Computer ook voor de 'gewone man' Vergelijk maar! CDK-Bank: 020-221324 Bij CDK-Bank! CDK-Bank: 020-221324 Vo EG- bele Hoge rente! CDK-Bank: 020-221324 Andropov „Nee, ik wil niet" Presiden eerst op FELBEGEERD SPEELGOED Sparen voor 1 jaar vast Sparen voor 2 jaar vast euro-parle. Sparen voor 6 jaar vast DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 'EXTRA OP DINSDAG5 Doodkist met alarm Van de ene op de andere dag rijk Feest Terreur fesssf PAPIER VOOR UW PEN Partijdig nlNSDAG 8 NOVEM EG-ministers zien noodzaal van resultaten eenentwintig ja Parijs - President Chadli jtendjedid van Algerije is gis termiddag in Parijs aangeko men voor het eerste bezoek Van een Algerijns staatshoofd sedert dat land in 1962 zijn on afhankelijkheid van Frank- r'jk verwierf. ABSOLUTE koploper is Commodore type 64. Door Rime Brandsma DE MARKTONTWIKKELING in deze sec tor elektronische foefjes is explosief. Eind vorig jaar telden we in ons land nog 65.000 microcomputers, waarvan grofweg 40.000 in gebruik als huis/hobby computer. Nu zijn we hard op weg naar de 100.000, waarvan 60.000 in de huis/hobbysfeer. Kenners van de markt zeggen dat er dit jaar zeker 25.000 nieuwe van verkocht worden, in de sector tot 3000. Meer dan 500 producenten van micro-computers pik ken op dit moment hun graantje mee in de koopgolf. En hun visioenen van 'elk gezin zijn eigen computer' zijn niet eens zo sterk over trokken. Een gedreven com puter-hobbyist: „Het is een omgekeerd generatiever schijnsel. Kinderen praten het hun vader aan. Middel bare scholen gaan steeds meer aan informatica doen, de microcomputers worden ook daar steeds belangrij ker. Mijn generatie leerde nog hoofdrekenen en mocht ner gens in spieken, mijn oudste zoon moest al een zakreken- machine aanschaffen voor school, mijn jongste zoon zie ik straks echt wel in de bank zitten met zijn eigen micro computer." Uitgerekend nu, op het moment dat de fabrikanten over elkaar heen struikelen met bijna wekelijks nieuwe, spitsvondiger, goedkoper modellen stoppen grote com puterfirma's de produktie van hun kleine modellen, zo als dezer dagen Texas In struments en eerder Osbor ne. Dat lijkt een tegenstrij digheid, juist nu steeds meer mensen plezier gaan krijgen in het werken met micro computers en er ook een (of een gewiekster, duurder mo del) willen aanschaffen. Maar het grote succes is te vinden bij de kleine firma's. Slimme jongens, begonnen met niet meer dan een enkel bescheiden produkt, dat ze zo goedkoop mogelijk aan bieden. Merken als Sinclair en Commodore, groot ge worden met goedkope zakre- kenmachines of eenvoudige microcomputers. Een simpel achteraf-kantoortje, de pro duktie uitbesteed in een land met lage lonen. Pas bij ge bleken succes voorzichtig de markt verkennen voor een iets duurder type. Grote computerfirma's, allang op de markt met zwaardere spullen, blijken relatief veel duurder te produceren. En halen lang niet de omzet van de gespecialiseerde bedrijf jes in kleine computers. Verlies Zo lijden mammoeten als Texas Instruments, Atari en Timex miljoenen verliezen: bij elkaar gingen de compu terfirma's met hun huiscom puters voor een dikke 1 mil jard dollar in het schip. Os borne verdween al, hoe suc cesvol en aanvankelijk voor uitstrevend ook met micro computers. Texas Instru ments kondigde vorige week aan, te stoppen met het huis computermodel 99-4a. Na een prettige winst in het derde kwartaal vorig jaar van 100 miljoen ging nu toch de bijl erin. Kosten van het stoppen: ƒ975 miljoen, nettoverlies over het afgelo pen kwartaal van dit jaar 300 miljoen. De concurren tie werd te zwaar, was het commentaar, de prijzenslag te sterk. Het model in kwes tie deed bij de introductie eind 1981 nog zo'n 1500, nu was Texas Instruments al gedaald tot ƒ300. Naar ver wachting gaat de voorraad TI-99's nu snel weg voor 150 - 200: ware dumpprij zen voor zoveel vernuft in een kastje. Aan de ene kant doen de huiscomputers en hun adembenemend succes de grote firma's de das om. Aan de andere kant zien de klei nere firma's kans, hun aan- wE ZIEN ER, met hun strakke toetsenbord, zo weinig opwindend uit. En toch vliegen de huiscom puters, microcomputers, personal computers of hoe ze verder heten als warme broodjes over de toon bank. Luxe broodjes, dat wel, want zo'n al dan niet serieus speelgoedje voor de moderne mens kost gauw f 200 a 600. En wil je wat meer, dan zit je een eind boven de f 1000. Zelfs in deze benarde tijden vol geknibbel zit er een groeiende markt in deze huiscomputers. deel op deze markt verder te vergroten en met steeds goedkoper, slimmer spul te komen. En ook de Nederlan der koopt gretig. Maar, terwijl alle kenners praten over duizelingwek kend stijgende omzetten, met de maand sterker groeiende aantallen en een toenemend enthousiasme bij de 'gewone man' voor die eerder zo onbereikbare en niet te doorgronden compu ter; intussen valt het niet mee om de markt met pre cieze cijfers aan te geven. Importeurs en fabrikanten houden, alsof het om staats geheimen gaat, de kiezen op elkaar. Zo ook een groot wa renhuisconcern als Vroom Dreesmann, dat veel goed kope microcomputers aan de man brengt. De cijfers zijn strikt bedrijfsgeheim; ook een indicatie van hoe sterk de verkoop wel toeneemt kan er niet af. CBS Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft wel invoer- cijfers van het totaal aantal computers,, maar de kleine hobbytypes worden er niet apart geregistreerd. Met hulp van ingewijden valt te achterhalen dat dit jaar zeker 20- 25.000 hobby/ huiscomputers in ons land verkocht zullen worden. Woordvoerder Frans Smul ders van Philips, zelf ook (nog niet zo lang) op de markt met een microcompu ter (de P-2000, te koop voor zo'n 1500), noemt ook geen eigen getallen, maar verze kert dat er zeker een forse groei in zit. Hij schat, dat volgend jaar in ons land zelfs het dubbele aantal klei ne computers wordt afgezet: 50.000, in 1985 al 75.000. Volgens de Philipsman ra ken veel beginners al uitge keken op hun goedkope re ken- en speeltuig en overwe gen de aanschaf van een duurder type met meer mo gelijkheden. Een enorme stimulans voor de verkoop van micro computers hebben de HCC- dagen in de Jaarbeurs in Utrecht gegeven, vorige maand. De Hobby Computer Club hield er twee open da gen. Zeker 27.500 bezoekers verdrongen elkaar bij de stands van 170 bedrijven, die microcomputers en aanver wante artikelen leveren. Op vallend veel beursbezoekers kwamen binnen met de beurs vol knisperende bil jetjes en verlieten uren later de drukte, soms ettelijke duizenden guldens armer, met dozen vol aantrekkelij ke beurskoopjes en tevreden gezichten. Die Hobby Computer Club is trouwens de snelst groeiende club in ons land: op zich al veelzeggend voor de opmars van de huiscom puter. Lang was de HCC de grootste club ter wereld, nu nog van Europa. In de zes jaar van zijn bestaan groeide de club naar 13.000 leden, ge rangschikt per gebruikers groep (type computer of hobby). Dit jaar kwamen er al 3.000 leden bij, een explo sieve groei die doet denken aan die van de windsurfers, 's Zomers op de plank en 's winters achter het toetsen bord? Koploper Een enquête op de HCC- dagen gaf de meest verse cij - fers voor het marktaandeel van de verschillende types. Absolute koploper is Com modore met de types 64 (11,6%) en Vic-20 (4,8%). Wel 40% van de bezoekers zei de Commodore-64 te willen ko pen, een machine die tegen de 700 kost. Goede tweede is het kleine en goedkope merk Sinclair met de ZX- 80, ZX-81 en Spectrum, het basismodel is voor nog geen 200 te koop). Sinclair haalt in ons land een marktaan deel van bijna 13%. Daarna komen Tandy (11,5%), Apple (10%) en pas ver daaronder de net gewipte Texas Instru ments TI-99 (3,6%) en de nieuwe Philips-2000 (3,5%). De gemiddelde leeftijd van de microcomputeristen bleek 33 jaar te zijn, veel ho ger dan gedacht. Wat kan je nu met zo'n machientje doen? Is het, na de zolderkamers vol treintjes 'voor m'n zoontje', het nieuwste welvaarts speeltje voor vaders? De en thousiastelingen en de han del willen daar niet van we ten. Maar feit is wel, dat veel hobbyisten niet toekomen aan de bijna onbeperkte mo gelijkheden, die ook de goed koopste microcomputer biedt. Er blijven er nogal wat steken in de spelletjes, die ook met deze apparaatjes mogelijk zijn, met behulp van wat extra attributen. Maar het ding kan ook die nen als typmachine (als er een printer bij aangeschaft is), als calculator, als admi nistratiemachine, om postze gelverzameling en huis houdgeld bij te houden, voor de ledenadministratie van een club, om alle mogelijke gegevens over huis en haard in op te bergen en op com mando op te roepen, met ex tra 'modules' helpt het gerei met taallessen of muziek, het ding kan van alles en nog wat sturen (treintjes, alarm installaties). Accesoires Met alleen computer, on dergebracht in toetsenbord met behuizing, ben je er niet. Er moet een monitor bij (kan bestaande tv zijn), een cas setterecorder voor het ge heugen en als er meer gege vens opgeslagen moeten worden bijvoorbeeld geheu genschijven met 'discdrive', een printer om de boel op papier te zetten 300 - 5000), programma's (bij voorbeeld voor spelletjes) die soms 30, maar vaker 60 - 200 kosten. Een rib uit je lijf. Maar toch is die dure hobby in op mars. Ouders worden mee gesleept door het enthou siasme van hun kinderen. Kritici zeggen, dat veel ko pers van een microcomputer na een paar weken ongericht klungelen het ding in de kast zetten. Dat het werken en spelen ermee lastiger is dan ze denken, zoals het zich eigen maken van de noodza kelijke computertaal om de werking van de machine te doorgronden. Maar dat wordt ontkend door de hobbyclubs. Het aantal teleurgestelden in de microcomputer zou maar heel gering zijn. Want zo'n ding is heel flexibel in zijn mogelijkheden. Ieder kan ermee doen wat 'ie wil. Om er lol aan te beleven hóef je niet persé te leren program meren. Zoals HCC-enthou- siasteling van het eerste uur Ton van den Bosch uit Al phen aan de Rijn zegt: „Voor een appel en een ei heb je werkelijk een schatkamer tot je beschikking. Wil je niet leren programmeren, dan koop je kant-en-klare programma's, die helemaal niet zo duur zijn. Wil je meer, dan zijn de mogelijk heden gigantisch. Ook met de goedkope microcompu ters kan je toveren." De aanschaf van een hob by/huiscomputer is volgens alle gevraagde kenners be slist geen impulsaankoop. De koper weet wat hij wil, kent zijn eisenpakket en weet welke machine hem het best kan dienen. Het lidmaat schap van een hobbyclub helpt dan nog verder, de hobbycomputer uit te buiten. Geweldenaar Intussen houdt de micro computerwereld de adem in voor de deze week in de VS gelanceerde en lang verbeide huiscomputer van gewelde naar IBM. De machine zal vanaf begin volgend jaar voor om en nabij de 2000 te koop zijn. Het geval herbergt de nieuwste snufjes, zoals een eigen beeldscherm, dat ook grafische beelden aan kan in 16 kleuren en geluid kan maken. Het toetsenbord is los en geeft de impulsen via infrarood licht door aan het beeldscherm. Een duur der, uitgebreider model komt er ook, net als allerlei attributen. En dat is het einde van de ontwikkelingen niet. De markt is willig en overwel digend. De prijzenslag is bikkelhard. De technologi sche ontwikkelingen zijn zo razendsnel, dat ondanks de gretige markt vooral de gro te firma's met een uitgebreid pakket aan computers moe ten afhaken. De hobbyist spint er garen bij. Zijn speeltje wordt met de week gewiekster en goedkoper. (ADVERTENTIE) (min. inleg f 1.000,-). De CDK-depositorente is erg hoog. Vergelijk maar. Ga naar 'n Grenswissel kantoor. Naar 'n CDK-spaaragent. Of bèl met CDK zelf. Dinsdagavond tot 9 uur. Voor direkt overboeken: giro 1S332 of bank rek. nr. 22.13.S0.500 t.n.v. CDK, Amsterdam. Vermeld gewenste depositovorm. bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring en Pierson N.V.) Van onze correspondent Paul van de Voort BARCELONA - Uitgerekend op de dag van Allerzielen heeft de 38-jarige Spaanse vrijgezel Manuel Fernandez op het kerkhof van Linares in Zuid-Spanje, onder grote pu blieke belangstelling een inge nieus alarmapparaat gede monstreerd dat moet voorko men dat er in de toekomst nog ooit mensen levend begraven worden. Want volgens een Franse arts blijkt zo'n drie procent van de doden niet echt dood. De vondst is even simpel als effectief: Via een voetpe daal op het schakelaartje dat bijvoorbeeld in het kruisbeeld verborgen zit, kan de levend begravene op het knopje te drukken waardoor er een hele serie bellen en lampen gaan branden die de bovengrondse stervelingen tot op 3 km. af stand zullen waarschuwen. De uitvinder is van groot com mercieel succes overtuigd. (ADVERTENTIE) Sparen voor 3 en 4 jaar vast 8%. (min. inleg f 1.000,-). De CDK-depositorente is erg hoog. Vergelijk maar. Ga naar 'n Grens wisselkantoor. Naar 'n CDK- spaaragent. Of bèl met CDK zelf. Dinsdagavond tot 9 uur. of bank rek. nr. 22.13.50.500 t.n.v. CDK, Amsterdam. Vermeld gewenste depositovorm. bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring en Pierson N.V.) KOEWEIT (DPA) Noesrat Machmoed Ali, een arme en kinderrijke moeder op het aan Koe weit toebehorende eilandje Failaka in de Perzische Golf, is van de ene op de andere dag rijk geworden. Naar het persbureau van Koeweit maandag berichtte vond de vrouw bij het klaarmaken van een vismaaltij d voor haar vijf kinderen in een oes ter een parel zo groot als een knikker. Deskundi gen schatten de waarde op ruim 600.000 gulden. Demonstratie van 20 oktober is nauwelijks voorbij of de kritiek barst los, voorname lijk van mensen die zich be ter wanen dan de paus, de bisschoppen en allerlei vooraanstaande mensen in de maatschappij. Maar zij durven niet te leven, zoals het hen in de bijbel wordt voorgehouden. Zij zijn bang voor hun eigen hachje. Hun eigen have en goed moet be schermd worden, wat dat ook kost aan mensenlevens, die ondertussen sterven van honger. Angst dat zij en hun bezittingen vernietigd wor den, dat is het werk van de satan. Ik ben zelf mee in Den Haag geweest. Voor mij was het een feest, zoveel mensen van alle gezindten vreed zaam naast elkaar te zien demonstreren. Mensen, die niet bang waren hun leven in de waagschaal te stellen. Geen angst maar blijheid iets te doen voor de mede mens. Is dat niet een van de voornaamste geboden. Wij hebben van onze welvaart een afgod gemaakt. Wij hadden niemand meer no dig, alleen flink wat wapen tuig om die afgod te verde digen en te beschermen. Maar geloof mij nou maar, als wij het vertrouwen in die afgod blijven stellen, dan gaan wij er allen aan met onze hele aarde. Aan alle mensen die nog geloven en vertrouwen hebben in Hem die de aarde heeft gescha pen, schei er toch eens uit met elkaar te verwijten van wat we allemaal verkeerd doen. We doen immers alle maal veel verkeerde dingen, maar wij zijn er niet voor om elkaar daarom te ver oordelen, als wij het met el kaar niet eens zijn, maar bid dan voor elkaar. Roosendaal M. v.d. Broek Ambtenaren zijn woedend op De Stem vanwege enkele foutieve gegevens over hun inkomen. Ofschoon dit een missertje is, ben ik er toch zeker van, dat de beambten bij het bemachtigen van hun baan ooit gezegd hebben: „Ik zit veilig en goed. Ik heb een zekere toekomst." Er zijn de laatste dagen op meer plaat sen staatjes gepubliceerd. Deze bevestigen stuk voor stuk, dat vele ambtenaren momenteel de verkeerde weg opgaan, zeker na het Ihou' laatste aanbod van de ring. Welk particulier (j drijf zou nog kunnen voor bestaan met de schuld hun werkgever heeft? kabinet Lubbers is vasti* sloten orde te brengen is Nederlandse huishoudj om een redelijke sociale kerheid veilig te stellj waaraan het CDA als poj tieke partij en de werk; van alle dag in de na-cn logse jaren een grote bijdr; ge hebben geleverd. Dat kj toch niet miskend wordj Als vakbondsleidj schreeuwen of grom® „Dit kabinet moet weg", 4 begeven zij zich buiten terrein. Moeten straks gers, zeventigers en tacht gers met leuzen de straat, als: „Neem af je pet voor( kabinet" of „Van de Sche» terreur"? Schandelijk! Breda Willem Wouterse In uw blad van vrijdag 4r,- vember staat een artikel als kop 'Amerikanen beo nen blunders in te zien'. Bi is gericht op de Grenada-ii vasie. In de tekst staat cursief gedrukt: Duitse vriend van mij I foto's genomen van Amir, kanen die dozen met teek sche apparatuur en rijst vulden met wapens'. Het it. hierbij gaan om Russisch wapens die op PLO-liedem Libanon buit waren maakt. Red.). Ik vraag me sinds wanneer het Amen kaanse vredesleger in strijd is gewikkeld tegen PLO en grote voorrade Russische wapens hebbe buitgemaakt. Deze tekst bedoeld op de gewraakt vondst van Russische pens door de Amerikana bij de invasie van Grenadi Amerikanen grote bed» gers zijn. Ik vind dit ca partijdig en dom geschrijf. Breda D.v.Toe teren Van onze redactie buiten ylOSKOU - President Joer pov van de Sovjet-Unie was te ziek om de jaarlijkse mili rade bij te wonen op het R pe parade werd gehouden eenheid van de 66ste verjaa de Russische revolutie. Van onze redactie buitenland DEN HAAG - De landen va de Europese Gemeenschap ra ken steeds meer doordronge van de noodzaak in de special EG-ministerraad, die te voorbereiding van de Europe se top van morgen tot vrijda in Athene wordt gehouden, re sultaten te bereiken. (ADVERTENTIE) (min. inleg f 1.000,-). De CDK-depositorente is erg hoog. Vergelijk maar. Ga naar 'n Grens wisselkantoor. Naar 'n CDK-spaaragent. Of bèl met CDK zelf.|Dinsdagavond|tot 9 uur.l Voor direkt overboeken: giro 15332 of bank rek. nr. 22.13.50.500 t.n.v. CDK, Amsterdam. Vermeld gewenste depositovorm. bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. Staatssecretaris Van. Eeke len, die dit gisteren deTweede Kamercommissie voor Buiten landse Zaken meedeelde meende dat op sommige ter Dit wekt de Indruk alsof djreinen de standpunten nade tot elkaar komen. De speciale raad - de vierd sinds de voorgaande Europes top van juni in Stuttgart - i waarschijnlijk de laatste di voor de volgende bijeenkoms van Europese staats- en rege ^ingsleiders, op '5 en 6 decern ter in Athene, wordt gehou 'den. De EG kampt met een stel ingrijpende problemen, varië- 'end van de hervorming van [de landbouwpolitiek (di* 'dreigt te duur te worden) tot !de wens van de Britten en 'uitsers dat hun te veel be- :aalde contributie wordt te rugbetaald. De noodzaak om uiterlijk in Athene resultaten te boeken wordt nu gezien, [bmdat dit anders „een enorme legatieve weerslag op de hele [Gemeenschap zal hebben". Van Eekelen zei dat dank zij jeen aantal 'kunstgrepen' van "de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Ge meenschap, de inkomsten van Me EG misschien nog dit jaar yoldoende zijn om de uitgaven [te dekken. De begroting voor 'het volgend jaar, zoals die Moor het europees parlement is goedgekeurd, voorziet echter el in een volslagen uitputting van deze eigen middelen. (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson. Heldring en Pierson N.V.) Er 'jR IS EEN gloednieuw ge zelschapsspel, dat het vooral op verjaardagen bij de borrel goed doet: tegen elkaar op bieden met spitse kreten en ludieke teksten van de de monstratie van ruim een week geleden. „Heb je die ge zien, dat bord van ik hèb geen tuin?", gooit er eentje achte loos tussen de kaaskoekjes, daarmee meteen fijntjes ver tellend: ik was er. Zo'n op merking heeft effect. Van alle kanten wordt gereageerd met leuke kern-zinnen, met ster ke verhalen over hoe lang de file was, hoe druk de straten, hoe moe de benen, hoeveel mensen tegelijk naar het toi let moesten, hoe duur de broodjes waren en de gebak ken vis. Over dit laatste wordt de discussie vooral aangegaan door tegenstanders van Den Haag en de achterliggende bedoelingen. „Moet je 's na gaan", zeggen zij, de bewuste thuisblijvers, „het gaat nota bene om de vrede en meteen zijn er mensen, die eraan ver dienen." Ik begrijp niets van die opmerking. Iedereen weet dat er gigantische kapitalen verdiend worden in de wa penindustrie en al dat tuig tot en met definitief het laatst-mogelijke kernwapen dient toch ook niets anders dan de vrede - zo wordt mij geleerd, juist door die niet- demonstranten. Op de dag dat dit stukje in de krant staat kan het nog nèt denk ik, rake teksten en woordspelingen uitwisselen. (Vergeet het hek van het mi nisterie van defensie niet, waar het emaille bordje 'Ver boden fietsen te plaatsen', veranderd was in 'Verboden bommen te plaatsen'). Dit on derwerp van gesprek raakt weggevaagd door ervaringen met de stiptheidsacties. „En toen was er geen bus", of „het loket was dicht" of „ik moest zó lang machten" komen steeds meer opzetten. Irrita ties bij het publiek, zegt de krant. Misschien leest u dit trouwens niet eens, omdat de post uio krant niet bezorgde. Wie solidair wil blijven met de stipte stakers neemt de on gemakken voor lief en relati veert een beetje: „Eén groot voordeel: als ik nu. een poli tieagent zie, hoef ik niet met een een slecht geweten te krijgen of op m'n kilometer teller te kijken". Er worden zelfs nieuwe moppen geboren. „Als deze zaak rond is, gaan de ambtenaren per 1 januari opnieuw staken, omdat zij in het schrikkeljaar van 1984 één dag meer moeten werken voor hetzelfde loon". Humor houdt een mens op de been. Maar het is géén grap als bij een gesprek over vrede en je keuze voor de kwaliteit van het leven opeens een vrou wenstem heel nadrukkelijk zegt: „Waarom gaan we niet ■allemaal staken, waarom weigeren vrouwen over de hele wereld niet nog langer kinderen te krijgen, waarom benutten wij onze macht niet om op die manier duidelijk te maken, dat we geen nieuw le ven aan deze wereld vol waanzin willen toevertrou wen?" Er wordt niet gelachen, de andere vrouwen voelen hoe ze het bedoelt. Dat gaat tezeer tegen onze eigen natuur in, het zou ons vrouw-zijn totaal verminken, is de voorlopige conclusie. Voorlopig, want het idee van staken blijft door het hoofd spelen. Hoe ver moet je gaan in je trouw? Nu is je huishoudportemonnee nog gevuld doordat je man werk heeft aan duikboten voor Taiwan. Eigenbelang gaat voor zeg je mét hem. En wat doe je, als hij schroeven moet maken voor kernkop pen of wat als het bedrijf waar hij werkt de grond in Woensdrecht bouwrijp moet maken? Stop je al je princi pes, al je tegenwerpingen, al je afkeer, zelfs je hele lijf dat „nee" schreeuwt, rustig weg achter de vergrote trouwfoto: „Ja, ik wil"? Of vertaal je de belofte van trouw in samen de schouders eronder in de strijd tegen onrecht, tegen vernietiging van de aarde en aards leven? Deze realiteit komt steeds dichterbij, zit al in onze sa menleving. Huisvrouwen lei den een afgeleid bestaan, wordt gezegd. De man werkt en verdient voor het hele ge zin zeggen anderen en de meeste van onze wetten en re gels zijn daarop gebasserd. Goed, dan kan een vrouw ook nee zeggen tegen die baan en tegen het geld dat op zo'n ma nier wordt verdiend. De Raad van State bestu deert op het ogenblik of plaatsing van kruisraketten op ons grondgebied volgens de grondwet geoorloofd is. Kan dat zomaar: de beslissing tot gebruik van die dingen uit handen geven aan een vreemde mogendheid? Mor gen, woensdag 9 november, spant een groep W' vrouwen een geding aan het federale gerechtshol New York. De aanklacht dat de beslissing van de Af rikaanse regering om hn> raketten in Europa te W duceren, een schending is' het Internationaal Recht) uitzoeken, bevragen, anti' gen speelt ook op klein1 veau. „Waar sta jij?", W® vrouwen hun lief, hun i" verloofde, vriend, levens „Welke beslissing neem: als 't dichter op je huid W als 't je eigen leven kruipt?" Het moet ven dieper gaan. Nu al f vrouwen moeten uitspa of zij 'trouw' zullen verf' in slaafs volgen of in heit staan voor eigen keuze, geen rebellie, dit is drif van verantwoordelijkheid Van onze correspondent Jan Drummen Het feit wordt alom frankrijk als historisch, sym bolisch en uiterst belangrijk genoemd hoewel het overwe gend ceremonieel is nu de be dekkingen tussen beide lan- n verregaand genormali seerd zijn. Eenentwintig jaar na het «breken van de bloedige en rede oorlog die 1 miljoen mensenlevens gekost heeft, die Hoe leidde dat anderhalf mil joen Fransen en Algerijnen 'and definitief verlieten, bo] te een einde maakte aan 132 jaar kolonisering en de Vierde ../'Publiek met zich in de af- Sond sleurde, is gisteren een bètUW "i^Perk ingezet in de ■ji ijtelckingen tussen Frank rijk 6n z''n voormalige kelo id Resident Chadli Bendjedid aa u3ls eerste gevolg gegeven n herhaalde Franse uitnodi- ahgen tot een bezoek; zijn °°rganger Houari Boume- hieni he had hardnekkig gewe.'-

de Stem | 1983 | | pagina 4