de st em Smit-Kroes stelt de Waterschappen geld in het vooruitzicht Oorlogsgewonden bijeen in Sas V,rouwenstichting stuurt noodkreet de provincie in V erkeer sovertredingen worden niet bestraft FNV: chaos dreigt rond werk ervaringsprojecten 'Rekening-affaire' Aardenburg wordt steeds duisterder en interessant' DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 'VERVALSTE' NOTA NU SPOORLOOS VERDWENEN tongeren in geweer legen facisme n racisme Staatssecretaris verzocht om maatregelen Lof voor dijkgraaf De Jager Windsurfster gered op Oosterschelde Kruisraketten: Stiltekring in Zeeland T4? - Johan Pichal lid van de che Commissie van de KNVB md, is enthousiast over het initiatief tot het houden van np. let is een ideaal plan. Ik zou middelen voor zijn - graag in i Nederland willen passen, ;dselecties lijkt het me uiterst essant". T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aar- denburgse 'rekening-affai re' wordt met de dag duis terder. Er blijken nu inder daad twee nota's in omloop te zijn, allebei vermeldend een bedrag van 278 gulden. Op de ene rekening staat de ze som voor een groot aantal alcoholische dranken, op de andere voor 'drie menu's'. Deze 'vervalste' nota is in derdaad naar de gemeente Aardenburg gestuurd, daar ook aangekomen, maar in middels al weer spoorloos verdwenen. Dit werd afgelo pen vrijdag ontdekt door een ambtenaar van het Verifica- tiebureau Nederlandse Ge meenten, die totaal onver wacht bij het gemeentehuis op de stoep stond. Burgemeester W. Locke- feer heeft gisteren dan ook aangifte gedaan bij de poli tie van de vermissing van de nota. „Twee ambtenaren hebben bevestigd dat de be wuste rekening op het ge meentehuis is gearriveerd", verklaarde wethouder R. van de Wijnckel gister avond. „Hoe lang hij daar gelegen heeft alvorens te verdwijnen is niet zeker, maar hooguit enkele dagen". Waarom net diverse we ken heeft geduurd voordat de verdwijning is opgemerkt werd gisteren niet duidelijk. Wel dat Lockefeer c.s. er medestanders van J. de Rid der van verdenken de nota te hebben ontvreemd, om als bewijsmateriaal te dienen voor de tegen de burgemees ter ingebrachte beschuldi gingen. De ex-wethouder noemt dit „ronduit belache lijk". De originele dranknota is, zoals gemeld, door De Rid der en Westphaal opge stuurd naar de commissaris van de koningin, samen met de brief waarin burgemees ter Lockefeer wordt beticht zich op 5 oktober ernstig te hebben misdragen in een restaurant. Volgens de briefschrijvers zou Locke feer opdracht hebben gege ven dat de rekening naar de gemeente moest, waarna een bekende van hem, een Ter- neuzense bouwkundige, zou hebben verzocht de alcoholi ca te vervangen door 'drie menu's'. Deze laatste verklaarde gisteravond tegenover De Stem dat dit niet het geval is. „Ik heb de rekening gepa rafeerd en betaald", aldus de betrokkene, die zich echter niet meer precies weet te herinneren wanneer deze betaling heeft plaatsgevon den. Volgens getuigen waar over De Ridder beschikt zou dit echter pas vorige week, dus een maand na de bewus te avond, zijn gebeurd. De bouwkundige kon ook geen antwoord geven op de vraag hoe het dan komt dat er twee rekeningen in om loop zijn. „Voor mij echt een volslagen raadsel. Ik heb niet gevraagd om een nota met daarop 'drie menu's' te sturen naar de gemeente Aardenburg en toch is het gebeurd. Hier wordt toch wel een heel raar spel ge speeld". Van een onzer verslaggevers 10ES - De Jongerenbeweging 'NV in Midden- en Noord- land houdt op 10, II en 12 lovember a.s. in het pand Zus- Ierstraat 13 in Goes themada- ien over facisme en racisme. De openingstijden van de lemadagen zijn op 10 novem- irvan 19 tot 21 uur, op 11 no- lember van 10 tot 17 uur en op |l november van 10 tot 16 uur. Iedereen is welkom. 'Emancipatiewerk staat op de tocht' h actiefin gaan zetten voor het - FOTO WILLEM MIERAS mijn gevoel brengt dit sneeuwbaleffect teweeg, wij dan de organisatoren zul len zijn van meer van derge- Iristelijke Van een onzer verslaggevers KNEUZEN - In Zeeuwsch- laanderen zal door politie tot november geen proces -ver- »al opgemaakt worden voor nvoudige verkeersovertre- ingen. Dit is het resultaat van de [isteren in Terneuzen gehou- ien aetievergadering van de entrale van Politie-Organi- eenBities (CPO) gevormd door De iederlandse Politiebond NPB) en de Algemeen Politiebond lijke bijeenkosmten of iemara anders, dat maakt niets uit Het belangrijkste is dat he Zeeuwse voetbal er wat vai lotterdam te Terneuzen, werd opsteekt. Want dan kan, daal ben ik van overtuigd", aldu Jo Jansen, die daarin word gesteund door zijn maats Uit terhoeve en Blind. af" aan Idi voetbal willen betekenen. Steeds als je ze benadert voor een evenement in Zeeland zijn ze er, gratis. Bel ik bijvoor beeld Edy de Schepper, dan praten we als oude makkers onder elkaar. Trouwens voor een man als Ronny van Pouc- ke geldt hetzelfde en zo kan ik gerust doorgaan", laat Uitter- hoeve weten. Wat Ton Uitterhoeve in zijn hoofd heeft zitten, niet in zijn achterste zit, heeft hij al dui delijk bewezen. Heeft hij eet idee, dan laat hij het niet di rect los, maar gaat er mee het werk. „Als ik een bepaal gedachte heb, dan laat ik plannen rijpen en ga daarnf contacten leggen. Het devie- daarbij is steeds: een nee he" ik, een ja kan ik krijgen", ver; klaart hij. Toch komt ook nil nog wel eens voor een verras sing te staan. „Vorig jaar was ik op b* zoek bij PSV. Eindhoven vief' de korte tijd later het 400-jar" bestaan. PSV moest daardooi niet spelen en wilde een oefeh' partijtje. Aangezien ik kans zag PSV naar Zeeland halen heb ik toegezegd voo een tegenstander te zorgen. Dj pech die ik daarbij ondervon was dat de clubs competij'e wedstrijden moesten spe'e De uitweg bleek een teamjd de been te brengen met f" Iers, die net gestopt waren, lukte en daardoor kwam spelen op Zeeuwse bodem- dat vind ik altijd nog een ?e Tenslotte hebben we zu clubs niet iedere dag over vloer". De beste beloning die U' terhoeve voor zijn werk krijs, is zoals hij zegt: „Als men"), vraagt, wanneer organiseen weer eens wat?, is dat een ken dat er waardering is- aangezien ik die geluiden va hoor, ga ik nog even door' ICP). De bijeenkomst, in hotel bor ruim honderd politie- nensen (allen met button 'Ik lik het niet' op) bezocht. Er erd een actie/werkplan op- iesteld waaruit voorlopig en- Bl bovengenoemde ac-.ie is jelicht. Uit het plan, dat una- iem is aanvaard, blijkt dat de imende weken diverse ver- Sssingsacties op het pro- ïamma staan, zoals stipt- leidsacties en korte werkon- ferbrekeningen. De politie 'erricht tijdens de actieperio- itook geen overwerk. irief Verkeersovertreders krij- en tot 17 november (de dag tan de grote protestdemon- hatie in Den Haag) in plaats an een bon een gele waar- thuwingsbrief, waarin een frklaring wordt gegeven van - gedrag van de politie. Ook 'orden vlugschriften uitge lid, waarin begrip wordt ïvraagd voor de gevoerde en 108 te voeren acties. „Wij voe- w geen actie om de actie, bel is de regering zover te lriJgen de voorgenomen kor- p? op de salarissen terug te lemen". teap Bosman wilde daar 'termiddag als woordvoer- Van de CPO geen onduide- J heid over laten bestaan, j vertelde dat gedurende de le'e actie de politie zeker zal Wreden als er levens op het Wstaan, ernstige misdrijven in het geding zijn of rampen dreigen. Bosman gaf zijn col lega's mee zo weinig mogelijk agressie uit te lokken bij de bevolking. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft De gemeentepolitie van Terneuzen bezig met een verscherpte verkeerscontro le. - FOTO DE STEM COR J DE BOER gisteren overigens nog weinig last ondervonden van de acties bij de politie. Op enkele plaat sen in Zeeuwsch-Vlaanderen werden verscherpte controles gehouden. Tot verkeersop stoppingen of lange wachttij den heeft dat (nog) niet geleid. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De regering Lubbers is bezig het emancipatiewerk, met name het plaatselij ke, op de tocht te zetten. Bestaande activiteiten dreigen te verdwijnen en nieuwe activiteiten kunnen niet of nauwelijks nog worden ont- t - a-J ianloren Jerneuzen, Hulst en Goes. ressen en telefoonnum- irsop pagina 2. toressi actie geuzen: Rein n der wi (editie-chef), Jan Jan- (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de r (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver aten Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- vostburg: Co Meertens. ^«punten ^sterzande: mevr. Neve, !50 nderstr. 4, 01148- 3. •d <tvi ehentie-expl. ®ecteur Zeeland: C. Me- TOé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG THOLEN - In Zeeland dreigt een chaoti sche situatie rond werkerva ringsprojecten te ontstaan. De FNV-Zeeland heeft dat laten weten aan staatssecretaris L. de Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en hem om maatregelen gevraagd. Directe aanleiding is een werkervaringsproject, bedoeld voor werklozen jongeren, van de gemeente Tholen. Vijftien bedrijven in deze gemeente hebben sinds een week elk een jonge werkloze in tijdelijke dienst. De jongeren mogen er een half jaar werken met behoud van uitkering. Dit ondanks het feit dat de regionale toetsings commissie unaniem gesteld heeft dat het project pas mag worden uitgevoerd wanneer het rijk nadere richtlijnen heeft gesteld. Afgekeurd De commissie heeft ook al een werkervaringsproject van de gemeente Goes afgekeurd. De gemeente heeft zich daar tot nu toe bij neergelegd, maar negeert inmiddels wel een an dere uitspraak van de com missie: ondanks een afwijzing van de commissie heeft de ge meente een werkloze aange trokken die na moet gaan hoe Goes zich beter kan presente ren op toeristisch gebied. De FNV vindt dat bij de werkervaringsprojecten on voldoende zorgvuldigheid aan de dag wordt gelegd om te voorkomen dat concurrentie vervalsing plaats kan vinden. Men vreest dat mensen zonder rechtspositie en zonder CAO- loon in de plaats treden van mensen met een rechtspositie en met een CAO-loon. De FNV vindt het merk waardig dat de rijksconsulent voor bijstandszaken zich posi tief heeft opgesteld tegenover het Thools project, terwijl de staatssecretaris in de Tweede Kamer heeft gezegd dat ge meenten niet op een uitke ringsvergoeding hoeven te re kenen wanneer ze de regionale toetsingscommissie negeren. Ook wijst de FNV erop dat het hoofd van de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland het de ar- beidsbureau's voorlopig heeft verboden mee te werken aan werkervaringsprojecten. Zorgvuldig genoeg volgens de Thoolse wethou der Van Schetsen (Sociale Za ken) was het Thools werker varingsproject al vrijwel rond toen de toetsingscommissie werd geïnstalleerd. Volgens hem wordt bij de uitvoering van het project voldoende zorgvuldigheid in acht geno men. Zo is het project na ge sprekken met het arbeidsbu reau, de vakbonden, de rijks consulent bijstandszaken en een excursie naar een soortge lijk project in Leliestad 'nader aangepast'. Bovendien, zegt hij, is Tho len zo klein dat nauwlettend in de gaten kan worden ge houden of de betrokken be drijven geen misbruik van de situatie maken. „Iedereen kent hier iedereen." Deze noodkreet heeft de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland de provincie inge stuurd. De stichting gaat met vrouwen(organisaties) praten over het voeren van actie. Aanleiding tot de veront rusting is het regeringsvoor nemen om de rijksbijdragelin- gen voor emancipatiewerk, kinderdagverblijven en blijf- van-mijn-lijf-huizen te beëin digen en het geld deels in de provincie- en gemeentekassen, deels in de rij kspot voor basis educatie te storten. Dat betekent volgens de stichting dat de provincies en gemeenten het geld naar eigen goeddunken, en dus mogelijk voor andere doeleinden, kun nen gaan gebruiken. Volgens de stichting bestaan er verder geen garanties dat de basise ducatie emancipatie-bevorde rende aspecten bevat. Kortom, vrouwen die emancipatie-ac tiviteiten uitvoeren of willen gaan uitvoeren kunnen straks geen wettelij k gegarandeerd beroep doen op financiële on dersteuning. Uiterst wankel De stichting heeft weinig moed geput uit een onaerzoeK van de nationale emancipatie- raad. Uit het onderzoek is na melijk gebleken dat een groot aantal gemeenten emancipa tiewerk niet als onderdeel van hun verantwoordelijkheid zien. Ervaringen met proef projecten specifiek welzijn zouden verder hebben aange toond dat de positie van het emancipatiewerk in de ge meentelij ke belangenafwegin gen uiterst wankel is. De stichting heeft vrouwen die aan de voorbereiding van acties mee willen doen opge roepen contact op te nemen met haar bureau in Middel burg, of met de vrouwen van de regionale steunpunten (Schouwen-Duiveland, Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, Wal cheren en De Bevelanden). De Stichting Vrouwen emancipatie Zeeland is een or ganisatie van Zeeuwse vrou wen die zich, rechtstreeks door het ministerie van WVC ge subsidieerd, bezighouden met het ondersteunen en stimule ren van emancipatie-activitei ten. Daartoe is een apparaat met part-time emancipatie werksters in vijf Zeeuwse re gio's in opbouw. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) vindt, dat er uit de 100 miljoen die de regerings partijen voor produktieve overheidsinvesteringen willen uittrekken, werken in de sector grond-, weg en waterbouw betaald moeten worden. Zij nodigde gisteren de Unie van Waterschappen uit met plannen te komen.De minister voerde het woord op de alge mene vergadering van de Unie in Utrecht. „We zijn al tevreden met de helft van de 'pot' van 100 mil joen; we zullen snel met voor stellen komen", aldus de slag vaardig reagerende Unie voorzitter Lou de Ruiter. Smit-Kroes kondigde aan dat de bemoeienissen van de rijksoverheid met het beheer en de financiën van de water schappen minder zullen wor den. Er zal zo spoedig mogelijk een algemene waterschapswet komen, waarin dit wordt vast gelegd. De waterschappen krijgen meer verantwoorde lij kheid. De minister vindt dat de overheid een terughoudend, maar wel waakzaam beleid moet voeren.De bewinds vrouw kreeg een pluimpje van de scheidende Unie-voorzitter voor de energieke wijze waar op zij het probleem van de dijkversterkingen heeft aan gepakt. Ook G. de Jager, dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland en vice-voor- zitter van de Unie van Water schappen, die wegens ziekte de algemene vergadering in Utrecht niet kon bijwonen, werd daarvoor lof toege zwaaid. De voorzitter van de Unie was blij, dat het plan om het aantal provincies te verklei nen van de baan is. „Verklei ning van dat aantal verdraagt zich niet met de waterstaats en waterschapsbelangen", zo merkte hij op. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, hield op deze alge mene vergadering, die ook door zeer veel afgevaardigden uit Zuidwest-Nederland werd bezocht, een inleiding onder de titel 'Waterhuishoudkundige verkenningen'. Zie ook volgende pagina. Van onze correspondent NEELTJE JANS - De 35-jari ge Belgische windsurfster, die vanaf zondagmiddag was ver mist op de Oosterschelde, is na acht uur ronddolen in de mist gered van het werkeiland Nceltje Jans. De vrouw ging 's middags vanaf Colijnsplaat het water op om te surfen, verdwaalde in de snel opkomende mist, dreef richting zee, en werd tegen half een in de nacht van zon dag op maandag koud maar levend aangetroffen op het werkeiland Neeltje Jans. Zoals gisteren gemeld be gonnen de rijkspolitie te water en de reddingboot Jan Leis uit Burghsluis tegen half vijf zon dagmiddag een zoekactie in de monding van de Oosterschel de. Ook de kust van Noord- Beveland werd afgezocht. Zoekacties 's avonds in pot dichte mist hadden evenmin resultaat. Pas een half uur na middernacht werd de vrouw levend en wel op het werkei land aangetroffen, aldus de politie. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De plaat sing van Amerikaanse kruis raketten in Europa is een gro ve schending van het interna tionale recht. Ook in Zeeland gaan 'vrouwen voor vrede' morgen de straat op om zich achter deze aanklacht tegen de staat Amerika te scharen. De aanklacht is de inzet van een kort geding dat de 'Vrou wen van Greenham' hebben aangespannen. De zaak dient morgen voor het federale ge rechtshof van New York. Ter ondersteuning beginnen vannacht bij alle 103 Ameri kaanse bases in Engeland 24 uurs blokkades. De Neder landse 'vrouwen voor vrede' voeren verder in het hele land actie. Als onderdeel daarvan wordt om 14 uur een stilte kring gevormd bij het kanton gerecht op het Hofplein te Middelburg. Van onze correspondente SAS VAN GENT - Dodenher denkingen vinden ieder jaar plaats. Dikwijls schiet men te kort in het overdenken van mensen die levenslang duide lijke tekenen van oorlog aan den lijve meedragen. De stich ting Moveo (Meer Ontspan ning voor Ernstige Oorlogsge wonden) is 35 jaar geleden in het leven geroepen om in die behoefte te voorzien. Ruim 260 mensen waren gisteren aanwezig in de Vlaanderenhal te Sas van Gent om de jaarlijkse dis trictsdag van het district Zuid-Nederland (Limburg, Noord-Brabant en Zeeland) bij te wonen. Terwijl de dis trictscommissaris, de heer G. P. A. Remmers, het officiële gedeelte van de dag begon met het voorlezen van het jaarver slag, hadden velen al een lange reis achter de rug. Het was de eerste keer in de Moveo-geschiedenis dat de districtsdag in Zeeland werd gehouden. Alle grote steden in Limburg en Noord-Brabant, zoals Den Bosch, Eindhoven, Maastricht, waren al aan de beurt geweest toen de organi satoren, de heren H. Klein en F. Schuurbiers, besloten het gebeuren ditmaal in Zeeland plaats te laten vinden. Men koos Sas van Gent vanwege de accommodatie die de Vlaande renhal te bieden had. De vrijwillige chauffeurs met hun oorkonde Gedurende 1983 heeft de stichting een aantal uitstapjes georganiseerd, bedoeld voor oorlogsinvaliden van Kore aanse en Indonesische acties uit de periode '40-'45. „De ge hele stichting", aldus de heer Remmers, „wordt gedragen door veel automobilisten die zich geheel belangeloos en op eigen kosten inzetten voor de oorlogsinvaliden door steeds weer bereid te zijn de mensen te brengen waar ze zijn moe ten". i Gisteren werd een aantal chauffeurs in het zonnetje ge zet, die op 70-jarige leeftijd nog steeds actief zijn voor de stichting. Zij kregen een oor konde. De mensen die tot de stich ting toegelaten worden zijn oorlogsgewonden die tenmin ste voor 40 procent invalide zijn. Ze worden toegewezen door het departement van De fensie. Momenteel zijn er 118 mensen toegelaten bij het dis trict Zuid-Nederland, het grootste van de tien districten waarin Nederland is opge deeld. De heer Remmers: „Op de districtsdagen is er altijd een grote toeloop. Het is de af sluiting van een jaar van acti viteiten". - FOTO DE STEM COR J DE BOER De burgemeester van Sas van Gent, drs. W. R. V. Dusar- duijn, besloot het officiële ge deelte. De kring werkgevers van Sas van Gent bood na mens het bedrijfsleven iedere oorlogsgewonde een pakket aan van plaatselijke produk- ten. Ook kreeg ieder een boe kenlegger, aangeboden door het Rode Kruis van Sas van Gent. Nadat de gasten 's-middags de gelegenheid hadden gekre gen de stad te bezoeken of zich in het Vlaanderencomplex te amuseren met bowling of een praatje met lotgenoten, werd de dag besloten met een diner.

de Stem | 1983 | | pagina 11