N I E T J E S CORKSROUTE Waarborgfonds kan helpen bij parkeerschade Melbourne-Melbourne KORT NIEUWS KORT NIEUWS Autotest '84 Zes versies van Maestro VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 OP WEG Stipt. Auto's Treintjes Kermis Namaak Video Suske en Wiske: D Tijd van defensief rijden breekt weer aan FINDREDAKTIE LEON KRIJtfJ door Jan van de Ven DE TIJD van defen sief rijden breekt weer aan. Sneeuw, ijzel, op gevroren wegen, dat staat de automobilist binnenkort te wach ten. Gladheid door regen en natte bladeren is hem deze hertst bespaard gebleven, althans tot nu toe. De instel ling van een mooi weer-rij- der blijft daardoor langer dan normaal hangen. De mooi weer-instelling kan niet voortduren. En het is de vraag hoeveel wegge bruikers zich dat realiseren. De Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeu ren gaat ervan uit, dat nie mand op tijd de juiste rij-in- stelling zal hebben. Zij heeft nu al een folder uitgegeven met tips over het rijden in barre omstandigheden. Informatie bij de rijkspo litie leert, dat men daar een verstandig rijden bij de automobilist aanneemt. Iedere weggebruiker kan toch weten, dat bij verande ring van weersomstandig heden ook een verandering van rij-instelling moet plaatsvinden. Het enige waar de rijkspolitie aan dacht aan besteedt, en dan in samenwerking met bij voorbeeld een club als Veilig Verkeer Nederland, is aan de afstelling van de koplam pen. Voor het overige wordt de weggebruiker terugge worpen op zijn eigen ver antwoordelij kheid. De vereniging van verze keraars neemt de wegge bruiker wel bij de hand. Zij begint met aandacht te vra gen voor het defensieve rij den. Een rij-eigenschap die onder alle omstandigheden van belang is. Echter: „Het tijdig taxeren van wat er kan gebeuren, zodat het mo gelijk is het eigen rijgedrag aan te passen en noodsitua ties te voorkomen, is zeker onontbeerlijk bij ongunstige weersomstandigheden." Het noemen van terug houdend rijden wordt niet voldoende geacht. De folder komt ook met voorbeelden: vertrek op tijd en haast u nooit; wees bedacht op het mogelij k onvermogen van medeweggebruikers bij glad weer; kijk vooral goed uit wanneer u kinderen op de weg ziet spelen; rijd met aangepaste snelheid; rem beheerst, pompend remmen kan slippen verhoeden; voorkom snelle stuuruitsla- gen, de auto raakt hierdoor in een slip; neem voldoende afstand in acht; rem bij het binnenrijden van een mis tbank niet abrupt; hou bij het begin en het eind van de dag rekening met plotseling opkomende gladheid. Een weggebruiker met verantwoordelij kheidsge- voel zal zeker eveneens aan dacht schenken aan de tech nische staat van zijn ver voermiddel. Aan de verlich ting om gezien te kunnen worden: een goede afstelling en een juist gebruik, zoals bij mist en sneeuwval het voeren van dimlicht, het NOG EVEN en het is wellicht wer zo ver: sneeuw, mist en gladheid; de tijd van defen sief rijden breekt weer aan - foto archief de stem aanslagvrij houden van de lampen. Pech kan worden voorko men door tijdige controle van het anti-vriesgehalte van het koelwater, anti vries in de ruitensproeier, goedwerkende ruitenwis sers, goedwerkende remmen en schokdempers, voldoende profieldiepte van de banden, een goede conditie van de accu. Als dan ondanks alle goe de zorgen de techniek het toch laat afweten, dan ver dient het aanbeveling de auto zover mogelijk van de rijbaan af te zetten en het obstakel aan te geven met een gevarendriehoek. Wil de automobilist op hulp wach ten dan heeft hij meer aan een plaid dan aan een draai ende motor, want uitlaat gassen zouden wel eens in de cabine kunnen doordringen. De folder spuit vanzelf sprekendheden, die elk wel denkend mens zelf kan be denken. Of de assuradeuren met de folder overbodig werk hebben verricht is de vraag. Tijdens elk slecht sei zoen blijken er hele volks stammen te zijn, die met de vanzelfsprekendheden geen rekening hebben gehouden. TlllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU RIJSWIJK - Dagelijks lopen heel wat auto's op parkeer plaatsen schade op. In de regel is de dader al lang vertrokken, voordat b.v. de deuk of de diepe kras in de carrosserie door de eigenaar wordt ont dekt. Niet alleen verontwaardigd, maar ook wanhopig wordt dan de reis naar huis ondernomen, waar men tot de ontdekking komt dat de bonuskorting op de auto-verzekering verspeelt wordt, wanneer de schade ge repareerd wordt. Een schade door een onbekende dader veroorzaakt, kost in de regel honderden guldens. Toch bestaat er in ons land een mogelijkheid om deze kos ten vergoed te krijgen. Voor deze, en andere noodgevallen, is namelijk al bijna 20 jaar ge leden het Waarborgfonds Mo- torverkeer in het leven geroe pen. Een overheids-instantie die gelijktijdig werd opgericht met de invoering van de ver plichte WA-verzekering voor motorrijtuigen in 1965. Iedere Nederlander kan een beroep doen op het Waarborg fonds, wanneer er problemen zijn rond de financiële afhan deling van een schade. Daar voor hoeft men geen extra premie te betalen, want in het geld dat men voor de eigen verzekering op tafel legt, zit een klein percentage dat ver- zekaars afdragen aan het Fonds; zo'n 10.- per premie. Op die manier komt jaarlijks rond 40 miljoen gulden in de kas voor 'onvoorziene zaken'. Het aantal claims bij het Waarborgfonds in Rijswijk ligt jaarlijks rond de 30.000; circa driekwart van de claims wordt toegewezen. Het gaat dan om schadeposten die ho ger zijn dan ƒ200.-; gaat het Fonds akkoord met een scha declaim van b.v. 275.- dan ontvangt men het volledige schadebedrag terug. Het Waarborgfonds kent dus geen „eigen risico". Als een parkeerschade wordt opgelopen, dan kan men voor een uitkering van het Waarborgfomnds in aanmer king komen als aan de volgen de zaken wordt voldaan: de schade moet veroorzaakt zijn door een motorrijtuig; vraag omstanders of omwo nenden dat ze dit gezien heb ben en noteer deze namen; laat de auto altijd op de par keerplaats staan en waar schuw de politie. De politie kan ook constateren dat de schade door een motorvoer tuig is veroorzaakt. Vraag om een procesverbaal of een aan tekening op het registratiefor mulier; u moet kunnen bewijzen dat de auto al geen schade had. Dat kan gebeuren door buren, vriend of vriedin. Echtgenoot, echtgenote, kinderen of ouders worden niet al getuigen gea- cepteerd; vraag daarna een vragen lijst bij uw eigen verzekering of bij het Waarborgfonds (Geestbrugkade 32, 2281 CX Rijswijk, Telefoon 070 - 90 66 83) aan en stuur het Europees schadeformulier in. Het Waarborgfonds kan ook te hulp worden geroepen wan neer men b.v. aangereden is door iemand die niet is verze kerd, door iemand die in een gestolen auto reed of door een (minderjarige) automobilist die niet over een rijbewijs be schikt. i 'ft' - DE ENGELSMAN Richard Noble is er in geslaagd om het 13 jaar oude wereldsnel heidsrecord op de mijl te verbeteren. Het record van 1002 kilometer per uur, dat sinds 1970 op naam stond van de Amerikaan Ga ry Gabelich, is in de afgelopen jaren al vele malen aangevallen, tot eind vorige maand zonder succes. Noble legde de mijl af met een snelheid van 1019 kilometer per uur. De geslaagde recordpoging werd ondernomen op een dro ge en vlakke rivierbedding waarin een 19 kilometer lange baan was uitgezet. Deze lengte was noodzakelijk om de Thrust II voldoende gelegenheid te geven om de top snelheid te bereiken op de mijl waar de of ficiële snelheidsmeeting plaatsvond. Het nieuwe record is vastgesteld aan de hand van de gemiddelde snelheid van twee pogingen die binnen één uur in tegengestel de richting moeten zijn uitgevoerd. Deze procedure is vasytgesteld door de FISA, de internationale federatie voor de automo- bielsport, die het record van Richard Noble ook officiéél heeft erkend. Met de geslaagde poging van Noble werd een periode van driejaar afgesloten waarin hij en zijn team zich volledig aan het Thrust II project hebben gewijd. De Thrust II werd ontworpen door John Ackroyd. De Rolls Rocye Avon 392 straalmotor op wielen woog bijna vier ton. De vierde antieke motorruil- markt wordt zaterdag 26 en. zondag 27 november in het Autotron in Drunen gehouden. Onder de 200 motoren bekende en onbekende merken als Har- ley Davidson, Indian, BSA, Norton, Ariël en AJS. De Amerikaanse auto-indus trie leeft weer. Na een aantal jaren van teruglopende pro- duktie, hebben de eerste 9 maanden van dit jaar een forse produktiestijging te zien gege ven. In de eerste 9 maanden zijn 4,871 miljoen auto's ver vaardigd en dat is 16 procent meer dan in hetzelfde tijdvak van 1982. Ook in Japan is de produktie weer toegenomen. De cijfers over het eerste half jaar van 1983 zijn thans bekend: totale produktie 3,567 miljoen perso nenauto's. In dezelfde periode van 1982 kwamen er 3,485 mil joen wagens van de montage banden. Begin oktober heeft de fa briek in Mulhouse de 100.000ste Peugeot 205 geproduceerd. De dagproduktie bedraagt thans 920 auto's; eind november moeten dat er 1000 zijn. Het dieselaandeel bedraagt thans 15 procent. In Engeland wordt de Rover Vitesse nu ook leverbaar met een automatische versnellings bak. De topsnelheid van deze wagen, waarvoor geen meer prijs wordt gevraagd, is ruim 210 km/u. General Motors overweegt een kleine personenwagens te gaan maken ter vervanging van de Chevette. Het project kan een miljard dollar gaan kosten en de produktie kan op zijn vroegst in 1986 beginnen. De nieuwe auto, nu al de 'Sa- turn' gedoopt, moet een aan vulling worden op de auto's die GM van de Japanse Isuzu en Suzuki afneemt. De Peugeot 305 GT heeft van de Association Francaise de la Presse Automobile, de veilig- heidsprijs 1983 gekregen. Het was de 14de keer dat de prijs werd toegekendin 1970 was de Citroen DS 21 Injection de eer ste winnaar. De Stellar, de nieuwe mid denklasser van Hyundai, heeft op de Londen Motor Fair, zijn Europese introduktie gehad. De wagen wordt voorzien van 1600cc en 1400cc Mitsubishi motoren en heeft een wielop hanging die uit de oude Tau- nus-serie bekend is. Na de Lada 2107 (de gemo derniseerde 1500 met wijzigin- gen aan de grille, kofferdeksel en achterlicht unit), zal over niet al te lange tijd ook een ge heel nieuwe Lada 2107 uit de Oosteuropese fabrieken ko men. Van de Seat Ronda 12 GL zijn een aantal opvallende wa gens in omloop. Importeur Nibhart Car B.V. heeft een se rie auto's voorzien van achter spoiler, stootsierlijsten, opval lende wieldoppen en o.a. de metallic-kleuren blauw, goud en zilver. Voor deze extra's, to taal f 1.225.-, hoeft de consu ment geen cent te betalen. De prijs van de „Star" Ronda 12 GL blijft f 15.395.-. DE afgelopen week is door Kluwer Technische Boeken de vijftiende editie van het jaar boek 'Autotest' uitgebracht. De oudste uitgave op dit ge bied in Nederland mag daar door nu wel als een stan daardwerk worden aange- De nieuwe uitgave van Kluwer Technische Boeken: 'Autotest 84' merkt. In 'Autotest 84' is dit jaat voor de eerste maal alle nieu we informatie volledig bij de desbetreffende merken opge nomen. Daardoor is de over zichtelijkheid een stuk verbe terd. Alles wat men nu wil weten aan technische gege vens, testen en produktinfor- matie, vindt men nu bij het merk zelf. 'Autotest 84' is zeer actueel. Zo is al het nieuws van de af gelopen IAA in Frankfurt in tegraal opgenomen. Verder heeft de nieuwe uit gave er een dimensie bijge- kregen door de nieuwe test formule, waarbij een aantal auto's in de populaire prijs klassen behalve de normale 'road-test' ook een technische test op de rollenmeetb'ank van de Autotechnische School in Driebergen heeft ondergaan. Ten opzichte van vorig jaar is 'Autotest 84' 25% dikker ge worden. Het boek telt dit jaar 500 pagina's. De verkoopprijs is 28,50. Het boek is verkrijg baar in boekhandels, auto shops en kiosken. GOUDA - Van de Maestro, de nieuwe vijfdeurs middenklas se auto van de Austin Rover Groep, zijn (voorlopig) zes verschillende uitvoeringen in ons land. Het volledig prijslijstje ziet er alsvolgt uit: de Special met 1275cc motor en 4-versnellingsbak gaat 16995.- kosten. Dit type is minder luxe en compleet uit gevoerd als de daarna volgen de versies. In technisch op zicht zijn er geen verschillen. de Maestro 1.3, het stan daardtype, eveneens met 1275cc motor en 4-bak, voor 17.995.-; de 1.3 LE, het zuinigste type met 1275cc en 3 E(conomie) versnellingsbak, voor ƒ18.995.-; de Maestro 1.6 L, met de grotere 1598cc R-serie motor en 4-bak, voor 19.695.-; de 1.6 HLS, eveneens met de 1598cc motor maar met een vij f versnellingsbak voor ƒ21.995.-; De snelste en sportiefste Maestro is de MG 1600. Ook deze wagen beschikt over een 1598cc motor met een 5-bak, waarvan de overbrengings verhoudingen dichter bij el kaar liggen. De prijs is ƒ25.995.-. Op tijd zult u ook in het week einde niet bij het doel van uw uit stapje arriveren. Hetgeen niet wegneemt, dat er toch nog wel het een en ander kan worden aanbe volen. Liefhebbers van antieke voertui gen kunnen van vandaag tot en met maandag 14 november hun hart ophalen in feestpaviljoen 'On der de Watertoren' in Steyl, in de Noord-Limburgse gemeente Tege- len (vrijdag 10 tot 24 uur, zaterdag en zondag 10 tot 22 uur,maandag 14 tot 22 uur. Penningen Onder auspiciën van de stichting 'Numismatica 1977' wordt zater dag en zondag van 10 tot 17 uur een munten- en penningenbeurs gehouden in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Voor modelspoorliefhebbers is er zaterdag van 10 tot 15 uur een ruil beurs in De Flint stadshal in Amersfoort. Smaken en geuren Onder de titel 'Speuren in smaken en geuren' brengt het Singer mu seum in Laren tot en met 11 de cember een tentoonstelling over een dertigtal aspekten van het rui ken en proeven (zondags 13 tot 17 uur, dinsdags tot en met zaterdags 10 tot 17 uur). Wandplaten Het Noordbrabants Natuurmu seum in Tilburg roept bij velen herinneringen aan de schoolban ken op met een tentoonstelling tot en met zondag 13 november van wandplaten van Koekkoek (week ends 13 tot 17 uur, overige dagen 10 tot 17 uur). Schilderijen, litho's, prenten en realia uit een periode van drie eeu wen vormen de bestanddelen van de tentoonstelling 'De kermis in de beeldende kunst' die tot en met 27 november is georganiseerd in mu seum 'De Wieger' in Deurne (weekends 14 tot 17 uur, overige dagen 13 tot 17 uur). Namaak in de kunst door de wen heen wordt tot en met 31 cember belicht in museum kenhal' in Leiden (zondags 13 17 uur, dinsdags tot en met zal dags 10 tot 17 uur). De nieuwste kunstvorm, de 'viii kunst', wordt tot en met 27 novi ber belicht op een tentoonstell in De Moriaan in Den Bosch dags tot en met zondags 13 tolgaar uur). EEN FRAGMENT uit 'Man, vr Ier). Van onze filmredactie 'RICH SEGAL is de uteur van de bestsel- 'Love Story', het oek dat ook als film een scenario ran Segal zelf) een estseller werd. Loepkunst De Haagse Kunstkring toont lol met 26 november in zijn g; aan de Denneweg in Den Haag: niaturen van leden van zijn afcfc lingen beeldende kunsten, arch tektuur en toegepaste kunsten Deze zogenaamde 'loepkunst staat uit werk waarvan de langs! zijde de tien centimeter niet over schrijdt (dinsdags tot en metzaï dags 11 tot 17 uur, maandags!! tot 17 uur). Autotron Het verzamelen van alles wat miniatuurauto's te maken heelln een rage aan het worden. Daaroj haakt het Autotron Drunen inms een ruilbeurs dit weekeinde van schaalmodellen, auto-emblema en nummerborden Er zijn tiend zenden voorwerpen aanwezig, waarvan op de foto slechts een zeer gering deel te zien is ok zijn derde roman 'Man, rouw, kind' werd door hem ebruikt voor het maken van en filmscript. Ditmaal is het ïema niet ziekte en dood, jaar een ander gegeven dat it tranen toe roert: De Verlo- :n Zoon. Een gelukkig getrouwde merikaanse professor en va- 1 er (Martin Sheen) ontdekt at tien jaar geleden uit een uitenechtelijke verhouding iFrankrijk een zoontje is ge- Dren. Zijn minnares van toen iet was overigens zijn enige ippertje) is inmiddels bij een ngeluk overleden. De man esluit, vervuld van plichtbe- if, het jongetje voor een va- antie in de VS uit te nodigen, naar hij verzuimt zijn eigen wee dochtertjes op de hoogte stellen van de ware identi- it van het joch. Zijn vrouw llythe Danner), die wel ordt ingelicht, heeft het er Van onze filmredactie De Parijse arabierenwijk Belleville moet een broei nest zijn van onderwereldfi guren, prostitutie en verdo vende middelen. De politie, die daar orde op zaken stelt, gebruikt net zulke wrede en wetteloze methoden als de penose zelf. Hoe geweldda dig en bloederig het er toe gaat, schildert Bob Swaim in 'La Balance'. Swaim, een 40-jarige an tropoloog, filmtechnicus en sinds 1971 cineast, heeft ver klaard in deze film een rea listisch en actueel beeld te geven van de politie in de Franse hoofstad. Als dat vrienden, uit ftetrijH mr lui w ft bm in porncn om ótmrf 'ALS ik groot ben, wil ik een Rolls Royce worden' i op de sticker op de achterruit van de 45 jaar oude Austin'*! Tom Newsome. Er zullen echter niet veel Rolls Royce'S'1! die de prestatie van de oude Austin geëvenaard hebben. weken reed Newsome er mee van het Engelse dorpje bourne naar de Australische metropool Melbourne. EC" van 37.000 kilometer die hem door 18 verschillende voerde. Op 17 oktober vorig jaar verliet Tom NewsomeW Melbourne om afgelopen weekend in het andere Melbo te arriveren. - foto Melbourne'"

de Stem | 1983 | | pagina 18