in Biervliet Dameskoor in Sas van Gent viert 20-jarig bestaan Edelzang stelt vogels ten toon ROZ-projeet haalt 'Gewoon een mens uit zijn isolement PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJ JONGERENBEWEGING TERNEUZEN: PRESENTATIE GEHANDICAPTEN EN VOORZIENINGEN Jubilarissen NSM bijeen in Sluiskil Expositie Arty Party Terneuzen Nieuwe regels voor bejaarden- schietingen Zandstraat Terneuzen Sas van Gent ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 VAN ZEELAND 7ATERDAG 12 NOVE Reanimatie- herhaling Sas van Gent Aardenburg Tk li I f NV -bestuurder: Provinciegeld vool fPZEM-geid milieu-organisatie! gebruiken i I voor extra vier jaar veilig |;anen, Rollenzesdaagse in Aardenburg begint maandag SAS VAN GENT - De afdeling Vrienden van de Hartstichting in Sas van Gent houdt de ko mende maand twee herha lingsavonden voor mensen die eerder een cursus hartreani- matie gevolgd hebben. Deze herhalingslessen zijn dinsdag 15 november en woensdag 30 november. Her- halers kunnen op een van deze avonden terecht tussen 19.00 en 21.00 uur in buurtcentrum St.-Albert aan de Van Mil- straat. De herhalingsavonden zijn bedoeld om de oude kennis van het reanimeren weer op te frissen. Mevrouw Lekens uit Sas van Gent treedt op als in- structrice. De kostprijs voor de herha ling bedraagt 5,-. De eerste twee jaar na het behalen van het reanimatie-certificaat die nen per jaar twee herhalings lessen gevolgd te worden. In de volgende jaren is slechts een les voldoende. Van onze correspondente BIERVLIET - Vogelvereniging Edelzang uit Biervliet houdt dit weekend haar jaarlijkse tentoonstelling. Gisteren, vrijdag, opende de heer B. de Graaf, lid van dis- trictsbestuur van de NBW, de tentoonstelling. Er zijn vogels van zeer goe de kwaliteit te zien. De keu ring heeft afgelopen donder dag plaatsgehad en kampioe nen zijn geworden: bij stam: C. van Bostelen; pigment zon der rood e.k.; C. van Bostelen; pigment met rood e.k.: P. Kint; pigment zonder rood en met rood o.k.: J. Platteeuw; vetstof z.r. e.k.: C. de Loof (met bonds- medaille); vetstof met rood Mosselmaaltijd - Vanavond kunnen alle bejaarden van De Zandstraat genieten van een gratis mosselmaaltijd in buurthuis De Straete. De maaltijd is aangeboden door de mosselgroothandel Sinke- Wisse uit Yerseke. Aanleiding is het feit dat de vader van een der firmanten afkomstig is uit De Zandstraat en hij op deze wijze de bejaarden wil 'eren' voor hun vele en harde wer ken van vroeger. CDA - Het CDA-Terneuzen houdt donderdag 17 november in restaurant De Milliano aan de Noteneeweg haar algemene ledenvergadering, aanvang 20 uur. Belangrijkste agenda punt is een toelichting vanuit de fractie op de gemeentebe groting 1984. Bowling - De competitie-eind- stand na de maand oktober van bowlingclub St. Albert uit Sas van Gent is als volgt: da mes A: 1. A. van Winden, 2. Y. Smolenaers, 3. N. Mannee. Da mes B: Y. van de Kevie, 2. E. de Meyer, 3. M. Gerritse. Heren A: 1. A. Sartain, 2. G. van Del den, 3. W. Andriessen. Heren B: 1. B. Mannee, 2. J. de Kra ker, 3. D. Wolff. Jeugd: 1. H. Wolff, 2. R. van Delden, 3. C. Andriessen. In de maand oktober werd tevens een „Moonlight-bow ling" gehouden waaraan 48 bowlers deelnamen. Elke deel nemer aan deze bowling ging met een prijs naar huis. De ge lukkige winnaars van twee prijzen waren: 1. G. van Del den, 2, E. van Eetveldt, 3. A. Schram, 4. mevr. H. Schele, 5. mej. I. van Winden. De eerste prijs van de loterij was voor mevrouw H. Schele. e.k.: Th. Cornells (met bonds- medaille); vetstof z.r. m.r. o.k.: D.F.E. Segers; nieuwe kleuren e.k.: A. Stokkerman; postuur kanarie e.k.A. Buys- rogge (met bondsmedaille)ze bra vinken plus Japanse meeuw e.k.: E.A.L. Kint; ze- bravinken plus Japanse meeuw o.k.: E. Rootsaert; tro pische vogels e.k.: A.J. Lan- genberg; tropische vogls o.k.: M. Fliers; grasparkieten e.k.: H. Pielaet (met bondsmedail le); grasparkieten plus grote parkieten o.k.: F. Babijn; grote parkieten e.k.: J. Jansen (met bondsmedialle); derby e.k.: A.J. Langenberg; jeugdkam pioen e.k.: Werner Langen berg; jeugdkampioen o.k.: Ma rion van de Broeke; clubkam pioen e.k.: C.J.F. van Bostelen, hij had 269 punten over 3 vo gels. Van onze correspondent SLUISKIL - De vereniging van jubilarissen van de NSM houdt vandaag in café Dallin- ga te Sluiskil de jaarvergade ring. Naast het officiële gedeelte is er een gezellig samenzij n. Er wordt een kaart- en een bil jartwedstrijd gehouden. De jaarvergadering begint om 14.00 uur. T16 PAGINA ZEELAND 'Waar blijven nu alle uitkeringstrekkers?' Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het r.-k. dameskoor van Sas van Gent viert vandaag het twintigjarig bestaan. Op 11 november 1963 - zo wordt verteld - werd mede op initiatief van Piet Maas, voor zitter van het herenkoor St. Caecilia, een aantal dames uitgenodigd om de uitvaart te verzorgen. Op 15 november 1963 moest het koor voor het eerst aantreden voor een uit vaartdienst. Sindsdien heeft het koor 753 uitvaartdiensten verzorgd; de dames zongen daarnaast ook nog bij onge veer 550 huwelijks- en jubi leumvieringen. Sinds vele ja ren verzorgt het koor ook de zaterdagavonddiensten, vanaf 1979 in samenwerking met het herenkoor. Gevraagd naar zijn mening deelt pastor Erpelinck mee, dat je als lid van het dames koor natuurlijk moet kunnen zingen, maar dat je vooral be reid moet zijn om op allerlei onverwachte momenten tijd vrij te maken. „Het gebeurt in onze parochie maar al te vaak", zegt hij, „dat het koor drie, soms vier keer in de week een uitvaartdienst moet ver zorgen en dat weet je van te voren natuurlijk niet". Het dameskoor telt 25 leden. Dirigent van het koor is Ade- lain Janssens, terwijl me vrouw Nelen sinds de oprich ting voorzitster van het koor is. De viering wordt begonnen met een eucharistieviering in de kerk om zeven uur 's avonds. Daarna wordt in be sloten kring het feest voortge zet in de Speye. TERNEUZEN - Monique Pos thumus exposeert deze maand in galerie Arty Party aan de Schoolweg in Terneuzen een deel van haar werk. Monique Posthumus, gebo ren in Amsterdam, volgde de Academie voor Beeldende Kunsten St.-Joost in Breda. Ze kwam van zuiver figura tief schilderen op nieuwe 'we gen', waarbij ze diverse mate rialen gebruikt om tot een zeer directe uitingsvorm te komen. De galerie is van dinsdag tot en met donderdag van 10.00- 18.00 uur geopend. Op vrijdag kan men tot 21.00 uur terecht. Zaterdags zijn de deuren open van 10.00-17.00 uur. Van onze correspondent WESTDORPE - De populari teit voor de handboogschietin- gen voor bejaarden is in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone geweldig toegenomen. Op ver zoek worden steeds meer wed strijden, meestal binnenschie tingen, gehouden door de di verse bejaardenbonden. Ook ondervindt men bij de inrich ting van dergelijke sportieve bijeenkomsten veei medewer king van de plaatselijke be drijven. Met ingang van 1 januari 1984 zijn enkele spelregelwij- zigingen aangebracht. Zo zul len onder meer geen vizieren meer gebruikt mogen worden, terwijl ook geen gelegenheid meer wordt gegeven tot het- zogenaamde 'voorschieten'. Stabilisators zullen slechts mogen worden gebruikt wan neer die een maximale lengte van een halve meter hebben. Donderdag 17 november wordt in verenigingsgebouw Concordia weer een hand- boogschieting voor bejaarden gehouden. Vanaf half twee zullen de pijlen door het Con- cordia-gebouw vliegen. Van onze correspondent Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De jongerenbeweging Terneu zen, verbonden met de FNV, is niet tevreden over de opkomst van uitkeringsgerechtigden en jongeren bij de laatste demonstraties tegen de drie-procentskorting op salarissen en uit keringen. „Waar waren ze toen er bij de veren gedemon streerd werd? Een man of vijftig ja. Maar dat is niet genoeg. Ze mopperen wel, maar als er actie gevoerd moet worden, zie je ze niet. Het moet nu gebeuren". André Lauret, lid van de districtsadviescommissie uit keringsgerechtigden en ka derlid van de jongerenbewe ging Terneuzen maakt zicht baar teleurgesteld de balans op van een paar weken actie voeren. In Zeeland zijn in to taal 1400 jongeren werkloos. Lauret kan er niet goed tegen dat het gros daarvan thuis blijft zitten. „Ik kan het wel begrijpen. Velen schamen zich ervoor dat ze geen job hebben. Werk is heilig momenteel. Wie dat niet heeft, wordt met de nek aan gekeken. Daarom is het zo be langrijk dat er een vuist ge maakt wordt. We moeten de barricaden op", zegt hij strijd vaardig. Lauret wijst op de steeds verslechterende positie van de jongeren. Een trend die volgens hem zo'n vier jaar ge leden is ingezet en waartegen enkel wat te doen is als soli dair wordt opgetreden. Het kaderlid doet dan ook een dringend beroep op jonge ren maar ook op andere uitke ringsgerechtigden om mee te rijden in de protestkaravaan die woensdag 16 november door Zeeuwsch-Vlaanderen trekt. „De mensen kunnen met de bussen meerijden. Er zijn verschillende opstapplaatsen. Maar ook met hun eigen auto. De kosten kunnen ze declare ren bij het districtbureau van de FNV in Middelburg". Op die dag, voorafgaande aan de grote demonstratie in Den Haag, spreken kopstuk ken van diverse bonden de be volking toe. Ondanks de ge ringe opkomst bij de laatste acties heeft Lauret goede hoop dat het dit keer anders wordt. „Ik reken op zo'n driehonderd man. Als de mensen nu nog niet in de gaten hebben waar om het gaat dan weet ik ook niet meer hoe het verder moet". Soep voor iedereen. - FOTO'S R0Z/C0R J DE BOEI I Van onze correspondent De bedoeling is om duide lijk te maken dat een geeste lijk gehandicapte ook 'ge woon een mens' is, met al zijn angsten en dromen. Een expositie, die in november eerst Terneuzen aandoet en volgend jaar ook andere plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen, is vooral op dat grote publiek gericht. Daar naast geeft het ROZ een brochure uit, die meer be stemd is voor 'doelgroepen'. Nog teveel artsen, maat schappelijk werkers, wijk verpleegsters en dergelijke weten nauwelijks de weg in de doolhof van voorzienin gen. Enthousiast Tenslotte gaat het sinds 1981 opererende ROZ de boer op met een 'lesbrief' voor het voortgezet onder wijs. De scholen hapten zon der uitzondering enthou siast. „Als er een onderwerp past in de les maatschappij leer is het dit wel", vonden zowel leerkrachten als ROZ. Door buitenstaanders is Een broodje smeren in dagverblijf 'De Tjasker' te Zaamslag. Zwemmen voor het diploma. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Jantje zit op de ZMLK", zegt pa blij tegen zijn zwager. Zijn zoontje is onder dak bij een instituut dat de jongen voor vol aanziet. Het familielid dacht altijd ai dat er iets loos was met zijn neefje, maar nu aarzelt hij. „Ja ja, eeeh... ZMLK zei je. Wat heeft-ie dan precies en wat betekent dat?" In intieme kring kan vader dan uitleg gen dat zijn kind op de school voor Zeer Moeilijk Lerende Kinderen terecht is gekomen en wat er precies met Jantje aan de hand is. Maar een breder publiek bereikt hij niet en daar blij ven de misverstanden en vooroordelen levensgroot aanwezig. Tot verdriet van het Regionaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen (ROZ), een bundeling van zowat alle voorzieningen en ouderverenigingen op dit gebied. 'De acceptatie bevor deren is nodig' is de wat duur klinkende motivatie van dat ROZ om met een groots opgezet project de kloof te verkleinen. het materiaal voor expositie. brochure en lesbrief nu bestempeld als een 'unieke presentatie'. Behalve aan i ROZ-mensen zelf (beroeps-1 halve of als ouders direct I betrokken) is het resultaat I vooral ook te danken aan de I belangeloze medewerkW I van ettelijke vaklieden e" bedrijven. Beroepsvoorlichter Puype deed het zijne, foto journalist Cor J. de Boer le verde foto's 'uit het leven I gegrepen' en graficus Boehlé zorgde voor de vorm-1 geving. „Zulke mensen tillen het hele project naar een se- rieus niveau", zegt ROZ' voorzitter drs. C. Van de Putte. De tentoonstelling 'Gel woon een mens' in de W van het Terneuzense stad huis wordt op vrijdag 18no-1 vember officieel geopend door burgemeester C. Ocke- loen. Bij die gelegenheid worden ook de brochure ed I de lesbrief gepresenteerd I De expositie in Terneuzen duurt tot en met 30 novem ber. AARDENBURG - Maandag start in café De Zwaan te Aar denburg de zevende rollenzes- daagse in successie, die duurt tot en met zaterdag. Behalve een aantal sterke Belgen ko men ook twee damesploegen aan de start. Maandag wordt begonnen om 19 uur met het voorstellen van de ploegen, waarna een uur later de wedstrijden van start gaan. Ook op de andere avonden is het aanvangstijd- stip 20 uur. In totaal zullen 16 ploegen strij d leveren. De favoriete koppels zijn Carlos Boerman/ Johan de Jonge, Tonnie de Cock/Lucien de Clerck, Cle ment Bonte/Johan Goethals, Mario de Vreeze/Rudi Buzeyn, Tom van Eijck/Willy Tanghe en Eddy Debbaut/Mark van Overbeeke. De dameskoppels Worden gevormd door Denise Remijn/Carla de Bruyckere en Marion Verstraete/Petra de Bruin. Waterlanders - Het Aarden- ourgse Vrouwengilde heeft de toneelclub De Waterlanders Jnt Waterlandkerkje uitgeno od hun recente stuk 'Alle daagse Dingen' op te komen oeren. Dit stuk in Zeeuws- mams dialect, dat z'n pre miere al heeft beleefd, zal fildag 25 november worden "gevoerd in de zaal van De tt°de Leeuw te Aardenburg. oanvang 19.30 uur. De leden an het Vrouwengilde hebben patis toegang, anderen beta lt 1,50. ^•esnorrebal - Vanmiddag Vaterdag) begint om 14 uur in et Dorpshuis Viet Ulesnorre- al voor de jeugd, verzorgd oor de Aardenburgse carna- a'sstichting De Nachtuuln. r.pjn diverse attracties, ter- 01 disco Kojo voor de nodige Van onze correspondent OOSTBURG - „We kunnen in je toekomst best nog meei pZEIVl-geld aanwenden vooi de totale werkgelegenheid in Zeeland". Dit zei de heer T Strous, FNV -districtsbestuur der, gisteravond tijdens een vergadering van de FNV afde ling West-Zeeuws-Vlaande ren in Oostburg. „De bijdrage aan de Schelde van 50 miljoen was een initiatief en dat kan de PZEM in de toekomst best nog meer doen. De eigen ver mogenspositie van dit bedrijf is toch nog veel te hoog". Voor de 50-miljoentransac- tje is enige tijd geleden een nieuwe stichting in het leven geroepen genaamd Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland. „Volgens de provin cie zal dat maar eenmalig moeten zijn", vervolgde Strous. „Dat vind ik nou net niet. Maar ja, je mag in Zee land overal aankomen behalve aan de PZEM, dat is net een heilige koe". In een studie naar de ver mogenspositie had de PZEM onlangs gesteld, dat deze 20 procent bedroeg. Strous; „Deze is veel beter dan de PZEM aangeeft. Het eigen vermogen wordt weergegeven zonder de inmiddels gerealiseerde her waarderingsreserve. Daarna blijkt tenslotte, dat het eigen vermogen geen 20 maar 27 procent van het balanstotaal is". Volgens Strous zou de PZEM dan ongeveer 10 mil joen per jaar, zijnde de rente opbrengst van het eigen ver mogen, kunnen bijdragen aan de werkgelegenheid en daar naast de tarieven verlagen, want deze zij n veel te hoog. Verder ging de districtsbe stuurder in op het provinciaal sociaal economisch beleid. „Het ontbreekt de provincie de laatste tijd niet aan daden drang", stelde hij. „Toch vind ik, dat de provincie in haar be leid nog erg slapjes overkomt. Ze hadden nadrukkelijk aan dacht moeten vragen voor de Zeeuwse problematiek, waar onder de werkloosheid". Wel was Strous blij, dat het initia tief voor de bouw van een ko- lenhaven in het Sloegebied. „Deze biedt mogelijkheden voor het vestigen van nieuwe bedrijven". Tenslotte ging FNV-be- stuurder Frans Drabbe tijdens deze bijeenkomst in op enkele algemene zaken, zoals de amb- tenarenacties en het FNV- plan. „Deze regering voert een afbraakbeleid. De werkgevers zijn de lachende derde, maar die ruien de zaak ook maar op", zo reageerde hij fel. MIDDELBURG - De Provinciale bijdragen aan het Coördinatie-orgaan voor Landschaps- Natuur- en Mill, scherming (ZCO) zijn weer voor vier jaar veiliggesteld. mische middelen zoat Tijdens een bijeenkomst - van de statencommissie voor het milieu bleek gisteren dat men er geen moeite mee heeft de subsidie-regeling te verlen gen. Dat betekent dat het ZCO een jaarlijkse bijdrage van 130.000 tot 140.000 gulden uit de provinciekas mag verwachten. Met name uit de hoek van de SGP kwam de waarschu wing dat het ZCO zich niet te veel met kritiek op het provin ciale milieubeleid behoort be zig te houden. SGP-woord- voerder W. Rentier zei dat hij er niet veel voor voelde een 'tegenvoeter' van het provin ciebestuur te subsidiëren. Maar milieu-gedeputeerde P. Boersma (PvdA) bleek er geen enkele moeite mee te hebben. „Natuur en milieu kennen niet een belangengroep met econo- landbouw en het bedrijft]! die hebben. Ik vindt heil erg dat ik dan een beetje; eigen tegenvoeters subsijj Integendeel dat is een zaak." De gedeputeerde vk wel op dat een nieuwe s: ontstaat wanneer de fusie~J het ZCO met de Veretij Milieuhygiëne Zeeland doorgaat. Hij sloot niet iel het ZCO dan inhoudelijtl ders zal gaan werken. Hij) echter te verwachten 'j daarbij geen subsidieprcj men behoeven te ontsj VVD-woordvoerder c. Beekom waarschuwde t alvast dat een gezamttj blad van de beide orL een hoger peil behoort te ft dan het opgeheven VMft] gaan De Gouden Delta,

de Stem | 1983 | | pagina 18