srsrrs: Lommissie onder voorbehoud achter belastingvoorstel Terneuzense werklozen merken 16,000fietsen DERS Forse kritiek op deelnota club- en buurthuiswerk in sas van gent laatste hoorzitting: Fiat provincie voor oplossing Intocht Sint in Hoek TRIJD rkrijgbaar bij: huyze Electra; heuns SRV-wagen; 'PARATEN [AAMHEDEN irskranten (na 6 uur 1411) APPARATEN piMSPAG 15 NOVEMBER 1983 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3* politierapport \Iassale vechtpartij n Terneuzen Waardenburg Boerman/De Jonge openen rollen- esdaagse sterk S interklaas in Sas van Gent OPLOSSEN DIEFSTAL EENVOUDIGER UIT HET ZAKENLEVEN Receptie Van Urk Terneuzen Biervliet Hoek Hoofdplaat Oostburg Plaatselijk nieuws Philippine Sint-Kruis Westdorpe Jubilarissen NSM bijeen Boudewijn de Waal weer prins in Sluiskil A53 KE SCHOON DUKE I Pr. Beatrixstraat 13-15 I4507 AH Schoondijke I Tel. 01173-1321 Voorheen Cornelissen li* yan ome correspondent s.e VAN GENT - De door het college van B en W ge- f J ecn vergadering van de com missie gemeentefinanciën on- 'der voorbehoud aangenomen. ne commissieleden Rijnders (Gemeentebelangen), De Roo Gemeentebelangen Groot gasl en Roskam (PvdA) willen pas in de algemene beschou wingen over de gemeentebe groting in de raadsvergade ring van volgende week terug komen. w. de Roos signaleerde gis teravond als oorzaak van de roor volgend jaar voorgestelde belastingverhoging 'dat men in het verleden te weinig se lectief te werk is gegaan met het doen van kapitaalsuitga ven'. Hij noemde dit echter 'nakaarten' en onderschreef de mening van de commissie voorzitter Platschorre 'dat de uitgaven gedaan zijn in een periode dat alles nog mogelijk was'. Platschorre relativeerde de uitspraken met een schets van de gemeentelijke lasten- dracht in de nabije toekomst. Vooral de sociale uitkerin gen vormen hierin een grote hap. Ten aanzien van de ver hoging van de onroerend goedbelasting met 14 procent vermeldde Platschorre 'nog niet aan de grens te zitten, maar deze wel aan het nade ren'. Ook de korting op de rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk ten bedrage van 38.000 gulden werd door de commissie aanvaard. L. van Waes (CDA) ging hiermee echter niet akkoord. Over de subsidiëring van de districts- katecheet oordeelde de com missie dit punt weer opnieuw op de agenda te plaatsen en te heroverwegen. Voorzitter Platschorre pleitte aanvankelijk de zaak niet in heroverweging te ne men, waarbij hij zich beriep op een eerder genomen besluit van het college de subsidiëring van de randvoorzieningen voor het onderwijs te beper ken. Hij zag dan ook geen fi nanciële mogelijkheden om de subsidiëring van de katecheet de komende jaren te continue ren. W. de Roo pleitte voor een nieuw gesprek met de belang hebbende pastores. De subsi diëring van het godsdienston derwijs kwam er gisteravond beter van af. De commissie oordeelde over een subsidie toekenning van 200 gulden per lesuur per jaar met een posi tief advies aan het college. Van onze correspondent TERNEUZEN - 'Een stuk, dat onsmakelijk is, onbegrijpelijk, slecht onderbouwd en maat schappelijk onaanvaardbaar'. De kritiek op de deelnota club- en buurthuiswerk van het Terneuzense gemeentebestuur was ook gisteravond tijdens de Ter Walle in Biervliet lijkt gered AS VAN GENT - De rijkspo- levan Sas van Gent betrap zondagmiddag in de Dek- erspolder twee jeugdige stro- lers, de 19-jarige D. de J. uit 'erneuzen en de 17-jarige S. i. uit Axel. Zij waren in het ezit van twee luchtbuksen, ie evenals een hoeveelheid egeltjes door de politie in be- ilag werd genomen. TERNEUZEN - Bij een in- iraak in garage K. aan de iooseveltlaan zijn zondag- lacht 37 sloffen sigaretten, lit speelgoedartikelen en rato-onderdelen gestolen. In- lebroken werd in het afgelo- ren weekend ook bij de fami- ie J. aan de Diepenbrock- itraat. Uit een berging werd ien fiets gestolen. Men was :crmoedelijk met een valse ileutel binnengekomen. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - Het bejaardentehuis Ter Walle in Biervliet is vrijwel zeker gered. Onlangs kwam van de provincie een 'verklaring van geen bezwaar' binnen over de plannen om het te huis over te hevelen naar Terneuzen. Daar komt het onder de vleugels van de stichting bejaardenzorg Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, die nu de tehuizen Bachten Dieke en Scheldeoord beheert. Hoewel er nog heel wat praktisch probleempjes zijn op te lossen, onder meer in over leg met de gemeente Terneu zen, toonde voorzitter J. Bliek van de Vereniging Protestants Tehuis, waaronder Ter Walle hu nog valt, zich gisteren opti mistisch over de toekomst van het Biervlietse tehuis. Het voortbestaan van Ter Walle kwam vorig jaar in het gedrang omdat het tehuis niet Van onze correspondent TERNEUZEN - Een woorden wisseling in een snackbar in ie Terneuzense binnenstad zaterdagnacht uit op een nassale vechtpartij in de fanvstraat. Hierbij waren raira vijftig Nederlandse en iurkse jongeren betrokken. De politie heeft een uur lang «lig gehad om de vechtenden ^scheiden. Dit lukte pas na- fat de ergste heethoofden met "Schakeling van een politie- ™id tot de orde geroepen taden worden. Voor zover «end zijn er geen gewonden Wallen. Behalve een van de Iwgeren, die ter bescherming »'erd meegenomen naar het tftiebureau, werden geen arrestaties verricht. Van onze correspondente HOEK - St.-Nicolaas komt za terdag 19 november jnet zijn gevolg naar Hoek. Om 14.00 uur wordt de Sint opgewacht door drumband Irene aan de Kreeksingel. Dan gaat de stoet richting markt, waar de Sint met gevolg wordt ontvangen door een lid van B en W en de voorzitter van de Hoekse middenstandsvereni- ging. I Om 14.30 uur begint de rondgang door Hoek, vooraf gegaan door de drumband. Om 15.00 uur komt de Sint op de markt terug, waar alle kin deren voor hem zullen zingen. Om 15.30 auur gaat Sint-Nico- laas naar buurthuis De Hoek se Rakkers om de peutertjes een handje te geven en te trac- teren. Van onze correspondent JlRDENBURG Het koppel itlos Boerman/Johan de heeft gisteren in de ze- nde uitgave van de Aarden- J'Sse rollenzesdaagse, die af- »*erkt wordt in café De aan, erg sterk geopend. Op 'eerste onderdeel, de 500 er sprint, wist Boerman njj 21-02 sec. veruit de beste J: "P de chrono's te zetten. koppelgenoot Johan de "et de tweede tijd (22.62) Mienen. Oe 1500 meter afvalling was r de sterke Belgische rol- ^specialist Mario van de 15,U. ten met éen tijd van i sec. Een klant waar zeker i 'euw rekening mee gehou- zal moeten worden is de [!atfeiijke man Lucien de t.Met een derde tijd op SDrint en een derde op de afvaliing bewees hij nog geen last te hebben van de jaren. De publieke belangstelling op de openingsavond was ma tig, maar de renners zelf zorgT den voor een enorme ambian ce, mede door de woorden stroom van speaker Miel Ver- straete. Miel moest overigens zelf nog een keer in actie ko men, daar Mario Polderman op het allerlaatste moment verstek moest laten gaan. Zijn plaats zal de komende dagen door Rob Simpelaar worden ingenomen. De uitslagen van de eerste on derdelen op de openingsavond wa ren: 500 meter sprint: 1. Carlos Boerman 21.02, 2. Johan de Jonge 22.62, 3. Lucien de Cierck 22.70, 4. Tonnie de Kok 22.93, 5. Mario van de Geuchten 22.04; 1500 meter af- vailing: 1. Mario van de Geuchten 49.31, 2. Lucien de Cierck 49.46, 3. Ton van Eijck 49.83, 4. Johan de Jonge 49.87, 5. Niek de Taeye 50.19. werd erkend als bejaar denoord, waardoor de finan ciering door het rijk dreigde te vervallen. In overleg tussen de Ter neuzense en de-Westzeeuw#» vlaamse stichting werd er toch een mouw aangepast. In Ter neuzen bestaat een -goedge keurd- plan om een volledig nieuw tehuis te bouwen met 110 bedden. De overeenkomst bestaat hieruit dat dat aantal wordt teruggebracht tot 88 en dat er 22 voor Ter Walle over blijven als dependance van Terneuzen. Voor die regeling is nu de goedkeuring van de provincie afgekomen. „En dat moet be tekenen dat ook het ministerie van WVC hier achter staat" aldus Bliek. Op het ogenblik wonen ove rigens nog 46 bejaarden in Ter Walle. Zij hoeven niet te schrikken van het aantal van 22 bedden. „Er is een garantie dat ze in het tehuis in Biervliet mogen blijven zolang ze le ven" zegt de heer Bliek, die met deze mededelingen giste ren een extra feestelijk tintje gaf aan de jubileumviering van zijn vereniging. Onder de vereniging Pro testants Tehuis blijven nu nog Rozenoord in Sluis en Ter Schelde in Breskens ressorte- Van onze correspondent SAS VAN GENT - Sint-Nico- laas doet zaterdag 19 novem ber zijn intocht in Sas van Gent. De goedheiligman arri veert om half drie met zijn pieten aan de Oostkade, waar na de tocht begint richting ge meentehuis. Hier zal de Sint officieel ontvangen worden. Voor peuters, kleuters en de klassen een, twee en drie van de lagere scholen is er om een uur zaterdagmiddag een pop penkastvoorstelling in De Speye. Deze voorstelling wordt gegeven door poppen theater Pinokkio uit Sas van Gent. De voorstelling duurt tot twee uur en de gezamenlijke oudercoamités zullen de kin deren begeleiden. De totale or ganisatie is in handen van het Sint-Nicolaascomité Sas van Gent. gg«| Burgemeester O. Ookeloen liet als eerste zijn fiets onder handen nemen FOTO WIM KOOYMAMj, Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeen tepolitie Terneuzen is giste ren met behulp van een klein groepje werklozen be gonnen met het graveren van zo'n 16.000 fietsen die naar schatting in de ge meente rijden. Een klus die in maart van het volgend jaar af moet zijn. Zoals bekend loopt Ter neuzen hiermee voorop. Goes is waarschijnlijk de tweede gemeente in Zeeland waar men begin volgend jaar start met het merken en registreren van fietsen. De bus waarin de fietsen van een nummer op de stang worden voorzien stopte gis teren bij lts De Vaart. Bur gemeester C. Ockeloen liet daar als eerste zijn fiets on der handen nemen. Dit ge beurde onder het toeziend oog van korpschef C. O. Hin- driks, kapitein Steehouwer van het regionaal bureau ter voorkoming van misdrijven en brigadier André, coördi nator van het project. Terwijl Ockeloen zijn fiets liet graveren werd dui delijk dat het hele project wel eens gestaakt zou kun nen worden als zich niet gauw een aantal werklozen melden. „We werken nu met elf man, maar om het pro ject te doen slagen hebben we zeker 25 man nodig. Van die elf kan niet iedereen elke dag. en het is toch de bedoe ling dat we elke dag een aantal fietsen merken", al dus André. Gisteren waren dat er al zo'n vierhonderd. De ko mende weken stopt de bus bij de mts, de Petrus Hon- dius scholengemeenschap en het Zeldenrustcollege. Daar na worden de andere scho len aangedaan. In welke volgorde dat gebeurt weet André nog niet. Daarna worden de wijken en de bui tenkernen aangedaan. I. van Urk heropent vandaag zijn zaak aan de Markt 17 in Terneuzen. Van 16.00 tot 21.00 uur is er receptie. Van Urk toont dan zijn nieuwste collectie feestartikelen en Voorlichting - Vandaag, dins dag houdt de Katholieke Vrouwen Organisatie een voorlichtingsavond met dia's over de Oosthoek- uitgave in zaal café Willem Beukelszoon. De avond begint om half acht. Ouderavond - Morgen (woens dag) wordt in buurthuis De Hoekse Rakkers een ouder avond van de peuterspeelzaal gehouden. Ton Bonné, wijk verpleegkundige in Hoek, is deze avond te gast. De ouder avond begint om half negen. Bezwaarschriften - De men sen uit Hoek, die niet in de ge legenheid zijn geweest om op de schrijfavond die de Hoekse Rakkers dinsdag 8 november hield, hun schriftelijke bezwa ren in te leveren, kunnen hun reacties schriftelijk aan de ge meente sturen. Deze reacties moeten uiterlijk maandag 21 november binnen zijn op het stadhuis. Kaarting - De vrouwenbond van het NKV afdeling Hoofd plaat houdt morgen om 20.00 uur een kaartavond voor leden in Het Wapen van Zeeland. De inleg bedraagt ƒ2,-, terwijl iedereen prijs heeft. Vrouwengilde - Het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Oost burg, heeft voor komende tijd weer de nodige activiteiten op het programma staan. 21 No vember komt het echtpaar Ot to in de Katholieke Kring tekst uitleg geven over kaas en wij nen, 28 november, eveneens in de Kring, een verloting en bingo-avond t.b.v. het project Af ij a ni Mali, aanvang 19.30 uur. De traditionele Kerstvie ring is op 12 december in ge bouw Pro Rege, zoals gebrui kelijk omlijst met muziek en zang. Aanvang 19.00 uur. 16 Januari 1984 treedt Alphons Reijsenhove weer eens voor het voetlicht. Hij vertelt vanaf 19.30 uur over de historische Moorden van Beernem. Op de ze avond zij n introducees wel kom. Fractieberaad - De PvdA- fractie in de gemeenteraad Oostburg houdt vandaag om 20.00 uur in Het Wapen van Zeeland te Hoofdplaat een openbaar fractieberaad. Aan de orde komt de raadsagenda van donderdag 17 november. Een voor Hoofdplaat actueel agendapunt is het voorstel om de voormalige lagere schaool te bestemmen als dorpshuis. Sint-Nicolaas - Tijdens zijn jaarlijks bezoek aan Neder land slaat Sint-Nicolaas ook Oostburg niet over. Zaterdag 19 november en zaterdag 26 november bezoekt hij deze West-Zeeuwsvlaamse cen trumgemeente. 19 November arriveert hij rond 14.45 uur op de Markt. Om 16.00 uur be zoekt hij verpleeghuis De Stel le. Zaterdagmiddag 26 novem ber is de goedheiligman met een grote grabbelton (inhoud 1200 prijzen) waaruit kinderen tot 12 jaar een greep mogen doen. De Oostburgse midden stand haakt uiteraard in op de komst van de hoge gast. Tot en met 5 december wordt een ac tie gehouden. Voor iedere 10 bestede guldens krijgt men een gratis lot voor een loterij met drie prijzen van 1000 gul den, twee prijzen van 500 gul den, acht prijzen van 250 gul den en veertig prijzen van 100 gulden. De trekking is op 7 de cember in De Eenhoorn. Postzegel - Vanaf morgen (woensdag) draait de Kinder postzegelactie weer op volle toeren. Van 16 tot en met 18 november is een speciale stand bemand in het Sasse postkan toor en wel van 9-12.30 en 14- 17 uur. Film - Morgen (woensdag) houdt de activiteitencommis sie van het Gecoördineerd be- jaardenwerk een filmvoorstel ling in De Speye. Voor alle be jaarden uit de Sasse kernen speelt men de film 'Sissy' met in de hoofdrol Romy Schnei der. De film begint om 19.00uur. Mensen die proble men hebben met het vervoer naar De Speye kunnen terecht bij de activiteitencommissie. Begroting - Vandaag houdt het CDA afdeling Sas van Gent een fractieberaad voor de leden. Naar aanleiding van de gemeenbegroting 1984 zal gesproken worden over het gemeentelijk beleid voor 1984. Het ligt in de bedoeling om in groepjes over deze materie te discussiëren. De avond begint om zeven uur en wordt gehou den in de foyer van De Speye. Lezing - Oud-wethouder A. Paridaen houdt vrijdag 18 no vember een lezing met dia vertoning over zijn recente reis naar Canada. De lezing wordt gehouden in het dorps huis en begint om 19.30 uur. Kinderen tot 10 jaar gratis toegang, overigen 3 gulden. Inzameling - Vandaag wordt een grote actie op touw gezet ten behoeve van vluchtelin gen. De stichting 'Samen men sen heipen' zal bij de kerk van half twee tot twee uur 's mid dags goede bruikbare kleding inzamelen. Enkele parochiële groepen verlenen aan deze ac tie medewerking. Onderzoek - In het kruisge- bouw aan de Bernhardstraat heeft een onderzoek plaats ge vonden op baarmoederhals kanker. Heel wat dames heb ben hieraan deelgenomen. Kermisdag - Morgen (woens dag) wordt in bejaardencen trum 't Verlaet weer de jaar lijkse kermisdag voor de be woners gehouden. De bewo ners kunnen dan gratis deel nemen aan verschillende at tracties, zoals ballengooien, flipperen, ringen gooien, pie ken, dobbelen, hengelen en sjoelen. Met al deze attracties zijn mooie prijzen te verdie nen. Daarnaast kan men de inwendige mens versterken met wafels en verfrissingen. De dag begint om tien uur en duurt tot ongeveer half vijf. laatste hoorzitting, die in de burgerzaal van het stadhuis werd gehouden, niet gering. De heer Herman, oud-be stuurder van de CS stelde on omwonden dat de visie van het SKW door de gemeente nooit goed is gevolgd. Hij noemde de nota een moeilijk leesbaar verhaal, waarin een duidelijke definitie van wat het club- en buurthuiswerk moet zijn, ont breekt. Volgens Herman miskent het gemeentebestuur het so ciaal-cultureel werk, getuige de aanpassing van de subsidie die na 1972 achterwege is ge bleven: „SKW is vaak de men sen een duwtje in de rug geven en dat mis ik in deze nota. Een nota, waarbij de gemeente een keus wil maken in de trant -k van 'alles mag als het maar t geen centrale stichting is' en s die tevens tot onvoorziene fi- nanciële consequenties kan J leiden". De onderbouwing daarvan kenschetste hij als slecht. „Want hoe stelt u zich eigen- lijk de liquidatie van de cen trale stichting voor. De wacht geldregeling voor de mensen, die ontslagen moeten worden. Kunt u die kosten allemaal af wentelen op het Rijk of zal de gemeente toch voor een deel daarvan moeten opdraaien". Vrijwilligster Yvonne van de Ackr, acht jaar werkzaam bij buurthuis De Soete Inval, lanceerde ook een felle uitval. Ook zij had weinig waarde ring voor het 'ambtelijk Chi nees' in de nota. Ze noemde de nota een slinkse manier om het club- en buurthuiswerk te doen doodbloeden. Ze pleitte voor het behoud van een be roepskracht per accommoda tie. Van onze correspondent SLUISKIL - De vereniging van de NSM-jubilarissen heeft zaterdag een jaarverga dering gehouden in café-res taurant Dallinga te Sluiskil. Na het officiële gedeelte, waarin een korte terugblik ge daan werd op de activiteiten van afgelopen jaar, was er een ontspanningsmiddag. Er werd een kaartwedstrijd gehouden en bovendien kon men een partijtje biljarten. Uitslag kaarting: 1. R. Poppe, 2. C. van Hijfte, 3. B. IJsebaert, 4. G. Vermeersen, 5. L. van Hijfte. Stand na twee ronden: 1. G. Vermeersen. 2. G. Dierickx, 3. C. van Hijfte, 4. R. Poppe, 5. C. Dieleman. Van onze correspondent SLUISKIL - Boudewijn de Waal is de nieuwe leider van De Zwartsnuvers uit Sluiskil. Hij gaat onder de naam prins Snuuf 1 de scepter zwaaien over de Sluiskilse carnavals vierders. Burgemeester Ocke loen van Terneuzen maakte de aanvoerder van de Sluiskilse zotten bekend tijdens een sfeervol prinsenbal dat zater dag in café Atlanta gehouden werd. Ongeveer honderd belang stellenden hadden de weg naar Atlanta gevonden. De muzikale ondersteuning kwam van de altijd aanwezige boerenkapel am Prosit en de Snuverdisco. Koen van Hecke kweet zich uitstekend van zij n taak door de platen vakkundig aan elkaar te praten als Snu- verjockey. Rond de klok van elf pre senteerde de Terneuzense eer ste burger de raad van elf. Daarna las de burgemeester de sollicitatiebrief van de nieuwe prins voor. Toen de heer Ockeloen klaar was met het karwei trad Boudewijn de Waal uit de anonimiteit. Hij was ook vorig carnaval de prins van De Zwartsnuvers. Om half een ging de prins en zijn gevolg samen met de feestvierders naar de niuewe narrentempel, bar De Boeka nier. Daar werd het prinsen bal waardig gesloten. Borrelavondje - In het vereni gingsgebouw Concordia heb ben leden van het KVO een gezelllig borrelavondje mee gemaakt. De dames waren daartoe uitgenodigd door de firma Van Himschoot. Een deskundige gaf de talrijke aanwezigen een interssante lezing over wijn. Daarbij kwa men onder meer de verschil lende wijnsoorten en hun her komst ter sprake.

de Stem | 1983 | | pagina 17