Jubileumconcert Vliegende Hollander Hermien Doorenweerd me is bezeten van mineralen Kwartet 01 VOORZi DRIE AMBACHTEN VERHOOGT TARIEF Werkdag ZIKV Terneuzen V ogelbeurs in Sas Sluiskil wacht af wie nieuwe prins is DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 VAN ZEELAND Speelgoedbeurs Terneuzen in Goede Herderkerk Gemengd koor Westdorpe trad op in Frankrijk Hoorzitting over tehuis-opname Sasse bejaarden Jubileum concert Vliegende Hollander nlNSDAG 8 NOVEf TERNEUZENSE GELOOFT IN GENEESKRACHT Plaatselijk nieuws Terneuzen Westdorpe Hoek Biervliet Sas van Gent T16 PAGINA ZEELANDj| Dijkgeschot stijgt twee gulden Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ze vende speelgoedbeurs, opgezet door een aantal Terneuzense vrouwen en waarvan de opbrengst bestemd is voor SOS kin derdorpen, wordt dit jaar gehouden in de Goede Herderkerk in Terneu zen. Voorheen vond de beurs altijd plaats in de Opstandingskerk. De speelgoedbeurs wordt op woensdag 16 november gehouden. Het aanbod is nu ai groot te noemen. Er kunnen echter nog steeds spullen worden ingele verd. Contactadres Olga Risseeuw 01150-18443). Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) houdt op za terdag 12 november een werk dag textiel en tekenen. Dit ge beurt in het ZIKV gebouw aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. „We willen hiermee aan de geïnteresseerden laten zien dat er binnen de cursussen van het ZIKV verschillende mogelijkheden zijn zowel voor beginners als gevorderden. Er hoeft beslist geen vakoplei ding-studie aan vooraf gegaan te zijn om deel te kunnen ne men aan cursus bij ons", aldus directrice A. Soet in een pers bericht. 'Gewerkt' wordt tussen 10.00 en 16.00 uur. Deelname kost 25 gulden per persoon. Belang stellenden moeten zich voor vrijdag 11 november aanmel den bij het stadhuis van Ter neuzen. Vragen naar Lea Me- chielsen. Van onze correspondent WESTDORPE - In het kader van de verbroedering tusen de gemeenten Sas van Gent en Belle in Frankrijk maakte het gemengd zangkoor van West dorpe zaterdag een muizkaal uitstapje naar die Franse stad. Na een officiële ontvangst in het stadhuis van Belle (Bail- leul), gaf het Westdorps koor 's middag een muzikaal concert van ongeveer een uur in een plaatselijk bejaardentehuis. Na afloop werd het koor verzocht ook 's avonds een kort optreden te verzorgen in Bailleul. Het koor vertrok naar Salie des Fêtes, waar de harmonie van Sas van Gent te gast was. Om in muzikale sfeer te blijven en ook om de plichten in eigen woonplaats te vervullen, zorgde het koor zondagmorgen voor de muiz- kale opluistering van de hoog mis te Westdorpe. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Woensdag 9 november is er in de conversa tiezaal van De Redoute in Sas van Gent een hoorzitting voor alle bejaarden van Sas van Gent en omstreken. Deze hoorzitting, waarvoor diverse spekers zijn uitgeno digd, gaat over het wat en hoe rondom de opname in een be jaardentehuis. De zitting be gint om 14.00 uur. De organi satie is in handen van de acti viteitencommissie van het Ge coördineerd Bejaardenwerk in Sas van Gent. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap De Drie Ambachten wil voor 1984 een geschotsverhoging van twee gulden per hectare doorvoeren. Momenteel betalen de ingelanden 123 gulden dijk geschot, dat wordt 125 gulden als de algemene verga dering daar deze maand mee akkoord gaat. Het bestuur is er weliswaar in geslaagd met de begroting op de nullijn te blijven zitten, maar zegt onder de verhoging niet uit te kunnen. Het water schap kreeg bij de verreke ning van de samenvoeging van polders en waterschappen (een verrekening die loopt vanaf 1965 en tot 1983 altijd een voordelig saldo opplever- de) te maken met een lagere geschotsopbrengst van ruim vijftien duizen gulden. Daar naast zijn voor 1984 nieuwe kapitaalsuitgaven van rond een half miljoen gulden ge raamd. Beide posten moeten gedekt worden uit de verho ging van het geschot en een nog te kweken reservepot. Nu de datum van de over dracht van de wegen aan rijk, provincies en gemeenten (ge- Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zondag 13 november houdt de Sasse Vo gelvrienden een vogelbeurs in zaal Planetarium aan de Noordweststraat. Naast de aanwezigheid van diverse vo gels, is ook een tweetal stands op de beurs aanwezig. De Roos komt met een stand van vogel benodigdheden en boekhandel Promenade heeft een stand met boeken over vogels. Iedereen die wat wil vragen over vogels is welkom. Men hoeft geen lid te zijn van de vereniging. Ook kunnen vo gels geruild, opgekocht en ver kocht worden (opkopers toege staan). Leden die in het bezit zijn van het maandblad Onze Vogels, uitgegeven door de Nederlanse Bond van Vogel liefhebbers, kunnen hiervan eventueel oude nummers rui len. De beurs begint om tien uur. De vogelvereniging is op dit moment druk bezig met de organisatie van de regionale vogeltentoonstelling in decem ber. ZWARTSNUVERS Van onze correspondent SLUISKIL Het belooft een spannend weekje te worden in Sluiskil. Spannend omdat ko mende zaterdag bekend wordt wie als de nieuwe prins Car naval van De Zwartsnuvers de festiviteiten tijdens de vier dolle dagen in februari gaat leiden. Het zal Terneuzens burgemeester C. Ockeloen zijn die zaterdagavond in zaal At lanta de prins installeert. Blijkens informatie uit car navalskringen zijn veel groe peringen in Sluiskil bezig hun eigen kandidaat naar voren te schuiven. „Wij hopen dat een en ander niet te veel overlast voor de gewone burgemeester met zich zal brengen", aldus voorzitter Frans Bouchaut. Er wordt al gesproken over enige prikacties in het kanaaldorp, uit te voeren door het bestuur van de carnavalsvereniging en een handjevol wagenbouwers. Ook wijkgroepen kunnen van zich laten horen en niet uitge sloten is dat enkele cafées en de rijkspont bezet zullen wor den. Zaterdagavond 11 over 11 zal blijken of het formatie team zich heeft laten beïn vloeden daar deze mogelijke acties. Het Prinsenbal begint om 20.00 uur met aansluitend een bingo. Muziek wordt 'uit eigen keuken' geleverd. pland op januari 1985) niet haalbaar lijkt vind het dage lijks bestuur dat het beheer van de wegen op de gebruike lijke manier moet worden voortgezet. De onderhoudstoe- stand van de wegen zou an ders 'zeer snel achteruit gaan waaruit dan weer hogere her- stelkosten voortvloeien', aldus het dagelijks bestuur in de aanbiedingsbrief. Het waterschap zegt voorts tegen het vervallen van de vrijstelling voor de onroerend belasting van cultuurgronden te zijn. In watershapskring is daar al uitvoerig over gespro ken. „Deze over het algemeen toch al zwaar belaste gronden zouden dan onder een nog gro tere financële druk komen te staan", aldus het dagelij ksbe- stuur. Via de unie van water schappen zal dan ook getracht worden deze sinds 1970 be staande vrijstelling te hand haven. Van onze correspondent TERNEUZEN - Op zaterdag 19 november wordt in het Ter neuzens Zuidlandtheater een jubileumconcert gegeven door de 'Vliegende Hollander' uit Terneuzen. Dat gebeurt in het kader van het negentigjarig bestaan van de Terneuzense harmonie. Tijdens deze avond zal een gastoptreden plaatsvinden van de uit België afkomstige Koninklijke Oude Gemeente harmonie uit Heusden. De Ko ninklijke Oude Gemeente Harmonie is al in 1819 gesticht toen onder de naam St. Cecilia. De Koninklijke Gemeente Harmonie neemt regelmatig deel aan nationale en interna tionale concerten en wedstrij den. Op 19 november is er voor de pauze een optreden van de 'Vliegende Hollander' onder leiding van dirigent Piet Eek man. Na de pauze treedt de Belgische harmonie op o.l.v. de heer R. Verstuyft. Daarna is er eerst nog een gezamenlijk op treden van beide korpsen o.l.v. de heer Verstuyft wordt dan In True Fest van C. Teike ge speeld en daarna o.l.v. Piet Eekman 'Door eendracht sa mengebracht' door R. Ver stuyft. Na afloop van het concert wordt een groot bal gehouden waaraan het dansorkest van de organiserende harmonie de 'Vliegende Hollander' haar medewerking zal verlenen. De aanvang van het concert is acht uur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Harmonie De Vliegende Hollandere geeft zaterdag 19 november een con cert in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Dit gebeurt in het kader van het negentigjarig bestaan van de Harmonie. Het concert krijgt een extra accent door het gastoptreden van de Koninklijke Oude Ge meenteharmonie Heusden uit België. Deze muziekvereni ging (in 1819 gesticht) heeft een lange staat van dienst. Ten tijde van de oprichting ging de harmonie door het leven onder de naam St. Cecilia. In de pe riode 1840-1860 kende St. Ceci lia een eerste bloeiperiode. Jaarlijks werd deelgenomen aan meer dan veertig festivals. Ook nu nog gebeurt dat op grote schaal. De naamsveran dering kwam in 1910. De Belgen onderscheidden zich op diverse internationele concerten. In het Franse Laon werd in 1971 de eerste prijs in de categorie Excellentie be haald. Voorts werd meege werkt aan de opvoering van de Aida in de Opera Gent. Vrij recent is het succesvolle optre den in het Duistse Eiweiler. Het programma voor het concert op zaterdag 19 novem ber ziet er als volgt uit: voor de pauze is er een optreden van De Vliegende Hollander. De harmonie brengt onder lei ding van Piet Eekman Wash ington Grays, II Barbière di Siviglia, Vicente Gerardo, Danses Hongroises, Mixed Pickles, The Fairest on the Fair. Na dit optreden is het de beurt aan de Belgische harmo nie. Zij brengen onder leiding van R. Verstuyft: Stars and Stripes Forever, La Gaza La- dra, Fiesta in Magaluf, l mer Hirte, De Wereld Rt Tampa Rhapsody. DasJ volgt een gezamenlijk op|| den van beide korpsen. Na afloop van het coneJ bal is er een groot bal meti dansorkest The Flying Dut j man. Dit orkest staat onJ leiding van L.A. de Doeljf Het j ubileumconcert om 20.00 uur. Entree gratis"! Van een onzer verslaggevt GOES - De Junior Karnes Revelanden viert op vrijdaf november het 10-jarig besl met een symposium oveJ ontbossingsproblematiek. 1 bijeenkomst, die om 14 uur_ int, heeft plaats in de Gn of Maria Magdalenkerk1 Goes. Na het welkomstwoord 'Vo! W Hermien Doorenweerd aan de slijpmachine. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Hermien Doorenweerd uit Terneuzen heeft een hobby die niet al ledaags is. Ze is, zoals ze zelf zegt, 'bezeten van minera len'. Tien jaar geleden kwam Hermien voor het eerst in aanraking met deze fascine rende hobby. Via een vrien din kwam ze terecht bij de stichting GEA (Gea is de go din van de aarde), een Zeeuwsch-Vlaamse afdeling van de landelijke stichting 'Geologische Aktiviteiten', waar ze nu de positie van se cretaresse bekleedt. Ze houdt lezingen over het on- staan van de mineralen en organiseert thuis party's voor geïnteresseerden die wat meer willen weten over de wonderlijke wereld van de stenen. Hoe kom je er toe om ste nen te verzamelen? Hermien vertelt dat er verschillende manieren zijn om je verza meling uit te bouwen. In de eerste plaats kun je natuur lijk de stenen zelf gaan zoe ken. Dat geeft voor de be ginners enige problemen. Mooie mineralen liggen vaak goed verstopt als pa rels in een oesterschelp. Ze zijn ingekapseld in zoge naamde geoden die rond van vorm zijn. Géoden zijn ge vormd door lava van lang geleden uitgebluste vulka nen. Men moet ze als een noot openbreken om de kristallen kern bloot te leg gen. Je kunt best ooit eens over een klein vermogen ge struikeld zijn zonder het te weten. Verkleuring Hermien legt uit hoe je kunt vermoeden dat die al ledaagse kei een waardevol le binnenkant verbergt: „Een verkleuring van een gedeelte van de steen is dijkwijls een aanwijzing dat er binnenin de steen mine ralen te vinden zijn. Soms is er al een stuk van de steen afgebroken waardoor je de mineralen kunt zien zitten. Dan komt de geologenhamer tevoorschijn om heel voor zichtig dat gedeelte los te krijgen van de rest". Ze pakt een grote kei van de vensterbank, die er van binnen prachtig uit blijkt te zien. Hij is gevonden tijdens een driedaagse excursie van de vereniging naar Duits land. „We zagen onder aan een enorm rotsblok enige kristallen", vertelt Hermien. „Toen hebben we met zware mokers een hele dag op die rots geslagen en gehakt tot dat we bij de mineralen kwamen". Je kunt ook stenen kopen, op beurzen en braderieën. „Maar", zegt Hermien, „wat je zelf gevonden hebt, heeft de meeste waarde. Vooral de eerste zelfgevonden steen, die doe je nooit van je leven meer weg". Op beurzen is er de mogelijkheid om dubbele stenen te ruilen en vrienden nemen vaak, als ze naar het buitenland gaan, een steen voor je mee. „Zo heb ik met stenen uit Moskou, Israël en Nieuw-Zeelnad mijn verza meling behoorlijk kunnen uitbouwen". Atelier Hermien Doorenweerd verzamelt niet alleen alle soorten mineralen, ze slijpt en verwerkt ze ook. Ze be schikt daarvoor over een speciaal ingericht atelier op zolder. Massieve stukken die geschikt zijn voor sieraden, worden in plakken gezaagd en daarna wordt de goede vorm eruit geslepen. Vroeger zat Hermien met het probleem dat ze de voor sieraden geschikte stenen moest slijpen naar de vorm van de zetting. „De steen staat voor mij op de eerste plaats. Daarom ben ik be gonnen met edelsmeden. Nu slijp ik de steen in een mooie vorm en pas de zetting er zelf bij aan". Ze laat als voorbeeld een prachtige hanger zien, een Opaal van het Noorden, die als je hem op een bepaalde manier in het licht houdt, een iriseren- de glans laat zien. 9 Geneeskracht Een hoofdstuk apart is de theorie van de geneeskrach tige werking van de stenen. Hermien is een aanhangster van deze theorie. „Die we- Hermien Doorenweerd: de eerste steen doe je nooit meer weg tenschap was al bekend bij de Egyptenaren. In die tijd stonden de mensen veel dichter bij de natuur. De kronen van de koningen wa ren niet voor niets bezet met prachtige edelstenen: ze wa ren het symbool voor kracht en macht en beschermden de vorsten tegen kwade invloe den". De geneeskrachtige ste nen die Hermien verkoopt, worden op een andere, goed kopere manier geslepen. In een trommelmachine wor den de brokjes met water en slijppoeder een hele tijd rondgedraaid of getrild. Doordat het slijppoeder vijf keer vervangen wordt door een nog fijner poeder, wor- - FOTO'S DE STEM 1 COR J DE BOER den de stenen steeds glad der. Omdat er veel stenen tegelijk geslepen worden en omdat je hierbij geen in vloed hebt op de vorm, zijn ze veel goedkoper. Mensen met belangstel ling voor de stichting GEA zijn van harte welkom. In lichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw Doorenweerd in Terneuzen KVG - De afdeling Terneuzen van het Katholieke Vrouwen gilde houdt donderdag 10 no vember een bijeenkomst in de parochiezaal naast de Trini- teitskerk. De advocaten E. de Rechter en A. Rijkse geven daar een inleiding over de vol gende onderwerpen: kinder wet, adoptie en naamsveran dering. Aanvang 20.00 uur. Zeldenrust - Afgelopen vrij dag hield de buurtvereniging Zeldenrust een geslaagde dis co in het Zeldenrustcollege. Medewerking werd verleend door de Silver Shadows. Uit de 100 tieners werd het beste dis- oc-danspaar gekozen. Dinsdag 8 november wordt er een ver gadering gehouden om een en ander te bespreken rond de wijkfeesten in het kader van 400 jaar Terneuzen. Belang stellenden zijn welkom in De Geule, Merwedelaan, aanvang 20.30 uur. Zonnebloem - De Zonnebloem afdeling Groot-Terneuzen zoekt mensen die mee willen doen aan de St.-Nicolaas-actie 'Zon in de schoorsteen'. Een ieder die voor een zieke gast van de De Zonnebloem een pakje wenst te maken wordt verzocht zich aan te melden bij mevrouw Van Bunderen, Prof. Zeemanstraat 19. Bejaardenkoor - De katholie ke bej aardenbond heeft een bejaardenkoor in het leven ge roepen. Dertien dames en één heer gaan samen musiceren.. Het koor wordt geleid door Oswald Hemelsoet. De weke lijkse repetitie is op woens dagmiddag van half vier tot half vijf in het bejaardente huis Het Verlaet. Zij die zich alsnog bij het bejaardenzang koor willen aansluiten kunnen zich opgeven bij H. Hemelsoet en O. Hemelsoet. Gezinsdienst - Zaterdag be stond voor de gezinsdienst weer een goede belangstelling. Het thema van de viering, die werd geleid door pastor Jos Thiellier, was 'De kleine vre de'. De muziek werd verzorgd door leerlingen van de basis school. De kinderen hadden de kerk versierd met tekeningen en speelgoed over oorlog. Na de dienst was de belangstel- lintg hiervoor goed. Schrijfavond - Dinsdag 8 no vember houdt buurthuis De Hoekse Rakkers een schrijf avond in de Hoekse gehoor zaal. Iddereen bezwaren heeft tegen de deelnota, die voor het club- en buurthuiswerk ge maakt is, kan deze opschrij ven. Om 20.15 uur worden de bezwaren ook nog eens geza menlijk op papier tgezet. Het buurthuis wil langs deze weg de gemeente laten merken dat veel mensen uit Hoek niet wil len dat het buurthuis een 'ver enigingsgebouw' wordt. Hoorzitting - Vandaag dins dag wordt in de rk basisschool De Komme een hoorzitting ge houden over de deelnota club- en buurthuiswerk. Tijdens de ze zitting kunnen de bewoners van Biervliet hun mening ge ven over deze nota. De hoor zitting begint om 19.30 uur. Vogelexpo - Vrijdag 11, zater dag 12 en zondag 13 november wordt in zaal Tobbetje van ca fé Willem Beukelszoon door de vogelvereniging Edelzang een tentoonstelling gehouden. Er zullen 400 vogels te zien zijn. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, zater dag van 15.00 tot 22.00 uur en zondag van 15.00 tot 19.00 uur. Muziek - De drumband en de muziekvereniging heeft nieu we leden nodig. Kinderen van af 7 jaar zijn welkom. Op maandagavond repeteert de muziekvereniging van acht tot tien uur. De drumband en tamboers repeteren donder dagavond van zeven tot negen uur. Majoretten oefenen de ene week op woensdagavond en de andere week op donder dagavond van half zeven tot kwart over acht. Diegenen die interesse hebben kunnen con tact opnemen met het bestuur. Voorzitter J. Lippens of secre taresse S. de Paauw. Duiven - De duivenvereniging Jong Maar Moedig van Drie wegen houdt haar jaarlijkse tentoonstelling 12 en 13 no vember. De expo wordt gehou den in café Nieuwelandse Mo len bij J. Ippens. Spinnen - Vandaag, dinsdag wordt in het buurthuis een de monstratie wol spinnen gege ven. Dit begint om half tien. Commissie Woensdag 9 vember houdt de comifl® gemeentefinanciën een veif dering in het gemeentel»1 aan de Westkade. Op de da staan onder meer de handeling van de begrot» gemeentelijk grondbedrijf' de behandeling van de meentebegroting 1984. De»" gadering begint om 19.00 U® Hoorzitting - Het geördW Bejaardenwerk Sas van Gf' houdt woensdag 9 novetf^ in het bejaardenhuis De doute te Sas van Gent hoorzitting, aanvang 14 Verschillende sprekers zulf aan belangstellenden inliG tingen en voorlichting v' strekken betreffende de ret ten en plichten bij opname een bejaardenhuis. René de Punder, voorzïttef collage van de kaarten als 1 tesecretaris Van Put. Van onze correspondente HEINKENSZAND - Burg^ meester Van den Heuvel va de gemeente Borsele ontvin maandag het eerste exen plaar van het Borsels kaart kwartetspel uit handen van voorzitter van de Stichtin Jeugdwerk Kwadendamml René de Punder. Het betrefl hier een kaartspel over het le ven en werken in de gemeenl| Borsele. 52 foto's geven een beeld val de vele gezichten die Borself te bieden heeft. Onderwerpel als torens, dorpskernen, kerf ken, landschappen, bedrijven Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiid BRESKENS - In een zomeij woning aan de Nieuwe Sluia weg en eigendom van de heel C.B. uit Zeebrugge heeft mei ingebroken. Via een raam aal de achterzijde is men de wq ning binnen gekomen, wordt een raditor vermisl twee grote butaanflesserT twee kleine butaanflessen, ee| koelkastje en een paar gumn laarzen. GOES - In de Prinses Christil naschool aan de Westwal is in gebroken. De gehele schoq werd doorzocht en er word een radio-cassette-installatil ter waarde van 1750,- ver' mist. In het Reformatorisch Vod mingsinstituut werd eveneeri ingebroken. Ook hier werd eej radio-cassetterecorder ont| vreemd. OOSTBURG - In een landj bouwschuur aan de Katelijne weg is ingebroken in d< schuur van de heer D. Mei heeft de deur aan de voorzijd' geforceerd en er wordt eni] "Uit vermist. SLUIS - Op de kruising Kor- tewolstraat en Julianastraa verleende E.V. uit Knokke me zijn personenauto geen voor rang aan B.P. uit Sluis. Er wa zware materiële schade. SLUIS - In de St.Annastraat reed A.D. uit Torhout toen hij hij een tankstation stond, ach teruit en op dat moment stond achter hem geparkeerd dc heer De V. uit Brugge. Dooi hit achteruitrijden ontstonc een aanrijding met schade. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen hield zondagnacht twee Duitse zee- il?<?en aan- De jongens (20 en jaar) hadden in de binnen stad twee fietsen gestolen. Op Beneluxweg hadden zij toen zij de politieauto zagen naderen de fietsen in een sloot Segooid. Het tweetal werd hteegenomen naar het politie- nureau en na verhoor weer rtigelaten. De beide rijwielen kpnden aan de rechtmatige n'genaars worden teruggege ven.

de Stem | 1983 | | pagina 14