JDEST] Cyprus op weg naar „Libanese" oplossing BUITENLANDER IN KOU GEZET Akkoord op EG-top iLansink t niet waarschijnlijk Iminister even. UITBLAZEN Duitse vredesbeweging is verdeeld over koers Hilversums gekeuvel Behandelii I sfet32()1'ï houdt het op tenmin- ACHTERGROND Krachtmeting Deling Niet positief Roerig Koffie Projecten, waar mensen hun spaarpot voor omkeerden, gestopt Niet alleen Beroepschrift Van 1976 Basisregeling I ARNHEM - ..Wat kunt U nou I 0p verdedigen aan die cliën- I T.n van U? Ze moeten ze hele- Imaal niet arresteren, ze moe- ljjn ze gewoon op de vlucht I Dat soort opmerkingen is I volgens de advocate een illu- I stratie van de negatieve sfeer, I jje er heerst tegenover gedeti- I „eerden. In het Arnhemse po- I jjtiebureau heeft de advocate I dat soort opmerkingen niet gehoord, maar de behandeling Doorbraak Kamer: tandheelkun den HAAG - Het CDA-ka geweken voor de druk die': wijs) op hem heeft uitgeoef gepleit wordt voor het hanr opleiding in Utrecht, in te ti Er gebeuren weer rare dingen. Ik lees dat de Sov jet-Unie in de zogenaam de Golfoorlog de zijde van Irak heeft gekozen. Daar mee zijn de Fransen - die onlangs de Irakezen van Super Etendards voorza gen - en de Russen in die kwes tie bondgenoten. Ook werd de ze week bekend dat de Russen Yassar Arafat wapens hebben gegeven. Ook Saoedi Arabië steunt Arafat. Dus in dié kwes tie zijn de Russen nu de bond genoten van de Saoedi's. De Fransen en de Saoedi's zijn op hun beurt bondgenoten van de Amerikanen. Kun je nu zover gaan te zeggen dat de Russen en Amerikanen, indirect na tuurlijk, ook bondgenoten zijn, althans wat betreft de oorlog tussen Irak en Iran en de strijd van de Arafat-PLO tegen de Syriërs? Waarschijnlijk niet. De internationale politiek is soms zo helder als koffiedik. Ook de voorstellen die Russen en Amerikanen elkaar om de haverklap doen met betrekking tot de kernwapenvermindering zijn voor een gewoon mens niet te volgen. Noortje Oostveen van het NOS-journaal deed maandagavond overigens vre selijk haar best de kijkers ervan te doordringen dat er met het jongste Amerikaanse voorstel iets goed fout zat. „De Russi sche wapens in Azië zijn erbij inbegrepen, maar de Franse en Britse kernwapens vallen er buiten", zo ongeveer veegde Noortje de appels en peren bij elkaar. Daardoor leek de snelle afwijzing van het Amerikaanse voorstel door het persbureau Tass, waarvan Noortje ook nog melding maakte, voor de kijker niet alleen logisch maar ook nog terecht. Die perfide Ameri kanen toch! WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 T5 WIM KOCK mogens hebben verdiend met het presenteren van tv-nieuws, maar wat zou ik willen dat 'die van ons' weer hun gewone, neu trale nieuwsstemmen gingen gebruiken. Dat is een beetje deftig mis schien, maar er mag best wat gezag afstralen van zo'n stem. Het moet per slot vgn rekening niet zo gemoedelijk worden dat het naar het gevoel van de kij ker nog nauwelijks iets uit maakt of Fred Emmer van het NOS-journaal iets meedeelt danwel de buurman van de overkant, die even is komen binnenlopen om de looplamp te lenen. Is dat echter tot hiertoe nog een kwestie van smaakeen an der argument om te kappen met het gekeuvel is toch weer die veel nagestreefde duidelijk heid. Ik moet toegeven dat Fred Emmer het kunstje van gemoedelijk en toch duidelijk nieuwslezen redelijk goed ver staat. Joop van Zijl echter is, zoals gezegd, af en toe nauwe lijks te volgen. Zijn intonatie klopt van geen kanten en ook vallen de pauzes, die bij spreek taal de punten en komma's ver vangen, regelmatig verkeerd. Het journaal hoort een plechtanker te zijn in de dage lijkse nieuwsstroom, een toets steen voor elke burger - links, rechts of in het midden - waar mee hij alle overige informatie die hij te consumeren krijgt of neemt kan vergelijken. Feiten, niets dan de feiten, gepresen teerd op neutrale toon en in klare taal. Koppen Noortje zal haar sterk ge kleurd klinkende formulering wel niet met boos opzet zo heb ben gekozen. Het is denk een gevolg van de pogingen bij het journaal om duidelijk te zijn voor de gewone man. Fredje Emmer is daar de grote kam pioen van. Gezellig keuvelt hij het nieuws aan mekaar. Als oom Fred het zegt is het opeens allemaal heel wat minder alar merend dan het een uur gele den nog leek toen je hetzelfde nieuws zag samengevat in de koppen van het avondblad. Het NOS-journaal lijkt te genwoordig dikwijls een praatje bij de haard. Vooral wanneer Fred of Noortje het nieuws voorleest. Joop van Zijl, sinds kort weer terug bij het journaal, doet er ook van harte aan mee. Hij heeft er echter nog wat moeite mee. Zijn pauzes vallen verkeerd. Soms ontdekt hij in zijn tekst, blijkbaar onver wacht, een punt. Zijn intonatie is dan echter nog bezig met de opmars naar een climax die bij een veel langere zin hoort. Op die manier eindigen veel van zijn zinnetjes op een ongewone toon en is hij moeilijk te vol gen. Af en toe mist hij een punt of een komma, zoals vorige week toen absoluut niet duide lijk was of de staking die hij aankondigde de spoorwegen in het oosten gold of het streek vervoer in Brabant Nieuwsstem Fred met zijn kleurige kleertjes, Noortje met haar nuchtere Hollandse 'aan mijn lijf geen polonaise'-blik en Joop met zijn vriendelijke, volkse kop. Ik zou ze niet willen ruilen voor de rubberen Walter Con- krite of de plastic mamapop Angela Ripon die in respectie velijk de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk ver- 1111111111 i 11111111111111h 11111111111111 j i 111 Iii 111I11111111111111111 j 111 i 11111111 i 11111111111II1111111111111 fF Democratisch De gemoedelijke aanpak lijkt wel erg democratisch, maar in de praktijk biedt het gekeuvel de kijker/luisteraar te veel kansen op te pikken wat van zijn gading is, de rest te ne geren en zodoende de feiten naar zijn eigen wensen en ideeën te schikken. Daar is op zich niets tegen, tenzij het NOS-journaal de door iedereen vertrouwde en gerespecteerde bron van nieuws wil blijven. Het nieuws is van zichzelf al ingewikkeld genoeg. Het zou daarom gepresenteerd moeten worden in een vertrouwd, her kenbaar jargon dat de luiste raar als het ware in staat stelt te anticiperen op wat er gezegd gaat worden. Het soort taal dat de BBC zelfs verstaandbaar heeft gemaakt voor mensen die nauwelijks Engels kennen. Bij Joop en Noortje heb je er vaak geen flauw idee van wat er na de eerstvolgende spreekpauze zal volgen. De luisteraar wordt te veel afgeleid door de persoon van de nieuwslezer en moet zo veel moeite doen om gewoon te volgen wat er wordt gezégd da- t'ie nog nauwelijks opneemt waar het over gaat. Nou ja, behalve bij Noortje op maandagavond. Over arme Russen en perfide Amerika- ..nen Maar dat zal per onge luk geweest zijn. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M. Brader. Hoofdredactie: L Lei|endekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229. 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 1 ©01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oasterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910 Abonnementen: 20,49 per maand, 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17 00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur ©076-236394/236911 Rflnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 Door Pieter Eggen DE parlementaire 'coup', die de Turkse gemeenschap op Cyprus gisteren heeft gepleegd, is niet bepaald uit de lucht komen vallen. De scherpe tegenstellin gen die de eilandbevolking al ruim negen jaar verdelen, bereikten deze zomer een nieuwe climax. Toen pro beerde de Grieks-Cyprioti sche president Spyros Ky- prianou een beslissing te forceren in de jaren voorts lepende onderhandelingen over de toekomst van het eiland. Met stilzwij gende steun wist Athene een resolutie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te laten aannemen, waarin „al le buitenlandse troepen" op geroepen werden hun aan wezigheid op het eiland te beëindigen. Hoewel dat woordje 'alle' natuurlijk ook op de VN-vredesmacht sloeg, was het duidelijk dat in de eerste plaats de Turkse troepenmacht van 25.000 man bedoeld werd. Met de aanvaarding van de resolutie dreigde de (mili taire) band tussen Ankara en de Turks-Cypriotische gemeenschap te worden doorgesneden. Wat de Turks-Cyprioten van Rauf Denktash vooral dwars zat was, dat zij n poli tieke groepering niet gekend was in het Griekse initiatief en ook geen kans had gekre gen in de VN enige druk uit te oefenen op het stemge drag. Gevolg van de diploma tieke overwinning van de Grieks-Cypriotische ge meenschap was dat Denk tash zijn medewerking aan de verzoeningsconferentie ogenblikkelijk staakte. De formele vorming van een eigen Turks-Cypriotische staat op het eiland, waartoe gisteren is besloten, was het logische vervolg op de nieu we escalatie. Bovendien had Denktash in 1975 al de auto nomie over het noordelijke (door Turkije overheerste) gebied uitgeroepen. Cyprus is de laatste vijftig jaar niet anders geweest dan de plaats waar Turkije en Griekenland hun regionale krachtmeting steeds hebben uitgevochten. De Grieks en Turkse gemeenschappen op het eiland leefden altijd min of meer langs elkaar, daar bij scherp in de gaten ge houden door de Engelse overheersers. Toen die hun koloniale heerschappij over Cyprus in 1960 beëindigden (op een aantal militaire ba ses na) werd een regering geïnstalleerd die in hoofd zaak op de Grieks-Cyprio ten (veruit in de meerder heid met ongeveer 80% van de bevolking) steunde. In de handen van de eigenzinnige en machtige aartsbisschop Makarios be vocht Cyprus zich een grote re onafhankelijkheid van Griekenland en Turkije, probeerde het zich ook los van de nabije Arabische we reld te ontwikkelen en ten deerde het naar een koers waarmee ook de confronta tie tussen Oost en West - in het zo belangrijke oostelijke deel van de Middellandse Zee - buiten de deur gehou den kon worden. Makarios' pogingen bleven beperkt door de nog immer belang rijke Engelse aanwezigheid en de druk van met name Griekenland. De kolonels junta in Athene streefde in de late jaren zestig en begin zeventig steeds nadrukkelij ker naar 'enosis' (eenwor ding met Griekenland). De in hun ogen te eigenge reide Makarios moest in 1974 het veld ruimen toen de Grieken hun militaire macht op het eiland (zo'n 650 soldaten) een coup lieten uitvoeren. In een reactie daarop greep ook Ankara naar het militaire wapen. Met een grote troepenmacht - en on der verwijzing naar de be nauwde positie waarin de Turkse gemeenschap zich zou bevinden - landden 25.000 Turkse militairen op het eiland. De bezettings operatie leverde aanzienlij ke 'terreinwinst' op. De Tur ken namen veertig procent van Cyprus in, organiseer den een ware terreur en lie ten de rond 150.000 Turks- Cyprioten naar het noorde lijke deel van het eiland 'emigreren'. _Na de bloedige ingreep van 1974 werd een bestands lijn vastgesteld, die sinds die tijd nauwlettend in de gaten wordt gehouden door een VN -vredesmacht. Bestuurlijk vond de de ling van het land ook zijn beslag in een volledig ge scheiden Grieks- en Turks- Cypriotisch gezag. Verkie zingen in 1977 brachten Spy ros Kyprianou, de voormali ge secretaris van Makarios, het presidentsschap. Hij heeft vanaf die datum steeds geprobeerd de lijn van zijn leermeester te volgen door zijn gezag een minder Grieks en meer Cypriotisch gezicht te geven. Daarbij heeft hij zich steeds bediend van een poli tiek van laveren tussen de partijen, overigens zonder er in te slagen de diepe me ningsverschillen en het wantrouwen ook maar enig moment echt weg te nemen. De verzoeningsconferentie, die onder leiding van de VN, nu al acht jaar zich vruchte loos voortsleept, is daarvan nog steeds het beste bewijs. De tegenstellingen liggen met name vrij helder op het gebied van de toekomstige staatkundige indeling van het land. Denktash en de (kleine) communistische partij streven een federatie na, waarbij elke bevolkings groep zijn eigen bestuur (en landsstreek) heeft, terwijl de Grieks-Cyprioten de een heid van het land nastreven. Dat het ooit nog zo ver komt dat de Cyprioten weer geheel onder één gezag zul len samenleven, is onwaar schijnlijk. De feitelijke ver deling van het eiland kreeg twee jaar geleden opnieuw zijn beslag toen de Turks- Cyprioten ook een eigen parlement mochten kiezen. Het besluit van gisteren is in wezen een volgende stap op de weg naar de losmaking van de twee delen. Het Turks-Cypriotische parle ment, dat het besluit be krachtigde, wees er nadruk kelijk op dat de uitroeping van de zelfstandige staat de federatie onvermijdelijk moet maken. Zo tendeert Cyprus langzaam maar ze ker naar een 'Libanese' op- Rauf Denktash. - FOTO ANP lossing, waarin niemand een ander nog hoeft te vertrou wen en waarin politieke verantwoordelijkheid steeds uitsluitend voor eigen paro chie beleden hoeft te wor den. Het ziet er naar uit dat de jongste ontwikkeling trou wens in Ankara niet zo erg positief zal worden gewaar deerd. De Turkse militaire junta maakte eerverleden week de weg vrij naar een voorzichtig herstel van de democratie in eigen land. Die stap is onder meer be spoedigd door Europese en Amerikaanse druk op de junta. En voor Cyprus geldt vooral dat Washington zich zorgen maakt over de toe komstige ontwikkeling. Een gedeeld Cyprus zou de westelijke invloed (via de el kaar beconcurrerende Na- vo-partners Griekenland en Turkije) kunnen bemoeilij ken. Het zou bovendien de spanningen tussen de be langrijke partners in Anka ra en Athene weer verder laten oplopen. En met name van de Grieken van Papan- dreou heeft Amerika te vre zen dat die nieuwe spannin gen gebruiken om de moei zame Navo-liefde af te zwe ren. Om die reden heeft het Amerikaanse congres enkele jaren geleden een koppeling aangebracht tussen steun aan Turkije en de voortgang van een politieke oplossing voor CyPrus. De moeilijk heid voor de Turkse macht hebbers is dat zij die Ameri kaanse steun niet mogen verspelen, maar aan de an dere kant 'hun' Cyprioten ook niet in de kou kunnen laten staan. Dat ze dat laat ste niet van plan zijn, bleek wel kort na de staatsgreep in Turkije van 1980. De ge neraals, en met name gene raal Evren (die ook onder democratische vleugels pre sident blijft), vergrootten in de periode direkt na septem ber 1980 hun populariteit door hun lotsverbondenheid met de Turks-Cyprioten te onderstrepen. Het zal met name in Ankara veel stuur manskunst kosten om in de komende tijd het evenwicht tussen sentimenten en 'ho gere' politieke belangen in stand te houden. Door Gerard Kessels BONN- De Duitse vredesbewe ging bevindt zich op een kruis punt van wegen. Krijgen na de massale vreedzame demon straties van medio oktober nu de activisten de overhand, die een harder optreden willen Moet, kortom, de hete herfst nog be ginnen Minister Zimmermann van Binnenlandse Zaken denkt van wel. „Ik betwijfel", aldus de bewindsman, „of we het hoogtepunt van de acties al achter ons hebben. De herfst duurt nog tot 21 december." Zowel de vredesbeweging als de autoriteiten in Duitsland maken zich op voor een nieuwe ronde van protest tegen de Amerikaanse kruisraketten en Pershings. De eerste krachtmeting, die zijn hoogtepunt vond in de grote actieweek van 15 tot 22 oktober, verliep zonder incidenten van betekenis. Hon derdduizenden gingen de straat op, vormden menselijke ketens en blok keerden ministeries. Het verloop van de acties was een complete overwin ning voor de gematigde groepen in de vredesbeweging. Zij zijn ervan over tuigd dat de steun van de bevolking al leen te winnen en te behouden is door massale, gedisciplineerde, demonstra ties. Vooral in Duitsland een voor de hand liggende redenering. Zimmermann .zogenaamd. - FOTOARCHIEF DE STEM Een roerig middagje, dezer dagen in Keulen. De 26 organisaties, die in de Duitse vredesbeweging samenwerken, waren naar Keulen getogen om te pra ten over de voorbije acties en om nieu we wapenfeiten voor te bereiden. Daar bleek tijdens de vaak zeer heftige dis cussies dat de voorstanders van ge- weldvrije acties nog steeds in de meer derheid zijn. Niettemin lijkt de tijd in hun nadeel te werken, zo viel uit het groeiend gemor af te leiden. Het plaat singsprogramma voor de nieuwe ra ketten loopt immers, ondanks alle pro test, gewoon door. Dat gegeven ver sterkt de positie van de zogenaamde 'Autonomen' en 'Onafhankelijken' in de vredesbeweging. Zie je wel, zo triomfeerden zij in de Domstad, het haalt allemaal niks uit, de plaatsing verloopt zoals gepland. De voorstanders van geweldvrijheid werd zelfs verweten „dat zij met hun taktiek van het vermijden van conflicten had den bijgedragen tot de plaatsing van de Pershings." De volgende test staat alweer voor de deur. De demonstraties van volgen de week (21 en 22 november), in Bonn zouden wel eens aan kunnen geven welke kant het met de Duitse vredes beweging uitgaat. Die dagen praat de Bondsdag over de stationering. Het de bat stelt overigens niet veel meer voor, want de kaarten zijn geschud. Op 23 november, zo heeft Kohl al aangekon digd, wordt begonnen met het opstellen van de eerste Pershings. In Keulen is besloten de 21ste uit te roepen tot een „Dag van de toorn." De vredesbeweging gaat het parlement vreedzaam belegeren. De autonomen, en dat is belangrijk, hebben zich echter het recht voorbehouden op „eigen ac ties". Zij overwegen bijvoorbeeld de ring rond het parlementsgebouw, die voor alle demonstraties verboden is, binnen te dringen. Minister Zimmer mann stelt zich in elk geval al in op veel hardere acties. „Want het is duide lijk dat de autonomen aan invloed heb ben gewonnen". Niet alleen de vredesbeweging heeft de zaken nog eens op een rijtje gezet. Ook bij de politie is druk geëvalueerd. Dat de grote actieweek rustig is verlo pen, is mede te danken geweest aan het terughoudende optreden van de politie. Er werd wat gediscussieerd, de koffie ging rond en enige animositeit was ver te zoeken. Moest er ingegrepen worden, zoals bij de blokkade van enkele minis teries, dan gebeurde dat lang niet zo hardhandig als in het verleden vaak het geval was. Straks zal het zwaartepunt van de acties zich echter gaan verleggen naar de Amerikaanse bases waar de Pers- hing- en kruisraketten komen. Hoe zullen de Amerikanen daarop reage ren? Bij de vliegshow op de basis Ram- stein, afgelopen zomer, sprongen zij lang niet zachtzinnig om met demon stranten die zich daar verzameld had den. Zo verstandig als de politie tot nu is opgetreden, zo provocerend heeft een aantal leden van de regering gerea geerd. Mensen als Zimmermann en mi nister Wörner van Defensie blijven constant praten over „de zogenaamde vredesbeweging". Bij de massale de monstraties werden zulke lage cijfers over de deelnemersaantallen verspreid dat de hele vredesbeweging de stekels opzette. De deur werd dichtgedaan door een woordvoerder van de chris ten-democratische CDU. Bij een maanwake van demonstranten voor de Bondskanselarij trok hij een vergelij king met de maanwakes die in het Der de Rijk door de nationaal-socialisten werden georganiseerd. Dat is allemaal koren op de molen van de autonomen in de vredesbeweging, die menen dat er met de regering geen dialoog meer mo gelijk is. Door Frits Stommels DEN HAAGNIJMEGEN - De marokkaan Ben I Ahmed heeft al zijn spaarcenten gestopt in de bouw van een bakkerij in de Marokkaanse plaats Goulimine (Rue Mesti 28). Dit in de vaste overtui ging dat het Terugkeerpro jectenprogramma (TPP) voor de inrichting ervan zou zorgen. Maar Nederland heeft besloten dat program ma abrupt te beëindigen, Ben Ahmed met een leeg pand en een leeg spaarbank boekje achterlatend. Ben Ahmed: „Eind '81 heb ik de aanvraag hier in Ne derland ingediend. Ik ben in juni '82 naar Marokko ge gaan om 300 vierkante meter grond te kopen. Na goedkeu ring van tekeningen en af handeling van documenten ben ik in augustus '82 ge start met de bouw die in juli j.l. helemaal klaar was met aansluiting op water, elek tra en al. Maar nu hoor ik, dat van de inrichting niks zal komen. Ik weet niet wat ik moet doen." Het verhaal van Ben Ah med staat niet alleen. Met hem zijn er nog 570 anderen die er veel geld en werk voor hebben over gehad om dade lijk in hun land van her komst een nieuw bestaan op te bouwen. Veel van die pro jecten zijn ver gevorderd, maar zullen nooit draaien, omdat het ministerie van Sociale Zaken de beloofde steun (een geldlening van ten hoogste 100.000 gulden tegen 3% rente voor de in richting) heeft geschrapt. De gedupeerde buitenlan ders willen zich niet zonder slag of stoot gewonnen ge ven. Allen hebben een be roepschrift (AROB-proce- dure) bij de Raad van State ingediend. Bovendien zullen zij donderdag naar Den Haag reizen om een petitie aan te bieden. Diezelfde dag is in de Tweede Kamer de remigra tieparagraaf uit de minder- hedennota aan de orde. Tij dens deze behandeling zal ook het huidige remigratie beleid aan de orde komen. Of het wat zal uithalen, is maar helemaal de vraag. In het gunstigste geval, zo is de verwachting, komt er een soort overgangsregeling voor al degenen die nu zo ernstig gedupeerd worden. Dat zou dan nog iets goed kunnen maken van de plot- selinge stopzetting van projecthulp, waartoe nau-1 welijks een maand geleden door het ministerie van So ciale Zaken is besloten. De I brief daarover van staatsse cretaris mevrouw mr.A- Kappeyne van de Coppello aan de voorzitter van de Stichting Nederlands Cen trum Buitenlanders dateert van 4 oktober j.l. Het terugkeerprojecten-1 programma, waardoor nu een grote streep wordt j_ haald, dateert pas van 1976.1 Toen werd met de voorbe reidingen begonnen, die in 1 1980 de eerste vruchten be gonnen af te werpen. De projecten die momenteel in het buitenland draaien doen dat naar bevrediging. Maar een te vroegtijdig I ingesteld onderzoek heeft tot uitkomst gekregen dat de projecten toch niet die vruchten afwerpen die Ne derland ervan verwacht had. (Er worden per project 'slechts' vijf mensen aan werk geholpen en de uit straling is in Nederlandse ogen beperkt). Hulpverlenende instan- I ties van buitenlanders in Nederland vinden dat de evaluatie veel te snel heeft plaatsgevonden en dat een nog nauwelijks gestart stukje beleid nu onvoorstel baar snel de nek wordt om gedraaid. Deze handeling wordt door 'Den Haag' verant woord met de mededeling dat het Terugkeerprojecten programma wordt gestopt ten bate van een basisrege ling voor iedereen. In krin gen van buitenlanders is het duidelijk dat er gestopt is omdat het geld kost en het relatief om te weinig buiten landers gaat. De basisregeling zou én minder geld kosten én meer buitenlandse werknemers naar hun land doen vertrek ken. Hulpverleners vinden I dat de basisregeling nergens op slaat. Het is niet meer dan een 'oprotpremie'. Ze pleiten dan ook voor een overgangsregeling die de buitenlandse werknemers wat meer recht doet. nfflENSDAG 16 NOVED yan onze redactie binnenland neerschieten." Dat heeft een bewaarder l an het Arnhemse Huis van Bewaring volgens de Nij- Inieegse advocate mr. B. Weus- I ten tegen haar gezegd toen zij I jn Koepel een cliënt wilde bezoeken. Eer Vervolg van pagina 1 De dag van het hervatte I ambtenarenoverleg werd in geluid met diverse acties. In Den Haag spoten brandweer lieden het Binnenhof onder leen laag schuim van vier me- I ter, in Amsterdam liet de GG en GD ambulances vertrekken vanaf de Dam, in Deventer be zetten uitkeringstrekkers de Sociale Dienst, de dienst I woonruimtezaken in Rotter- I dam werkte dag en nacht door |en in het Friese Smallinger- land bleven de gemeenteamb- tenaren een dag thuis. Volgens de onderwijsbond I ABOP gingen in de plaaten Arnhem, Nijmegen en Doetin- Ichem meer dan vijfhonderd I leerkrachten voor een dag in Istaking, terwijl het in ondér meer Enschede en Deventer tot werkonderbrekingen I kwam. Amsterdam werd weer I getroffen door een staking van I het openbaar vervoer in de stad, dit keer voor 24 uur. De sociale strijd werd ook I dinsdag weer voor de rechter I gestreden. In Den Haag ver- I klaarde rechtbankpresident Iwijnholt de Postorderbond [niet ontvankelijk in haar eis I om de aét-ies bij de PTT te I beeindigen. De president van I de rechtbank in Rotterdam i doet woensdag uitspraak in leen kort geding dat de ge- meente heeft aangespannen tegen de Afvalverwerking Rijnmond en dat de levering van gedestilleerd water aan de I industrie moet veilig stellen. Door Aad Jongbloed BRUSSEL - De Landbouw-ministers van de EG hebben gisteren een tweedaagse bespreking in Brussel afgerond in het bange vermoeden dat er geen akkoord mogelijk is voor de top van rege ringsleiders, die begin december in Athene ge houden wordt. De standpunten ten aan zien van zuivel, granen en de MCB's (Monetaire Com penserende Bedragen), die een soort koerscorrectie in houden tussen de onderlinge lidstaten, zitten zo muurvast dat zelfs al aangenomen mag worden dat die top mis lukt. En daarmee tekent zich dan een crisis af, die de Ge meenschap al tijden pro beert te voorkomen. Een cruxiale datum is 28 no vember, wanneer de minis ters van Financiën, Buiten landse Zaken en Landbouw elkaar opnieuw voor een speciale raad treffen om in een allerlaatste poging de problemen op te lossen. Het grote probleem zit in de ruimere financiële arm slag, die der Gemeenschap nodig heeft om een nieuw beleid te kunnen voeren. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft daartoe voorgesteld een van de contributies, een afdracht van de BTW, te verhogen van 1 procent tot 1,4 procent. Over het door breken van het BTW-pal- fond zal men het uiteindelijk wel eens worden, maar som mige lidstaten hebben geëist dat eerst sterk bezuinigd moet worden op de Land- bouw-uitgaven, die nu al 65 procent van het budget beslaan. Het grootste gedeelte daarvan wordt besteed aan de geweldige overproductie van zuivel, waardoor er al een niet meer af te zetten boterberg is van 850.000 ton en een voorraad magere melkpoeder van 1,2 miljoen ton. Om die overproductie af te remmen willen de meeste lidstaten een superhef- fing instellen, maar men is het er niet over eens bij welke hoe veelheid die moet ingaan. Een zelfde probleem dient I zich aan ten aanzien van de granen. Ook op het gebied van de afbraak der MCB's komt niet niet tot elkaar. Pas als in dié sectoren de oplossingen gevonden zijn, kan men zich werkelijk I gaan buigen over de finan ciële perikelen, waarbij nog immer de Britse terugbeta ling een rol speelt. Groot- Brittannië en - in mindere mate - West-Duitsland be talen door middel van de vastgestelde heffingen veel meer aan de EG dan de evenredige contributie. Het resultaat is dat elk jaar pro blemen rond die terugbeta lingen ontstaan. Over de wijze waarop zijn de lidsta- ten het namelijk niet eens Een voorstel om het via de I uitgaven te doen, door bij voorbeeld voor Groot-Brit- tannië een aantal projecten te financieren, kan geen ge nade vinden bij de Britten, maar ook niet bij de Duit sers, die vinden dat zoiets gemakkelijk leidt tot onno dige uitgaven. De Britten I houden voorts vast aan hun idee dat zij de terugbetaling moeten merken via de in komstenkant van de Ge- meenschap. Delegatieleden, die de tweedaagse besprekingen van de Landbouw-ministers begeleidden, hielden het er gisteren op dat de Europese Top niet meer zal kunnen opleveren dan een bereid verklaring om de 1 procents BTW-grens te doorbreken Van onze parlement Lansink liet, ondanks het feit Jat Deetman de motie „met de grootste klem" had ontraden, zijn voorstel in stemming brengen. De motie werd met grote meerderheid aanvaard. Alleen PvdA en CP I stemden tegen. Deetman heeft het plan om de vijf universitaire opleidin gen voor tandartsen van vijf "»r drie terug te brengen. I Nijmegen en Groningen mo gen in die opzet blijven be staan, de twee Amsterdamse opleidingen moeten tot sa mengevoegd worden. Utrecht moet verdwijnen. Voor Utrecht heeft Deetman een andheelkundig centrum voor b'Jzondere gevallen' voorzien, be Utrechtse faculteit zou nog eenmaal zestig studenten mo gen toelaten. I n lansink heeft hiertegenover I dat de patiëntenzorg in I in n ^-Nederland hierdoor de knoei komt. Ook de dui- t» e voorkeur van studen- ?.n v°or Utrecht speelde in )n overwegingen een rol. disiotte deelde Lansink niet visie van Deetman dat er in I hn f°mende jaren hooguit be- 1 is aan 300 tandartsen. I pii?e c°ncessie die Lansink I m ren deed werd door Deet- I Vaanwa'S niet S°ed uitvoerbaar li ï1 ue hand gewezen. Lansink eer eis vallen dat Utrecht 95 I din aars en andere oplei- onn8en 75 eerstejaars moeten dei nien- Met een andere ver- u lng zou hij -ook akkoord sjr,.nen gaan. Ook stelde Lan- Vo] V°or de 60 eerstejaars die I den^en^ ■'aar 'n Utrecht zou- s .mogen binnenkomen te K ®'den over twee jaar. Het fivp ^'d probeerde Deetman r dp i,r11o tp IrriiCTor* Hnnr

de Stem | 1983 | | pagina 2