de stem WAO wordt gebruikt voor sanering van 'onrendabelen' BERICHT VAN DE PTT- Dl RECTI E Achterstand meisjes in het technisch onderwijs is enorm Grote verschillen bovenwettelijke uitkeringen cao's even UITBLAZEN „Kernafschrikking is gerechtvaardigd" mm LEIDS PROEFSCHRIFT: >E Stem com] loeilijke keus Zeldzame gevallen !DA wil oedkoper elefoneren WIM KOCK DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 ACHTERGROND Relatief Nul Zoals bekend ondervindt de dienstverlening van de PTT - met name van de Post - ernstige hinder van de stipt- heidsakties en stakingen van het bij de ambtenarenbonden aangesloten PTT-personeel. Wij bieden u daarvoor onze verontschuldigingen aan. Hoewel de PTT-directie begrip heeft voor de gevoelens van haar medewerkers, acht zij de gevolgen die deze akties voor de PTT-klanten hebben, volstrekt onaanvaardbaar. Wij stellen dan ook alles in het werk om de schade voor de gebruikers van de postale diensten zoveel mogelijk te beperken. De aktievoerende personeels leden hebben zich in elk geval bereid verklaard om medische zendingen, rouwkaarten en andere bijzondere berichten normaal te verwerken. Welke overige postverzen dingen naar welke bestemmingen op dit moment wel of niet mogelijk zijn, kan men u vertellen op het plaatse lijke postkantoor. Rest ons slechts de hoop uit te spreken met alle PTT-diensten spoedig weer volledig tot uw dienst te kunnen zijn; de directeur-generaal Drs. Ph. Leenman ptt centrale directie FRANSE BISSCHOPPEN: Historisch Hachelijk DONDERDAG 10 NOV TH EINDHOVEN KOMT MET SUGGESTIES VOOR VERBETERING Aanbevelingen 'OOR WERKl ALS HET 's-morgens niet in de krant had gestaan zou ik er niet meer aan hebben gedacht. De aardbeving, bedoel ik. Een unieke belevenis. Let terlijk uniek, tenzij ik hon derd jaar word. De laatste beving van deze kracht had plaats nog voor ik geboren was en de eerstvolgende valt de komende vijftig jaar niet te ver wachten, zo verzekerde gister avond op de tv een deskundige. Ik voelde de trilling terwijl ik in mijn comfortabele club- feauteuil zat te lezen in de jong ste roman van James Leasor. 'Ik heb toch geen vrachtauto gehoord?', dacht ik nog want zo'n soort trilling was het. Niet ver van ons vandaan woont iemand die zijn dubbele vracht wagen af en toe mee naar huis brengt. Soms dendert hij voor bij als ik nog op bed lig. Dan voel ik het huis trillen. Maar maandagnacht had ik geen vrachtauto gehoord, dat wist ik zeker. Zelfs geen gewo ne auto. Rond tweeën komt er hoogstens nog iemand met een hond voorbij. Te voet. Verbeel ding dus? Ik schudde wat heen en weer in mijn stoel om te voe len of daar wat mee was. Er kon iets los zijn geraakt waar door de stoel ging trillen wan neer ik me bewoog. Ik zit nooit stil wanneer ik lees. Mijn vrouw beweert zelfs dat ik in m'n stoel ronddraai. Toen voelde ik het wéér! Heel duidelijk en toch hoorde ik niets. Heel even maar dacht ik dat er wat met m'n hersens was. Je hoort daar wel eens van. Een onverwachte duize ling. Iemand die plotseling om onverklaarbare reden rondjes begint te lopen. Zulke verhalen. Sommige van die verhalen blij ven hangen zoals dat van de Britse minister Crossman die tegen zijn vrouw zei: 'ik voel iets knappen in mijn hoofd'. Een dag later was hij dood. Zelfkant Aan een aardbeving dacht ik niet. Oosterhout is Oost-Tur- kije niet. Ik las verder, af en toe op m'n horloge kijkend want ik was het weer veel te laat aan het maken. Maar ja, Leasor schrijft goed en bedenkt intri gerende constructies. Boven dien speelde het verhaal in de periode die ons nu vaak ten voorbeeld wordt gesteld: de ja ren vijftig. Toewijding, offers, wederopbouw, orde, ieder zijn plaats enz. Leasor licht echter een tip op van de sluier die door de tijd is komen liggen over de lelijke zelfkant van die ploeterende sa menleving. Veel geknoei met onroerend goed, legerover- schotten en tweedehands auto's. Uitbuiting en zwarte handel. Het begin van de 'witte boorden'- en de georganiseerde misdaad. Daarvoor was de oor log (het verhaal speelt groten deels in Engeland) een vrucht bare voedingsbodem gebleken. Het boeide me want de jaren vijftig zijn voor mij wat voor Rietkerk ...blunder van het jaar... mijn ouders de jaren twintig waren: jeugd. Niet de kinder tijd, de echte jeugd. Als ik toen ook in zo'n louche circuit te recht was gekomen dan was ik nu misschien schandalig rijk geweest. Mogelijk is ook dat ik in de gevangenis had gezeten. Tegen de tijd dat ik naar bed ging was ik de trillingen vergeten. De volgende morgen las ik dat ik een aardbeving had meegemaakt. Het epicentrum hatpin de buurt van Maastricht gelegen, las ik. Het stond er een beetje vreemd. Net zo uitheems als wanneer je zou lezen dat er een prauw met cocosnoten was vastgelopen op een koraalrif in de Westerschelde. 'Krijgsvolk' Statistisch gesproken heb ik daarmee m'n portie gehad, zo als ik lang geleden ook al dat ene glas Campari heb genuttigd dat je móet hebben gedronken. Overigens lijkt het of een zeld zaamheid ook al nooit alleen komt. Minister Rietkerk be zorgde er ons binnen hetzelfde etmaal tenminste ook een met zijn briefje aan de burgemees ters over het eventueel inscha kelen van 'krijgsvolk'. Ik had hem net nog horen prijzen. Omdat hij zo 'koel en correct' was in het conflict en 'elke provocatie zorgvuldig ver meed'. Wat een voorbarige lof! Strikt formeel gesproken zal het wel niet veel bijzonders zijn geweest wat de minister deed. Gewoon een oude regeling (dat die oud is valt alleen al op te maken uit de term 'krijgsvolk') onder de aandacht brengen van bestuurders die mogelijk in het nauw kunnen komen door 'ont wrichtende acties'. Maar de mi nister maakte er meten de tacti sche blunder van het jaar van. Een driedubbel ongelukkig ge kozen tijdstip: alle actievoeren de ambtenaren nog flink gela den: enkele uren vóór een kort geding dat nu net over de rol van de politie ging en in het ge heel geen rekening houdend met de woede en teleurstelling die een rechterlijke uitspraak, zoals juist Rietkerk die graag zou zien, bij de politie zou op roepen. Munitie De blunder deed sterk den ken aan die van de Britse mi nister van Defensie Heseltine, vorige week in het Lagerhuis. Daar liet de bewindsman zich verlokken tot de uitspraak dat hij 'inderdaad niet kon uitslui ten dat er geschoten zou wor den op indringers die te dicht bij de kruisraketten zouden ko men' (althans woorden van die strekking). Tumult in en buiten het parlement was zijn loon. Ook hier ging het om een uitspraak die strikt genomen, inhoudelijk niet abnormaal was, maar die gegeven de emo tioneel geladen (Greenham Common) omstandigheden be ter 'achter de haag der tanden' opgesloten had kunnen blijven. „Regeren", zo heeft eens iemand gezegd en velen hebben het hem sindsdien nagezegd, „is vooruitzien." Het is ook we ten wanneer je liever op je tong moet bijten dan te praten. Riet kerk maakte zijn tegenstanders niet alleen onnodig kwader dan ze al op hem waren. Hij leverde ze ook nog extra munitie. T5 PAGINA IIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMilMllllliiliê Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader.. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; ƒ61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw-rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 07p-236882. Geboorte- en overli|densadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rjinkrplatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie binnenland NAAST gezondheidsfactoren hebben vooral economische factoren het aantal WAO- toekenningen (arbeidsonge schiktheid) doen toenemen. Van 1968 tot 1982 vond ge middeld circa 40 procent van het aantal jaarlijkse toeken ningen plaats op grond van economische factoren. Min der rendabele werknemers vloeiden af via de WAO. Een wezenlijke voorwaarde voor het terugdringen van het aantal WAO-gerechtigden is derhalve economisch herstel. Dit concluderen F.A.J. van den Bosch en C. Petersen die gisteren aan de Leidse uni versiteit zijn gepromoveerd op hun proefschrift „Aspec ten van ziekte en arbeidson geschiktheid in het stelsel van sociale zekerheid". In uitbreidende sectoren, zoals de bank- en verzeke ringssector, is het aantal WAO-toekenningen slechts in relatief geringe mate ge stegen. In inkrimpende sec toren, zoals de textielindus trie, is het aantal WAO-toe- kenningen aanzienlijk toege nomen. Op basis van het on derzoek wordt voorts de con clusie getrokken dat ook de gezondheidszorg een bijdra ge zal kunnen leveren tot een minder groot beroep op de WAO. Essentieel hiervoor is dat meer werknemers onder de bedrijfsgezondheidszorg komen te vallen. Werkgevers zouden door middel van een wijziging van het financie ringsstelsel een prikkel moe ten krijgen tot het instellen van een bedrijfsgezond- heidszorgdienst. Voorgesteld wordt bij voorbeeld werkge vers met een bedrijfsgezond- heidszorgdienst korting op de werkgeverspremielasten te verlenen. Het beslag van de collec tieve sector op het nationaal inkomen is een van de graadmeters van de econo mische politiek gewórden. Uit het proefschrift blijkt dat de afgelopen tien jaar circa twee/derde van de groei van dit beslag veroor zaakt wordt door de stijging van de sociale zekerheidsuit gaven. Of, anders gesteld, het huidige financieringstekort zou ongeveer nul zijn indien het beslag van de sociale ze kerheid op het nationaal in komen op het niveau van 1973 zou zijn gebleven.Vooral de lasten van de arbeidson geschiktheids- en ziektekos tenverzekeringen zijn aan zienlijk gestegen. In totaal zijn de kosten van de met de gezondheid van doen heb bende regelingen gestegen van 18 miljard in 1973 tot ruim 50 miljard gulden ini 1982. Van den Bosch en Pe tersen gaan in hun analyse terug tot het begin van deze eeuw, toen in 1901 de onge vallenwet, de eerste sociale verzekering, werd ingevoerd. Het blijkt dat de arbeidson- geschiktheidslasten, in con stante prijzen, zijn gestegen van 22 miljoen gulden in het begin van deze eeuw tot 14.300 miljoen gulden aan het einde van de jaren zeventig. Het percentage arbeidsonge schikten is in de eerste ze ventig jaren van deze eeuw nauwelijks gestegen. Eerst vanaf 1970 heeft zich de ster ke stijging voorgedaan. ADVERTENTIE, i -isst fse-i c;b i jo i.idisob Van onze correspondent PARIJS - Het gezamenlijke Franse episcopaat heeft in een krachtige en plechtige verklaring gezegd dat de kernafschrikking gewettigd is en het spreekt zich uit te gen een eenzijdige ontwape ning die een chantage ten aanzien van het Westen zou kunnen bevorderen. In feite zeggen de bis schoppen neen tegen de af persing met de angst. Het be treffende document dat Win nen van de Vrede getiteld is werd door 93 van de 95 Fran se bisschoppen goedgekeurd en wordt algemeen aange zien als een zich duidelijk distantiëren van de Franse kerk van de passifistische bewegingen. Daarbij komt de houding van de bisschop pen in zekere zin overeen met die van president Mit terrand die verklaarde „het passifisme is in het Westen, de raketten in het Oosten." Het standpunt van de Franse katholieke kerk wijkt 180 graden af van dat van het Amerikaanse episcopaat dat de kernafschrikking als mo reel onaanvaardbaar ge brandmerkt had. De Franse bisschoppen hebben de na druk gelegd op de constante druk die op de Westerse de mocratieën uitgeoefend wordt om ze binnen de in vloedssfeer te halen van de Marxistisch-Leninistische ideologie. Zij verklaren dat evangelische verwerping van geweld niet gevergd kan worden van staten die tot plicht hebben hun bevolking te bescherming. En onder de ze omstandigheden van uiterste ontreddering bestaat de keuze tussen het verwer pen van een oorlog en versla ving, met andere woorden tussen de Goelag en Finland en men kiest derhalve een lapmiddel, zo heet het, een laatste toevlucht, de kernsi- tuatie. Vergeleken met die van de Amerikaanse bis schoppen lijkt die van de Franse zeer hard en conser vatief. Dit ligt in de recente historische lijn waarin de Franse bisschoppen zich al tijd onverzettelijker dan de meeste anderen getoond heb ben. Deze zienswijze kan wel licht verklaard worden uit historische antecedenten en met name waar zij de chan tage verwerpt als middel dat sommigen (met name de Sowjet-Unie) gebruiken om hun doelen te bereiken. Zij boezemen aanzienlijke vrees in voor een atoomoorlog maar ontketenen deze ten slotte niet en een zekere overeenkomst tussen de door Hitier gebezigde tactiek, met name waar het de inlijving van Oostenrijk en Tsjecho- slowakijë betrof, wordt be nadrukt. Het Franse episcopaat veroordeelt nadrukkelijk het agressieve en overheersende karakter van het Marxis- tisch-Leninistische commu nisme. De bisschoppen me nen dat een volstrekte ver werping van oorlog in welke vorm dan ook de vredelie vende volkeren overlevert aan degenen die de over heersingsideologie huldigen. Hun opvatting komt daarbij verregaand overeen met die van de Duitse bisschoppen. Daarnaast poogt het Franse episcopaat het morele ele ment van de kernafschrik king onder ogen te zien. Daarbij komen de bisschop, pen terug op het onderscheid maken tussen dreigement en daadwerkelijk gebruik ma ken van kernwapenen. Vol- gens hen is de afschrikking moreel verantwoord als deze zich tot verdediging beperkt, als men een overdreven be wapening vermijdt, als alle middelen gebruikt worden om politiek en diplomatiek de vrede te handhaven en verder als alle veiligheids maatregelen genomen zijn om ongelukken te voorko men. Maar de Franse bisschop pen geven zich ook reken schap ervan dat gewapende conflicten niet uitgebleven zijn, dat men ze blijkbaar niet heeft kunnen vermijden en dat er zich sedert het ein de van de Tweede Wereld oorlog tal van conventionele oorlogen afspelen waarbij 30 miljoen mensen het leven verloren hebben maar dat tot dusver niettemin een atoom oorlog vermeden is. Zij wij zen op het feit dat de situatie blijvend gevaarlijk en ha chelijk is. Het probleem is volgens hen van spirituele aard en deze erkenning komt overeen met het door de paus ingenomen sfandpunt en ook het Franse episcopaat bepleit overdenking en bezinning. En, zo wordt duidelijk ge maakt, er is geen vrede denkbaar zonder rechtvaar digheid en vrijheid. Door Frans van Mounk UIT een recent onderzoek van de Technische Hoge school in Eindhoven blijkt dat in alle mogelijke vor men van technisch onder wijs meisjes nog een enor me achterstand hebben. Dat is weliswaar terug te voeren op maatschappe lijke factoren als milieu, opvoeding en traditie, maar het onderwijs zelf blijkt zich als een 'goede' afspiegeling van die maat schappij te gedragen. On derwijs in het algemeen bereidt meisjes onvoldoen de voor op een keuze voor een technisch beroep, dat blijkt met name uit de le spraktijk van wis- en na tuurkunde. En technische scholen blijken nog steeds overwegend 'jongensscho len' te zijn. Om de achterstand weg te kunnen werken is een flink aantal verbeteringen van de lesmethodiek nodig. De TH Eindhoven komt nu met een reeks waardevolle suggesties. Die zijn voort gekomen uit het zoge naamde MENT-projekt van de TH, wat staat voor 'Meisjes en Techniek'. Het zou te ver voeren om het hele projekt te gaan omschrijven. Eenvoudig gezegd komt het erop neer, dat het zich intensief heeft beziggehouden met rol, die het technisch onderwijs speelt in de nog steeds gro te achterstand. En dan vanaf het lager tot en met het hoger technisch onder wijs zoals dat in Eindho ven wordt gegeven. Het le verde vier rapporten op met nuttige informatie en aanbevelingen, waarmee de mensen in het onderwijs hun voordeel kunnen doen. Prof. dr. Jan H. Raat van de vakgroep Didactiek van de afdeling Technische Natuurkunde tekende voor de eindredactie van de rapporten. Het projekt leverde de volgende aanbevelingen op, die tevens kritiek in houden op de tot nu toe ge volgde lespraktijk aan de meeste scholen. De eerste is om de vier rapporten in Eindhoven te bestellen en te gebruiken voor de verbetering van de lespraktij k. •Iedereen die een functie heeft in het technisch on derwijs, zou zich er beter dan nu het geval is, van bewust moeten zijn, dat meisjes een achterstand hebben. Iedere potentiële leerling of student moet geholpen worden om een goed beeld te krijgen van wat tech niek is, wat een technisch beroep inhoudt en welke technische opleiding er ge kozen kan worden. Meisjes moeten er als ze hun eindexamenpakket kiezen uitgebreid op wor den gewezen wat de gevol gen zijn als ze wis- en na tuurkunde laten vallen. Meisjes moeten bij het vak natuurkunde een even grote kans krijgen als jon gens. Dat vak heë'ft tot op heden een mannelijk ima go. De technische scholen zullen zich beter op de po sitie van meisjes en vrou wen moeten bezinnen. Daarbij vragen bijzondere aandacht de leerstof en de presentatie daarvan, die op zowel jongens als meisjes dient te zijn afgestemd. Docenten moeten zich be zinnen op hun houding, die er nu vaak één is van 'fer me jongens - stoere kna pen'. Bovendien vragen meisjes binnen het tech nisch onderwijs om extra begeleiding en lessen, om dat ze in een minderheids positie verkeren en boven dien vaak een achterstand hebben in natuurweten schappelijke kennis en technische vaardigheden. Omdat het vraagstuk meisjes en techniek een ge zamenlijk probleem is van de technische scholen zou er samengewerkt moeten worden om het op te los sen. Docenten nemen in het onderwijs een sleutelposi tie in. De opleiding van do centen techniek is echter net als het onderwijs zelf tamelijk mannelijk opge zet. Daarom zouden de le rarenopleidingen dus ook voor enige aanpassing in methodiek en didactiek dienen te zorgen. Aanbevelingen die stuk voor stuk een aanzet geven voor het toegankelijker maken van het technisch onderwijs voor vrouwen. Van onze redactie binnenland pEN HAAG - Het ministe rie van Binnenlandse Zaken beeft over de periode juli 1982 - juli 83 driekwart van gemeenteraadsbesluiten 0m de onroerend goedbeias- ting te verhogen afgekeurd. Een woordvoerder van het ministerie zei woensdag dat bet toezicht van de overheid je laatste jaren is ver-' scherpt na klachten van burgers over de gemeente lijke heffingen op de onroe rend goedbelastingen. Volgens cijfers van het ministerie is over die perio- ud< erp oil i< SN HAAG - Werklozen |n van de plicht te sollic: Staatssecretaris De i raaf van Sociale Zaken t W erkgelegenheid eft dat de Tweede Ka- Van onze Haagse redactie !N HAAG - Staatssecretaris herpenhuizen (Verkeer en aterstaat) moet met minis- 1 Ruding (Financiën) gaan derhandelen over lagere te- óontarieven. Dat heeft de CDA-fractie monde van het Kamerlid ersdijk tijdens de behande- g van de PTT-begroting i de staatssecretaris laten ten. Volgens Eversdijk stort de 1TTERDAM (ANP) - Het tnbaar ministerie in Rotter- m heeft op verdenking van Isheid in geschrifte een me- iverker van Slavenburg's nk (nu Credit Lyonnais), de jarige W.H. den E„ in tjndrecht aangehouden. De icier van justitie in Rotter- ni heeft dit woensdag mee- leeld. die in 1962 bij Slaven- rg's Bank in dienst is getre- Van onze redactie binnenland ER bestaan grote verschillen in hoogte en duur van uitke ringen die door werkgevers worden verstrekt als aan vulling op arbeidsonge schiktheid- of werkloosheid- uitkeringen. Dat blijkt uit een onderzoek door de dienst collectieve arbeidsvoorwaar den van het ministerie van sociale zaken. Onderzocht werden de 90 cao's, die van toepassing zijn op 5000 werknemers of meer. Onder deze cao's vallen ruim 2,4 miljoen mensen.Uit het onderzoek blijkt, dat in 88 cao's (ruim 2,4 miljoen men sen) een bepaling is opgeno men, waarin de zieketewet- uitkering wordt aangevuld. In 63 cao's (1,67 miljoen men sen) is een aanvulling gere geld op de AAW/WAO-uit- kering. In 24 van de onder zochte contracten (675.000 werknemers) staat een bepa ling voor aanvulling op een WW- of WWV-uitkering. De - bovenwettelijke - uit keringen van werkgevers tijdens de zieketwetperiode worden in de regel verstrekt gedurende (maximaal) een jaar. Meestal wordt een aan vulling gegeven tot 100 pro cent van het nettoloon. De duur van uitkeringen, die worden verstrekt als aanvulling op de AAW/ WAO-uitkering, loopt uiteen van zes maanden (ruim 8 procent van de betrokken ca o's) tot e e n jaar (71 procent) en twee jaar (15 procent). Een klein percentage (1,2 procent) krijgt de aanvullende uitke ring tot de pensioengerech tigde leeftijd en in een enkele cao is de duur van de uitke ring afhankelijk van de lengte van het dienstverband of de leeftijd.Doorbetaling van het salaris of aanvulling tot het nettoloon vindt plaats bij 87,5 procent van de werk nemers. Bij 2,4 procent van de werknemers wordt een aanvulling gegeven tot 90 procent van het loon en bij 6,6 procent varieert het per centage. De hoogte van de aanvulling is niet bepaald in de cao bij 2,8 procent van de werknemers en bij 0,8 pro cent wordt in het eerste jaar een aanvulling tot 100 pro cent van het nettoloon gege ven en in het tweede jaar tot negentig procent. De regelingen voor aan- .vulling van de WW- of WWV-uitkering zijn onder ling zo verschillend, aldus het onderzoek, dat geen alge meen beeld bestaat van de hoogte en duur van deze uit keringen. De duur van de uitkering is vaak afhanke lijk van de leeftijd of het aantal dienstjaren, of wordt vanaf een bepaalde leeftijd verstrekt tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd.Ook de hoogte van de uitkering verschilt: een aanvulling tot 100 procent van het loon, een aanvulling waarvan de hoogte in de loop van de tijd wordt afgebouwd, een aan vulling tot het bedrag atf pensioen, dat betrokkene ge; had zou hebben als hij ofz:- op de dag van ontslag zol! zijn gepensioneerd enz. Mi nister de Koning heeft een rapport met de resultaten van het onderzoek naar de Tweede Kamer gestuurd. 'k het college van Gedeputeerc ou gemengd in de discussie rc n|et (opnieuw) onderzeeboten •uwse gedeputeerden zijn vóór I K h een van de zwakste regio' de werkgelegenheidsimpuls, d zeeers en aanvullende civiele c a nodig. 'ienstbaar zijn aan de economise 3an de doelstellingen van het bi w?9ave' maar n'et de allesover M itiek staan veiligheidsbelanger culturele en morele overwe om behoort het economisch b( aiwan afgewogen te worden te Jn i met peking-China. Com kol een (opstandige) Chines' n economische tegenmaatre -l opnieuw een exportvergunninc )p onderzeeboten zou afgeven. pNederlands-Chinese betrekki >t w?od China is nog steeds bijzo 'rtilan gt oorlogstuig aan Taiwa ten eers,e onderzeeboten hebbe L aan Nederlandse kant uitein «gelegenheid is echter wel zet „J^eid dat de eerste leverii enon 2 de laatste zou zijn. 'pnr„ u 2aken doen met Taiwan terlijke bezwaren aan te «"een maar dat de Volksrepu bm?nPI!ovincie beschouwt, maar iezpn h 'aat s,aan ,ot medewerki 'eripL oommunisme op te drii wand niet als staat erkend zijn - ijtelijk 8 handelsbetrekkingen wr ouvvH0'9ernenten van commun iteit' uw?rden als een aantasting aam buitenlands beleid van c 1omknharJn Den Haag' Puur ZÊ Chjn_ betrekkingen met Taiwi )neJ Communistisch China is tin nciik8n Qeweldig potentiële m ïnianH°rn (de al veelvuldig toej asonn kunnen plaatsen, irinn k staa* Nederland voor SrSaa Tft. nu eenmaal beloofd, (orripn aiwan geleverd zouden rain tlop et gegeven woord zor 9 te worden?

de Stem | 1983 | | pagina 2