Bossen aangetast door vuile lucht Mocht u deze klok tegenkomen Rabobank Q 4 CDK Rapport misstanc Verzorgde weduwe zoekt deftig heer RABOPOLIS 020-2 „VAAK ANGST OM ER MET DE NABESTAANDEN OVER TE PRATEN" Waarsch\ Super DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 ;EXTRA OP DINSDAG= Paar tientjes Sauna ONDERZOEK STAATSBOSBEHEER geld en goede raad Turks redescomité Ti 1 pagina! DINSDAG 15 NOVEIj Ruim helft van donor organen blijft onbenut Door Jan Hanff NIJMEGEN - Zojuist is er iemand dodelijk ge wond bij de Eerste Hulp binnengebracht. Hulp zal niet baten. Een kwestie van een paar uur. In de portefeuille zit een codicil. Dat is een pa pier, waarop staat dat je bereid bent om na je overlijden organen en weefsels af te staan voor anderen. Straks zou wellicht wéér een nierpatiënt een normaal leven kunnen gaan leiden. Niet langer meer twee- of driemaal per week, vier tot zes uur lang, aan de spoelmachi- ne. Of zou iemand een nieuw hoornvlies kunnen krijgen of zou donorhuid kunnen worden gebruikt bij de behandeling van zware brandwonden. Zo zou het moeten - maar zo gaat het niet altijd. Er is iets mis. Want in slechts de helft van de gevallen dat iemand een codicil heeft, komt het zie kenhuis ook in actie om de aangeboden gezonde organen te 'lichten'. Stilstand Niet zelden wordt er niet eens naar een codicil gezocht en in andere gevallen hebben de be handelende artsen en ver pleegkundigen geen tijd om zich met donorprocedures be zig te houden. En sommigen schrikken er bovendien voor terug om met de familie te praten over het wegnemen van organen of weefsels, onmiddellijk na de (hersen)dood. Transplantatie-coördinator mevrouw Elly C. van der Vecht weet na vier jaar erva ring dat het lang niet altijd loopt zoals het eigenlijk zou moeten. „We zitten in een impasse, met een stilstand in het donor aanbod. Hoe krijg je de artsen en verpleegkundigen die nog niet meewerken gemotiveerd? Er is me gebleken dat ik me niet moet opdringen. Het moet niet zo ver komen dat ze zeg gen: daar heb je haar weer. In een zaak als deze, waarmee toch nog een flink aantal ver pleegkundigen en artsen moeite heeft, is voorzichtig heid de moeder van de porce- leinkast." Wet? Haar taak is nu eenmaal er voor te zorgen dat artsen en verpleegkundigen mogelijke donoren aan haar melden en de donorprocedures in gang worden gezet. Ze geeft voorlichting en is zelf 24 uur per dag beschik baar. Met als 'zetel' het Sint Rad- boudziekenhuis in Nijmegen strekt haar werkgebied zich uit over 52 ziekenhuizen: van Roermond tot Apeldoorn, van Winterswijk tot net voor Bre da - plus de ziekenl uizen van de stad Utrecht. Er is nog een fliik tekort aan donoren. Slechts negen procent van alle Nederlanders heeft zo'n codicil getekend - en slechts vijf procent draagt het ook bij zich. Om dat percenta ge omhoog te krijgen stelde de kort geleden in Leiden op het proefschrift 'De onsterfelijk heid benaderd' socioloog dr. Dick Hessing een wettelijke regeling voor. Hij schrijft dat organen na de dood zonder meer beschikbaar zouden moeten zijn, tenzij iemand uit drukkelijk heeft laten weten daar bezwaar tegen te hebben. Angst Elly van der Vecht meent van uit haar praktijkervaring te kunnen voorspellen dat de weerstand tegen zo'n wet groot zou zijn. Vanuit haar praktijk wordt ze geconfronteerd met afweer reacties, zowel bij mensen in de gezondheidszorg als bij het publiek. Hessing verklaart het be trekkelijk lage percentage mensen dat een codicil teken de ondermeer met 'de angst dat men te vroeg wordt dood verklaard'. Diezelfde angst zal ook de totstandkoming van - zo'n wet kunnen tegenhouden, meent Elly van der Vecht. Die angst is volgens haar trou wens volstrekt onnodig. Voor dat iemand hersendood wordt verklaard moet aan tal van voorwaarden zijn voldaan. Onderzoek Terwijl er nog te weinig codi cil-dragers zijn blijkt uit on derzoek dat in ziekenhuizen weliswaar niemand princi pieel tegen orgaandonatie ge-< kant is, maar dat meer dan de helft ófwel de procedure een probleem vond om er aan mee te werken ófwel geen tijd had. Het onderzoek werd gedaan door het Leidse Eurotrans plant en het ministerie van V olksgezodnheid. Eurotransplant is een stich ting die bemiddelt bij de orga nisatie van nier-, lever-, hoornvlies-, en huidtrans plantaties in Nederland, West- Duitsland, België, Luxemburg en Oostenrijk. Voorts zijn er uitwisselingen met Engeland, de Skandinavische landen, Frankrijk, de VS, de Oostblok landen en Turkije. Familie Zowel Elly van der Vecht als haar collega P.F.W.Strengers, transplantatie-coördinator van de regio Amsterdam, her kennen de problemen in zie kenhuizen, zoals die in het Eurotransplant-onderzoek werden beschreven. Strengers: „De grootste moeilijkheid blijkt in zieken huizen te liggen. Hoewel nog veel Nederlanders geen codicil dragen is ruim 90 procent be kend met het afstaan van or ganen en weefsels na de dood. Landelijk gezien wordt bij het vragen om orgaandonatie slechts in 25 procent van de gevallen door de familie ge weigerd. Een klein percentage. Het is dan ook niet de bevol king die moeite heeft met het begrip orgaandonatie. Nee, het is vaak moeilijk voor werkers in de gezondheidszorg." „Bij Eerste Hulp-afdelingen dénkt men er soms helemaal niet aan. En er is sprake van terughoudendheid bij sommi ge specialisten en van een toe nemend aantal weigeringen", zegt Elly van der Vecht. In Nederland zijn per jaar 400 nieren voor transplantatie nodig. Vorig jaar waren er in Nederland 313 nieren beschik baar en in Eurotranplantver- band gebruikt, waarvan 235 in Nederland.De wachttijd is op gelopen van twee tot tweeë neenhalf jaar. DE BELGISCHE kranten staan niet bol van de advertenties en dat is jammer. Niet alleen voorde kranten, maarzeker ook voorde lezer, die wat noordelijker geboren is. Want het lezen van Belgische advertenties is harken in een pracht van een taaltuin. Wat kun je je niet voorstellen bij de simpele annonce: „Geheel verzorgde weduwe (61) zoekt Deftige Heer.Hoeveel mannen in driedelig kostuum, horloge op de buik, monocle in het oog en zwaaiend met een wandelstok zullen op die verzorgde weduwe afkomen? Zouden zij zich ook spoeden naar het „het jonge poesje dat Gestelde Heren wenst te relaxeren?"In het centrum van Hasselt houdt men ook van voornaam. Daar vraagt een Dame „Deftige kundige hulp in het huishouden.Gegadigden doen er verstandig aan zich eerst te melden bij het kledingmagazijn dat in dezelfde krant een partij „Deftige Dameskleedjes, geheel gevoerd" te koop aanbiedt. Wie daar geen middelen voor heeft kan terecht bij „Privaat leent geld direct op handtekening." Of zou het beter zijn geld te lenen van de privaat, die laat weten: „Geld? Wij helpen u in ernstige moeilijkheden. Persoonlijk zou ik niet in zee willen gaan met de privaat, die als volgt adverteert: „Hebt u financiële problemen? Wendt u tot een adviseur met ondervinding.Zo weet ik ook niet goed raad met de man die alles koopt en verkoopt: „inboedels, winkelstocks en allerlei nieuwe tweedehands goederen. "Een jongeman uit Leuven wil ook wel eens wat anders. Hij zet daartoe onder de rubriek Huwelijken de volgende advertententie: „Mijn verjaardagswens: Meisje. Zelfben ik een 20-jarige student. Waarom u niet?" De man zal nog heel wat afmoeten studeren, hij moet zich vooral niet af laten leiden door „Sauna Massage, een bekwaam personeel verwacht u er.Er is trouwens ook een 'dancing te koop tegen een gigantische prijs. Vandaar dat „niet kapitaalkrachtigen zich dienen te onthouden.Er is ook een restaurantje te huur of te koop, in ieder geval „over te nemen wegens dubbel gebruik." Als de zaak niet loopt kan de kok, na het innemen van enkele consumpties terecht in Borghout, want daar heeft men haast: „Dringend gevraagd beenhouwer, volle gast. "Rita lijkt niet gemakkelijk aan de man te komen, want ze adverteert vrijwel dagelijks en ze vraagt steeds weer een niet te jonge zakenman, die jong van geest is. „Rita (43) is een buitengewoon mooie brunette, die er nauwelijks 35 uitziet. Ze heeft een aangenaam karakter en ze heeft klasse die haar aan te zien is. Wenst u voorgesteld te worden, bel dan even naar haar.Zou Rita ook onder de naam Anna adverteren? Want die wil ook een niet te jonge zakenman, die jong van geest is, terwijl ze zelf pretendeert dertig te zijn en „in bezit van een ruim inkomen." Nee, dan de Rechtzetting over twee advertentiekolommen. Daar staat: Wij, ondergetekende inrichters, verklaren dat, voor wat betreft het optreden van Fats Domino en Roy Orbison in de oktoberhallen te Wieze (zie onze publikatie van 22 oktober l.l.) dit niet kan doorgaan, aangezien er reeds een toernee van hogervermelde artisten bestond door andere inrichters. Wij verontschuldigen ons hiervoor ten zeerste." Er is „reservatie gewenst", maar dan heeft u ook ten zuiden van Brussel in een uitgelezen hotel-restaurant een wild weekeinde. Dames, die daarvoor een heer wensen uit te nodigen, kunnen reflecteren op de volgende annonce: „Deze jongeman is 26 en biedt een biezonder goed uiterlijk. Is groot, innemend. Hij zoekt een lieve vrouwelijke partnerin. Minder geschikt voor een wild weekeinde lijkt me: „Universitair uit de echt gescheiden, wil zeer ernstige relatie." Deze adverteerder lijkt me ook geen gemakkelijk type: „Man wenst jongedame te kennen. Echtgescheidenen dienen zich te onthouden." Tot slot nog drie personeelsadvertenties: Spelslager vraagt halve gast; Bedrijf zoekt zelfstandige plaatser; Banketbakker vraagt derde gast. U begrijpt het al. Ook in België kun je de krant niet missen, geen dag. Om drie procent wordt het land op zijn kop gezet en grote schade toegebracht, maar wie bekommert zich om de thans honderdduizen den geloofsgetuigen in de wereld; zowel bisschoppen als priesters die hun ambt niet mogen uitoefenen, om de jonge mensen die in hun religieuze roeping gehinderd worden, om al die ouders die hun kinderen niet gelovig, mogen opvoeden, om de ar beiders en intellectuelen die om hun getuigenis hun baan verliezen en aan de armoede prijsgegeven of om hen die om hun geloof in de gevan genis zitten, hun leven ris keerden. Voor hen gaat nie mand de straat op. Ook niet voor al die ongeborenen die bij duizenden worden ge dood nog voordat zij het zonlicht zagen. Voor hen geen gedenkteken met een eeuwige vlam. Laten zij die de boel op zijn kop zetten voor een paar tientjes loon, beseffen dat er belangrijker zaken zijn. Dat zij blij moe ten zijn om in vrede en vrij heid te kunnen leven, terwijl elders de wereld brandt en sterft om die vrijheid te winnen die wij hebben. Den Haag H. Rutgers Hierbij voel ik mij genood zaakt te reageren op het ar tikel over de sauna in de krant van 1 november. Ik betwijfel het ten zeerste of diegene die dit artikel heeft geschreven ooit wel eens ge. bruik gemaakt heeft van de sauna. Graag wil ik deze persoon duidelijk maken dat sauna's er niet alleen zijn om het schaamtegevoel te overwinnen. Trouwe sauna- gangers zullen met mij kun nen zeggen, dat men in de sauna vooral de ontspan ning van lichaam en geest vindt, die men zelden in sporten tegenkomt. In de sauna móet namelijk niets. Er worden geen doelpunten gescoord en geen sets ge- wonnen, zelfs de hoeveel heid zweet die geproduceerd wordt, wordt niet gemeten. Diegene die uw artikel heeft geschreven, heeft volgens mij naar Sonja Barend ge keken, een mens dat ook niet aan het verstand te brengen is, waarvoor een sauna dient. Langs deze weg wil ik dan ook alle goede saunabe heerders een compliment maken. Omdat zij zonder er zelf kapitalen aan over te houden, de mensen ontspan ning aanbieden. En hopelijk heb ik op deze manier ook weer een stukje onbegrip t.a.v. de sauna opgeheven. Kuitaart Mevr. M. Roels-Aerts van onze redactie binnenland DEN HAAG - Evenals in Duitsland worden ook in ons land de bossen aangetast door luchtverontreiniging, zij het in minder ernstige mate. Vooral de grove dennen, de meest voorkomende boom soort, moeten het ontgelden. Bijna de helft van deze bomen zou van wat men noemt de zu re regen te lijden hebben, al dus Staatsbosbeheer. Omdat nergens in Neder land echt schone lucht voor komt, wordt vergelijkend on derzoek bemoeilijkt. Boven dien zijn er tal van andere fac toren die een rol kunnen spe len bij het afbraakproces. Daarom is het thans niet mo gelijk exact aan te geven wat er gaande is. Duidelijk is volgens Staats bosbeheer dat er in de laatste decennia grote veranderingen in de beboste gebieden zijn op- getreden.Er zijn nog geen bos sen aan het afsterven, zoals dat in Duitsland het geval is. Wel is overal de invloed te zien van een slopende natuurve- randering, die vooralsnog toe geschreven moet worden aan de toenemende luchtveront reiniging. Als deze negatieve ontwikkeling zo doorgaat, zal er rekening mee moeten wor den gehouden dat ook in ons land de bossen uiteindelijk het loodje zullen leggen. Het onderzoek van Staats- (ADVERTENTIE) Kom ik thuis van een korte vakantie, is mijn fraaie wandklok ontvreemd. Wat is een mens dan blij als hij merkt dat hij de juiste polis heeft. Want dat is nou het typische van verzekeringen, ze werken pas echt als er iets gebeurt. Zelf heb ik een stel Rabopolissen. Voor allerlei zaken. En dat die dingen prima werken kan ik u verzekeren. Snel en deskundig wordt alles geregeld. Eigenlijk ligt dat voor de hand. De Rabobank staat achter haar cliënten èn achter haar polissen. Rabopolissen. Alle Rabopolisvoorwaarden komen tot stand in nauw overleg met verzekeringsmaatschappijen. De belangen van de Rabobank-cliënt staan hierbij voorop. In combinatie met een redelijke tariefetelling en een goede service hebt u de garantie voor een betrouwbaar kwaliteitsprodukt: de RABOPOLIS. Van onze redactie buitenlarM NEW YORK - De Russise president en partijleid joeri Andropov herstelt ren rustoord van een err ge ziekte, zo hebben Ru sche zegslieden tegen Amerikaanse weekbj Newsweek verteld. De zegslieden zijn verdeeld over de aard zijn Veronderstellingen riëren van een nier- tot i galaandoening. Twee Britse artsen zeid vorige week dat er steij aanwijzingen zijn dat a| dropov inderdaad een nia ziekte heeft. Andropov is sinds E bosbeheer is een onderdeel I van een veel ruimere studie naar de gevolgen van de zoge naamde zure regen. In de afgelopen 50 jaar is i flora van de bossen duidelijk verarmd. Tijdens het onder zoek van Staatsbosbeheer is gebleken dat bepaalde schim mels, zoals de stekelzwam en cantharel die in het verleden in de bossen voorkwamen en kenmerkend zijn voor een ge zond bos, zijn verdwenen. Inl plaats daarvan zijn er andere schimmels gekomen die de groei van de bomen geen g doen. Voorts heeft Staatsbos-1 beheer een toenemende zuur graad van de bodem en een uitspoeling van mineralen ge constateerd. Er is een groot ge-1 brek aan magnesium. Opval lend is dat er steeds meer gras tussen de bomen gaat groeien Dit kan het gevolg zijn van het feit dat de bomen veel meer licht doorlaten dan vroeger doordat de kruinen steeds dunner worden. De uitval de naalden is vrij groot. De schraalheid van de krui-1 nen illustreert Staatsbosbe- I heer met het voorbeeld van de jager die 20 jaar geleden me! erg veel moeite een houtduif I kon schieten omdat de vogel I zich goed verborgen kon hou-1 den. Nu zijn de dieren al geruime afstand in de bomen te bespeuren. Van onze redacq ilUSSEL - „Als er op •esultaten worden gel jese Gemeenschap h( •nelijk een volledige Dat zei de voorzitter v| semburger Gaston Thor rentie in Brussel. Hij zei te vrezen dat er tu I sen nu en de komende Europe I se topconferentie (4-6 decen loer in Athene) te weinig tij3 I ligt om een antwoord voor allt Europese problemen te vin| Jen. De komende dagen zulleJ I Thorn en zijn collega's van dl EG-commissie besteden aai I ntensief overleg met de Eurol I oese regeringen. Tot dusverrl I :ijn er in de speciale Europesl raden nog geen echte onderl nandelingen gevoerd. 28 nol I vember (de dag van de laatst| speciale raad voor de top I geeft daartoe de allerlaatst kans. Daar moet het zover kol men dat er voor de topconfej I rentie in Athene een aanta I politieke keuzes overblijft. De EG-commissie voorzittel [analyseerde de huidige situal I tie als volgt: „Tot nu toe heef| ien militair tribunaal ïrl stanboel heeft maandag 23 ■ooraanstaande leden van hel 'urkse vredescomité veroor-j leeld tot gevangenisstraffen an vijf tot acht jaar. Tot da eroordeelden behoorden purnalisten, de deken van drf rde van advocaten in IstanJ ml, een oud-ambassadeur en en voormalig sociaaldemorf ratisch parlementslid. (AD\ Super-Sparen, met 6k254 rente, ii sparen zonder opzegtermijn - elk moment kunt u over uw spa tegoed beschikken. Over iede; opgenomen bedrag betaalt u 2 opnamerente. In bepaalde gevallen is géén opnamerente verschuldigd. Vraag de folder aan of ga naar 'n Grenswissel kantoor, naar 'n CDK-spaarage of neem kontakt op met CDK- Bank zelf. Bel voor adressen er openingstijden: - bankbedrijf van de De (Samenwerking van N.V. Neck en Pierson, Hele van onze redactie buitenland .AHM-S - In Guatemala zijn '•nas de staatsgreep van gene- aal Efrain Rios Montt in Jtaart 1982 15.000 mensen ver benen of vermoord. Dit heeft e Internationale Federatie 'Pin *'e re°bten van de mens 'OH) bekendgemaakt in een aPport dat maandag in Parijs Sepubiiceerd. I jp f* raPP°rt bestemd voor Verenigde Naties, brengt eon kestaan van verschil- I n; Clandestiene gevange- I -jpSS6n aan het licht. In één van 1 -oh6' onder de polytechnische I tn 'n de hoofdstad, zouden ■ten 6n de 800 tot 1000 gevanSe- T1 zitten onder onmenselijke standigheden en martelin- azijn er normaal. Oor zijn vertrek naar New

de Stem | 1983 | | pagina 4