even UITBLAZEN Arafat verliest laatste slag Sociale partners mogen het conflict oplossen Turken morgen naar stembus Peking straft revolutionairen zwaar „Rechter gedwongen tot een politieke uitspraak" Gaten in Kalk en zure regen Weer aan tafe ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 ACHTERGROND NIJMEEGSE PROF. VAN WIJNBERGEN: Tripoli KAMER SCHIEP MARGINALE RUIMTE VOOR NIEUW OVERLEG Opening PRECEDURE MOET STABIELE REGERINGEN GARANDEREN ZATERDAG 5 NOVE Premies bejaarden Ziekenfonds in problemen door Kamer-besluit DESTEMCQ] Zure regen is zo n nieuw noodlot. Heb je voor even de kern bommen uit het hoofd ge zet dan duikt de zure re gen op. Eerst waren er de meren in Canada en Zwe den. Glashelder water, dat wel, maar zo dood als een pier als je dat van water kan zeggen. Vervolgens stierven er bos sen in Oost-Europa. In Polen en Tsjecho-Slowakije. Ach, denk je dan, daar vervuilen ze maar aan. Ze hebben daar geen last van milieufreaks. Het mi lieu is er nog gratis en de pro- duktienorm moet worden ge haald anders wordt de direc teur door de partij buiten ge bonjourd. Maar dan raken ook de bos sen in West-Duitsland aange tast. Ai. dat is heel wat dichter bij huis. dat doet al een beetje zeer. De boswachter op de Ve- luwe loopt waakzaam turend naar de dennetoppen over la nen en paden. En de kranten, die het uiteindelijk ook van ge zonde bossen moeten hebben, slaan echt alarm. Zure regen breekt uit de kluisters van de wetenschapsrubriek om zich dik en zwart te vestigen tussen de andere rampen. Zure regen wordt aldus ge populariseerd. iedereen weet er van. Zelf heb ik me al afge vraagd of het vele mos in mijn tuin misschien ook een gevolg is van zure regen. „Eerder een gevolg van kalkgebrek", zeiden ze bij de Boerenbond. Met een paar kilo kalk in een plastic zakje voelde ik me weer gerust gesteld. maar toen las ik weer dat een of andere Engelsman had voorgesteld om het leven in de meren van Zweden, Canada en Schotland te herscheppen door er grote hoeveelheden kalk in te storten. Dat verband tussen zuur graad en kalkgebrek is er dus toch, dacht ik, me een oud lesje herinnerend uit 'Twaalf maan den tuinieren' van de Readers Digest. Nou ja, zolang het euvel te verhelpen is met het strooien van kalk Van nature optimist zijnde reken ik er dan op dat de we tenschap inmiddels wel iets te gen de zure regen weet te vin den. Een boomsoort bijvoor beeld die beter bestand is tegen de zwavel die de regen zo zuur maakt. Of een wat goedkopere methode om de 'uitstoot' van de kolencentrales te 'ontzwave len' (U ziet: ik ken het jargon al een beetje). Kernenergie Maar met een paar duizend hectaren bos minder zijn we niet van het probleem af. Om te beginnen zijn die stervende bossen, aldus de geleerden, nog maar een eerste voorbode van de rampspoed die de natuur te wachten staat als we doorgaan met kolen stoken om olie uit te sparen. Een zekere Eric Willis, een geleerde werknemer van de energie-afdeling van de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) te Parijs heeft ons deze week weer voor een keuze ge steld van het soort waaraan we, sinds de verschijning van het Rapport van de Club van Ro me, met vallen en opstaan ge wend zijn geraakt. Of we schakelen verder over van olie op kolen en vermoor den daarmee onze natuur. Of we laten de kolen weer netjes in de grond zitten en dan gaat te gen het einde van de jaren '80 de misschien net weer wat op gekrabbelde economie de ver nieling in vanwege de explosie ve groei van de vraag naar olie en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen. Eric Willis ziet, als ik hem goed begrijp, eigenlijk maar één uitweg: kernenergie. Over WIMKOCK aardgas praat hij met en dat is een beetje verdacht als je het mij vraagt, maar ik heb van die dingen niet zoveel verstand. Ik g ben maar een krantelezer die probeert de feiten op een rijtje S te houden. Lijden Nu weet ik niet zeker of mijn herinnering me geen par- ten speelt, maar ik meen dat er een tijd geleden in ons land nogal wat te doen was over kernenergie. De naam Dode- waard doet, ergens diep in mijn geheugen, nog een belletje rin- j§ kelen en dan was er ook nog een jonkheer die een dik salaris verdiende met het organiseren =j van twistgesprekken die niet doorgingen dan wel onvoldoen- H de bezocht werden. Wat ik zeg- gen wil is dat we niet het week- end in moeten gaan met de ge- dachte dat het met de zure re- gen wel los zal lopen omdat we de kernenergie altijd nog achter de hand hebben. Zo gemakkelijk komen we er niet van af. Eens zullen ons de verschrikkingen Van de atoomenergie opnieuw worden afgeschilderd. Een kale, ver- zuurde aarde, gehuld in zwavel- dampen óf lekkende reactorva- 3 ten en ontploffende centrales óf de vernietiging van de econo- mie door torenhoge olie- en dus 5 ook gasprijzen: er lijkt geen 5 ontkomen aan en we zullen lij- den. Daartoe is de mens óók op 5 aarde. Tranendal 'Het leven is een tranendal', zo dichtten de dichters van vroeger jaren. Hier hij ons heb- ben we de honger uitgebannen en in het zweet des aanschijns proberen we nog slechts over- tollig vet kwijt te raken in de sauna of op de trimbaan. Om de knoet over ons te houden 3 werd de Club van Rome opge- richt, net in die korte, maar unieke periode dat we dachten alle problemen op aarde aan te kunnen. Ei De Club van Rome werd de alma mater van een niet meer opdrogende en altijd nog aan- zwellende stroom van rampen- en onheilsvoorspellers met see- nario's, die ze in computers stoppen. En hoewel wij beho- E ren te weten dat er uit een com- puter nooit iets komt wat je er van tevoren niet hebt ingestopt, vinden deze 20ste eeuwse hek- sen toch altijd weer een willig oor. De lust om te griezelen is de mens nu eenmaal niet vreemd. Het leven is een rampen- film. We zouden het niet an- ders willen en daarom zullen er altijd heksen bestaan. 'De con- j§ tente mens* is een zondaar die voortijdig zijn voorschot op de hemel heeft genomen en voor E zijn medestervelingen het spel bederft. Zure regen bedreigt het bos - FOTO ARCHIEF DE STEM llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfn T5 Z PAGINfl Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14,15? 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 6115 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882 Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties. Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie binnenland THEORETISCH heeft de regering tal van machtsmiddelen om het steeds grimmiger wor dende ambtenarenprotest de kop in de drukken, maar praktisch rest haar slechts het middel van het kort geding. Tot deze conclusie komt de Nijmeegse hoogleraar, prof.mr.S.F.L. baron van Wijnbergen, die indertijd lid was van een staatscommis sie (Toxopeus) die een advies moest opstellen over het sta kingsrecht voor ambtena ren. Oud-minister van bin nenlandse zaken prof.mr. W.F. de Gaay Fortman deelt die mening: „Waar ik vooral mee zit, is dat de regering haast geen mogelijkheden heeft de ontwrichting van de maatschappij door deze ac ties tegen te gaan." Prof. Van Wijnbergen con stateert dat regering noch bonden ook maar een kant uit kunnen zonder gezichts verlies. Omdat ook een par lementair ingrijpen - gezien de CDA-VVD-meerderheid - niet logisch lijkt, wordt de rechter gedwongen een poli tiek oordeel te vellen. Het is de enige redelijke weg die open is, meent de Nijmeegse hoogleraar en hij vindt het dan ook goed dat de regering een oordeel van de rechter vraagt. „De twee partijen staan onverzoenlijk tegenover elkaar. Alleen de rechter kan, bemiddelend, uitkomst bieden." Dat neemt niet weg dat er een wettelijke bevoegdheid zou moeten komen om op te treden als er een te grote ontwrichting van de maat schappij dreigt, meent prof. 'Van Wijnbergen. „Voor het gebruik van machtsmidde len van de kant van de over heid ligt het conflict te diep. De regering heeft in feite geen antwoord op dit soort massaal geweld. Want als ambtenaren het verkeer ontregelen dan is dat een vorm van geweld. En wat de politiebonden zich hebben voorgenomen is dat al hele maal." Veel heil ziet de hoogle raar ook niet in het uitvaar digen van een dienstbevel. De dreiging van ontslag acht hij een middel dat met uiter ste zorgvuldigheid gehan teerd moet worden. Algemeen meent prof. Van Wijnbergen dat het vrijwel onmogelijk is om de grenzen aan te geven, waar binnen acties nog aanvaard baar zijn. Hij betoogt dat niet alleen de regering moet beoordelen tot hoever de ontwrichting van de samen- Van Wijnbergen - FOTO DE STEM leving mag gaan, maar evenzeer de ambtenaren bonden. „De ambtenaren bonden moeten wel beseffen waar de grenzen liggen. Als de irritatie bij het publiek te groot wordt, moet je stop pen. Ik heb in Parijs eens een staking van metroperso- neel meegemaakt. Iedereen nam dat goedgemutst op, maar ze gingen meteen aan het werk toen het ging rege nen. Want dan zou het pu bliek het niet meer pikken. Dat is zo'n grens. Maar ik vraag me af of de ambtena renbonden dat nu wel be grijpen, dat verschil." De Gaay Fortman acht stiptheidsacties - waarover vandaag het geding bij NS gaat - niet juist. „Ik vind die een soort guerrilla. Het kost je niets, je loon wordt door betaald, de stakingskassen hoeven niet open. Ik begrijp wel dat de bonden dat aan trekkelijk vinden, maar ik zou liever zien dat men echt met open vizier vecht en echt zou staken." Door Pieter Eggen PLO-leider Jasser Arafat heeft verloren. De man, die bijna vijftien jaar lang het gezicht van het Palestijnse verzet tegen de staat Israel was, dreigt zijn laatste machtsbasis kwijt te raken. Het is nu nog een kwestie van tijd, maar één conclusie lijkt nu al gewettigd: Arafat mag blij zijn als hij nog door de achterdeur het toneel van het Midden-Oosten mag verlaten. Met het fiasco van verle den jaar, toen de Israëlische militaire overmacht de PLO-leiding uit Beiroet ver dreef, kregen aok de jaren lang opgekropte frustraties binnen de PLO alle ruimte. Los van de vele fracties, die samen de PLO vormen, kent het Palestijnse verzet een door de jaren steeds dieper geworden kloof tussen de burgerlijk-politieke en mili taire vleugel. Het eerste machtscentrum wordt sinds jaar en dag bevolkt door Arafat en zijn getrouwen, het tweede herbergt onder meer de 'kolonels' die in de afgelopen zomer in opstand kwamen. Belangrijkste kritiekpunt is dat de burgerelite de weelde van het leidinggeven niet heeft kunnen dragen. De eertijds steenrijke PLO zou, zo willen hardnekkige geruchten, op de rand van het faillissement balance ren. De Arafat-clan heeft de laatste tijd wel veel geld uit gegeven aan dure reisjes, hotels en de geld- en drug handel, maar verzuimde ook maar één moment om de mi litaire structuur te vernieu- Bovendien, zo luidt de kri tiek, weigert de PLO-leiding nog steeds inzage te geven in de boeken. De roep op finan ciële controle op de handel en wandel wordt al jaren te gengehouden, terwijl ook op andere niveau's daadwerke lijke inspraak van de PLO- mensen 'in het veld' tegen gewerkt wordt. De frustratie zat diep en zocht een uitweg. De Israëli sche actie tegen de PLO- aanwezigheid in Libanon bleek uiteindelijk de lont aan de Palestijnse bom. De anti-Arafat-beweging zag in de verdrijving uit Liba non en het mislukken van Arafats overleg met koning Hoessein van Jordanië over een (con-)federatie de heil loosheid van het nastreven van een 'politieke' oplossing voor het Palestijnse vraag stuk. De succesvolle muiterij in de Beka'a-vallei van afgelo pen zomer kwam dus niet uit de lucht vallen. Verhalen dat de muiters uitsluitend op Syrisch bevel mede-Pa- lestijnen doodden, zijn niet waar. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat Syrië geen gebruik heeft gemaakt van de onlustgevoelens. Assad probeert al jaren - en dat met bijna bewonde renswaardige vasthoudend heid - de PLO tot instru ment van zijn machtsstre vingen in de Libanon te ma ken. Hij heeft daarvoor steeds een zo militant en on verzoenlijk mogelijke PLO gesteund. Arafats 'politieke' weg wees hij met klem af en hij botste vaker dan eens met de PLO-baas. De 'coupe' van de militai ren in- de Beka'a-vallei slaagde volledig. Arafats ge trouwen moesten terrein prijs geven en trokken zich terug op hun laatste bastion bij de Noordlibanese haven stad Tripoli. Arafat zelf pro beerde 'zijn' mensen vanuit het verre Tunis - waarnaar hij min of meer verbannen is - leiding te geven. Maar het is duidelijk dat juist die afstand en het feit dat Ara fat sinds enkele maanden niet langer welkom is in Da mascus, in zijn nadeel wer ken. PLO-kantoren in de Syrische hoofdstad konden in het najaar zonder veel problemen onder de voet worden gelopen door anti- Arafat-groeperingen. En nu concentreert het verzet tegen de PLO-leider zich op Tripoli. Sinds mid den van deze week liggen de Palestijnse kampen Bedda- wi en Nahr Bared onder he vig vuur. De militairen van de in de Beka'a beroemd ge worden Aboe Moessa veref fent met (passieve) steun van Syrië daar de laatste re kening met Arafat. Vooral omdat de Arafat troepen iedere (logistieke) steun moeten ontberen, lijkt hun verzet kansloos. Arafats oproep voor Arabisch ingrij - pen zal aan dovemansoren besteed zijn. Er is geen Ara bisch land (zeker Saoedi- Arabië niet) dat Arafat nog kan redden. In Tripoli wordt - in de 'beste' Arabische tra ditie - een uitgerangeerde minderheid uitgeschakeld. Arafat is op weg ook zijn laatste slag te verliezen. Als dat gebeurd, is zal de PLO zeer waarschijnlijk een tijd tegemoet gaan van mili tarisering. Dat dit proces ook tot herlevend terrorisme tegen joodse (of daarmee be vriende) doelen leidt, is nog maar zeer de vraag. In Libanon zelf zal de PLO-nieuwe-stij 1 niet ont komen aan de feitelijke machtsverdeling, waarin Is rael in ieder geval nog een minstens medebepalende rol speelt. Maar het risico wordt wel groter dat de PLO zich meer en meer naar Syrische machtsverlangens zal rich ten. Wat dat betreft valt de PLO Assad in de schoot. Hij zal het 'geschenk' in dank baarheid aanvaarden. Door Ido Broersma DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gespro ken. Ze gaat in meerderheid akkoord met de te gemoetkomingen, die het kabinet heeft gedaan in een poging om het overleg met de ambtena- rencentrales te redden. Meer speelruimte dan de garantie dat de inkomens van de ambtenaren en het overheidspersoneel tot ƒ70.000 er volgend jaar niet netto op achteruit hoeven te gaan bij een korting van 3 en enkele toezeggingen op het gebied van arbeidstijd verkorting, heeft de Tweede Kamer niet gegeven. Op één punt heeft de Ka mer ogenschijnlijk een suc cesje geboekt: de gelijke be handeling van het (semi- overheidspersoneel en de uitkeringstrekkers, voor welke groep nu ook de kor ting met een half procent is verlaagd en eveneens een zelfde netto inkomensga rantie gaat gelden. Hoe dat moet worden ingevuld, zal het kabinet nog bekijken. Over die gelijke behande ling voerde CDA-vice-voor- zitter Eversdijk een showtje op. Dat met de bedoeling te laten zien dat het CDA wel degelijk nog een sociaal ge zicht heeft, in tegenstelling tot het beeld dat bij voor beeld CNV-voorzitter Harm van der Meulen van zijn po litieke geestverwanten heeft. In het kabinet was voor het ambtenarenoverleg van woensdag al gesproken over die gelijke behandeling van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers. De VVD-ministers waren er op tegen, omdat de VVD de werkenden meer tegemoet wil komen dan de niet-wer- kenden. De VVD wilde al leen wat doen aan die huis houdens waar een mini mumuitkering binnenkomt. Het leek er even op dat dit tussen de regeringsfracties CDA en VVD een conflict zou brengen. Maar de VVD- fractle, die tegensputterde, koos eieren voor haar geld. Een kabinetscrisis was het laatste wat ze wilden. De gelijke behandeling was al door premier Lub bers met CDA-vice-fractie- voorzitter Eversdijk doorge sproken. Niettemin diende Eversdijk in het Kamerde bat een motie in 'als politiek signaal'. Hij stelde vast dat Lubbers de motie omarmde. Onder hoongelach van de oppositie trok hij daarop de motie in. Eversdijk heeft een poging gedaan het sociaal gezicht van het CDA bij te schaven. In het debat bekende Lub bers eerlijk dat men zich de gelijkblijvende netto inko mens van ambtenaren, trendvolgers en uitkerings trekkers niet mooi moest voorstellen. Hij wees er op dat de koopkracht er toch op achteruit zou gaan door de stijgingen van de prijzen, tarieven en belastingen. Hierdoor is er tocb een koopkrachtdaling van rond 3%. Daar komt per I juli nog eens nieuwe koop krachtdaling over heen. Hoe groot die wordt, is niet be kend. De ambtenarencentrales zijn teleurgesteld over het Kamerdebat. Het overleg tussen de centrales en het kabinet zit nog in een im passe. Met de stakingsacties, die maandag losbarsten, in het vooruitzicht zal er toch iets moeten gebeuren. Een opening kan mogelijk worden gevonden in een nieuw overleg tussen de centrales van werkgevers, Eversdijk ...Onder hoongelach - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP de vakbeweging en het ka binet, waar in de Kamer om werd gevraagd. De sociale partners mogen het conflict oplossen. FNV-voorzitter Wim Kok heeft al herhaalde malen op zo'n nieuwe overlegronde aangedrongen. De FNV en ook het CNV zijn bereid tot concessies, als er maar een gelijke inkomensbehande ling van werknemers in het bedrijfsleven, de uitkerings trekkers en het (semi-)over- heidspersoneel tegenover staat. In FNV-verband is de grootste ambtenarenvak bond, de Abva-Kabo, ook bereid tot concessies. Maar dan moet echt alles ter dis cussie kunnen worden ge steld. De bijdrage die de centrale werkgeversorgani saties aan zo'n nieuwe over legronde kunnen leveren, zal niet veel zijn. Ze hebben hun zinnen vooral gezet op lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Het kader, dat het kabinet en de Kamer hebben ge schapen voor het overleg, is niet zo ruim dat er van het overleg in de Stichting van de Arbeid wonderen kunnen worden verwacht. Maar het is toch een poging waard om de actievoerende ambtena ren en minister Rietkerk weer om de tafel te krijgen. Van onze redactie buitenland ZONDAG komt er in Turkije een eind aan drie jaar militair be wind. In totaal 19.670.734 stemgerech- tige Turken mogen dan aangeven welke politieke partij of par tijcombinatie in aan merking komt een burgerregering te vor men. De militaire machtheb bers onder leiding van gene raal Kenan Evren hebben er alles aan gedaan om te voor komen dat zwakke coalitie kabinetten en obstructie in het parlement, zoals voor de staatsgreep van 12 septem ber 1980 gebruikelijk was, weer de kop opsteekt. De consultatieve assem blee, die door de militairen werd ingesteld, heeft onder andere een nieuwe kieswet en een wet op politieke par tijen aangenomen, waardoor slechts drie politieke blok ken in het parlement verte genwoordigd zullen zijn en de kleine partijen worden geweerd. Allereerst mag geen van de oude partijen of politici meedoen aan de ver kiezingen en werden er van de aangemelde 15 partijen slechts drie toegelaten: de Partij van Nationalistische Democratie (MDP); de Moe derland Partij (AP) en de Populistische Partij (HP). Deze partijen steunen het beleid dat de militairen heb ben gevoerd, maar ze probe ren bij de kiezers de indruk te wekken respectievelijk centrum, rechts en links te vertegenwoordigen. Ge drieën onderschrijven zij de ideologie van het 'Kemalis- me' (genoemd naar de vader van het moderne Turkije, Mustafa Kemal Atatürk), waarmee volgens de autori teiten wordt voorkomen dat verschillen van inzicht uit groeien tot vijandschappen. Een andere maatregel om de politieke stabiliteit te be vorderen is het invoeren van een landelijke kiesdrempel van 10 procent. Voorts zullen de afgevaardigden niet ge kozen worden via het voor malige systeem van evenre dige vertegenwoordiging, zoals ook in Nederland ge bruikelijk is, maar via een ingewikkelde combinatie van het Britse districten stelsel en het Nederlandse systeem. Kandidaten wor den per district gekozen en het aantal afgevaardigden per district is afhankelijk van het aantal inwoners. Door dit systeem kan het voorkomen dat partij A in district X 70 of 80 procent van de stemmen haalt, maar niet in het parlement komt omdat zij de landelijke kies drempel van 10 procent niet overschrijdt. Bij de vorige verkiezingen koos men voor twee kamers: 184 zetels in de Senaat en 450 zetels in de Tweede Kamer. Nu kiest men slechts een Kamer, de Grote Nationale Vergade ring, waarin 400 afgevaar digden zitting nemen. De stemgerechtigde leef tijd gaat in op 21 jaar. Dienstplichtigen en gevan genen mogen niet stemmen. Elke Turkse burger van 30 jaar en ouder is verkiesbaar. Turken in het buitenland, zoals de circa 200.000 Turkse arbeiders in Nederland of de 1.500.000 in de Duitse Bonds republiek, zijn zondag niet in de gelegenheid hun stem uit te brengen. De autoritei ten in de Turkse hoofdstad zeggen dat ze naar die mo gelijkheid in de komende ja ren zullen streven, maar dat het nu nog technisch onmo- Vanonze redactie buitenland PEKING - In Peking zijn deze week zes voormalige functiona rissen uit de periode van de Culturele Re volutie (1966-76) tot zware gevangenis straffen veroordeeld. Wegens „het bedrijven van contra-revolutionaire activiteit, het verspreiden van valse beschuldigingen en het onderdrukken van partij- en overheidsfunctio narissen en het volk" kregen de verdachten, die allen ook worden gerekend tot aan hangers van de 'Bende van vier' van Mao's weduwe Jiang Qing, 15 tot 18 jaar, zo meldde de Beij ing Ribao, het Pekings dagblad. Het proces in Peking had plaats te midden van een grootscheepse zuivering in de gelederen van de commu- nistische partij. De man achter deze campagne is Deng Xiaoping, die in het China van na Mao aan de touwtjes trekt. Hij viel tij dens de Culturele revolutie zelf twee keer in ongenade, maar houdt nu huis onder zijn politieke tegenstanders, met name de links-radica len. Tot de veroordeelden be hoort de historicus en es sayist Qi Benyu (52), die des tijds een van de activisten van het eerste uur was, of schoon hij snel in ongenade viel. Qi, die in 1968 werd gearresteerd, is bekend ge worden door zijn felle aan vallen op aanhangers van president Liu Shaoqi die in de gevangenis overleed na dat hij door Mao aan de kant was gezet. De andere veroordeelden zijn Chi Qun, oud-rector van de universiteit van Qinghua in Peking, die ook 18 jaar kreeg, oud-minister van cul tuur Liu Qing Tang die 17 jaar kreeg evenals Qi Jing- he, en Zhao Dengcheng, een voormalige hoge politie functionaris, en Su Longs- han, die een hoge functie had op het ministerie van Industrie, die beiden 15 jaar achter de tralies moeten. Het is in China op het mo ment net de omgekeerde we reld. Peking liet de laatste tijd duidelijk uitkomen dat de strijd tegen „rechtse acti visten", aanhangers van een liberalisering van het beleid, voor alles ging. Maar de ver oordeling van linkse activis ten bevestigt vermoedens, die vooral bij diplomaten in de Chinese hoofdstad be staan, dat Dengs zuiverings campagne uiteindelijk is ge richt tegen zijn gevaarlijk ste tegenstanders die in de linkse hoek zitten. De vonnissen zijn een dui delijke waarschuwing aan het adres van die groep par tijleden, aldus diplomaten, die spraken van het belang rijkste proces sinds dat te gen de 'Bende van vier'. De belangrijkste veroordeelde, Qi Benyu, schreef stukken in officiële organen en het legerblad, de Rode Vlag, waarin hij Mao's tegenstan ders kritiseerde. Zo luidde „Patriotisme of verraad", een van die stukken, de val van Liu Shaoqi in. Qi was ook betrokken bij de brand stichting in de Britse am bassade in 1966. Ook huidige politieke lei ders, zoals president Li Xiannian, hadden het inder tijd zwaar bij hem te verdu ren. Maar hij werd gearres teerd toen hij een schot schrift schreef tegen Zhou Enlai en Mao's weduwe. Van de anderen is Qi Jinghe be kend van zijn onderzoek naar Peng Zhen, destijds burgemeester van Peking die vanwege kritiek op Mao aan de dijk werd gezet. Liu Qingtang zag er als onderminister van cultuur op toe dat de traditionele cultuur plaats maakte voor een beperkt aantal uitingen van het communistische realisme. Zhao Dengcheng was onderdirecteur van het bureau voor openbare vei ligheid, terwijl de Qinghua- universiteit van Chi Qun be kend stond als een belang rijk wetenschappelijk insti tuut en een links bolwerk. De veroordeelden zijn verder gedurende vier jaar uit hun burgerrechten ont zet. Van onze redactie binnenland rjtrecht - Binnen een paa jaar kunnen de abortusklinie [ien gesloten worden. Ee nieuw-ontwikkelde abortusp maakt het vrouwen mogelij zonder bemoeienis van ande r(,n en zonder nare ingrepe zelf een eind te maken aan ee „„gewenste zwangerschap. D pil, een Franse uitvinding, zo L>én enkele bijwerking heb ben. Vijf Europese ziekenhuize proberen de nieuwe abortuspi pit onder auspiciën van d Wereldgezondheidsorganisa tie WHO in Genève. Bij d proefnemingen is ook het Utrechtse Academisch Zie kenhuis betrokken. De leiding Ru Van onze Haag DEN HAAG - Ministe bereid enkele honderd tafel te leggen. Dat is noodzakelijk als salarissen er op 1 januari en het kabinet ook afziet geld voor 12 tot 16-jarigen. Hiermee accepteert Ruding dat het financieringstekort volgend jaar iets hoger wordt. Het kabinet zette gisteren op een rijtje van welke bezui nigingen men, onder druk van Tweede Kamer, af kan zien en wat daarvan de kosten zijn. Helemaal duidelijk is het nog niet. Wel zit het erin dat het schoolgeld volgend jaar niet wordt ingevoerd. De meerder heid van de Tweede Kamer is daar ook tegen, maar tot nu toe is men het niet eens gewor den over alternatieve bezuini gingen die ook 140 miljoen opleveren. Het kabinet heeft intern be sloten dat het bedrag van 140 miljoen niet heilig is en Ru- ding is bereid genoegen te ne- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Veel zieken fondsen zitten in grote proble men, nu de Tweede Kamer heeft besloten om ongehuw- den in het bejaardenzieken fonds meer premie te laten be talen om daarmee voor de ge huwde AOW-ers de premie te kunnenverlagen. De Nederlandse Vrijgezel- lenbond is van plan dit besluit via de rechter aan te vechten. Voor de ziekenfondsen bete kent dit dat ze alle bejaarden (in totaal gaat het dan om zo'n 700.000 verzekerden) opnieuw in premie-klassen moeten in delen. Het hangt van het inko men van de bejaarde af in welke premie-klasse die valt. „Veel ziekenfondsen hebben die inkomen-gegevens niet in de computer zitten en zullen dus het hele bestand moeten controleren om de verzeker den dan in de juiste premie klasse onder te brengen. Dat is allemaal handwerk", zegt een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ). Dat betekent een tijdrovende administra tieve klus, die nauwelijks voor 1 januari valt te klaren. HET CDA en minister-president sen goede beurt gemaakt door d W'jze te behandelen als de ambL jO.000 gulden) en dus niet te tc '984. Bovendien blijkt de premie 9esprek met De Stem meedeelt, de voorgenomen verlagingen va sociale gezicht' van de christen contouren te krijgen. De zekere souplesse van de ambtenarenbonden aanleiding n de regering voort te zetten. De 0rengt een verwijdering teweeg t "aren en dreigt de solidariteit bin kelen Lubbers kan en zal niet c ambtenarenbonden. Hij heeft zi fond maken van onze economie "eid kan hem hierbij de voet (Voorlopig?) niet. 'n het jaar dat Uubbers nu aan °lr>nenhof en ver daarbuiten ee van de harde heelmeester, die N v-DA zijn ze er zelfs van overtuig stemmentrekker zal zijn dan Van Nederland is te klein en te kwe meteen naar de zwaarste wapei dicht op elkaar dat, wie wild mei mensen moet treffen die part noc a

de Stem | 1983 | | pagina 2