Exportactie gericht op Japan Unifillers met de jeep uit Libanon VIEUX Win'n prijsinde Jubileum-aktie! ing van r het 1 politiek? Iconomen: ontwikkeling tot jaar 2000 desastreus bij voortzetting beleid flein beetje hoop tiet begrepen i/RlJDAG 4 NOVEMBER 1983 DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND tie in Den Haag: otief Import groter dan de export (amer tegen leverantie Rtarfighters Onderzoek bedreiging raadsleden Voedingsbond wellicht vrouw als voorzitter Scheepswerf Gorinchem pleit voor Taiwan-order Avontuurlijke tocht door zes landen duurde veertien dagen Kamerdebat PvdA laakt optreden Smit-Kroes Fondsen grafici zitten met grote tekorten T5 PAGINA 2 T28 PAGINA 3 ■>CTr^ iter Van Mierlo (Defensie) om de basis voor de .lisraketten aan te wijzen. De tweede opmerking ligt de constatering van de meegse onderzoekers, dat srgeleken met de Amster- mse demonstratie het ndeel van linkse kiezers der de demonstranten Dter is geworden". Op het ale bestand prosteerders (vooral door de sterke toe- me van PvdA-ers die het rlies van klein links ruim- roots goedmaakten) de ca lorie 'links' nadrukkelij- r aanwezig dan in '81. Dat op zich geen aanwijzing or een verplaatsing van ;t Verzet naar het midden. Tegen de verschuivings- eorie pleiten ook de ant- xirden die zijn binnenge- imen op een aantal gerich- vragen van de intervie- ers. Zo blijken vooral de eelopende CDA-ers, VVD- s en D-66-ers een algeme- bezorgdheid over de rnbewapening als belang- kste motief op te geven. (klein) linkse betogers larentegen steunen veel iker op de eerste plaats de ilitieke eis van de organi- tie (geen plaatsing van uisraketten). Verdere acties na een be- uit tot plaatsing in Neder- nd zoals blokkades, sta ngen of het weigeren van lastingbetaling vinden n willig oor bij vooral ein links, maar „de groot- e reserves daartegen vindt en bij demonstranten uit DA, D'66 en uit kerkelijke 'ing", zo vatte het Nij- eegse team de antwoorden een aantal vragen samen. Overigens is nogal opval- nd, dat over het lidmaat- hap van de Navo nogal ?rschillend wordt gedacht. vergelijking tot Amster- am vinden méér betogers at de Nederlandse invloed nnen de Navo zeer klein is ook het aantal deelne ïers dat de Navo de rug toe il keren is gegroeid, maar 2 procent vindt toch nog al jd, dat ons land maar voorlopig) lid moet blijven an het bondgenootschap, uim 46 procent zei ronduit lee' op die vraag en bijna vaalf procent wist het niet. Interessant zijn de resul- iten van het onderzoek die etrekking hebben op de laatschappelijke status van e betogers. Weliswaar zijn e studenten, de onderwij- srs, de maatschappelijk merkers en de werkers in de ezondheidszorg in de meer- erheid (samen meer dan 52 rocent), hun aandeel van et totaal is teruggelopen •aarvoor in de plaats is het antal mensen met een baan i kantoor of fabriek toege- omen, waaraan de steun an het FNV zeker niet reemd zal zijn. Ook het antal 'huisvrouwen' (13,7 rocent van de demonstran :n) is flink gestegen. De onderzoekers signale en tenslotte een sterke toe- ame van het aantal protes eerders met een lage tot mi- imale school-opleiding. Er jkt al met al geen aanlei- ing te zijn voor het stand- unt dat de verschuiving, •aarop de vredesbeweging oelt, politiek van enige be- ïkenis is. Wel is Het Verzet u in bredere lagen van de evolking doorgedrongen. ewag van lichte paniek in CDA-gelederen over de ansen op voortbestaan. De onclusie van het blad ten eert overigens in dezelfde ichting als het TIJD-ver- aal; want ook hier blijkt at het CDA moet proberen ia stugge loyaliteit aan ,ubbers klaarheid te bren- en in de politieke krachten erhoudingen. De innige -marming van Lubbers' iarde politiek blijkt vooral ot doel te hebben één ding e voorkomen: dat de VVD traks met de resultaten kan ;aan pronken. Aantjes, die >ok weer eens uit de doos vordt gehaald zegt het on- •mwonden: „Wat een pre- nier als leider van een coa itie doet wordt dan geacht ie CDA-identiteit te zijn", Overigens ziet Aantjes een ;root probleem opdoemen Jij een dergelijke benade 'ing: het holt de vrijheid uit /an de fractie, het parle nent gaat stommetje spelen m „mensen van kaliber "louden er dan mee op". Ook volgens ELSEVIERS WEEKBLAD zit het kabi- ret-Lubbers gebeiteld. Het and mag dan wel op zijn cop staan door de acties van le ambtenaren, maar poli :iek gezien kan de club rubbers zich heel veel ver jorloven. (PE.) Leen onzer verslaggevers ijfi HAAG - Artiesten, jrtlieden en zakenmensen ,an in 1984 'op zijn Japans' de irferlandse export naar Ja- |D stimuleren. Drie ministe ns en de gemeente Rotter- hebben daarvoor geza- 'eI1]ijk een programma ont- Ikkeld. waarop een zestal in pan kansrijke sectoren van bedrijfsleven kunnen in- ifeen. De 'Japan-totaal-actie' lijkt je activiteiten die vorig iarzijn ontplooid in de rich- van de Verenigde Staten, in het twee eeuwen geleden dat de betrekkingen met dat land ontstonden. De export naar de VS is het afgelopen half jaar met 34 procent ge groeid en dat schrijft het mi nisterie van economische za ken voor een deel daaraan toe. Ook nu hoopt men door de koppeling van culturele, spor tieve en zakelijke manifesta ties Nederland op zijn best te presenteren aan de Japanners. Naast het ministerie van economische zaken en de ge meente Rotterdam doen ook Landbouw en visserij en Wel zijn, volksgezondheid en cul tuur een duit in het zakje om de promotie van het Neder lands bedrijfsleven te onder steunen. Zo zal het Amster dams Philharmonisch Orkest in de eerste maanden van 1984 een toernee door Japan ma ken, in de herfst gevolgd door het Nederlands Blazers En semble. Ook zullen exposities van Nederlandse kunst en ke ramiek door j apan reizen. Staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden (WVC) wil ook sportlieden inzetten voor deze Japan-actie. Hij denkt aan schaatsers, maar ook aan wielrenners. Hij verwees in dat verband fijntjes naar de nieuwe Japanse sponsor van de bekende wielerploeg van Peter Post. Net als Bicentennial zal ook 'Japan-totaal' worden beslo ten met de ontvangst van en kele honderden 'beslissers' uit de Japanse zakenwereld. De gemeente Rotterdam had eigenlijk al in 1983 een Japan actie willen houden, maar heeft tijdig kunnen inhaken op de Haagse plannen. Burge meester Peper brengt in okto ber 1984 met een handelsdele gatie een bezoek aan Japan. Het centrum van de stad zal van half juli tot half september in het teken van Japan staan. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Japan heeft in de eerste vijf maanden van 1983 een overschot in de buiten landse handel van onge veer 36 miljard gulden. De Japanse uitvoer naar Ne derland is ongeveer vier maal zo groot als de tegen gestelde stroom, die nau welijks anderhalf procent is van de totale Nederland se handel met het buiten land. Onder internationale druk heeft Japan de laat ste tijd een aantal belem meringen voor import weggenomen, maar de Ja panse markt blijft moeilijk te doordringen voor het Amerikaanse en Europese bedrijfsleven. Er is grote hardnekkigheid en veel kennis van de Japanse sa menleving voor nodig, al dus staatssecretaris Bolke- stein gisteren bij de pre sentatie van het actiepro gramma. aar 1,8 min werklozen Van onze parlementaire redactie Jen HAAG - De plannen van tl kabinet om al op korte ter- jn 23 oude straaljagers te keren aan het Turkse gene- plsbewind, zijn gisteren itgelopen op de afwijzende onding van de Tweede Ka ler. I Dat bleek tijdens een mon- |eling overleg van de vaste lamercommissie voor Buiten- Indse Zaken met haar minis- irVan den Broek. [Behalve de PvdA, D'66 en pin links' is ook Van den [roek's eigen partijhet CDA, lerk gekant tegen de levering, lie door de Turkse generaals pl worden uitgelegd als steun Janhun bewind. De Kamer wil om die reden linstens uitstel totdat vast- iaat dat de nieuwe macht- lebbers die na de verkiezin- jtn van zondag aantreden be- fid zijn concrete stappen te letten in de richting van een lemocratischer bestel. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland zal in het jaar 2000 zo'n 1,8 miljoen werklozen tellen als het huidi ge kabinetsbeleid van loonmatiging wordt voortgezet. Dat zeggen drie wetenschappelijk medewerkers van het Nederlands Economische Instituut van de Rotter damse Erasmus Universiteit in het economenblad Economisch Statistische Berichten van deze week. Bij ongewijzigd beleid zal de ontwikkeling van de werk loosheid volgens hen tot het jaar 2000 desastreus zijn, zelfs bij de optimistische veronder stelling dat de wereldhandel per jaar met vier procent zal groeien. Wel kan loonmatiging in combinatie met belasting verlaging dat aantal met en kele honderdduizenden doen dalen. Ook kan arbeidsduur verkorting een belangrijke bijdrage leveren. De drie economen, drs. G. den Broeder, dr J. Heijke en drs. J. de Koning, komen tot hun conclusies op grond van een economisch model, het AMO-K (Arbeidsmarktmodel met kwaliteiten arbeid), waarin volgens hen aanzien lijk meer dan in de bestaande macro-economische modellen rekening wordt gehouden met de arbeidsmarkt. Bij een groei van de wereld handel met vier procent her stelt de produktiegroei in be- ANK ZUID-AFIKA heeft met onverwacht grote meerderheid 1,6 miljoen stemmen vóór en ruim 0,6 miljoen tegen) per refe- fdum een grondwetswijziging goedgekeurd, die de 2,6 miljoen lurlingen in het land en de 800.000 inwoners van Aziatische [(komst voor het eerst een heel klein beetje medezeggenschap vooruitzicht stelt. De regerende Nationale Partij van pre- jer Pieter Botha hoopt dat op dit resultaat een nieuwe orde kan k'öen gebouwd, die de toekomst van Zuid-Afrika zal veilig stel- f Die hoop zal, vrezen wij, ijdel blijken te zijn. Geen land kan 1 enige kans op succes lijnen naar de toekomst uitzetten als [tovergrote deel van de inwoners geen enkele stem in het ka- il heeftEn dat is vooralsnog het geval met Botha's nieuwe or- jvoor de rond 21 miljoen zwarten in de.republiek Zuid-Afrika li het apartheidsregime in zijn onmenselijke hardheid onver- li van kracht. ■Officiële prognoses over de bevolkingsgroei wijzen uit dat de parten in Zuid-Afrika de blanken steeds verder in aantal zullen [(vleugelen. Tegen het jaar 2.000 zal het aantal blanken van 5miljoen naar 5,2 miljoen gestegen zijn maar het aantal zwar- Jivan 21 miljoen tot ver over de 30 miljoen. Rond die tijd zal het [tal kleurlingen tot 3,6 miljoen zijn opgelopen en de 'Aziaten' T',1 miljoen. Met deze cijfers voor ogen kan niet anders gecon- perd worden, dat zolang de nieuwe orde van Botha alle pt in handen laat van een kleine blanke meerderheid, de drei- 19 van een rassenoorlog met de dag groter wordt. Dat was dan I'de reden dat de progressieve liberale partij geadviseerd heeft pn het referendum te stemmen, een advies dat door nogal wat [hangers van deze overwegend Engelstalige partij in de wind Iseslagen. |0econservatieven waren eveneens tegen, om een heel andere Pen uiteraard. Deze orthodoxe Afrikaners beschouwen de [^wetswijziging als een eerste stap naar een zwarte over- Fsing, als een, zoals Treurnicht dat uitdrukte, 'afwijzing van T Koninkrijk van Christus'. Maar ook deze aartsconservatief Pt tot zijn diepe teleurstelling moeten ervaren dat een flink deel Jide achterban zijn stemadvies niet heeft opgevolgd. [Zodoende heeft premier Botha zowel met steun van conserva- Ten als van progressieven ruim tweederde van de kiezers ach- Mjn nieuwe orde gekregen. Dat betekent niets als de grond- pwijziging bedoeld zou zijn als een eindpunt. Wanneer Botha F uitslag van het referendum echter zou willen en kunnen uitleg- |n als een eerste (kleine) stap op de weg naar gelijkberechting fde afbraak van de apartheid dan is er nog een klein beetje te voor Zuid-Afrika, een heel klein beetje want het geduld van Jzwarten is op. [Satsha Buthelezi, de leider van Zuid-Afrika's 5,25 miljoen Zoe- p heeft wat dit betreft duidelijke taal gesproken. Heel blank pAfrika weet uit familie-overlevering wat het betekent als de ^e|oes in opstand komen. Nu niet meer met assegaai (werp- ;0r) en schild maar met het moderne wapentuig dat de Zuid- fjja omringende zwarte 'frontlijnstaten' nu al bij nacht en dag rr de ruim 4.000 km lange - dus onverdedigbare - grenzen nZuid-Afrika hun onderdrukte broeders en zusters toespelen. IpESTE REACTIES - en terecht - van parlement en pers kon- T 'n Amerika geregistreerd worden toen (in willekeurige volgor- president Reagan en de defensieleiding probeerden te ver- Neren dat journalisten ter plekke een antwoord konden zoe- r op de vraag, waarom het leven van jonge beroepsmilitairen f vrenada opgeofferd moesten worden aan het al dan niet (lees r')bestaande buitenlands beleid van het Witte Huis. joaarom is het meer dan merkwaardig dat de Verenigde Staten Poure TV-satelietverbindingen opeens een stroom van informa- f over West-Europa uitstorten. Over West-Europa? Over landen T: Nederland) waar misschien nieuwe kernraketten geplaatst J"6n worden. F®! probleem met Reagan is dat hij zijn buitenlands beleid pro pte verkopen als Coca-Cola. De man heeft echter niet begre- n hat hier in West-Europa, zoals Komrij dat onlangs uitdrukte, -al (dus de boodschap) verschraalt tot een dieet van propa- rda drijven zich weliswaar tot 2,5 procent per jaar, waarbij het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans flink oploopt, maar dat is lang niet voldoende om de enorme stij ging van de werkloosheid tot staan te brengen. Dat komt, aldus de onderzoekers, door de nog altijd hogere ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit en het feit dat steeds meer mensen aan het arbeidsproces willen deelnemen. WAO-ers Het aantal arbeidsonge schikten zal in 2000 tot ruim een miljoen zijn opgelopen. De reëel beschikbare lonen blij ven na een aanvankelijke zware terugval langzaam da len. Weliswaar herstellen zich hierdoor de winsten, maar de ze worden door de gedaalde koopkracht en dus beperkte binnenlandse afzetmogelijk heden niet direct gebruikt voor investeringen, aldus de onderzoekers. 'Een gunstige ontwikkeling vinden zij dat het overheidste kort langzaam terugloopt tot 3,5 procent van het nationaal inkomen in 2000. De economen hebben ook nog een pessimis tische variant doorgerekend die uitgaat van een groei van de wereldhandel met slechts twee procent per jaar. De werkloosheid komt dan eind deze eeuw uit op 2,3 miljoen bij een overheidstekort van 14,5 procent. Deze variant veran dert het beeld echter niet we zenlijk, aldus de onderzoekers. Men moet wel zeer optimisti sche verwachtingen hebben over de toekomst van de we reldhandel, bijvoorbeeld een jaarlijkse groei met 10 procent, om nog enige lichtpunten te kunnen ontdekken in de ont wikkeling van de werkloos heid, zo zeggen zij. Hun berekeningen wijzen uit, merken zij op, dat verkor ting van de arbeidsduur in combinatie met handhaving of zelfs verlenging van de be drijfstijd naar verhouding gunstige perspectieven biedt. Het lijkt zelfs mogelijk het aantal werklozen drastisch te verkleinen zonder het be steedbare loon per werkende al te zeer aan te tasten en het overheidstekort verder te ver groten. Het effect dat een vanaf dit jaar zeven jaar volgehouden loonmatiging van één procent per jaar op de werkloosheid in 2000 heeft is volgens de onder zoekers niet groter dan 150.000 arbeidsjaren. Het financie ringstekort van de overheid zou dan geheel verdwijnen. Van onze redactie binnenland ZUTPHEN - De hoofdofficier van justitie in Zutphen laat onderzoeken of gemeente-, raadsleden in Winterswijk be dreigd zijn. Een beslissing over de in stelling van een proefgebied nationaal landschap kon daar eerder deze week niet worden genomen, omdat verschillende raadsleden er, na anonieme telefonische bedreigingen, niet over durfden praten. De raadsleden zeggen onder meer met de dood te zijn bedreigd. De persofficier van justitie in Zutphen, P. Cremers, zei donderdag desgevraagd zeer zwaar aan de zaak te tillen. HET BONDSBESTUUR van de Voedingsbond FNV heeft donderdag in Nieuwegein Greetje Lub- bi als kandidaat voor het opvolgen van Cees Schel ling als voorzitter van de bond gekozen. Ze is nu coördinator arbeidsvoor waarden. Haar belang rijkste concurrent voor het voorzitterschap is Klaas Koornstra (links op de foto) die 14 van de 37 bestuursstemmen kreeg, tegen Lubbi 23. In mei van het volgend jaar moet het congres van de bond de definitieve keuze maken tussen Lubbi, Koornstra en eventuele andere gegadigden. Schelling gaat in septem ber 1984 weg als voorzit ter. Als Greetje Lubbi wordt gekozen is zij de eerste vrouwelijke voor zitter in de Nederlandse vakbondswereld, de voorzitsters van de vrou wenbonden van FNV en CNV buiten beschouwing gelaten. Lubbi is voor het bondsbestuur de favoriete kandidaat, omdat zij als de beste garantie voor de voortzetting van het be leid wordt gezien. Koorn stra, nu landelijk be stuurder van de bond in de brood-, banket- en suikerverwerkende sec tor, is afkomstig uit de meer gematigde hoek van de traditioneel als bui tenbeentje bekend staan de Voedingsbond. - fotoanp Van onzer redactie binnenland GORINCHEM - De directie van de scheepswerf Damen in Gorinchem wil dat de Neder landse regering Wilton-Feij- enoord een exportvergunning geeft voor de levering van on derzeeboten aan Taiwan. Het bedrijf is momenteel bezig is met onderhandelingen voor een order van twintig miljoen gulden en die gaat zonder meer door als de ex portvergunning zou worden verleend. Directeur Damen zegt dat de ondertekening van de contracten al een half jaar wordt vertraagd door de af wachtende houding die Tai wan thans aanneemt in ver band met het uitblijven van de exportvergunning voor Wil- ton-Feijenoord. Van onzer redactie binnenland GOIRLE/ROERMOND Een groep van zes Neder landse Unifil-militairen heeft gistermiddag een avontuurlijke en ruim 5000 kilometer lange reis door zes landen vanuit Libanon beëindigd in de Ernst Casi- mirkazerne in Roermond. De militairen, die bij aan komst uitbundig werden be groet door familieleden en vrienden, maakten de tocht vanuit het roerige Midden- Oosten met drie, 27 jaar oude jeeps, die door het Ne derlandse Unifil-detache- ment in Libanon waren af geschreven en doorverkocht aan een lokale sloper. De zes Unifillers kochten op hun beurt de jeeps op en na drie maanden sleutelen aan de voertuigen aanvaardden zij op 21 oktober op eigen kos ten en voor eigen risico, de terugreis naar Nederland. Een dag eerder had het 650- man sterke Nederlandse Unifil-detachement het oor logstoneel in Libanon defi nitief per vliegtuig verlaten. De groep bestond uit twee kapiteins, twee tolken die alle mogelijke Arabische ta len beheersten en twee chauffeurs-monteurs. „Voor wat het werk be treft, hadden we nog wel langer in Libanon willen blijven. Het gebied waar wij opereerden was relatief rus tig en veilig. Van de andere kant is het toch geweldig weer veilig thuis te zijn, na de werkelijk fantastische tocht die we in de afgelopen veertien dagen hebben afge legd", zegt de 26-jarige kapi tein A. uit den Boogaard uit het Brabantse Goirle. Samen met de 21-jarige korporaal-chauffeur J. de Kuiper uit het Gelderse Velp verhaalt hij enthousiast over de soms barre tocht in open jeeps, waarmee niet harder dan 75 kilometer per uur kon worden gereden. De reis kostte gemiddeld f 1200,- per man aan opgespaarde soldij. De de aanschaf- en reparatiekosten zijn hier niet bijgeteld. In totaal werd 2300 liter benzine verbruikt. Overnacht werd in de open lucht of in Nederlandse am bassades. Via Instanboel waar de groep overnachtte op de Ne derlandse ambassade, ging de reis via de Albanees- Griekse kust naar Joegosla vië. „Precies een kilometer voor de grens kregen we pech aan een van de jeeps", vervolgt korporaal De Kui per het verhaal. Na een dag sleutelen, waren de proble men verholpen. In de stad Pee werd de groep echter door een overijverige poli tieman gearresteerd, omdat hij dacht te maken te heb ben met spionerende Rus sen. „We hadden geen uni formen aan. En ook de UN- tekens waren verwijderd van onze witte jeeps. Maar onze groene legertruien en zakdoeken wekten zijn ach terdocht op. Pas nadat een man van de geheime dienst, zich via de tolken overtuigd had van onze indentiteit en reisdoel, konden we weer vrijuit gaan", aldus Uit ten Bogaard. Aan de Oosterijks-Duitse grens werd de groep uitein delijk met de laatste proble men gekonfronteerd. Een van de chauffeurs bleek een verlopen Nederlands pas poort te hebben. Bovendien reed hij in een jeep die op naam van de andere chauf feur stond. „En dat terwijl we ieder ook nog vijf ver schillende, wél geldige in ternationale militaire rijbe wijzen bij ons hadden", ver volgt de Velpse korporaal met een zuur gezicht, want hij en zijn collega-chauffeur kregen ieder een boete van 2000 D- Mark aan hun broek. Na hevige discussies en betaling van 430 D-Mark liet de Duitse douane hen ten slotte vertrekken, met de mededeling dat het reste rende bedrag nog zou wor den nagevorderd. „Maar dat regelen we nog wel", gnuift kapitein Uit ten Bogaard tot besluit. Koopwoningen VOORZITTER A. van der Kloos van de Nederlandse Vereniging van Bouwonder nemers is voor het afschaffen van de overheidssubsidie op de stichtingskosten voor koop woningen. Op de ledenverga dering van zijn vereniging donderdag in Den Haag, zei hij uit dat de koopsector door een dergelijke maatregel niet zal instorten. Haitink BERNARD Haitink (54) is per 1 september 1988 benoemd tot artistiek leider van de Royal Opera in Londen. Hij volgt Sir Colin Davis op, die dan twee jaar deze functie zal hebben neergelegd. Haitink blijft eer ste dirigent van het Concerge- bouworkest in Amsterdam en tot juli '88 muzikaal leider van Glyndebourne Festival Opera. Werkgi ever DE actie „Word je eigen werk gever" die het Verbond van Nederlandse Ondernemingen drie jaar geleden eerst in Noord- en later ook Oost-Ne derland is gestart, heeft 190 nieuwe bedrijven met 600 werknemers opgeleverd. Vol gens VNO-voorzitter Van Veen is de actie bij zonder suc cesvol gebleken. Jacht UIT protest tegen de jacht en met name tegen de rol van de kerk in het jachtgebeuren hebben ongeveer twintig leden van Kritisch Faunabeheer gis termorgen in alle vroegte ge demonstreerd voor de ingang van de kerk van O. L. Vrouw Hulp der Christenen in Nieu- wenhagen. KLM DE KLM heeft in de eerste helft van het op 1 april begon nen boekjaar een nettoresul taat behaald van f 196,4 mil joen tegen f 137,6 min in de zelfde periode van 1982. In de maanden juli tot en met sep tember trad een verbetering van het nettoresultaat op van f 105,1 tot f 155,9 min, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. CPB HET Centraal Planbureau voelt er weinig voor om alle alternatieve plannen die er te genover het kabinetsbeleid op tafel zijn gelegd te gaan door rekenen op de consequenties voor de middellange termijn. Zo zou bij voorbeeld het ver der uitwerken van de PvdA- plannen nader overleg met de PvdA vergen. Het zou boven dien veel tijd gaan kosten. Merijn is met vakantie Vervolg van pagina 1 De Kamer debateerde, tot vroeg vanochtend, over het mislukte ambtenaren-overleg. CDA en VVD schaarden zich achter het kabinet en noem den de laatste voorstellen van Rietkerk (geen 3,5 maar 3% bruto inleveren en vroeger met de VUT) „verregaand" en „het uiterste". De PvdA steun de de vakbeweging en vindt dat ambtenaren, uitkerings trekkers en werknemers in het bedrijfsleven allemaal het zelfde behandeld moeten wor den en dus evenveel moeten inleveren. Bovendien rekende de PvdA voor dat het laatste bod van het kabinet (geen 3,5%, maar 3% minder) door de amb tenaren zelf betaald moet worden. Rietkerk gaf dit zwij gend toe. Het politieke hangijzer was echter de positie van de uitke ringstrekkers. Het CDA liet direct in een motie weten dat ook zij er netto niet op achter uit mogen gaan als datzelfde voor de ambtenaren geldt. Premier Lubbers nam die mo tie zonder problemen over, na dat minister De Koning dit plan ook al had ingediend in het kabinet (zie de krant van gisteren). Daarop trok het CDA de motie in. De VVD legt zich neer bij de CDA-wens, want ook de VVD wilde tach tig procent van alle uitke ringstrekkers (namelij k die met een minimum-uitkering) ontzien. Om de overige twintig procent ook te ontzien is hoog uit 25 miljoen gulden nodig. Het totale plan, om de uitke ringen netto gelijk te houden op 1 januari, zal de schatkist al met al zo'n hondervij f tig mil joen gulden schelen. Daardoor wordt het financieringstekort iets hoger. Dat de uitkeringen (alle maal, dus van AOW tot WAO en van bijstand tot WW) op 1 januari netto gelijk blijven, betekent niet dat men later in het jaar ook niets meer hoeft in te leveren. Zoals bekend staan er op 1 juli 1984 weer fikse kortingen te wachten. Tot slot deden WD en CDA een dringend beroep aan kabi net en vakbonden weer om ta fel te gaan zitten en de acties niet te laten ontaarden. Lub bers reageerde daarop met de constatering: „We zullen er vroeger of later toch uit moe ten komen met de ambtena ren-bonden." Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Stoffelen heeft in vragen aan premier Lubbers gezegd dat hij het onjuist vindt dat mi nister Smit-Kroes de vredes- speech van Irene achteraf als 'naïef en onwijs' typeerde. Lubbers had al laten weten dat het Irene volstrekt vrij staat waar en waarover dan ook te spreken. Van onze redactie binnenland TILBURG - Er zijn forse te-., korten bij de VUT-fondsen en het Garantiefonds van de gra- fici. De werkgevers willen die niet aanvullen. Dat zei bestuurder Toine Dusee van Druk en Papier tij dens een kaderbijeenkomst van het rayon in Tilburg. Het garantiefonds wordt bij reorganisaties gebruikt voor uitbetaling van mensen die in de WW komen. Uit de VUT- fondsen wordt vervroegde uit treding gefinancierd. (ADVERTENTIE) Aan elke fles hangt een halslabel met deelnamekaart. DOE MEE!

de Stem | 1983 | | pagina 3