VAREN KOPEI OCKEFEER IN DE VERNIELING: Schrijfster biedt kinderboek aan Acht jaar geëist voor 'laaghartige' roofmoord 'Centrumziekenhuis in Terneuzen betekent sluiting flankziekenhuizen' fJSTEM Terneuzen betaalt volgend jaar met historische munt VIJFTIENJARIGE SCHRIJFT SPROOKJES INAGER i ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 eekenddienst temredactie Onderzoek naar grondstort in Philippine M t'-N Weduwe in Vlissingen gewurgd Voorzitter CDA-Hulst alarmeert leden Initiatief Noordstraat Promenade verloop van tijd onze >r één of meer rare-pakketten. striktsgewijs, u streeks aan de Branch- iard krijgt u bij dit werk support van specialisten VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 een onzer verslaggevers IN AFWACHTING UITSLAG ONDERZOEK pENBURG - Burge- jd'enburg zal, in afwachting Lockefeer niet op non-actief l resultaten van het on- fcoek dat momenteel door ■rijksrecherche wordt uitge lid, niet tussentijds op non- jjef worden gesteld. ,oop van minicomputers puters >sis doorzettings- nauwgezet te kunnen genoemde kwalificaties i zinloos. lieden: ize advertentie al iters liggen uitermate dat maakt het voor onze ief, temeer omdat wij bij alaris kennen met een liet goedkoop. U kunt jitstekend salaris en een] eding. Aan het inkomen 3 geen plafond. citatie kunt u richten aan i, Branch-Sales-Manager D B.V., Hondsruglaan 87, n overdag bellen op 040- .V. in 5 ziet de burgemeester f „een aanleiding om, on- Inte de zware druk die van L kanten op hem wordt uit geoefend, zich tijdelijk uit zijn functie terug te trekken. Dit is het resultaat van een gesprek dat is gevoerd tussen de commissaris van de konin gin, dr. C. Boertlen en burge meester Lockefeer. Daarbij is geconcludeerd dat er op dit moment nog geen dwingende redenen zijn voor Lockefeer om terug te treden als burge meester. „Een ander aspect is", aldus mr. A. de Ru, kabinetschef van Boertien, „dat er ook geen sig nalen zijn binnengekomen van de Aardenburgse wethouders, dat de burgemeester niet meer in staat zou zijn bestuurlijk te functioneren". Volgens mr. De Ru heeft de commissaris Lockefeer voor het onderhoud uitgenodigd, omdat hij twijfelde of de bur gemeester, in verband met de enorme publiciteit rond diens persoon, nog capabel zou zijn om op dit moment de Aarden burgse belangen te blijven be hartigen. De Middelburgse officier van justitie, mr. R. Da ver schot, liet gisteravond weten dat het onderzoek van de rijksrecherche naar de ver meende misdragingen van Lockefeer ook volgende week nog zal worden voortgezet. 'We zijn volledig apot gemaakt' Th. Baert: Negatieve emo ties rondom Hulst zijn opge klopt. - FOTO ARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers \RDENBURG - „Mijn gezin en ik, wij zijn llledig kapot gemaakt. Aan mijn buitenkant [lt dan misschien nog weinig te ontdekken, In binnen zit ik in de vernieling. [ben zelf wel het één en ander gewend, maar mijn louw en kinderen zijn nu ook het slachtoffer gewor- }n, Elke dag wachten we in angst en beven af met Ike publicaties de kranten nu weer zullen komen". «■mail! eisen achten gaan uit naar amische persoon- tussen de 25 en 35 jaar. I een middelbare ig te hebben gevolgd commerciële ervaring tikken. :e beheersing van is een voorwaarde. 5 kennis van de ie talen, een technische rond en eventuele j in de verkoop van itische componenten n tot aanbeveling. gevallen geldt dat een kehjke positie wordt i binnen een aktief nde onderneming. belangstelling voor een 9 functies, dan en wij u schriftelijk te ren. Nadere informatie ilefonisch verstrekt door J. van der Meijden. r Bellows bv 9st 76 583 I Bergen op Zoom i (01640) 44930 irgemeester drs. W. Loc- Ier houdt zich goed, maar 1 niet verhullen dat hij er in Keek tijd vijf jaar ouder ■ziet. De laatste dagen heeft ■telefoon in de Aardenburg- larabtswoning dan ook niet Ijestaan: kranten, radio- ■neken en tv-programma's llen allemaal het fijne we- 1 van de beschuldigingen, |momenteel door de rijksre- rche worden onderzocht. I&tuurlijk heb ik op die 1 oktober in dat restaurant gedronken", zegt hij k nadruk. „Maar is dat voor burgemeester dan soms >den? En wanneer een en aan de lepaste :undaire :n dertiende ije pensioen- iutokosten- ie kunnen 6 - 276200), unt u richten zaken van de eg 73, Kkefeer.Zo hard mo- 'kterugslaan. - FOTO ARCHIEF OE STEM ®r redactionele zaken u dit weekeinde te- bij Jan Jansen ^-1554. B.g.g. 01153- - 1 ü°)2°£^tllCWEST NËD6RLAND loren geuzen, Hulst en Goes. en en telefoonnum- °P Pagina 2. Wie ?fen Rein van der editie-chef), Jan Jan- chef), Frank Dey, Schipper, Cor de (foto), jon Koomen Hulst: Eugène Ver- Goes: Gé van Ber- slburg: Henk Post- 'org: Co Meertens. Punten Plande: mevr. Neve, s*anderstr. 4, 01148- jentie-expl. EN' Zeeland: C. Me- We 01150-95839. bepaalde dame een speels ge baar van mij uitlegt als een 'grove handtastelijkheid', hoe kan ik mij daar dan tegen ver weren? Bepaalde mensen hier in Aardenburg hebben enige tijd geleden aangekondigd dat ik, hoe dan ook, als burge meester moet verdwijnen. Geen middel gaat hen daarbij kennelijk te ver om hun doel te bereiken". Volgens Lockefeer is zijn 'bourgondisch' gedrag in Aar denburg al vele jaren geaccep teerd. „De kritiek op mijn ge dragingen komt dan ook nooit van de autochtone inwoners, maar altijd van die rechtlijnig denkende buitenstaanders die hier zijn neergestreken. Hun normen moeten blijkbaar worden opgelegd aan de totale gemeenschap". Bouwkundige Ook over de zeer warrige affaire met de drank-rekening is de burgemeester uiterst ge decideerd: „Ik heb nooit, en ik herhaal nooit, opdracht gege ven dat deze nota moest wor den 'vervalst', dan wel naar de gemeente gestuurd. Toen wij de zaak verlieten was het voor ons duidelijk, dat de Terneu- zense bouwkundige die zich bij ons had gevoegd, voor de betaling zorg zou dragen. Waarom er dan toch een reke ning naar het gemeentehuis is gestuurd met daarop 'drie me nu's' en hoe die ook weer is verdwenen, ik heb er geen flauw idee van". Lockefeer weet dat zijn zaak er niet zo goed voor staat. „Ik besef dat ik nu met m'n rug tegen de muur sta. Maar wanneer je daar bent beland, dan blijft er nog maar één mo gelijkheid over: terugslaan en wel zo hard mogelijk. En dat zal ik ook doen, want ik laat mijn gezin en mijzelf niet door een klein groepje lasteraars door het slijk halen". Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Na de proble men rond de afvalslakken op de Axelse Vlakte, heeft de ge meente Sas van Gent er weer een vuilstortkwestie bij. In de afgelopen week kieperden en kele vrachtwagens een fikse hoeveelheid grond van onbe kende herkomst en samenstel ling op de oude belt in de Ka naalpolder bij Philippine. In het Sasse gemeentehuis kwam daarover woensdag een melding binnen. B en W stuurden er onmiddellijk de rijkspolitie op af, die de zaak nu in onderzoek heeft. De vraag is niet alleen waar het goedje vandaan komt en wie het naar de reeds gesloten belt vervoerde. Er zijn ook monsters van de grond opge stuurd naaf het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk, om de samenstelling te achterha len. Het politieonderzoek had gisteren nog geen resultaat opgeleverd. V Jorri Duursma overhandigt het eerste exemplaar van haar sprookjesboek aan de directeur van de provinciale Zeeuwse j bibliotheek. - FOTO JAAP WOLTERBEEK Sj gen. De kinderen bleken na lezing zeer j enthousiast en de kenners onder de in- j druk van het jonge Zeeuwse talent, zo dat besloten werd het boek dat 24 hoofdstukken telt in eerste instantie in een oplage van 5.000 exemplaren uit te geven. Het boek zal naar alle waarschijn- lijkheid ook in andere talen worden uit- I gegeven. Van one correspondent MIDDELBURG - De eeuwenoude ka pittelzaal van het Abdijcomplex in Middelburg heeft vrijdagmiddag even zijn statigheid afgelegd tijdens het voorlezen door de 15-jarige Zeeuwse schrijfster Jorri Duursma van een hoofdstuk uit het door haarzelf ge schreven sprookjesboek Oly. Het eerste exemplaar van dit boek werd door de jeugdige schrijfster, die onder het pseudoniem Jony Dubosch schrijft, aan de directeur van de provin ciale Zeeuwse bibliotheek overhandigd. Voordat het boek door de uitgeverij Essay werd uitgegeven, is de proefdruk ter lezing aangeboden aan diverse groe pen kinderen en aan literaire deskundi- Van onze correspondente MIDDELBURG - Acht jaar eiste het Openbaar Ministerie vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de twee roofmoordenaars -de Vlis- singse neven H.J. (26) en W.J. (23)- die in de nacht van 14 op 15 mei van dit jaar de 79-jari- ge mevrouw Roelse in haar Vlissingse woning door wur ging om het leven brachten. De officier van j ustitie acht te doodslag door de twee man nen gezamenlijk gepleegd be wezen, en eiste op grond van een psychiatrisch rapport te gen H.J. bovendien onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering (TBR). Na een lange reeks van in sluipingen, vooral in bejaar denwoningen, ging er op 17 mei van dit jaar een schok door de Vlissingse samenle ving toen de bejaarde me vrouw Roelse levenloos en kennelijk vermoord in haar woning werd aangetroffen. Aanvankelijk ontbrak van de dader (S.) ieder spoor. Bij in tensief speurwerk van een re cherche-team samengesteld uit rechercheurs uit geheel zuid-west Nederland, leidde het spoor naar de neven J., die op 25 mei werden gearres teerd. Na vele verhoren werd tenslotte duidelijk wat er in die dramatische nacht en de dagen daaraan vooraf gaande gebeurd was. „Laaghartiger kan het niet", zo begon president mr. Nomes van de meervoudige strafka- mer de behandeling van de zaak. Op 6 mei was W.J. toe vallig aanwezig in het post kantoor waar de -als zonder ling bekend staande- vrouw, een geldbedrag inde. Hierbij had W. opgemerkt dat er in de tas van de bejaarde verschil lende briefjes van honderd la gen. Hij volgde de vrouw om achter haar adres te komen, en ontmoette onderweg zijn neef H., die er wel wat voor voelde de vrouw op straat te beroven. Door de drukte op straat ging dit plan niet door, maar het adres werd vervolgens wel ge noteerd. Drankgebruik Na wat drankgebruik in een café op 14 mei besloot het tweetal die nacht de tas dan maar door middel van een in braak 'op te halen'. Via een achterdeur verschafte het tweetal zich toegang tot de woning en toen stuitten de in brekers op verschillende ob stakels. Zo bleek de deur naar de woonkamer gebarrica deerd, terwijl de slaapkamer deur op een kier stond. Be paalde geluiden uit die kamer deed het tweetal 'in paniek' besluiten de vrouw eerst het zwijgen op te leggen. Conditie H. Drukte 'twee vingers' op de keel van de vrouw, om haar het gillen te beletten, en W. zou haar in het gezicht hebben geslagen. Sectie wees later uit dat de dood door wurging was ingetreden, waarbij de minder goede conditie van het hart een rol gespeeld zou kunnen hebben. Er was ook sprake van een prop die de mannen de vrouw voor alle zekerheid in de mond hadden gedrukt. Vervolgens ging het tweetal op zoek naar de tas, die inder daad een groot geldbedrag (zo'n 7000 gulden) bleek te be vatten. En huiszoeking door de recherche leverde overigens een niet opgemerkte 'buit' van 123.000 gulden, die op alle mo- Van een onzer verslaggevers HULST - Als Zeeuwsch-Vlaanderen in de kanaalzone een nieuw centrumziekenhuis krijgt moeten de be staande ziekenhuizen in Hulst en Oostburg zonder enige twijfel dicht. Dat schrijft voorzitter Th. Baert van de CDA-afdeling Hulst in een alarmerende be schouwing die naar de leden is gestuurd. Hij waarschuwt er daarbij voor dat 'incidenten en persoonlijke fouten' het 'vele goede werk' in en rond het Hulster ziekenhuis naar de achtergrond dreigen te drin gen. Volgens Baert heeft het er alle schijn van dat de stroom van publicaties over fouten, 'zoals die zeker niet alleen in Hulst voorkomen' een drei gende sluiting van het zieken huis aan het oog onttrekt. „Juist nu, in een tijd dat toe vallig de negatieve emoties rondom Hulst zijn opgeklopt, moeten er belangrijke beslui ten gaan vallen over de nieuwbouw in Zeeland. Van uit de kanaalzone, aldus de CDA-voorzitter, komen ook juist nu acties die (doen) plei ten voor een centrumzieken huis in Terneuzen. Hij wijst daarbij op brieven van ge meentebesturen en van de christelijke vakbonden CNV en CFO, waarin voor snelle realisering van een centrum ziekenhuis gepleit wordt. De ziekenhuisbesturen in Zeeuwsch Vlaanderen kwa men enkele jaren geleden tot een samenwerkingsovereen komst die moest leiden tot de bouw van zo'n centrumzieken huis. Daarbij werd het behoud van de flankziekenhuizen in Hulst en Oostburg gegaran deerd. Baert blijkt in die ga rantie echter geen enkel ver trouwen meer te hebben nu de rijksoverheid drastisch aan het bezuinigen is. Hij wijst daarbij op de (wijzigende) lan delijke normen. Volgens de wet (W.V.G), aldus Baert, moet een centrumziekenhuis bestaan uit 250 tot 500 bedden, terwijl er straks in heel Zeeuwsch Vlaanderen maar maximaal zo'n 350 ziekenhuis bedden mogen zijn. Gefrustreerd De CDA voorzitter is het niet eens met de opvatting dat de kwaliteit van de gezond heidszorg sterk zal verbeteren bij de komst van een centrum ziekenhuis. „Ook met één cen trumziekenhuis is er van een noemenswaardige toename van specialismen en service geen sprake in vergelijking met een uitgebreide samen werking van bestaande voor zieningen. Dan moet natuur lijk wel die samenwerking in derdaad worden verbeterd en uitgebreid. Door te streven naar het centrumziekenhuis in Terneuzen wordt die samen werking niet alleen gefru streerd, maar bovendien wordt, zij het via een omweg, de draak gestoken .met de al bereikte overeenkomst" Het 'nieuyoe' betaalmiddel voor volgend jaar in Ter neuzen. - FOTO WIM KOOYMAN gelijke plaatsen verborgen was. Paniek Van opzet tot doden was geen sprake, aldus mr. de Wit: „Het ging H. om het geld, maar hij raakte in paniek toen dat niet onmiddellij k voor handen bleek". Hij pleitte dan ook voor een kortere straf en snel le behandeling van zijn cliënt. Mr. van Pij keren betoogde dat zijn cliënt W.J. steeds ver klaard had dat hij de vrouw niet had aangeraakt. De klap pen zouden, evenals de wurg greep, door neef H. zijn toege diend. Doodslag, en zeker op zet tot doden, kon hem dan ook niet worden verweten. Zeker niet omdat W., bij het verlaten van de woning, ook nog de prop uit de mond van de vrouw had gehaald, zodat zij beter kon ademen. De verdedi ging meende dan ook dat de rechtbank tot vrijspraak dien de te concluderen. De recht bank doet over 14 dagen uit spraak. TERNEUZEN - De Terneu- zense Noordstraat Promenade en omgeving brengt volgend jaar (wanneer Terneuzen her denkt dat de stad van Prins Willem van Oranje 400 jaar geleden stadsrechten kreeg) een eigen betaalmiddel in om loop. Rijksdaalders worden in de hoofdstraat van de Schel- destad vervangen door pen ningen met het waardeop- schrift 81/3 Schelling. De eerste munt uit een reeks van zes zal in januari ver schijnen, de volgende steeds een maand later. Het bestuur van de Stichting Noordstraat Promenade heeft bewust ge kozen voor de waardeaandui- ding van 8 1/3 Schelling. Zo'n vierhonderd jaar gele den was dat betaalmiddel 30 cent waard, zodat de speciale munt goed is voor een rijks daalder. Aan de ene zijde van de Terneuzense penning komt het wapen van de stad met het opschrift „Terneuzen stad 1584 - 1984" en de waarde-aandui- ding (8 1/3 Schelling). Op de andere zijde komt telkens een ander bekend gezicht of ge bouw uit Terneuzen. De pen ningen komen in omloop via de leden van de stichting Noordstraat en omgeving, die in plaats van een rijksdaalder als wisselgeld de historische munt geven. Kopers kunnen ze even ge makkelijk weer inwisselen, of er elders bij één van de deel nemende zaken iets mee ko pen. De penningen zijn geldig tot aan het einde van de festi viteiten, eind sptember. Afgekeken Het idee om de penningen als betaalmiddel in te voeren, werd een jaar geleden afgeke ken in België. Enkele jaren ge leden gaven tal van Belgische kust- en toeristenplaatsen dergelijke munten uit. De uit gifte van dit soort penningen sloeg geweldig aan bij het pu bliek. Niet alleen de toerist nam de munten mee, maar ook tal van verzamelaars van munten en penningen aasden erop. Het bestuur van de Noord straat Promenade verwacht eenzelfde reactie. Wel is de op lage zeer beperkt en zijn de munten alleen verkrijgbaar in de Noordstraat en omgeving. Alhoewel de festiviteiten pas eind april beginnen, wordt de eerst stadsmunt al in januari uitgegeven, zodat de inwoners langzaam kunnen toeleven naar de festiviteiten.

de Stem | 1983 | | pagina 15