kt FFIEZET [PPARAAT *®3295 IVANENBURG: IK HEB INOOIT GETWIJFELD' Olympia's Toer niet meer verplicht voor sponsorploegen Van der Poel en Hofland in Olympische voorselectie LOTTO EN TOTO lopavond Munoz ergert zich aan publihaties over hardheid Spaans voetbal Bestuurders VVCS overwegen geding NIEUW GP-OVERLEG Verlies voor Jong Oranje Poortvliet mag gaan Recherche neemt ook persfoto's rellen in beslag Wiersma behoudt leiding Dr 6-8 koppen lp hstelling Hockeyteam YS tegen Kampong Palotai stopt ELEN OK vasthoudend rijgedrag juist ook op natte weg, 'eerstand en licht gewicht ïm zuinig met brandstof, oor snelheden tot 180 km/u) robuuste soepelheid goede grip op nat wegdek, J kilometerrendement, inge rolweerstand, geruis- g en opvallend soepel, oor snelheden tot 180 of afhankelijk van de maat) J komfortabele topprestaties lige band voor de snelste vergt minder brandstof en eer kilometers voor een deze categorie, in brede Drede uitvoering. S5 en 60, voor snelheden tot en hoger, afhankelijk van de ünfnsdag 16 november TW. STF.M spOXt 'ember 1983 t26 pagina sport 1 door Romain van Damme IzEIST - Onmiddellijk na de training (zaterdagochtend) Lp bondscoach Kees Rij- Lrs Gerald Vanenburg bij Lith. Zijn polsslag vertoonde [echter geen enkele onregel matigheid. Conditioneel ge- Ln was er niets aan de hand. Kees Rijvers, enigs- Lis verontrust door de alar merende berichten rond Lax en de trip naar Quatar, |stuurde de kleine balvir- opgelucht onder de Idouche. Ik kan het me wel voor- jstellen", maakte Gerald Vanenburg zich overigens [met druk om al die heisa, „eerst werd Gasselich ge held door de ziekte van [pfeiffer. Daarna Marco van |8asten. Wij waren ook aan- n door die diagnoses. Jïe krijgt toch een tik, vooral [op het mentale vlak. Boven- |dien kreeg je steeds vaker te boren, dat de ploeg te jong is lom een dergelijk zwaar pro gramma af te werken. Maar [het valt allemaal mee. Rij pers kan op me rekenen". Zoals in Ierland, waar Ge lid Vanenburg na de pauze eindelijk liet zien wat hij al- emaal in zijn mars heeft. |ïechtend voor iedere meter, g combinerend en niet voor de beslissende ac- |tie. Ajax-trainer Aad de los zag die beelden glunde- end aan zich voorbij trek- i.'Vaantje' in beste doen. Dat was in het verleden tel eens anders. Gerald fanenburg kreeg vaak een ehoorlijke lading kritiek oer zich uitgestort. Stee vast gericht op de mentali teit van de jeugdige Aj acied, pop trainingen en tijdens •arming-ups goochelend de sieren pleegt los te maken. LMaar ik zie te weinig terug in de wedstrijd", verzuchtte (trainer Aad de Mos meer flan eens. „Hij moet leren de eslissende actie te maken", lerald Vanenburg bracht er jieinig tegen in. „Ik weet het", glimlacht ..maar ik heb het me looit zo aangetrokken. Na- purlijk heb ik er over nage- !ht. Maar vergeet niet dat pas negentien ben. Ieder- en verwachtte meteen dat fa lukte. Daarom praatte fs maar met iedereen mee. 'fat ik wist dat het eens |öu gaan draaien. Ik ben fat bang geweest voor een [Male mislukking. Altijd |tt> ik me voorgehouden dat pt tijd kost. Ik heb nooit ge twijfeld. Nu heb ik het ge- wl bezig te zijn aan een prk seizoen. Ik durf meer Net veld: een bal opeisen, fa spel maken". Gerald Vanenburg wijst |<in naar Ajax, zijn werkge ld „Ik heb vaak aan de pik gespeeld. Niet mijn fa- Ijoriete stekkie. Daar ben ik r 'ype niet voor. Ik voel r Pas goed als ik veel aan [«bal kan zijn. Bij Ajax is I'" momenteel het geval. r het wegvallen van |Gasselich speel ik nu veel vanuit de middenlinie. "af 'c Gerald Vanenburg: Dat ligt mij het beste. Ik heb het gevoel dat ik al het ge leerde nu beter in de prak tijk kan brengen. Als je aan de flank staat, is je inbreng veel geringer. Ik moet kun nen zwerven". En dat projecterend op het Nederlands elftal: „Ik kan me niet voorstellen dat Rij vers mij tegen Spanje als een pure linksbuiten ziet. Het zal er wel op uitdraaien dat ik me terug moet laten vallen naar het middenveld om ruimte te scheppen voor Boeve. Een dergelijke rol heb ik het liefst. Ik moet het van mijn overzicht hebben". Dat wordt door Gerald Vanenburg dan gekoppeld aan een schitterende tech niek. Zijn voornaamste wa pen om de tegenstander de stuipen op het lijf te jagen. Immers, Gerald Vanenburg gooit weinig gewicht in de schaal. Vandaar dat de Utrechter in het verleden regelmatig ten onder ging in veldslagen, die niets meer met voetbal te maken had den. Te snel geïntimideerd liet Vanenburg dan het kop- pie hangen. Maar ook aan dat punt heeft 'Vaantje' ge schaafd. „Ik ben niet bang voor een harde wedstrijd. Wat mij betreft mogen die Spanjaarden best gaan schoppen. Als ze dat name lijk doen, weet je zeker dat ze twijfelen aan een goede afloop. Nee, ik zal dat schop pen niet uit de weg gaan. In tegendeel. Ik zal het opzoe ken. Provocerend voetbal len. Op die manier kun je een tegenstander volledig over zijn toeren laten gaan. Al moet je er dan wel voor zorgen, dat je zelf het over zicht bewaard". Ik heb er in ieder geval veel vertrouwen in. In Ier land hebben we laten zien, dat er wel degelijk moge lijkheden in deze groep schuilen. Die lijn moeten we doortrekken. Ik zal alles ge ven om Nederland in de race te houden". 'Overal gebeurt wel eens wat' door Gerard Hachmang ROTTERDAM - Miguel Munoz bleef de rust zelve. Maar innerlijk was hij ziedend. De Spaanse bonds coach, die zich met zijn selectie in het Rotterdamse Hilton-hotel voorbereidt op het allesbeslissende EK-kwalificatietreffen met Nederland vanavond in De Kuip, heeft zich gisteren vreselijk geërgerd aan bepaalde negatieve publikaties. Daarin wor den sommige van zijn spelers als ware beesten af geschilderd. De perschef van de Spaanse voetbalbond, Antonio Carrillo, had zelfs een samenvatting geproduceerd met fragmenten uit verhalen in de Nederlandse kranten, waarin zeer nadruk kelijk de hardheid van de Spaanse voetballers aan de kaak wordt gesteld. Carrillo vindt het van weinig smaak getuigen, dat in bepaalde arti kelen zelfs teruggegaan wordt naar 1965, toen de huidige as sistent-trainer van Spanje, Vicente Miera, in de Europa Cup-wedstrijd Feyenoord - Real Madrid Coen Moulijn blesseerde. De coach van Real heette toen overigens Miguel Munoz. De Spaanse bondscoach kon zich het incident destijds niet meer voor de geest halen, maar wenste ook helemaal niet meer in te gaan op het verleden. „Al die verhalen over de hardheid van het Spaanse voetbal zij n in de Ne derlandse pers enorm over dreven. Overal gebeurt wel eens wat", is zijn oordeel. Hij kan zich dan ook enorm ergeren aan het feit, dat met name José Camacho en Anto nio Goicoechea als bandieten door het leven moeten gaan. De spelers in kwestie maken zich niet zo druk over de kri tiek, die over hen wordt uitge stort. Camacho: „Ik heb een interview gelezen met Bud Broeken, die mij als een blinde verdediger betitelt. Ik begrijp niet waar zo'n jongen het lef vandaan haalt. Waar praat hij eigenlijk over? Broeken stelt internationaal gezien niets voor. Ik vind het bovendien van weinig respect getuigen, dat een speler zo'n uitlating doet over een collega". Het andere 'slachtoffer', Goicoechea, haalt eens de schouders op, als hij vlak voor het vertrek naar de laatste training in het Feyenoord-sta- dion met zijn reputatie wordt geconfronteerd. „Na die over treding ten opzichte van Ma- radona ben ik vooral door de pers in Barcelona afgemaakt. In de rest van Spanje valt dat allemaal reuze mee", reageert hij nuchter. „Maar ik ga er echt niet onder gebukt, ook vanavond niet in Rotterdam. Ik zal juist proberen te bewij zen, dat ik een technische voetballer ben. De echte Goi coechea kennen ze in Neder land nog niet". Het is de vraag of de irrita tie binnen de Spaanse gelede ren vanavond van invloed zal zijn op het kapitale treffen in De Kuip. Bondscoach Miguel Munoz daarover: „Ik ver wacht een harde wedstrijd. En dat is niet zo onlogisch, als je weet welke belangen er op het spel staan. Maar ik hoop uit de grond van mijn hart, dat het ook een sportieve aangelegen heid zal worden. En als Neder land de betere ploeg is, dan zullen we er vrede mee moeten hebben, dat wij worden uitge schakeld voor de Europese Tcampioenschappen. Maar ik ben er nog niet zo zeker van, dat iets dergelijks zal gebeu ren. Ik heb het gevoel dat iedereen in Nederland denkt dat het niet meer stuk kan, vooral na die tweede helft in Ierland. Maar men vergeet dat wij niet behoeven te winnen. Oranje moet happen en dan krijgen wij vanzelf mogelijk heden om in de counter toe te slaan". Miguel Munoz houdt er ove rigens rekening mee, dat zijn collega Kees Rijvers op het laatste moment nog een wijzi ging zal aanbrengen in zijn formatie. „Ik kan niet geloven dat een coach zolang van tevo ren zijn echte opstelling al openbaar maakt. De selectie van Spanje bij aankomst op Schiphol. Voorop Miguel Munoz, rechts Gallego i Santillana. EINDHOVEN - Olympia's Toer is volgend jaar niet lan ger een verplichte wedstrijd voor de gastrennersverenigin- gen in de categorie A. Die wij ziging heeft nu al geleid tot een uitbreiding van het aantal A-sponsorploegen. Volgend jaar zullen in ieder geval twaalf A-ploegen uitko men. De twaalf die vaststaan zijn: Amstel, Batavus, Dries- sen, Gazelle, Markthof-De Wit, Van Aarle, Concorde- Univers, Van der Heijden, Scholten, Roks, Frisa en Min- dex. De A-ploegen moeten deel nemen aan twaalf Nederland se klassiekers, waarvan er reeds tien zijn aangewezen: de Ster van Zwolle, de Ronde van Zuid-Holland, de Omloop van de Baronie, de Hel van het Mergelland, de Ronde van Drente, de Ronde van Overijs sel, de Omloop van de Kem pen, de Ronde van Limburg, de Ronde van de Achterhoek en de KO-race. De sportcom- missie van de KNWU heeft de Ronde van Zuidwest-Fries land en de Drielandenomloop op het oog voor de resterende twee verplichte klassiekers. Het doorgaan van de Drie landenomloop is overigens nog twijfelachtig na de problemen met de politiebegeleiding dit jaar. De KNWU hoopt wel op voortzetting van de wedstrijd. Indien de Drielandenomloop blijft voortbestaan, wil de wielerbond de organisatoren proberen te bewegen hun wedstrijd van 1985 af in augustus te laten verrijden. „De Drielandenomloop zou namelij k een voortreffelij ke voorbereidingswedstrijd op de wereldkampioenschappen kunnen zijn", aldus Harrie van Gestel, de voorzitter van de sportcommissie. LOTTO 45 le prijs: 1 winnaar, die bruto f. 414.058,80 ontvangt; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto f. 7.500,00 ontvangen; 3e prijs: 130 winnaars, die elk bruto f. 1.592,50 ontvangen; 4e prijs: 5534 winnaars, die elk f. 37,40 ontvangen; 5e prijs: 82.581 win naars, die elk f. 5,00 ontvangen. TOTO 45 le prijs: 2 winnaars, die elk bruto f. 30.144,20 ontvangen; 2e prijs: 182 winnaars, die elk f. 164,10 ontvangen; 3e prijs: 3283 winnaars, die elk f. 22,70 ontvangen. TOTO-GELIJK 45 le prijs: geen winnaar(s); 2e prijs: 1 winnaar, die bruto f. 1.924,40 ontvangt; 3e prijs: 37 winnaars, die eik f. 120,60 ont vangen; 4e prijs: 799 winnaars, die elk f. 7,90 ontvangen. CI JFERSPEL 45 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar; 4 cij fers goed: 18 winnaars; 3 cijfers goed: 229 winnaars; 2 cijfers goed: 2141 winnaars. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii jterdam - Het Spaanse zal vanavond dezelfde .fastening hebben als zon- Madrid in de oefenwed- "Jfagen Castilla. "opstelling luidt: Luis Ar- (Real Sociedad), Jose Sanchez (Barcelona), Antonio Maceda (Gijon), Antonio Goi coechea (Bilbao), Jose Cama cho (Real Madrid), Juan Senor (Zaragoza), Jose Guerri (Zara- goza), Ricardo Gallego (Real Madrid), Rafael Gordillo (Be- tis Sevilla), Carlos Santillana (Real Madrid) en Jose Carras- co (Barcelona). DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse hoofdklasser Kam pong zal morgen een oefen wedstrijd spelen tegen het Amerikaanse hockey-elftal, dat Nederland aandoet ais on derdeel van een toernee door Europa en Azië. HAARLEM (ANP) - Het prin cipe-besluit van GS van Noord-Holland de Grand Prix van Nederland op het circuit van Zandvoort niet aan te merken als bijzondere be- drijfsomstandigheid voor de Wet Geluidhinder is binnen één maand de inzet van een nieuw breed overleg. GS van Noord-Holland heb ben gisteren besloten zo'n overleg tussen overheden van drie niveaus (gemeente, pro vincie en rijk) zo snel mogelijk weer bijeen te roepen. De be slissing van het provinciaal bestuur van Noord-Holland leverde de laatste weken hevi ge reacties op van het Ministe rie van WVC, de gemeente Zandvoort en de exploitant van het circuit, de CENAV. Het principe-besluit werd steeds omschreven als 'de doodsteek voor de exploitatie van het circuit'. DEN HAAG (ANP) - Vak bondsbestuurders Karei Jan sen en Cees van den Berg (bei den VVCS) overwegen een kort geding aan te spannen te gen het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, waar zij zelf deel van uitmaken. De mogelijke gerechtelijke stappen dienen om alle infor matie met betrekking tot het sponsorcontract van de voet balbond met de firma Sony boven tafel te krijgen. Van den Berg heeft daartoe gister avond telefonisch vanuit Straatsburg overlegd met Jansen. Van den Berg: „Ik heb de KNVB nu al drie keer ge vraagd opheldering te geven over de inhoudelijke punten van het sponsorcontract. Toen ik maandag uit Nederland vertrok, had ik nog steeds geen antwoord. Ik heb welis waar geen termijn gesteld, maar ik wil toch uiterlijk ko mend weekeinde volledig op de hoogte zijn. Anders is het tegenover de achterban onver antwoord een standpunt in te nemen Van den Berg vertelde alge hele informatie met name van belang te vinden met het oog op de algemene vergadering van het betaald voetbal op 28 november. Mocht het sectiebe stuur niet reageren op het ver zoek van twee van zijn leden, dan zullen Van den Berg en Jansen in samenwerking met advocaat Jansen-Van Raay eventueel de rechter inschake len. HAMBURG (DPA) - Op eigen verzoek beëindigt één van de bekendste arbiters op interna tionaal topniveau, Karoly Pa lotai, vandaag met de wed strijd West-Duitsland Noord-Ierland zijn scheids rechterlijke loopbaan. In 1972 werd Palotai door de FIFA bevorderd tot interna tionaal arbiter. Hij leidde vier Europa Cup-finales. Hij werd vooral bekend door opvallende beslissingen. Illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll MALAGA (EFE) - Jong Oran je is uitgeschakeld voor de kwartfinales van de strijd om het Europese kampioenschap voor UEFA-elftallen. Het verloor gisteravond in Malaga de laatste kwalifica tiewedstrijd in groep 7 met 0-1 van Spanje. Door die overwin ning plaatste Jong Spanje zich bij de laatste acht. De eindstand in groep 7 is: 1. Spanje 4-5, 2. Nederland 4-4, 3. IJsland 4-3. Van onze sportredactie EINDHOVEN - Jan Poortvliet mag dit seizoen op uitleenba sis weg bij PSV. Gistermiddag kwam de voetballer daarover tot overeenstemming met zijn club. Zoals bekend is Poortvliet inmiddels persoonlijk rond met Sparta, maar de Rotter damse vereniging heeft nog steeds geen contact opgeno men met PSV. Ook PEC/ Zwolle heeft belangstelling getoond voor de Zeeuw. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse recherche heeft gisteren in verband met de rellen tijdens de voetbalwed strijd Feyenoord - Tottenham Hotspur van 2 november bij fotobureau Ton den Haan in Rotterdam twaalf negatief films in beslag genomen. Eer der was al beslag gelegd op te levisie-opnamen van de NOS en Veronica. De politie had het volgens Den Haan speciaal gemunt op fotomateriaal van een steek partij in vak S, dat een aantal kranten voor publikatie heeft gebruikt. Hij heeft de politie daarvoor echter doorverwezen naar de advocaat van de Ne derlandse Vereniging van Fo tojournalisten (NVF). Den Haan heeft de advocaat de be wuste negatieven enige tijd geleden, na overleg met een bestuurslid van de NVF, toe gestuurd. NVF-advocaat mr. R.J. Vies zegt dat hij de foto's, waar schijnlijk door de stakingsac ties bij de posterijen, nog niet heeft ontvangen. Hij wacht verder het moment af dat de politie zich bij zijn kantoor meldt. HEERENVEEN (ANP) - De achttiende partij in de dam- tweekamp om de wereldtitel tussen Harm Wiersma en Jan nes van der Wal is gisteren in Heerenveen na 65 zetten in re mise geëindigd. De stand is nu 19-17 in het voordeel van uit dager Wiersma. De partij duurde vier uur en twintig minuten. Er staan nog twee partijen op het program ma. ""IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllHIINIIIIIIIIIIIIlIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlim^ :;-n ome sportredactie jhoven - Jacques van le' en Peter Hofland - dit het Zwitserse Altenr- 'e beste Nederlander bij wereldkampioenschap faateurs op de weg - zijn tomen in de veertien man fa Olympische werk je van wegcoach Piet Lie- fallende afwezige in de factie, die overigens nog .S'lgen kan ondergaan 'egts: „De werkgroep is Wgangspunt. Als andere "s de sterren van de he iden, kunnen zij alsnog fa geselecteerd"), is "Schipper, die de afgelo- 'rte seizoenen deel uit- ,e van de wk-tijdrit- Uebregts: „Ik heb 'Wr in 1981 teruggehaald 'r: goede Vredeskoers en zijn overwinning in Olympia's Toer. Nu vind ik hem echter wat te oud. Bovendien was hij in de ploegentijdrit van de laatste wk één van de minsten. Als Schipper heel goede pres taties neerzet, bestaat echter de mogelijkheid dat ik op hem moet terugvallen". Liebregts, die met zes of ze ven renners naar Los Angeles hoopt te kunnen gaan („Door dat er een week zit tussen de ploegentijdrit en de individue le wegwedstrijd kan er ge makkelijk dubbel gereden worden. Ik ga echter uit van vier renners voor de ploegen tijdrit en drie voor de indivi duele wegwedstrijd"), heeft twee renners al praktisch ver zekerd van Olympische deel name: Maarten Ducrot, die zijn profplannen voorlopig voor een jaar in de ijskast heeft gezet, en Henk Boeve. Rond dat tweetal wil de Bra bander de tijdritploeg bouwen. De renners, die in aanmer king komen voor de tijdrit- ploeg, rijden gezamenlijk een etappe-wedstrijd (de LBS- Ronde van Baden in juni of een andere ronde in dezelfde maand) en zullen in ieder ge val drie serieuze tests onder- gaan. Op het programma staan namelijk drie ploegen tijdritten: Stabroek, West- Berlijn en Oost-Berlijn. Moge lijk komt daar nog een vierde bij, op Schiphol, waar vergev orderde plannen bestaan voor een dergelijk evenement. De KNWU ziet dat als een mooi alternatief voor Maren-Kes- sel, dat zich ontevreden toonde met het bedrag, dat de wieler bond beschikbaar stelde voor de organisatie. Tot de voorbe reiding van de coureurs voor de ploegentijdrit behoort ook een tweetal trainingsstages (waarschijnlijk op Papendal), die onder leiding van assis- tent-bondscoach André Bos kamp zullen worden gehou den. De renners voor de indivi duele wegwedstrijd zullen uit komen in de Ronde van Ne- dersaksen (april), de Vredes koers (mei) en de Ronde van Rijnland-Palts (juli). Voor de eerste twee rondes worden de renners al in december aange wezen. Liebregts, die de Olympi sche ploeg kort na Olympia's Toer zal samenstellen, streeft niet alleen naar goede resulta ten in Los Angeles. Hij wil Ne derland ook op een hoger ni veau brengen in het ronde- werk. Liebregts: „Ik ga vol gend jaar extra aandacht be steden aan het tijdrijden. De Nederlanders komen vaak goed mee in etappewedstrij den. Ze schieten alleen tekort bij het tijdrijden. Daar moet verbetering in komen. Wij zijn wat dat tijdrijden betreft be zig met enkele organisaties. De uitgekozen jongens worden verplicht deel te nemen aan de tijdritten, die er komen. De riemen zullen iets strakker worden aangehaald. Dat is no dig gezien de ervaring bij de tijdrit in Schijndel dit jaar. Daar ontbraken de beste tijd- rijders. Daar heb ik me ver schrikkelijk aan geërgerd". Extra aandacht is er in 1984 ook voor de jonge, beloftevolle amateurs, van wie er zes zijn ondergebracht in Jong Oranje, dat in de lente - als enkele top pers bij de junioren overstap pen - zal worden uitgebreid tot acht renners. Ook voor die groep, waarmee Boskamp zich eveneens zal bemoeien, zijn er enkele etappewedstrijden: de Ronde van Sleeswijk-Holstein (mei) en de Ronde van Zuid oost-Zwitserland. Piet Lie bregts: „Wij oordeelden het verstandig het internationale programma van de junioren wat te verminderen om de eerstejaars-amateurs goed te kunnen begeleiden". De Olympische werkgroep bestaat uit: Maarten Ducrot (Utrecht), Nico Verhoeven (Berkel-Enschot), Gert Jakobs (Emmen), Henk Boeve (Nij- verdal), Marco van der Hulst (Haarlem), Jos Alberts (Nee- de), Teun van Vliet (Maas land), Henk van Weers (Den Haag), Jean-Paul van Poppel (Tilburg), Twan Poels (Oef- feit), Erwin Nijboer (Dene kamp), Peter Hofland (Roo sendaal), Hans Daams (Val- kenswaard) en Jacques van der Poel (Hoogerheide). Jong Oranje bestaat uit: Johnny Bogers (Budel), Eric Breukink (Dieren), Pascal Kolkhuis-Tanke (Breukelen), Chris Koppert (Poeldijk), Er- win Martens (Haarlem) en Leo van Beusichem (Maasdijk).

de Stem | 1983 | | pagina 9