TO: 20.000,- Hoge onderscheiding voor Jeugdbelang IJzendijke OCKEFEER EN VAN DE WIJNCKEL SLAAN TER UG I Nieuw fregat gedoopt in Politie houdt alle auto's rond Bergen op Zoom aan Zeeuwse CNY-man bedankt voor CDA KOOP IECUTIE omplete oor- en rentaris w.o. kS-ORTHOPEDIE Hulstenaar bekent reeks inbraken Prins Jakkes nieuwe leider Mossel- krauwers 1 MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 Problemen met uw voeten? Komt u maar gerust naar ons toe. Wij helpen u wel iets passends te zoeken. [VIEERD IE Iaker Dominee Vis voorzitter van Doopsgezinde Broederschap politierapport WAT )ET U ER MEE? ratis extra hoofdprijs November Mid-Lotto aagt maar liefst 000,-. Twintigduizend gulden Don', om precies te zijn. at over deze prijs heeft otto de kansspel belas- al voor u betaald, tel: u wint die hoofd- Hoe gaat u dat bedrag eden? Wat dacht u van olgende voorbeelden? w woning opnieuw nichten ie reis van uw leven aken ;n leuke zeilboot kopen j e volgende keer met 8 volledig ingevulde to-formulieren (incl. erspel) meedoen n nieuwe auto bestellen oud voor kopen ■serveren voor de studie uw kinderen p de bank zetten ovoort, enzovoort. Haar weet u wat? Als u <s de man/vrouw van nille wordt, regelt u bet a naooi zelf. "gebruikneming van "formatiesysteem PP breekraksluizen Ruilverkaveling: Boeren kunnen vooruit in W olphaarstdijk Wethouder opent project in Goes Ambtenarenacties: Werkdag ZIKV gaat niet door door gebrek aan deelnemers Windsurfer vermist op Oosterschelde houden op woensdag 9 11.00 uur, ten laste van cs B.V. gevestigd te gem. Woensdrecht), !6, van enige roerende bestaande uit: prmachine, een merk Gestetner 60S, tr, een electrische line, een vacuüm lirkelzaagmachines, lines, diverse andere lachines, een Toyota tt verder te koop zal aangeboden. worden gehouden te gem. Woensdrecht) en geschiedt a contant er opgeld bezichtigen op dinsdag 8 van 10.00 tot 16.00 uur voor de aanvang van de erkoop. directe belastingen belast met de executie VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspodent blNTELOORD IJZENDIJ- - De wandelsportvereni- o Jeugdbelang uit IJzen- jjke heeft afgelopen zaterdag «dens de algemene ledenver- [adering van de kring West- Irabant-Zeeland in Din- leloord de J. van de Lans-wis- lelprijs in ontvangst mogen temen. Dit is de hoogste on- [erscheiding die een wandel- iortvereniging kan behalen. I Mevrouw A. Claeys en de eer P. de Pooter ontvangen 1 EJ Hulst e schoenen Isleverancier. 18.00 uur -r ClID jn en voetbed, ook voor losse t in 4 wijdtematen n wandelstokken en krukken, naar maat Luxe lederwaren en enreparatie. een oorkonde, de wisseltrofee en een penning, omdat Jeugd belang in het verenigingsjaar 82-83 had aangetoond een fan tastische vereniging te zijn. Op voordracht van enkele verenigingen en een commis sie bestaande uit K. Schuit, J. Schimmel, G. Veerman en N. van de Bunder, werd de J. v.d. Lans-wisselprijs aan Jeugd belang toegekend. Deze prijs werd voor de dertiende maal uitgereikt. „In hun jarenlang bestaan staat bij Jeugdbelang het be lang voor de jeugd steeds voorop. Naar buiten zijn de jeugdige wandelaars qua uni form en optreden een juiste propaganda voor hun vereni ging en voor de wandelsport in het bijzonder", aldus de com missie zaterdagmiddag. „Zowel op het bestuurlijke, leidinggevende als organisato rische vlak geeft de vereniging blijk van goede voorbereiding en ruime inzet van bestuur en leden. Zij is een goede promo ter voor de wandelsport". Het bestuur van deze IJzen- dijkse vereniging is natuurlijk zeer verheugd mét deze prijs. „Voor een kleine vereniging als de onze vind ik het wel een prestatie", zegt Annie Claeys tevreden. „Het is toch weer een stimulans". Jeugdbelang heeft 24 leden en heeft ook veel contacten, onder andere in België, waar zij enige tijd geleden samen met Beernem een verbroede- ringstocht hielden. Op 25 no vember zal Jeugdbelang het ontvangen van deze onder scheiding op feestelijke wijze herdenken. anklacht wegens smaad liegen drie briefschrijvers HAARLEM/AARDENBURG - Ds S.A. Vis (Aardenburg) is zaterdag te Haarlem gekozen tot nieuwe voorzitter van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit. Hij was tot voor kort directeur van het Vormings centrum Van Eeghenhuis en het Broederschapshuis te Aar denburg. Daarvoor diende hij van 1952 tot 1964 de Doopsgezinde Gemeente, eveneens te Aar denburg. In Haarlem volgt hij me vrouw J.A. van Ingen Sche- nau-Elsen (Leiden) op, die niet herkiesbaar was. Vis, geboren in 1927, versloeg met ruime meerderheid (61 om 32 stem men) de gepensioneerde hoofdjustitie-predikant C.F. Brüsewitz uit Bunnik. Deze had zich tot veler verbazing beschikbaar gesteld, nadat hij in de jaren '70 reeds twee ter mijnen als ADS-voorzitter had gediend. Het is overigens te ver wachten dat Brüsewitz ko mende zaterdag gekozen wordt tot voorzitter van de Doopsgezinde Historische Kring.In de Algemene Doops gezinde Sociëteit zijn alle 139 jiXEL - Op de Langeweg bot- zaterdagnamiddag om j |1620 uur een personenauto, ïstuurd door J.B. uit Oosten- Re, achterop een kraanwagen klas-model, bestuurder C.H. liitZuiddorpe. De pesonenauto (werd aan de voorzijde zwaar ichadigd. Niemand liep ver kondingen op. Seide bestuurders reden lichting Hulst.. B. wilde H. in- Ralen en zag op het laatste poment een tegenligger aan- lomen. Hij verkoos toen tegen loc achterzijde van de kraan- Wen te rijden. ERESKENS - Op en camping (nabij Breskens is ingebroken ïeen zomerhuisje, eigendom tan een Duitse familie. Men [leeft een tweetal ruiten aan achterzijde ingeslagen om nnen te komen. Wat er ver bist wordt, kon nog niet wor pen vastgesteld, daar de Duit- le familie niet bereikbaar was. jlETRANCHEMENT - In de jiaapvaartstraat is in een )uitse vacantiewoning inge- oken. Men heeft een ruit lernield om binnen te komen, pat er precies is verdwenen is piet bekend. [AS VAN GENT - De wegom- 5 nabij de Zuid-Chemie :Sas van Gent, noodzakelijk [oor het uitvoeren van werk zaamheden aan het wegdek, Hordt tijdelijk opgeheven. Er kwamen in de afgelopen da- fen veel klachten bij de politie net betrekking tot de ondui delijkheid van de omlegging. In overleg met Rijkswater pat zal nu worden gezocht faar een betere oplossing, zo- pat in de loop van deze week pe werkzaamheden weer kun- pen worden hervat. CHOONDIJKE - Bij de heer SJ.P.H. te Schoondijke is in pijn garage ingebroken. Men peft aldaar zijn auto die op plot stond vernield en door het |™keachterraam in te slaan is ["en in de auto gekomen. Of er pis gestolen is, is niet bekend. (Ll'ISKIL - Tij dens af wezig- pid van de bewoners werd zaterdagavond tussen 20.00 en "15 uur ingebroken in de wo- l>iig van de familie D. aan de reldstraat. Men had de voor- peur met behulp van een koe- poet geforceerd. Vermist rjrdt alleen een videorecor- AARDENBURG - Burgemeester W. Lockefeer en wethouder R. van de Wijnckel van Aarden burg hebben gisteren bij de officier van justi tie te Middelburg een aanklacht wegens smaadschrift en laster ingediend tegen de drie ondertekenaars van de inmiddels beruchte brief aan de commissaris van de koningin, te weten ex-wethouder J. de Ridder, diens vrouw C. de Ridder- du Fossé en de Aardenburgse D'66-voorzitter W. Wèstphaal. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| P-UIS - Bij de familie C. in de ppellestraat is zaterdagmid- rS omstreeks 5 uur een Fnoorsteenbrandje uitgebro ken. De brandweer van Sluis ras snel ter plaatse en had de pand snel geblust. In een gisteravond uitgege ven persbericht wordt ver klaard dat beide bestuurders het openbaar ministerie heb ben verzocht „tot een diep gaand justitieel onderzoek en onmiddellijke vervolging van de briefschrijvers". „Dit gezien de ernst van de beschuldigingen, welke zij met klem van de hand wijzen", zo staat in de persverklaring te lezen. „Zij zijn van mening dat zij door de inhoud van de brief en de publicaties (in de regio nale pers, red.) op ontoelaat bare wijze in eer en goede naam zijn aangetast". Zoals gemeld zijn de be- langrij kste beschuldigingen dat burgemeester Lockefeer op 5 oktober in een horeca-ge- legenheid in West-Zeeuwsch- Vlaanderen opdracht zou heb ben gegeven de drankrekening van 278 gulden naar de ge meente Aardenburg te sturen ter attentie van wethouder R. van de Wijnckel. Ook moest in plaats van de genuttigde alco hol de omschrijving 'drie me nu's' worden gebruikt. Tijdens zijn verblijf in de zaak zou de burgemeester zich, aldus de briefschrijvers, ernstig heb ben misdragen. Onder meer door zich handtastelijkheden te veroorloven tegenover de uitbaatster. Tijdens het afgelopen week einde is inmiddels duidelijk geworden dat er nog een vier de persoon in het spel is, de ar chitect J. Sanderse. Deze heeft de rekening inmiddels betaald, maar zou op de bewuste avond wel de opdracht hebben gege ven dat de nota naar de ge meente moest en wel ter at tentie van wethouder R. van de Wijnckel van financiën. Deze laatste liet gisteravond weten dat hij de rekening nooit onder ogen heeft gehad. „Het kan best zijn dat-ie naar de gemeente is gestuurd", al dus Van de Wijnckel, „maar ik heb hem in elk geval nooit ge zien". De kroongetuige in deze zaak, de uitbaatster van het bewuste restaurant, verklaar de gisteravond tegenover De Stem dat het verzoek om de omschrijving op de rekening te veranderen in 'drie menu's' niet door burgemeester Locke feer was gedaan. Voor de rest blijft ze staan achter de be schuldigingen die in de brief van De Ridder c.s. worden geuit. Ex-wethouder J. de Ridder reageerde uiterst laconiek op de mededeling dat hij en zijn mede-briefschrijvers zijn aangeklaagd wegens smaad en laster. „Daar lig ik geen moment wakker van", aldus De Ridder. „Het is zelfs uiter mate gunstig dat er een diep gaand justitieel onderzoek wordt ingesteld. Dan kan de rechter een oordeel geven over de feiten". I '41 een onzer verslaggevers 'EgGEN OP ZOOM - Op Wig 25 november zal de di- •''ur-generaal van Rijks- afstaat, ir. J. van Dix- Oorn, in het dienstkringkan- 'r °P de Kreekraksluizen in forma tie ver werkend Fsjeem voor de scheepvaart ïr /l|idelijke Deltagebied r lc<eel in gebruikstellen. l?at gebeurt 's morgens om L Tijdens de bijeen- L in het dienstkringkan- Sctl Zj' 'r' Meulblok, pro- i wder, een inleiding hou- 0Ver het systeem. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De boeren in het ruilverkavelingsgebied Wol- phaartsdijk op Zuid-Beveland kunnen binnenkort heel wat efficiënter gaan werken. Dat is het gevolg van een 793 ha grootte ruilverkaveling, waar toe onlangs is besloten. Volgens het Ministerie van Landbouw en Visserij is in hel ruilverkavelingsgebied de versnippering van de cultuur grond het hoofdprobleem voor de landbouw. De akkerbouw bedrijven hebben gemiddeld 9 kavels van een moeilijk be werkbare vorm en op gemid deld meer dan een kilometer afstand van de bedrijfsgebou wen. Door de ruilverkaveling kan het aantal kavels worden beperkt tot gemiddeld minder dan 2. In het ruilverkavelingsge bied is 20 ha gereserveerd voor een landschapsplan, 10 ha voor beplanting en 10 ha voor uit ruil van dijken tegen cultuur grond. De dijken worden over gedragen aan Staatsbosbe heer. Van onze correspondente SAS VAN GENT - De ge meentepolitie van Terneuzen heeft een dezer dagen de Hul stenaar H. V. gearresteerd op verdenking van enkele inbra ken in Sas van Gent. De man werd overgedragen aan de rijkspolitie te Sas van Gent en ingesloten. Tijdens de Verhoren beken de hij ingebroken te hebben bij het Texaco benzinestation te Sas van Gent, waar hij een hoeveelheid sigaretten ont vreemdde. Voorts bekende hij een inbraak in het clubgebouw van de padvinderij, waar hij zich een hoeveelheid drank toeeigende. Het merendeel van de buit werd teruggevonden. Na zijn bekentenissen werd hij weer op vrije voeten gesteld. GOES - Wethouder J. Dijk graaf zal op donderdag 10 no vember om 16.15 uur de offi ciële opening verrichten van het werkgelegenheidsproject 'De Hollandsche Hoeve' aan de Kattendijksedijk te Goes. Hierbij behoort ondermeer de nieuwe fietscrossbaan, die in het kader van dit project is aangelegd. S Onder grote belangstelling werd het fregat gedoopt VLISSINGEN - Het eerste luchtverdedigingsfregat van de Jacob van Heemskerck- klasse is zaterdag onder die naam op de werf van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen ge doopt. Dit nieuwe fregat is afgeleid van het ontwerp van de Kortenaer-klasse en wat betreft aanzicht ook vrijwel gelijk. Opvallend bij de 'Jacob van Heemskerck', die als zusterschip de 'Witte de With' krijgt, is echter het ontbreken van de helikop ter-hangar op het achter dek. Die ruimte is nodig voor de opbouw van het 'Tartar' geleidewapensys teem tegen luchtdoelen op middellange afstand. Indien die luchtdoelen, raketten, toch doorbreken, stuiten zij uiteindelijk op het Goalkee per-systeem. Dat is een ver dedigingssysteem voor de zeer korte afstand, ontwik keld door Hollandse Sig naalapparaten in Hengelo. Goalkeeper is een radar- geleide zevenloopsmitrail- leur die 4200 schoten per mi- nuit kan wegroffelen. Bij de standaardfregatten van de kortenaerklaase wordt het Goalkeeper kanonsysteem geplaatst op de helikopter hangar. Momenteel worden in de marinehaven van Den Hel der werkzaamheden voor de plaatsing van de Goalkeeper verricht aan het standaard fregat 'Callenburgh'. Vol gend jaar zal dat systeem op de 'Callenburgh' varend be proefd worden, waarna de Goalkeeper in 1985 aan boord van de andere Neder landse fregatten geplaatst zal worden. Zowel de standaard- als de luchtverdedigingsfregat ten krijgen bovendien de be schikking over een geleide wapensysteem dat door het leven gaat als Seasparrow. De luchtverdedigingsfre gatten Witte de With en de Jacob van Heemskerck zul len waarschijnlijk eind 1985 bij de Koninklijke Marine in dienst komen. 14 fregatten Rond die tijd zal de Vlis- singse scheepswerf 14 fre gatten hebben afgeleverd, waarvan er twee aan Grie kenland werden verkocht. De Koninklijke Marine zal dan volledige 'in het nieuw' zijn. Dat betekent dat men de beschiking heeft over tien standaardfregatten en de - FOTO WILLEM MIERAS twee luchtverdedigings- E schepen. j§ Afbouw van de deze ma- rineorders bij de Schelde be- tekent niet dat de werf zon- g der werk komt te zitten om- E dat een mogelijke order voor g zogenaamde multi-purpo- E sefregatten in de lucht E hangt. Het gaat hier om een E versnelde opdracht die E rechtsstreeks in verband E staat met de ontmanteling van het RSV-concern, waar- toe De Schelde tot voor kort g behoorde. In datzelfde kader ver- wacht de Rotterdamse E Droogdokmaatschappij dit E jaar nog een order voor de bouw van twee extra onder- zeeboten in de Walrusklasse, g De defensienota, die nog dit E jaar verschijnt zal definitief E uitsluitsel geven over deze orders. Ëliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM - De ge meentepolitie van Bergen op Zoom en de rijkspolitie van Halsteren, Steenbergen en Woensdrecht zijn vannoch- tend gestart met stiptheidsac ties tegen de korting op de ambtenarensalarissen. Het doel van de acties is enerzijds de burgerij te atten deren op de positie waarin de politieambtenaar wordt ge- manoevreerd, anderzijds het Kabinet en met name de mi nister van Binnenlandse Za ken duidelijk te maken, dat de korting van 3t4 prcent als on rechtvaardig wordt be schouwd. De acties zullen zeker niet ongemerkt aan het publiek voorbijgaan. Vandaag worden er in Ber gen op Zoom, Halsteren en Woensdrecht grootscheeps verkeerscontroles gehouden, waarbij iedere passant wordt aangehouden, wat zeker tot fi levorming zal gaan leiden. In principe worden er geen bekeuringen uitgedeeld, ook niet door de parkeerwachters. Wel krijgt een overtreder een alternatieve bon onder de rui tenwissers. De agenten zullen wel verbaliserend optreden bij een stopverbod, bij invalide parkeerplaatsen en bij ernsti ge verkeersovertredingen. Doopsgezinde Gemeenten ver enigd, die samen ruim 20.000 leden tellen. Van onze correspondent PHILIPPINE - Prins Jakkes is de nieuwe prins carnaval van Philippine. De prins, Jac ques van Holst, werd zater dagavond tijdens een gezellig carnavalsbal in de Meerpaal aan de feestvierders voorge steld. Hoewel De Mosselkrauwers wel eens drukkere carnavals bals gekend hebben was het zaterdag een gezellige happe ning. Er waren drie collegavere nigingen te gast in Philippine. De Koeters uit Westdorpe, De Betekoppen uit Sas van Gent en een bus vol met. Piere- kruiers uit Moerdijk luister den het feest met hun aanwe zigheid op. Vooral de jeugdige inwoners van het Mosseldorp waren op het appèl van de Mosselkrauwers verschenen. Voor de eerste keer in het bestaan van de carnavalsvere niging in Philippine werden er onderscheidingen uitgereikt. Dit jaar gingen de eretitels naar de bouwers van de grote wagens in de optocht. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De werkdag, die het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming afgelo pen zaterdag in Oostburg wil de houden, is niet meer door gegaan. Er had zich maar 1 deelnemer aangemeld bij do cent Ernest Joachim. „We wilden er toch min stens vijf of meer hebben", al dus Joachim afgelopen zater dag. „Wellicht zullen we het nu weer opnieuw proberen zo dra we in het nieuwe multi functionele gebouw in Oost burg zitten. We doen steeds ons best om activiteiten te or ganiseren, maar we hebben eigenlijk een vrij beperkt po tentieel mensen.". De ene deelnemer kan nu terecht op de gipswerkdag, die op zaterdag 14 december in Terneuzen wordt gehouden. Van onze parlementaire redactie BUSSUM - Nog voordat de landelijke uittocht van (oud)-CNV-ers uit het CDA op gang kwam, had in Zeeland al de CNV-distritsbestuurder S. Jorritsma uit Goes voor zijn lidmaatschap van ht CDA bedankt. Dat blijkt uit een brief die zaterdag circuleerde op de CD A-partij raad in Bussum. Jorritsma, voorheen partij- raadslid en lid van het dage lijks bestuur van het CDA- Zeeland, zei gisteravond met opzet niet teveel rugbaarheid te hebben willen geven aan zijn opstappen. „Je doet zoiets toch met pijn in het hart. Zeker als je zoals ik vanaf de oprichting lid bent en zelfs een paar keer voor het CDA op verkiesbare plaatsen op de lijst hebt gestaan". In een brief aan zijn ex-par- tijgenoten heeft Jorritsma la ten weten, zijn CDA-lidmaat- schap niet langer te kunnen combineren met de toestanden die hij in zijn dagelijks werk aantreft. „De verlagingen van uitkeringen, jeugdlonen, amb tenarensalarissen - het was allemaal dermate teleurstel lend, dat ik niet kon door gaan", aldus Jorritsma, vol gens wie het CDA het in de landelijke politiek veel te wei nig meer in slaagt de zwaksten uit te zonderen van de bezui nigingswoede van rechts. Van onze correspondent COLIJNSPLAAT (ANP) - De reddingsboot Jan Leis uit Burghsluis en de rijkspolitie te water zijn vanaf zondag middag half vijf in de mon ding van de Oosterschelde en in de zee aan het zoeken naar een Belgische windsurfster die sinds die tijd wordt vermist. Volgens de rijkspolitie te water is de vrouw zondagmid dag vanuit Colijnsplaat de Oosterschelde opgegaan om te gaan surfen. Door de snel opkomende mist is zij vermoedelijk ver dwaald en met de ebstroom naar zee gedreven. De politie heeft de hele Noordbevelandse kust inmiddels afgezocht, maar de vrouw niet gevonden. De zoekacties worden nu in potdichte mist voortgezet.

de Stem | 1983 | | pagina 5