illen. Vriendelijke actie bibliothëken _bjjde S EN MINISTER: TE HOOG INGESCHAALD BESTEM j LOOS ALARM BIJ GRENSOVERGANG SAS over üan GS l a op zet de ehopznkop' Plan inval restaurant was maandag al bekend Prins Bernhard reikt verzetskruisen uit VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 en het meest in amd fmancie- activiteiten en gefinancierd rscheiden van van haar 'ensten worden e doeken, ek. Dan is ook Amro Bank «j-i -WEDSTRIJD JDHEID. ONDERZOEK RIJKSRECHERCHE Kroongetuige blijft bij beschuldigingen VER WIKKELINGEN LOCKEFEER-ZAAK Geld provincie voor verplaatsen Cruson Coatings Leegloop uit douanekantoor na bommelding Knal bij Dow in Terneuzen Verdwenen I inventaris I EJderschans f teruggevonden A5 VAN ZEELAND DEELNEMERSFORMULIER ELNEMERSFORMULIER tNAVALS-KRAKERS WEDSTRIJD ichrijf ik in voor deelname aan de rvals-krakers Wedstrijd. Daarmee 'eval recht op toezending van een speelde en gratis Maxell cassette, taijn zelfbedachte tekst en melodie aavalslied op met een Maxell uur deze, samen met de eelnemersformulier in een lenvelop naar: Netherlands) b.v., Postbus 71304, isterdam. Ik doe dat vóór 1-12-1983. AARDENBURG - De kroongetuige in de Locke- feer-zaak blijft voor de volle honderd procent staan ach ter de beschuldigingen aan het adres van de Aarden- burgse burgemeester, zoals die zijn verwoord in de brief die ex-wethouder J. de Rid der en D'66-voorzitter W. IV'estphaal hebben gestuurd aan de commissaris van de koningin. De uitbaatster van het restaurant, waar op 5 okto ber de affaire zich voltrok, ■heeft dit gisteren verklaard tegenover een onderzoeks team van de rijksrecherche. „Natuurlijk heb ik de be schuldigingen gehand- haafd", deelde ze gister avond mee. „Ik heb dit alles niet gezocht, maar ik ben tenslotte geen leugenaar ster". De belangrijkste beschul digingen zijn, dat burge meester Lockefeer zich gro ve handtastelijkheden zou hebben veroorloofd tegen over de vrouw en haar later oneerbare voorstellen zou hebben gedaan. „Als ik er niet op in ging zou hij er voor zorgen dat mijn zaak zou worden geslo ten", aldus de verklaring. De twee metgezellen van Loc kefeer, wethouder R. van de Wijnckel en directeur Eversdij k van openbare werken, hebben inmiddels laten weten niets te hebben gezien of gehoord. Ook de rekening-affaire is uitgebreid ter sprake ge komen, maar daarover wil de de getuige gisteravond geen mededelingen doen. Overigens komt binnen kort weer een vroegere 'Aardenburg-zaak' in de pu bliciteit. Woensdag 30 no vember zullen voor de Mid delburgse rechtbank de plei dooien worden gehouden in het civiel proces, dat door de 88-jarige Pieter de Boer uit Drachten is aangespannen tegen burgemeester Locke feer. Doel: teruggave van het carillon dat in 1979 door de hoogbejaarde Fries aan de gemeente Aardenburg is geschonken. HST;Y Van een onzer verslaggever! AARDENBURG - Het plan voor de politie-inval die woensdag is uitgevoerd in het restaurant, waar burge meester W. Lockefeer en twee medewerkers op 5 ok tober een drinkgelag zouden hebben aangeheven, was maandagavond al bekend bij diverse mensen in de ge meente Aardenburg. Daardoor acht ex-wet- houder J. de Ridder -zelf die avond ook al op de hoogte gebracht- het vrijwel uitge sloten dat enkel de politie autoriteiten bij de voorbe- reiding betrokken zouden zijn geweest. „Ik werd tele fonisch ingelicht door iemand die vertelde dat de inval al had plaatsgevon den", aldus De Ridder. „Er werd mij toen ook al verteld dat gezocht zou worden naar een deel van de verdwenen inventaris van restaurant De Elderschans". Ook de uitbaatster van het restaurant, de kroonge tuige in de hele affaire, blijft er bij dat de inval van woensdagavond een duide lijke poging tot intimidatie was. „Maar na het gesprek dat ik nu met de rijksre cherche heb gevoerd ben ik niét meer bang voor sanc ties", liet ze gisteravond we ten. „Ik kan elk moment van de dag of de nacht contact opnemen, wanneer ik weer onder druk wordt gezet". De groepscommandant van de rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, ad judant E. Louwerse, houdt staande dat burgemeester Lockefeer op geen enkele manier betrokken is geweest bij de plannen voor de inval. „Het was absoluut toeval dat we daar zijn binnenge gaan vlak voor die mevrouw zou worden ondervraagd door de rijksrecherche", al dus Louwerse. „We hebben ons vooraf niet gerealiseerd dat zij de inval op een derge lijke manier uit zou leggen". Gein een te top Hontenisse krijgt te veel salaris Van een ozer verslaggevers HONTENISSE - De burgemeester, gemeente secretaris en drie diensthoofden van Hontenis- hebben de afgelopen jaren te veel salaris gekregen. Gezamenlijk krijgen zij per maand gulden meer in hun loonzakjes dan nodig was. Gedeputeerde Staten van Gevolg is dat de begroting 1983 nog steeds niet is goedge keurd. In de vorige raadsver gadering werd geprobeerd de ze impasse doorbroken door een trucje: een begrotingswij ziging waarin de juiste sala risschalen waren opgevoerd, nxj-yr Zodoende zouden GS de bego- f V OVOT ring 1983 alsnog kunnen goed keuren. Om de ambtenaren toch hun huidige salaris te laten behou den moest vervolgens een nieuwe begrotingswijziging worden voorgesteld waarin de oude salarisschalen weer zou den zijn vermeld. Staten van Mand en de Minister van nenlandse Zaken zeggen lat de vijf ambtenaren te hoog ijn ingeschaald. Op het ge- leentehuis wordt deze stel ling betwist. Vervolg van pagina 1 Gedeputeerde Staten accep teren in de ogen van de FNV al gemakkelijk dat Zeeland ran de landelijke overheid te «einig middelen krijgt. Men mist in de opsomming van ItMfdkeuzes de gunstige mo- Stlijkheden voor allerlei vor- Ben van energie-opwekking in Zeeland. Verder pleit de FNV voor samenbundeling van de srschillende provinciale Mdsen voor sociaal-econo misch beleid. De FNV wil dat iphet gebruik van die fondsen taicht wordt gehouden door M orgaan waarin ook werk levers en werknemers verte- Senwoordigd zijn. Dat orgaan zou als knoop punt moeten fungeren en ver een ontwikkelingsfunctie, wnsultatie- en adviserings- ogelijkheden moeten krij sen. „De vage, niet duidelijk te sen ambtelijke voorbe reidingsgroepen met onduide- 'ijke bevoegdheden dienen te 'erdwijnen." De FNV vindt verder dat de hante vermogenspositie' van Ct' PZEM niet alleen gebruikt ■toet worden voor tariefsver dingen, maar deels ook voor N gerichte stimulering van Zeeuwse werkgelegenheid, tenslotte wordt gevraagd in j* nota ook aan te geven wel- <e nieuwe onderwijsvoorzie- ""tgen Zeeland nodig heeft *1 de kloof tussen het onder kus en de arbeidsmarkt te "erkleinen. jya.ADVQOB ZUOWEST NEDERLANQ Kantoren 'p Temeuzen, Hulst en Goes, cessen en telefoonnum- m»s op pagina 2. Redactie Jerneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Jan Jan- (Plv. chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen wrt). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. ^icepunten Jwsterzande: mevr. Neve, Alexanders*. 4, 01148- 'd»ertentie-expl. ^Pecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Deining Achter de schermen is in politiek Hontenisse inmiddels een flinke deining ontstaan. Omdat de 'regerende' fracties (lijsten Roctus en Mangnus) de kwestie nogal zwaar opnemen werd in de politieke wandel gangen vorige raadsvergade ring flink wat vuurwerk ver wacht. Dat bleef uit omdat de twee fracties op dat moment vleu gellam waren. Door afwezig heid van raadslid J. Everaert kon geen raadsmeerderheid geformeerd worden en durf den de 'regeringspartijen' een voorstel om de salarissen te rug te brengen niet te riske ren. De hele discussie rond de salarissen is inmiddels uit de openbaarheid getrokken. Bin nenkort buigen alle fractie voorzitters zich erover. Ver wacht wordt dat de 'rege ringspartijen' proberen de op positie achter hun manoeuvre te krijgen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De provincie Zeeland heeft de gemeente Oostburg bijna 240.000 gulden toegekend in de kosten van verplaatsing van Cruson Coa tings BV in Breskens. Gede puteerde Saten hebben wel enkele voorwaarden aan de bijdrage verbonden. Zo moet de gemeente ervoor zorgen dat het bedrijf in zijn geheel wordt verplaatst naar het industrieterrein Deltahoek in Breskens. Op die plaats moet het bedrijf beschikken over de benodigde milieu-ver gunningen. Een derde voorwaarde is dat op de huidige vestigings plaats van Cruson geen mi- lieu-hinderlij ke activiteiten meer plaatsvinden. Bovendien moet de gemeente zo spoedig mogelijk de bodemverontrei niging op het oude Cruson- terrein aanpakken en een plan maken waarin een nieuwe be stemming aan het huidige ter rein wordt gegeven. De subsidie is toegekend op grond van de bijdrageregeling sanering milieuhinderlij ke be- drijven in de woonomgeving. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Onge veer dertig Nederlandse en Belgische douaniers heb ben gistermiddag in Sas van Gent een uur lang noodgedwongen hun werkzaamheden gestaakt na een bommelding. De rijkspolitie ontruim de tegen drie uur in allerijl het internationale douane kantoor op de westelijke grensovergang na een tele foontje dat bij de Terneu- zense gemeentepolitie was binnengekomen. Hoewel onmiddelijk werd gedacht aan loos alarm wilden de autoritei ten geen risico's nemen. Een onderzoek door de ter plaatse bevoegde Belgische rijkswacht wees na een klein uur inderdaad uit dat er nergens een bom was te vinden. Intussen had de rijkspo litie de wegen naar de grensovergang geblok keerd. De meeste automo bilisten kregen het advies gebruik te maken van de oostelijke route, via de Tractaatweg. Noemenswaardige op stoppingen deden zich niet voor. Ongeveer tien vrachtauto's kwamen met enige vertraging de grens over. Uit de telefonische mel ding kon de politie niet op maken wat de bedoeling was van de 'grappenma ker'. Een verband met de stiptheidsacties van onder andere douaniers legde hij in ieder geval niet. „Dat leek ons trouwens ook on waarschijnlijk, want er is hier nauwelij ks vertraging door acties" zei de Zeeuws- vlaamse douanechef G. Kosten, toen iedereen al weer rustig achter zijn bu reau zat. Hoewel de douaniers 'leuk anders vonden' rea geerden ze over het alge meen lakoniek op de bom melding. En het mooie weer veraangenaamde het gedwongen buitenverblijf aanzienlijk. Opgeluchte politiemensen, nadat gebleken is, dat het bomalarm vals is. |llllllllllll!lllllllllllllllllllllllillllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllU fIij j leverde evenals in Wa- In schuur Rapenburg terlandkerkje niets op. i Zowel de schuur als het restaurant en het café MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheken doen vandaag op vriendelijke wijze mee aan een lande lijke actiedag tegen de drastische rijksbezuinigin gen op het bibliotheek werk. In andere delen van het land zijn vandaag veel bi bliotheken voor het pu bliek gesloten. De Zeeuwse instellingen niet. Zij pro beren het publiek op de hoogte te brengen van de plannen van de minister en de gevolgen daarvan. Daartoe worden pamflet ten uitgereikt. De jeugd krijgt kleurplaten mee naar huis. In Amsterdam wordt vandaag een demonstra tieve optocht gehouden. Volgende week behandelt de Tweede Kamer de be- zuingingsplannen van mi nister Brinkman. De minister maakte af gelopen zomer zijn voorne mens bekend om de rijks- financiering van Openbare Bibliotheken in 1984 met bijna een kwart terug te brengen. In tegenstelling tot het regeerakkoord, waarin sprake van een be zuinigingsoperatie van tien miljoen gulden, wil de minister het bibliotheek werk met 55 miljoen gul den korten. Woordvoerder K. Ha- mann van de Zeeuwse bi bliotheken: „De biblio theekgebruikers zullen ge confronteerd worden met de mogelijke gevolgen van de bezuinigingen: minder boeken te leen, minder personeel beschikbaar voor het geven van inlich tingen, minder tijdschrift abonnementen voorhan den, beperkte openingsu ren: en dat alles voor aan zienlijk hogere contribu tiebij dragen. In verschillende Zeeuw se plaatsen worden hand tekeningenacties georga niseerd met het doel de volksvertegenwoordiging van de plannen af te bren gen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een deel van de Terneuzense bevolking is woensdagavond opgeschrikt door een grote knal bij Dow Chemical. Volgens een woordvoerder van Dow Chemical is de knal veroorzaakt doordat een breekpiaat in de ethyleen- oxyde fabriek kapot ging. Dit als gevolg van te grote druk in de reactor van de fabriek. Breekplaten worden vol gens de woordvoerder speciaal ingebouwd om in een dergelijk geval ergere schade te voorko men. „Door het springen van de plaat valt de druk namelijk weg", aldus Dow. OOSTBURG RAPEN BURG Ongeveer de helft van de verdwenen inventaris van het fail liete Aardenburgse res taurant De Elderschans is woensdagavond terug gevonden in een schuur bij een seksboerderij in Rapenburg. Dc p„ijtie- inval, die gelijktijdig plaatsvond met die in een restaurant in Waterland- kerkje, leverde een fikse hoeveelheid stoelen, ta fels, zetels en vloerbedek king op. Een inval gistermorgen in een café in IJzendijke zijn eigendom van een Terneuzenaar. Adjudant E. Louwerse van de rijkspolitie in Oostburg was tevreden over het resultaat van de invallen. „Wij hebben nu ongeveer de helft van de verdwenen inventaris te rug. Wat we nog niet hebben zijn zaken als de kroonluchters, elektri sche en keukenappara- tuur. De in Rapenburg ge vonden zaken zijn over gebracht naar het kan toor van de rijksbelastin gen in Terneuzen. Voor het overbrengen hiervan werd een vrachtwagen en aanhangwagen volledig afgeladen. Bij het faillissement was de belastingdienst, een der schuldeisers, pre ferent zoals altijd. De in- beslaggenomen spullen zullen publiekelijk ge veild worden. De op brengst gaat in de schat kist. Prins Bernhard overhandigt het verzetsherdenkingskruis. aan mevrouw S. de Casembroot-baroness Van der Feltz uit Gapinge. ^111II111IIIIIHIIII111111 llllllllllllllll 111II111111111 lllllllllll I li 1111111 llllllllllllllllll 111II111 IIIIIIIIIIHIllr: Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zijne Konk- lijke Hoogheid Prins Bern hard heeft gisteren in de Mid delburgse Koorkerk enkele tientallen oudstrijders gedeco reerd met het Verzetsherden kingskruis. Dat gebeurde on der bijzonder grote belang stelling. Een van de hoofdrollen tij dens de plechtigheid was weg gelegd voor mevrouw S. de Casembroot-baronesse Van - FOTO JAAP WOLTERBEEK der Feltz uit Gapinge, die een herdenkinsgkruis in ont vangst nam voor haar overle den man. Zij sprak namens de gedecoreerden een dankwoord uit. Mevrouw M. Vaders, voor zitter van het nationaal Comi té Verzetsherdenkingskruis ging in op de moeilijke om standigheden waaronder het verzet in Zeeland opereerde. De plechtigheid werd muzi kaal omlijst door organist L. de Broekert (Zie ook pagina 2)

de Stem | 1983 | | pagina 11