Wi 1 'ALLEEN ZUURKOOL UIT DE WINKEL' ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 7ATERDAG 12 NOVEI IE KENT ZE NIET? De volkstuinders, die na een lange zomeravond naar huis fietsen met volgepakte fietstassen en nog een kistje honen op de bagagedrager. Het legioen doe-het-zelf-hoeren groeit nog ieder jaar. De volkstuin bloeit, letterlijk en figuurlijk. Volgens recente cijfers zou liefst 20 procent van alle groenten, die in Nederland op tafel komen, afkomstig zijn uit volkstuinen. Wat is de reactie van volkstuinders en wat vindt de groentenhandel van die cijfers? Een kijkje achter de heg van het volkstuinje. Veel uren Niet goedkoop Twee soorten Gemeente Truitje Te hoog Rechts exth diepgewortelde samenleving te bestaat er nau Vlamingen en Wc ideeën en ideale doen ouderwets jaren '30 en '40 excessen voor en ongemakkelijke alles ooit leiden? Brussel geeft hu rechtse n Houding «"-3II? „VOOR het geld hoefje het niet te doen". Als hobhy is tuinieren echter een tijdvullende bezigheid. „Met minder van vijftien uur per week wordt het een puinhoop". FOTO'ARCHIEF DE S"i Groenten uit eigen tuin zijn duur Door Joop Brons De herfstochtend is prachtig. De zon heeft de laatste mis tflarden weggejaagd. Aan de rand van het met herfsttinten gekleurde bos schept een fluitende man een kruiwagen mest door de wat magere zandgrond. Het tuintje meet zeventien bij acht tien meter en vertoont de sporen van een zomerse kaalslag. Behoudens en kele boerenkoolplanten - die de nacht ervoor de eerste vrieskou hebben ge noten - wat spruitenplanten, enkele kolen en een hoekje prei is de tuin leeg. Links en rechts van het lapje grond liggen soortgelijke akkertjes. Spaarzame planten en een hoekje propvol herfstbloemen vertellen dat het seizoen voorbij is. De volkstuinder in kwestie is een van de ongeveer tweehonderdduizend hobby-boeren en -boerinnen die ons land rijk is. Het aantal mensen dat uit eigen tuin eet is daar een veelvoud van. Maar zij voldoen niet aan de de finitie van een volkstuinder, zoals die door het Algemeen Verbond van Volkstuinders Nederland (AVVN) wordt gehanteerd: „Iemand die op enige afstand van de woning - in ver enigingsverband - een stukje grond bewerkt, dat geen eigendom is van zijn of haar werkgever." De belangstelling voor een volks tuin is levensgroot. Iedere vereniging heeft een wachtlijst om u tegen te zeggen. Op dit moment zijn er naar schatting zo'n veertigduizend wach tenden voor u. De economische reces sie is er mede oorzaak van. Toene mende werkloosheid, arbeidstijdver kortingen en de VUT zorgen voor een ware run op de lapjes grond. De volkstuin zorgt niet alleen voor een zinvolle vrijetijdsbesteding, maar ook voor de broodnodige sociale contac ten. Maar het duurt vaak drie jaar of langer voordat men de droom werke lijkheid ziet worden. Een droom die niet zelden ontaardt in een nachtmer rie van verpieterde planijes in een onkruidwildernis. P. J. Kuipers is secretaris van de Volkstuindersvereniging Arnhem, kortweg VTV. „Er zijn mensen die in het voorjaar komen en dan simpel weg denken dat de in het najaar kun nen oogsten. Ik steek erg veel tijd in de tuin. Dat kan zelfs oplopen tot veertig uur per week. Als je je tuin op orde wilt houden, moet je zeker reke ning houden met wekelijks vijftien uur, anders wordt het een puinhoop." De VTV is met 400 leden een grote vereniging en heeft een wachtlijst van 80 tuinzoekenden. Ondanks de lijst kandidaat-tui niers is men opvallend mild tegen over de niet-wieders. Een tuinkeu- ringscommissie controleert regelma tig de landerijen. Wordt er een niet- wieder aangetroffen dan krijgt hij via een brief te horen dat hij binnen veertien dagen de tuin in orde moet hebben. Helpt zo'n eerste aanmaning niet, dan volgt een wat bitser tweede schrijven. Wordt ook dan de tuin niet snel onkruidvrij gemaakt, dan komt het tot een gesprek met het bestuur. Tijdens dat gesprek kan de betrokke ne zich nog eens mondeling verdedi gen. Mocht er een royement uit voort vloeien, dan kan de ontuinder nog be roep aantekenen bij de commissie van beroep. Volkstuinders zijn vrien delijke, maar bovenal geduldige men sen. Kuipers haalt snel iedereen uit de droom die denkt voordelig van eigen land te kunnen eten. Wijzend op een berg mest in de hoek van de tuin, zegt hij: „Da's twee kuub mest, vanmor gen gebracht. Kost toch even twee honderd gulden. Nou doe ik daar twee jaar mee, dat wil zeggen honderd piek per jaar. Tellen we verder 150 gulden contributie en grondhuur per jaar, plus nog eens 50 gulden poot- goed, dan komen we toch uit op drie honderd gulden per jaar. Nou, als ik in de zomer met driehonderd gulden in Huissen de boer op ga, dan kom ik thuis met een lading die ik nergens kan bergen. En dan praat ik nog niet eens over alle uren die ik in de tuin steek." Volgens ir. W. Duffhues, hoofd di rectie akker- en tuinbouw van het ministerie van land- en tuinbouw, wordt er in Nederland opmerkelijk veel uit eigen tuin gegeten. Aan de hand van een NIPO-onderzoek toon de hij aan dat 26% van alle gezinnen een moestuin heeft. Dat wil zeggen 1,12 miljoen gezinnen. Elk van die ge zinnen verbouwt volgens het NIPO groente op gemiddeld honderd vier kante meter. Duffhues: „De totale produktie hiervan wordt geschat op 200.000 ton groente per jaar. Dat is 14 kilo per hoofd van de bevolking, oftewel 20% van het totale binnenlandse ver bruik." Kuipers noemt die cijfers klinkkla re onzin. „Neem nou Arnhem. We hebben hier alles bij elkaar zo'n dui zend volkstuinders op, laten we zeg gen 130.000 inwoners. Hoeveel gezin nen moeten dan nog een moestuin bij huis hebben?" Zijn vinger priemend in de richting van zijn gelijk: „Moetje daar eens kijken. Een siertuin. En daar. Grotendeels siertuin. Daar komt geen krop sla vandaan. Twintig procent? Laat me niet lachen." Vanuit zijn klapstoel bij een ver nuftig gebouwd schuurtje, waarop le vensgroot tuinnummer 13 prijkt, re deneert hij verder. Zegt dat de tuinen in de randstad voornamelijk siertui- nen zijn. Weekeindverblijven voor stadse flatbewoners. C. Schoenmaker, secretaris van het AVVN, valt hem bij. „Volkstuinen zijn te onderscheiden in twee catego rieën, de siertuin en de nutstuin. In het westen, Groningen en Brabant zie je hoofdzakelijk siertuinen. Wat je wel ziet is dat er langzaam maar ze ker een mengvorm ontstaat van beide tuinsoorten. Een tussenvorm, waarbij men achter het tuinhuisje van de siertuin een paar kroppen sla gaat verbouwen. Maar dat gebeurt vooral voor de aardigheid. Zo'n kropje sla uit eigen tuin pakt meestal veel duur der uit dan in de winkel." Het AVVN zit allang in de maag met de ellenlange wachtlijsten. Enke le weken geleden heeft men een po ging ondernomen om de impasse te doorbreken. „We hebben brieven ge stuurd naar alle gemeenten en naar de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. We hebben gevraagd om economisch niet rendabele gebieden ter beschikking te stellen van de volkstuinders. Dat soort gebieden vind je in elke gemeente. Te denken valt aan een stuk grond dat oorspron kelijk industriële bestemming had, of grond waarop door het inzakken van de woningmarkt de eerste jaren nog geen huizen gebouwd zullen worden. Dat initiatief van ons is in heel goede aarde gevallen. We hebben nu al tien tallen reacties binnengerekegen," al dus Schoenmaker. De gemeente heeft overigens een belangrijke stem in het kapittel als het gaat om wat voor soort volkstui nen er aangelegd worden. „Krijgen we een stuk grond voor korte termijn dan is het logisch dat daarop nutstui- nen worden aangelegd. Tuinen, die met een jaar weer kaal opgeleverd kunnen worden. Als het gaat om een langere reeks van jaren, dan valt ook te denken aan siertuinen," aldus Schoenmaker. Op die manier kan een gemeente dus regulerend optreden. Duffhues gaat nog verder. Hij staat een actief stimulerend beleid van de gemeenten voor. Kortgeleden, tijdens de opening van de Nationale Volks tuindagen op de Flévohof, merkte hij al op, dat volkstuincomplexen kun nen bijdragen tot diversiteit - ver scheidenheid - binnen de openbare groenvoorzieningen. Duffhues ziet in de hobbytuinen een vorm van 'kijkgroen', die door de gemeenten planologisch gewaar borgd moet worden. Heel fraaie voor beelden daarvan zijn al te vinden in Delft, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Bijkomend voordeel voor de overheid noemt Duffhues het gege ven dat de kosten van dit soort stede lijk groen erg gering zijn. Een 'goed koop' argument, waar gemeenten en provincies in deze tijd nauwelijks meer omheen kunnen. Enkele gemeenten zijn daar al gre tig op in gesprongen. Niet alléén om een stukje goedkoop groen binnen de grenzen te halen, maar ook om lang durig werklozen een leuke tijdspasse ring te geven. Hans Jacobs, voorzitter van de bond van kleinhandelaren in Aard appelen, Groenten en Fruit 'Twee in Een', praat namens de groentenman. Hij is duidelijk minder gelukkig met die ontwikkeling. Zeker na de brief van het Verbond aan de gemeenten. „Zolang het om kleine stukjes grond tegen normale huurprijs gaat heb ik geen bezwaren. Integendeel, je zult zelf maar eens in die omstandig heden komen te verkeren. Maar waar ik wel mee zit is dat veel te grote stukken grond worden uitgegeven. Honderd vierkante meter is voldoen de. Het is nu op enkele plaatsen - in Noord-Holland en in Noord-Brabant - al zover dat volkstuinders een vent vergunning bij de gemeente hebben aangevraagd om hun overproduktie te mogen verkopen. En dan krijg je een brok concurrentievervalsing." „Ik vind volkstuintjes prima, maar dan moeten er spelregels komen en een deugdelij ke voorlichting. Je hoort natuurlijk altijd klachten van detail handelaren, maar die inkomstender ving valt wel mee. Hooguit een paar procent. Je kunt niemand verbieden produkten te telen in eigen tuin, net zo min als je je vrouw kunt verbieden zelf een truitje te breien. Als de volkstuinder een kistje bonen dat hij overheeft, aan zijn buurman geeft, is er wat mij betreft nóg geen er» probleem. Zolang hij er tenmins| geen handel van maakt." Waar Jacobs moeite mee heeft 1 dat men denkt dat in een volkstif voordelig groente verbouwd worden. Als het aan hem ligt zoul op dat gebied het nodige aan vc-J lichting worden gedaan. „Al die ril sen zijn minstens 50 procent duur] uit. Nog afgezien van groenten f door onvakkundig invriezen ks| maal waardeloos worden. Gemeer.] moeten dus niet denken dat zei economisch zwakkeren helpen öl ze een tuintje te geven." Schakl daarna handig over op een prediksj voor eigen parochie. „Wij, Neder. ders, zijn veel te verwend. Als wijf zondag sperciebonen willen eten'! eten we die ook. Waar ter wereld] dan ook vandaan moeten komen »T betalen gewoon vijf gulden het p:] De mensen kunnen bij de groen» handel al kapitalen verdienen ®j gewoon te eten wat het seizoen te] den heeft. Die produkten zijn c moment goedkoop en vers." Ook het AGF plaatst vraagte] bij de 20% van Duffhues. „Dat pertf tage is aan de hoge kant, maar er sj laatste jaren een duidelijke i bespeuren. Een jaar of wat i was dat percentage nog 12 a 13, ""J dat rond de 17 schommelen. Veel1! die mensen denken nog st eigen tuin voordelig klaar te a! Maar men vergeet de contributie-! grondhuur en de mest. Trouwen5'] dacht je van een diepvriezer? toch ook altij een paar honderd fl den stroom per jaar." Op dat terrein vindt Jacobs1] duidelijk een medestander in pers, de Arnhemse VTV-secrehl „Als je geen liefhebberij hebt in fl volkstuin, hoef je er niet aan te] ginnen. Om de centen hoef je het te doen." Gaat hijzelf wel eens naarj groentewinkel? „Jazeker. Maar leen in de winter en dan nog a"l voor zuurkool." Door on AAD MET DE a« man, verda van NAVO Belgische geconfronte wezigheid nazistische land. Als zijn dan weekeinden van de oeit tairen, reel zich voorbe; van mog staatsgreep teweerstelle nistische inl De groepen, monsteren in l runen-teken o België verbode ven zij louche len zij zich i Gentse, Meche om daar hun s en hun banierr wen zij de ope middels hebbe splinters er, d Belgische NAV zorgd dat de en haar hoogst promitteerd straks. De organisal buiten treedt ten Orde, die in de vooroorlc de oorlog, tot e 1963, kon ged Vlaamse politi unie. Het offici dateert van 19< behoefte had - ken voor de Vlaamsgezinde schermen. Een teiten van de 1 deel te nemen demonstraties blad 'Opstandi schreef (de on: pold III, die e houding had as te van de bezet heer, die miljo bloedbad had dat de VMO propaganda m; zaak. Dat wer cember 1953, to veroordeeld we wapenbezit en 1 Aan het hoo stond toen opr: door zijn houd 1945 tot drie Spoedig, in 1 zich aandienen mand Eriksson ten had, vervo geworden was korporaal. Erik Antwerpen en de VMO, were zoon van een z der en een Zw zich een volblo men. In de oorl Hitlerjugend I voor na de oorl kwam toen al ging vervolger Korea. Onder het Eriksson staan op hun beurt kern-leiders, zijn voor de VB bepaalde stad o VMO wil aansl ren invullen, i dacht wordt treem-rechts daat, maar ook en aan 'de zui\ ming' van verlo VMO, die zich stelde tegen de scherming van' richt zich sinds zeventig meer ti en de 'vreemc verwoordde da het communism ter gevaar voo Franskiljons, nog dezelfde r hebben; iets worden van h lisme." En het blad van de V duidelijk als spreekt over de gastarbeiders 1 persoonlijkheid gevaar. Wij kur dat de toekoms ling zou zijn I5 19 rel he i VW

de Stem | 1983 | | pagina 24