HET WEMELT VAN DE PRIVÉ- MILITIES V (TraMCillJMiiBfflliifflffl Rechts EXTREMISME schijnt tot de diepgewortelde tradities van de Belgische samenleving te horen. Wat dat betreft bestaat er nauwelijs verschil tussen Vlamingen en Walen. Een heleboel van de ideeën en idealen van deze extremisten doen ouderwetsaan. Kretologie van de jaren '30 en '40. Maar er doen zich ook excessen voor en het blijft toch een wat ongemakkelijke vraag: waartoe moet dat alles ooit leiden? Onze correspondent in Brussel geeft hier een overzicht van de rechtse maffia in België. hoog Houding Abortus Koren op molen Europa redden Veiligheidsdienst i 4 "9$v. at mij betreft nóg geen enki eem. Zolang hij er tenminstj handel van maakt." xar Jacobs moeite mee heeft i nen denkt dat in een volkstuil ielig groente verbouwd kal en. Als het aan hem ligt zou ef at gebied het nodige aan vootj ing worden gedaan. „Al die men) ijn minstens 50 procent duurde! Nog afgezien van groenten dj onvakkundig invriezen hewj waardeloos worden. Gemeentf en dus niet denken dat ze d omisch zwakkeren helpen en tuintje te geven." Scha!kcj na handig over op een predikati eigen parochie. „Wij, Nederlwj zijn veel te verwend. Als wij °j ag sperciebonen willen eten, d^ we die ook. Waar ter were ,„j ook vandaan moeten komen. I len gewoon vijf gulden het podj nensen kunnen bij de ëroe" lel al kapitalen verdienen «w oon te eten wat het seizoen te 'u heeft. Die produkten zijn op lent goedkoop en vers." ok het AGF plaatst vraagteH le 20% van Duffhues. „Dat perC j is aan de hoge kant, maar er is ste jaren een duidelijke gr<*'j leuren. Een jaar of wat ge'e dat percentage nog 12 a 13, nU 1 rond de 17 schommelen. Veel -r mensen denken nog stee ui n tuin voordelig klaar teJ xr men vergeet de contributio n idhuur en de mest. Trouwens 1 ht je van een diepvriezer. 1 i ook altij een paar honderd stroom per jaar." jj >p dat terrein vindt Jacobs 1 delijk een medestander in de Arnhemse VTV-secre je geen liefhebberij hebt xn kstuin, hoef je er niet aan te nen. Om de centen hoef je he J loen." laat hijzelf wel eens naar entewinkel? „Jazeker. Maar in de winter en dan nog 3 zuurkool." Door onze correspondent AADJONGBLOED MET DE arrestatie van acht man, verdacht van het stelen van NAVO-geheimen, is de Belgische justitie weer eens geconfronteerd met de aan wezigheid van tal van neo- nazistische groepen in het land. Als alle verhalen juist zijn dan wemelt het in de weekeinden in de Ardennen van de oefenende para-mili tairen, rechtse groepen, die zich voorbereiden op een scala van mogelijkheden. Van staatsgreep tot en met het zich teweerstellen tegen commu nistische infiltratie. De groepen, vooral als zij zich uit- monsteren in uniformen inclusief het runen-teken of de swastika, zijn in België verboden, maar niettemin ge ven zij louche blaadjes uit, verzame len zij zich in enkele Antwerpse, Gentse, Mechelse en Brusselse café's om daar hun strijdliederen te zingen en hun banieren te zwaaien en schu wen zij de openbaarheid niet. En in middels hebben drie van de rechtse splinters er, dankzij het stelen van Belgische NAVO-geheimen, voor ge zorgd dat de staatsveiligheidsdienst en haar hoogste baas ernstig gecom promitteerd zijn. Maar daarover straks. De organisatie die het meest naar buiten treedt is de Vlaamse Militan ten Orde, die haar wortels in feite al in de vooroorlogse jaren heeft en na de oorlog, tot een definitieve breuk in 1963, kon gedijen als loot van de Vlaamse politieke partij de Volks unie. Het officiële begin van de VMO dateert van 1949, toen men kennelijk behoefte had om propaganda te ma ken voor de Vlaamse zaak en om Vlaamsgezinde manifestaties te be schermen. Een van de eerste activi teiten van de VMO was dan ook om deel te nemen aan de pro-Leopold- demonstraties in Antwerpen. Het blad 'Opstanding' van de VMO om schreef (de onlangs overleden) Leo pold III, die een zeer vrijblijvende houding had aangenomen ten opzich te van de bezetter, toen als „een veld heer, die miljoenen mensen van een bloedbad had gered." Al snel bleek dat de VMO veel verder ging dan propaganda maken voor de Vlaamse zaak. Dat werd duidelijk op 14 de cember 1953, toen 16 VMO-militanten veroordeeld werden wegens verboden wapenbezit en mishandeling. Aan het hoofd van de organisatie stond toen oprichter Wim Maes, die door zijn houding tot de bezetter in 1945 tot drie jaar werd veroordeeld. Spoedig, in 1961, zou zijn opvolger zich aandienen in de persoon van Ar- mand Eriksson, die in Korea gevoch ten had, vervolgens para-commando geworden was en de dienst verliet als korporaal. Eriksson, nu caféhouder te Antwerpen en nog steeds leider van de VMO, werd geboren in 1932 als zoon van een zeer Nederlandse moe der en een Zweedse vader, zodat hij zich een volbloed Germaan kan noe men. In de oorlog werd hij lid van de Hitlerjugend Flandern, werd daar voor na de oorlog niet lastig gevallen, kwam toen al terecht bij de VMO en ging vervolgens als vrijwilliger naar Korea. Onder het rechtstreeks gezag van Eriksson staan de gouw-leiders, dié op hun beurt het bevel voeren over kern-leiders, die verantwoordelijk zijn voor de VMO-activiteiten in een bepaalde stad of regio. Wie zich bij de VMO wil aansluiten moet formulie ren invullen, waarin niet alleen aan dacht wordt besteed aan het ex treem-rechts verleden van de kandi daat, maar ook aan de legeropleidingi en aan 'de zuiver Europese afstam ming' van verloofde of echtgenote. De VMO, die zich aanvankelijk teweer- stelde tegen de Francofonen ter be scherming van het Vlaamse goed, richt zich sinds het begin van de jaren zeventig meer tegen het communisme en de 'vreemde invloed'. Eriksson verwoordde dat aldus: „Wij zien in het communisme momenteel een gro ter gevaar voor ons volk dan in de Franskiljons, die tenslotte met ons nog dezelfde religieuze ethiek gemeen hebben; iets wat niet gezegd kan worden van het dialectisch materia lisme." En het tegenwoordige club blad van de VMO, Alarm, is ook zeer duidelijk als het in de kolommen spreekt over de vreemde invloed: „De gastarbeiders brengen de nationale persoonlijkheid van ons eigen volk in gevaar. Wij kunnen noojt goedkeuren dat de toekomstige mens een menge-( ling zou zijn van een soort Europees- In België is het dringen voor extreem-rechts Negeriaans ras. God - of de natuur, als u wilt - maakt de rassen. We mo gen ons ras niet verbasteren." Het clubblad heeft ook nooit ge schroomd Adolf Hitler te citeren. Bij voorbeeld als dat te pas komt bij een stellingname tegen abortus. De VMO is, net als Hitier („Het kinderrijke ge zin, de levensbron van het volk"), te gen abortus, maar keurt het goed als er genetische redenen zijn. Het mag merkwaardig heten dat bij het VMO niet alle gastarbeiders over één kam worden geschoren. Er zijn namelijk allerhartelijkste betrekkingen met de MHP, de Turkse fascistische partij, die, geleid door generaal Turkesh, verantwoordelijk is voor de terreur- acties van de Grijze Wolven. In Ant werpen opereren de Grijze Wolven onder de naam Culturele Vereniging voor Antwerpse Turken. Gastarbeiders en gelegenheden waar deze samenkomen zijn in de loop van de jaren vele malen het doelwit geweest van VMO-ers, hoe wel in de daaropvolgende rechtzaken niet altijd even duidelijk werd of het om een actie ging van een stelletje ongeregeld of dat het om geleide aan vallen ging. Het is niet onjuist te veronderstel len dat de VMO zich steeds weer ge steund voelt door de kwalijke geurtjes, die periodiek uit de Belgi sche politiek opstijgen, vooral als het gaat om gastarbeiders en de wense lijkheid ze naar huis te sturen. Bo vendien is er sprake van een sterker wordend racisme in sommige wijken van steden en streken van het land, waardoor politie en Rijkswacht steeds openlijker tegen vreemdelin gen optreden. Men kan inderdaad een parallel trekken met de voorloper van de VMO, die in de crisisjaren voor de oorlog in Antwerpen opereer de als De Bende van het Park. Dat waren knokploegen, die in het stads park jacht maakten op joodse mede burgers of op uit nazi-Duitsland ge vluchte immigranten. Ook dat werd op vreemde wijze gesanctioneerd door de politiek. Zo richtte bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1938 de Katholieke Partij zich met een pam flet tegen de socialisten. Op het pam flet was een tekening te zien van een jood in een parkvijver met daaronder de tekst „Zij hebben onze stad ge maakt tot een toevluchtsoord van al lerlei vreemd Jan Hagel dat op de ge boren Antwerpenaren neerziet als op minderwaardigen, die niet meer in hun eigen stadspark durven gaan wandelen daar het overrompeld is door heel het volk van Israël." Burgemeester Nols van Schaerbeek geeft in zijn voor tweederde met gast arbeiders bevolkte gemeente open brieven uit met een zelfde strekking. Alleen spreekt hij nu niet van joden, maar van Mediterranen. Koren op de molen van de VMO, die hoopt met ge richte acties de schrik onder gastar beiders er zo in te krijgen, dat ze in derdaad vertrekken, want (Alarm van januari 1974) „de dappere demo craten die het hier bij ons voor het zeggen hebben zullen tegen deze uit heemse pest niet durven optreden." Zo is de VMO er ook van overtuigd dat de communistische infiltratie al volop plaatsvindt. Vandaar dat er door de leden meestal twee keer in de week schietoefeningen gehouden worden - soms gewoon als lid van een schietvereniging - en dat er met re gelmaat in de weekeinden militaire oefeningen gehouden worden, vaak in de Ardennen bij een bevriende, Waalse privé-militie Front de la Jeu- nesse, maar ook over de grenzen. Dan komen de contacten van pas met de Franse Groupes Nationalistes Revo- lutionaires de Base voor trainingen in de Zuidfranse Alpen of met de Wehr- sportgruppe-Hoffmann (officieel in Duitsland verboden) voor oefeningen in Emmereuth bij Neurenberg. On veranderlijk staan op het program ma: guerrilla-techniek, commando training, gevechtstechniek en prak tisch oefenen in de stad. Hoe merkwaardig ook als je de aanvankelijke taak van de VMO, het beschermen van Vlaamse waarden, in aanmerking neemt, er bestaat een band tussen de VMO en het Front de la Jeunesse, de Waalse club extremis ten, die oefenende VMO-ers in de Ar dennen begroet met een spandoek „Deze Vlamingen zijn welkom." Een van de leiders is Francis Dossogne, die op 5 juni 1980 nog veroordeeld werd wegens het dragen van vuur wapens op de openbare weg, terwijl enkele andere kopstukken veroorde lingen opliepen wegens agressie en foltering. De club heeft contacten met Nieuw Rechts in Frankrijk en werpt zich op als verdedigers van het recht, van het beroep, van het gezin, van de moraal en „de eeuwige waarden." Het Front de la Jeunesse heeft zich ge nesteld in de Belgische liga tegen abortus 'Pro Vita', en probeert binnen te dringen in kerkelijke en (reserve) officierenkringen. Het Front heeft een mysterieuze band met weer een andere rechtse groepering, de Force Nouvelles. Zij hebben in ieder geval hetzelfde tijdschrift, hetzelfde adres en hetzelfde telefoonnummer. Were Di is een groep van uiterst rechtse intellectuelen, die zich niet bekwaamt in militaire praktijken, maar wel het Germaanse en Kelti sche 'erfgoed' cultiveert. Volgens de groep is intelligentie erfelijk, waarbij het ene ras wat gelukkiger bedeeld is dan het andere, en is gelijkheid het ergste wat deze maatschappij kan overkomen. Er zijn bewezen banden met de VMO. Het Vlaams Blok („Geen stemrecht voor gastarbei ders") kreeg een zetel in het parle ment dankzij een extreem-rechts, Vlaams nationalisme. Het Kamerlid dat de zetel ging bezetten, Karei Dil len, is afkomstig van Were Di. Het Algemeen Vlaams Nationaal Jeugd- verbond, dat zich richt op de jongeren en onder leiding staat van een ex- Hitlerjugendlid, heeft contacten met de VMO. Een andere jeugdbeweging, het Vlaams Nationaal Jeugdverband, waarvan het Vlaams Nationaal Jeugdverbond zich afscheidde, krijgt staatssubsidie als erkende jeugdbe weging. Het is echter algemeen be kend dat deze groepering een soort recruteringsbasis is voor de VMO. Het Jongerenfront is een zeer mili tante organisatie, waarvan de leden, over het gehele land verspreid, nogal eens gewelddadig tekeer willen gaan tegen aanhangers van linkse groepen en duidelijk tonen geen voorstander te zijn van ontwikkelingshulp. De Jongeren hebben dat ondermeer ge demonstreerd door het vernielen van een lading geneesmiddelen voor So malië. Dan zijn er nog De Vrienden van Suid-Afrika, dat spreekt voor zichzelf, en het Vlaams Nationaal Studentenverbond, dat nogal agres sieve taal uitbraakt in het clubblad, dat net als het propagandablad van Hitler-Duitsland 'Signaal' heet, dan zijn er nog enkele verenigingen van oud-Oost-frontstrijders, naar wier opvattingen men niet hoeft te gissen, maar we zijn er nog niet. Want België kent nog meer rechts-radicale groe pen, zoals: Actiecentrum Delta, dat via zijn tijdschrift verbonden is met de VMO en in Antwerpen contacten onder houdt met de VMO en Were Di. On der de leden zijn er enkele, die ook lid zijn van de World Union of Natio- naal-Socialists. Het programma: het blanke Europa redden en naar biolo gische en culturele integriteit behou den. De Vikingjeugd, een militante, in ternationaal georganiseerde jeugd- groepering met militaire trainingen, die gefinancierd lijken te worden door de Duitse Hoffmann-groep, ter wijl er ook banden zijn met de VMO; De VZW Grensland, dat een tijd schrift uitgeeft met de titel 'Dietsland Europa' en kampen organiseert voor kinderen, die nog net geen Viking zijn. Er zijn banden met Were Di. Blauwvoet Jeugdverband: een jeugdorganisatie met militaire jonge renkampen in Bonheiden bij Meche- len. De leiders zijn veelal ex-VMO- ers. De Vlaamse Nieuwe Orde, die er meerdere malen in slaagde neo-nazi- propaganda binnen de militaire ka zernes te krijgen; De Ernst van der Hallen Jeugdge meenschap met sympathieën voor de _VMO en Bormskringen, een scholie renorganisatie, die weer banden heeft met Were Di. Eén club kent de staatsveiligheids dienst van België nog niet goed, de Westland New Post, geleid door onder andere Paul Latinus, die ook in krin gen van Front de la Jeunesse ver keert. Er is sprake van een Belgische onderafdeling van een WNP-hoofd- kwartier in Keulen, dat afdelingen leidt in tal van landen waaronder de VS. In al die landen lijkt de WNP erin geslaagd te zijn het vertrouwen te winnen van ambtenaren van de vei ligheidsdienst. In België bestond een van de praktische oefeningen voor twee leden van de organisatie eruit om een vermeende KGB-spion, Fons van der Meulen, dagenlang te volgen. Dat leidde ertoe dat Van der Meulen en diens vrouw op bijna rituele wijze door de twee WNP-ers vermoord werden. De twee behoren tot de acht, die verdacht worden van het stelen van de NAVO-geheimen, wat als be wijs moest gelden voor de mogelijk heid heel gemakkelijk binnen de NA VO te kunnen infiltreren. Hoewel on langs aan het licht kwam dat twee le den van de Belgische BVD al tijden lang als leden met de WNP meedraai den, heeft het maanden geduurd eer en de dubbele moord en de diefstal aan het licht kwamen. Volgens het socialistische dagblad 'De Morgen' is de zaak nog compromitterender voor de staatsveiligheidsdienst. De krant laat de grootste baas van de dienst, Christian Smets, zelfs onderricht ge ven aan de kaders van de WNP in de technieken van het infiltreren en het schaduwen en opsporen van perso nen. Wat, zo luidt de vraag, heeft Smets daarmee voorgehad? Wil hij gebruik maken van rechtse splinters in de jacht op communistische infil tranten? De relatie van de geheime dienst- chef met de WNP vormt nu onderdeel van het onderzoek dat de justitie doet naar de gestolen documenten. Veel hoeft men daar niet niet van te ver wachten, want het verleden heeft be wezen dat justitie zich niet al te fana tiek bezighoudt met wat wel en wat niet mag als het gaat om de extreem rechtse groepen in België.

de Stem | 1983 | | pagina 25