levende legende 3 DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 Steun van KNVB 'Schitterend initiatief Snel aanmelden 'Nuttig en interessant' Jongeren in geweer Itegen facisme |en racisme Staf Dobbelaere, initiatiefnemer tot de oprichting van een atletiekvereniging in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, heeft zijn hart verpand aan de atletieksport - FOTO OE STEM COR J DE BOER Van onze atletiekmedewerker SCHOONDIJKE - In de oorlogsjaren, met een uitloop tot begin vijftiger jaren, was West-Zeeuwsch-Vlaanderen het mekka van de Zeeuwse atletieksport. Staf Dobbelaere, nu 62 jaar jong en nog steeds actief in de prestatielopen, stond daarvan aan de ba sis. Hij was het die mede door zijn prestaties vooral op de mid denafstand en zijn organisatietalent, de nationale toppers naar deze uithoek van Nederland wist te halen. Het vergeelde plak boek wordt voor deze gelegenheid nog eens van de zolderverdie ping gehaald. Dobbelaere: „Op atletiekge- bied hebben we in de oorlog en kort daarna voor gelegen. Nu zijn we een witte vlek. Het moet in 1932 of 1933 geweest zijn dat in Groede ODIDAS, door toedoen van Machiel Bruynooge werd opgericht. Een vereniging waar ik in 1936 lid van geworden ben. Niet voor lang, want het jaar daar op ging ODIDAS ter ziele. Naast Bruynooge was ook Bram Brakman in die dagen een topper. Lange tijd stond zijn naam op de Zeeuwse re- cordlijst bovenaan. Dit op de 100 yards". Dobbelaere was echter ge wonnen voor de moeder van de sporten. Hij werd lid van het Vlissingse Marathon. Ta lent, gekoppeld aan een gewel dig doorzettingsvermogen, maakte hem al in 1938 in Am sterdam juniorenkampioen van Nederland op de 800 me ter. Daar ging de Schoondijke- naar op de fiets heen. Het was het begin van een bloeiperiode in de Westzeeuwschvlaamse atletiek. „In de oorlogsjaren richtten we in Schoondijke een afdeling van Marathon op". Is hij fysiek nog puntgaaf, zijn geheugen moet gesteund worden door het plakboek. Achtereenvolgens somt hij op: „Augustus 1941 nationale wed strijden op het sportveld in Schoondijke met op het pro gramma het duel Slijkhuis- Dobbelaere. Aantal toeschou wers 1800. Juli 1942 opnieuw nationale wedstrijden in Schoondijke, met onder meer nationaal kampioen polsstok La Moré. Dit met 1800 kijklus- tigen. Dezelfde periode Fanny Blankers-Koen in Breskens en een formidabele meeting in Oostburg met op de affiches Slijkhuis en Wil van Beveren. Dit met ruim 2000 man pu bliek". Het was echter ook in die oorlogsjaren dt er voor het eerst een éinde kwam aan dit Marathon. „In Oostburg ver toonden we een film van de Olympiade 1936 in Berlijn als plaats van handelen. Oostburg daverde op zijn grondvesten van het applaus als op het doek een Amerikaan of En gelsman won. Het boegeroep was tot aan de Duitse grens te horen toen een Duitser goud pakte. Dat viei duidelijk niet in de smaak bij onze bezetters. Gevolg: Dobbelaere kreeg post met de mededeling dat al het materiaal en de financiën van de vereniging moesten worden ingeleverd. Ze hebben helaas niets gezien, want het materiaal werd omgezet in hout voor de potkachel en de centen waren ineens verdwe nen". Einde Marathon Schoondij ke op dat moment. Na de we reldbrand werd de draad weer opgepakt. Dit keer werd in Schoondijke een 25 kilometer wedstrijd georganiseerd, naast talrijke andere mee tings. In 1951 zelfs het Neder lands kampioenschap op de 25 kilometer. De legendarische Janus van de Zande kwam drie keer achtereen winnen. Opnieuw ging Marathon ter ziele, maar in Aardenburg (De Gazelle) en Retranchement ('t AXEL - Het initiatief dat genomen is om een voetbalkamp in het Zilveren Schor te Arnemuiden te houden, wordt door de KNVB afdeling Zeeland gesteund. Als blijk van waardering verzorgt de afdeling een mini-cursus scheidsrechter voor de deelne mers aan deze vierdaagse ontmoeting. Vanuit de trainerswereld zijn de geluiden die ontvangen zijn eveneens positief te noe men. Zo heeft de WON - de bond van oefenmeesters - via voorzitter Jan Meul- meester laten weten bereid te zijn mee te werken als dat nodig is. VLISSINGEN - Jo de Waal, coach van het Zeeuwse elftal en trainer van de KNVB af deling Zeeland in het Jeugdplan Nederland, laat over het voetbalkamp tijdens de kerst vakantie weten: „Het initiatief is schitte rend. Het lijkt mij in ieder geval leerzaam en goed voor de jeugd. Ondanks dat het me wat overvalt, wil ik best meewerken om het kamp gestalte te geven". AXEL - Aan het voetbalkamp dat in de kerstvakantie in Arnemuiden wordt gehou den, kunnen 80 personen deelnemen. In Zeeland zijn er in de leeftijdscategorie die in aanmerking komt (12 tot 17 jaar) zesdui zend voetballers. Het inschrijven gebeurt via het systeem 'wié het eerst komt het eerst maalt'. Inlich tingen kunnen worden ingewonnen bij Ton Uitterhoeve, telefoon 01184-61116. TERNEUZEN - Johan Pichal lid van de I Jeugd Technische Commissie van de KNVB afdeling Zeeland, is enthousiast over het voorgenomen initiatief tot het houden van een voetbalkamp. Hij zegt: „Het is een ideaal plan. Ik zou I het - als er de middelen voor zijn - graag in het Jeugdplan Nederland willen passen. Voor onze jeugdselecties lijkt het me uiterst nuttig en interessant". Q ygSH Pe'opte9^ er> 076 877850-223611 Voetbaljeugd in trainingskam Door Rinus Verberkmoes OOST-SOUBURG - Deelnemer zijn aan een trai ningskamp dat meerdere dagen duurt, is een voor recht dat vrijwel uitsluitend is weggelegd voor profs en topamateurs. Zeker voor vele jeugdige sporters is zo'n bijeenkomst eneedroom die men ooit hoopt mee te maken. Immers, dan pas beteken je iets in je tak van sport en tel je mee in de sportwereld. Op initiatief van Ton Uitterheve, Danny Blind van Sparta, Jan Poort vliet van PSV en de ex-NAC-trainer Jo Jansen, kun nen de Zeeuwse jeugdvoetballers van 12 tot 17 jaar een dergelijke ontmoeting meemaken. Zwin) werd de atletieksport voortgezet. Mede door de nog steeds hoog aangeschreven Dobbelaere en Walter Root- saert uit Aardenburg, die on dertussen de nationale junio- rentitel op de 1500 meter had gepakt. Halverwege de vijftiger ja ren werden de registers defi nitief gesloten, tot 1983 want onlangs werd in Oostburg ge start met 't Grote Gat. Dobbe laere: „Ik weet niet of een ver eniging op dit moment haal baar is. Wij liepen op grasba- nen, wisten niet beter, maar nu is een sintelbaan toch wel een vereiste. Dat zie ik in deze periode van recessie niet als een haalbare kaart. Het is mo gelijk, mar dan zullen ze zich moeten toeleggen op straten- lopen en crossen". Staf zelf is nog steeds actief. Wekelijks staat hij wel aan de start in een prestatieloop, ter wijl hij twee keer per week zijn rondjes trekt. „Ik heb er één uitgezet van elf kilometer en een van 4750 meter". Daar naast trekt hij regelmatig naar De Braakman waar hij jaren terug een uurloop uit zette. Alles wordt nauwkeurig bijgehouden. Tijd, tempera tuur en wind worden geno teerd. Nog steeds zit hij tegen de dertien kilometer per uur aan. Er is zelfs nog progressie getuige zijn optreden in de jongste Boulevardloop. „Vorig jaar had ik voor de vier kilometer 16 minuten en 28 seconden nodig, dit jaar klokte ik op 15.52". Wat zijn actieve loopbaan als wedstrijdatleet betreft, zou een boek van 200 pagina's niet voldoende zijn. Naast de tallo ze bekers wordt een sigaren kist met de afmetingen van de ruim volwassen vooroorlogse Havanna's opgedoken. De in houd daarvan: talloze zilveren en bronzen plakken behaald op nationale kampioenschap pen. Twee keer vertegenwoor digde hij Nederland - overi gens als Belg, want nog een knappe rel op zou leveren - in de cross der Nations en wel in 1950 in Brussel en het jaar daarop in Wales. Een loopbaan die duurde van 1936 tot het be gin van de zestiger jaren. Weliswaar met een paar on derbrekingen, maar nooit he lemaal los van de atletiek. Ook niet tijdens de oorlog toen hij om aan de greep van de bezet ter te ontkomen, onder de naam Guus Vrij bij het Am sterdamse AV'23 furore maak te. „Onlangs vroeg een wanho pig geworden Amsterdammer in Groede nog naar een Guus Vrij uit Schoondijke. Niemand scheen van zijn bestaan af te weten tot hij mij aanklampte op het gehucht Kruisdijk. Toen wist ik wel wie hij zocht". Een bijzonder man, die stof kan leveren voor pagina's, met een sporthart van een ju nior, nog steeds boordevol am bitie en met in zijn achter hoofd nog denkend aan een co me-back. „Ik speel inderdaad nog wel eens met de gedachte om een licentie bij de veteranen te ne men". Dit voor Zeeland unieke ge beuren vindt plaats tijdens de kerstvakantie en duurt vier dagen. Tijdens deze kampda gen op basis van volledig pen sion in het 'Zilveren Schor' te Arnemuiden, kunnen de jeug dige sporters kennismaken met trainingen en wordt uitleg gegeven door sporters die voetbal als vak beoefenen. Als leiders fungeren trainer Jo Jansen en de internationals Jan Poortvliet, Adrie Koster en Danny Blind. Daarnaast is er een medische staf en komt onder andere Frits Pirard een uiteenzetting geven over zijn training en beleving van de wielrennerij. Al met al een ontmoeting waar de Zeeuwse jeugdvoet ballers meer kunnen opsteken dan wat een vrijwilliger bij de eigen vereniging hen bij kan brengen. Het opmerkelijke van deze voetbalkampweek is dat die is georganiseerd op privé initiatief. Het idee werd geboren tijdens een kopje kof fie drinken bij een gezellige bijeenkomst. Uitterhoeve weet het nog precies. „Na de tweede compe titiewedstrijd, het zal eind augustus geweest zijn, zaten we bij Poortvliet in Arnemui den. Tijdens het babbeltje tus sen Blind, Poortvliet en mijn persoontje kwam een derge lijk evenement te sprake. Daarna hebben we Jo Jansen gepolst en hij was meteen en thousiast. Met zijn inbreng werd hij meteen één van de organisatoren". Dat voetbalidealist Jo Jan sen enthousiast is over wat komen gaat, steekt hij niet on der stoelen of banken. „Het programma dat wij brengen is er één dat zonder meer de toets der kritiek kan door staan. Trouwens van meet af aan heb ik gesteld dat als je zoiets doet, je het goed moet doen. Anders moet je er niet aan beginnen". Als reden geeft de organisa tie voor het houden of trachten te houden van een dergelijke bijeenkomst - er meooen mi nimaal 70 aanmeldingen zijn en maximaal 80 - „Het voor zien in een behoefte en dat niet alleen voor jeugdplanspelers, maar voor alle voetballertjes in Zeeland. Met name het wer ken met profs en het verkrij gen van een berg informatie moet voor de jeugdigen een evaring apart en een bron van inspiratie zijn". De verschillende facetten van de voetballerij zullen dan ook ruimschoots aandacht krijgen. Dat is een ding dat ze ker is en daar staat Jansen borg voor. Niet voor niets Van een onzer verslaggeq AARDENBURG - De denburgse 'rekening-afi re' wordt met de dag dii terder. Er blijken nu ind daad twee nota's in omlU te zijn, allebei vermelde| een bedrag van 278 guld Op de ene rekening staat ze som voor een groot aan alcoholische dranken, opl andere voor 'drie menu's'.f Deze 'vervalste' nota is I derdaad naar de gemeen Aardenburg gestuurd, d^ ook aangekomen, maar middels al weer spoorld verdwenen. Dit werd afge| pen vrijdag ontdekt door t ambtenaar van het VerifiJ Van een onzer verslaggevers I 30ES - De Jongerenbeweging FNV in Midden- en Noord eeland houdt op 10, 11 en 13 november a.s. in het pand Zusl Jterstraat 13 in Goes themadag ■gen over facisme en racisme. 1 De openingstijden van dl [themadagen zijn op 10 noveml |ber van 19 tot 21 uur, op 11 nol vember van 10 tot 17 uur en of 112 november van 10 tot 16 uur] lledereen is welkom. Op de foto ex-NAC-trainer Jo Jansen, Ton Uitterhoeve en Sparta-speler Danny Blind, die zich trainingskamp voor de Zeeuwse voetbaljeugd actiefin gaan zetten voorhtl - FOTO WILLEM» moest hij zijn 'werkvakantie' in Spanje verzetten om toch aanwezig te kunnen zijn bij dit Zeeuwse voetbalgebeuren. Want daarvoor is de in Breda woonachtige bebaarde trainer nog teveel Zeeuw. Hetzelfde geldt min of meer voor Danny Blind. Tijdens de informatie bijeenkomst moest hij ver trekken om zich op tijd bij zijn ploegmaats te vervoegen om later in het Europacupduel te gen Carl Zeiss Jena zijn be langen te gaan verdedigen. Overigens legt Sparta hem voor deze Zeeuwse activiteiten geen strobreed in de weg. „Tenslotte ben je dan toch ook met je vak bezig", aldus Blind. Trouwens tijdens de winterstop als het trainings kamp wordt gehouden, is hij niet de enige Sparta-speler die aanwezig zal zijn in Arnemui den. Ploegmaats als Edwin Ol- de Riekerink, Ron van de Berg en Ronald Kengkeek komen evenals de NAC-spelers Edy de Schepper, Ton van Eenen- naam en Guust van de Borgt tijdelijk. Verder is het vrijwel zeker dat er een spelersdele gatie van Feijenoord en/of PSV acte de présence zal ge ven in Arnemuiden. Voor de toekomst zijn de verwachtingen in ieder geval optimistisch te noemen. „Voor Van een onzer verslaggevers 9KRNEI ZEN In Zeeuwsch-l Vlaanderen zal door politie tot; 17 november geen proces-ver-, raai opgemaakt worden voor] Eenvoudige verkeersovertre- iingen. Dit is het resultaat van de| jisteren in Terneuzen gehou-, len actievergadering van del -entrale van Politie-Organi-1 brengt dit et iaties (CPO) gevormd door De I teweeg OpVederlandse Politiebond F en de Algemeen I Christelijke Politiebond mij n gevoel sneeuwbaleffect wij dan de organisatoren zul NPB) len zijn van meer van dergi Christ, lijke bijeenkosmten of iemaj ACP). anders, dat maakt niets ii Het belangrijkste is dat k Zeeuwse voetbal er wat n gesteund door zij n maats li terhoeve en Blind. Uitterhoeve: „recht op doel af opsteekt. Want dan kan, dai ioor ruim honderd politie- ben ik van overtuigd", aldu nensen (allen met button 'Ik Jo Jansen, die daarin wori lik het niet' op) bezocht. Er werd een actie/werkplan op- l jesteld waaruit voorlopig en- I tel bovengenoemde ac ie is I jelicht. Uit het plan, dat una- liem is aanvaard, blijkt dat de tomende weken diverse ver- 'assingsacties op het pro gramma staan, zoals stipt- j leidsacties en korte werkon- I lerbrekeningen. De politie verricht tijdens de actieperio- ie ook geen overwerk. Ton Uitterhoeve: „Ik ga altijd recht op mijn doel af. En dat levert uitstekende resultaten - FOTO WILLEM MIERAS door Rinus Verberkmoes OOST-SOUBURG - Als Zeeland weer eens wordt getracteerd op een spe ciale voetbalgebeurtenis, dan duikt geregeld de naam Ton Uitterhoeve op. Bij de Zeeuwse profs is hij dan ook een man die bekend staat als een goed organisator waarmee men graag in zee wil gaan. Zodoende kreeg hij de Zeeuwse betaalde voetballers bijeen om te spelen tegen het Zeeuwse KNVB-team en kreeg hij moeiteloos Willem van Hanegem in zijn familie team gepraat. Zijn wa pen: „Recht op het doel afgaan en in een persoon lijk gesprek tot een ak koord komen", geeft de 39-jarige machinist bij de Nederlandse Spoorwegen prijs. Het voetballen neemt bij Uitterhoeve een belangrijke plaats in zijn leven in. „Ik zie het graag, maar echt voetbal gek wil ik me niet noemen", zegt hij. Desondanks reisde hij wel voor Europacupduels naar steden als Barcelona en Glas gow. En was hij in Argentinië present bij het wereldkam pioenschap in 1978. Daar was het waar de in Hoedekensker- ke geboren, maar tegenwoor dig in Oost-Souburg woonach tige Uitterhoeve de Arnemui- denaar Jan Poortvliet van PSV leerde kennen. „Het was de tweede wed strijd die Oranje moest spelen. Ik zat aan de balustrade van de greppel die de tribune scheidt van het speelveld. De jongens waren zich al vast wat aan het intrappen en toen riep ik - „Hé Erremuuenair" - waarop Poortvliet onmidde- lijk reageerde. Een afspraak was daarna gauw gemaakt en zodoende kreeg ik een goed contact met de PSV-er", weet Uitterhoeve zich nog te herin neren. Bij Willem van Hanegem ging het anders. „Willem heeft een geheim telefoonnummer en om hem toch te kunnen spreken ben ik samen met mijn broer er naar toe gere den. De gedachte van we ko men er nooit binnen leefde toen sterk. Toch zetten we door en eenmaal daar aan ge komen, waren alleen zoon en dochter Van Hanegem thuis. Daar maakten we de afspraak mee om 's avonds terug te ko men. Onzeker gingen we dus weer richting huize De Krom me waar echtgenote Truus de deur open deed. Zij was reeds van onze komst op de hoogste gebracht en daarna verliep al les op rolletjes", aldus organi sator Uitterhoeve, die naast voornoemde evenementen al zes jaar achtereen profclubs voor zijn kerst-zaalvoetbal- toernooi weet te strikken. Uit dat evenement komt eveneens de goede relatie voort die hij met Jo Jansen, ex-trainer van NAC, heeft op gebouwd. Danny Blind, mo menteel furore makend bij Sparta, kent hij van zijn RCS- tijd en is één van de spelers die kind aan huis is bij Uitterhoe ve. Hoe dat komt? „Vaak wordt beweerd dat de Zeeuw se voetballers die betaald gaan spelen weg en verloren zijn voor Zeeland. Mijn ervaring is dat ze Zeeuws blijven en graag iets voor het Zeeuwse voetbal willen beteken® Steeds als je ze benadert va een evenement in Zeeland zij ze er, gratis. Bel ik bij voor beeld Edy de Schepper, praten we als oude makke: onder elkaar. Trouwens w> een man als Ronny van Po® ke geldt hetzelfde en zo kan gerust doorgaan", laat Uitte hoeve weten. Wat Ton Uitterhoeve in zij hoofd heeft zitten, niet in achterste zit, heeft hij al dm delijk bewezen. Heeft hij idee, dan laat hij het niet reet los, maar gaat er mee ai het werk. „Als ik een bepaal gedachte heb, dan laat ik plannen rijpen en ga daar' contacten leggen. Het de'1' daarbij is steeds: een nee' ik, een ja kan ik krijgen", klaart hij. Toch komt ook nog wel eens voor een verr» sing te staan. „Vorig jaar was ik op! zoek bij PSV. Eindhoven vit' de korte tijd later het 400-; bestaan. PSV moest daard'1 niet spelen en wilde een oefc' partijtje. Aangezien ik kans zag PSV naar Zeelai halen heb ik toegezegd een tegenstander te zorgen, pech die ik daarbij onderval" was dat de clubs compeW" wedstrijden moesten s] De uitweg bleek een team de been te brengen met Iers, die net gestopt waren lukte en daardoor kwam spelen op Zeeuwse bodem- dat vind ik altijd nog een Tenslotte hebben we z' clubs niet iedere dag ove' vloer". De beste beloning die terhoeve voor zij n werk kill is zoals hij zegt: „Als men' vraagt, wanneer organiseer weer eens wat?, is dat een ken dat er waardering is aangezien ik die geluiden hoor, ga ik nog even door' De bijeenkomst, in hotelI Rotterdam te Terneuzen, werd I Brief Verkeersovertreders krij- len tot 17 november (de dag ran de grote protestdemon- kratie in Den Haag) in plaats ran een bon een gele waar schuwingsbrief, waarin een 'orklaring wordt gegeven van gedrag van de politie. Ook gorden vlugschriften uitge beld, waarin begrip wordt =evraagd voor de gevoerde en nog te voeren acties. „Wij voe- •en geen actie om de actie. Joel is de regering zover te jtf'jgen de voorgenomen kor- lng op de salarissen terug te lemen". Jaap Bosman wilde daar iistermiddag als woordvoer der van de CPO geen onduide lijkheid over laten bestaan. Jij vertelde dat gedurende de e actie de politie zeker zal optreden als er levens op het Pe' staan, ernstige misdrijven kantoren geuzen, Hulst en Goes. r"ssen en telefoonnum- °P pagina 2. [iii Adress hersc ipele i "«actie '.^neuzen: Rein van der Esn™/ (^tie-chef), Jan Jan- aJMPlv. chet), Frank Dey, de Schipper, Cor de r (foto). Ton Koomen Port). Hulst: Eugène Ver- e'fn- Goes: Gé van Ber- 'e'- Middelburg: Henk Post- ostburg: Co Meertens. jervicepunten ^osterzande: mevr. Neve, !25O nderstr" 4- 01148- ^ertentie-expl. ®?,eur Zeeland: C. Me- Phvé 01150-95839.

de Stem | 1983 | | pagina 10