lastoraat It meer wam België levert Rienk Kamer uit aan de VS e?e|y K'/mJOcSs: Brokx zou twee kamerleden hebben beledigd Kabinet: effect hogere accijns wordt overschat ]SV: situatie alarmerend Werkenden helpen werklozen (en doorbraak Heineken staakt reclame PAGINA o pda maakt balans op ■BINNENLAND |binnenland I itgiro Kinderen mogen niet in fiets karretje Fusie Amfas SSTEMCOMMENTA AR Aardgas nu te duur voor stads verwarming Verzoek op tijd binnen Bandje moet bewijs leveren Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen Sigaretten in België worden veel goedkoper BINNENLAND Kabinet: keihard nee T5 meer worden aange- ïstorale voorzieningen |an zijn er twee moge- of de voorzieningen ^TERPAG 19 NOVEMBER 1983 T28 PAGINA 3 irts zit met meer I j ongerenpastores hebben 1 volgens de nota ook een te groot werkgebied. Er be- I staan momenteel overigens I ongeveer honderd parochië- lle werkgroepen jongeren- f pastoraat in het bisdom, I waarvan de bezetting nogal wisselt. De grootste belemming I voor het jongerenpastoraat I ligt echter op inhoudelijk vlak. En het blijkt geen ge ringe belemmeringen te zijn want er ligt een verschil van visie op kerk en pastoraat aan ten grondslag. Het jon gerenpastoraat wil namelijk voor zijn marsroute niet al lereerst vertrekken vanuit de gangbare pastorale prak tijk van dienst (aan kerk en samenleving), eredienst en getuigenis. De reden is dat deze traditionele aanpak voor te veel jongeren geen toegang tot het geloof is. In het jongerenpastoraat is het daarom niet in de eerste plaats begonnen om de ge loofsoverdracht, maar om jongeren te helpen hun eigen identiteit te vinden, zich maatschappelijk be wust te worden en een reli gieuze keuze te kunnen ma ken. Pas daarna komen wel licht dienst, eredienst en ge tuigenis binnen het ge zichtsveld. Dit botst inhoudelijk en wat werkmethode betreft te zeer met de gangbare pasto raatspraktijk in de parochie, dat gericht is op individuele pastorale contacten en op li turgisch dienstbetoon. Hier ligt een van de grootste oor zaken dat nog weinig merk baar is van groei van inte gratie van jongerenpasto raat in het gewone parochie pastoraat. Om hetzelfde fundamentele verschil hou den parochies en parochie pastores zich afzijdig van het uitgezette jongerenpas- toraatsbeleid onder het mot to dat daarvoor toch speciale pastores zijn aangesteld. Overigens hebben we hier niet meer te maken met een probleem dat zich beperkt tot het jongerenpastoraat in het bisdom Breda. Dit ver schil in visie op kerk en pas toraat speelt katholiek Ne derland op alle terreinen parten en doet wegen uiteen gaan. Dit fundamentele ver schil van opvatting bracht ook de nieuwe bisschop van Haarlem onder woorden bij zijn allereerste uitspraak dat zijn neefjes en nichtjes zo weinig van het geloof ble ken te weten en dat hij dus op eerste plaats iets diende te doen aan kennisover dracht aan j ongeren. Het Diocesane Instituut Jeugd en Jongeren stelt in de nota 'Hoe verder met jon gerenpastoraat dat vast gehouden moet worden aan de dubbele doelstelling eigen activiteiten opzetten omwille van de toekomst van jongeren zelf én gang bare pastorale voorzienin gen voor jongeren toeganke lijk maken. Daartoe zullen de parochies hun leven moe ten beteren, want die beho ren zich heel wat meer aan het jongerenpastoraat gele gen te laten liggen. De Dio cesane Pastorale Baad zal weinig anders kunnen doen dan dit te beamen. teeds anbetalers Ivan Uiotheken SISTER Brinkman van IC verwacht dat de openba- bibliotheken komend jaar jvan de 55 miljoen kunnen mnigen zonder gedwongen slagen. De pijn van de res- ende bezuinigingen die wel gedwongen ontslagen zul- ieiden wordt volledig ge- ipenseerd door wachtgeld keringen. testering T Rotterdamse tank-trans- tbedrijf RTT, een dochter- lememing van het grootste steuropese transportbe- jf Hoyer in Hamburg, heeft jdag officieel een nieuw be- jfscomplex in de Botlek in ruik genomen. Daarmee is investering van 11,5 mil- gulden gemoeid. ëdkrant 1STERDAM krijgt vanaf 1 ember een beeldkrant van bij acht meter, waarop en nacht nieuwsbeelden, aankondigingen en reela te zien zijn. Buiten Japan Australië heeft nog geen ;el ander land een dergelij- ieeldkrant. erhvereniging T de opening van jonge- tafé De Plak in Den Haag vrijdagmiddag de eerste rkvereniging in Nederland start gegaan. Een werk- reniging is een nieuwe vorm kleinschalig ondernemen, larbij het maken van winst langer voorop staat. mD DIOR Holding (eigendom V D-eoncern) praat met uit bureau ASB over een neming van 35 pet, die zal «en worden uitgebreid tot pet. Binnen Vedior zullen uitzendorganisaties ASB, tylo en Vedior als zelf- 'iige werkmaatschappijen Ven werken. nog niet in staat alle giro- delen, zoals u dat van ons dele de toezending van doen echter ons best om iveel mogelijk te beperken- lan ook berichten, dat lanten het salaris of pen- rebruikelijke datum op de den bijgeschreven, afrekening met uw salaris- ing te hebben ontvangen, reques en girobetaal- sn. formatie zou u zonodig et administratiekantoor, dat andelt. 1, Den Haag: 070 - 82 40 91 -5611611. ;nn<dsnaarhank Door onze verslaggever UTRECHT - Medische specialisten, huisartsen en andere beroepsgroepen in de medische sec tor krijgen 'in alarmerende mate' te maken met patiënten die hun rekening niet betalen. Vooral het laatste jaar, zo bevestigen zowel de art sen als de verzekeraars, groeit het aantal wanbetalers met sprongen. Van onze redactie binnenland ZUTHPEN - Kleine kinde ren mogen niet worden ver voerd in een fietskarretje. De Zutphenaar M. Derk- sen heeft opnieuw een sa men met de politie in zijn woonplaats een daarover uitgelokt proefproces verlo ren. De Zutphense rechtbank veroordeelde hem vrijdag. overigens zonder een straf op te leggen, omdat het kar retje waarmee Derksen be gin dit jaar zijn tweejarig dochtertje vervoerde niet voldeed aan de wettelijke bepalingen. Die bepalingen schrijven voor het vervoer van kleine kinderen onder meer een doelmatige en vei lige zitplaats voor met vol doende steun voor rug, han den en voeten. Het karretje van Derksen voldoet volgens de Recht bank niet aan die voor schriften: steun ontbreekt en de kinderen kunnen ge makkelijk met handen en voeten tussen de spaken ko men. De kantonrechter in Zutphen voerde 'dat in augustus ook al aan en ver oordeelde Derksen toen tot een boete van 51 gulden. Derksen vervoert zijn kinderen sinds enige tijd in een karretje achter de fiets, omdat hij het mee laten rij den van de kleuters op de fiets onder meer door de be wegelijkheid van die kinde ren levensgevaarlijk acht. Het gaat hier om particulier verzekerden, die de ontvangen nota's doorsturen aan hun verzekeringsmaatschappij, en vervolgens het bedrag op hun giro of bank gestort krijgen. In plaats van dat bedrag door te sturen aan degene die er recht op heeft, wordt het geld vaak gebruikt om de eigen tekorten aan te zuiveren of luxe goede- ndstad ®STAD Holding neemt Itor BV, waartoe de uit- 'wganisaties Tempo Team UB2000 behoren, over. 'toe is overeenstemming 'kt- De betrokken vak- Jw en de ondernemings- 1 hebben een positief ad- uitgebracht. Vervolg van pagina 1 Vorige maand kwam het bin nen de leiding van het concern tot een conflict over het te voe ren beleid, waarbij de moge lijkheid voor samenwerking met andere verzekeraars cen traal stond. Als 'sterke' man werd ir. H. van Bussel naar voren geschoven, iemand die geen grote voorstander is van verdere concentratie in de verzekeringswereld. Hij kondigde aan dat het concern volgende maand een nieuwe topstructuur krijgt en dat het aantal personeelsleden zal worden teruggebracht. Gisteren kregen een aantal di recteuren al te horen, dat ze hun functie volgende maand ter beschikking moeten stel len. De sterk gestegen koers van de Amfas-aandelen komt vooral door aanhoudende fu siegeruchten. Op de Amster damse Beurs wees men gister middag Nationale Nederlan den als belangrijkste overne mingskandidaat aan. Nationale Nederlanden is de grootste verzekeraar van Ne derland met een jaarlijkse omzet van ruim 11 elf miljard gulden en 17.752 personeelsle den (waarvan 7.120 in Neder land). Amfas had vorig jaar een omzet van bijna 2 miljard gul den en 4.079 personeelsleden. Op 1 december komt binnen de verzekeringswereld een an dere mammoet-fusie tot stand: dan gaan Ennia en Ago samen in AEGON. De omzet van de nieuwe maatschappij zal dit jaar ruim 7 miljard gul den bedragen, wat aardig in de buurt komt van de aller grootste, Nationale Nederlan den. AEGON wordt nummer twee in de verzekeringswereld en verdringt na 1 december AMEV van de tweede plaats. ren te kopen. Woordvoerder G. Eikmans van de Landelijke Specialisten Vereniging zegt dat de wanbe taling in deze omvang 'zonder meer een nieuw verschijnsel' is. In het verleden lieten medi ci oninbare rekeningen nog wel eens 'zitten', met name om de verhouding met de patient niet te verstoren. De LSV dringt er nu bij de leden op aan alle schulden te innen, desnoods via een incassobu reau. Veel artsen en met name specialisten zien hun inkomen, aldus Eikmans, van drie kan ten onder druk komen. Ten eerste is er de inkom stendaling als gevolg van de overheidsmaatregelen. Dan blijken in toenemende mate de ziekenfondsen de bedragen voor de verplicht verzekerden later over te maken dan vroe ger. En niet in de laatste plaats groeit de berg van niet-betaal- de rekeningen. Eikmans: „Het kan zo niet langer. We hebben nu voor het eerst de leden de dringende raad gegeven om een verstoor de relatie met de patient maar te accepteren bij het innen van schulden. En anderzijds raden wij de specialisten aan de zie kenfondsen, die laat zijn met betalen, rente in rekening te brengen". NE VOORAVOND van het grote 'plaatsingsdebat' in de Duit- pondsdag heeft Moskou een nieuwe concessie gedaan, die de fonering van de nieuwe kernwapens in West-Europa moet Weren. p Duitse bondskanselier Helmut Kohl maakte donderdag- pabekend dat de Russen bereid zijn hun eis - dat de Franse Pjse kernmachten meegeteld moeten worden bij de onder lagen in Genève - te laten vallen. Bovendien wil Moskou |«ital SS-20's dat tegen West-Europa gericht is (nog niet te- sderland) verminderen tot 120 met in totaal 360 kernkop- 11 voor deze stap moet de NAVO afzien van plaatsing van peuwe raketten. De kruisraketten die al in Greenham Com- -erfan zouc'en 01115 Per berende post naar de VS gestuurd Bonn werd het Russische voorstel al een „groot signaal •Wzeer bemoedigend teken" genoemd. Hoewel er in Duits- J°k ogenblikkelijk op gewezen wordt dat de Sovjets „het Swlie" op kernwapens in Europa zouden behouden. ij Russische voorstel wijkt inhoudelijk niet veel af van wat eerder aan concessies presenteerde. In de praktijk van 3eri zou aanvaarding toch neerkomen op het tegen elkaar "ePen van de Franse en Britse kernmachten tegen de SS- lat betreft heeft de Franse president Mitterrand deze week lijdelijke taal gesproken. Een overeenkomst die een nu- Palans tussen Londen en Parijs aan de ene en Moskou eandere kant inhoudt is onaanvaardbaar. Mitterrand wil wel over zijn 'Force de frappe', maar dan alleen als er gepraat over alle kernwapens in Europa én als Amerika en Rusland A'e beginnen met ontwapenen. e kant is er dus weinig te verwachten om 'Genève' bij het -ep van de markt te redden. De enige kans ligt in Bonn, ^gende week de Bondsdag over de kernwapens beslist, uitslag daar nog voor verrassingen zal zorgen is hoogst X«%Hjk. i "™miek van 'Genève' ligt inmiddels niet meer aan de on- „uelingstafelmaar in de parlementen van de plaatsingslan- e zu"en eerst 'ja' zeggen tegen "de wapens. Ook de Ne- jiT re9ering denkt er met aan daar doorheen te roeien, j doorbraak zal het jongste Russische voorstel dus niet ®n9en Althans voorlopig niet. Eerst plaatsen lijkt het pa- aao kijken of de draad weer op te pakken is. Van onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - Aardgas is nu te duur om er de stadsver warming mee te stoken. De prijs die op aardgas sto kende stadsverwarmingsbe- drijven voor hun brandstof moeten betalen is te hoog. De rijksoverheid moet daar mee rekening houden. Dat zei de Rotterdamse wet houder H. van der Pols vrijdag als van voorzitter van de Ver eniging van Exploitanten van Stads verwarmingsbedrij ven in Nederland (VESTIN). Van een onzer verslaggevers TURNHOUT - Rienk Kamer zal door de Belgen aan de justitie in de Verenigde Staten worden uitgele- verd.Het verzoek uit de VS werd donderdagmiddag Wij justitie in Turnhout gedeponeerd. niet op tijd op het goede adres En gistermorgen al heeft de Belgische rechter zich positief over dat verzoek uitgesproken. Meteen na de uitspraak kon digde onroerendgoedhande- laar Kamer aan in beroep te zullen gaan. Het heeft erom gespannen of het verzoek uit de VS op tijd binnen zou zijn. Begin deze week waren de papieren er nog niet, terwijl de Amerika nen ruim vier weken geleden al de versturing ervan bekend maakten. Procureur Dirk Janssens van het parket in Turnhout hield het erop, dat het verzoek op tijd binnen zou zijn, hoewel de indieningstermijn gisteren zou aflopen. 24 uur voor het verstrijken van de termijn kreeg de Belgische justitie de papieren in handen. Waren ze geweest dan zou Kamer zijn vrijheid hebben herkregen. In dat geval was zijn terugkeer naar Nederland mogelijk ge worden. Nu echter zal hij zijn ge dwongen reis naar de Vere nigde Staten slechts kunnen uitstellen door alle hem ten dienste staande rechtsmidde len aan te grijpen. De heer Janssens verwacht, dat de on- roerendgoedhandelaar van elk middel gebruik gaat maken. Uiteindelijk, na afwikkeling van de totale procedure, wordt de man toch op transport ge steld naar een Amerikaanse cel. Tegen Kamer en zijn Ame rikaanse compagnon loopt in de VS een procedure wegens oplichting op grote schaal. OP DE school voor lager- en kleuteronderwijs 'De Startbaan' in Uithoorn werd vrijdag gestart met een unieke actie. De leerkrachten van de school hebben hun werkloze collega's uitgenodigd om hen tegen beta ling te komen helpen. Ze leveren daarvoor drie pro cent van hun salaris in. Op de foto links werkloze on derwijzer Andre Ripe en rechts zijn 'betalende' collega Frank van Geilswijk. - fotoanp Nog steeds zitten wij met die ouwe Andropov in de maag. Is- ie in zijn arm geschotenOf in zijn wiek? Of is hij gewoon drie maanden verkouden? Het is zo langzamerhand een spannende vervolg-serie ge worden. Een Russische versie van 'Dynasty'. Ik zal u vast het eind verklappen. Ik heb de se rie namelijk al gezien op de Oostduitse tv. Het geheim wordt in de laatste aflevering onthuld. In Rusland worden de allerhoogste leiders niet meer beloond met een dik ke onderscheiding of een on uitspreekbare titel. Ze krijgen als dank een vreselijke, slopen de ziekte. We hebben het hier in het westen steeds verkeerd gezien. Als een hoge Rus ziek thuis ligt, betekent dat dat hij juist in de gunst is. Als hij gewoon regeert, dan is er iets aan de hand. Lubbers is gisteren 37 minuten lang niet in het openbaar ver schenen. Geruchten alom, na tuurlijk. Wat was er aan de hand? Lubbers bleek zich te scheren. Dolman, onze Kamer-voorzit ter, heeft er een aardig handje van om in het nieuws te ko men. Dat handje weigert hij aan de paus te geven. Hij schudt liever zijn eigen hoofd dan de hand van een ander. Anderen zijn daar weer ont stemd over. Als de paus zijn hand uitsteekt, moet Dolman juist denken: die vat-ik-aan, zo redeneren zij. ■ft Reken maar dat Dolman zijn handen thuis houdt. Maar laat ik hem eens een gewetens vraag stellen: Mijnheer Dol man, zou u Sinterklaas een hand geven? MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Heineken staakt voorlopig de bierrecla me via radio en televisie. Kort na de ontvoering van Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer is al be sloten de Heinekenreclame in de STER-blokken zoveel mo gelijk te vervangen door aan prijzingen voor Amstelbier. De reclame in kranten en weekbladen blij ft onveran derd. Dit heeft een woordvoer ster van het concern vrijdag ochtend bevestigd. Het besluit is genomen, om dat de directie van tevoren geen zicht heeft op hetgeen er in de televisiejournaals en het radionieuws over de ontvoe ring wordt gezegd. „We heb ben gedacht we stoppen er mee, omdat we niet weten wat voor associaties er gelegd kun nen worden met eventueel ontvoeringsnieuws", aldus de woordvoerster. (ADVERTENTIE) Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De bandopname van het SBDI-overleg tussen de Kamer en staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) moet opheldering verschaffen over de mate waarin de bewindsman kamerleden Hummel (PvdA) en Van Rey (VVD) heeft beledigd. Oaar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes Grote keukenshow met inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires «Woningverbetering en verfraaiing •Onderhoud van huis, tuin en auto Doe-Het-Zelf materialen en -gereedschappen «Tuinaanleg Nationale postzegelmanifestatie met eigen postkantoor en Ahoy:stempel Zelf-Maak-Mode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazzballet Hobby's en kreatieve vrijetijdsbesteding Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet blijft erbij dat de Nederlan ders niet minder gaan roken en drinken als de accijns vol gend jaar verhoogd wordt. Ook in de grensstreken wor den geen problemen verwacht. Na 1 januari zal een Neder lands pakje van 25 sigaretten gemiddeld zestig cent duurder zijn dan een pakje in België, „maar we verwachten niet dat Nederlandse grensbewoners op grote schaal naar België zullen gaan om daar sigaret ten te kopen", zeggen minister Ruding en staatssecretaris Koning (Financiën). Aan de Duitse grens speelt dit probleem minder, want „na 1 januari zullen de Nederland se sigaretten per pakje van 25 nog 1,20 goedkoper zijn dan de Duitse." De bewindslieden reageren hiermee op vragen uit de Tweede Kamer, waar nogal wat vraagtekens gezet worden bij de belastingverhogingen. Die zouden er namelijk toe kunnen leiden dat de verko pen dalen. Zo heeft het Econo- mische Instituut voor het Mid- den-en Kleinbedrijf berekend dat de verhogingen van ac cijns en BTW (1% meer) op 1 januari 11.000 banen gaan kos ten. Het kabinet wijst dat pessi misme af, want ook na vroege re accijnsverhogingen zijn de Nederlanders stug blijven ro ken en drinken. Daarom re kent het kabinet er ook op dat er volgend jaar ƒ265 miljoen extra in de schatkist komt door de verhoging van de ta baksaccijns. Rokend Neder land levert de schatkist in 1984 dan 2,4 miljard gulden op. Een gemiddeld pakje siga retten gaat door de accijnsver hoging op 1 januari vier gul den kosten. Dat kan overigens nog duurder worden, want het ministerie van Economische Zaken overweegt de industrie en de handel samen een extra prijsverhoging van vijf cent toe te staan. Ook de accijnsverhoging op alcoholhoudende drank levert volgens het kabinet geen pro blemen op. Een fles jenever van ƒ16 gaat volgend j aar 17,85 kosten, een flesje bier wordt anderhalve cent duur der, maar de wijnaccijns gaat (door tegenwerking van Lu xemburg en België in de Bene lux) niet omhoog. Maar gezien de steeds groeiende alcoholi sche dorst van de Nederlan ders, verwacht het kabinet niet dat er minder flessen ge sleten zullen worden. „Ook in de horeca worden geen proble men verwacht" schrijven Ru- ding en Koning over het feit dat een glaasje bier aan de tap een cent duurder zou moeten worden. Al met al slikt de fiscus vol gend jaar vijftig cent op van iedere liter bier die er in Ne derland gedronken wordt. Tot slot wijst het kabinet het idee af om de alcohoiaccijns niet per 1 januari maar per 1 fe bruari te verhogen. CDA, VVD en PvdA hadden dat voorge steld, mede omdat de Neder landers dan na de dure feest dagen in december een maandje zouden kunnen spa ren om in januari nog snel wat „goedkope" drank te hamste ren. Ruding en Koning voelen echter niets voor deze ver schuiving van de invoerings datum. Tot deze hoogst ongebruike lijke stap in de Haagse politiek heeft voorzitter Wolters van de Vaste Kamercommissie voor Volkshuisvesting beslo ten. Van een dergelijk overleg wordt geen woordelijk verslag gemaakt, maar wel staat een bandrecorder aan. Om na te gaan wat Brokx precies heeft gezegd wordt het bandje uit getikt. Aanvankelijk wilden Hum mel en Van Rey namens de commissie een boze brief naar de staatssecretaris sturen waarin hem te kennen zou worden gegeven dat een ver ontschuldiging op zijn plaats was. Op voorstel van Wolters zal de commissie nu eerst de banduitwerking afwachten. Waarschijnlijk in de loop van volgende week zal worden be slist of de commissie daarin aanleiding ziet alsnog een brief op poten naar de staats secretaris te sturen. Zoals bekend is het twee weken geleden tijdens een overleg over de zaak Ruyters en de SBDI tot een heftige uit eenzetting gekomen, waarbij Brokx Hummel en Van Rey verweet ook zaken met de om streden stichting te hebben ge daan en dus niet vrijuit te gaan. Beiden zijn voor hun ka merlidmaatschap wethouder geweest. Van Rey kreeg van Brokx te horen dat hij als ma kelaar „toch moet weten hoe dergelijke zaken, zoals zich in de SBDI-affaire hebben afge speeld, lopen." Van Rey is ech ter nooit makelaar geweest. Vliegen DE Amerikaanse luchtvaart maatschappij Transamerica zal met ingang van 29 novem ber wekelijks een retourdienst Amsterdam-New York-Hous ton gaan onderhouden. De vliegtuigen die voor deze dien sten zullen worden gebruikt zijn ingericht voor uitsluitend eerste klasvervoer. ICTO DE Nederlandse Hervormde Kerk zal het Interkerkelijk Comitë Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) en het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken (HBV) niet dezelfde plaats en erkenning geven als het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). De synode verwierp vrijdag in Doorn een motie van die strekking met 35 tegen 16 stemmen. Vervolg van pagina 1 Dit werd door het kabinet af gewezen als strijdig met het regeerakkoord. „Als je iets be duidends wil bereiken is een werkgroep dan wel zinvol? Wek je geen te hoge verwach tingen bij de andere partij? Er bleef ons geen andere uit komst over. We hebben de korting al van 3,5 naar 3 pro cent gebracht. Dan is 3 procent een verdedigbare grens", zo betoogde premier Lubbers na afloop van het overleg. Lubbers vond het voorstel van de vakcentrales nauwe lijks anders dan ze in het eveneens mislukte overleg van 5 oktober indienden. Het kabi net wilde niet dat een mindere premieverlaging zou leiden tot een grotere lastendruk, omdat die j uist aan de slechte econo mische situatie heeft bijgedra gen. Afzien van de korting be tekende volgens de minister president dat de problemen met het sociale zekerheidsstel sel naar een volgende fase wordt verschoven. We moeten zorgen voor een financieel houdbaar stelsel, aldus Lub bers. De werkgevers stelden zich achter, het kabinet op. We moeten maatregelen nemen om niet meer in dezelfde pro blemen te komen. Een afslan king van de overheidssector is nodig. Daar kan geen enkel kabinet om heen. Zo lang de problemen voor 1985 en 1986 niet zijn opgelost ben ik geen tevreden mens, aldus VNO- voorzitter mr. C. van Veen. Ik kan mij de emoties heel goed voorstellen. Maar het kabinet kan niet op een vrijdagavond tot bijstelling komen. Het wetsontwerp om op de uitke ringen te korten ligt al bij de Tweede Kamer, zo zei hij.

de Stem | 1983 | | pagina 3