Graauwse arts redder in nood Vrijspraak in zaak Golden Ten WDERZOEK GEVRAAGD DOOR COLLEGE K( )RT MIDDEN ZEEUWS Inwoonster Hulst krijgt pauselijke onderscheiding WEEKENDARTSEN NIET OP HUN POST DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 VAN ZEELAND entijd, al aanwerken. Clinge Sint-Jansteen Axel BELEID BLIJFT AFWIJZEND f Zware boetes medewerkers radio Maeva UIT HET ZAKENLEVEN Sinterklaas actie in Hulst T22 PAGINA ZEELAND 2 - camera of recorder: Boprogramma te maken; ofilmen; 3t informatie over video; top 50; ijke prijzen; fo-service, etc.etc. r f 5,50. Bij tijdschrif- ul de bon in voor een ctie-abonnement. ie-abonnement a t 39,50 per ner 700, 6500 WC Nijmegen, i ook een briefkaart sturen. n voor meneer >n heel nieuwe •aar bereidt hij coach van de n pensioen en is goed te winterde sport- :r. Bereidt u zich d uw pensioen of iw man? over in het boekje gaat. Even de jgt het gratis in Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Huisarts M. Tolsma heeft dan wel een verbod gekregen om in het dorp Graauw een praktijk te beginnen, maar als de nood aan de man komt kan hij toch niet gemist worden. Dat bleek afgelopen zondag, toen tijdens de voetbalwedstrijd Graauw-Koewacht twee spelers ernstig geblesseerd werden. In de tweede helft liepen door een paar ongelukkige botsingen Koewacht-speler Mario Wijnacker een gebro ken kaakbeen en Graauw- speler Jos Heyens een bloe dende hoofdwond op. De drie aanwezige EHBO-ers constateerden dat de blessu res van beide spelers vrij ernstig leken en probeerden de dienstdoende huisartsen in Hulst en Sint-Jansteen/ Clinge te bereiken. Geen van de artsen bleek echter op zijn post. Besloten werd dan maar de alarmcentrale in Terneuzen te bellen, die in allerij 1 dokter Tolsma waar schuwde. Die snelde meteen naar het voetbalveld om de gewonden te behandelen. „Als dokter Tolsma er niet zo snel bij was geweest", zegt voorzitter Kips van de voetbalclub, „dan was het met die blessures waar schijnlijk niet zo goed afge lopen. Uit dit gebeurde blijkt toch dat het zeer goed zou zijn als dokter Tolsma zich als huisarts in Graauw zou mogen vestigen". Zoals bekend denkt de V estigingscommissie Zeeuwsch-Vlaanderen van de Landelijke Huisartsen vereniging er anders over dan de meeste inwoners Graauw. Die vindt dat er in de streek al meer dan ge noeg huisartsen zijn. Reden waarom dokter Tolsma vo rige maand zijn pas begon nen praktijk in Graauw op staande voet moest opdoe ken. ogelijk ook Engelse v op kabelnet Hulst Van onze correspondent HULST - Mevrouw E. Locke- feer-Bleyenbergh heeft giste ren de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifici gekregen. De onderscheiding werd haar in het bejaardendien stencentrum De Lieve uitge reikt door vice-voorzitter C. Verdonk van de Diocesane Bond van de Katholieke Ouderen in het bisdom Breda. Mevrouw Adriaanssens speld de de gouden speld op en over handigde de bijbehorende oor konde. Nadat de voorzitter van de ouderenbond Hulst de aanwe zigen had verwelkomd, werd het woord gevoerd door de heer Verdonk, die vol lof was over het vele goede werk dat mevrouw Lockefeer heeft ver richt. Pastor Verheyden prees haar verdiensten in het leken- werk en nog een negental an dere sprekers staken eveneens hun lof niet onder stoelen of banken. Al eerder werd mevrouw Lockefeer-Bleyenbergh ge sierd met een koninklijke on derscheiding, terwijl zij bij haar afscheid van het Dioce- Van een onzer verslaggevers HULST - De kans bestaat dat in de nabije toe komst ook de televisiebeelden van de twee En- feelse BBC-zenders zullen worden doorgegeven tia het Hulster kabelnet. stbus 259,1000 AG Amsterdam, tis boekje "Straks met pensioen iden door dit blad, in samen - chting Ideele Reclame (SIRE) Burgemeester en wethou- lers van Hulst hebben Kabel 'elevisie Nederland (KTN), de xploitant van het kabelnet, ;evraagd de mogelijkheden laarvan te onderzoeken. Vanuit technisch oogpunt ezien zal het op de kabel zet- en van de BBC-zenders wei- lig problemen opleveren, Im- ners, op het kabelnet van het ielgische Sint-Niklaas, waar luist de beelden van aftapt, lijn de Engelse televisiepro- jramma's al meer dan een naand te zien. De problemen iggen volgens wethouder G. lan de Voorde in de eerste plaats op het financiële vlak. B in w hebben namelijk van KTN te horen gekregen dat bij loorgifte van de BBC-beelden pubbele auteursrechten be- iaald zullen moeten worden, teel aan België als aan Ne- iefiand. Dit om nog duistere redenen. Immers, bij de door- ifte van de huidige Franse, •uitse en Luxemburgse pro- ,ramma's hoeft dat niet. KTN gaat in ieder geval uit keken hoe dat kostenaspekt elkaar zit. Bovendien wordt inderzocht of de kwaliteit van Engelse televisie beelden 'an dien aard is dat het de noeite waard is ze van het ïnt-Niklaase net af te tappen, iekeken wordt verder wat de echnisohe mogelijkheden zijn B de BBC-zenders als extra aan het bestaande aanbod toe te voegen. Ook denkt men aan de mo gelijkheid om ten behoeve van de Engelse beelden een paar andere zenders in te leveren, waar wellicht toch weinig naar gekeken wordt. Momen teel zijn via het Hulster kabel net 4 Nederlandstalige, 2 Duitstalige en maar liefst 6 Franstalige televisiestations te ontvangen. Nieuw-Namen Onderzocht wordt ook of het mogelijk is om het dorp Nieuw-Namen van kabeltele visie te voorzien. KTN heeft dat al eens bekeken, maar ging daarbij uit van een 6 kilo meter lang stuk kabel vanaf Clinge. Een nogal kostbare zaak, natuurlij k. B en w hebben nu het idee aan de hand gedaan om een kabeltje over de grens te trek ken vanuit het grensdorp Kieldrecht. Dat zal wellicht een stuk goedkoper zijn. Dat zou ook betekenen dat Nieuw- Namen een kabelnetje krijgt dat geheel losstaat van het grote Hulsterse. Maar ook hier komen de financiën weer om de hoek kijken. Immers, als iedereen al zou aansluiten, dan zou men aan hoogstens 400 abonnee's kunnen geraken. eikant onditietraining - De weke- )kse winterconditietraining nder leiding van J. Thuy gaat P 13 november niet door in 'erband met de Heidecross. 20 november wordt echter teer met frisse moed gestart 'm 10 uur bij het postkantoor i Heikant. Iedereen die zijn 'nditie wil bijschaven kan leedoen. Momenteel is het Wal deelnemers al tot 50 ge- tegen. Knorhanen - De zeehengel- :'ub De Knorhanen heeft het ampioensklassement bekend Waakt van het voorbije sei- ®en. Bij de heren ging de titel •aar Jo de Poorter uit Vogel waarde. 2. Theofiel van Broek, ■llnge, 3. Frans Braem, Hei tent, 4, Albert Bogaert, Hei tent, 5. Jo van Hooije, Zand- terg. De kampioenstitel bij de lames was voor Nelly Thuye Heikant en bij de jeugd 'oor André Inghels uit West- orpe. Hulst Weenstaanden De soos voor leenstaanden houdt zater- 812 november weer een bij enkomst in Den Dullaert. De °hd begint om 20 uur en er a" gedanst worden op mu- j van het orkest The Wil- Ws. Voorts is er een bingo "^loting. honesty - Amnesty Interna- "al houdt dinsdag 15 no- mber en dinsdag 15 decem- achrij fa vonden in Pand 25 l l Grote Bagij nestraat in 1st. De avonden beginnen w™.00 uur. Er zijn voor- 'dbrieven aanwezig. 'raauw 'tel papier - Komende zater- 8 12 november wordt in !anakW' Paal> Kruispolder, lu? berg en Langendam weer Papier opgehaald. Dat ge- p v do°r leden van de fanfa- elitu Gedacht en de plaat- e voetbalvereniging. Met opbrengst worden de club- sen weer wat aangevuld. °ners wordt verzocht het veel mogelijk gebundeld op de stoep gereed te zetten. Papier vanaf 8.30 uur zo- Bingo-avond - De stichting Rollendriedaagse houdt vrij dag 11 november een bingo avond in De Troubadour. De opbrengst is voor de vereni gingen die bij de stichting zijn aangesloten. De hoofdprijs is een fiets, terwijl andere win naars nog met een stereo-ra dio, mixer,koffiezetter, grill, klokradio en manden met le vensmiddelen naar huis kun nen gaan. Na de bingo beklimt het dans- en showorkest Johnny Contra het podium om de aansluitende dansavond te verzorgen. Aanvang 20 uur. Koningschieting - De schut- terssocieteit Groot Hulst hield in café De Kroon de eerste ko ningschieting sedert het be staan. Er waren hiervoor 28 schutters opgekomen. Er mocht enkel geschoten worden zonder vizier. In de 11e ronde wist Cam. de Moor de hoge vo gel af te schieten en mag zich het komend jaar koning noe men. Daarna volgede een ge wone schieting, waarbij J. van Kerkhoven uit Sint-Jansteen de hoge, Cam. de Moor de eerst zij vogel en J. Cockheyt uit Absdale de tweede zij vogel af schoot. De meeste kleine vo gels en de daarvoor beschik baar gestelde medaille ging naar P. Poppe uit Sint-Jan steen met 5 stuks. Een be schikbaar gestelde beker voor degene die in vijf schoten de meeste vogels afschoot werd niet uitgereikt omdat drie schutters gelij k eindigden. De ze drie, P. de Jonghe, Jac. de Witte en mevr. M. de Kind, zullen een volgende schieting kampen om deze beker. Kinderzegels - De Axelse Vrouwenraad start woensdag 16 november met de verkoop van kinderpostzegels en kaar ten in het Axelse postkantoor. De stand is geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/MIDDELBURG - Het gerechtshof in Arnhem heeft de exploitant van het Almelose Gol den Ten-casino vrijgesproken. Overtreding van de wet op de kansspelen wordt niet bewezen geacht. Het spel Golden Ten krijgt met deze uitspraak geen vrijbrief. Justitie blijft casino's met dit spel vervolgen. Volgens mr. T. Stein, offi cier van justitie in het ar rondissement Middelburg, hebben de procureurs-gene raal in een vergadering vastgesteld, dat het spel Golden Ten tot de kansspe len moet worden gerekend. Als gevolg van dit beleids punt moeten officieren van justitie tot vervolgen van Golden Ten-exploitanten overgaan. Dat betekent dat mettertijd de exploitant van een Golden Ten-casino in Kapellebrug zich voor de rechtbank in Middelburg moet verantwoorden. Het arrest van het Arn hemse hof doet aan het be leid van de pg's niets af. Voorlopig zal justitie voort gaan met sluiting van Gol den Ten-tempels en met vervolging van de exploi tanten. Nergens in het land mag volgens mr. Stein nu de conclusie worden getrokken, dat het bewuste spel is toe gestaan. Hoge Raad Naar de mening van offi cier van justitie mr. Van Woensel in Breda zou het yoor de rechtszekerheid goed zijn als de Arnhemse pg van het arrest in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege kan het beleid van het openbaar ministerie onderschrijven of te niet doen door zich over Golden Ten uit te spreken. Van enige onzekerheid is op dit moment wel sprake. Het hof onderbouwde zijn arrest met het argument, dat bewijs in de zaak niet werd geleverd 'doordat de politie niet zelf heeft waar genomen hoe en onder welke omstandigheden het spel in het Almelose casino werd gespeeld.' Mr. Van Woensel maakt duidelijk hoe moeilijk het is om Golden Ten te beoorde len. Het spel wordt namelijk niet overal hetzelfde ge speeld. Kleine verschillen in het instrumentarium maken het tot kansspel of tot be hendigheidsspel. Een me ning, die wordt gedeeld door mr. R. Daverschot, officier van justitie in Middelburg. Justitie dient elk geval als op zichzelf staand te be schouwen. De Hulster politie toont de Golden Ten-spullen die onlangs in Kapellebrug in beslag werden genomen. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER een spel hanteert men de re gel, dat bij een behendig heidsspel de meerderheid van de spelers tot winst moet kunnen komen. Bij een kansspel is het casino aan de winnende hand. En, zo oor deelde de pg in Arnhem, in Almelo ontbrak het behen digheidselement vanwege de hoge winsten, die het casino maakte. De les uit het arrest in Arnhem is, aldus de officier van justitie mr. R. Daver schot in Middelburg, dat nauwkeuriger dan in het verleden in de verbalen naar voren moet komen onder welke omstandigheden het spel wordt aangetroffen en hoe het spel wordt gespeeld. Een moeilijke opgave voor binnenvallende politie, te meer daar onder evenwich tige omstandigheden nau welijks een oordeel te vellen valt. Zo heeft prof. W. Wa genaar, verbonden aan TNO, in een rapport Golden Ten beschreven als een be hendigheidsspel, dat gemak kelijk in de sfeer van een casino kansspel kan worden. Voor de beoordeling van Mevrouw Lockefeer met haar onderscheiding. saan bestuur ook daar een on derscheiding had gekregen, evenals van de landelijke ka tholieke ouderenbond. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL - De korrektionele rechtbank in Brussel heeft fikse boetes opgelegd aan 14 medewerkers van de ook in Zeeuwsch-Vlaanderen te be luisteren vrije radio Maeva. Zij werden ervan beschul digd te hebben meegewerkt aan illegale radio-uitzendin gen. Maeva zendt namelijk uit met een enorm vermogen, dat wel tien keer het wettelijk toe gestane te boven gaat. Drie verdachten kregen een boete van 60.000 frank aan hun broek, twee moeten 48.000 frank betalen, vier werden er beboet met 30.000 frank en vijf personen kregen een boete van 15.000 frank. Drie andere ver dachten werden vrijgespro ken. Radio Maeva komt volgens de raad voor niet-openbare radio's niet Voor definitieve erkenning in aanmerking. In kringen van vrije radio's is nogal wat tumult ontstaan, toen minister Poma onlangs op eigen initiatief Maeva als nog toevoegde aan het lijstje dat naar de volgende legalisa tieronde gaat. HULST - De Winkeliersvere niging Gentsestraat houdt van zaterdag 12 november tot en met 5 december een Sin terklaasactie. Er zijn 19 deel nemende winkeliers, te her kennen aan het raambiljet. Bij iedere tien gulden boodschap pen krijgt de klant een gratis lot, waarmee men kan mee dingen naar de prijzenpot van in totaal 3.050 gulden aan waardebonnen. De trekking is op 9 december om 20 uur bij restaurant Cantecleer. 's HEERENHOEK - Vogelten toonstelling - Vogelvrienden De Bevelandse Zanger houdt op 12 en 13 november de jaar lijkse vogeltentoonstelling in de Jeugdhoeve te 's Heeren- hoek. Er zullen ongeveer 150 kanaries, tropische vogels en parkieten aanwezig zijn. De openingstijden zijn: zaterdag 12 november van 15 tot 22 uur en zondag 13 november van 10 tot 21 uur. Het rad van avon tuur zal draaien en zondag avond zal tussen acht en negen uur de trekking plaatsvinden van de grote verloting. MIDDELBURG - Bestuurs wisseling FIOM - Het bestuur van FIOM Zeeland heeft de afgelopen jaren nogal wat veranderingen ondergaan. Op de laatst gehouden vergade ring heeft drs. Vis zijn functie als voorzitter neergelegd. Na de benoeming van een aantal nieuwe leden is het bestuur inmiddels weer voltallig. Nieuwe bestuursleden zijn mevrouw C. van Hoorn-Visser uit Axel, mevrouw J. Spaeter uit Goes en mevrouw T. Tabak uit Oost-Souburg. MIDDELBURG - Boerinnen- dag - De CPB- en CBTB- vrouwen houden op dinsdag 22 november een boerinnen- dag in de Getuigeniskerk te Middelburg. Na de opening om 10.00 uur volgen twee inlei dingen. Mevrouw M. Wolfs- van den Berg, boerin in Gel derland, zal spreken over 'Vrouw, kies voor je onderne merschap' en de heer P. Mari- nussen, directeur Accoun tantskantoor Zuidwest, be handelt 'Ondernemerschap en fiscus'. Na bespreking in groe pen kunnen na de middag vra gen worden gesteld aan een forum, bestaande uit W. Ver- hage (boer en CBTB-bestuurs- lid), mevrouw C. van Cadsand (boerin en CBTB-bestuurslid) en mevrouw R. Botje (soc. econ. voorlichtster). De mid dag wordt besloten met een ontspanningsprogramma. 's-HEERENHOEK - De Koen- kelpot - De Carnavalsstichting De Koenkelpot in 's-Heeren- hoek houdt vrijdagavond 11 november in De Koren beurs een openbare vergade ring, die gepaard gaat met een feestelijk tintje. Naast een filmvertoning wordt ook het motto bekend gemaakt van het komende carnavalsfeest en worden de Prins en zijn ge volg voorgesteld. De aanvang is 20.00 uur. KWADENDAMME - Postdui ven - De postduivenvereni ging De Zwaluw houdt vrijdag 11 en zaterdag 12 november een regionale tentoonstelling van postduiven. Ongeveer 200 vogels zullen worden ingezet in café 's Lands Welvaren. Als keurmeester fungeert W. Wal raven uit Middelburg. De ten toonstelling is zaterdag 12 no vember voor het publiek ge opend. Verder draait het rad van avontuur en is er een Amerikaanse verloting. Ook wordt een aantal bonnen ver kocht van bekende liefheb bers, die recht geven op een jonge duif broed 1984. GOES - Bestuur ADZ - P. van Schetsen heeft zich als be stuurslid van het Administra tief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) teruggetrokken. Zijn plaats wordt ingenomen door J.J. van Noort. Ter opvulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van A. van Leeu wen uit Zeeland, heeft het FNV-districtsbestuur besloten om als adviseur voor de FNV in het algemeen bestuur van De Betho voor te dragen A. Oudshoorn. GOES - Bond Gepensioneer den - De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Ne derlandse Bond van Gepensio neerden vergaderde in Goes onder voorzitterschap van de heer Van Oost. Mevrouw Nieuwenhuize-De Kraay uit Kapelle werd tot penning meester benoemd. De heer Van Iwaarden van de Prot. Maatschappelijke Dienstver lening hield een inleiding over maatschappelijk werk spe ciaal gericht op de oudere mens. Het hoofdbestuurslid Eekman gaf informatie over bonds- en pensioenzaken. VLISSINGEN - Expositie - In de Technische Bibliotheek Zeeland in Vlissingen zal C.Heijkoop documentatiema teriaal tentoonstellen met be trekking tot het door hem ge schreven boek 'De Wester- schelde bij storm en mist. Scheepsrampen in het Wester- scheldegebied 1860-1982'. De expositie loopt van half no vember tot eind december. 's-HEERENHOEK Vergade ring NCB - Woensdag 16 no vember houdt de NCB kring Zuid-Beveland een openbare vergadering in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Agendapun ten zijn de godsdienstige en sociale activiteiten van de NCB, de NCB-organisatie en het landbouwbeleid. De ver gadering begint om 19.30 uur. HANSWEERT Optreden Kindertheater - Woensdag 16 november geeft het Kinder theater van Bram Biesterveld in zaal Thalia in Hansweert een vrolijke voorstelling. Bram Biesterveld geniet be kendheid door, de NCRV-tele- visieserie Brammetje Horle piep. De voorstelling begint om 14 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar op het gemeentehuis in Kruinin- gen en de VVV-kantoren in Kruiningen en Yerseke. GOES - Vergadering CNV - Maandag 28 november belegt de afdeling Goes van het CNV een openbare vergadering in de Prins van Oranje. O.a. is aan de orde het visie-program van het CNV. De vergadering begint om 19.30 uur. GOES - Zeeuwse week Ter Valeke - Van 14 tot en met 19 november wordt in het ver pleegtehuis Ter Valeke in Goes een Zeeuwse week ge houden. Op de eerste dag staan een rolstoel-ringsteek- wedstrijd en een Zeeuwse kle derdrachtenshow op het pro gramma. Dinsdag 15 novem ber houdt de heer Van Baren enkele Zeeuwse voordrachten en wordt getoond hoe Zeeuwse bolussen vervaardigd worden. Woensdag 16 november is er voor patiënten en familieleden een mosselmaaltijd. Donder dag 17 november treden de klompendansers uit 's-Hee renhoek op, wordt het knopen van kussens en het spinnen gedemonstreerd en wordt 's- avonds films vertoond. Vrij dag 18 november verzorgt de ziekenhuisomroep Nomen Nescio een uitzending met muziekquizen. De Zeeuwse week wordt zaterdag 19 no vember afgesloten met een grote bazaar met talrijke at tracties. GOES - Verkoop kinderzegels - Woensdag 16 november start in Goes de verkoop van kin derzegels door medewerkers van de Unie van Vrijwilligers. Leerlingen van de Caspar Bergeschool zullen 's-morgens in het hoofdpostkantoor de eerste zegels kopen en zelf ontworpen prentbriefkaarten frankeren en verzenden. De opbrengst van de kinderzegels en kaarten is bestemd voor het scheppen van betere ontwik kelingskansen voor sociaal, geestelijk of lichamelijk ge handicapte kinderen in Ne derland en in de derde wereld. Behalve in het hoofdpostkan toor is er ook een verkoop stand in de supermarkt van Albert Heijn. GOES - Demonstratie puin- breken - Op woensdag 16 no vember zal de Eerste Zeeuwse Mobiele Puinbrekerijwaarin de firma's Westdorp-Goes en Vermeulen-Breskens samen werken, op het industrieter rein De Poel in Goes een de monstratie geven van haar ge heel gemoderniseerde mobiele puinbreekinstallatie. De de monstratie begint om 14 uur. GOES - Informatie rampen plan - Op maandag 14 novem ber wordt in de Prins van Oranje in Goes een openbare informatieavond gehouden over het voorontwerp gemeen telijk rampenplan. De bijeen komst begint om 19.30 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 9