erinrichting Sluis nadert nu voltooiing Oostburg moet niet deel nemen aan DGD voor ►odmes Oranjebloem brengt boerenstuk lanenproject Goes geopend Oostburg wil steun voor aantrekken van vlasverwerkers KWESTIE BODEMONDERZOEK GASFABRIEK Bewegingsvrijheid burgemeester ligt nergens vast Ontzegging en cel voor Terneuzen* Ivoor voorstelling IWaterlanders PAGINA ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND politierappor Duumpje weer op excursie NIEUW VOORSTEL: jinterklaas- actie in Schoondijke Inzameling voor mensen in nood Schoondijke Borsele Ossenisse Lockefeer tart oordeel deskundigen VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 GOES - In de stationsresj ratie te Goes is een inM gepleegd. Via de toega ng-,u is men het gebouw binned komen. Er worden Voor gulden aan sigaretten, J wisselgeld en 200 gulden! een automaat vermist. Del cherche heeft de zaak in derzoek. Van ome correspondente MIDDELBURG - Vijf wci gevangenis, waarvan 2 wel voorwaardelijk en een rijd zegging voor de duur val jaar: dat was het vonnis de politierechter, conform! eis over de 37-jarige C.de J. j Terneuzen, die met dezesij zijn baan verder wel kan r geten. Maar De J. had het er.l meende politierechter mr. i mes, donderdag tijdens de ting in Middelburg, dan j wel naar gemaakt. Op 1 november van het j rig jaar was hij in Ternei aangehouden, terwijl hij j auto bestuurde met een al] holpromillage van 2.09. Op 10 februari van dit ja was het weer raak: De J toen zoveel op (2.42), dat met een black-out in de b van de weg belandde. „U was na die eerste I een gewaarschuwd man", dus mr. Nomes, „met uw vé-omstandigheden kan rechtbank nu geen rekenl meer houden". De 32-jarige J.M. uit neuzen, behield zijn rijb wel, voor zover het zijn wi betrof. Hij werd nameij veroordeeld tot 2 weken! vangenis en een jaar vdj waardelijk met de bijzon voorwaarde, dat hij een j] lang tijdens de weeke geen motorvoertuig mag I sturen. Van onze correspondent «DIS - De grootscheepse herinrichting van het Sluise Ldscentrum nadert nu zijn voltooiing. De herstrating van L voornaamste winkelstraten js achter de rug, terwijl vorige week is gestart met de ingrij- itnde renovatie van het Wal- plein. Daar zal, zoals gemeld, ook een plaatsje worden inge ruimd voor het borstbeeld van de bekendste Sluizenaar, woordenboekenman J.H. (Dik ke) van Dale. Hoewel de werkzaamheden een week achterlopen op het schema, wordt toch verwacht dat het karwei voor het eind van het jaar kan worden afge rond. Op dit moment kan nog geen j uiste indruk worden ge vormd over het winkelcen trum 'nieuwe stijl', omdat de aankleding met banken, bloembakken en parkeersme- ters nog moet plaatsvinden. Ondanks het oerwoud van gebods- en verbodsborden wordt er nog steeds driftig ge parkeerd op plaatsen waar dit straks verboden zal zijn. Al met al is echter wel duidelijk dat de Sluise binnenstad door de renovatie een stuk aantrek kelijker is geworden voor het winkelend publiek. De smalle trottoirs zijn verdwenen en de voetganger krijgt nu alle ruimte. Ook voor de gehandi capten is het nu mogelijk zich zonder problemen te verplaat- Het herinrichtingsplan heeft in totaal zo'n twee mil joen gulden gekost, waarvan de helft is bijgedragen door het rijk. Een ander gedeelte kan door de gemeente wegens achterstallig onderhoud wor den afgeschreven. Verwacht wordt dat het Sluise bedrijfs leven met nieuwe initiatieven zal inspelen op de verbeterde situatie. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De West-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje houdt zondag een excursie naar het Westerschelde-schor tussen Hoofdplaat en Nummer Eén. Vertrokken wordt om 9 uur vanaf het gemaal bij Nummer Eén onder lei ding van Petrus van 't Westeinde. De aandacht zal vooral uitgaan naar de diverse vogelsoorten die het schor bevolken of het als hun jachtgebied beschouwen, zoals vel- duilen, fraters, smelle- kens en valken. Oostburg lokt botsing uit met de provincie OOSTBURG - Het Oostburgse lijk verplicht zou worden ge- college van B en W heeft het steld. „Bij navraag is ons ge- Van onze correspondente CHOONDIJKE - De Schoon lijkse winkeliersvereniging or Eendracht Sterk (DES) Ltart morgen een Sinterklaas- letie, met als inzet een hoofd prijs van 1000 gulden en vele waardevolle artikelen. Er nemen 15 winkeliers aan lie actie deel en voor elke vijf pulden die in deze zaken wordt esteed ontvangt men een gra- |is lot. De actie duurt tot en net 5 december en een dag la- er zullen in zaal Wijffels de «innende nummers bekend [«orden gemaakt. Voor de jeugd tot en met 12 paar wordt een etalage-wed- ftrijd gehouden. Wedstrijdformulieren kun- kien bij een aantal midden panders worden opgehaald, erwijl de oplossingen tot vrij- 2 december moeten wor- |den ingeleverd bij de NMS Spaarbank. Een dag later f'olgt de trekking van de prij - fen in aanwezigheid van de pint en zij n knechten. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg wil in de kwestie van het nader bo demonderzoek op het terrein van de voormali ge gasfabriek een frontale botsing uitlokken met het provincie-bestuur. Hierdoor moeten GS tot stappen worden gedwon gen, waartegen de gemeente dan weer in beroep kan gaan bij de Raad van State. eerdere voorstel tot deelname (onder voorwaarden) aan een Districts Gezondheidsdienst in Zeeland laten vallen. De ge meenteraad krijgt nu het ad vies om maar af te zien van deelname. Reden voor de ommekeer is het duidelijke 'nee' dat de wel zij nscommissie heeft laten ho ren en de over het algemeen negatieve houding van de raadscommissie voor finan ciën. Enkel welzijnswethouder J. Vergouwe blijft het aan- vankelij ke voorstel trouw. Aanvankelijk had het colle ge gemeend maar tot toetre ding te moeten adviseren, om dat verwacht werd dat deel name op korte termijn wette- )rrespondente riei had de 32-jarige XXÉjU werkgever in een café A Off Ivtlclltdl »et de woorden „ik steel» <- Van onze correspondent WATERLANDKERKJE Voor de toneeluitvoe- I ring van toneelclub De I Waterlanders uit Water landkerkje, die vanavond om 19.30 uur in het dorps huis te Waterlandkerkje begint, zijn nog steeds I kaarten verkrijgbaar. De kaarten kosten vijf gulden per stuk. Ook morgenavond, zaterdag, wordt een uitvoering ge houden, maar deze voor stelling is al volledig uit- Wkocht. Het toneelstuk 'Alle- I daagse dingen' wordt op- I gevoerd in het Zeeuwsch- I Vlaamse dialect. Alles bij elkaar een roml lige toestand, aldus J.'s vet] diger mr. Boogaard, en deze conclusie kon de re bank zich helemaal verenijj gen. „Een mooi stelletje bij! kaar", zo concludeerde pol| rechter mr. Nomes, die de i] conform de eis veroorde tot 8 weken, waarvan 3 wel voorwaardelijk en 6 maan] ontzegging van de rijbevo heid. AXEL - Maandag 14 en dl dag 15 november wordlj Axel en Zuiddorpe een klei ginzameling gehouden 'mensen in nood'. In Zuiddorpe kan men sjj len kwijt in het portaal valj kerk, in Axel in de naast de r.-k. kerk in den straat. Inleveren kan v maandagmorgen 8.30 tot dagmiddag 13.30 uur. De eerste zet van B en W is het voorstel aan de gemeente raad om niet in te gaan op het verzoek van Gedeputeerde Staten, een krediet van ruim 45.000 gulden beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van een nader saneringsonderzoek op het gas-terrein. Zoals bekend heeft het col lege tot tweemaal toe gewei gerd een dergelijk voorstel zelf te presenteren, omdat men zich op het standpunt stelt dat een dergelijk onderzoek, even tueel gevolgd door een peper dure sanering, niet noodzake lijk is. De tijdens het eerste onderzoek aangetroffen hoe veelheden gif waren dermate gering, dat van een gevaar voor a,, volksgezondheid geen sprake zou zijn. Wanneer de raad zich vol gende week donderdag achter het college stelt (en alle teke nen wijzen daar op), dan heeft het provincie-bestuur de be voegdheid om het gevraagde krediet van 45 mille zelf op te voeren op de Oostburgse be groting. Maar tegen deze in greep kan de gemeente dan weer in beroep- gaan bij de Raad van State. „En dat zullen we dan ook zeker doen", aldus burgemeester C. Spijkerboer. Gevaar Oostburg zal zich dan be roepen op de Interimwet Bo demsanering, waarin wordt voorgeschreven dat een nader onderzoek pas verplicht kan worden gesteld, wanneer er sprake is van 'ernstig gevaar' en van 'dreiging op korte ter mijn'. Volgens Spijkerboer kunnen GS dat onmogelijk waarmaken, omdat de aange troffen verontreiniging al tientallen jaren in de grond zit en nog nooit enige schade heeft aangericht. „Er is dan ook onvoldoende reden om ge bruik te maken van een nood procedure als de interimwet, die speciaal in het leven is ge roepen voor gevallen waarbij een aanpak op zeer korte ter mijn nodig is", meent de bur gemeester. Daarbij komt, aldus het ge meentebestuur, dat GS in feite buiten hun boekje zijn gegaan door het nader onderzoek dwingend voor te schrijven, zonder dat vooraf enig overleg met Oostburg heeft plaatsge vonden. Het nieuwe onderzoek plus een sanering van het ter rein gaat de gemeente onge veer twee ton kosten. PZEM Een poging van B en W om deze kosten eventueel te ver halen op de PZEM, de exploi tant van de voormalige gasfa briek, is in eerste instantie mislukt. In antwoord op een verzoek in die richting laat de PZEM-directie laconiek we ten: „Wij doen onze reserves op een andere manier ten goe de komen aan de gebruikers". Het ministerie van Volksge zondheid, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft Oostburg meegedeeld dat de landsavo- caat is ingeschakeld om uit te zoeken of de PZEM verant woordelijk kan worden ge steld voor de kosten van een eventuele sanering. Het Oostburgse standpunt dat de saneringskosten bij bo demverontreinigingen teveel worden afgewenteld op de ge meenten, wordt ondersteund door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. In de recente VNG-nieuwsbrief wordt gesteld dat de wetge ving op dit punt (per geval 10 gulden per inwoner plus 10 procent van de resterende kos ten) wel erg bezwaarlijk is voor de gemeenten. Volgens de VNG zou het rijk een groter aandeel voor zijn rekening moeten nemen. van de gemeentelijke „Dit is geen nota over clu&'j buurthuiswerk, maar een! zuinigingsnota die onder IJ1 la thuishoort". Inhouden* organisatorisch ramme" stuk volgens hem aan kanten. Beroepskracht Guido caer benadrukte gisteraj| de onzekere positie van«| medewerkers van de Stic j Het is nog maar de v1'33®, straks bij het door de gen te op te zetten nieuwe D sociaal cultureel werk 't slag kunnen. En even g de onzekerheid ovei wachtgelden bij ontslag' Wethouder J. van beperkte zijn rol op de zitting vooral tot die va hoorder, al merkte hi). lijk geirriteerd, wel op door een negatieve br' het totaalstuk heeft geke 71 Van onze correspondente '"ES - Door de startklep van de nieuwe fietscross- •*an op het recreatieterrein De Hollandsche Hoeve te ,«oes neer te laten en zodoende de baan vrij te geven Por de jeugd van de Nederlandse Fietscrossclub, ver achtte wethouder drs. J. Dijkgraaf gisteren de ope- g®"1? van het werkgelegenheidsproject Hollandsche IHOGva de Bevelandse fietscrossertjes een rondje over de baan en nam de heuvels en de bochten technisch zeer verantwoord, maar snakte opmerkelijk meer naar adem toen hij over de finish stoof dan zijn jeugdi ge opponenten. De wethouder bracht dank aan alle medewerkers van het project en sprak de hoop uit dat door verdere uitbreiding van de recreatieve mogelijk heden, bijvoorbeeld het aan leggen van een plein met daaromheen onderkomens waarin oude ambachten kun nen worden beoefend, men tot "S"""- een blijvende werkgelegen- Urs. Dijkgraaf maakte met heidsvoorziening kan komen. Intocht Sint - Sinterklaas en zijn Pieten houden zaterdag 3 december hun intocht in Schoondijke. De Goedheilig man en zijn gevolg zal aan de rand van het dorp worden op gewacht door een delegatie van de middenstandvereni ging Door Eendracht Sterk (DES). In een open auto en voorafgegaan door de muziek vereniging OKK start dan om 13.30 uur de rondgang. Na een stop op de Brink, waar een show wordt gegeven door OKK, volgt dan om 14.30 uur de ontvangst van de Sint in zaal Wijffels. Daar worden de prijzen van de etalage-wed strijd uitgereikt. Een scène uit het stuk. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Sluise rederij kerskamer De Oranjebloem komt in de tweede helft van deze maand met een vijftal uitvoeringen van het boe renstuk 'Het meisje met het leeuwenjong'. Een spel van het land in drie bedrijven, dat wordt geregisseerd door Piet Bruggeman. Het stuk speelt zich af op en om boerderij De Zonne- hoeve, waar allerlei verwik kelingen plaatsvinden. Er doen tien acteurs mee, maar de hoofdrollen zijn wegge legd voor Bram Cambier (de boer), Bram Basting (zijn vader), Emmy van Hijfte (de dochter) en Herman Bakker (de ontslagen knecht). 'Het meisje met het leeu wenjong' gaat dinsdag 15 november in première tij - - FOTO DE 8TEM/C0R J DE BOER dens de feestelijkheden rond het 70-jarig bestaan van het Sluise verzorgingstehuis Rozenoord. Vrijdag 18 no vember volgt een uitvoering in 't Zoute Vestje te Sluis, dinsdag 22 november in De Uitkomst te Breskens, vrij- 'dag 25 november in D' Ouwe Schole te Retranchement en tenslotte op donderdag 1 de cember in Coensdike te Aar denburg. De laatste drie opvoerin gen staan overigens nog niet helemaal vast. Een actrice van De Oranjebloem is plot seling geveld door geelzucht en moest vervangen worden, terwijl een acteur elk mo ment kan worden opgeroe pen om een operatie te on dergaan. „We hopen echter dat we ons programma nog net kunnen afwerken", al dus regisseur Piet Brugge man. bleken dat dit nog helemaal niet zeker is", aldus burge meester C. Spijkerboer. „We zijn de laatste jaren wel meer gefrustreerd door allerlei toe zeggingen van het rijk, die la ter louter luchtballonnen ble ken te zijn". De raad beslist volgende week donderdag over het al dan niet toetreden tot de DGD. Burgerlijke stand - Geboren: Kasper Veen, Piet-Jan Duijn- kerke, Leuntje Lukasse, Abi- gaël Westerbeke, Maarten van de Plasse, Joeri Weststrate, Stefanie Kramers, Bert Alle- mekinders, Evelien Priester, Werner de Jong, Maria Baaij- ens, Jacoba de Witte, Leuntje de Kok, Priscilla Boonman, Pascalle Paree, Barre Verker- ke, Marinus Elenbaas, Wido Snikkers, Leroy Wehmuller, Leon Verhage, Roel Snoeijers, Joanna Peeters, Wouter de Witte, Christiaan Mol, Pieter Schipper, Hans Lang, Johan nes Hoondert, Marinus de Vis ser, Marinus Verbrugge, Men Wong, Niek Scheidema. Ondertrouwd: Marinus van Doorn en Adriana van de Vel de, Izaak de Korne en Pieter- nella Lukasse, Johannes van Antwerpen en Elizabeth Han- newijk, Cornells Boot en Jo hanna Grim, Corneiis Bosse- laar en Eggiena Wisse, Willem de Leeuw en Marion Cheng Cho Van, Andries de Kok en Cornelia van den Ende. Getrouwd: Johannes Ruis- sen en Maria Boonman, Jan Allemekinders en Hendrika de Waal, Petrus Bek en Jeanet Wouterse, Hubertus Bek en Jobina Steijn, Catharinus Schrijver en Wilhelmina de Visser, Marinus van Doorn en Adriana van de Velde. Overleden: Pieter Servaas, Bastiaan Remijn e.v. C. van 't Westeinde, Corneiis Steenbak ker e.v. A. Looij, Petrus Ver- bart e.v. E. de Vos, Corneiis van Zweeden e.v. E. Keim, Corneiis Janse e.v. E. van der Made, Jan Goedegebure e.v. K. Goetheer, Giljaam van Dam- ma w.v. J. Nieuwenhuijze, Jan Neijjer e.v. C. Vermeulen, Joannes Claessens e.v. L. Cos- termans, Maria Raas e.v. L. Vermue, Corneiis Minnaard e.v. T. Reinhoudt. Kaarting - Zaterdag 12 no vember houdt kaartclub Ons Vermaak een prijskaarting in herberg Ossenisse. De aan vang is 14.30 uur en gewaar borgd zijn 40 kg harsten. De uitbater van de herberg zal wegens de opening van zijn zaak nog enige extra prijzen beschikbaar stellen. Zondag is er in herberg Ossenisse een gaaibolling, aanvang 14.00 uur. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Hoewel het toerisme voor Oostburg de be- langrijkse bron van werkgele genheid blijft, zou de gemeen te graag steun krijgen van de provincie om verwerkingsbe drijven voor vlas en aardap pelen aan te kunnen trekken. Dit schrijven B en W van Oostburg in een reactie op het concept sociaal-economisch beleidsplan van de provincie Zeeland. Volgens het college zijn er mogelijkheden in de gemeente voor bedrijven die zich richten op het vervaardi gen van halffabrikaten vlas en aardappelprodukten. Oostburg wil de komst van dergelijke bedrijven stimule ren en verzoekt daarbij de vol ledige medewerking van de provincie. „Zeker voor de vlasbewerking zijn er hier goede kansen", zegt wethou der A. de Feijter. „De vraag naar vlas en vlasprodukten neemt toe en daarom zou het goed zijn dat Zeeuwsch-Vlaanderen zijn oude naam als vlas-gebied weer zou pogen terug te krij gen". Ook de landbouworgani saties onderschrijven dit standpunt, aldus de wethou der. In de Oostburgse reactie op het beleidsplan wordt ook ge wezen op de zeer hoge zuive ringsheffing van het water schap 't Vrije van Sluis, het hoogste tarief van heel Neder land. „Een ongunstige vesti gingsfactor", concluderen B en W. Ze vragen het provinciebe stuur dan ook of er vooral voor de Breskense visverwerkings- bedrijven niet een oplossing kan worden gevonden. Gedacht wordt daarbij aan het verlenen van toestemming aan deze ondernemingen om het spoelwater dat uit zee wordt betrokken ook weer te rug te lozen, zonder tussen komst van de zuiverings-in- stallaties. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"i»i»ii"i»""i"i"iii g het kader van dit project l,er<ien de kinderboerderij en 18 êrote schuur opgeknapt en I ?n een invalidentoilet voor- IdpfsPeeltuin ingericht en -'iKtscrossbaan aangelegd. Chef beplantingen van de jwieente Goes, Wil de Ko- 1 "8, die het project opleverde, I, °eg een groot applaus voor l,s e'f jongeren die in het ka- I r van de wer-kverruimende aatregel hebben meege- I erkten voor de achttien vrij- %ers die met behoud van Ithl ns eveneens zeer en~ I nlast er tegenaan waren HOE VER kan een burgemeester gaan voordat hij van zijn taak wordt ontheven? „Dan moet-ie wel dronken en naakt de straat oprennen,roept een Kamerlid lachend. Burgemeester Lockefeer van Aardenburg heeft dat nog niet gedaan, maar lijkt er niettemin op uit de gremen van de bewegingsvrijheid van de modale burgemeester persoonlijk nader te verkennen. Na bestuurlijke perikelen die tot op het bureau van de minister belandden, liggen er bij de rechter nu weer (nog onbewezen) aanklachten over een sexuele ontsporing en valsheid in geschrifte. De Stem peilde wat meningen van deskundigen, die - los van wat er in Aardenburg wel of niet aan de hand is - hun mening gaven. Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Eén ding is ze ker: als het om een voordracht voor ontslag gaat, zal de mi nister niet over één nacht ijs gaan. Het ontslag van een bur gemeester is bovendien geen eenmans-beslissing. Daar hebben veel mensen een be langrijke stem in. Bijvoor beeld de betrokken gemeente raad en zeker ook de Commis saris van de Koningin in de betrokken provincie." Dat zegt - sprekend over de meest ernstige consequentie die misdragingen van een bur gemeester kunnen hebben - de woordvoerder van minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) die zich met aangelegen heden van binnenlands be stuur bezighoudt. De vraag hoe het gedrag van een willekeurige burge meester moet worden beoor deeld en welke consequenties eenmaal bewezen misdragin gen kunnen hebben, komt voor hem niet onverwacht. De Stem wordt - zeker in deze dagen - ook op het ministerie stuk ge lezen. Verwikkelingen als die in Aardenburg komen nu een maal niet vaak voor. „Hoog stens eens in de paar jaar. Na tuurlijk gebeurt het wel vaker dat er een burgemeester over de schreef gaat, maar meestal (en nu schiet de woordvoerder in een onbedaarlijke lach) wordt dat met de mantel der liefde bedekt." Indringend Humor: de woordvoerder van Rietkerk is niet de enige in Den Haag die - nu Locke feer ook de landelijke pers haalt - nogal eens een be smuikt gegrinnik laat horen. Piet van der Sanden, burge meester-specialist van de CDA Tweede Kamerfractie, doet er niet aan mee. Hij is zichtbaar ongelukkig met de vette krantenkoppen over Lockefeer. „Ik zou het altijd betreu renswaardig vinden als een burgemeester op een dergelij ke manier in opspraak komt. Maar nu het een partijgenoot betreft vind ik het natuurlijk des te betreurenswaardiger." Zeker totdat de rechter uit spraak heeft gedaan wenst Van der Sanden ervan uit te gaan dat alle beschuldigingen tegen Lockefeer iedere grond van waarheid missen. „Maar laten we even aannemen dat de rechter dat ook uitspreekt; het blijft toch een uiterst be roerde situatie." Zo'n stigma - Van der San den geeft dat grif toe - ver werf je je niet zomaar. Maar in de tien jaar dat hij nu de burgemeestersbenoemingen in zijn portefeuille heeft, heeft het CDA-Kamerlid ook nog niet eerder zoveel verdacht makingen rond de persoon van één burgemeester meege maakt. Zijn PvdA-collega Piet Staffelen, die zich nog twee jaar langer met benoemingen van burgemeesters bezig houdt, kent evenmin een pre cedent. „Het komt wel eens vaker voor dat een burge meester zich zodanig mis draagt dat het vervullen van het ambt niet langer wenselijk wordt geacht. De betrokkene blijft dan in de regel zitten tot dat hij moet worden herbe noemd (voor Lockefeer is dat volgend jaar aan de orde - red.). En als dat tijdstip nog te ver in de toekomst ligt, volgt er een indringend gesprek, waarin de betrokkene wordt duidelijk gemaakt dat hij om gezondheidsredenen beter kan opstappen. Dat is de enige ma nier waarop zo iemand de eer aan zichzelf kan houden. En ik ken geen burgemeester die aan zo'n oproep geen gehoor heeft gegeven." T erughoudend Beide Kamerleden en ook de woordvoerder van Rietkerk benadrukken dat er geen vaste gedragsregels zijn waaraan het optreden van een burger vader kan worden getoetst. „Bestuurlijke problemen," zegt de man van het ministe rie, „komen we 'vaker tegen. Het kan zover gaan dat een burgemeester niet te handha ven is. In overleg wordt hij dan weggepromoveerd of wordt hem geadviseerd met ziekteverlof te gaan, afhanke lijk van wie de problemen heeft veroorzaakt. Maar ook in zulke gevallen geldt dat de minister zich zeer terughou dend opstelt. Hij baseert zich dan vooral op adviezen van de raad en van de betrokken Commissaris der Koningin. Vooral diens oordeel weegt zwaar." Van der Sanden tenslotte: „Burgemeesters zijn ook maar gewone mensen, en dus kun nen ze ook de fouten maken die gewone mensen maken. Geruchten daarover heb ik de afgelopen tien jaar vaak ge noeg gehoord, maar met ver dachtmakingen - mogelijk valse verdachtmakingen - is niemand gediend. De zaak in Aardenburg is nu nog volop sub judice (onder de rechter). Laten we dat maar afwach ten."

de Stem | 1983 | | pagina 15