r Bezuinigingsplan bibliotheken valt niet slecht Sterilisatie vrouw speelt rol bij gemeentegarantie I )e^e|yd Honderden banen weg bij verzekeringsgroep MER: TOCH ZUINIGER MET GAS Vehkamp Ruding krijgt spijt van duurdere tabak Plaatsvervanger Dolman wel op bezoek bij paus Bedroevend PAGINA 2 IpiMSPAG 22 NOVEMBER 1983 T28 I PAGINA 3 BINNENLAND Duitsland Van on2e Haagse redactie Tabak-werknemers: [Taiwan-order Iredt werk voor 5400 man I JEN HAAG - Het werk voor I jioo mensen wordt veilig ge hield als de Nederlandse rege- akkoord gaat met een Ziekenfonds: toch premie voor ouderen Bommelding legt trein verkeer uit Den Haag lam i E STEM COMMENTA AR de bezorging gewoon eem. ;n zeven dagen per week ds tien voor u klaar. CDA EN VVD ZIEN POSITIEVE KANTEN VOOR HYPOTHEEK OP WONING Arbeidsmarkt bepalend voor toelating tot studie Koning: rente betalen over schuld bij fiscus Amerikaans concern versterkt greep op Douwe Egberts NATIONALE NEDERLANDEN ONTFERMT ZICH OVER AMFAS T5 vingskans heeft dat Europa van Brugsma eigenlijk. Op minstens één plaats in het boek zegt Brugsma dat Europa alleen door hereni ging terug kan keren tot de hoofdstroom van de Europe se cultuur. Dat klinkt dap per, maar waar hebben we het over. Dé Europese cul tuur bestaat amper; de cul turele en politieke geschiede nis van dit 'oude' continent van oorlogsmakers en wan trouwige buren geeft weinig reden tot vreugde. Zou dat 'nieuwe' Europa nu wel in eens tot vreedzaamheid in staat zijn? Brugsma blijft daarop het zo onontbeerlijke antwoord schuldig. Maar zelfs als de Europea nen spontaan wel tot de on derlinge vrede komen, wat is dan het perspectief van Europa? In economisch en politiek opzicht slaagt het Europese experiment van de EG er steeds slechter in het lied van de eenheid te zingen. De economische daadkracht van Europa (al dan niet ver enigd) is - in het licht van wat de 'derde industriële re volutie' genoemd - wordt tot een deerniswekkend niveau geslonken. Het enige echte argument dat rest - en ook Brugsma noemt het - voor een Europe se eenwording ligt in de 'Duitse kwestie'. In de beide Duitslanden is de laatste ja ren een toenemend gevoelen te ontwaren naar 'wiederve- reinigung'. Brugsma leeft zich in zijn betoog dermate sterk in, in die strevingen, dat hij dit complexe vraag stuk en al die andere die ge noemd zijn in elkaar schuift. Wat overblijft, is de persoon lijke moed van Brugsma (de ex-KZ-gevangene) om zijn voormalige folteraars te ver geven. „De Duitsers hebben recht op de opheffing van die deling", schrijft hij. Het ge vaar bestaat dat het verenig de Europa (en Duitsland) in Brugsma's blauwdruk niet meer is dan een oude-dag- svoorziening voor mensen die nu eindelijk eens van de Tweede Wereldoorlog afwil len. Brugsma schrijft terecht dat de bondgenootschappen in Oost en West niet alleen zijn opgezet met het oogmerk elkaar in de gaten te houden, maar ook om een Duitse her eniging te voorkomen. Waarom de oorlog niet te be graven, zo vraagt Brugsma zich af, en Europa een nieu we kans te geven? Europa, Europa; W.L. Brugsma; 176 blz.;uitg: De Haan; 24,50 DERT Bewezen gas reserves veel groter DEN HAAG - De werknemers van de Nederlandse sigaretten industrie zeggen dat minister Ruding (Financiën) er spijt van zal krijgen als hij veertig cent extra accijns gaat vragen per pakje sigaretten. De accijnsverhoging op 1 ja nuari levert geen 345 miljoen op, zoals Ruding nu verwacht, maar zal juist ƒ160 miljoen minder in de schatkist bren gen. Dat hebben de onderne mingsraden van Ed. Laurens, Turmac, Niemeyer, B.A.T. en Philip Morris de Tweede Ka mer laten weten. De werkne mers van deze vijf bedrijven vrezen dat, als de accijnsver hoging doorgaat, er volgend jaar 110 van hun 3600 banen verdwijnen en ook de tabak winkeliers een duchtige klap zullen voelen. De werknemers wijzen erop dat vier gulden voor een pakje sigaretten voor veel rokers te duur zal zijn, zodat er een flin ke omzetdaling te verwachten is. Helemaal in de grensstre ken met België, want ver wacht wordt dat veel Braban ders en Zeeuwen straks de grens overwippen om (zestig cent) goedkopere Belgische si garetten te kopen, aldus de werknemers. ftn onze redactie binnenland nieuwe order van Taiwan I voor het leveren van duikbo- ten in combinatie met een I pakket civiele orders. I Het gaat daarbij om 2100 I banen bij de werf Witon Fij- I moord en 3300 banen bij ande- l;e bedrijven. Deze berekening heeft de directie van Witon I Fijenoord naar de Tweede Ka lmer gestuurd. I DEN HAAG - De ziekenfond- I sen stellen opnieuw voor om I sommige bejaarden in het I vrijwillige ziekenfonds een I speciale toeslag te laten beta- I len. Omdat 55-plussers, vanwe- I ge hun leeftijd, gemiddeld veel Imeer kosten dan ze aan pre- I mie betalen, zouden sommige I ouderen maximaal 75 procent Imeer premie moeten betalen jan nu. Dat voorstel heeft de Vere- I niging van Nederlandse Zie- I senfondsen bij de Zieken- liondsraad op tafel gelegd. De- I je adviesraad van de regering I al daar donderdag over ver- gaderen. De ziekenfondsen vinden Idat er te veel ouderen zijn die I op een 'goedkope' manier ge- I bruik maken van de vrijwilli- ziekenfondsverzekering. I Het gaat dan niét om bejaar- I den die jarenlang verplicht I verzekerd zijn geweest en op laun 65ste jaar automatisch l over moeten naar de vrijwilli ge ziekenfonds verzekering. Zij I iebben in het verplichte zie- lïenfonds immers gewoon pre I mie betaald, waar ze later van I moeten kunnen profiteren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De bewezen gasreserves in Ne derland en op het Nederlandse continentaal plat zijn veel groter dan tot nu toe werd aan genomen. Volgens Van Aardenne (Economi sche Zaken) gaat het om zeker 440 miljard ku bieke meter. De minister zei dat gis teren in de Kamer tijdens een commissievergade ring over het Nederland se gasbeleid. Woordvoer ders van PvdA, CDA, VVD en D'66 hadden juist aangedrongen op een zui niger omgaan met gas, zowel in Nederland als in het buitenland. Concrete voorstellen om af te zien van de prijsstijging voor het kleinverbruik met 3,6 cent per 1 januari kwamen al leen van de oppositie. Van Aardenne wil in drie jaar tijd (en in etappes van steeds drie cent exclusief BTW) de klein- verbruikersprijs voor het gas op het niveau van huisbrand olie brengen. Toch zijn ook de regeringsfracties over dat be leid niet zonder meer tevre den. Braams (VVD) vroeg zich af of in dit snelle tempo naar de zogenaamde huisbrandolie pariteit moet worden toeg- Van onze redactie binnenland VOORBURG - De 'Rode Le- ger-fractie afdeling Neder land' heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor een bommelding in Den Haag. Als gevolg van de melding - de bom bleek overigens nep te zijn - werd het treinverkeer vanuit Den Haag gisteravond in de 'spits' danig gestoord. Al leen treinen met bestemming Utrecht reden nog. Van onze Haagse redactie OEN HAAG - Het politieke conflict over de weigering van Kamervoorzitter Dolman om een beleefdheidsbezoek aan de paus te brengen, wordt vandaag opgelost. In plaats van Dolman gaat de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, Dien Cornelissen. Zij woont ook de groeps- audiëntie van de paus bij Dolman (PvdA) liet vorige week weten niet aan dat be leefdheidsbezoek deel te willen nemen omdat hij „niet ka- tholiek is en het Vaticaan geen parlement heeft". CDA en WD lieten weten „pijnlijk getroffen" te zijn door deze wei lering van de Kamervoorzitter. Dien Cornelissen, wel katholiek, zei gisteren het „prach- bg" te vinden om een bezoek aan de paus te kunnen brengen. werkt, Van der Linden (CDA) oordeelde het beter de prijs van huisbrandolie 'vooralsnog' op enige afstand te volgen. Overigens is de Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland, de VE- GIN, al in beroep gegaan tegen, de prijsstijging met 3,6 cent per 1 januari. Zijlstra (PvdA) rekende de minister voor dat de Neder landse gasprijs vergeleken met die in het buitenland al tien cent te hoog is omdat ze in Nederland meer dan kosten dekkend is. Volgens hem zal de aanvoer van Russisch gas ertoe leiden dat na de prijsstij gingen van de komende drie jaar weer een prijsval op treedt. Op de videotekstbeurs in Amsterdam krijgt prins Bernhard tekst en uitleg over het gebruik van huiscomputers. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland heeft internationaal een fikse achterstand opgelopen op het gebied van technologisch onderzoek en ontwikkeling. Vooral op het terrein van de produktietechno- logie en de informatica ligt Nederland achter bij landen als Japan en de VS. Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat die achterstand snel moet worden ingelo pen. De ministers Deetman en Van Aardenne - FOTO ANP kregen gisteren behoorlijk de wind van voren tijdens een commissievergadering, die over een toekomstig technologiebeleid gaat. De commis sie noemde het beleid van de regering „armza lig". In Amsterdam werd gisteren een videotekst beurs geopend. De deelnemende bedrijven lie ten weten vooral aan te willen sturen op een gemeenschappelijke Europese aanpak, die het mogelijk moet maken een eigen positie te vero- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringsfracties zien „aantrekkelijke? kan ten aan het alternatieve bezuinigingsplan dat de openbare bi bliotheken gisteren bij minister Brinkman (WVC) hebben gede poneerd. auE PAUS heeft geen parlement en bovendien ben ik niet katho- T Aldus motiveert de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. "wian, zijn weigering om tijdens een bezoek aan Rome een ont- ®igst op het Vaticaan bij te wonen en de paus een handje te ge- 'en Dolman zou naar Rome gaan voor een vergadering van witters van de EG-parlementen, maar dat gjaat nu niet door. voorzitter van de Tweede Kamer komt in Nederland in de '%>rde van belangrijkheid direct na de koningin. Die topplaats Protocollaire rangorde dankt hij niet aan persoonlijke eigen-' «Happen en politieke of levensbeschouwelijke opvattingen maar ™teren alleen aan het feit, dat wij in Nederland onze parlemen- ■ra democratie bijzonder hoogachten. In de positie van de Ka- *voorzitter beklemtonen wij het grote goed van de vertegen- 'Wdiging van het volk bij het bestuur van het land en de bewa- "JOvan onze burgerlijke vrijheden. Dolrrian in functie is de eerste representant van onze volksver- jSenwoordiging, niet van een deel van het parlement of van een faalde groep van kiezers maar de eerste van ons allen. Dat en9t met zich mee dat Dolman veelvuldig moet omgaan mei «sonen en vertegenwoordigers van totalitaire regeringen, die als privé-persoon thuis nooit als gewaardeerde gasten op een IJ^el zou uitnodigen. Aangezien het aantal echte democratieën f wereld vrij beperkt is zal Dolman in de afgelopen jaren van ^ementair-democratisch oogpunt uit gezien meer 'vuile' dan ï0nc handen geschud hebben. oJolmans weigering om de paus een hand te geven en de moti- j;|'n9 die hij daarvoor aanvoert getuigen van een benepen anti- nolieke instelling, bedroevend slechte manieren en een onjuis- rasopvatting als Kamervoorzitter. Ulj staaltje benepen Nederlands droogstoppeldom is intussen «gemeen gekraakt, dat Dolman ter elfder ure besloten heeft A' "iet naar Rome te gaan. In zijn plaats komt mevrouw Dien jnelissen, plaatsvervangend Kamervoorzitter. Zij is katholiek. men met de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, en Het alternatief, dat het NBLC als overkoepelend or gaan van de bibliotheken, aan de vooravond van de behande ling van de WVC-begroting heeft ontvouwd, houdt in dat een groot deel van de tweedui zend gedwongen ontslagen die minister Brinkmans' plannen voor komend jaar inhouden, achterwege kan blijven. Dat bespaart de minister een be drag aan 22 miljoen gulden wachtgeld. Komend jaar zou de minis ter acht miljoen minder kun nen besparen op de bibliothe ken dan in de begroting is voorgesteld, maar in 1985 wordt dat al 5,5 miljoen meer dan door de minister wordt verlangd en in 1986 zelfs 19 miljoen gulden meer. Door personeelsverloop en bezuinigingen op kosten van boeken, platen en dergelijke willen de bibliotheken ko mend jaar tien miljoen gulden bezuinigen, in 1985 het dubbele en in 1986 het driedubbele. Voorde zakenman clie in alle rust en in een volmaakte omgeving wil praten en eten. serveren wij alle werkdagen, behalve maandag, yen speciale lunch, die bestaat uit drie gangen Saumon frais,fumé par'DeSwaen li la mousse de concombres Pigeonneau et foie d'oie en feuille de chou eert Moka et friandises Prijs f65,-p-p- De Lind 47, Oisterwijk, 04242-190 06. potest; s'ant, kan zij in Rome nu het andere gezicht van Nederland ""'On BREDA/ AMERSFOORT - Volgens het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening mag een „sterili satie-verklaring" geen enkele rol spelen bij het afgeven van een gemeentegarantie op een hypotheekaanvraag. Als die praktijken wel wor den toegepast dan zal het mi nisterie beslist ingrijpen. Dit verklaarde een woordvoerder van het ministerie gisteren op eerdere aanwijzingen dat ge meenten in toenemende mate om een „sterilisatie-verkla ring" vragen bij een gemeen tegarantie voor een hypo theek. Met die verklaring van een arts zou de gemeente een grotere garantie hebben dat de vrouw met haar inkomen kan bijdragen aan de aflossing van de hypotheek. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort noemt deze praktijken „verachtelijk, on fatsoenlijk en mensonterend". Nog deze week houdt de Vere niging een spoedonderzoek onder haar leden naar deze praktijken van gemeenten. Een eind vorige week in de publiciteit gekomen voorval heeft betrekking op de ge meente Den Haag. Overigens is volgens de woordvoerder van het ministerie in dat geval geen sprake geweest van een door de gemeente gevraagde „sterilisatie-verklaring". De verklaring is door het betrok ken echtpaar uit eigener be weging meegestuurd met de hypotheekaanvraag. Bij het afgeven van de ge meentegarantie gaan de ge meenten vooral af op een door geven advies. Het bemidde lingsorgaan in Brabant, de stichting Eigen Huis in Eind hoven, vraagt in de opstelling van haar advies zeker niet om een sterlisatie-verklaring, al dus de heer Den Brabander van dit bemiddelingsorgaan. Den Brabander, tevens di recteur van het Hypotheek fonds Noordbrabantse Ge meenten zei gisteren dat de bemiddelingsorganen bij hun advies voor slechts een be perkte tijd rekening houden met het inkomen van de DEN HAAG - In sommige ge vallen moet de toelating van eerstejaarsstudenten tot be paalde studierichtingen van het wetenschappelijk onder wijs en het hoger beroepson derwijs worden beperkt als er al te veel afgestudeerden in die richtingen zijn. Dat mag overigens alleen als er te veel aanmeldingen zijn en er slechts voor één of een beperkt aantal beroepen kan worden geleerd. Dit is de kern van twee ont werpen machtigingswet be perking inschrijving studen ten wo en hbo, die gisteren bij de Tweede kamer zijn inge diend. Als studierichtingen wor den als voorbeeld genoemd op leidingen op medisch en para medisch gebied. Dat zijn ge neeskunde en tandheelkunde in het wo, fysiotherapie en de academies voor lichamelijke opvoeding in het hbo. Het cri terium 'arbeidsmarkt' wordt voor het eerst geïntroduceerd. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op het ministe rie van Financiën wordt de laatste hand gelegd aan een wetsontwerp om rente in re kening te brengen over belas tingschulden. Dat heeft staatssecretaris Koning van Financiën laten weten in een reactie op kant tekeningen van de Kamer bij zijn wetsontwerp om de ver- volgingskosten bij weigerach tige belastingbetalers te ver hogen tot maximaal tiendui zend gulden. Het argument van D'66 dat dit bedrag nog hoger moet kunnen zijn om mensen die door uitstel van afdracht van belasting een rentewinst be halen die de boete fors over treft, wijst staatssecretaris Koning van de hand. Als je de boete verder opschroeft neemt de prikkel om de belasting als nog te betalen vaak af, zo waarschuwt Koning. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Douwe Egberts komt wellicht voor een groter deel in handen van Consolida ted Foods Corporation. Dit in Chicago gevestigde bedrijf be zit al 65 procent van de aande len van Douwe Egberts. Het is de bedoeling dat Dou we Egberts in ruil voor de aandelen die zij Consolidated aanbiedt alle aandelen van een Nederlandse dochter vasn Consolidated in handen zal krijgen. Volgens een woord voerder gaat Douwe Egberts een openbaar bod uitbrengen op de eigen aandelen. V? De klok is teruggedraaid. Je ziet z'n hoofd in alle kranten en tijdschriften en op alle lu netten. Als je een kind vraagt wie er president is is Amerika, zegt het: Kennedy. "if Maar het is niet zo. De schom melstoel is allang vervangen door een hobbelpaard. In West-Duitsland geloven de socialisten niet langer in het Geheim van de Schmidt. Met enige Brandt-wonden, maar toch vastberaden gaat de partij verder op het anti-kernwa- pen-pad. In de loop van de middag ver schijnen voor de ramen van ons gebouw tientallen meeu wen, die brutaal naar binnen loeren. Dat is lastig, want we moeten onze primeurs dan snel in de la stoppen. Waarschijnlijk zijn het geen nieuwsjagers. Ik vermoed dat ze tot voor kort rond gebouwen zweefden waar ambtenaren za ten te werken. Na de middag pauze was het daar goed toeven voor die beesten! Deze vogels zijn indirect de dupe van de controverse tus sen de ambtenaren en minis ter Rietkerk. Door de bezuini gingen zijn ze uit hun gewone doen en gaan ze nerveus op jacht naar nieuwe jachtvel den. Maak die vogels maar eens duidelijk dat er een paar pro cent ingeleverd moet worden. Dan poepen ze gelijk de ruiten vol. En die situatie kan lelijk uit de hand lopen. Er is ooit een film gemaakt over waan zinnige vogels Dat soort dingen had het kabi net toch moeten voorzien! MERIJN Vervolg van pagina 1 Overigens hebben de drie centrales hun medewerking aan de stiptheidsacties nog niet opgezegd. Vanavond pra ten de vier centrales nog in het nationaal actiecomité over de koers die moet worden uitge zet. Volgens de drie centrales is de druk van acties nog hard nodig om de inhoud van het drie-jarig contract aanvaard baar te maken. Bij het begin van het over leg wees minister Rietkerk het voorstel af van de ACOP (dat deze centrale vorige week sa men met de andere centrales op tafel legde) om de korting van drie procent terug te brengen. Dit voorstel hield in dat één miljard gulden van de prijscompensatie per 1 januari 1984 direct ter verlaging van het financieringstekort zou worden aangeboden, waarmee één procent van de salariskor ting van tafel zou kunnen. Rietkerk moest dan het twee de procent aanbieden, terwijl over het derde procent onder handeld zou moeten worden. Een nieuw voorstel door de ACOP tijdens het overleg van maandagavond ingediend, werd door Rietkerk eveneens als onaanvaardbaar van de hand gewezen. De ACOP wil de geld uit een beperktere fondsvorming voor de VUT- regeling voor overheidsperso neel halen. Dat ook de drie vakcentra les na vandaag hun eigen weg gaan, werd duidelijk, toen de meerderheid binnen de cen trale voor middelbaar en ho ger personeel, MHP, het aan bod in de Stichting van de Ar beid (geen korting uitkeringen in ruil voor hogere sociale pre mies) verwierp. Niet alleen de Unie BLHP (de grootste bond binnen de MHP) maar ook de NCHP (hoger personeel) vindt dat de korting van de sociale uitkeringen onverkort moet doorgaan. Volgens het CNV stuurt het kabinet aan op een „verhevig de botsing" met de samenle ving door de manier waarop het de vakbondsplannen de grond in boort. Het CNV vindt het „onbegrijpelijk" dat het kabinet afgelopen vrijdag het overleg in de Stichting van de Arbeid heeft laten mislukken. De verbondsraad van het CNV gaat morgen een uiterste poging doen om de Kamer fracties van CDA en VVD van het ongelijk van het kabinet te overtuigen. Volgens de raad handelt het kabinet in strijd met de verkiezingsprogram ma's van beide regeringspar tijen. Afhankelijk van de af loop van het Kamerdebat van donderdag gaan de CNV-bon- den met hun achterban praten over mogelijke nieuwe acties. Daarbij wordt echter niet aan' stakingen gedacht. Voorafgaand aan het over leg met minister Rietkerk is het maandag rustig gebleven op het actiefront. Voor de meeste 'opwinding' zorgde de Vervoersbond CNV. Deze bond wil met ingang van woensdag stoppen met de stiptheidsacties bij de Spoor wegen omdat het effect van de acties aan het verdwijnen is en de motivatie onder het per soneel gering. De Vervoers bond FNV en FSV hebben echter al laten weten geen ge hoor te zullen geven aan de oproep van de CNV-bond de acties te staken. Maandag duurde de staking bij elf van de twaalf expedi tie-knooppunten van de PTT nog altijd voort. Dat gold ook voor de stiptheidsactie bij de douane en de acties bij de ge meente-reiniging van Rotter dam en Amsterdam. Van de aangekondigde 'zachte acties' bij de politie was nauwelijks iets te merken. In het streek vervoer was het ook rustig. Slechts in Nijmegen reden de stadsbussen tot tien uur maandagmorgen niet uit. Voor vanmorgen zijn bij de Spoorwegen werkonderbre kingen aangekondigd in Utrecht en Amersfoort. In het streekvervoer wordt voor 24 uur gestaakt bij de vestigin gen Rotterdam en Nieuwegein van West-Nederland. De streekbussen van Zuidwest- Nederland op Voorne-Putten en Rozenburg rijden dinsdag de hele dag niet. Van een onzer verslaggever ROTTERDAM - Het verzeke ringsconcern Nationale Ne derlanden ontfermt zich over de in financiële nood geraakte Amfas Groep. De directie van Amfas maakte gisteren bekend dat tussen beide partijen bespre kingen zijn geopend om na te gaan of er een nauwe samen werking mogelijk is. Beide on dernemingen garanderen alle verplichtingen jegens polis houders. De overname zal weinig veranderen aan de voorgeno men reorganisatie bij Amfas, die enkele honderden banen zal gaan kosten. Amfas-top- man Van Bussel zei gisteren dat het concern zichzelf ge zond zal moeten maken. Hoe die banen zullen moeten ver dwijnen is nog niet bekend. Na het vervangen van de oude Amfas-directie half ok tober zijn veel grotere verlie zen aan het licht gekomen dan aanvankelijk was verwacht. Daarmee verklaarde de nieu we topman ir. H. van Bussel gisteren ook waarom hij nu over een fusie praat terwijl hij op 14 oktober nog verzekerde dat Amfas de komende jaren geen fusiepartner zou zijn. „De afgelopen weken is gebleken hoe onjuist wij op 14 oktober nog waren geïnformeerd". Over de hoogte van de ver liezen zwegen Van Bussel en zijn collega drs. G. Jonkman gisteren. De stroppen doen zich vooral voor bij het ver strekken van hypotheken (los van levensverzekeringen) en een het ontwikkelen van onroe rend goed projecten. Ook aan kredieten voor handelaren in onroerend goed moeten forse bedragen worden afgeschre ven. Het gaat waarschijnlijk om honderden miljoenen guldens. Zonder fusie zou over 1983 een recordverlies moeten worden gepubliceerd (in 1982 was dat bijna ƒ70 miljoen) terwijl ir. Van Bussel half oktober nog verklaarde te verwachten dat de Groep dankzij afdoende re serveringen toch in de zwarte cijfers zou eindigen. Hij noem de gisteren de verliezen over de activiteiten in Londen met bedrag van 10 tot 20 miljoen 'betrekkelijk gering'. De Amfas-directie wilde niet ingaan op de hoogte van de te verwachten verliezen omdat dat gegeven een rol speelt in de onderhandelingen met Nationale Nederlanden. Ir. Van Bussel verklaarde mede namens de raad van be stuur van Nationale Neder landen dat dit concern belang stelling voor Amfas heeft om dat door een overname in één klap de marktaandelen in het binnenland flink kunnen toe nemen. Als het Amfas-aan- deel bij dat van Nationale Ne derlanden wordt gevoegd, heeft dit concern bijvoorbeeld op de markt voor levensverze keringen straks een aandeel van 30% (nu 25%) en voor scha deverzekeringen 13% (nu 10%). Hoe veel Nationale Neder landen voor Amfas aandelen gaat betalen, staat nog niet vast. Sinds er sprake was van overname werd er op de effec tenbeurs flink gespeculeerd in Amfas. Na een dieptepunt op 65 in juni werd de koers op gejaagd tot 129 vorige week. De laatste dagen mocht het fonds niet worden verhandeld.

de Stem | 1983 | | pagina 3