We weten weinig van de natuur en het milieu Alsdatdewinterschildernietis... ^rits-I( al kwe 99 Bejaarden willen hun pieren terug olgens ge IVN-voorzitter Harry Burgers: ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 'EXTRA OP ZATERDAG^ TERDAG 5 NOVEM Eiffeltoren per motor beklommen Mooi huis. Mooiepremie. Hubertus viering Rotzooi Rekenwerk Wapens Demonstraties Heksenjacht II Democratie om zeep? (2) PTT-acties AOW-premie BUITENLAND Door Harry Janssen NIJMEGEN-„We zijn in wezen allemaal wel een beetje begaan met de natuur en het mi jl lieu. Maar we weten er I zo verschrikkelijk weinig van af." 3 De Nijmegenaar Harry 3 Burgers (59) is vorige week 3 landelijk voorzitter gewor- 3 den van het IVN. Letterlijk 5 betekent dat: Instituut voor Natuurbeschermingseduca- tie. Dat is een naam waar je in een wijde boog omheen zou wandelen, vindt ook de nieuwe voorzitter. ,,'Vereni- 5 ging ter bevordering van het milieubesef' geeft eigenlijk 3 heel goed aan wat we doen 3 en wat we willen," zegt hij. 3 „Want het doel van het IVN 3 is de mensen besef bijbren- 3 gen van de waarde van na- 3 tuur en milieu." S Het IVN telt momenteel 5 12.000 actieve vrijwilligers - 3 „aan papieren leden hebben E we niets" - verdeeld over 3 ruim 120 regionale afdelin- 3 gen. Die vrij willigers hou- 3 den zich bezig met tal van 3 activiteiten die op dat doel gericht zijn, zoals het ver- 3 zorgen van de bekende 'groencursussen', het uitzet- ten en begeleiden van pu- bliekswandelingen, het be ll geleiden van onderwijs- krachten en leerlingen van 3 basisscholen, het verzorgen 3 van lezingen en het uitgeven 3 van allerlei publikaties. Schoolbiologen 3 Het IVN heeft voor dat doel 3 behalve de actieve vrijwilli- j§ gers ook nog ruim 40 profes- 5 sionele mensen in dienst, on- 3 der wie de van het NCRV- E programma 'Ja, natuurlijk' 3 bekende Piet Steltman. Die 3 'profs' worden voor een aan- 3 zienlijk deel betaald uit de 5 subsidie van het ministerie 5 van Landbouw en Visserij. Zij geven provinciegewijs leiding aan de IVN-afdelin- 3 gen en coördineren landelij- 3 ke activiteiten, zoals die van 3 de Werkgroep Schoolbiolo- 3 gen, en deWerkgroep. 5 Kampstafleden. 5 Erg veel waarde hecht het IVN aan een goede ïnforma- 3 tie over natuur en milieu IVN-voorzitter Burgers. aan schoolkinderen. „Je ziet in deze tijd wel," zegt Harry Burgers, „dat gemeenten gaan bezuinigen en dan geen geld meer over hebben voor een schoolbioloog. Die ge meenten krijgen naar mijn stellige overtuiging straks de dubbele rekening gepre senteerd. Het is moeilijk aan te geven in harde cijfers, maar wij zijn er zeker van dat vernielingen en balda digheid in parken en plant- spenpn, achterwege blijven als de jeugd meer besef wordt bijgebracht van de waarde vart natuur en mi lieu." Harry Burgers spreekt uit eigen ervaring als hij zegt: „Wie in de natuur wandelt geniet echt. Maar wie iets meer weet van planten en vogels, bomen, de opbouw en het ontstaan van het land schap, die geniet dubbel of driedubbel. Maar hij zal ook steeds beter inzien dat er grote gevaren dreigen voor die natuur. En dan komt na de bewondering en de ver wondering de vraag: waar zijn we met z'n .allen mee bezig Elke aantasting van de natuur is mensenwerk, zegt de IVN-voorzitter. „En daar zijn we als mensen verant woordelijk voor. We zijn zo kortzichtig en er gebeurt zo veel onbewust verkeerd. Wij willen proberen daar de ogen voor te openen en sa men met andere milieugroe pen in het land activiteiten op elkaar afstemmen. Om zo een kader te scheppen in het geheel van het milieubesef." Gelukkig, zegt Burgers, groeit de laatste jaren dat milieubesef heel duidelij k. „We zijn er trots op dat wij daar als IVN ons steentje aan hebben bijgedragen. Maar het is ook broodnodig. In het begin van de eeuw kenden we in ons land nog zo'n 1400 plantensoorten. Daar is nog maar de helft van over. En wat uitgestor ven is, is voor goed verdwe nen. Ook heel wat vogel soorten zijn verdwenen. Dat is een onherstelbare verar ming. We moeten er alles aan doen dat de mensen weer meer vreugde krijgen in hun onmiddellijke omge ving." (Inlichtingen over het IVN: Plantage Middenlaan 41, Amsterdam, 020-228115 en bij de plaatselijke afdelin gen). ?lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIUIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lillllllllllllllllllllllllllllllin; Door onze correspondent Jan Drummen PARIJS - Twee jonge Fran sen, Charles Coutard en Joël Discuns hebben als eersten de Parijse Eiffeltoren per motor rijwiel beklommen. Zij reden de 746 treden die naar de twee de verdieping van de toren (115 meter boven de begane grond) leiden met 2 310-cc- crossmotoren op. De trappen leiden slechts naar de tweede verdieping van de toren; de derde en vier de van de bijna 100 jaar oude 320 meter hoge staalconstruc tie kunnen slechts per lift be reikt worden. Sedert de toren in 1889 voor het publiek toe gankelijk gesteld is, werden de trappen op stelten beklom men, de burgemeester van Montmartre reed ze een keer per fiets omhoog en de Eiffel toren als zodanig is herhaal delijk door alpinisten beklom men. De toren is ook veelal in omgekeerde richting gebruikt. Tot dusver hebben 374 zich van de toren omlaag gestort. ADVERTENTIE Wat dacht u van eén mooi huis zoals alleen de winterschilder dat kan maken? Hij komt graag overleggen en brengt de nieuwste stalenboeken mee. Wat dacht u van een ronde premie van 50 gulden per man, per dag? Die premie geldt alleen voor particulieren. En wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor onder- houdsbinnenschilder-en behangwerk dat min stens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 21 november 1983 tot en met 9 maart 1984 en waarvóór de aanvraag voor het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten .en andere lagere over heden geldt een premie van 35 gulden per man, per dag. Uw schilder kent alle voorwaarden Jï en regelt de aanvraag voor u. Fiscaal voordeel. Als u eigenaar/ bewoner bent, profiteert u soms ook nog van een fiscaal voordeel. Ook daarover F uw schilder u verder informeren. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). Poen eCe Kempen 1887 k'Heb nooit 'en purper pèrd gezien in zon- of maneschijn, toch lijkut me leuker zo'n pèrd te zien dan om zo'n pèrd te zijn. (Hier vangen de jongens een meisje uit de kring der ronde- dansers en gooien het in de ruif). 1/oon«tao4ute«t Baronie van Breda 1870 Ik ken 'n versje, ik ken een lied, maar 'oe 't begint da. wetik niet, omdaddik nou nie verder kan begin ik maor van voorna- vaan! (Hier rapen de meisjes paarde vijgen en 'stenigen' het jongetje midden in de kring (de voorn). Oost-Groningen 1892 Oebele Bouke Blubber z'n vader was een lubber* z'n moeder was een zeemeer min en Bouke iets daar tussen in. (Hier knippen de meisjes drei gend met een heggeschaar en de jongens lubben een beer (man netjes varken!). Het jongetje midden in de kring (de lobbes) houdt de handen voor de gulp). lubber rondtrekkend castreerder van paarden en ander vee. Uit: 'Kinderspel en versje uit vroeger dagen' door John O'MIll Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - Een miljoen regenwormen zijn de inzet van een verbitterde strijd tussen de stad Keulen en een club be jaarden uit de Eifel. De bejaarde regenwormenkwekers, die de diertjes aan de gemeente geleend hadden, eisen hun wormen terug. Keulen kan de wormen, die allang zijn weggekropen, echter niet meer vinden. De gemeente had om de wormen gevraagd om te bezien in hoeverre zij behulpzaam konden zijn bij het omzetten van tuinafval in compost. Het experiment verliep succes vol, maar er ontstonden problemen toen de bejaarden hun grond met wormen terug wilden hebben. Het meren deel van de diertjes was weg en had zich allang ver mengd met Keulse soortgenoten. Dat werd door de bejaarden niet geaccepteerd. Gezien de snelheid waarmee regenwormen zich voortplanten eisten ze in brieven aan de gemeente zelfs een veelvoud van de geleende wormen. Daarop bood Keulen de bejaar den vier kubieke meter grond aan, in plaats van de ge leende twee 'kuub'. Maar toen de bejaarden de Keulse grond inspecteerden hoefde het voor hen al niet meer: het 'wormbestand' was minimaal. „Zo'n troep heb ik thuis ook", zei een van de boze bejaarden. De regenwormenkwekers zijn nu naar de rechter ge stapt. De bestuurssecretaris van de Stichting Hubertusvie- ring, de heer W. Smit, heeft er geen woorden voor als te genstanders van het 'voor de lol' doodschieten van dieren inclusief bijbehorende uit wassen (Hubertusviering) daar zeer radicaal tegen protesteren. Voor het uitzet ten van jonge dieren (o.a. fa zanten) met de bedoeling om ze later weer dood te schie ten en voor het maken van exclusieve salari's naar Afrika om daar groot wild af te knallen (wie schiet in godsnaam met plezier en voor veel geld b.v. een oli fant neer?) vindt u adver tenties in het lij fblad van de Nederlandse jager 'Het Ja gertje'. Welnu heer W. Smit, ik heb daar wel een woord voor: lustmoord! Breda Frans Huren Wat een 'onvergetelijke dag' was het zaterdag 29 oktober j.l. in Den Haag. Ik citeer hier even omdat ik ook vind dat het een onvergetelijke dag was maar niet alleen voor de demonstranten maar ook voor de mensen van de gemeente reinigings dienst was het een onverge telijke dag. Wat een rotzooi was het. Kijk, als er bij ons gedemonstreerd moet wor den tegen kernbewapening, luchtverontreiniging, bo demverontreiniging en noem maar op dan staan wij als Nederlanders voorop. Wij staan het hardst te schreeuwen omdat wij het er allemaal niet mee eens zijn. We organiseren een bij eenkomst om onze wensen allemaal kenbaar te maken. Als we dan nog naar zo'n bijeenkomst moeten reizen dan zijn we nog lief tegen el kaar ook, wachten we alle maal op onze beurt bij de treinen, we lopen als makke schapen naar het Malieveld, we zakken rustig neer op het gras en luisteren gretig toe en roepen gezellig mee: Kernwapens nee en meer van dat soort kreten. We denken dan nog allemaal dat we het keurig geregeld hebben. Alles onder contro le. Maar mensen, hoe kun nen jullie demonstreren te gen de komst van een hoop ellende als je je eigen troep niet op kunt ruimen Dat vind ik zwakheid. Kijk als ieder voor zich eerst eens naar zichzelf kijkt en zorgt dat zijn eigen zaakjes voor elkaar zijn, dan kan er met eeii gérüSt' hart gedemon- streerd worden, wetende dat de aridere mensen ookn^g plezier aan een wandelpark kunnen beleven. Ik bedoel' hiermee te zeggen dat we met z'n allen nog een hele boel op kunnen knappen en ik denk dat wé er dan nog meer plezier van hebben ook. Zo'n opgeruimd gevoel is dat. Oosterhout G. de Block Er zijn mensen die zeggen: 14.000.000-550.000=13.450.000 Wel zinloos, maar goed uitgerekend. Maar ze zijn ofwel stpmpzinnig, -ofwel vals, wanneer ze 'conclude ren': „550.000 Mensen de monstreren tegen kernwa pens, tegen wapenwedloop, voor vrede, maar... 13.450.000 mensen zijn afwezig en die staan dus niet achter die de monstratie. Voor een niet stompzinnig of vals iemand is het natuurlijk zo: In dat grote aantal 'thuisblijvers' mogen niet zomaar-, of zelfs helemaal niet worden mee geteld: 1. De schoolkinderen, kleuters en zuigelingen. 2. De bejaarden, zieken en in validen. 3. De velen die niet konden komen demonstre ren omwille van de in 1 en 2 genoemden. 4. De velen die in continubedrijven moesten werken. Of ze nu in vroege-, late- of nachtploeg waren. 5. De velen die in winkels, in horeca, enz. moesten wer ken. 6. De velen die op post moesten zijn bij politie, bij brandweer, enz. 7. De velen (ik denk: de meesten) die zij delings deelnamen. Bij ver voert politie, rapportage, in verzorging. 8. De, denke lijk, velen die zo graag had den gewild, maar geen kans zagen, door: onzekerheid over vervoer, onmogelijk heid van kinderopvang, te grote lichamelijke- of geestelijke kwetsbaarheid. 9. De, denkelijk, velen die graag hadden gewild, maar het financieel niet konden verantwoorden te gaan: 10. Zij die gewoon geen ficucie (meer) hebben in een de monstratie, welke dan ook. Nee Wie niet stompzinnig of onvoorstelbaar vals is, kan niet anders, dan tot de conclusie komen: a. Het aantal deelnemers was kolo saal grootb. Het 'thuisblij ven' hield beslist niet in: Te gen de bedoelingen van de demonstratie zijn. c. Het aantal echte 'thuisblijvers' in de betekenis waarin be paalde lieden er de vredes bewegingen mee trachten te mishandelen is heel, heel wat minder dan 13.450.000 Ik ben van mening, dat aan Tijdens de Hubertusviering van algelopen zondag werd voor de kerk geprotesteerd tegen de (sportieve) jacht. stompzinnigen en aan valse rikken geen wetgevende ar beid mag worden toever trouwd. Emmen Toon Verpalen De hr. H. Hess schrijft in uw blad van zaterdag o.m. „Wie wapens in huis haalt kan oorlog verwachten". Ik zou hem toch willen verwijzen naar een citaat uit de eerste rede van maarschalk Gretsjko als minister van defensie tot het Politburo: „De enige manier om agres sors af te schrikken is alles te doen om het defensieve vermogen van een land op te voeren en zijn strijdkrach ten te versterken". Dan hoort hr. Hess het ook eens vön een ander. Breda J. de Vogel Zijn wij werkelijk zo simpel te geloven dat demonstra ties, zoals die er een heeft plaatsgehad afgelopen za terdag in Den Haag, ertoe bijdragen de vrede in de we reld een stapje dichterbij te brengen? Weten wij christe nen niet meer, dat alleen het gebed van ons allen daartoe in staat is? Maar welke bis schop denkt er nog aan zijn gelovigen aan te sporen om dagelijks het rozenhoedje voor deze intentie te bidden, zoals dit al zo dikwijls door de H. Maagd Maria in haar verschijningen gevraagd is. De zeer wijze woorden van Moeder Teresa,' die dezer dagen op bezoek was in Ne- dëftóhd, mogen' ons Jt*ot na denken stemmen. „Ik geloof alleen in het gebed, niet in demonstraties". Breda J. de Zwart Het lijkt voor sommige mensen alsof 'Rome' een soort heksenjacht ontketend heeft t.a.v. van o.a. de benoe ming der bisschoppen in Ne derland. Dat de bijzondere zorg van onze H. Vader de Paus uitgaat naar de Kerk in Nederland heeft verschil lende oorzaken waarvan ik er vier kan noemen: 1. de to taal materialistische iristel ling van de mens in het alge meen; 2. de te grote gedo- genheid der kerkleiders in Nederland in het bijzonder; 3. het totaal teloorgaan van het godsdienstonderwijs op onze scholen; 4. het door- drammen van verscheidene pastores en theologen, die hun zgn. vernieuwingen aan de kapstok van het 2e Vati caans Concilie hangen, ter wijl deze 'vernieuwingen' (lees afbraak) geheel in strijd zijn met welke consti tutie of decreet van Vatica- num II dan ook. Zij hebben van de Kerk in Nederland een polariserende 'richtin- genkerk' gemaakt waar de eenheid, vooral met Rome, ver te zoeken is. En dit alles de laatste 15 a 20 jaar. Het katholiek denken en leven heeft daardoor grote schade geleden. Men denke slechts aan de waardeloze KRO TV-uitzending 'Tussen Keu len en Parijs' van maandag 31 okt., dan weet men precies hoe 'katholiek', ja hoe 'christelijk' Nederland nog denkt. Het zou een lachertje zijn als het niet zo treurig was. Zeker, naar de toestan den van de 30-er jaren ver langen we geen van allen te rug, maar men moet nu ook weer niet te gemakkelijk denken dat de groe waarden van ons katholieke geloof 'niet meer in deze tijd zou den passen'. De Kerk heeft elke tijd overleefd en zal uit deze tijd ook weer verjongd en versterkt met behoud van de eeuwige waarheden, te voorschijn treden, volgens de belofte van Onze Heer Zelf, We kennen onze Paus Johannes Paulus II als een wijs man. Laten we het daarom rustig aan hem over om te beslissen welke kerk leiders het beste de Kerk in Nederland en het gelovige volk kunnen dienen. De Paus is niet zo maar een voorzitter van een gemeen teraad of directeur van een concern. Hij is de Rots van Petrus waarop de Kerk ste- Heer Olivier krijgt briev< in De Koepel na die TV- zending j.l. Meisjes en vroi wen zijn gek op hem. Ik meer gek op mensen die mei hard werken eerlij k brood verdienen, die hebl ook meer geluk in het lever en zijn doorgaans goed zond en dat is met geen gëlj te koop. Mensen die aan een of andere kwaal lijden, kun nen hierover meepraten Daarom gezondheid proost! Groenendijk Frans van Leuven Het zijn geen fraaie beelden die op je af komen: actie voerders, die opgezweept worden door vakbondslei ders, symbolisch gevolgj door beelden van mensonte rende rellen in het Feyen- oord-stadion. In beide ge. vallen: een massa die niet nuchter meer denken kan. Het geluid van de - helaas anonieme, doch belangwek kende - brief onder de titel; 'De democratie om zeep!' (De Stem van 24 okt.) is (nog! niet doorgekomen. De amb tenaren moeten inleveren] inderdaad. Zonder haakjes, mijn man is ook ambtenaar Jarenlang zagen we op het loonstrookje staan: trend, x-aantal procenten erbij 'Leuk', zei elke ambtenaar want hij mocht meesnoepen van de winsten van het be drijfsleven. En we vergaten de regering een bloemetje te sturen. Het vervolg is be kend: de economie kelderde, de ambtenaar moest logi scherwijs meezakken. Trendvolgen heet dat. Maar kijk, nü zijn we opeens ver wende kindjes. We zijn niet écht blij geweest met onze welvaart, nee, we schijnen er recht op te hebben. Zelfs een aanbod, dat alle salaris sen beneden 70.000.- er net to niet op achteruit gaan, wordt honend weggefloten Waartoe mensen al niet kunnen komen, als je aan hun centen komt. Zelfs een lijfelijke aanval op Lubbers blijkt dan mogelijk te zijn Een ding is dan niet meer mogelijk: gewoon kijken naar de échte problematiek van ons land. Mij dunkt, we hebben wel belangrijkere waarden te beschermen dan alleen onze eigen portemon nee. Etten-Leur A. Vergouwen Ik kan mij voorstellen PTT-ers wel genoeg hebben van al dat bezuinigen. Daar mijn man ook ambtenaar i; weten wij ook wat het is steeds te moeten inleveren. Maar waar ik mij iedere keer zo boos over maak is waarom prikacties op TV om 7 uur. De enige die nu de dupe zijn, zijn de kinderen die normaal tot halfacht naar de TV mogen kijken, want moeder is aan de af was en vader leest zijn krantje. Waarom geen acties als er politieke programma's zijn of tijdens het gesprek met de minister-president. Acties o.k., maar laat niet altijd onschuldigen de dupe worden. Oosterhout J. Hendriks Voortdurend leest men, dat de premie AOW bij de amb tenaren door de werkgever betaald wordt. Is dit wel zo! Sedert half 1957 is 2% in- bouwpremie per dienstjaar ingehouden en in 1964 kreeg ieder 5,6% loonsverhoging voor de te betalen AOW- premie. Deze inlevering had verstrekkende gevolgen want dit gedeelte van het loon (2%) is voorgoed verlo ren omdat: dit niet wordt aangemerkt als inkomen bij de pensioengrondslag. In 1983 is deze premie 12,8%: ook de vakantietoelagen hierdoor nadelig worden be ïnvloed met doorwerking de pensioenen; de diverse salarisverhogingen en trends hierdoor ook nadelig beïnvloed zijn geworden Hieruit blijt, dat de kreet AOW/AWW voor rekening van de werkgever' vermeld op de salarisstrook niet juist is. Klundert J.L. den Hollander ARAFAT-getrouwe Palestijl Ron in N' hors gas RANKRIJK is overleg met oorwegen begonnen over jekomstige Noorse gasleve- ng. Premier Mauroy zei dat Voorwegen deel is van rankrijks toekomst". Volgens em is de gasvoorziening van tjn land tenminste tot 1990 ewaarborgd, maar zullen er aarna extra leveranties no- ;g zijn. 'omaanslag EN bomaanslag op een wa- infabriek in het Duitse Kiel :eft gisteren voor ongeveer W.000 mark schade aange- cht. Eerder dit jaar kondigde en ondergrondse groep 'Re- ïlutionaire Cellen' aan dat inslagen zouden worden ge legd op burger- en militaire Jelen uit protest tegen de 'aatsing van raketten. hzi's EN rechtbank in de DDR eeft drie voormalige politie- tenten uit de Hi tier-tijd tot venslange gevangenisstraf eroordeeld. De twee zijn er 'huldig aan bevonden tussen 40 en 1942 in de door de Duit- trs bezette gebieden van Po- de Oekraïne en Wit-Rus- nd met voorbedachten rade ülen en Russen vermoord te ibben. uliana RINSES Juliana is vrijdag Curacao gearriveerd voor :n afscheidsbezoek aan de ederlandse Antillen dat drie eken zal duren. Op het vlieg- 4d van Willemstad was een ithousiaste menigte samen- stroomd „Oranje, rood wit auw, tante Juul wij houden an jou", stond op een van de tandoeken. uzorewa E gevangen Zimbabwaanse w-premier Muzorewa is in )n cel in hongerstaking ge- 'an. De autoriteiten weige- "n artsen aan zijn ziekbed toe laten. „Wij weten uit ver killende bronnen dat hij ziek maar we weten niet wat het aldus zijn zoon. "n onze redactie buitenland I BLIN - De Brits-Ierse top- Fenkomst, die maandag in bden plaatsvindt, heeft tot [f1 de lichte verbetering in de j^kkingen tussen de twee den te bezeg m. "et overhi sende pro- ®em, het voortdurende ge- 'd in Noord-Ierland, zal arbij echter zorgvuldig door ernier Thatcher en haar Ier- ord ^zgerald gemeden Jjti wachten liever het re- aat af van het 'Forum voor yerenigd Ierland'. Aan de-

de Stem | 1983 | | pagina 4