even..t UITBLAZEN Hervormden en gereformeerden voeren psychologische oorlog an Een boze zon in de ogen van de Spaanse premier Jongerenpastoraat bloeit niet meer BERICHT AAN REKENINGHOUDERS VAN DE POSTGIRO. j^SarciBSTOi een doorbraa S V: situa Opdringerige vriendschap ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 DISTIM ACHTERGROND FUSIE DREIGT OP LANGE BAAN TE WORDEN GESCHOVEN aTERPAG 19 NOVEIV BINNENLAND Liever een Rus in de keuken, zei iemand. Nou, die mag dan wel uitkijken voor de vloerbe dekking. Grote kans dat de Rus dagelijks met be- modderde schoenen bin nenkomt van het sluipen langs afrasteringen van militaire installaties. Vriendjes uit Rusland zijn vaak bezige baasjes wier belangstelling wel wat verder gaat dan het jaartal waarin de plaatselijke kathe draal werd voltooid. De Bretoense havenstad Brest heeft de keukendeur op het nachtslot gedaan. Er komt geen Rus meer in. Russen ko men de burgemeester van Brest bij wijze van spreken de neus uit. Zoals zoveel steden en dor pen in Europa koesterde ook Brest de gedachte dat de vriendschap tussen de volkeren, beter dan met topconferenties, gediend zou zijn met vriendelij ke contacten "aan de basis'. Ook Brest ging dus jumeleren. Ze zullen zich in Brest wel hebben gerealiseerd dat een ju- melage met een Russische stad enigszins anders zou uitpakken dan een twinning met - pak weg - Southampton of Freundschaft met Bremen, maar aan de an dere kant: vriendschap met een Russische stad paste mooi in de sfeer van de destijds heersende détente. In plaats van op ontspan ning echter ging het steeds meer op koude oorlog lijken en dezer dagen heeft Brest de vriendschapsbanden resoluut doorgesneden. De stad waarmee Brest de vriendschapsdroom, door het IJzeren Gordijn heen, had wil len verwezenlijken was Tallinn, de hoofdstad van het voormali ge Estland, thans een Sovjet-re publiek. De in feite bezette stad en nog minder haar burgers, zullen er iets aan hebben kun nen doen dat 'de Russen' mis bruik gingen maken van de ju- melage. Maar die veronderstel ling maakte de 'opdringerige betuigingen van genegenheid' van de kant van de Russen' voor Brest met minder hinder lijk. Sprieten De 'vrienden' van Brest be zochten de havenstad het liefst met vissersschepen, waar de sprieten en antennes van de electronische apparatuur aan alle kanten uitstaken. Russi sche vrachtwagens -die in Bre- tagne kippen ophaalden voor het thuisfront, kregen om de haverklap pech in de buurt van militaire installaties. Vliegtui gen van Aeroflol vlogen boven west-Bretagne op routes waar ze niets te zoeken hadden. Toen er kort geleden een Toepolev gedwongen werd te landen, be weerde de bemanning ver dwaald te zijn. Soms gedroegen de nieuws gierige Russen zich grof en in discreet, aldus burgemeester Berthelot die zegt verschillende keren „persoonlijk en herhaal delijk de grove indiscreties van Sovjet-zijde te hebben vastge steld, zowel ten aanzien van de stad als van de onderzeeboot basis en andere militaire instal laties." De druppels die de emmer voor het gemeentebestuur (en vermoedelijk ook de marine autoriteiten) deden overlopen waren enkele incidenten met Sovjet-trawlers tijdens oefenin gen van Franse onderzeeboten, in de buurt van Brest. Er was, zo vond de burge meester tenslotte, maar één ma nier om dé ware aard van het 'Russische gedrang in de keu ken' aan de kaak te stellen. Een publiek gebaar moest het zijn: de opzegging van het vriend schapsverdrag met Tallinn. WIMKOCK Vermoedelijk kan Brest op be- grip rekenen in Tallinn want daar weten ze al veertig jaar met welke bedoelingen een Rus je keuken binnenstapt. Om er nooit meer weg te gaan. Nogmaals: Hr.Ms. Soemba Verschillende lezers hebben gereageerd op mijn oproepje van enkele weken geleden ma- teriaal over de vroegere kanon- j neerboot 'Soemba' ter beschik- j king van de huidige bemanning te willen stellen. Aan de voor- j avond van de definitieve uit- dienststelling van het schip wil j men een gedenkschrift samen- j stellen. Ik ontving foto's, toe- j zeggingen voor inzage van per- j soonlijke dokumenten en brie- j ven. Ik stuur dit alles, compleet met adressen en telefoonnum- j mers, door naar de 'Soemba'. Theo M. Rockx uit Breda attendeerde me op een reeks j Engelse limericks die er over de 'Soemba' bestaan. Ongeveer een maand voor I de invasie in Normandië vroeg j de 'Soemba' de Admiraliteit in Londen om een nieuw kanon. Een van haar drie 15cm-stuk- i ken was 'uitgeschoten'. Een ze- j kere captain Nicholl op de Ad- miraliteit kreeg de aanvraag te i behandelen. Hij realiseerde i zich dat als het verzoek de nor- i male weg zou moeten gaan, de j 'Soemba' niet zou kunnen deel- i nemen aan de invasie en psy- i choloog als hij was begreep hij i dat dit voor de Nederlandse marine een moeilijk te verwer ken tegenslag zou zijn. Hij be sloot ervoor te zorgen dat zijn boodschap in elk geval zou op vallen in de grote hoop van aanvragen en hij dichtte: A report has come in from the Soemba That their salvo's go off like a Rhumba Two guns they sound fine, but the thirdfive-point-nine He am bust and refuse to go boomba. 'IVan' Tromp Het idee van captain Ni choll schoot wortel. De hele correspondentie over het kanon van de 'Soemba' werd in lime ricks gevoerd, hetgeen ertoe leidde dat het verzoek overal voorrang kreeg. De Afdeling voor Noodreparaties van de Admiraliteit schreef, niet zo complimenteus: To find any yardfor the Soemba We've searched from the Clyde to the Hoomba But we haven V got room For van Tromp's ruddy Broom Much less for this useless old Loomba In dit laatste vers staat Hoom ba voor Humber en Loomba voor lumber (rommel). 'Van Tromp's' ruddy Broom (bezem) slaat op de ook in Engeland be kende gewoonte van admiraal Tromp om na een overwinning een bezem in de voormast te hijsen. Tenslotte deed zelfs de First Lord of the Admiralty, admiraal Cunningham, een duit in het zakje door een limerick toe te voegen aan de 'Soemba'-éorres- pondentie. Wat het belangrijk ste was: de 'Soemba' kreeg haar nieuwe kanon op tijd om het te doen spreken bij Utah Beach op 6 juni 1944. T5 PAGINA iiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiln Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda. Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hülst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlffplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Anton Theunissen FELIPE Gonzalez, de jonge Spaanse premier, beleeft met zijn nu bijna één jaar oude so cialistische kabinet zijn slecht ste dagen. De Spanjaarden zagen bij Gonzalez, wiens opvliegende Andalusische tem perament definitief ondr de duim zou zijn van aangeleerde beheerstheid en kalmte, deze week een groeiende woede en kiemende opstandigheid zichtbaar worden. Hij voelde zich duidelijk ge- koeieneerd door uitgerekend twee ka meraden: Mario Soares van Portugal en Frangois Mitterrand van Frankrijk. Felipe Gonzalez heeft nooit ge droomd van een vlottende driehoeks verhouding tussen de landen - de lot gevallen van de geschiedenis hebben eeuwig wantrouwen en afstandelijk heid ingekerfd - maar het minste zou toch een open dialoog kunnen zijn, waarbinnen pragmatische oplossingen voor heikele problemen gevonden zou den kunnen worden. Het minste zou, in Felipe's verwachtingen, een steuntje in de rug voor elkaar kunnen zijn en niet, zoals in het verleden, over eikaars lij ken gaan. De Spaanse premier kwam deze week bedrogen uit. Het ging bij het begin van de 'tragi sche' week al mis. Een bezoek aan Por tugal, Felipe trommelde liefst twintig hele hoge Spanjaarden bij elkaar, werd in plaats van een geplande 'historische gebeurtenis' een ijskoude douche. Gonzalez had een keurig, voorzichtig concept voor een brief van de Spaanse en Portugese regeringsleiders aan de leiders van de Tien Eg-landen in -zijn zak. Het verzoek aan de Tien: wees nou eindelijk eens duidelijk over de datum van toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. Verder stelde Gonzalez Soa res voor om op het Iberisch Schierei land alvast het goede voorbeeld te vol gen van een soort Benelux. Dat laatste idee veegde Soares zon der meer hooghartig van tafel. Later bleek, dat Gonzalez zijn brief aan de Tien wel in zijn zak kon houden, omdat Soares tenslotte aarzelend toegaf, dat rui vi Mario Soares .spelletjes. Felipe Gonzalez ...furieus... hij op eigen houtje al een brief aan de Tien had geschreven. Om het allemaal nog erger te maken: Soares had al een afspraakje gemaakt met Mitterrand om op 24 november naar Parijs te gaan om daar, los van Spanje's problemen, Portugals belangen te bepleiten. Gon zalez was woedend over deze Portugese 'Alleingang' en concludeerde bits, dat Spanje nu maar alleen moet zien hoe het Mitterrands feitelijke veto moet proberen te omzeilen. Felipe Gonzalez verliet Portugal zeer teleurgesteld of in de woorden van een Spaanse verslaggever 'met een bo ze zon in zijn ogen', een uitdrukking, waarmee gewoonlijk de echte furie wordt aangeduid. Het zit Gonzalez kennelijk hoog, dat Mitterrand zich leent voor spelletjes achter de rug van zijn naaste buur met Mario Soares. Iets van die boosheid is deze week naar buiten gekomen, want Spanje zou voorlopig geen enkel nieuw handelscontract met Frankrijk willen sluiten zolang Parijs haar verzet tegen Spanje's toetreding niet opgeeft. Zoals bekend zijn vooral de Franse boeren doodsbang van Spanje in de EG, omdat de Spaanse landbouwprodukten goed koper zijn en veel vroeger rijp zijn. Voor de Franse boer betekent Spanje op de EG-markt zijn ondergang, al thans dat denkt hij. Madrid en Parijs ontkennen uiteraard, dat er sprake is van een economische handelsboycot, maar Gonzalez zei deze week: „Wij willen goede verstandhoudingen met Frankrijk, maar dit moet wel van twee kanten komen". De Spaanse premier zou er deze keer hard tegenaan willen gaan. Spanje zou al willen afzien van een wapendeal van drie miljard gulden met Frankrijk. Voorts is er veel Spaanse gram ten aanzien van Frankrijk over de terro- - ristenzaak. Madrid meent, dat Frank- - FOTO'S ARCHIEF DE STEM rijk Spanje's anti-terreurbrigades doelbewust tegenwerkt en Spanje niet in de gelegenheid stelt om de terroristi sche tak van ETA uit te roeien. Dat ge beurt juist op een moment, dat in Ma drid een niewe anti-terroristenwet in de maak is en Spanje voelt bij zijn po ging wat rust in Baskenland te verze keren onderuitgehaald door zijn buren, die plechtig plegen zeggen dat het in ternationale terrorisme moet worden uitgeroeid. Frankrijks houding ten aanzien van de ETA en de starheid van Parijs in de EG-zaak worden in Spaanse socialisti sche gelederen openlijk aangemerkt als 'ondermijnende acties om onze bro ze democratie op het spel te zetten'. Wellicht daarom ook is Gonzalez zo te leurgesteld in zijn Iberische partner Soares, want hij zou toch zeker beter moeten weten. Frangois Mitterrand .ondermijnen. Door Pieter-Jan Dekkers HET klonk vorig jaar allemaal nog zo overtuigend: de Genera le Synode van de Nederlands Hervormde Kerk ging alsnog akkoord met 1986 als uiterste datum waarop de hervormden zouden samengaan met de Ge reformeerde Kerken in Neder land. Dan zou na precies honderd jaar een eind komen aan de afscheiding van de gereformeerden. Vanaf juni 1973 zijn hervormden en gereformeerden 'Samen op Weg' naar herstel van de breuk, die in 1834 met de Afscheiding begon in 1986 met de Do leantie werd besloten. In juni 1973 kwam de eerste gezamelijke synode van beide kerken bijeen. Hoewel beslo ten werd het proces van eenwording van beide kerken in gang te zetten, ble ven velen binnen beide kerken nogal sceptisch. Dat het proces van eenwording min der vlot verliep dan menigeen had ge hoopt, is overigens wel verklaarbaar. De gereformeerden hebben zich altijd sterk geisoleerd opgesteld ten opzichte van de andere kerkgenootschappen. Pas in 1967 traden de gereformeerden toe tot de Wereldraad van Kerken en een jaar later tot de Nederlandse Raad van Kerken. Vanaf dat moment hebben de gere formeerden toch het voortouw geno men, zoals ze iets eerder op politiek en maatschappelijk terrein de voorhoede functie van de oude Hervormde Kerk overnam. Het feit dat de Anti-Revolu tionaire Partij onder leiding van Berg huis links door de bocht ging heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de politieke en maatschappelijke emanci patie van dit tot dan nogal geisoleerde kerkgenootschap. Overigens zou het nooit zover zijn gekomen, als juist binnen de gerefor meerde kerk niet de 'nieuwe' theologie ingang zou hebben gevonden. Juist de gereformeerden hebben wat dat be treft de spits afgebeten. Binnen de hervormde 'moederkerk' is die gereformeerde drang naar een heid steeds getemperd door ,de Gere formeerde Bond binnen die kerk. Deze vrij rechtse groepering stemde dan ook steeds tegen synode-voorstellen de sa menwerking van gereformeerden en hervormden in 1986 om te zetten in een fusie. Voor de andere groeperingen binnen de Hervormde Kerk is dat aanleiding geweest het proces van eenwording niet te overhaasten. Want één ding is duidelijk: als het tot een fusie met de gereformeerden komt moet dat door de Hervormde Kerk als geheel worden ge dragen. Men is niet bereid de Gerefor meerde Bond te offeren op het altaar van de eenheid. De Bond maakt wezen lijk onderdeel uit van de Hervormde Kerk en dat moet zo blijven. Overigens is het verzet van de Gere formeerde Bond tegen verdere samen werking niet zo hard als vaak wordt gesuggereerd. Immers, binnen de Ge reformeerde Kerk wordt de 'ware ge reformeerde leer' standvastiger bele den, dan bij grote groepen binnen de eigen Hervormde Kerk (vrijzinnigen bijvoorbeeld). Het karakter van de ge fuseerde Hervormd-Gereformeerde Kerk zal daarom 'gereformeerder' zijn dan dat van de Hervormde Kerk. En dat zou de Gereformeerde Bond juist moeten aanspreken. De hervormde Synode heeft in het proces 'Samen op Weg' vanaf novem ber vorig jaar geprobeerd te ontkomen aan de fusiedatum van 1986. Op de her vormde synode-vergadering in die maand kwamen de hervormden plotse ling met het voorstel zich niet vast te pinnen op die datum van 1986, dit tot groot ongenoegen van de gereformeer den. Die poging staat inmiddels bekend als de hervormde 'coup'. Overigens hebben de hervormden in de gecombi neerde synode-bijeenkomsten die fu siedatum steeds bevestigd. Sinds die vergadering in november is de sfeer tussen beide kerken echter danig verziekt. Er is sprake van we derzijds wantrouwen en de aantijgin gen vliegen dan ook heen en weer tus sen Den Haag (hervormden) en Leus den (gereformeerden). Volgens de voorzitter van de gereformeerde syno de ds. Kouwenhoven lijkt het wel alsof er een psychologische oorlogsvoering aan de hand is. De gereformeerden zijn geschokt door wat hervormden de laatste tijd over gereformeerden hebben geschre ven. En andersom. Oude wonden wor den weer opengereten. Deze week hebben de hervormden zich bewust tegen een snelle fusie ver zet door nieuwe blokkades op te wer pen in het proces naar eenwording. Zo weigeren ze concessies te doen inzake de geboorteleden, zijn ze het ook niets eens met de gereformeerde voorstellen over de structuur van de verenigde kerk en willen ze hun hoofdkantoor niet uit Den Haag naar Driebergen of Leusden verplaatsen. De hervormde synode besloot zelfs dat er in de regio-Den Haag een nieuw hervormd hoofdkwartier zal worden gebouwd. Dat laatste nu is de gerefor meerden een doorn in het oog. Immers, bij een samengaan van beide kerken moet er één hoofdkwartier komen en omdat de gereformeerden in Leusden in een geheel nieuwe behuizing zijn on dergebracht en daar ruimte genoeg is voor uitbreiding, wordt het hervormde synodebesluit gezien als een poging de fusie verder op de lange baan te schui ven. Tijdens de synodevergadering van deze week is een poging om samen met de gereformeerden opnieuw te gaan onderzoeken of gezamelijke huisves ting in Driebergen mogelijk is, door de meerderheid de grond in geboord. Van de kant van de Gereformeerde Bond is op die bijeenkomst opnieuw gewezen op het hoge tempo („gejak ker") waarin over fundamentele vra gen van het kerk-zijn beslist moet worden. Zaken als de gereformeerde leer en het handhaven van de tucht binnen de kerk moeten volgens de Bond eerst nader onderzocht worden, voordat de Hervormde Kerk het fusie bootje intapt. Die principiële bezwaren van de Bond had de synode beter kunnen aan- grij pen om het eenwordingsproces te vertragen. Het proces afremmen door het gehakketak over de plaats waar straks de verenigde kerk centraal ge huisvest moet worden, doet nogal ama teuristisch aan. Het doet bovendien geen recht aan de gereformeerden, die steeds hun nek voor eenwording heb ben uitgestoken, maar daar nu wel de prijs voor moeten betalen. Pastorale raad bisdom Breda maakt balans op Door Jan Bouwmans WANNEER jongeren niet meer worden aange- sproken door gangbare pastorale voorzieningen van deze of gene kerk, dan zijn er twee moge- lijkheden: of de jongeren of de voorzieningen deugen niet. Het jongerenpastoraat als specifieke vorm van zielzorg is destijds ontstaan vanuit de overtuiging dat de jeugd in wezen wel deugt. Niet dat men daarmee de gangbare pastorale praktijk als afgedaan beschouwde. De jongeren moesten alleen op een geheel eigen wijze benaderd worden, omdat de generatiekloof dit vereiste. Zo onstond het jongerenpas toraat naast het normale pa rochiepastoraat. In 1978 kwam het Dioce saan Instituut Jeugd en Jon geren van het bisdom Breda toch wat terug op deze aan pak van „gescheiden we gen". Men zwoer de eigen benadering van jongeren en het opzetten van specifieke jongerenactiviteiten in de kerk niet af, maar men kwam tot de slotsom dat ook de gangbare pastorale voor zieningen in de parochie weer toegankelijk moesten worden gemaakt voor jon geren, zodat weer een stuk integratie plaats zou vinden. De nieuwe visie van een geïntegreerde pastorale be nadering van ouderen en jongeren werd in het officië le beleid van het bisdom Breda opgenomen, zonder het aparte jongerenpasto raat los te laten. Om het nieuwe beleid in praktijk te brengen werden weer spe ciale jongerenpastores aan gesteld. Na vijf jaar zou dan bekeken worden of een en ander zich naar tevreden heid ontwikkelde of niet. Dat kritisch bekijken zou ook gebeuren in de Diocesa ne Pastorale Raad (DPR) van het Bredase bisdom. Dat staat nu te gebeuren op vrij dag 25 november in centrum Bovendonk in Hoeven. De DPR staat hiervoor een nota van het jeugd- en jongeren- instituut ten dienste. De beoordeling van vijf jaar jongerenpastoraat- nieuwe-stijl in het bisdom Breda valt niet onverdeeld gunstig uit in de nota. Vijf jaar terug luidde het werk plan om in de parochies vrijwillig kader tot stand te brengen dat het jongeren pastoraat in die parochie moest gaan dragen. Dit vrij willige kader(werkgroepen jongerenpastoraat) zou ge vormd en begeleid worden door daartoe speciaal aan gestelde jongerenpastores, in volledige dagtaak voor een groter gebied, in deeltijd voor een enkele parochie. Uiteindelijk zouden de full time jongerenpastores over bodig moeten worden omdat elke parochie de Jongeren weer aan kon". De evaluatienota stelt nu vast dat de aanstelling van de in 1978 zo broodnodig geachte full-time jongeren pastores toch niet de nodige voorrang heeft gekregen van het beleid op zowel bis- dommelijk als dekenaal en parochieel niveau. Her en der in het bisdom is de boot zelfs bewust afgehouden uit ongeloof in de nieuwe aan pak. De nota constateert dat de gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid in de kerk voor de jongeren met de mond wordt beleden, maar dat de consequenties ervan veelal uit de weg wor den gegaan. De specifieke jongerenpastores hebbet volgens de nota ook een te groot werkgebied. Er be. staan momenteel overigens ongeveer honderd parochie. Ie werkgroepen jongeren, pastoraat in het bisdom waarvan de bezetting nogal wisselt. De grootste belemminj voor het jongerenpastoraat ligt echter op inhoudelijk vlak. En het blijkt geen ge. ringe belemmeringen te zijn, want er ligt een verschil van visie op kerk en pastoraat aan ten grondslag. Het jon gerenpastoraat wil namelijk voor zijn marsroute niet al lereerst vertrekken vanuit de gangbare pastorale prak tijk van dienst (aan kerken samenleving), eredienst en getuigenis. De reden is dat deze traditionele aanpak voor te veel jongeren geen toegang tot het geloof is. In het jongerenpastoraat is het daarom niet in de eerste plaats begonnen om de ge loofsoverdracht, maar om jongeren te helpen hun eigen identiteit te vinden, zich maatschappelijk be wust te worden en een reli gieuze keuze te kunnen ma ken. Pas daarna komen wel licht dienst, eredienst en ge tuigenis binnen het ge zichtsveld. Dit botst inhoudelijk en wat werkmethode betreft te zeer met de gangbare pasto raatspraktij k in de parochie, dat gericht is op individuele pastorale contacten en op li turgisch dienstbetoon. Hier ligt een van de grootste oor zaken dat nog weinig merk baar is van groei van inte gratie van jongerenpasto raat in het gewone parochie pastoraat. Om hetzelfde fundamentele verschil hou den parochies en parochie pastores zich afzijdig van het uitgezette jongerenpas- toraatsbeleid onder het mot to dat daarvoor toch speciale pastores zijn aangesteld. Overigens hebben we hier niet meer te maken met een probleem dat zich beperkt tot het jongerenpastoraat in het bisdom Breda. Dit ver schil in visie op kerk en toraat speelt katholiek Ne derland op alle terreinen parten en doet wegen uiteen gaan. Dit fundamentele ver schil van opvatting bracht ook de nieuwe bisschop van Haarlem onder woorden zijn allereerste uitspraak dat zijn neefjes en nichtjes zo weinig van het geloof ble ken te weten en dat hij dus op eerste plaats iets diende te doen aan kennisover dracht aan jongeren. Het Diocesane Instituut Jeugd en Jongeren stelt in de nota 'Hoe verder met jon gerenpastoraat dat vast gehouden moet worden aan de dubbele doelstelling: eigen activiteiten opzetten omwille van de toekomst van jongeren zelf én bare pastorale voorzienin gen voor jongeren toeganke lijk maken. Daartoe zullen de parochies hun leven moe ten beteren, want die beho ren zich heel wat meer aan het jongerenpastoraat gen te laten liggen. De Dio cesane Pastorale Raad zal weinig anders kunnen doen dan dit te beamen. Arts tee jbliotheken JUISTER Brinkman van yC verwacht dat de openba- bibliotheken komend jaar 5 van de 55 miljoen kunnen zuinigen zonder gedwongen tslagen. De pijn van de res- ende bezuinigingen die wel gedwongen ontslagen zul- leiden wordt volledig ge- npenseerd door wachtgeld- Ikeringen. westering ST Rotterdamse tank-trans- rtbedrijf RTT, een dochter- derneming van het grootste ïsteuropese transportbe- ijf Hoyer in Hamburg, heeft jdag officieel een nieuw be- jfscomplex in de Botlek in jruik genomen. Daarmee is 1 investering van 11,5 mil- -n gulden gemoeid. eldkrant USTERDAM krijgt vanaf 1 tember een beeldkrant van n bij acht meter, waarop en nacht nieuwsbeelden, naankondigingen en recla- s te zien zijn. Buiten Japan Australië heeft nog geen tel ander land een dergelij- beeldkrant. erkvereniging ÏT de opening van jonge- ncafé De Plak in Den Haag vrijdagmiddag de eerste rkvereniging in Nederland n start gegaan. Een werk- eniging is een nieuwe vorm rt kleinschalig ondernemen, arbij het maken van winst it langer voorop staat. en D IDIOR Holding (eigendom V D-concern) praat met uit- idbureau ASB over een ïlneming van 35 pet, die zal nnen worden uitgebreid tot pet. Binnen Vedior zullen uitzendorganisaties ASB, ctylo en Vedior als zelf- ndige werkmaatschappijen iven werken. mdstad NDSTAD Holding neemt tator BV, waartoe de uit- idorganisaties Tempo Team UB2000 behoren, over. irtoe is overeenstemming cikt. De betrokken vak ken en de ondernemings- hebben een positief ad- s uitgebracht. Helaas zijn wij nog niet in staat alle gir°' opdrachten te behandelen, zoals u dat van ons gewend bent. Zo stagneert ten dele de toezending van de afrekeningen. Wij doen echter ons best om het ongerief voor u zoveel mogelijk te beperken- Wij kunnen u dan ook berichten, dat voor vrijwel al onze klanten het salaris of pen sioen op of rond de gebruikelijke datum op de postrekening zal worden bijgeschreven. Ook zonder de afrekening met uw salans- of pensioenbijschrijving te hebben ontvangen, kunt u van uw kascheques en girobetaal kaarten gebruik maken. Voor nadere informatie zou u zonodig kunnen bellen met het administratiekantoor, dat uw postrekening behandelt. Arnhem: 085 - 45 7711, Den Haag: 070 - 82 40 91 en Amsterdam: 020 - 5611611 postgiro riik«;nn<;t<;naarhpnk N DE VOORAVOND van het groi Bondsdag heeft Moskou een nle "onering van de nieuwe kernv minderen. -e Duitse bondskanselier Hein 'na bekend dat de Russen bere se kernmachten meegeteld delingen in Genève - te laten aantal SS-20's dat tegen West- Nederland) verminderen tot 1 i mil voor deze stap moet de U nieuwe raketten. De kruisraket] 'den zouden dus per kerenl 'Bonn werd het Russische vooi iri 2eer bemoedigend teken" L, i °96nb||kkelijk op gewez L,2''e" °P kernwapens in Eurc L Hussische voorstel wijkt int ou eerder aan concessies pr ngen z0u aanvaarding toch n grepen van de Franse en Brit jj'at dat betreft heeft de Franse p Li, k'ike gesproken. Ee hrto balans tussen Londen en Ln andere kant inhoudt is onae irdt r>°Ver z''n 'Fo|,ce de frappe', tep r alle kernwapens in Eurc iVan h be9'nnen met ontwapeni üeiri kan*is er dus weinig te v Ir >S? van de mark' te redden oigende week de Bondsdac L,_ Ul's!ag daar nog voor verr, Kffsohijnlijk. lrh-,Anarn'ek van 'Genève' ligt Jdelingstafei, maar in de pari [lanrko ullen eerst 'ia' 2e99en ten h re9erin9 denkt er niet aal L'doorbraak zal het jongste fcl sagen- Althans voorlopig ri 1 aan kijken of de draad weei|

de Stem | 1983 | | pagina 2