UITBLAZEN Europa als oude- dags- voorzien ir»q even..L KAMER: President Kennedy Europa, Europa!; Europa? Straaljagers voor Turkije Is Hoekzema regeermoe? 'Stef en ik' blijven in café hangen Plaatsver wel op be Bedroeven DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 3DMMT- ACHTERGROND PAGINA 5 Dachau Moskou Haags hoogstandje AGENDA Scheurtjes Duitsland Ondanks alles zorgt Wehkamp dat de bezorging gewoon doorgaat. Ook bestellen is geen probleem. Meer telefonistes dan ooit (60!) zitten zeVen dagen per week ochtends half negen tot 's avonds tien voor u klaar. Jit zijn onze telefoonnummers; 05230-17123 of 038-973444. lfwOllICCIlVip nlNSDAG 22 N( Taiwan-ord redt werk voor 5400 i Ziekenfon toch prem voor oudei WIM KOCK BIJNA iedereen heeft er al over geschreven hoewel het pas van daag 20 jaar geleden is dat in Dallas president Ken nedy werd vermoord. Dat ik nog precies weet waar mee ik bezig was toen ik hoorde van de aanslag op Kennedy komt vooral ook om dat ik met die vraag in allerlei vormen al zo dikwijls ben ge confronteerd. In een constate rende vorm kwam ik hem al te gen in een van de eerste ge denkschriften die over Kenne dy werden gepubliceerd: „Overal ter wereld zijn er mil joenen mensen die zich voor al tijd zullen herinneren wat ze deden toen ze hoorden van de aanslag." 'Niet dat de aanslag in Dal las op zichzelf geen indruk maakte. Het was een schok, een gevoel alsof je rechtstreeks en persoonlijk geraakt werd. Het bericht had ook iets vaag-drei- gends. Het kan dus heel goed zijn dat ik me voor altijd zou hebben herinnerd waarmee ik doende was toen enz. enz., zón der dat ik er de afgelopen twin tig jaren van tijd tot tijd aan werd herinnerd dat me die vraag kon worden gesteld. President Kennedy was ove rigens ook de enige politicus die mij ooit echt bang heeft we ten te krijgen. Ten tijde van de Cubaanse rakettencrisis hield ik het internationale gebeuren niet zo intensief bij. Als stads verslaggever had ik mijn han den vol aan dingen die dichter bij m'n bed gebeurden. Ik her inner me dat ik na een late dienst, thuis nog een biertje drinkend, de radio aanzette. Ik herkende direct de stem van president Kennedy, anders had ik misschien de 'spreker' weg gedraaid voor een muziekje, want daar was het me om be gonnen. Ik dacht niet aan de rakettencrisis. Ik viel midden in de be faamde rede waarin Kennedy de blokkade van Cuba en de aanhouding van Sovjet-schepen aankondigde en zijn confronta tiepolitiek met Kroestjev verder.' toelichtte. De climax van wat later de dertien dagen in oktober zou worden genoemd was be gonnen. De ernst van de crisis overviel me door de woorden van Kennedy en het plotselinge besef van wat de uiteindelijke consequentie zou kunnen zijn, maakte me letterlijk misselijk. Reserve Ik herinner me nog met hoeveel reserve John F. Kenne dy hier in Nederland werd be groet als presidentskandidaat. Hier regeerde en sprak nog de eerste na-oorlogse generatie po litici en journalisten. Goed, de nog katholieke Volkskrant had al zijn Henri Faes, maar die be schouwde zich dan ook als 'een vernieuwer', zo las ik toevallig een dezer dagen in een inter view met deze oud-journalist. Veel beschouwingen hadden de toon van iemand die zijn hart vasthield voor een wereld waarin Amerika geleid zou worden door een ontstuimige, onorthodoxe en vooral 'onerva ren jongeman'. De nagalm van die opinie der Nederlandse wij zen viel zondagavond nog te beluisteren na de Kennedy-do- cumentaire die Veronica-tv uit zond: de Kennedy's waren jon gens die eigenlijk niet goed wis ten hoe ze met nette oudere he ren moesten omgaan. John F. Kennedy overwon de 'oude mannen' en werd de held van een hele generatie waartoe ik mezelf ook rekende. Ik geef toe dat ik tamelijk kri tiekloos was in mijn 'bewonde ring, overweldigd door de reto riek van de president, Churchil- liaans en toch eigentijds (toen). 5 Ik vond Kennedy alleen maar minurnminim JFK: hoop en verwach ting. - FOTO ARCHIEF DE STEM in statistische zin jong. Hij was de jongste president die Ameri ka ooit heeft gehad. Oké. Niet temin was de eerste wereldoor log nog aan de gang toen hij ge boren werd (1917). Hij was 42 toen hij het presidentsambt aanvaardde. Ik vond dat - toen in elk geval - niet wat je noemt jong. Verwachtingen Net als zoveel anderen las ik ademloos de boeken van Ken nedy's begaafde hofschrijvers: Theodore Sorensen, Hugh Si- dey en vooral Arthur Schlesin- ger die de dubbeldikke, inter nationale bestseller A Thousand Days produceerde. Ik geef ook graag toe dat ik de onvermijdelijke kritiek die later volgde en die de Kenne- dy-mythe sterk relativeerde, met fikse tegenzin las. Ik houd niet van de ontluistering van de terugblik ('achteraf is het ge makkelijk praten') maar ik res pecteer de historische nood zaak ervan. Wat geen historisch onderzoek echter zal kunnen wegnemen zijn de hoop en de verwachting die John Kennedy in Washington (én Johannes XXIII in Rome) in miljoenen wereldburgers opwekten. Goed, veel hoop was tevergeefs en de verwachtingen zijn niet uitgekomen, maar we hebben in elk geval die hoop beleefd en de verwachtingen gekoesterd en dat is op zichzelf al uniek en ze ker niet voor elke generatie weggelegd, zo heb ik - twintig jaar ouder inmiddels - ervaren. Bejaarden John Kennedy suggereerde misschien meer dan hij liet zien dat we niet gevangen hoeven te blijven zitten in verstarde struc turen. Hij preekte beweging en vernieuwing en dat was precies wat wij toen wilden horen. Be weging kwam er ook en je hield af en toe je hart vast - de Var kensbaai, de Berlijnse crisis, de rakettencrisis - maar er kwam geleidelijk lijn in. De jeugd had de toekomst. Ik heb nooit met de Kenne dy's gesproken zoals de oude rotten die zondag door Veroni ca voor de camera waren ge haald. Nooit JFK geringeloord zoals Luns, noch hem verwij tend toegesproken zoals Van Rooyen en nooit woedend ge weest op JFK's broer Bobby zoals Toxopeus (die van die woede na al die jaren nóg niet helemaal bekomen bleek te zijn). De nog altijd stug-eigen- wijze Mansholt bleek in het be jaarde gezelschap de enige die de geest jong had weten te hou den. Hij hield van Kennedy. Net als ik. T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hootdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst Is? 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: 1 Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen: f 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 07Q-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen 'IK schrik 's nachts soms wel eens, badend in het zweet, wakker. Dan vraag ik me af: stel je voor dat je je vergist Brugsma.' Die ontboezeming liet de columnist van de Haagse Post en presentator- gespreksleider van het NOS- programma Het Capitool, W.L. ('Boebi') Brugsma zich onlangs ontvallen in een in terview in NRC/Handels- blad. De 'meningsvormer' Brugsma werd aan de tand gevoeld naar aanleiding van het verschijnen van zijn „eerste 'echte' boek" 'Europa, Europa'. Brugsma mag dan wel eens „wakker schrikken", in zijn boek droomt hij er lustig op los. De droom heet - kort samengevat - een verenigd Europa dat ontdaan is van Russische en Amerikaanse overheersing en kernwa pens. Dat Europa - van Polen tot Portugal, of van Brest tot Brest-Litovsk - zal in staat zijn (en moeten zijn) een eigen niet-nucleaire verde diging op te bouwen, die de Russen (en de Amerikanen, hoewel Brugsma dat niet met zoveel woorden zegt) de trek in het opslorpen van dat vrije Europa moet ontnemen. Volgens de flaptekst is 'Europa, Europa' een „per soonlijk en verrassend boek: literair, scherp, met veel kennis van zaken geschre ven" en „een perfecte combi natie van autobiografie en analyse". Dat is voorwaar nogal wat. Autobiografisch is het ze ker. Brugsma (persoonlijke) vertrekpunt is Dachau, waar hij in het gelijknamige con centratiekamp heeft gezeten. Twee Russen en een Ameri kaan hebben hem daar in de laatste oorlogsdagen van 1945 letterlijk voor het leven behouden. De Russen omdat zij hun laatste aardappelen met hem deelden, zodat hij de bevrijding door een Te- xaanse sergeant nog mee mocht maken. Met het ver haal werpt Brugsma een vraag op, die centraal in het boek staat: hoe kan iemand die door Russen en Amerika nen onder het bijna te zware Duitse juk vandaan is ge haald nü - in 1983 - vinden dat die Amerikanen en Rus sen Europa maar weer moe ten 'verlaten' om plaats te maken voor een verenigd Europa, waarin een herenigd Duitsland een centrale rol zal spelen? Hoe kan iemand die de 'zegeningen' van een groot-Duitsland ternauwer nood overleefde dus uit groeien tot een warm pleit bezorger van een nieuw Duitsland dat groter is dan de DDR en de BRD apart? Langs de lijn van de auto biografie geeft Brugsma één antwoord: er zijn tegen woordig weer 'goede' Duit sers, Duitsers als Willy Brandt die een knieval in Warschau konden maken; voor Brugsma is de Tweedé Oorlog sinds 1955 definitief afgelopen, toen - bij een toe vallige ontmoeting - twee Duitsers het hem mogelijk maakten te geloven in een nieuw-Duitsland. En met die nieuwe Duitsers durft Brugsma 'frisch und fröh- lich' het denkbeeld van de zieleroerselen in dat land te vangen in dat ene zinnetje 'He made it' ('hij heeft het gemaakt' - waarmee dan geld bedoeld wordt). Hoe anders zijn dan de Russen. Die delen met ons een belangrijk deel van Europa, zijn voortdurend be vreesd ingeklemd te raken tussen vijanden, zijn tegen de nieuwe Amerikaanse ra ketten en - klap op de vuur pijl - voelen wel wat voor Brugsma's idee dat de super machten zich gelijktijdig uit Europa terugtrekken. W.L.Brugsma ...autobiografisch... Duitse hereniging te omar- Het andere trajekt, dat Brugsma tot het geloof in Europa heeft gebracht is de actuele politieke situatie. De kwestie van de plaatsing van Pershing II- en kruisraket ten op Westeuropese bodem (en nucleaire tegenmaatre gelen van het Warschaupact in het Oostblok) fungeert hierbij als hefboom. Aan de hand van gesprekken in Amerika en Rusland, met Duitsers, Engelsen, Fransen en Navo-bazen probeert Brugsma aan te tonen dat de grootmachten (en dan vooral de Amerikanen van meneer „Nee hoor, ik vind dat een heel redelijke redenering. Nu de huidige staat van be leg is afgelopen zou er een machtsvacuüm zijn ont staan als er geen aanvullen de maatregelen waren geno men. Ik heb dat allemaal precies uitgezocht, er de grondwet op nageslagen: er is werkelijk niets aan de hand." Nog deze maand levert Nederland, met instemming van de regeringspartijen in de Tweede Kamer, 23 verou derde starfighters aan het militaire regime in Turkije. Het CDA had eerst nogal wat bezwaren tegen die le verantie, maar toen puntje bij paaltje kwam slikte de fensiespecialist Ton Frin- king die bezwaren allemaal in. Onder twee voorwaar den: de leverantie moest twee weken worden uitge steld, en er zouden zich in die periode geen nieuwe fei ten mogen voordoen. Precies drie dagen later besloot generaal Evren, on der wiens verantwoordelijk heid ettelijke tientallen Tur ken zonder enige vorm van proces zijn geïnterneerd, ge marteld en vermoord (de minder gelukkigen onder hen werkten dit hele rijtje af), de staat van beleg met vier maanden te verlengen. Frinking evenwel vindt dat geen 'nieuw feit'„De te ruggang naar de democratie wordt niet gestagneerd, en dat staat voor mij voorop. Want zodra er een nieuwe regering is gevormd wordt daar de macht aan overge dragen." Voor Frinking weegt ten slotte zwaar dat in Turkije zelf geen protest is gerezen tegen de verlenging van de staat van beleg. Een op zich niet onjuiste constatering. Maar het aan tal Turken dat nog de nei ging heeft om te protesteren is dan ook al flink uitge dund. „Het gaat niet goed met die jongen," zou Adèle Bloe- mendaal zeggen. Staatsse cretaris Hoekzema van De fensie, de opvolger van Charl Schwietert, is het werk zwaar tegengevallen. Een personeelsbeleid voeren betekent in deze tijd de rechtspositie van de militai ren aantasten en alleen al de problemen met de ziekte kostenregeling voor de be roeps heeft hem maanden lang slapeloze nachten be zorgd. Hoekzema gaat er zelfs zo onder gebukt dat zijn ge zondheid er onder lijdt. On langs nam hij een paar da gen rust, spreekbeurten en andere optredens in het land zijn voorlopig op een laag pitje gezet. „Het hele personeelsbeleid bij Defensie was natuurlijk ook een janboel. Dat is vier jaar lang blijven liggen. Ga daar maar eens aanstaan," zegt een Kamerlid. Toch drukt er meer op Hoekzema's gemoed dan del Drs. W.K.Hoekzema ...gebukt onder proble men - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP werklast. Binnen zijn partij, de VVD, bestaat nogal wat kritiek op het feit dat hij zich verre houdt van wat CD A-minister Job de Ruiter op hét terrein van de kern wapens allemaal zit uit te broeden. Het is eigenlijk de zelfde pressie waaraan Nell Ginjaar, VVD-staatssecre- taris op het departement van Onderwijs, bloot staat: de VVD-Kamerfractie her innert haar voortdurend aan haar 'waakhondfunctie' met betrekking tot de midden school. Hoekzema 'faalt' dus, ter wijl de VVD juist de ver richtingen van De Ruiter met zoveel weldoorvoed wantrouwen wil volgen. Wil hij eenzijdig van kerntaken af? Probeert hij onder het dubbelbesluit uit te komen? Van Hoekzema, die toch dicht bij het vuur zit, wordt de VVD-fractie niet veel 'wijzer. Terwijl een geïnte resseerde staatssecretaris toch aardig op de hoogte zou moeten kunnen blijven, zo vindt men bij de VVD. Vorige week ging op het Binnenhof het gerucht, dat' het Hoekzema allemaal te veel -zou worden en dat hij zijn functie neer zou leggen. Maar die veronderstelling wordt door de woordvoerder van het departement reso luut van de hand gewezen. De verwachting was gewet tigd dat vandaag mr. Jan Nico Scholten en mr. Stef Dijkman geen deel meer zouden uitmaken van de CDA Tweede Kamerfractie. Het 'versterkte' partijbe stuur zoals dat bij het CDA heet (het is dan een club van ruim 60 man) kwam vrij dagavond in Amersfoort niet verder dan de constate ring die de fractie al deed: dat constructieve samen werking niet mogelijk is en er dus iets moet veranderen. Maar het partijbestuur wei gert om Schol ten en Dijk man uit de fractie te gooien en dus ligt nu de zwarte piet weer keurig bij Bert de Vries. 'Stef en ik', zoals Scholten volgens Vrij Nederland te genwoordig zichzelf noemt, kon dan ook zaterdag op ho ge toon 'onze parlementaire rechten' (spreektijd in de Kamer) terugeisen. „Zo wordt je politiek ontmand. Dit is feitelijke excommuni catie," aldus Jan Nico, die sinds hij een spreekverbod heeft pas werkelijk de oren van je kop kletst. Volgens Scholten zijn 'Stef en ik' bereid coöpera- 'tief met de fractie samen te werken, en moet de fractie als zij dat niet is „het lef hebben om ons weg te stu ren". „Wij begrijpen best dat je in een fractie moet sa menwerken. Het CDA is geen café waar je zomaar in- en uitloopt," aldus Schol ten zaterdag - vol begrip dus -voor de'VARA. Wellicht heeft Scholten ongelijk, en is het CDA wel een café. Maar ook dat zet zijn stamgasten liever niet buiten. Zelfs niet als door hun simpele aanwezigheid ruzies met andere stamgas ten ontstaan en de kroeg baas zich van tijd tot tijd wat beledigd voelt. „De PPR moet nu de geschie denis van de illusies achter zich laten, en samen met an dere linkse partijen een se rieus alternatief vormen voor dit CDA/ VVD-beleid. (PPR-senator Bas de Gaay Fortman bij de presentatie van het boek 'Niet bij rood alleen' van zijn Oosterhoutse partijgenoot Waltmans). De Kamer heeft voor de gis teren al met commissies be gonnen parlementaire week een overladen agenda. Van daag, na stemmingen, de af handeling van de begroting van Financiën en het wets ontwerp volwasseneneduca tie, daarna - voorzover daar tijd voor overblijft - de be groting van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur. Morgen worden twee uit gebreide commissievergade ringen gehouden, over de stadsvernieuwing van Brokx en de visserijbegro ting van Braks. En donderdag houdt de PvdA het kabinet aardig be zig met - voorzover nu be kend - drie debatten: over de uitvoering van het 'He renakkoord' met Shell en Esso, de belofte van deze be drijven aan het kabinet om in Nederland te investeren in plaats van in Zuid Korea (aangevraagd door Van der Hek), over de financiële meevallers dit jaar die het kabinet angstvallig geheim houdt (aangevraagd door Wöltgens) en over de hals starrige houding van het ka binet in het overleg met ambtenaren- en andere bon den (wordt vanmiddag aan gevraagd door Den Uyl). Reagan) Europa in een dode lijke bewapeningsspiraal 'gijzelen'. De Europa's ten westen en ten oosten van de Elbe verworden tot vazallen in een nucleair pokerspel letje; Brugsma brengt het (vooral Duitse) trauma goed onder woorden als hij vast stelt dat Duitsland vanaf Duitse bodem (DDR/BRD) door 'vreemde' wapens in een maanlandschap wordt omgetoverd, als er ooit een oorlog zou uitbreken. Dat moet hoe dan ook voorkomen worden, zo is Brugsma's opdracht. En, ja natuurlijk, denk je dan; dat is zo klaar als een klontje. Brugsma acht de kansen op succes niet groot, zolang de machtsverhoudingen in Europa bij het oude blijven. Hierdoor wordt, volgens Brugsma, een nucleaire 'Endlösung' nagenoeg onver mijdelijk. En in dat idee wordt hij gesterkt doordat de Amerikanen in afnemende mate bereid en in staat zijn hun belangen en die van de (West-)Europeanen in sa menhang te zien. Brugsma probeert in een reportage uit de VS aan te tonen hoe wei nig Amerikanen en Europea nen nog met elkaar te maken hebben. Maar zijn beschrij ving slijt af tot een karika tuur. Als we Brugsma mogen geloven bestaat de Ameri kaanse opperhuid uit flanel len pakken en zijn de diepste Brugsma ontkomt er ook niet aan de rigiditeit van het Sovjet-systeem te hekelen; zijn Poolse vrouw kan er over meepraten, maar hij lijkt toch bereid met Moskou tot ('zijn') zaken te komen. Brugsma stuit overigens ook op de grenzen van de Sovjet bereidheid Europa te verla ten (zie daarvoor zijn in het boek opgenomen correspon dentie met Arbatov, de bui tenland-adviseur van An dropov, die Brugsma 'Euro- een trisme' verwijt). De ge noemde Arbatov laat zich nadrukkelijk niet uit over de aard van het neutrale Euro pa. Moet dat uiteindelijk ge- finlandiseerd zijn, in Russi sche ogen? Of is Moskou be reid een 'sterke' buur te tole reren, die weliswaar zaken wil doen met de Sovjet-Unie, maar die op het gebied van het veiligheidsbeleid toch op de eerste plaats tégen haar is gericht? Het zijn belangrijke vragen die niet beantwoord worden. Brugsma dóet het zelf wel, maar trekt uit zijn antwoorden geen conclusies. De schrijver gokt er op dat het 'bevrijde' Europa er een zal zijn dat het socialisme verre van zich werpt en hij hoopt dat dit Europa ook het Sovjetsysteem uiteindelijk zal dwingen tot liberalise ring in eigen huis. Zo geformuleerd is Brugs ma's idee 'slechts' een 'vreed zame' variant op de 'roll- back'-theorie uit de Ameri kaanse Koude Oorlog-perio de. Die theorie ging uit van het stapsgewijs terugdringen van de Sovjet-invloed in Europa en later in de Derde Wereld. Of het Kremlin op een dergelijk Europa zit te wachten mag betwijfeld worden. Brugsma's beeld van een verenigd Europa kent nog meer van dergelijke scheurtjes. Hoeveel, overle vingskans heeft dat Europa van Brugsma eigenlijk. Op minstens één plaats in het boek zegt Brugsma dat Europa alleen door hereni ging terug kan keren tot de hoofdstroom van de Europe se cultuur. Dat klinkt dap per, maar waar hebben we het over. Dé Europese cul tuur bestaat amper; de cul turele en politieke geschiede nis van dit 'oude' continent van oorlogsmakers en wan trouwige buren geeft weinig reden tot vreugde. Zou dat 'nieuwe' Europa nu wel in eens tot vreedzaamheid in staat zijn? Brugsma blijft daarop het zo onontbeerlijke antwoord schuldig. Maar zelfs als de Europea nen spontaan wel tot de on derlinge vrede komen, wat is dan het perspectief van Europa? In economisch en politiek opzicht slaagt het Europese experiment van de EG er steeds slechter in het lied van de eenheid te zingen. De economische daadkracht van Europa (al dan niet ver enigd) is - in het licht van wat de 'derde industriële re volutie' genoemd - wordt tot een deerniswekkend niveau geslonken. Het enige echte argument dat rest - en ook Brugsma noemt het - voor een Europe se eenwording ligt in de 'Duitse kwestie'. In de beide Duitslanden is de laatste ja ren een toenemend gevoelen .te ontwaren naar 'wiederve- reinigung'. Brugsma leeft zich in zijn betoog dermate sterk in, in die strevingen, dat hij dit complexe vraag stuk en al die andere die ge noemd zijn in elkaar schuift Wat overblijft, is de persoon lijke moed van Brugsma (de ex-KZ-gevangene) om zijn voormalige folteraars te ver geven. „De Duitsers hebben recht op de opheffing van die deling", schrijft hij. Het ge vaar bestaat dat het verenig de Europa (en Duitsland) in Brugsma's blauwdruk niet meer is dan een oude-dag- svoorziening voor mensen die nu eindelijk eens van de Tweede Wereldoorlog afwil len. Brugsma schrijft terecht dat de bondgenootschappen in Oost en West niet alleen zijn opgezet met het oogmerk elkaar in de gaten te houden, maar ook om een Duitse her eniging te voorkomen. Waarom de oorlog niet te be graven, zo vraagt Brugsma zich af, en Europa een nieu we kans te geven? Europa, Europa; W.L. Brugsma; 176 blz.;uitg: De Haan; f 24,50 (ADVERTENTIE) WIE NU RDERT KRIJGTIN BESTELLING NET ZD STIPTALS NORMAAL Be res vetl Van onze redactie binn PEN HAAG - Het we 5400 mensen wordt ve steld als de Nederlands ring akkoord gaat n nieuwe order van voor het leveren van ten in combinatie n pakket civiele orders. Het gaat daarbij o banen bij de werf Wi enoord en 3300 banen b re bedrijven. Deze ber heeft de directie van Fijenoord naar de Twe mer gestuurd. DEN HAAG - De ziek sen stellen opnieuw sommige bejaarden vrijwillige ziekenfon speciale toeslag te late len. Omdat 55-plussers, ge hun leeftijd, gemidd meer kosten dan ze a mie betalen, zouden s ouderen maximaal 75 meer premie moeten dan nu. Dat voorstel heeft d niging van Nederlanc kenfondsen bij de fondsraad op tafel gele ze adviesraad van de r zal daar donderdag ov gaderen. De ziekenfondsen dat er te veel ouderen op een 'goedkope' man bruik maken van de vr ge ziekenfondsverzel Het gaat dan niét om den die jarenlang ve verzekerd zijn geweest hun 65ste jaar auton over moeten naar de vr ge ziekenfondsverzeker hebben in het verplich kenfonds immers gewo< mie betaald, waar ze la moeten kunnen profiter Van t DEN HAAG - Het pol Kamervoorzitter Dolm paus te brengen, wordt In plaats van Doln Tweede Kamer, Dien audiëntie van de paus L Dolman (PvdA) liet leefdheidsbezoek deel thoiiek is en het Vatic VVD lieten weten „pijij gering van de Kamerve Dien Cornelissen, w< tig" te vinden om een b ..DE PAUS heeft geen pa ™k'. Aldus motiveert de Polman, zijn weigering or •angst op het Vaticaan bi *®n. Dolman zou naar v°orzitters van de EG-par De voorzitter van de T yoigorde van belangrijkh ae Protocollaire rangor :cf1appen en politieke of outer en alleen aan het fi a're democratie bijzonde "tervoorzitter beklemtone woofdiging van het volk tj "hg van onze burgerlijke Dolman in functie is de 'e9enwoordiging, niet va^ «Paalde groep van kiez engt met zich mee da personen en vertegenwc J als privé-persoon thuii i ([el zou uitnodigen. Ai - ,e wereld vrij beperkt Lr!erT|entair-democratisc «none handen geschud Dolmans weigering om l ,r)n9 die hij daarvoor at ,5nolieke instelling, bedr taakopvatting als Kame za staa"je benepen N< algemeen gekraakt, d aar niet naar Rome te SaLnelissen' Plaatsverval n~Pen met de Nederlanc protestant, kan zij in Rorr in J

de Stem | 1983 | | pagina 2