'Instituut eens met bulletin Dow Terneuzen' Sasse Emmy de Klerk beschrijft ziekte: Weerloos en sterk9 Kleinvee-expo Ter Verbetering geopend in Axel ZONNESCHOOL EN DE WELPJES IN TERNEEZEN CNVbehoefte aan centrum-ziekenhuis \T Expo zonder titel in Arty Party Terneuzen UesvanH Commissi ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 PAGINA ZEELAND3 i ZWN-bussen rijden in Z. - V laanderen politierapport Zuidelijke FNV volgende week demonstratief naar Den Haag Vogelwaarde ONDERZOEKER DE KOOL CONTRA DIRECTIE: IN ZEEU WS- VLAANDEREN taTERDAG 5 NOVE Plaatselijk nieuws Philippine Biervliet Kamperen op Kanaaleiland Sas van Gent lostburg nog ïegatief over eelname DGD ANTIEKE GRENk Voor Groene Zwaan twee alternatieven BIBTIM VAN ZEELAND T16 Van een onzer verslaggevers AXE1 - De bussen van de ZWN rijden maandag wel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op een vergadering van de Vervoer- bond FNV, die gisteravond in Axel werd gehouden, was een meerderheid voor acties, maar het kader vond die meerder heid te klein om er het bijltje bij neer te gooien. Mogelijk besluit de Ver- voersbond FNV in de loop van volgende week om alsnog tot acties over te gaan. Dat zou dan moeten gebeuren in sa menwerking met andere bon den. Daarover bestaat echter nog geen zekerheid. Van onze correspondente TERNEUZEN - De Algemene Maatschappij Voor Varenden (AMVV) heeft twee lokaties op het oog voor de huisvesting van de kleuterklas Groene Zwaan: De Loopplank aan de Van der Peijlstraat en De Welpjes aan de Leeuwen laan. Dat blijkt uit de brief die de AMVV-functionaris Barel naar B en W van Terneuzen heeft gezonden. Daarin wordt de gemeente op de hoogste gesteld van de besprekingen met de ouders over de huisvesting van de schipperskleuters. De onder- wijs-inspectrice mevrouw De Kroon bracht behalve de mo gelijkheid van het lokaal in de schippersschool De Loopplank tevens een lokaal in de Zonne- school en in De Welpjes naar voren. Tijdens de vergadering werden de drie scholen ge toetst aan de twee belangrijk ste criteria: de ligging van de vestigingsplaats ten opzichte van de haven en de ruimte die BRESKENS - Op de kruising Buitenlust ontstond gister morgen een aanrijding tus sen een bus van de ZWN, be stuurd door de heer S. uit Eede en een personenauto, bestuurd door C. B. uit Bres- kens. Deze aanrijding ont stond toen de personenauto, komende uit de richting Schoondijke, linksaf naar Groede af wilde slaan en voorrang moest verlenen aan een andere personenau to. De bus, die van Breskens kwam, merkte dit te laat en reed achterop de personen auto. SCHOONDIJKE - Op de Dorpsstraat zijn een motor, bestuurd door P. E. uit Groe de en een personenauto, be stuurd door De M. uit Water landkerkje met elkaar in botsing gekomen. Dit ge beurde toen de personenauto van M. linksaf de Juliana- straat wilde indraaien en in gehaald werd door E. Er was zware materiële schade. OOSTBURG - Op de Bal- juwveltersweg kwamen twee personenauto's, be stuurd door V. uit Biervliet en W. uit Sluis met elkaar in botsing. Dit gebeurde toen W. in de richting Nieuw- straat reed en V. passeerde toen deze weg wilde rijden. SCHOONDIJKE - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee pogingen tot inbraak geweest: in de Beatrixstraat bij de heer R. en op het Dorpsplein bij de heer B. Uit het schuurtje van de laatste bleken alleen eni ge etenswaren verdwenen te zijn. GOES - Op Rijksweg A58 raakten een vrachtauto en een takelwagen met elkaar in bot sing, waardoor beide rijstro ken van de A58 niet meer be rijdbaar waren. De vrachtau to, bestuurd door C. B. uit Haarlem, werd gesleept door een takelwagen van de firma K. uit Vlissingen. Vermoede lijk doordat een kogellager in het achterwiel van de vracht wagen stuk ging, brak het wiel. De vrachtauto ging daar door harder rijden en botste tegen de takelwagen, waar door de combinatie ging scha ren en de vrachtauto dwars over de weg kantelde. Er raakte niemand gewond, maar het verkeer moest 2,5 uur via de vluchtstrook worden geleid. De brandweer heeft het weg dek van olie ontdaan. Er ont stond grote materiële schade. GRAAUW - Donderdagavond om ongeveer 20.00 uur raakte op de Willem Hendrikstraat in Graauw een personenauto, be stuurd door W. J. uit Klooster- zande van de weg en kwam vervolgens half in een sloot te recht. J. bleek onder invloed te verkeren. Hij weigerde een bloedproef. GOES - De recherche van de gemeentepolitie Goes heeft de 42-jarige G. R. uit Goes aange houden als verdachte van op zettelijke brandstichting in het stadskantoor in de nacht van dinsdag op woensdag jongstleden. G. R. is in verze kering gesteld en wordt maandag voorgeleid voor de officier van justitie te Middel burg. noodzakelijk is voor de moto rische ontwikkeling van de schipperskleuter. Barel: „De Zonneschool viel af. De Loopplank voldoet aan beide criteria, mits er ver bouwd wordt en de Welpjes is de appetijtelijkste oplossing maar door de ongunstige lig ging zou er een schoolbusvoor ziening getroffen moeten wor den. De AMVV wacht nu af aan welke oplossing B en W van Terneuzen de voorkeur geven. Wethouder Van Walraven van onderwijs vond het gisteren nog te vroeg om te reageren op de brief. „Ik wil hem eerst rus tig bestuderen", deelde hij mee. Intussen verblijft De Groene Zwaan nog steeds in de tijdelijke voorziening Pro Rege. Van een onzer verslaggevers BREDA - De FNV in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gaat donderdag 17 november in Den Haag demonstreren voor behoud van sociale ze kerheid en het herstelplan van de FNV en tegen de korting van 3,5 procent op de ambte narensalarissen. Diezelfde dag worden daar 20.000 actievoe rende politiemensen uit heel Nederland verwacht. De zuidelijke FNV-ers vre zen dat de regering na de sala rissen van de ambtenaren ook die van de werknemers in het particuliere bedrijfsleven aan zullen pakken. Zij vragen bouwvakkers, huisvrouwen, ambtenaren, jonge produktie- werkers, werklozen, trendvol gers, chauffeurs, wao-ers en anderen mee te gaan. Men kan zich opgeven bij de plaatselij ke afdelingen. Bouw- en houtbond - Dinsdag 8 november kunnen leden van de bouw- en houtbond FNV afdeling Boschkapelle bonnen verzilveren bij Jo de Poorter, Driegezustersdijk 7 te Vogel waarde. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het 'Interuni versitair Instituut Normen en Waarden in de Samenleving' te Rotterdam staat volledig achter een bulletin van de In dustriebond FNV over de 'ver ziekte werksfeer' bij Dow Chemical. „Ik wil de inhoud tegenover iedereen verdedi gen", aldus gisteren een nauw bij het onderzoek betrokken medewerker van het instituut, ing. A. de Kool. Zoals gemeld legt de Dow- directie het bulletin van de bond naast zich neer. „Het in stituut heeft geen banden met de Erasmus-universiteit en meneer De Kool heeft mij ver teld dat hij alleen wat statisti sche gegevens en enkele ad viezen heeft verstrekt", zei hoofd personeelszaken J. van de Braak deze week. Volgens hem toonde De Kool zich ook verbaasd over de publikaties door de bond en wist hij niets van een eindrapport. Dat de medewerker van het Rotterdamse instituut deze le zing nu ontkent, is voor Van de Braak geen reden om terug te komen op zijn commentaar: „Want ik weet wat hij mij heeft verteld". Ing. De Kool zei gisteren desgevraagd dat zijn instituut wel degelijk de aanduiding 'interuniversitair' verdient. „Wij vormen een redelijk zelf standig samenwerkingsver band tussen tien universitei ten, dat zich vooral richt op so ciologisch onderzoek", aldus de medewerker, die zelf de 'kwaliteit van de arbeid' als specialisatie heeft. Het instituut was volgens hem betrokken bij zowel de opzet van het onderzoek bij Dow als de verwerking van de gegevens. „Het eindrapport is er wel, maar mag nog niet he lemaal naar buiten. We moe ten voorlopig volstaan met uittreksels en daar sta ik vol ledig achter", zegt De Kool. Diep gezonken Districtsbestuurder A. Noorëndaal van de Industrie bond FNV onderschrijft de le zing van de Rotterdamse on derzoeker. Het verweer van Dow bestempelt hij als een 'onbehoorlijke verdachtma king'. „Dow is diep gezonken als het bedrijf dergelijke me thoden moet hanteren om ons te bestrijden", vindt Noorën daal. „Je zou kunnen zeggen: het onderzoek is misschien niet helemaal representatief, of de resultaten zijn verschillend te interpreteren. Hoewel wij zo zorgvuldig mogelijk te werk zijn gegaan, is een dergelijke reactie van Dow denkbaar. Maar dan nog: de tendens, die uit ons onderzoek naar voren komt, zal wel voor iedereen duidelijk zijn", aldus de bondsbestuurder. Emmy de Klerk schrijft niet alleen, maar maakt ook wandkleden. FOTO DE STEM- CORJ DE BOER Door Gré Krijn SAS VAN GENT - Emmy de Klerk-Hontelez uit Sas van Gent lijdt al een lange tijd aan een ernstige vorm van botkanker. Volgens de dok toren is er voor haar geen genezing mogelijk. Onlangs gaf Emmy de Klerk de bun del 'Weerloos en sterk' uit, een verzameling tekeningen, collages en teksten die erva ringen en gedachten bevat ten over de thema's pijn, werken, alleen-zijn, dokto ren, afhankelijk worden, vrienden, etc. Het werd in eigen beheer uitgegeven na een ellendig verblijf in de Daniël den Hoedtkliniek te Rotterdam. Vorig jaar verscheen de eerste bundel van Emmy de Klerck-Hontelez. Haar man Jan kwam op het idee een mapje met tekeningen aan een trouwe vriend cadeau te doen. Emmy: „Jan zei steeds: 'Het is kort dag Em my', want de doktoren had den mij nog drie maanden gegeven. Ik tekende met een enorme geestdrift, maar toen de fatale dag kwam, 20 augustus 1981, overleed niet ik, maar mijn man". Ze zag het, ondanks haar enorme verslagenheid, als een opdracht om de map af te maken. Door haar ver driet heen werkte ze harder dan ooit want ze wist im mers niet hoeveel tijd haar nog restte. „Eén map is het tenslotte niet geworden, maar een hele oplage, die de titel kreeg 'In opdracht van Jan....mijn nalatenschap'. Deze bundel heeft onlangs de tweede druk ondergaan. Verdriet Ook in haar tweede boek je 'Weerloos en sterk' komt steeds het verdriet over het verlies van haar Jan naar voren. Vooral in haar colla ges zitten dubbele bodems die niet iedereen onmiddel lijk zal ontdekken. Over het thema 'Vrienden' en de bij behorende collage vertelt ze: „Vóór Sas van Gent woon den we in 's-Heerenhoek. Daar hadden we hele fijne vrienden. Dat probeer ik tot uiting te brengen in deze collage. Het is gemaakt met behulp van een bladzijde van 's-Heerenhoek uit het telefoonboek". Emmy de Klerk: rijk". .Wat van binnen leeft is belang- Ze heeft al heel wat reac ties ontvangen op haar tweede boek. Telefoontjes en brieven van mensen die zich in haar situatie hadden her kend en die troost konden putten uit haar woorden. Ook vervelende reacties ble ven niet uit: „Ik heb de tele foon twee dagen uit de stek kerdoos gehad, omdat mij steeds een man opbelde die mij wilde bekeren. Hij was van een strenge geloofsge meenschap en vertelde dat God mij gestraft had door mij kanker te laten krijgen". Medicijnen Met een ongelooflijk posi tieve instelling vertelt Em my de Klerk over haar ziek te. Ze neemt geen medicij nen meer in, ze hoeft niet eens op controle te komen. Ze weigert cytostatica, om dat ze denkt dat ze met die middelen wellicht al dood gegaan zou zijn. „Ik wens niet verder af te takelen, mijn haar te verliezen. Ik ervaar het gebruik ervan als iets verkeerds". Door een hormoonkuur is Emmy dikker geworden en ze draagt een kraag omdat door botontkalking haar halswervels niet sterk ge noeg meer zijn. „Het accep teren van mijn door ziekte veranderd uiterlijk is moei lijk, maar wat van binnen leeft is belangrijk", schrijft ze in het thema IK-ZELF. De bundel 'Weerloos en Sterk' is in een oplage van 300 exemplaren gedrukt. De lay-out en het drukwerk zijn verzorgd door Annique Knotter en Jos Wiegmans. Het boekje kost 9,50 en is te verkrijgen bij de volgende' boekhandels: Fanoy in Mid delburg, Promenadeboek handel in Sas van Gent en Van Geyt in Hulst. Ook haar eerste boekje (tweede druk) is daar wederom verkrijg baar. Van een onzer verslaggevers GOES - In Zeeuwsch-Vlaan deren is dringend behoefte aan een Centrum-Ziekenhuis. De thans bestaande zieken huisvoorziening in Zeeuwsch Vlaanderen met zijn ruim 100.000 inwoners en zijn sterk geïsoleerde ligging kan de ver eiste kwalitatieve zorg niet bieden. De Zeeuwse districtsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft dit aan het dagelijks provinciebe stuur geschreven. Het CNV wijst erop dat de plannen voor de bouw van een centrum-zie kenhuis moeten worden uitge voerd om meer 'deelspecialis- men' aan te kunnen trekken. Zo'n centrumziekenhuis im mers, aldus het CNV, maakt een rationeler gebruik van ap paratuur en accomodaties mo gelijk en kan onderbezetting daarvan voorkomen. Zoals bekend zijn de plan nen voor de bouw van een cen trum-ziekenhuis bij Terneu zen ernstig op de tocht komen te staan door de rijksbezui„j gingen. Gedeputeerde Stat( van Zeeland onderhandel momenteel met de staatss cretaris om de Zeeuwse zie. ken- en verpleeghuisplannb fret beroepsschrift, zoveel mogelijk overeind houden. GS geven daarbij ondubbei zinnig voorrang aan de boni van een nieuwe (centrum)zit, kenhuis in Goes en niem bouw van het verpleeghui voor bejaarden in Zierikaj nog tijdens de huidige kafe netsperiode. Andere niein. bouwplannen moeten momenteel voor wijken. Bij J keuze voor Goes speelt rus dat men er op De Bevelandet eerder in geslaagd is tot regio nale samenwerking en en meer democratische bestuurs structuur te komen. De ziekenhuisbesturen Zeeuwsch-Vlaanderen en ej kele gemeentebesturen klom men al eerder in de pen ot uitvoering van de planne voor de bouw van een eet trumziekenhuis bij TerneuKi: te bepleiten. Van onze correspondent jiZENDIJKE - Het RK c traal schoolbestuur van Oo burg gaat b'j de ®aad van S lc in beroep tegen het besl van het college van B en van deze gemeente, om 30 ki meter-borden te plaatsen ecn gedeelte van de Verlen molenstraat te IJzendijke. ,Door het plaatsen van de borden wordt niets gewijzi aan het verkeersbeeld in de- straat", aldus het bestuur Ver dor Van onze correspondent AXEL - Wethouder J. van Schaik van de gemeente Axel heeft gisteravond de konij nen- en pluimveetentoonstel ling geopend. Hij deed dat door het doorknippen van een lint. De tentoonstelling is on dergebracht in gemeenschaps centrum De Halle te Axel. Even voordien prees de Axelse wethouder de organi serende konijnen- en pluim veevereniging Ter Verbete ring uit Axel, voor het vele werk dat men had verzet. „De tentoonstelling ziet er fantas tisch uit", merkte de Axels at nog maar zeer onlangs d wethouder op. „Dit belooft wi te worden voor volgend jaa als uw vereniging het jubi leum zal vieren". Ook de voor zitter van Ter Verbeterinj prees degenen die de tentoon stelling hadden verzorgd. Al tegemoetkoming voor de vel uren die ze hierdoor niet thus konden zijn, overhandigde hij de echtgenoten ieder een bloemen. Na de officiële opening reik De Reisduif - De combinatie E. en L. Breepoel te Hoek was dit jaar wel bijzonder succesvol. Bij PV De Reisduif te Philip pine behaalden zij het gene raal kampioenschap en wisten zij zich verder als eerste te klasseren in vijf categorieën kampioenschappen. Zo be haalden ze het onaangeduide kampioenschap midfond oude en jonge duiven. Het aange duide kampioenschap op de midfond bij de oude en de jon ge duiven en het najaarskam pioenschap Vitesse oude dui ven onaangeduid Fr. Roegiest, idem jonge duiven Wiskerke- De Putter, idem fond J. Haak. Aangeduid Vitesse oude dui ven A. Rammeloo, idem jonge duiven F. Roegiest. Fond Fr. Roegiest, Generaal 1 E. en L. Breepoel, 2. Fr. Roegiest, 3. H. van de Hemel. Duifkampioenschap oude duiven E. en L. Breepoel, idem jonge duiven A. Rammeloo. In het klassement van de eerste prijswinnaars bezet F. Roe giest de eerste plaats voor E. en L. Breepoel en H. van de Hemel. Willem Beukelszoon - Trim- club Willem Beukelszoon be staat dit jaar tien jaar. Ter ge legenheid hiervan wordt van daag een feestavond gehou den. Op deze avond zullen de oprichters van de trimclub ge huldigd worden. Deze eer valt ook de kampioenen van dit jaar ten deel. Na afloop van het diner voor de leden is de zaal voor iedereen toeganke lijk. Tobbetje zal voor de mu zikale omlijsting zorgen. Dit alles is in het clublokaal van café Willem Beukelszoon. prijzen uit. In totaal staan er in de Halls 621 dieren te kijk, die ruim 100 dierenliefhebber zijn ingezonden. Niet kippen, sierduiven, cavia's a konijnen, maar ook kalkoe» en eenden. Door het grote tal inzendingen heeft men oei dit jaar de grote zaal van4 tentoonstellingsruimte. De regionale konijnen- pluimveetentoonstelling Van een o OOSTBURG - Hoew racties, met uitzond ;uigd zijn van het nut iorpshuis te komen, jf het redelijk is voo" oen gulden uit te trek Dit bleek gisteren tijd Dostburgse raadscommis Naast het CDA distantieer le zich nu ook D&T van he indvoorstel van B en W, ter zijl de VVD-fractie zich no riet aan een uitspraak waag le. Alleen de PvdA toonde zie luidelijk vóór. D. Buysse (D&T) wees er o ommissie was voorgerekénd at de verbouwing van d ude rk school te Hoofdplaa 3t dorpshuis ruim 1,6 ton zou aan kosten. Met dit bedrag sas zijn fractie toen akkoor egaan, maar de nieuwe bere- ening van een kwart miljoen ond hij toch te ver gaan. „El- se kern heeft recht op bepaal- !e voorzieningen", aldus luysse. „Maar daarbij mogen verhoudingen uiteraard te wethouder J. van Schaik ds iet uit het oog worden verlo- en. Een kwart miljoen aan emeenschapsgeld uittrekken oor een dergelijk dorpshuis is igenlij k Sinterklaas spelen". Het CDA, al vanaf het eer ie begin tegenstander van het lan, sloot zich hier uiteraard ij aan, terwijl VVD-woord- üerder K. Malcorps „zeer veel loeite" zei te hebben met de Halle in gebruik genomen at ?°gte van het gevraagde kre- iet. De PvdA toonde geen en- sle aarzeling. Fractievoorzit- :r J. de Vries had uitgerekend vandaag open van 10.00 It het nieuwe dorpshuis ge liddeld zo'n 40 uur in de week 22.00 uur en zondag van 10,1 tot 17.00 uur. Acht keurmeesters wezei uiteindelijk de volgende win naars aan: Mooiste konijn: Foke Sluiskil met een kleurd werg. Mooiste cavia: P. de Ca- luwe uit Westdorpe. Mooisli grote hoender: A. Heuvellani uit Heikant. Mooiste dwerg hoender: F. H. Fentelint Krui ningen met een moderne gelse dwergkriel. Mooiste sier duif: G. de Smidt uit Retran chement. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volgen- jaar zal men kunnen kampt ren op de oevers van het naai Gent-Terneuzen. 0i precies te zijn: op het Kanaal eiland in Sas van Gent. De gemeente Sas van Gen denkt erover, een zogenaan» overloopterrein in te richten In de drukke perioden Pinkster- en bouwvakvaka» tie, kunnen de toeristen daa tijdelijk bivakkeren als h<: bestaand kampeerterrein 4 fan een onzer verslaggevers JSTBURG De Oostburgse adscommissie van financiën eft zich gisteren nog ont- mden van een uitspraak of gemeente moet gaan deel- men aan een Districts Ge- ndheidsdienst (DGD) voor eeland. Wel bleken de vertegen- oordigers van de diverse adsfracties over het alge een negatief. PvdA en VVD Men hun eindoordeel echter 'g opschorten totdat ze meer formatie hadden ontvangen or zowel de inhoudelijke als financiële kant van de ak. Voor CDA en D&T was niet nodig: beide fracties mden zich tegenstander van •treding. Hoewel het college van B en heeft voorgesteld tot deel- mmg onder bepaalde voor aarden (het mag de gemeen- J?en cen* hosten), beoor- 'den vrijwel alle commis- jleden de DGD als een rst warrig instituut, waar maar moet worden toeloop niet kan verwerken. Het plan past in het strevf n nog van gemeenten en provincil ïewacht of het enig nut zal om in heel Zeeland overloop terreinen aan te leggen. Dei' ma voor de eerste helft 1984. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de galerie van Arty Party aan de School*» in Terneuzen exposeert Monique Posthumus gedurende maand november een deel van haar werk. Monique Posthui'- is geboren in Amsterdam en woont zeven jaar in het Zeeuw» Haar opleiding heeft ze genoten aan de Academie voor beelden de kunsten St. Joost in Breda. Eerdere exposities van haar waren te zien in Goes, Kape®, Zierikzee, Tilburg, Gent en Rotterdam. Vanuit zuiver figuratie schilderen is na veel onderzoek een nieuwe directere uiting» vorm ontstaan met andere materialen. Om de nieuw ingeslagi: weg te laten zien, zijn er een aantal exposities gepland, te beg® nen in Arty Party. De galerie is van dinsdag tot en met donderdag van 10.00-1 uur geopend. Op vrijdag kan men tot 21.00 uur terecht. Zat®' dags zijn de deuren open van 10.00-17.00 uur. hben. W ethouder J. Thomaes ver stadium verplicht zal richting staat op het program- iarde dat het voorstel van B w tot stand was gekomen lr> het achterhoofd de bij wetenschap, dat toetreding "ers in een later Pr het rijk >rden gesteld. Zijn collega J. Vergou we6 toe te trachten nog r extra informatie te zor- voor volgende week don- da^ de dag waarop de raad besluit moet nemen over °GD. (ADVER' EIGEN IMPORT - EIGE fetraat 68 z\rdenburg 177-1271

de Stem | 1983 | | pagina 16