Jubileumexpo St. Jansteen geopend Een halve eeuw KPJ in Hulst lELEGENHEID \B EN W OP ZOEK NAAR GELD ERAPIE Hulster chirurg moet van botten afblijven Bouw en Houtbond Axel vervreemdt zich van zijn leden Minima hoeven reinigings recht niet te betalen Leraar Piet Hamelink gehuldigd in Hulst Geen buslijn via veer Ylissingen Staking bij Hercules Zwijndrecht Ruilbeurs boeken in Axel 7ATERDAG 5 NOVEMBER 1983 T22 PAGINA ZEELAND 2 ALLO OMA HA-HA-HA MARCIA ierdag 10 november a.s. ;hip, Kloosterlaan 50. uur. iing gehouden door ver zorggedragen. eid tot het stellen van estaande uit: ts uit Amerika, reeds ider van een grote niek in Los Angeles, ts verantwoordelijk Keulen Klinieken te en Tilburg, ts van Chelation- al te Amsterdam, an de Vereniging voor handelingen. nisch te bestellen bij de rg. Cortenstraat 26, !6GV Maastricht, 043-623474. B en W Axel I HULST - De gemeentebegroting 1984 van de Igemeente Hulst is net sluitend, maar daar is look alles meegezegd. Lettend op de post 'On- I voorzien' van slechts 90.000 gulden kan er in Ihet stadhuis nauwelijks een koffiekopje ge- I broken worden. Vandaar dat B en W in een [toelichting aankondigen op alle mogelijke ma- Lieren naar geld te zullen zoeken. naar de Verenigde Amerika (Illinois) 5 weken In de april - mei 1984 WETHOUDER VAN SCHAIK: t Kernenergie Werkgroep Gezondheidszorg: Bejaardenkoor Kloosterzande Plaatselijk nieuws Vogelwaarde Sint Jansteen UIT HET ZAKENLEVEN Brilmij Ski's Solisten concours Lamswaarde VAN ZEELAND iek om te zoenen >r particulieren Bedankje, jubileum, receptie, orte, verloving, overwinning, sn, Abraham, openbare dank, oor, mag best eens in de krant e pagina tamilieberichten. niet en duur hoeft het niet te iels kosten nog geen tientje), per kolom 1,75. Eén grote 2,25. Voor het plaatsen van eelding met een formaat van ekenen wij 12,50 toeslag, even op aanvraag. Bij niet ing wordt 2,50 adm.kosten i's worden niet geretourneerd. of geef uw tekst 2 dagen vóór bij één van onze kantoren, ipgaven stuurt u eveneens 2 laatsmg naar Postbus 3229, 1800 MB Breda. 1 ons het recht voor, teksten af van redenen te weigeren renigingsnieuws >p 2 kolom op donderdag. (Begroting Hulst neisiiu' niGtj i ijk gefeliciteerd je 60e verjaardag, zond kom ik taart Morgen gaan we hé opa! oming en herstel van kten. Keulen Kliniek, maar net sluitend Van een onzer verslaggevers AXEL - Het college van B en W van Axel wil de echte mi nima in de gemeente vrij stelling geven voor het beta len van reinigingsrechten en hondenbelasting. Daarnaast gaat het college proberen te bewerkstellingen dat deze categorie ook geen onroe rend goed belasting moet betalen. Wethouder J. van Schaik zei dat gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie voor Sociale Zaken. Als de raad hiermee ak koord gaat, betekent dat voor de minima in ieder ge- val een meevallertje van ze ker tachtig gulden (heffing reinigingsrechten). Voor mi nima met een hond (alleen de eerste hond telt) is dat meer. Bij maximale aan vraag gaat de gemeente Axel dit gebaar 80.000 gul den kosten. Wethouder Van Schaik denkt dat het met 50.000 gulden wel ophoudt. „Er zijn altijd mensen die daar geen gebruik van ma ken", zei hij. De gemeente moet geen halsbrekende toe ren uithalen om deze post te dekken. De invoering van de nieuwe financiële verhou dingswet per 1 januari 1984 valt voor Axel gunstig uit. Dit betekent eem meevaller van 160.000 gulden. Van een onzer verslaggevers Rotary International, de wereldwijde organisatie van Rotary-clubs, stelt zich ten doel het aanmoedigen en versterken van de wil om te dienen, onder meer door het beter leren kennen van anderen en door bevordering van vriendschappelijke internationale contacten )n organiseert daartoe jaarlijks iternationale igen in groepsverband. Jonge door middel van een de gelegenheid gesteld een in kennen, ook op het eigen lotary International (Zeeland, n Limburg) is uitgenodigd tot het litmaal open voor mannen van lonaliteit tussen 25 en 35 jaar, aar in een vrij beroep, bedrijf of erkzaam zijn en niet verwant zijn Rotary egenwoordigers van hun beroep, preken, kritisch zijn, zich ie kringen bewegen en in een jnditie zijn, betekent dit een taan uit 5 leden, begeleid door selectie zal in december a.s. op ;en in het district beginnen. n uit de genoemde provincies zich vóór 1 g november a.s. met 'olijke gegevens aan te meldea 'helminastraat 92, 4484 AJ unnen ook telefonisch ten gevraagd, tel. 01108-1632, Versteeg, tel. 076-713543 en bij inhoven, tel. 077-28928. De financiële positie van de I gemeente Hulst is zo benard, I Jit men nu nog niet weet hoe Imen bijvoorbeeld volgend jaar [uitkeringen per leerling moet [tietalen. Een ambtelijk werk groep zoekt op het ogenblik [mar mogelijkheden om via I bezuinigingen de financiële si- Ituatie wat draaglijker te ma llen. Daarbij wordt gedacht |aan onder meer: een vakaturestop bij de ge- liaeente en bij gesubsidieerde Instellingen. Het doorberekenen van Injksbezuinigingen aan de be- Itrokken instellingen. It Kredieten voor uit te beste lden werk beperken. I Het inkrimpen van alle sub sidies, inclusief onderwijsver- Igoedingen met 5 procent. Het gemeentebestuur noemt |in de toelichting ook een aan- hoogst noodzakelijke be leidsvoornemens. Behalve de eerdergenoemde 'bedragen per leerling' zijn dat stedebouw- kundige werkzaamheden, maatregelen ter bestrijding van de bodemverontreiniging, onderhoud van gemeentelijke gebouwen, vervanging mate riaal van de dienst gemeente werken, uitvoering van het rioleringsplan Buitengebieden en het rioleringsplan Nieuw- Namen (jaarlijkse lasten 200.000 gulden). Omdat B en W ervan uit gaan dat niet alle subsidies ge kort zullen worden zal dat een extra last betekenen, evenals de huisvesting van de admini- tratieve diensten. Het gemeentebestuur heeft bij het sluitend maken van de begroting voor 40.000 gulden moeten putten uit de reserves. Neven-effect daarvan is een vermindering van de rente inkomsten. Van een onzer verslaggevers XEL - Wethouder J. van Schaik van de gemeente :el heeft gistermiddag tijdens een. vergadering van de commissie voor Sociale Zaken flink uitgehaald oaar de afdeling Axel van de Bouw en Houtbond van de FX V. Voorzitter J. de Pooter en llistrictsbestuurder G. Klein lerkondigden deze week dat lie FNV zich zal verzetten te len het uitvoeren van projec ten door werklozen met be- lioud van uitkering. „Een lieemde zaak", zei voorzitter fan Schaik gistermiddag. „De Iverklozenproject lopen nu on- ieveer een jaar. Vertegen- Roordigers van de Bouw en poutbond hebben steeds zit- jog gehad in de voorbereiden de Vergaderingen. Steeds heb- »en ze alle projecten goedge keurd. En nu laten ze dit ho- fen", aldus een verbaasde Van Schaik die stelt dat de bond pch hiermee vervreemd van Jïar niet-werkende leden. ■•De bond noemt de economi sche projecten concurrentie- lervalsend en dat op die ma- Per collega's die nog wel werk tebben de ww in worden ge- ppen. Van Schaik is het daar [jet mee eens. „Alle projecten fin puur vrijwillig. Ons be- F'h is er trouwens nu op ge- fcht dat werklozen zelf met pjecten moeten komen. We fannen de mensen niet ver- P'chten er aan mee te doen Jaar ook niet verbieden", f Hij vindt ook dat niet uit het verloren mag worden dat Ppojecten vaak ten goede ko men van verenigingen. De muziekvereniging EEM uit Koewacht bouwt momenteel een oefenruimte voor de club. Daar werken mensen aan mee die werkloos zijn. „Laat ze toch bezig", vindt Van Schaik. Over de kritiek op het misluk ken van de bouw door werklo zen van een wagenschuur voor de vereniging Den Ouwen Waogen (de vrijwilligers zou den enkel willen werken als hun uitkering tot 1Ó0 procent zou worden aangevuld) zegt Van Schaik: „Bijbetaling is nooit onze bedoeling geweest. Trouwens als er geen projec ten komen zal dat ons een zorg zijn". Overigens is er 160.000 gulden beschikbaar voor werklozenprojecten. De be groting daarvoor werd gister middag door de commissie be sproken. HULST - De Zeeuwsch- Vlaamse werkgroep Kern energie houdt maandag 7 no vember een bijeenkomst in ca fé De Vlinder in Hulst. De Bij eenkomst begint om acht uur. Na de officiële opening mochten alle standhouders met een luchtbuks op ballons schie ten. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent ST.JANSTEEN - Voorzitter Jan Weemaes van de mid- denstandsvereniging in Sint Jansteen heeft gisteren in gemeenschapshuis De Wa rande de vijfde midden- standsexpo geopend. Na de officiële opening mochten alle standhouders met een luchtbuks op ballons schie ten. Reeds vanaf de opening was er een grote belangstel ling en bij alle standhouders was het een gedrang om de tentoongestelde waar te kunnen bezichtigen. De onmisbare Dorus kwam met vele verrassin gen tevoorschijn en stelde de aanwezigen in de gelegen heid om vele prijzen te win nen. De standhouders, de fa. Polspoel, die het 50-jarig ju bileum vierde, en Jan Wee maes, die het 25-jarig jubi leum van het bestaan van zijn zaak vierde, toonden in hun stands het nieuwste op televisiegebied. Ook was er via een satelliet een uitzen ding uit Rusland te bezichti gen. Door diverse goedkope aanbiedingen werden er door verschillende stand houders reeds goede zaken gedaan. Gezien de belangstelling op de eerste avond kan wor den verwacht dat het bezoe kersaantal van vorig jaar (zesduizend) overtroffen zal worden. De expo is vandaag nog geopend van 14.00 tot 22.00 uur en morgen van 14.00 tot 18.00 uur. Van onze correspondent HULST - Nadat 's morgens in de aula van de lagere techni sche school St. Bernard een plechtige eucharistieviering had plaatsgevonden, was er 's middags de huldiging van Piet Hamelink uit Hulst, die gedurende 25 jaar als avo-le- raar werkzaam is aan de lts en bovendien 12 'A jaar de functie van adjunct-directeur bekleedt. 's Middags werd de jubilaris in de versierde aula van de school door ongeveer 200 genodigden met een 'Lang zal ie leven' ontvangen. Er volgde een gesloten zittingwaar door elf sprekers het woord werd gevoerd. De rij van spre kers werd geopend door de voorzitter Menu van het schoolbestuur, gevolgd door directeur Van Maasakker, collega's, leerlingen en verschillende vertegenwoordigers van scholen en onderwijsinstellingen. Zij allen prezen de jubilaris voor zijn harde werklust, voortreffelijke inzet en zijn buitengewone collegialiteit en oprechtheid. Nadat door de jubilaris een dankwoord was gesproken, werd de zitting met een driewerf hoera besloten. Vervol gens was er een drukbezochte receptie, waarbij de jubila ris vele bloemstukken, cadeaus en enveloppen in ont vangst mocht nemen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks provinciebestuur is niet plan de totstandkoming van een busverbinding via het veer Breskens-Vlissingen te bevorderen. Dit heeft Gedeputeerde Sta ten laten weten naar aanlei ding van vragen van het sta tenlid C. van Waterschoot (PPR/EVP.) Volgens het colle ge heeft een dergelijke lijn al leen maar zin, wanneer er aan beide zijde de vevoersstromen gelijk zijn. En daar is geen sprake van merkt het college op. P'lllllllllillllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllIJIIllllllllllllillilllil |ILST - De KPJ, Katholieke pttelandsjongeren Kring ("lst, bestaat dit jaar vijftig Jhr. Tweehonderdvijftig le- I® telt de Kring, afkomstig I" teven afdelingen: Sint Pisteen, Philippine, Koe- acht, Kloosterzande, [hauw, Lamswaarde en lkstdorpe. I De KPJ is bedoeld voor jon- ren tussen vijftien en dertig fir:' Ze komt voort uit wat ®tijds de RKJB heette, de P°tis Katholieke Jonge Boe- Pstand Kring Hulst, die uit rend uit jongeren uit de lyrische sector bestond en Qua doelstelling dan ook I Sal vandaan lag. "De eerste voorzitter van de B kring Hulst was Dolf de IK, de eerste secretaris Leon |»UWels, die beiden nog in V w°nen. Al oefenen ze 11 van tweeën hun functies uit, ze hebben het reilen lallen binnen de vereniging Laf het begin meegemaakt IDolf de Nijs vertelt erover: r- RKJB Kring Hulst bood 8e boeren de mogelijkheid jSmtacten te leggen, af leken te maken en onder- ervaringen uit te wisse- len. We hadden destijds als Kring ook eigen proefvelden (die we voor een prikje van de boeren huurden en waarvan we de opbrengst verkochten als bron van inkomsten naast de contributie) en daarmee verrichtten we een stuk voor lichting. Dat is op de dag van vandaag de taak van de Rijks voorlichtingsdienst, die eigen specialisten en proefvelden heeft, zoals onder andere in Goes. Wij deden dat destijds zelf". Recollectie Daarnaast waren de zoge naamde 'recollectiedagen', drie per jaar, waarvan twee in januari en een in februari, die bij toerbeurt door één van de afdelingen werden verzorgd. „Die lezingen hadden een so ciaal en economisch karakter. Ze werden gehouden door de geestelijk adviseur van de af deling, dat was bij ons kape laan Van Leeuwen en de in houd ervan was afkomstig van het hoofdkantoor van de NCB in Tilburg", aldus de oud-voorzitter. Maar naast dat serieus as pect herinnert hij zich plezier genoeg, want terwijl de jonge boeren aan het vergaderen waren en ter afsluiting het lof bezochten zoals dat hoorde, verzorgden plaatselijke jonge boerinnen een stevige koffie maaltijd met dikbelegde broodjes, zoals de heer De Nijs nog met smaak vertelt en die dagen eindigden dan meestal met heel wat plezier. „En soms gingen we op ex cursie, zoals met de afdeling Kloosterzande, waarvan ik een jaar of vijftig geleden ook voorzitter werd. We zijn nog eens naar Pierre Lombarte in Zundert geweest. Wat bete kende per bus vertrekken op zaterdagmorgen, overnachten in West-Wezel, dan 's zondags nog een museum bezoeken en in Antwerpen met zijn allen naar de 'foor'. De leden van de KPJ, Kring Hulst, anno 1983 komen lang niet allemaal meer uit de agrarische hoek. De verdeling is ongeveer fifty-fifty, wat ook zijn weerslag heeft op de acti viteiten. Die liggen voor een groot deel op het gebied van de sport en zijn kookcursussen, informatie- en discussieavon den en diverse activiteiten die door één der afdelingen wor den georganiseerd en waarbij de andere afdelingen worden uitgenodigd: speurtochten, fietsenrally's, droppings enz. Daarnaast is de zeskamp van de KPJ-leden een jaarlijks te rugkerend evenement. Naast deze activiteiten is het contact met mensen uit eigen branche, het van ge dachten wisselen, het bespre ken van al wat de teelt van ge wassen samenhangt, nog een groot deel van de mogelijkhe den. De KPJ Kring Hulst had voor de viering van het vijf tig-jarig bestaan geen uitge breid feestprogramma. Ze heeft het gevierd met een gro te reünie van huidige en oud leden in Kloosterzande. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster chirurg die onlangs voor de tweede maal berispt is kan beter van ongevalsslacht offers afblijven. Dat schrijft de werkgroep Gezond heidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen in een persbericht naar aanleiding van uitlatingen van het Hulster zie kenhuisbestuur. Het ontbreekt het ziekenhuisbestuur nog steeds aan 'een gezonde kritische instelling'. Het gaat daarbij vooral om de opvattingen van secretaris F. E. Francken ten aanzien van de specialisten. „Die vor men volgens hem een staat in de staat en hadden geen be hoefte aan overleg met be stuur en directie. Francken gaat hier volslagen voorbij aan de eigen verantwoorde lijkheid van het ziekenhuisbe stuur voor het functioneren van de inrichting. Het bestuur schuift hiermee zijn eigen in competentie af op vermeende onwil bij de specialisten". Francken stelde onder meer ook dat de bewuste chirurg op andere terreinen dan botbreu ken 'boven alle kritiek verhe ven is'. Dat kan Francken wel denken, maar niet weten, zo stelt de Werkgroep Gezond heidszorg. Drs. W. Blok, mede-onder tekenaar van de brief, zet vraagtekens bij de voorstel ling van zaken als zou Hulst volgend jaar uit drie chirur gen kunnen kiezen als hen on verhoopt een ongeval over komt. „Schromelijk overdre ven", vindt Blok, niet alleen omdat de zittende chirurg niet boven de krtiek verheven is, maar ook omdat de orthope disch chirurg slechts part-ti me aan het ziekenhuis verbon den is en daardoor slechts een bescheiden medische produk- tie levert. Blok: „De aanstel ling van de tweede chirurg suggereert dus meer dan het in feite om het lijf heeft". Blok bestrijdt dat 'het be stuur van de medische staf is verjongd': „Het Hulster zie kenhuis heeft vijf eigen full time specialisten en werkt voor het overige met elf part timers, die aan een of meer andere ziekenhuizen verbon den zijn, getalsmatig stelt de medische staf dus weinig voor". Hij besluit met de opmer king dat de aangevochten uit latingen bewijzen waarin 'een klein ziekenhuis klein kan zijn'. Reden voor Blok en zijn werkgroep om nog eens te pleiten voor eén ziekenhuisor ganisatie voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen. F'^lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllUillllUllIHIIilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllll Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Het be jaardenzangkoor uit Klooster zande wil graag zijn leden aantal uitbreiden. Daarbij is het vooral op zoek naar heren, maar vanzelfsprekend zijn ook dames van harte welkom. Mensen, die meer over dit gezellige zangkoor willen we ten, zijn elke maandagmiddag tussen 15.00 en 16.00 uur wel kom in de vroegere biljartzaal op de zolder in bejaardenhuis St. Anthonius te Groenendij k. ZWIJNDRECHT (ANP) - Bij het kunstharsbedrijf Hercules in Zwijndrecht is het perso neel (in totaal 270 werkne mers) gisterochtend rond half zeven in staking gegaan. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf wordt bij de vesti ging in Middelburg van Her cules wel gewerkt. De staking in Zwijndrecht werd dinsdag al aangekondigd nadat de cao-onderhandelin gen tussen de directie van Hercules en de Industriebond FNV vastliepen. Het grote struikelblok bij die onderhan delingen vormde de prijscom pensatie. Bij de Hercules-fabriek Zwijndrecht werken 270 men sen. Bijna de helft valt onder de cao. In de vestiging in Mid delburg, waar niet wordt ge staakt, werken zeventig men sen, van wie er 35 in de cao zit ten. Oud papier - Zaterdag 5 no vember haalt de voetbalvere niging weer vanaf negen uur 's morgens oud papier op. Feestavond - Zaterdag 5 no vember besluit tennisvereni ging Vogelvlucht het seizoen 1983 met een feestavond, die wordt gehouden in de boven zaal van café 't Karrewiel. Op deze avond, die toegankelijk is voor leden en introducees, zul len de meest fanatieke speler .en speelster van de ladder competitie worden gehuldigd. De avond begint om acht uur. Bejaardenschieting - Aan de door de RK Bond van Oude ren, afdeling St. Jansteen, in de Warande georganiseerde schieting voor bejaarden en gepensioneerden namen 41 schutters deel. De uitslag was: hoge vogel A. de Caluwé, Koe wacht, eerste zij vogel Fr. Reu nis, St. Jansteen, tweede zijvo- gel P. Stevens, St. Jansteen. De meeste kleine vogels 6 stuks werden afgeschoten door D. Verstraeten te Hulst. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in de kantine op het gemeentelijk sportveld deden 31 kaarters mee. Deze prijs kaarting wordt gespeeld in competitieverband en maan delijks wordt in de winter een kaarting gehouden. De uitslag was 1. Donna Nanna, 2. Bert Menheere, 3. Albert Mortier. Schieting - Zondag 6 novem ber wordt in de zaal van café De Snor een schieting op de liggende wip gehouden. De pijlen worden om 15.00 uur af geschoten. HULST - Vandaag (zater dag) gaan de deuren open van de Brilmij Hulst in de Sta tionsstraat 15. Het is de 46-ste Brilmij in Nederland. Brillmij werkt samen met Pearle Vi sion Centre, een keten van op tiekzaken over de hele wereld. Daardoor kan men bij deze zaak alle merken van de hele wereld vinden. Vanwege de opening van de zaak zijn er speciale aanbie dingen. Deze zijn geldig tot 10 december. De optiekzaak wordt beheerd door de heer J. Bergmans uit Hulst. Bij Sportshop Flodewijk in de Vlooswijkstraat in Terneuzen kunnen belangstellenden van 9 tot en met 19 november gra tis hun ski's laten controleren. Van onze correspondente LAMSWAARDE - Fanfare Vrijheid Eendracht uit Lams waarde houdt vandaag een so listenconcours onder de eigen leden. Het concours begint om half drie in dorpscentrum De Luifel. Er spelen vijftien solis ten en twee kwartetten in de tweede, eerste en de eredivisie. In totaal worden zeventien nummers gebracht. Het solis tenconcours vervangt dit jaar het spelen op andere concour sen. Wanneer het solistencon cours een succes is, wil men het volgend jaar herhalen. De jury bestaat uit de heer G. Pi- laet en mevrouw A. Jansen- Hoefeijzers. De middag duurt tot rond halfvijf wanneer de prijsuit reiking plaatsvindt. Pianist Jan van Waterschoot bege leidt de solisten op de piano. AXEL - Vandaag (zaterdag) wordt in Galerie Bellemans in Axel een boekenruilbeurs voor verzamelaars gehouden. Deze duurt van 10.00 tot 17.00 uur.

de Stem | 1983 | | pagina 15