Boetes voor rijden met te veel op BAKKER BUNT BAKT BIZARRE BOLUS ZEEUWSE ABOP-LEDEN NEGEREN OPROEP Ouderenbond St. Jansteen vierde 30-jarig bestaan 7.9S Z *«4.95 FNV-ers met uitkering in Goes bijeen tsche Gids ara lunbodylotion rming sk Spice cê DE STEM Raadselachtige ziekte velt zwanen in Hulst VROUWENTELEFOON VRAAGT VRIJWILLIGSTERS WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Zware bom ontdekt bij Arnemuiden 'Steun werkenden hard nodig ONDERZOEK MOET UITKOMST BRENGEN ■MMI^mbmm Op Zeeuwse Week Ter Valcke A VAN ZEALAND T27 PAGINA ZEELAND 1 I J. P. Cohen Ivan 1 maand tot 8 jaar. |cyclopedie voor het gezin, nen is een Kinderarts met ^rvaring. Hij geeft antwoord antal vragen die rijzen op waarop we problemen |et onze kinderen. Gebonden 30 blz. heenJJSfltl nu Yellow moon, green Kosmetika ierlijke dor dag. ndeo-roller 50 ml 1.99 -koordzeep 150 gr 3.95 ■bodylotion 500 ml 5.95 rshave7smi rstuiver JjLSff 9.95 Wissingen, Lange straat 10 ♦Hulst, Van onze correspondent ARNEMUIDEN - In de di recte omgeving van een grote camping bij Arne muiden is gistermiddag een 500 pond zware Ame rikaanse vliegtuigbom uit ie Tweede Wereldoorlog ontdekt. Het projectiel is inmiddels onschadelijk gemaakt. De bom werd gevonden op een terrein tussen rijksweg 258 en de oude rijksweg 58, op ongeveer twintig meter afstand van de spoorlijn Vlissin- gen-Bergen op Zoom. De explosieven-opruimings dienst had ongeveer drie kwartier nodig om de si tuatie onder controle te krijgen. In de tussentijd werd het verkeer stilge legd. De EOD is al enige we ken in de omgeving van Arnemuiden bezig met een intensieve zoekactie naar explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Vooral op en rond de Sloedam is fel gevochten om het bezit van Walche- GOES - „De sociale verzeke ring is een doolhof en je moet een specialist zijn wil je de uitkering kunnen berekenen. Wij voeren de wetten uit die in Den Haag worden vastgesteld en ais wij kunnen kiezen tus sen twee uitkeringen, dan zul len wij de hoogste nemen". Dit stelde de directeur van het ge meenschappelijk administra tiekantoor in Goes gistermor gen tijdens een bijeenkomst met de uitkeringsgerechtigden van de FNV. Allereerst was door voorzit ter Thieu Strous van de FNV district Zeeland nog eens on der de aandacht gebracht wat de regering voornemens is per 1 januari 1984 te gaan korten op de uitkeringen. „fTitke- ringsgerechtigden kunnen zelf niet staken en hebben daarom de steun van de werkenden hard nodig", stelde hij. Een uitspraak die aan WAO-er Simon Wondergem de opmerking ontlokte: „Wij kunnen dan wel niet staken, maar wij kunnen wel zand in de machine gooien en de boel ontwrichten". A. Oudshoorn, voorlichter van de adviescom missie uitkeringsgerechtigden district Zeeland vroeg begrip aan het GAK/GMD voor de positie van de uitkeringsge rechtigden. „Sommigen dur ven hier zelfs niet te komen om te protesteren tegen de kortingen, uit angst dat ze ge pakt worden en dat is een be droevende zaak". Hierop zei directeur 't Hart van het GAK: „Als iemand tang is om door het GAK ge- Pakt te worden dan moet u dat 2eggen, dan zal ik die persoon ®lf pakken". Wat er na 1 ja nuari gaat gebeuren kon ook "iet door de specialisten van tat GAK worden meegedeeld. «Zelfs de sociale verzekerings raad en de belastingdienst kon ons niet vertellen wat er met "ta drie procent gaat gebeu ren", aldus de heer 't Hart. nen van de krant. gpQ-AP VOOR ZUibWEST NEDERLAND Kantoren 'nTerneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Jerneuzen: Rein van der talm (editie-chef), Jan Jan ata (plv. chef), Frank Dey, taul de Schipper, Cor de "eer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- 'el Middelburg: Henk Post- "a Oostburg: Co Meertens. Servicepunten jjeosterzande: mevr. Neve, li Alexanderstr. 4, 01148- «50. Advertentie-expl. tapecteur Zeeland: C. Me- n". privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad gaat een onder zoek instellen naar de 'raad selachtige' dood van knob belzwanen in de omgeving van Hulst. Binnen een maand tijd zijn in Hulst, naar nu be kend is, al vijf knobbelzwa nen gestorven aan een nog onbekende ziekte. In dat zelfde tijdsbestek werd bo vendien een vogel met een flobertgeweer doodgeknald en stierf er een exemplaar, dat waarschijnlijk door een auto is geschept. De laatste werd aangetroffen op 18 ok tober nabij Absdale. Hulstenaar Eddy Tael- man, die zich met de kwestie bezighoudt, sluit niet uit dat die vogel wellicht al door ziekte verzwakt was toen hij onder de auto terechtkwam. Bij het water de Moerschans werden al vier dode jonge knobbelzwanen gevonden, op 1, 3 (geschoten), 8 en 13 november. Op een gemeen telijke brandvijver nabij het De Vosplantsoen werden bo vendien op 9 en 12 november nog eens twee driejarige knobbelzwanen dood uit het water gevist. Aanvankelijk leek alles erop te wijzen dat de vogels zijn gestorven aan wormin fectie, maar vanwege de ab normaal vele sterfgevallen sluit men de kans niet uit dat er wellicht nog een fac tor in het spel is, die over het hoofd is gezien. Gisteren zijn de twee dode zwanen die af gelopen weekeind zijn ge vonden opgehaald door de Provinciale Waterstaat in Middelburg, die de vogels voor nader onderzoek zal doorsturen naar Lelystad. Van de zeven zwanen die op de Moerschans rondped- delden zijn er inmiddels maar drie meer over, beide ouders en een jong. Ge vreesd wordt dat de zwa- nenfamilie nog verder zal worden uitgedund door de onbekende ziekte. Ook staking Zeeuws onderwijs mislukt Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/GOES - De staking van het Zeeuws onderwijs is mislukt. De Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) riep vorige week tot de staking op, (naar de le den zullen deze oproep vrijwel allemaal nege ren. Van onze correspondente MIDDELBURG - Het tragische nieuws van een fatale ziekte deed de 44-jarige G. V. uit Sas van Gent op 15 januari met een fles cognac onder de arm op bezoek gaan bij zijn vriend in een ziekenhuis. Samen leegden zij de fles, waarop de vriend naar bed ging en V. in zijn auto stapte om hetzelfde thuis te doen. „Maar ja, onderweg werd ik gepakt", aldus V. gisteren zonder enige spijt voor de politierechter in Middelburg. De bloedproef toonde een alcoholpromillage aan van 2.37. Politierechter mr. Verste gen kon wel invoelen dat de man tegen de tragische ach tergrond van zijn vriend het alcoholgebruik wat lichtvaar dig had opgevat, maar wees hem er op dat er aan dit ge bruik voor medeweggebrui kers evenzeer dodelijke risi co's waren verbonden. Hij ver oordeelde V. tot een boete van Dat is duidelijk geworden tijdens gisteren- en eergiste ren gehouden ledenvergade ringen. De Bevelandse actie coördinator H. Hoogerland: „Met een 25-tal stakers in heel Zeeland denk ik dat we gauw uitgeteld zijn". Hij sprak wel de verwachting uit dat in Mid den-Zeeland veel onderwijs krachten van de vrije woens dagmiddag gebruik zullen maken om zich aan te sluiten bij de bijeenkomsten rond een protest-caravaan van de FNV. Zijn Zeeuws-Vlaamse colle ga D. Nimmegeers noemde twee oorzaken voor de geringe stakingsbereidheid. Het feit dat de andere onderwijsbon den niet tot staking hebben opgeroepen zou de animo bij veel ABOP-leden verminderd hebben. Ook het geringe suc ces van de vorig jaar gevoerde acties tegen kortingen op het salaris en vergroting van klassen zou velen mismoedig hebben gemaakt. „Er is meer bitterheid en ontmoediging dan strijdbaarheid". Hoogerland voegde daar aan toe dat veel onderwijs krachten het te ver vinden gaan om de kinderen nu weer de dupe van een staking te la ten worden. „Er komen in de toekomst ongetwijfeld nog be zuinigingen die de kwaliteit van het onderwijs raken. Het harde middel van een staking kan beter dan gebruikt wor den". Verwacht wordt dat in Zeeuwsch-Vlaanderen slechts enkele onderwijskrachten op de Terneuzense levensschool en het Terneuzens Petrus- Hondiuscollege geen les zullen geven. Anders dan in Midden-Zee land sluiten zich vandaag in Zeeuwsch-Vlaanderen ook maar enkele onderwijskrach ten aan bij de FNV-caravaan, die daar 's ochtends tijdens de lesuren de gemeenten Oost burg (9 uur), Terneuzen (10 uur), Axel (11 uur) en Hulst (12 uur) aandoet. De FNV-caravaan richt zich vooral tegen de kortingen waar uitkeringstrekkenden en ontvangers van een mini mum-loon mee geconfron teerd zijn. Maar ook ambtena ren, trendvolgers en andere belangstellenden zijn uitgeno digd. Districtsbestuurder M. Strous verwacht een stoet van 20 auto's, een bus en een 'rij dend podium' met een groep muzikanten. In Terneuzen kunnen daarmee problemen ontstaan omdat het gemeente bestuur te kennen heeft gege ven dat tot 12 uur geen muziek gemaakt mag worden. Strous: „Ik vrees dat we ons daaraan niet kunnen storen". De FNV verwacht morgen minstens vijf bussen met Zeeuwse demonstraten naar Den Haag te kunnen laten rij den. HULST - Gistermiddag om 15.30 uur wilde de automobi liste mevrouw B. M. uit Hulst vanaf de Industrieweg te Hulst de Absdaalseweg oprijden. Zij gaf daarbij geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door L. K. uit Vogelwaarde. Bij de daaropvolgende botsing ont stond materiële schade. Directeur Schraven van Ter Valcke snijdt de bolus aan Van onze correspondent ST. JANSTEEN - Aan de feestdag ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de katholieke bond voor ouderen in St. Jansteen, die werd ge houden in verenigingsgebouw De Warande, namen 215 oude ren deel. Na een heilige mis, opgedragen door pastoor Van Leemput en met gezangen van het bejaardenkoor, kregen de aanwezigen een uitgebreide koffietafel aangeboden. Hierna opende voorzitter B. Lossie de feestvergadering en gaf bestuurslid G. Verstraeten een verslag van de voornaam ste gebeurtenissen van de af gelopen dertig jaar. Pastoor Van Leemput, die reeds vanaf de oprichting geestelijk advi seur is, werd hiervoor dank gebracht. Hij kreeg ook een doos sigaren. Kringadviseur P. Weemaes van de bond van ouderen huldigde hierna de bestuursleden André Dierick en Charles Schout voor hun vele verdiensten en speldde hen namens het hoofdbestuur de zilveren speld op. Van de gelegenheid om de jubilerende bond te feliciteren werd door de zes besturen van bejaardenbonden uit Groot Hulst gebruikgemaakt. Onder de aanwezigen waren voorts, tweede vice-voorzitter Ver- •donk van het hoofdbestuur, P. Weemaes speldde de bestuursleden André Dierick en Charles Schout de zilveren speld op. - FOTO WIM KOOYMAN afgevaardigden van het ge coördineerd bejaardenwerk, het bestuur van stichting De Warande en het voltallige col lege van burgemeester en wet houders van de gemeente Hulst. Voorzitter P. de Jong van de Heikantse bej aardenbond en kringadviseur P. Weemaes van de bej aardenbond spra ken het jubilerende bestuur nog toe. Na de receptie volgde een gezellig samenzijn, waar bij het beiaardenorkest voor de muziek zorgde en door de aanwezigen spontaan vele lie deren werden gezongen. Voor zitter Lossie sloot de feestelij ke vergadering met het uit spreken van dankwoorden aan allen die ervoor zorgden dat de feestdag zo'n succes werd. Van een onzer verslaggevers GOES - Hoogtepunt van de tweede dag van de Zeeuw se Week in het verpleeg huis Ter Valcke was giste ren zonder twijfel de enor me bolus waarop bakker Dick Bunt uit Goes de pa tiënten en gasten kwam trakteren. De reuze-uitvoering van het typisch Zeeuwse gebak - FOTO WILLEM MIERAS woog maar liefst 75 kilo gram, had een breedte van bijna 2Vs meter, terwijl de krul een totale lengte van 25 meter had. Ongeveer 250 personen lieten zich de lek kernij goed smeken. Met zijn wel heel fors uitgeval len bolus wilde de heer Bunt zijn aandeel leveren in de bolusbakdag in het kader van de Zeeuwse Week op Ter Valcke. De eigen baksels van de koks van het verpleeghuis vielen uiteraard in het niet bij die van bakker Bunt. Vandaag staat de Zeeuwse Week in het teken van een andere Zeeuwse speciali teit, de mossel. 1000 gulden, twee weken voor waardelijk en een rijontzeg ging voor de duur van zes maanden. Persoonlijke problemen de den de 44-jarige C. de B. uit Terneuzen regelmatig naar de fles grijpen. Na een korte tijd in een café in Axel een grote hoeveelheid pils te hebben ge nuttigd toog de man op 18 ja nuari op weg naar huis, maar raakte op een splitsing betrok ken bij een ongeval. De B. bleek een alcoholpromillage van 2.31 in zijn bloed te heb ben, hetgeen hem komt te staan op een boete van 1500 gulden en 18 maanden rijont zegging waarvan de helft voorwaardeliik. Een boete van 1000 gulden waarvan de helft voorwaarde lijk en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maan den kreeg de 22-jarige Aar denburger A.M. opgelegd. M. was 2 januari van dit jaar op een verschrikkelijke manier geconfronteerd met het feit dat alcohol en deelname aan het verkeer niet samengaan. In Aardenbürg kwam hij na melijk in botsing met een boom, waarna hij met twee verbrijzelde benen in een zie kenhuis moest worden opge nomen. Het milde vonnis van de politierechter had M. te danken aan het feit dat de rechtbank van oordeel was dat hij eigenlijk al zwaar genoeg gestraft was. Ook de 20-jarige Axelaar A. L. was door drankgebruik (op 30 januari) in zijn woonplaats van de weg geraakt en in de berm terecht gekomen. L. liep hierbij geen verwondingen op, maar de schrik deed hem wel besluiten zijn alcoholgebruik drastisch te beperken. Omdat hij zonder rijbewijs zijn baan zou kwijtraken, kwam de poli tierechter ook voor hem met een bijzonder mild vonnis: 1800 gulden en zes maanden voorwaardelijk niet rijden met een proeftijd van twee jaar. Kwaad Omdat hij 'zo verschrikke lijk kwaad' was wilde de 38- jarige B. B. op 17 januari niet meewerken aan de blaasproef. Even tevoren hadden politie agenten gezien hoe de man vlak voor zijn woning met zijn echtgenote van plaats verwis selde in de auto die hij even te voren had bestuurd. „Bewijs maar dat ik heb gereden", zo riep de man, die zich boven dien verzet had tegen over brenging naar het politiebu reau. Hij kreeg een boete op gelegd van 600 gulden. Omdat hij zich schuldig had gemaakt aan 'beschadiging van wegmeubilair' (aldus offi cier van justitie mr. Stein) stond de 22-jarige W. v.d. V. uit Schoondijke voor de poltie- rechter. V.d. V. had in zijn haast om de boot bij Breskens nog te halen een paai op de middenberm geramd, maar had hiervan geen aangifte ge daan, en dat leverde het mis drijf van 'doorrijden na een aanrijding' op. De man werd veroordeeld tot een boete van 350 gulden. Van een onzer verslaggevers GOES - Een kleine groep vrouwen in Zeeland heeft het initiatief genomen een onderzoek te doen naar de behoefte van een vrouwen telefoon. De bedoeling hier van is de mogelijkheid te scheppen voor vrouwen om andere vrouwen te bellen die naar hun specifieke pro blemen willen luisteren, zonodig informatie ver strekken en ondersteuning geven. De werkgroep Vrouwen Bellen Vrouwen zoekt vrij willigsters om het initiatief verder te ontwikkelen en om de op te richten vrouwente lefoondienst te bezetten. Op woensdag 23 november wordt hierover in het vrou wenontmoetingscentrum JET, Zusterstraat 17 in Goes, een informatie-avond ge houden. Het plan bestaat om voor vrouwen in Zeeuwsch- Vlaanderen een soortgelijke avond te organiseren. Con tactvrouw voor de werk groep is Carla van de Geer, Hoofdstraat 3 in Geersdijk, tel. 01108-2020.

de Stem | 1983 | | pagina 13