-70% Tbtale terkoop ,5% sen Salaris en werk vastleggen in 3-jarig contract Werk mindert, schade groeit Onbekenden houden Ossendrechtse vrouw voor de gek Bisschop en pastores Breda tegen korting uitkeringen Veel positieve reacties op gesprek Rietkerk en bonden SAUNA ARONS tatieve ar meer. liteit in een RSV moet verdwijnen Merijntje Onderzoeknaar dood vijf zwanen in Hulst Eerste Kamer geen haast met tweeverdieners Economie Israel zeer kritiek Miguel Munoz ergertzich HUIS- IK DACHT EERST DAT HET IETS VAN DE BANANASPLITSHOW WAS' Undien wordt op het le bontassortiment l»iet is afgeprijsd ^ng gegeven al naar ïg de artikelen! ook de teskonfektie! )kken blouses ^ponnen ikjes etc. ing. u gaat passen :hnog [rting. ian hebt. I Schoo geeft 4,3 miljoen aan Afrika Veerdiensten Zeeland vanaf vrijdag plat Middelburgse advocaat verdacht in zwendelzaak LUBBERS IN WOUW: Arbeidstijd ambtenaren nog sneller verminderen Giro naar huis Drukkers Kinderpostzegels Bommelding Staatsloterij WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 VANDAAG VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4irt1 krant" m k. ta Hoop aagd of aan ta bieden? horen via een „Kleintje" in De Stem t hot komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en n (een op de drie) l« v advertentie omdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze "Kleintjos" rubriek DE STEM 123ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst Oosterhout - Roosendaal Terneuzen VlissingenLosse nummers 0,85 /I o% Van een onzer verslaggevers OSSENDRECHT - De huisbel stond maandag niet stil bij de fa milie Schuurbiers-Willemse uit Ossendrecht. Leveranciers liepen af en aan, terwijl ook de brand weer en de dokter een bezoek brachten aan dit gezin. Er was ech ter geen brand, niemand was ziek en geen der gezinsleden vierde toe vallig een verjaardag of een ande re hoogtijdag. Het is voor de vrouw des huizes een compleet raadsel, waar die on verwachte belangstelling aan te danken is. „Ik werd maandagoch tend om kwart over zeven uit m'n bed gebeld door de brandweer. Die had een melding binnengekregen dat onze schuur in brand stond. Ik dacht nog ojee, ons huis gaat eraan, toen bleek dat het loos alarm was". Een foutje dacht men eerst, maar een half uurtje later belde de dok ter aan de deur. „Hij had een tele foontje gekregen dat ik ernstig ziek was", vertelt mevrouw Willemse. „Nauwelijks had hij zijn hielen ge licht of er stond een taxi voor de deur. Die moest me naar Rotter dam brengen, maar ik wist van niets". Naarmate de dag verstreek, hoe groter het raadsel voor de familie Schuurbiers werd. Want wie schetst hun verbazing toen even later de bakker aanbelde met een bestelling van honderd kadetjes. „En een tijdje later kwam een an dere bakker, die had worstebrood bij zich. Ook kwamen ze een televi sie brengen ter gelegenheid van mijn verjaardag en er is ook nog een stoffeerder aan de deur ge weest, die de maat kwam nemen voor nieuwe vloerbedekking en nieuwe gordijnen. Ik dacht eerst dat het van de bananasplitshow was, u weet wel die van de televi sie. Maar dan hadden ze het toch gezegd? Bovendien laten die lui de brandweer of de dokter niet voor niks opdraven. Er is ook nog een ambulance naar ons onderweg ge weest, maar de poltie, die we intus sen ingeseind hadden, heeft ervoor gezorgd dat die terugreed. Ook is er nog iemand aan de deur ge weest, die foto's wilde maken, om dat hij had gehoord dat we naar Canada gingen emigreren". Mevrouw Willemse heeft er geen flauw benul van, wie al die mensen naar haar huis heeft gestuurd. „Bij de leveranciers is mijn meisjes naam opgegeven, maar we staan onder 'Schuurbiers' in het tele foonboek, dus het moet haast een bekende zijn geweest", meent ze. „Maar och, wij kunnen er nu om lachen. Ik vind het alleen een sma keloze grap voor de leveranciers. Want waar moet een bakker op maandagochtend honderd kadetjes vandaan halen, die hij naderhand weer mee terug moest nemen, om dat wij ze niet besteld hadden?". Ook de Ossendrechtse politie tast nog in het duister omtrent deze zaak. Overigens heeft de familie Schuurbiers geen van de gebrachte spullen behouden. KsssEsrssss Kans Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kans op een doorbraak in de mpasse tussen Rietkerk en de ambtenaren- jonden lijkt aanwezig. Dat mag worden afgeleid uit het feit, dat van vele tanten gisteravond positief is gereageerd op het over leg, dat tussen minister Rietkerk (Binnenlandse Za ten) en de ambtenarencentrales weer op gang is geko men. FNV-voorzitter Wim Kok rees op een „moedgevende twikkeling". Van alle kant en wordt alles op alles gezet m tot een oplossing van de iroblemen te komen. Die op- ssing hebben partijen hard rdig, aldus Kok. CNV-voorzitter Harm van Ier Meulen vond het „bemoe iend dat de contouren van en overeenkomst zichtbaar reiden" Maar het is nog te rroeg voor een al te grote te- iwdenheid. Zijn collega Louis Laurier, ■m de Vakcentrale voor Mid- lelbaar en Hoger Personeel, lemde de ontwikkeling „ver- ■ugend". Volgens voorzitter P. de Jong van de christelijke CCOOP kan de thans gekozen weg leiden tot een contract met twee handtekeningen van een werkgever (de minis ter) en de werknemers (de ambtenarenbonden) „en dat is waar we altijd naar gestreefd hebben. De tijd van de eenzij dig opgelegde arbeidsvoor waarden is dan wellicht verle den tijd", aldus De Jong. Het Ambtenarencentrum (AC) is evenzeer tevreden. .Constructief' as!3Ü 'M#-- (Ware grootte 60 x ■W0 ieel kost f 15,- voor nieu^'l ders. Mits de eerste inleg J 0,- is. Wilt u het bord i krijgt u een spaarprenue f unro spaarders die nu au n sparen (AmrOmaat) j memobord ook kopen v0i ander kan het kopen voor j g de voorraad strekt. Bewindvoerders: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - RSV moet snel verdwijnen. Maar om het be- i'ijt nog een laatste kans te {even om schulden te betalen, moet de liquidatie nog even wrden uitgesteld. Dat staat in het verslag dat bewindvoerders van RSV aan de rechter-commissaris in "otterdam hebben uitge- jbracht. De bewindvoerders chrijven verder dat: De overheid geen recht heeft ƒ900 miljoen gulden aan steun van de RSV terug te vorderen. 'De totale RSV-affaire, sinds (februari van dit jaar, 4383 ba ten heeft gekost. 'Veel krediteuren nog een vergoeding van RSV mogen verwachten. De Rotterdamse rechter verleende Rijn-Schelde-Ver- op 9 februari uitstel (sur- -e) van betaling. Dat ge telde nadat het kabinet de ralkraan naar het noodlij- |tende RSV dichtdraaide. Mi jter Van Aardenne (Econo mische Zaken) wilde geen geld jjjteer stoppen in het bedrijf, at door enkele fiasco's op het [otidje van faillissement ba- I "keerde. De rechter benoem- 'toen mr. F. Meeter, C. van f Panne en mr. J. van Wes- (ptetot bewindvoerders om de ij~W-zaken af te wikkelen. Ze jteben daarover nu rapport itei de rechtbank uitgebracht Idat wordt volgende wëek 'nsdag besproken op een ver wring van krediteuren van **Jervole op Pa9ina 3: u moet op langere termijn verdwijnen" ACOP-voorzitter J. van de Scheur zei dat het lang niet ze ker is dat er donderdagavond een akkoord voor drie jaar uitkomt. „We zullen echter proberen op een constructieve manier er zo snel mogelijk uit te komen", aldus Van de Scheur. De stakingsacties van de bij de ACOP aangesloten bonden en de stiptheidsacties van de vier centrales gaan ge woon door, maar zullen niet uitgebreid worden. Ook uit de werkgeverswe reld kwamen instemmende reacties. S. Veninga, voorzitter van het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond, sprak de hoop uit dat het over leg tot snel resultaat zal lei den. Anders komen de onder nemers nog meer in moeilijk heden dan thans, als gevolg van de acties, het geval is, al dus Veninga. De Tweede Kamerfractie van D'66 was echter minder tevreden. De fractie meende dat het kabinet vast houdt aan een ongelijke behandeling in 1984 van ambtenaren, trend volgers en uitkeringstrekkers ten opzichte van de werkne mers in het bedrijfsleven. Vervolg op pagina 3: „Doorbraak" In de hete herfst moet je niet over één nacht ijs gaan Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Schoo voor Ontwikkelingsamenwer king geeft ruim 4,3 miljoen gulden noodhulp aan de vluchtelingen en slachtoffers van droogte en burgeroorlo gen in diverse Afrikaanse lan den. Anderhalf miljoen gaat via het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelingen naar honderdduizenden Ethiopiers die na de Ogaden-ooriog naar Somalië zijn gevlucht. Het be treft medische hulp. Via het VN-kinderfonds gaat één mil joen aan onder meer aanvul lende voeding naar kinderen en moeders. In de kampen in noordelijk Ethiopië zitten honderdduizenden ernstig zie ke en ondervoede mensen. (ADVERTENTIE) Aangesloten bij" de N.S.V. WESTSTRAAT 56 AXEL| Tel. 01155-2203-3352-1815 doorbraak Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - Het perso neel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) - de dienst die de veerverbin- dingen Breskens-Vlissingen en Kruiningen-Perkpolder over de Westerschelde ver zorgt - gaat vrijdag voor on bepaalde tijd in staking. Dit is besloten toen bleek dat zeventig procent van de aanwezige ABVA/KABO-le- den, op vier vergaderingen zich hierover gisteren uitspra ken. Dat vrijdag de behande ling van de begroting in de Zeeuwse provinciale staten begint, noemde districtsbe stuurder T. Jacobs 'volkomen toevallig'. „Tussen stakingsaanzeg ging en uitvoering moet twee maal 24 uur liggen. Bovendien moeten wij nog overleggen met de PSD-directie en het provinciaal bestuur. Daar naast moeten wij ons draai boek nog opstellen", aldus Ja cobs. Zie verder op pagina 4 Stem van Zeeland: Veerdiensten" „EN denk er aan, dat er iets behoorlijks op tafel komt", lijkt Jaap van de Scheur tegen mi nister Rietkerk te zeggen. Er kwam in ieder geval zoveel op tafel, dat er doorgepraat wordt. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vanaf vanochtend praat minister Riet kerk (binnenlandse zaken) met vertegenwoordigers van de ambtenarencentrales over een driejarig con tract voor het overheidspersoneel. Daarin moeten de salaris- Minister Rietkerk verklaar- maatregelen en de werkgele- de gisteren dat „niemand eni- genheid bij de overheid wor den vastgelegd. Dit is het voorlopige resul taat van het gisteren op last van de Haagse rechtbankpre sident heropende overleg tus sen de bewindsman en de ambtenarencentrales. Don derdagavond komen partijen weer bijeen om te zien of over eenstemming mogelijk is. Dat resultaat zal een grote rol spe len bij het overleg, dat het ka binet vrijdag voert met de vakcentrales en de werkge vers. Een werkgroep werkt vanaf vanochtend aan een eventueel principe-akkoord. Daartoe leggen alle partijen de uit gangspunten voor de gewenste aanpak op tafel. ge eis heeft laten vallen". Of het lukt kan ik niet zeggen. De acties zijn niet van de baan. Ik heb wel een beroep gedaan om de acties die schade toebrengen aan derden te beëindigen. Er zijn veel ac ties die de burger schaden, al dus de bewindsman. Terwijl hij dit zei haalden PTT'ers de televisiezender Nederland 1 uit de lucht. Deze actie duurde tot even voor acht uur. Wat Rietkerk betreft mag een uiteindelijk driejarig con tract niet ten laste van het re geerakkoord komen, waarin de regeringspartijen bezuini gingen voor 6 miljard op het overheidspersoneel hebben vastgelegd. VLISSINGEN (ANP) - De ge meentepolitie van Vlissingen heeft de 37-jarige Middel burgse advocaat mr. E.S. ver hoord in verband met zwendel in de Elorida-jachthavenzaak, waarbij particuliere beleggers voor een bedrag van tussen de 2,75 en vijf miljoen gulden zijn opgelicht. Het verhoor van de Middel burgse advocaat S. zal van daag worden voortgezet. Pas daarna zal volgens de Vlis- singse recherche overleg vol gen of aanhouding noodzake lijk is. Volgens een woord voerder van de gedupeerden speelde mr. S. een belangrijke rol in deze affaire. Hij trad op als tussenpersoon bij de trans acties en stuurde folders en machtigingsformulieren naar de toekomstige klanten. De politie van Vlissingen die het onderzoek in deze in ternationale oplichtingsaffai re coördineert, heeft vorige week al enige arrestaties ver richt. Van onze pari. redactie WOUW - Het kabinet sluit niet uit dat in 1985 en 1986 de ar beidstijdverkorting in de collectieve sector nog fors moet wor den opgevoerd. De ambtenarenbonden zouden daar ook voor kunnen kiezen om de werkgelegenheid in hun sector op peil te houden. Premier Lubbers zei dat gisteravond op de eerste van vijf grote CDA-bijeenkomsten in het Westbrabantse Wouw. Volgens Lubbers is het kabinet dit najaar te laat het overleg met de ambtenarenbonden ingegaan over de korting van 3,5 procent op de ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen per 1 januari. In het overleg voor '85 en '86 zal daarom vroeger worden gepraat over de afweging tussen verder kortingen en arbeids tijdverkorting enerzijds en een verdere, snellere inkrimping van het overheidsapparaat anderzijds. Dat Rietkerk (Binnenlandse Zaken) dat aanbod gisteren al heeft kunnen doen, is daarvoor een goede aanzet, aldus Lubbers. Zie ook het regionale gedeelte Van onze redactie binnenland BREDA - Nu de positie van de uitkeringsgerechtigden steeds meer in het gedrang komt, de stem van deze mensen nauwe lijks gehoord lijkt te worden en het hun aan verdere midde len ontbreekt om voor hun be langen op te komen, willen wij hun stem versterken. Dat schrijven bisschop H. Ernst en de pastores voor in dustrie en haanlozen van het bisdom Breda in een brief aan minister-president Lubbers. De briefschrijvers zeggen in toenemende mate spanningen te zien bij mensen die niet kunnen en mogen werken en die van een minimale uitke ring moeten leven. Allen wor den nu nog extra gedupeerd door kortingen op hun uitke ring, aldus de bisschop en de pastores. Zij menen, dat de stem van de uitkeringsgerechtigden niet wordt gehoord, hoe zij ook roepen. Velen vervallen daar door in apathie en anderen zoeken hun laatste hoop in wilde acties, aldus de brief schrijvers, die vinden, dat dit niet mag doorgaan. De gevol- gen van de crisis mogen niet extra worden afgewenteld op de mensen die toch al slachtof fer zijn. Men kan geen beroep op hen doen nog meer in te le veren ten dienste van een her stel van de economie; zij heb ben al onevenredig veel inge leverd, aldus bisschop Ernst en de industriepastores. De briefschrijvers beroepen zich op de sociale zekerheid als concrete vormgeving van we zenlijke levensbeschouwelijke en morele waarden als solida riteit, saamhorigheid, ge meenschap en menselij ke waardigheid. Van onze redactie binnenland BREDA - De ambtenarenac- ties leiden tot steeds meer schade voor het bedrijfsleven, terwijl er door het uitblijven van post steeds meer mensen zonder werk komen te zitten. Bij de giro in Leeuwarden zijn dinsdag 200 medewerkers thuis gebleven. Zij hebben daartoe opdracht gekregen van de directie omdat er geen werk meer is als gevoig van de PTT-staking. Woensdag moe ten de 200 personeelsleden weer verschijnen, maar ze worden dan afgewisseld door 200 anderen. Een deei van het personeel van de girodienst Arnhem is vroeger naar huis gestuurd. De helft van het personeel van de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam is gisteren ook naar huis ge stuurd, omdat er niets meer te doen was. De grafische industrie heeft in de afgelopen weken door de ambtenarenacties, vooral door de acties bij de PTT, tussen de 25 en 50 miljoen gulden schade geleden. Het Koninklijk Ver bond van Grafische Onderne mingen noemt de toestand „desastreus". De aflevering van de jaarlijk se kinderpostzegels komt in het gedrang. Alle zegels staan nog opgestapeld in Amster dam. Honderdduizenden kin deren wachten tot nu toe ver geefs op de zegels, die normaal 15 miljoen opleveren voor het jeugdwelzijns- en gezond- heidswerk. Het hoofdkantoor van de Ab vaKabo in Zoetermeer is dins dagmiddag ontruimd na een bommelding. Duizenden Nederlanders zit ten op dit moment nog te wachten op het lotnummer voor de Staatsloterij die van avond gaat trekken. Een groot aantal van de deelnemers die via een auto matische giro-afschrijving meespelen in de Staatsloterij, hebben door de stiptheidsactie bij de PTT, nog altijd niet hun nieuwe lotnummer in de brie venbus zien glijden. De giro deelnemers spelen echter toch mee. Degenen die nog niet op de hoogte zijn van hun nieuwe lotnummer in de Staatsloterij, kunnen dit overigens toch aan de weet komen. Daarvoor moet men bellen met de Staatsloterij in Den Haag; te lefoon 070 - 47 72 94. HET Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad gaat een onderzoek instellen naar de 'raadselachtige' dood van knobbelzwanen in de omgeving van Hulst. Binnen een maand tijd zijn in Hulst, naar nu bekend is, al vijf knobbelzwanen gestorven aan een nog onbekende ziekte. DE Eerste Kamer zal het wetsontwerp over de belasting voor tweeverdieners pas in de laatste week van december behandelen. De Senaat wenst zich niet op te laten jagen door het kabinet dat die wet al op 1 januari zou willen laten ingaan. IN Israël zijn de kosten van levensonderhoud de vorige maand met liefst 21,1% gestegen. Verwacht wordt dat de inflatie dit jaar op 180% zal uitkomen. De prijzen van levensmiddelen zijn de afgelopen vier weken met 75% gestegen. Diefstallen stijgen onrustbarend. DE Spaanse bondscoach Miguel Munoz heeft zich de afgelopen dagen uitermate geërgerd aan publikaties in de Nederlandse media over de hardheid van het Spaanse voetbal. Munoz bestempelde de beschuldigingen gisteren op een persconferentie als 'klinkklare nonsens'. 'Overal gebeurt wel eens wat' hield hij zijn gehoor voor. Woonplaats; BetalingO 61,15/Kwartaal 20.49/Maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Keuze geschenk: (aankruisen s.v.p.) Dl D2 D3 D4 Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, pellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1983 | | pagina 1