eken )de irde Eén-ouder-gezin enigzins ontzien esreiu Frits Philips ontwikkelt stirlingmotor Aan alle rekeninghouders bij banken en spaarbanken. Haal stofkam door verkeersverboden" MILDE HERFST iieuwe oproep auwelijks voorstelbaar AANNEMERS GEVRAAGD BUNKERS NIET TE BOUWEN Winst Shell stijgt 43 Andriessen directeur Postbank 'BINNENLAND1 Intimidatie van stakers Automobilisten agressief Wél Giro-betaalkaarten Ambtenaren willen weer praten Zeeuwse politie: toch actie DE STEM COMMENTAAR HAAGS OFFICIER HEKELT GEMEENTEN 99 BELASTINGWET TWEE-VERDIENERS BINNENLAND Werven Dump Unilever Krediet Forse kritiek Brinkman op jongerenwerk ei Kabinet wijst kritiek Raad van State af Vara's Anti- Ster-spots' In verband met acties bij poste rijen maken wij u erop attent dat alle betalingsopdrachten normaal, dus tijdig kunnen worden uitgevoerd. Daarvoor is wèl nodig dat u uw betalingsopdrachten zelf aflevert bij het bankkantoor waar uw rekening loopt. Op dat kantoor kunt u zich tevens vervoegen voor informatie over uw saldo en over de uitgevoerde boekingen. De gezamenlijke banken en spaarbanken. T5 PAGINA 2 P"lJgAG 11 N0VEMBER 1983 T28 PAGINA 3 enthousiasme door moet mslotte moet de kerk van lijkheid hebben op eigen- n voor het Godsvolk' op te jzen, priesters en diakens werk(st)ers. aar verklaring heeft ge- schoppen, diocesane pato- ze orden en tal van andere hoopt op veel reacties. Die eind van dit jaar geven, ie zorg in brede lagen van ap wordt gedeeld, dan zal oe zij verder gestalte kan agens. proep zijn verkrijgbaar bij pa Dillenburg 296, HR oor overmaking van ƒ2,50 a Rabo-bank-Renkum te 38.50.52.413 (giro van deze «TWfjT voorkomen dat rekening houders van de postgiro zon der cheques of kaarten ko men te zitten. In dat geval moet men met het laatste dagafschrift naar het postkantoor gaan. Daar neemt men per telex contact op met het betreffende admi nistratiekantoor. Het kan overigens wel enkele, uren duren voordat van daar het fiat komt om uit te betalen. De rekeninghouder kan daarna - als hij zich kan le gitimeren met paspoort of rijbewijs - het gevraagde be drag ontvangen. De hoogte van dat bedrag is afhanke lijk van het tegoed op zijn of haar rekening. al gaf hij toe een strijder uit een andere tijd te zijn. Verbazingwekkend was, hoe weinig verbitterd hij was. Zelfs geen spoor van melan cholie. Zijn waardigheid was die van een fier man die wel heeft verloren, maar nooit heeft gecapituleerd. Hij hoef de niemand dank te zeggen. Niemand had hem begun stigd. Hij was niet geknakt, had -geen medelijden met zichzelf en had nergens spijt van. Hij erkende dat hij en 'zijn republiek' fouten hadden gemaakt, maar hij nam niets terug. De oude helden van de Spaanse burgeroorlog waren heel sterk. Stilzwijgend ging hij heen, eenzaam dromend van een Nieuw Spanje, dat El Campe siono deze week begraaft aan de rand van Madrid. Hij gaat rusten op de stille akker van herinnering. Op zijn kale grafsteen zullen waarchijnlijk nog heel lang verse bloemen liggen. Zo gaat dat in Spanje, als je tot de 'te- gengeschiedenis' behoort, die straks niet meer in de lees boeken staat. Vervolg van pagina 1 BREDA - De acties krijgen hier en daar een grimmiger karakter. Zo is er in het streekvervoer sprake van spanningen tussen stakers en niet-stakers. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV worden die spanningen opge voerd door de directie van de busbedrijven door niet-sta kers door 'besmet gebied' te laten rijden. De BBA-directie werd ook van intimidatie beschuldigd. Ook elders in het land lopen de spanningen vaak hoog op. De problemen zijn overigens nog nergens uitgelopen op handgemeen. „Maar dat kan wel gaan gebeuren, de di recties spelen met vuur", aldus een FNV-woordvoerder. LEIDEN - De blokkade van acht toegangswegen tot Lei den door protesterend gemeentepersoneel is gisteren vroegtijdig beëindigd door agressie van automobilisten. Zo werd een actievoerder bedreigd door een automobi list met een honkbalknuppel, terwijl andere auto's op ambtenaren inreden. Politieagenten, die probeerden het verkeer te regelen, hielden daar mee op omdat automobi listen hen op een agressieve manier rakelings passeerden. ARNHEM - De meeste stakende expeditieknooppunten van de PTT zullen girobetaalkaarten normaal verwer ken. Uitzonderingen zijn de knooppunten in Amsterdam en Leeuwarden, waar hierover nog overleg wordt gevoerd, en het knooppunt in Arnhem, waar de directeur van het postdistrict de stakers heeft verboden betaalkaarten toch te verwerken. Volgens de Abva/Kabo is hiertoe besloten om de „kleine man niet te treffen". Vanwege de acties bij de spoorwegen, die ook de post treinen treffen, moet echter rekening worden gehouden met vertraging in de bestelling van de betaalkaarten. Acht van de twaalf expeditieknooppunten zijn volledig in staking. Bij de expeditieknooppunten in Sittard en Roo sendaal wordt normaal gewerkt. DEN HAAG - Twee van de vier ambtenarencentrales, de CMHA en het Ambtenarencentrum, willen het overleg over de salarismaatregelen met minister Rietkerk hero penen. Volgens de CMHA is de kans groot dat het overleg in derdaad weer op gang komt. Dit blijkt uit contacten, die er met het kabinet zijn geweest. TERNEUZEN - De hoofdbesturen van de Nederlandse politiebonden moeten aan de slag om, ondanks het rech terlijk verbod op acties, een betere salariëring in de wacht te slepen. Dat staat in een motie die het bestuur van de Centrale Politie Organisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen gisteravond aannam op een vergadering Terneuzen.De Zeeuwsvla mingen dringen er bovendien op aan om zoveel mogelijk solidariteit te betrachten met acties van andere groepen ambtenaren. ft KATHOLIEKE Kerk in Nederland begint te lijken op een schip, al enige tijd geleden op een zandbank is gelopen, een moe- ebeukt schip. Er is geen beweging meer in te krijgen; iedere dag fct het wat verder weg in de golven. Langs het strand lopen de buurlui te ruzieën over de oorzaak en gevolgen van de stranding. Ir wordt nog wel gesproken over een laatste reddingspoging, jaar is het schip nog wel vlot te krijgen? Jazeker, meent de Mariënburg-groep. Deze overlegclub van sa veertigtal vooraanstaande katholieken heeft een brochure ei licht doen zien, die katholiek Nederland oproept om, vanuit vertrouwen in de Geest die de Kerk bestuurt, opnieuw een Jing te ondernemen om het gevoel van moedeloosheid bij ve te doorbreken en de vastgelopen discussie binnen de Kerk [eer op gang te brengen. De groep constateert dat er een kloof eid tussen het beleid, dat bisschoppen op instructie van ome voeren, en het denken en doen van vele gelovigen; een 'of ook tussen de veelvormig geworden geloofsbeleving in ons p en de uniforme leer van de Kerk, zoals die van Rome uit aan ekatholieken te geloven wordt voorgehouden. Iedere poging om door een bewuste polarisatie - zowel van or- 'odoxe als progressieve katholieken - verstoorde relaties bin- ende Nederlandse kerkprovincie en tussen Rome en Nederland iverbeteren verdient steun. Zo ook deze. Zolang de officiële «kop de gerechtvaardigde vragen van eerlijke mensen en op e noden van de samenleving geen ander antwoord heeft dan en verwijzing naar gedetailleerde, bindende Romeinse voor- jcnriften, zolang er zelfs geen eerlijk en open gesprek mogelijk is ker verschillen in visie op zaken, die mensen tot in hun diepste ziet de toekomst van de R.K. Kerk in Nederland er somber ft een vergrijzende kerk die de jeugd heel weinig meer te zeg w heeft Wie in dit toekomstbeleid niet wenst te berusten, houdt de lamp [n de hoop brandende. Dat is al heel wat. Maar dat betekent niet dat daarmee de verbroken communicatie tussen de lei- ivan de Kerk en de basis op korte termijn hersteld kan zijn. fat ook de Mariënburgers voorstaan is een meer democratisch puurde Kerk, die van Rome mag beschikken over een stuk pn verantwoordelijkheid. Die wens staat haaks op de Romein 'visie dat als Rome gesproken heeft de discussie gesloten is. Het is met alleen Nederland dat tegen deze stug hiërarchische ®agsstructuur rebelleert. Ook in andere kerkprovincies groeit a behoefte aan meer zeggenschap, aan een bestuur van de pin collegialiteit. Zulke ingrijpende veranderingen vragen tijd. par wie werkelijk gelooft dat de Geest de Kerk bestuurt, moet pgeduld en vertrouwen - en ook een beetje nederigheid - 'sa- pen op weg' kunnen blijven gaan. PK zij de invasie van Grenada is de populariteit van president n in Amerika gestegen. Dat is om meer dan één reden opbeurend nieuws. Amerikaanse presidenten zijn altijd erg - °elig voor de publieke opinie in hun land, zeker aan de voor- van presidentsverkiezingen. Reagan zal dus in de reactie "bet Amerikaanse publiek op Grenada zeker geen aansporing bom in Libanon uiterst omzichtig te manoeuvreren. aar ls wel alle reden toe. Syrië heeft een algemene mobilisatie (Sekondigd De Israëli's zijn bezig met een 'paraatheidsoefe- 3 en de Amerikanen hebben een groot aantal marineschepen bet oostelijk deel van de Middellandse Zee gedirigeerd, een «eenheid die dank zij enkele vliegkampschepen over een ge- '9e slagkracht beschikt. Het Midden-Oosten gonst dan ook geruchten, dat er een nieuwe oorlog op handen is tussen Sy- en Israel, waarbij de Syriërs op de steun van Rusland zouden ben rekenen en de Israëli's op Amerikaanse bijstand. En pas- zouden daarbij de moord op 269 Amerikaanse mariniers en ns'a9 op het israëlische hoofdkwartier in Libanon gewroken .'"ben worden. I en ons uit gezien is het nauwelijks voorstelbaar dat er in het anf're ,liclvak rond een kruitvat als het Midden-Oosten zo on- ntwoordelijk met wapengeweld wordt gedreigd. Maar had- j. 6 ons kunnen voorstellen dat Arafat en zijn overgebleven „Y en door zijn Arabische 'broeders' onder de puinhopen ir bP°'l begraven zouden worden? ac) t heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties. Geen onh werd hl' daar b'ina tien iaar 9eleden toegejuicht als boetwiste leider van de Palestijnse vluchtelingen en hun eni- °°P om ooit nog eens een normaal leven te kunnen leiden. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Omwille van een grotere veiligheid in het verkeer en een doelma tiger optreden van de politie zouden de- Nederlandse gemeenten drastisch de stofkam moeten halen door de ge- en verboden die zij de weggebruiker opleg gen. Veel parkeerverboden, snelheidsbepa lingen, verkeerslichten en voetganger soversteekplaatsen dragen in feite hele maal niet bij tot een hogere veiligheid, maar bezorgen alleen politie en justitie een hoop extra werk.aldus de Haagse hoofdofficier van justitie mr. R. graaf van Randwijck donderdag op een bij eenkomst van de Centrale Politie Ver- keers Commissie (CPVC) in Utrecht. Van Randwijck noemde als voorbeeld parkeerverboden en parkeermeters in winkelstraten. Het belang daarvan is eerder de winkelier aan een grotere om zet te helpen dan de verkeersveiligheid te bevorderen. Onnodige maatregelen noemde hij verder de vele verkeerslichten en voet gangersoversteekplaatsen. De vraag of het dan geen rommeltje wordt, is voor de hoofdofficier niet zo interessant. Een ge volg zou bij voorbeeld flinke filevorming kunnen zijn, maar dat stimuleert het ge bruik van openbaar vervoer. Dat is een betere oplossing voor het verkeerspro bleem. FNV-boycot W oensdrecht Van onze redactie binnenland WOERDEN - De Bouw- en Houtbond FNV heeft de Nederlandse aannemers in een open brief verzocht af te zien van enige medewer king aan de bouw van bunkers en andere ge bouwen op de vliegbasis Woensdrecht, die be stemd zijn voor de kruisraketten die daar mis schien worden geplaatst. Het is volgens de bond niet uitgesloten dat, voor uitlopend op de parle mentaire beslissing over de plaatsing, al voorbe reidingen worden getrof fen om de vliegbasis in te richten voor de kernwa pens. Volgens de FNV-bouwbond kunnen bouwvakkers in ge wetensnood raken als hun be drijf op Woensdrecht gaat bouwen. Bovendien worden nieuwe kernwapens door een Wie had kunnen dromen dat na zo'n lange warme zomer ook nog eens een mooie milde herfst zou komen Normaal zitten we in november bij de kachel, maar gisteren was het met 17 graden in het herfstzonnetje nog best toeven. - fotoanp Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De regering is bereid de extra belasting voor een alleenstaande ouder met kind en samenwonend met een partner enigzins te versoepelen. Staatssecretaris Koning zal een voorstel van de regerings fracties CDA en VVD tot ver lichting van de belastinghef fing overnemen. Als gevolg van de nieuwe belastingwet op tweeverdie ners gaat in dit samenlevings verband het inkomen er 10 tot 20 procent op achteruit in ver gelijking met de huidige situa tie. Voor deze categorie belas tingplichtigen komt er een overgangsregeling van twee jaar gedurende welke periode de extra belastingvrije toeslag geleidelijk wordt afgebouwd. De andere schokeffecten die ontstaan bij inkomens van een gehuwd werkende vrouw, die net iets meer verdient dan de belastingvrije toeslagen van ƒ4841 en ƒ7381, waardoor de belastingvrije aftrek van het inkomen van de partner aan zienlijk vermindert, hoopt de staatssecretaris pas tegen 1986 te kunnen oplossen. Een afdoende regeling voor bescherming van de privésfeer is voorlopig niet mogelijk. De Kamer vindt wel dat de werk gever er niets te maken heeft of een werknemer al dan niet samenwoont zoals hij nu nog moet invullen op de werkne mersverklaring. Ook de op heffing van het verschil in de alleenstaande toeslag voor personen boven en onder de 34 jaar kan nu nog niet worden opgelost. Dat geldt ook voor de aftrek van de kosten voor kin deropvang bij twee-verdie ners. Het CDA-Kamerlid Van Iersel moest gisteren overi gens wel spitsroede lopen tij dens het debat omtrent het hoog in het CDA-vaandel ge schreven gezin als „cel in de samenleving". Van Iersel had een dag eerder een VVD-motie onderschreven om samenwo nenden voor de fiscus gelijk te behandelen met gehuwden. De wetgever moet nu eenmaal re kening houden met gewijzigde levenspraktijken, aldus Van Iersel, maar daarmee zei hij het CDA-beginsel niet aan de kant te hebben gezet. VEERTIG procent van de kleine en dertig procent van de grote Nederlandse scheeps werven zit op 1 j anuari zonder werk, een niet eens zo ongun stige situatie vergeleken met de rest van Europa, aldus Ce- bosine-voorzitter Jooden. HOEWEL anabole steroiden door de medische wetenschap nog slechts bij zeldzame been merg- en nierziekten worden gebruikt, dumpen farmaceuti sche concerns deze hormoon preparaten nog op grote schaal in vooral derde-we reldlanden. Dat schrijft de wereldorganisatie van consu mentenbonden IOCU in een donderdag in Amsterdam ge presenteerd onderzoek. UNILEVER heeft in het derde kwartaal van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1982 de totale nettowinst zien stijgen met negen procent van ƒ423 tot ƒ461 miljoen. Over de eerste negen maanden trad een stijging op met twee procent van 1273 tot 1298 miljoen. IN de eerste negen maanden van dit jaar is het totaal aan uitstaande consumptieve kre dieten met 289 miljoen gulden teruggelopen tot 12.057 miljoen gulden. groot deel van de bevolking afgewezen. Dit rechtvaardigt volgens de bond een algehele boycot door de aannemerswe reld van 'raketwerk' op Woensdrecht. Het ministerie van Defensie heeft in augustus al laten we ten dat een aantal aannemers het ministerie heeft kenbaar gemaakt belangstelling te hebben voor de opdracht. Het geschikt maken van de vlieg basis voor de raketten is een omvangrijke opdracht: het zou bij elkaar ten minste 200 mil joen gulden gaan kosten. Met de 'aanmeldingen' uit de bouwwereld wordt volgens Defensie niets gedaan totdat is besloten of de raketten er ko men. De FNV is tegenstander van plaatsing van nieuwe kernwa pens in ons land. De bouwbond van het CNV heeft in augustus algepleit voor een regeling voor gewetensbezwaarde bouwvakkers. Werknemers die niet willen meewerken aan de raketbasis, zouden in de ge legenheid moeten worden ge steld om op een ander project te gaan werken. Als er geen vervangend werk beschikbaar is zou ontslag moeten worden aangemerkt als onvrijwillig, wat recht geeft op een WW- uitkering. De bouwwerkge vers hebben een dergelij ke re geling tot op heden van de hand gewezen. ENSCHEDE (ANP) - Mi nister Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft donderdag in Enschede ernstige kri tiek geuit op het jongeren werk en het onderwijs in deze sector. De bewindsman consta teerde tot zijn teleurstel ling een gebrek aan uit wisseling van ervaringen, coördinatie en ontwikke ling binnen de diverse soorten opleidingen. Tus sen dit onderwijs en de praktijk onderbreekt naar zijn oordeel een kader voor al diegenen die werken binnen de - nu gescheiden onderdelen van het jeugd- en jongerenwerk. De bewindsman kondigde aan daar op zijn eigen ter rein wat aan te gaan doen. Gezien de geringe finan ciële mogelijkheden van de overheid moeten er vol gens Brinkman binnen het jeugd- en jongerenwerk nu duidelijk keuzes worden gemaakt. De prioriteit moet naar zijn mening lig gen bij de begeleiding van langdurig werkloze jonge ren, randgroepjongeren, voortijdige schoolverla ters, jeugdigen uit minder heidsgroepen en drugsver slaafden. Merijn is op vakantie. Van ónze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is het niet eens met de kritiek van de Raad van State op de kabinetsplannen met de socia le uitkeringen. De twee belangrijkste pup ten van kritiek van de Raad van State: Het kabinet geeft nauwe lijks argumenten voor het feit dat ambtenaren en uitke ringsgerechtigden volgend jaar extra moeten inleveren ten opzichte van de werkne mers in het bedrijfsleven. Het kabinet zou werkne mers beneden de 23 jaar moe ten ontzien bij de komende be zuinigingen. Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft de wetsontwer pen om al deze plannen te ver wezenlijken gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. De Koning schrijft daarin dat er in totaal en structureel gat van 180 miljoen in zijn bezui nigingsplannen is gevallen, zodat die nog maar ƒ3.1 mil jard opleveren. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Dr. Frits Philips neemt in eigen beheer de ont wikkeling van de stirlingmotor ter hand. Hij wil ergens in het land een fabriek bouwen. Voor dit projekt heeft hij vijftien tot twintig miljoen gulden nodig. Dr. Philips doet ervoor een beroep op kapitaal markt en rijksoverheid. Er is de Stirling Motor Europe BV opgericht. Alge meen directeur ervan is F. van Erp. De heer Philips hoopt in 1985 de motor in produktie te nemen. De twee heren hebben hun plannen geopenbaard in een NCRV-radioprogramma om daarna -onthutst door vele re acties- onder te duiken. Uit wat zij voor de radio vertelden valt op te maken, dat de fa briek in Nederland zich gaat toeleggen op de fabrikage van motoren voor verwarming van tuinbouwkassen en van gene ratoren voor verwarming van grote gebouwen. In een later stadium, gedacht wordt aan een periode van tien jaar, wordt de stirlingmotor moge lijk ook geschikt voor toepas sing in auto's. De stirlingmotor is een vin ding van een Schotse dominee (begin negentiende eeuw). De Stirling is in vele opzichten op vallend: hij gebruikt 40 pro cent minder brandstof dan de conventionele motor, elke brandstof kan ervoor worden gebruikt, bij de samenstelling zijn 200 onderdelen nodig te gen 1000 bij andere motoren, de slijtage is gering, motorla waai nauwelijks aanwezig, de uitlaatgassen bevatten 10 tot 100 maal minder verontreini ging dan we van motoren zijn gewend. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij de Koninklijke/Shell Groep is de nettowinst in het derde kwartaal van dit jaar met 43 procent gestegen in vergelijking met die over dezelfde periode van 1982. Het nettoresultaat ging van 451 miljoen naar 645 miljoen pond sterling. Over de eerste negen maanden kwam het nettoresultaat dit jaar uit op 1774 miljoen pond tegen vorig jaar op 1245 miljoen pond. Berekend op basis van geschatte actuele aankoopkosten van de verkopen zou het nettoresultaat over het derde kwartaal uitkomen op 678 miljoen pond vergeleken met 303 miljoen pond vorig jaar. De Groep noemt het resultaat over het geheel geno men bevredigend. De investeringen in olie en gas verminderden in het derde kwartaal van 833 tot 752 miljoen pond en in de eerste negen maanden van 2,38 tot 2,23 miljard pond. In de steenkoolsector werd aanzienlijk minder gestoken, 13 miljoen pond in het derde kwartaal tegen 34 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1982 en 36 miljoen tegen 107 miljoen pond in de eerste negen maanden. In het geval van de metalen daalden de investeringen respectieve lijk van 75 tot 46 miljoen en van 202 tot 157 miljoen pond. De ex ploratie-uitgaven waren nagenoeg onveranderd, 230 miljoen pond in het derde kwartaal en 633 miljoen pond in de eerste drie trimesters van het jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Oud-minister Frans Andriessen, thans Europees Commissaris, wordt in kringen van het kabinet ge noemd als mogelijk directeur van de op te richten Postbank. Staatssecretaris Scherpen- huizen (PTT) wil echter be vestigen noch ontkennen dat Andriessen voor die post een belangrijke kandidaat is. KONSUMENTEN Kontakt en Vara weten nog niet of zij doorgaan met de produktie en uitzending van de 'consumen tenspotjes' op tv. Staatssecre taris Van Zeil van Economi sche Zaken zal er geen subsi die meer voor beschikbaar stellen. In de spotjes werden uitingen van Ster-reclame op de hak genomen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1983 | | pagina 3