„Sportleven heeft ook keerzijde 99 16.495,- Sport heeft behoefte aan groter kader vrijwilligers Wettine Vriesekoop: ikum breda ZE LIGT AL WEKEN NAAR PLAFOND TE STAREN Deelname aan Top Twaalf onmogelijk CONGRES OVER SPORTEN WERKLOOSHEID door Jean Nelissen A55 InONPERPAG 10 NOVEMBER 1983 T47 Bettine Vriesekoop is voorlopig uitgeschakeld voor het bedrijven van top-tafeltennis - foto anp HAZERSWOUDE. De grote vedette van het tafeltennis is geveld. Ze ligt al enkele weken thuis in Hazerswoude Dorp op bed naar het plafond te staren, en het zal nog zeker twee maanden duren eer Bettine Vriesekoop eraan kan denken, de training te hervatten. Zomaar van de ene dag op de andere kreeg ze hoge koorts, keelontsteking, een stijve nek. De ge vreesde ziekte van Pfeiffer. „Er is niks tegen te doen", zegt ze, „eerst dacht ik nog in m'n on schuld dat het griep was. Maar het bleek veel erger en nu kan ik alleen maar stil blijven lig gen om zo vlug mogelij k beter te worden". Na al de ellende die ze rond de coaches van het Nederlands team heeft meegemaakt, waarvan ze steeds het lijdend voor werp was, de huilbuien voor het forum van zove le miljoenen televisiekij kers in Engeland, toen het met de coaching en de „geestelijke duels" van Nora en Gerard Bakker helemaal uit de hand liep, is de slepende ziekte mo gelijk een verlate reactie. „Ik weet het niet" zegt Bet tine, „wie zal het zeggen, het kan best. Ik was oververmoeid en daardoor misschien ont vankelijk. Pas verhuisd, fors getraind, hier en daar nog de monstraties gegeven, en pats, daar lag ik. Voor een gewoon mens is dat al erg, maar voor een topsporter, die lichamelijk zo aktief is, komt het gestrekt in bed liggen, dubbel aan. Je kunt niets doen, alleen wat le zen, meer niet. Gelukkig heb ik vrienden, die me opvangen. En ik ben geestelijk toch wel zo sterk, dat ik het aan kan". Toch zal de ziekte een gat slaan in haar loopbaan. Want het staat vrijwel vast dat ze de Top Twaalf, die begin februari 1984 in Bratislava wordt ge speeld, zal moeten missen. Bettine: „Ik heb begrepen dat je bij deze ziekte niets moet forceren, want je krijgt ze zo weer terug. Daarom heb ik me erbij neergelegd dat die Top Twaalf te vroeg voor mij komt. Ik concentreer me voor de zekerheid maar op het Europees kampioenschap dat in april in Moskou wordt ge houden". Onlangs nog werd via de ra dio meegedeeld dat ze een be faamde Amerikaanse arts had geraadpleegd. „Onzin", zegt Bettine, „ik weet niet hoe ze eraan komen, het is gewoon een fabeltje. De enige therapie is veel rusten. Daar heb ik geen specialist bij nodig". Ze heeft een beroerde tijd achter de rug. „Ineens naar nul" noemt ze het. Soms zijn er dagen dat ze zich erg goed voelt, en dan weer volgt een inzinking. In elk geval heeft ze afstand genomen van de trammelant rond de coaches en hun prestigegevecht met de Nederlandse Tafel Tennis Bond. „Ik ben uit die crisis ge hard tevoorschijn gekomen" meent ze, „het voordeel ervan is, als je het al een voordeel kunt noemen, dat ik nu beter deze problemen aankan. Want ik heb al lang begrepen dat het sportleven ook zijn keerzijde heeft" ïitgekiendste auto op de weg' r in 't verkeer, hij is ook endien is de Daphne Jongejans VA. Cuore zuinig irl ËMnooie ambassadrice schoonsprinnsport amentvolle en sportieve autol >'s, met een verbruik van 1 ofJ /e diesel-uitvoering, die Door Hans Braat j BADHOEVEDORP - Zijn er in bergachtige kustgebieden nog wel eens mensen te vin den die voor een bepaald honorarium vanaf de rotsen een doodsmak in zee willen ma ken, in eigen land dienen er kunstwerken naast een zwembassin te verrijzen voor die groepering mensen die dit soort duiken als tijdverdrijf ambieert. ntijds, ruim en zéér riant. en met 4- of 5-versnellingsJ :happen op als een vlekkeloosl lig brandstofverbruik, dan V.A. U Daihatsu Holland B.V;| Soerweg 13-15, TT TT™ 3088 GR Rotterdam] vNUr 1. Tel. 010-280200. Dat de belangstelling voor I deze vorm van wedstrijd sport klein is blijkt al uit het gegeven dat er slechts wei nig binnenbaden over een 'passende' installatie be- schikken. Sinds kort mag het I schoonspringen zich echter in een enigszins stijgende I interesse verheugen. Meer te bieden Dat heeft alles te maken I met ene Daphne Jongejans, die bij de Europese Kam pioenschappen in Rome zo- waar brons wegsleepte. En in Nederland kent elke sport I waarin internationaal ge presteerd wordt een stijgen- de populariteitscurve. Maar de 18-jarige Bad- I doevedorpse heeft, lijkt het, meer te bieden dan alleen een bronzen plak, anders "alt de belangstelling voor haar persoon niet zo gemak kelijk te verklaren. Bij het kunstzwemmen werden toch eveneens medailles ver- gaard, maar de media gin gen daar niet zo uitvoerig op Bij Daphne Jongejans gebeurde dat echter wel. erschij pset (5 versnelt) 90 km - 4,0 ltr 00 km. Charade Benzine (5 verMU'U-J stad - 6,6 ltr/100 km. mng Met een verlegenheid die de bedoeling heeft koket te zijn, meent de Noordhollandse tiener daar wel een verkla ring voor te hebben. „Er zijn nogal wat mensen die mij aantrekkelij k vinden. Ik vind dat allemaal best. Dat kan dan wel de hoofdreden zijn waarom ik nogal eens voor de tv wordt uitgeno digd, maar anderzijds komt toch ook het schoonspringen in beeld en daar gaat het mij uitsluitend om. Als ambas sadrice van de sport vind ik het niet erg te profiteren van bepaalde fysieke kwali teiten." Circusnummer Dat neemt echter niet weg dat de sport aan duidelijk heid tot niets gewonnen heeft. De verschillende wij zen om vanaf de plank rich ting bassin te schieten wor den nauwelij ks toegelicht, net zomin als de moeilijk heidsgraad wordt uitgelegd. Het heeft er veel van weg dat het schoonspringen toch nog steeds als een soort cir cusnummer wordt be schouwd. Spectaculair, maar men moet er niet te veel van afweten, want dan is misschien de lol er van af. Daphne Jongejans: „De mensen zien voornamelij k het riskante van de oefening graag, maar toch ook wel het gracieuse. Die twee ele menten geven evenwel ook de doorslag bij de jurering. Een driedubbele salto met schroef levert meer punten op dat een enkelvoudige. En iemand die plat op het water neerkomt, ziet zijn act min der gehonoreerd dan iemand die volkomen verticaal de waterspiegel raakt." Riskant Met dat 'plat het water ra ken' wordt al aangeduid dat het schoonspringen niet zon der risiko's is. Het aantal blessures is dan ook vrij groot. Soms gebeuren er zelfs dodelijke ongelukken, maar dat is dab meestal bij het duiken van de tien me terplank, terwijl de Neder landse het bij vijf meter hoogte al voor gezien houdt. Daphne Jongejans: „De pols blijft echter vrij kwetsbaar. Er zijn maar weinig duikers, of duiksters die daar nog nooit letsel aan hebben op gelopen. Trouwens, een gat in je hoofd vallen komt ook veelvuldig voor." Ze zegt het haast op een lachonieke manier, alsof ze het de meest normale zaak van de wereld vindt. Dat de meeste blessures voor de buitenwacht onbekend blij ven is niet zo vreemd te noe men. Tijdens de wedstrijd wordt alleen die oefening gebracht die beheerst wordt, maar bij de trainingen wordt er meer uitgepro beerd en dan gebeuren juist de ongelukken. Roofbouw Een vroegere Nederlandse coryfee, José de Frel, hield de sport daarom reeds op 22- jarige leeftijd voor gezien. De sport pleegde te veel roofbouw op haar lichaam, was de verklaring voor haar afscheid. Ze had toen al schouderletsel, een knie operatie en een acute pees ontsteking achter de rug. Daphne Jofigejans denkt voorlopig nog niet aan stop pen. „Zeker niet nu ik inter nationaal succes heb. Zoiets geeft toch een kick en voor delen voor de toekomst. Schroonspringen is net als kunstrijden, turnen en an dere sporten qua jurering een subjectieve aangelegen heid. Dankzij mijn verschij ning verdien ik al extra punten, maar nu ik enigs zins een bekende naam heb gekregen levert dat een ex tra bonus op. Bij de wed strijden die gaan volgen start ik daardoor reeds met een voorsprong." Klein In Nederland zelf hoeft de teenager evenwel nauwe lijks concurrentie te vrezen. „Het schoonspringwereldje in Nederland is inderdaad vrij klein. Komt omdat er maar zo weinig zwemvere nigingen zijn die gelegen heid bieden om deze tak van sport te boefenen. Daarom wordt het schoonspringen hier beheerst door een vrij beperkt kringetje mensen." Geen overdreven uit spraak. Bij nationale wed strijden komt men vaak de zelfde namen tegen en dan blijkt het om broer en zus of een soortgelijke familierela tie te gaan. Ook bij jury of bestuursleden duiken die zelfde namen nog wel eens op. Dan gaat het om de res pectievelijke vaders of moe ders. Daphne Jongejans: „De interesse wordt je meestal in je jeugd al bijge bracht. Maar dat is toch niet zo vreemd: in andere takken Daphne Jongejans (rechts op de foto) tijdens de Europese kampioenschappen schoonspringen die onlangs in Rome werden gehouden. - fotoanp van sport zie je dat ook. Al leen ervaar je het als minder leuk als je bij een wedstrijd weet dat je eigen moeder in de jury zit. Niet dat ze je zal voortrekken, maar je kunt er van uitgaan dat de andere deelneemsters dat wel den ken. Wat dat betreft zou het een goéde zaak zijn als er meer beoefenaren kwamen, dan werd de sectie schoon springen vanzelf zeg maar professioneler." Vraag is evenwel of een bronzen plak, blond haar en blauwe ogen daarvoor kunnen zorgen. igemakers, ustriekade 1-3. teeg 4. ihensebaan 10. traat 3. dealer), Lange uzen B.V., Industrieweg 37- Breda - Telefoon 076-141470 sen ins, Portugees, Italiaans, Nederlands voor buitenlanders STENO Nederlands den f HEM - Het congres 'Pro- Ondersteuning voor hvilligers in de Sport", dat, 'zijn discussies heel dicht Problematiek van sport F ^rkloosheid gekomen. Zo F'dat de Brit Cadfan Davies PeP: .,Wij praten niet over werkloosheidsprobleem, r over de ontwikkeling "e sport." Zijn uitspraak »ili ('e s'tuat'e van 4e bij- °nist in Papendal, geor- L'*er<i door het ministerie in 'zijn, Volksgezondheid r-H'uur. |"aast de orienterende func- I Pad het congres ook tot aanbevelingen te doen lk net Comité voor de Ont- lwng van Sport 'i ter voorbereiding van J'wde conferentie van "jninsters van de Raad lJ)UroPa, die in mei 1984 te J zal worden gehouden, •na vertegenwoordigers lad lidstaten van de avan Europa uitgenodigd. Elf waren er verschenen op het nationaal sportcentrum Papendal. De wegblijvers lie ten de aanwezigen in onzeker heid, of zij de discussiepunten meer als een nationaal dan als een internationaal op te lossen moeilijkheid zien. In Papendal werd evenwel duidelijk dat er in de uit West- en Noord- Europh afkomstige landen grote verschillen in de natio nale sportaanpak bestaan. Waar Nederland en ook West- Duitsland, Oostenrijk en de Scandinavische naties een grote en groot georganiseerde sport kennen, bezit het Vere nigd Koninkrijk voornamelijk een op schoolsport gerichte werkwijze en slechts op be perkte schaal clubsportleven. Welke situatie ook als uit gangspunt voor de inbreng stond, de uniforme uitkomst was dat er overal meer vrije tijd beschikbaar is om sport te beoefenen, dat er meer taken in en om de sport moeten wor den vervuld en dat er minder geld voorhanden is om het noodzakelijke te doen. Una niem was men van mening dat de sport, zowel voor zijn ont plooiing in de breedte als naar de top behoefte heeft aan een groter kader van vrijwilligers, maar ook van professionals. Ook op dat punt stak Davies, adjunct-directeur van de Sportraad van het Verenigd Koninkrijk, een waarschu wende vinger op. „Ga niet naar de ministerraad met de vraag om meer vrijwillige ar beid in de sport te propageren, want dan loop je het gevaar banen te verliezen." Davies benaderde daarmee een warm politiek probleem van de an dere kant. Want waar op rege ringsniveau de noodzaak tot steunverlening aan het zich explosief ontwikkelende be drijven van sport wordt inge zien, wordt tegelijkertijd de kraan voor financiële steun op ten hoogste druppelen gezet. Vragen om meer vrijwilligers, aanbevelingen verstrekken om die liefhebbers beter op te leiden, zou kunnen voeren in een richting waar minder plaats is voor de professionals, hetgeen tot verlies van banen zou kunnen leiden. „Wij moe ten het de ministers niet te moeilijk maken", stelde Wim de Heer, secretaris van de Ne derlandse Sport Federatie. Een vingerwijzing naar de volgende conferentie van de bewindslieden op Malta, een opmerking ook voor binnen lands gebruik, die echter ook buiten Nederland van pas kan zijn. Hier immers heeft de niet aan het arbeidsproces deelne mende maar het recht een be perkt gedeelte van zijn vrije tijd aan vrijwillig werk, ook in de sport, te geven. Straf op overtreding van de voor schriften kan tot inhouding van de uitkeringen leiden, ze ker wanneer de vrijwilliger door een vergoeding wordt geactiveerd. De suggestie werk in de sport te scheppen voor werklozen door eventueel een aanvulling te geven op de uitkering, vond dan ook een zuinig onthaal. Dat immers is in strijd met regelingen in een aantal landen en vormt bo vendien een aanval op de werkgelegenheid voor profes sionals. Tussen de klippen van het werkloosheidsprobleem door laverend, kwam het con gres tot een aanbeveling voor de sportministers uit de lan den van de Raad van Europa, waarin zowel de goede wil als de wens zich geen buil te val len naar voren kwam. Die aanbeveling luidde: „De maatschappij in zijn geheel en de sportbeoefenaren vragen steeds meer van de samenle ving en van de sport. Dit voert naar een toestand waarin een steeds groeiende vraag is naar accommodaties en naar men sen die in en voor de sport werken. ^eze situatie is be hoefte aan zowel meer vrijwil ligers als professionals. Tege lijkertijd zoekt de samenle ving naar een oplossing voor het werkloosheidsprobleem. Sport kan daartoe, op ieder ni veau, een bijdrage leveren. Vooral echter op locale hoogte door samenwerking van de plaatselijke overheden met de sportorganisaties in die ge meenschappen. Aan de ene kant zijn er taken in de sport, zowel bij de overheden als bij de sportorganisaties, die op dit moment onvoldoende worden vervuld doordat er te weinig mensen voor beschcikbaar zijn. Deze lacune zou moeten worden opgevuld door een vaste betrekking te bieden aan mensen die daarvoor een spe cifieke opleiding hebben ge had. Aan de andere zijde dient de mogelijkheid te worden ge vonden om werklozem met op leiding, ervaring en belang stelling vrijwilligerswerk te laten doen in de sectoren van de sport, zonder hun recht op uitkering in gevaar te bren gen.

de Stem | 1983 | | pagina 21