbaar is in de zin van het vonnis van mr. André de la Porte (de Middel burgse rechtbankpresident, red.). Van belang zal ook de houding van de Tweede Ka mer zijn." Zoals bekend maakte de rechtbankpresident zaterdag een einde aan de tweedaagse staking bij de Westerschelde- veren. Hij vond het op dat mo ment ontoelaatbaar dat Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel geheel was afgesloten van de rest van Nederland. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Bij Dow Che mical in Terneuzen is gister ochtend een amines wolk ont snapt. Het ongeluk gebeurde rond kwart over acht bij het vullen van een tank van de amines- fabriek. Daarbij zakte door overdruk het dak van de tank in waardoor een hoeveelheid amines damp ontsnapte. Inmiddels is de inhoud overgepompt naar een andere opslagtank. Bij die operatie hield de bedrijfsbrandweer de tank met het brandbare goedje gekoeld. Een woordvoerder van het bedrijf kon gisteren niet ver tellen hoeveel amines er is ontsnapt. Gevaar voor de be volking heeft er niet bestaan. Ethyleen di-amines is niet gif tig maar wel brandbaar. Volgens de veiligheidsdienst van het bedrijf, die constant metingen verrichtte, zijn ech ter geen brandgevaarlijke concentraties waargenomen. Nieuwe apparatuur voor de ijzergieterij Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - „Overal om je heen zie je het fatalis me. Zo van: als het anderen slecht gaat, zullen wij het er wel niet beter van af bren gen. Die mentaliteit hebben wij van ons afgeschud. Er wordt hier gewerkt om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen. En zo zijn wij in deze branche, bijna in heel Europa, de enige die nog proberen iets nieuws te ondernemen". Via een Nederlandse bag- germaatschappij is er -tele fonisch- net weer een 'or- dertje' uit het midden-Oos ten binnengerold, als direc teur J. van Dongen van de Zeeuws-Vlaamse IJzer- en Metaalgieterij bv in Sas van Gent de ingrijpende veran deringen bij z'n bedrijf toe licht. Het eerste signaal is de aankomst in de voorbije week van hypermoderne ap- paratuur in Sas van Gent. De voorboden van de elek- tro-ovens, die binnenkort in bedrij f komen. De gieterij, in 1984 30 jaar bestaand, was verplicht iets te doen toen de nieuwe scherpe normen van de wet luchtverontreiniging van kracht werden. Veel bedrij ven beperken zich in zo'n stituatie tot een aanpassink- je hier en een verbouwinkje daar. Maar Van Dongen besloot tot een drastische aanpak. De oude cokesgestookte' ovens vervallen allemaal. In plaats ervan komen tech nisch zeer geavanceerde elektro-ovens uit Engeland in ook al aangepaste fa brieksgebouwen. Dat stelt de Ijzergieterij in staat om straks met dezelfde bezet ting (ongeveer 40 man) meer te gaan produceren. Boven dien gaat het Sasse bedrijf wereldwijd opereren met een hoogwaardig produkt. Het materiaal dat straks uit de nieuwe ovens rolt kan te- - FOTO DE STEM COR J DE BOER gen een stootje en een vuurtje. Van de nood is een deugd gemaakt. Uiteraard voldoen de nieuwe installaties in alle opzichten aan de milieu- eisen. De gieterij liep zo netjes in de pas met de mi lieuwetten dat de overheid er een forse bijdrage tegen aan gooide: 760.000 gulden. „En ze kunnen er op rekenen dat dat geld niet in het wa ter wordt gegooid, zoals bij subsidies aan andere bedrij ven wel is gebeurd" aldus directeur Van Dongen. Om de nieuwe techniek volledig onder de knie te krijgen heeft hij een tech nisch directeur aangesteld en is een speciaal team voor' de kwaliteitsbewaking inge steld. Zelf gaat Van Dongen vooral op de commerciële toer en hij denkt goede za ken te kunnen doen. „Ja hoor, de vooruitzichten wat de afzet betreft zijn goed". BURGHSLUIS NOORDWIJK - Dank zij een vin ding van medewerkers van het Christiaan Huygens- laboratorium in Noordwijk kan de fundering van de pijlerdam in de Oosterschelde gemakkelijker worden verstevigd. De miljoenen tonnen steen die de fundering van de 66 pij - Iers van de stormvloedkering tegen het aanstormende water moeten beschermen, kunnen hierdoor met grote precisie worden gestort. Het Noordwijkse laborato rium ontwikkelde een systeem -een combinatie van micro golftechniek en electronica- waarbij gebruik wordt ge maakt van bakens, die op drie in de Oosterschelde afgezon ken pijlers zijn geplaatst. De steenstortschepen 'Li- bria' en 'Ham 601', die bij de bouw van de stormvloedke ring de in Finland en West- Duitsland gekochte stenen in de Oosterschelde kieperen, zijn uitgerust met door het Noordwijkse laboratorium ontworpen apparatuur, die in verbinding staat met de op de pijlers geplaatste bakens. Deze bakens worden van stroom voorzien via een door een Gouds bedrijf geleverde mini- windmolens. De vinding van de mede werkers van het Christiaan Huygenslaboratorium, inmid dels al verfijnd, heeft ook in het buitenland sterk de aan dacht getrokken. Vooral van uit Noorwegen bestaat er be langstelling voor. Bij recente proefnemingen in Zeeland heeft de uitvinding haar deugdelijkheid glansrijk bewezen. Door deze Nederlandse vin ding is de kans, dat de 66 pij lers die de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding gaan dragen, door het steen- storten worden beschadigd, uiterst klein geworden. De vinding van de Noord wijkse onderzoekers krijgt ook Amerikaanse belangstel ling. Binnenkort maakt Inter ne ws Productions uit San Francisco voor een Ameri kaans TV-station opnamen van de bouw van de pijlerdam. De Amerikanen zullen dan onder meer op de vinding van het Christiaan Huygenslabo ratorium worden geatten deerd. Aanvankelijk zou de Ame rikaanse filmploeg donderdag naar Zeeland zijn gegaan. Te elfder ure liet men weten later te zullen komen. „Jammer", aldus een mede werker van Rijkswaterstaat, „want zij zouden dan het sluit gat Hammen vol pijlers heb ben gezien." Gisteren werd de laatste pijler -de zestiende- weken eerder dan gepland in dit sluitgat op de bodem van de Oosterschelde neergezet. Van onze correspondente ARNEMUIDEN - Op een stuk bouwland aan de Muidenweg bij Arnemuiden zijn gisteren opnieuw drie vliegtuigbom men uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. De projectie len konden ook ditmaal zonder ongelukken worden gedemon teerd. Het bewuste terrein is al sinds enkele weken onderwerp van een grootscheepse speur actie door de Explosieve Op- ruimings Dienst. Daarbij kwamen al diverse bommen aan het licht. De gisteren ont dekte projectielen zijn na de montage overgebracht naar het terrein van de Koninklijke Marine te Vlissingen. Zowel het weg- als het treinverkeer werd tot tweemaal toe stilge legd. Op de wegen leverde dit kilometers lange files op. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De FNV- Zeeland heeft het gemeente bestuur van Oostburg hulde toegezwaaid vanwege het voornemen in deze gemeente een steundfonds voor het be drijfsleven in te stellen. In een brief aan Oostburgs gemeenteraadscommissie voor financiën schrijft FNV-dis- trictsbestuurder M. Strous de stap 'zeer positief te waarde- ren'. Oostburg is daarmee de eerste Zeeuwse gemeente die daadwerkelijk structureel vorm geeft aan een actief sti muleringsbeleid, zoals door de FNV al op verschillende ni- veau's en plaatsen is bepleit. Het beleidsvoornemen van Oostburgs gemeentebestuur draagt er volgens de FNV toe bij dat het voprordeel van 'een kleine gemeente kan toch niets doen' wordt doorbroken. Strous stelt Oostburg daarom aan andere gemeenten ten voorbeeld. „In aansluiting op een actief provinciaal beleid", aldus de FNV, „dienen de gemeenten ook een actieve rol te gaan spelen op sociaal-economisch terrein". Daarvan bestaan in Zeeland overigens al enkele voorbeelden. De FNV noemt in dat ver band de steun van de gemeen te Vlissingen aan de Schelde, de oprichting van twee be drijfshallen door de gemeente Tholen en de garanties van de gemeente Middelburg voor uitbetaling van de salarissen aan het personeel van de Ijzergieterij Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De meelfabriek De Walsen- molen te Sas van Gent heeft een originele oplos sing gevonden om een einde te maken aan de problemen bij het ver voer van graan naar de fabriek. Het bedrijf bereidt plannen voor om een 350 meter lange ondergrond se transportleiding aan te leggen vanaf de losplaats aan de Westkade naar de fabriek. Momenteel vindt het transport van grondstof fen plaats met 'kippers'. Daarbij wordt nogal wat stof veroorzaakt, terwijl er ook nogal eens graan in de straten van Sas van Gent terecht komt. „Milieutechnische re denen", zo omschreef di recteur drs. H. Verschaf- fel van de Walsenmolen het motief om dit nogal ingrijpende project aan te pakken. Voor het be drijf betekent het een flinke kostenverhoging. De huidige transport- vorm vergt weinig ener gie terwijl een buislei ding met bijhorende in stallatie veel elektriciteit gaat gebruiken. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Inwoners van Sluiskil en Axel hebben de af gelopen dagen rare geluiden gehoord bij de Nederlandse Stikstofmaatschappij in Sluis kil. „Het is soms net of er een vliegtuig overvliegt", aldus een van de reacties die wij binnenkregen. Navraag bij de NSM leert dat de geluiden van de nieuwe ammoniakfabriek vandaan komen. „Er worden voorbereidin gen getroffen voor het opstar ten van de fabriek. Een daar van is het doorblazen van lei dingen met stoom wat nogal wat lawaai met zich mee brengt", aldus een woordvoer der van het bedrijf. Het is nog niet bekend hoelang de 'ge luidsoverlast' zal duren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De uitbreiding van de oesterkweek in de Oos terschelde wordt een heel dure zaak. Minister Braks (Land bouw en Visserij) maakte dat gisteren duidelijk tijdens de behandeling van zijn visserij begroting in de Tweede Ka mer. Het zandvrij maken van de oude oesterpercelen op de Yerseke Bank gaat volgens de bewindsman zeker 15 a 20 miljoen kosten. Volgens Braks is er op de Yerseke Bank veel zandtrans- port. Na de voltooiing van de Deltawerken zal de Ooster schelde bovendien van een er osie- in een sedimentatiebek- ken veranderen, maar Braks wil tegen die tijd laten nagaan of de oesterkweek ook op een stabiele zandbodem mogelijk heden biedt. Voor '86 zal dat niet duide lijk zijn, maar Braks wil wel nadat de oesterziekte Bonamia Ostrea definitief verdwenen is, de eerste experimenten met de platte Zeeuwse oester op de Yerseke Bank beginnen. Dan kan over een reeks van jaren ook worden bekeken hoeveel ex-kwekers of rechtsopvol gers van ex-kwekers (tot nu toe hebben zich zo'n honderd kandidaten aangemeld) in de Oosterschelde terecht kunnen. Onvoldoende Braks heeft de Kamer bij de behandeling van zijn vorige begroting al beloften in die richting moeten doen, maar een deel van de Kamer vond dat de bewindsman daarvan onvoldoende werk heeft ge maakt. CDA, PvdA en SGP dienden daarom gisteren na afloop van de vergadering in een ingelas te derde termijn een nieuwe motie in waarin Braks wordt gevraagd de monopoliepositie van de Vereniging van Oester kwekers en -Exporteurs (VERVOEX) te doorbreken en ook leden van twee nieuwe verenigingen van aspirant kwekers op de oestermarkt toe te laten. Zij vonden dat Braks in zijn reactie op de eerste en tweede termijn van de Kamer ook on voldoende aan hun verlangens tegemoet kwam. VVD-woord- voerder Te Veldhuis tekende de motie niet mee, omdat nij vindt dat een doorbreking van het monopolie in de oesterwe reld niet op zichzelf mag staan. Als beschermde posities in de schelpdierencultures zouden moeten worden door broken, dan in alle sectoren van die scheldierencultures, vindt de VVD. Overigens beloofde Braks de Kamer nog een notitie voor eind dit jaar over de toelating van nieuwe kwekers op de oestermarkt. Mosselsector In de Kamer deelde Braks gisteren verder mee dat zo juist de doorlichting van de mosselbedrijven in Zeeland is afgerond. Dat heeft geresul teerd in toewijzing van nieu we percelen aan 34 bedrijven. Volgens Braks kan de volgen de doorlichting wachten tot na de voltooiing van de Delta werken. Tussentijds kan - in dien nodig - wel vervangende grond worden aangeboden. Volgens Braks dient de om vang van de mosselproductie minstens op het huidige ni veau te worden gehandhaafd.

de Stem | 1983 | | pagina 13