UITBLAZEN Amerikanen beginnen blunders in te zien Lubbers zal en móet het CDA weer tot leven wekken even Mislukking van 'Athene' staat bij voorbaat vast Een verschuiving van Het Verzet naar het midden van de politiek? Econome DESTEMCOI lein beetje h< ^iet begrepen Solidair met de toekomst VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 T5 PAGINA 2 ■ACHTERGROND5 De kernwapendemonstratie in Den Haag: Voorzichtig Motief UIT DE WEEKBLADEN Steekproeven Gevangene tamer tegen everantie itar fighters WIM KOCK Hete herfst? Móóie herfst in elk geval. Stralend weer. Zachte temperatuur. Geurende verse aarde waar die winterklaar is ge maakt. Een mooie herfst na een schitterende zomer. Wat valt er eigenlijk te moppe ren? Van alles! Niets deugt er nog. Niets? Dat valt wel mee, denk ik. Als er geen stiptheidsacties zijn rijden de treinen op tijd en zelfs leeg rijden de bussen trouw hun routes, voor het geval er ergens iemand mocht zijn die toevallig mee wil. We worden nog steeds ver zorgd van de wieg tot het graf. En zorgzaam betutteld ook. Voor elk wetje en regeltje dat dreigt onder te gaan in de dere guleringscampagne komt er een nieuw. De leegte die de afge schafte taboe's achterlieten raakt weer aardig gevuld met nieuwe. Daar weten de jagers van mee te praten en de rokers. De uitkeringstrekkers en de ambtenaren trouwens ook. Als er één taboe met donderend ge raas in elkaar gevallen is dan is het wel dat van de onaantast baarheid der verworven rech ten. We leven weer in een tijd van snelle veranderingen. Dat heet boeiend te zijn. Daar wor den later boeken over geschre ven. Laten we blij zijn dat we er zelf bij mogen staan. De politie gaat zelf de straat op en die goeie, ouwe ambtenaar, over wie zoveel smakelijke mopjes de ronde deden in de goeie, ouwe tijd, toen de trend nog opwaarts klom, is in opstand gekomen. Hij heeft de ogen nu allebei tegelijk geopend en dreigt ons in de chaos te stor ten. Daar moet wel enig wraak gevoel bij zitten, want het is menigeen al opgevallen hoe weinig consideratie de ambte naren aan de dag leggen met ons, de slachtoffers van hun ac ties. Wij, die altijd maar dach ten dat ambtenaren uit hun neus zaten te eten in veel te grote kantoren met marmeren vloeren; dat zij zich alleen maar inspanden wanneer zij zich een weg baanden naar hun gratis of veel te goedkope maal tijden in hun luxe cantines, wij zullen nu moeten gaan voelen wat de gevolgen zijn wanneer de ambtenaar het werk neer legt. Het wat neerlegt? Het wérk en nu geen grapjes meer of het loket gaat meteen dicht! Een van de ochtendbladen vanmorgen, wees op de kalmte die het publiek tot nu toe aan neemt bij de 'toch irriterende' prikacties. De krant maakte daaruit op dat 'het publiek' be grip heeft voor de noden van de ambtenaar. Ik weet het niet. Ik spreek nogal eens een lid van het publiek en uit wat ik dan hoor klinkt niet veel begrip, tenzij het lid tevens ambtenaar is. Ik denk dat het publiek nieuwsgierig is. Ik ben het in elk geval. Ik ben nieuwsgierig naar wat er gaat gebeuren wan neer het echt tot een krachtme ting komt tussen de ambtena ren en de regering. Valt dan het radarwerk stil? De televisie uit? De verwar ming en het ücht? Ik kwam nu al iemand tegen die zoiets liep te hopen. „Twee weken zonder televisie, licht en verwarming, weet je wat dat be tekent?", vroeg hij me han denwrijvend. „Nee, wat dan?" „Man, snap je dat niet? Wat doet een mens wanneer het koud en donker is en hij ook niet naar de late film kan kij- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ken? Dan gaat'ie naar bed. Ja, toch? En liefst niet alleen. Kun je me volgen?" „Ja, volgen wel, maar ik zie nog niet goed waarheen. Ik be doel maar, als je zo graag met iemand naar bed gaat hoef je je door Sonja en de Gasunie toch niet tegen te laten houden?" „Je begrijpt het dus niet. Het gaat niet om mij of om jou, het gaat om het collectieve ef fect. Door kou, duisternis en verveling zullen veel méér men sen vroeg in bed kruipen. Prac- tisch iedereen. En wat doen mensen in bed, behalve sla pen?" Het begon me te dagen. „Zie je het nu? Een reusach tige geboortegolf is het gevolg." „O ja?" vroeg ik. „Je denkt toch niet dat de ambtenaren al le sterilisaties in één klap on klaar kunnen maken? Of be heersen ze soms ook al de aan maak en distributie van voor behoedsmiddelen?" „Ach man, je weet toch wel dat er ondanks al die vooruit gang toch nog zat ongelukken gebeuren. Op de schaal die ik voor ogen heb moeten het er vele tienduizenden zijn. In New York was het effect van een paar nachten duisternis negen maanden later al duidelijk merkbaar en in New York zijn ze toch niet achterlijker dan hier, wel?" „Oké", zei ik, „stel dat jouw geboortegolf eraan komt, wat is daaraan voor jou dan zo op windend?". Hij had het precies uitgere kend. „De ambtenaren gaan mijn AOW redden. Ik ben nu dertig. Stel dat ik er met zestig mee moet kappen. Dan zijn al die zuigelingen die de komende weken, dankzij het stilvallen van de gasvoorziening en de centrales, worden verwekt in middels dertig en dan kunnen ze premie betalen voor mijn AOW-tje. Zonder geboortegol ven vergrijzen we, heb ik gele zen. Als er niets gebeurt zijn over dertig jaar, wanneer ik aan de beurt kom, de potten leeg." „Tja, als je het zo bekijkt", aarzelde ik, nog zoekend naar de zwakke plekken in z'n be toog... „Als je het zo bekijkt", viel hij me in de rede „is een algehe le en langdurige staking van al le ambtenaren en trendvolgers een daad van solidariteit met de bejaarden van morgen- nou ja. overmorgen. Zo had ik het niet bekeken. Zijn redenering leek me iets te gladjes, maar ik kon zo gauw geen speld vinden om er tussen te steken. Wél een man die vooruitkijkt, dacht ik nog. Hr.Ms. Soemba Kort geleden schreef ik op deze plek over het oude ma rineschip „Soemba" dat bin nenkort naar de sloper zal gaan. Uit de reacties die ik toen ontving maakte ik op dat er mogelijk lezers zijn die nog oude foto's van de „Soemba", of foto's die op of bij het schip zijn gemaakt, in hun bezit hebben. De hui dige bemanning is op zoek naar zulke foto's. Zij zouden die willen lenen om ze te ge bruiken bij de samenstelling van een herinneringsboekje over dit langzamerhand his torische schip. Wie dergelij ke foto's of andere herinne ringen aan de „Soemba" eventueel tijdelijk wil af staan, verzoek ik contact met mij op te nemen. Tele foon 076-236524. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Göes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. De Cubaanse leider Fidel Castro bij de aankomst van gewonde Cubanen uit Grenada in Havana. - fotoupi Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - President Reagan geniet blijkens opi niepeilingen nog steeds bre de steun onder de Ameri kaanse bevolking voor de militaire verovering van de eilandstaat Grenada, maar de publieke juichstemming en de populariteit van de president kunnen in de na bije toekomst alleen maar aangetast worden door de snel groeiende kritiek en onthullingen over de invasie in het Amerikaanse Congres en in de media. Steeds meer Congresleden - zo blijkt tijdens de nog al tijd voortdurende debatten in het Capitool - raken door drongen van de militair- technische blunders die bij de acties zijn gemaakt. Tientallen Grenadese psychiatrische patiënten zijn omgekomen, omdat de Amerikaanse luchtmacht op de dag van de invasie een gebouwencomplex bij Fort Frederick bombardeerde, waarvan men niet wist dat er een kliniek in was gehuis vest. De vergissing is vier dagen lang verzwegen. Een en ander bewijst de volgens een Amerikaanse senator „ongelooflijk slechte beurt die de Amerikaanse geheime inlichtingendien sten weer eens hebben ge maakt". Grenada werd in Washington al vier jaar lang als een potentieel gevaar be schouwd, president Keagan wees het eiland enkele maanden geleden tijdens een nationale televisietoe spraak aan als een Russi- sche-Cubaanse buitenpost, maar toen de Amerikaanse inval kwam, beschikte men blijkbaar niet over staf kaarten van het eiland, wist men niet de lokatie van zie kenhuizen, had men geen idee hoeveel Cubanen er aanwezig waren (het Penta gon zei aanvankelijk 500 tot 600, stelde daarna geschrok ken vast dat het er wel 1200 waren en houdt het vandaag op zo'n 700) en moesten Gre nadese burgers de Ameri kaanse soldaten vertellen waar de gezochte wapende pots waren. Verder wordt met de dag duidelijker dat president Reagan en zijn staf de kracht van het protest in de geallieerde westerse wereld tegen de Grenada-invasie hebben onderschat. Grote frustratie is er in het Amerikaans Congres ook nog steeds over de „rechtvaardigingen achter af", die het Witte Huis en het Pentagon voor de actie op Grenada blijven produce ren. De passage uit de dra matische tv-speech van Reagan, waarin hij ver klaarde dat zijn soldaten „net op tijd" op Grenada waren geland omdat ze er magazijnen hadden ontdekt met Russische wapens, „op gestapeld tot bijna aan het plafond", is intussen door veel Congres-leden aange haald als een soort nationaal raadseltje waarvan het pu bliek blijkbaar moet raden hoe hoog dus het plafond was en hoe breed de stapel. (Inmiddels heeft een Neder landse ooggetuige van de in vasie die werkzaam was bij het ministerie van Construc tie van Grenada en belast was met wegenonderhoud, ir. Frank van Baarsel, na te rugkeer in Nederland in in terviews onder meer ver klaard: Een Duitse vriend van mij heeft foto's genomen van Amerikanen die dozen met technische apparatuur en rijst opvulden met wa pens." Het zou hierbij gaan om Russische wapens die op PLO-lieden in Libanon buit waren gemaakt.Red.) Vragen leven ook omtrent de „documenten" die gevon den zouden zijn - maar nog altijd niet vrijgegeven door de Amerikaanse regering - over „geheime militaire ver dragen" tussen Grenada, Cuba en de Sovjet Unie. Trouwens, het verdrag tus sen de Oost-Caraïbische sta ten dat door president Rea gan is aangehaald als basis waarop de buurlanden van Grenada om Amerikaans ingrijpen op het marxisti sche eiland vroegen, blijkt eveneens een vrijwel „ge heim" verdrag te zijn. Het blijkt nooit officieel door de VN te zijn geregistreerd. Nog een ongemakkelijke kwestie voor de Amerikanen is dat zij pas twee dagen na de invasie met het blijkbaar achteraf geconstrueerde ar gument konden komen dat de gouverneur-generaal van Grenada, Sir Paul Scoon, die de officiële vertegenwoordi ger is van de Britse konin gin, zelf om de Amerikaanse ingreep had gevraagd. Nu Hare Majesteits regering in Londen diezelfde invasie van haar voormalige kolonie scherp heeft veroordeeld, maakt het „verzoek" van de zonderlinge onderwijzer Paul Scoon een juridisch wel heel povere indruk. Waar blijkbaar vooraf in het Witte Huis ook nauwe lijks over is nagedacht, is de repatriëring van Cubaanse en Russische soldaten en ambassadepersoneel en over de wijze waarop en onder wiens toezicht verkiezingen voor een democratisch be stuur op Grenada moeten worden georganiseerd. Er is een chaotisch overleg over op gang gekomen, waarvoor niemand een draaiboek had klaarliggen. Door onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - „Als de proble men niet in hoofdzaak wor den opgelost voor de komen de Top in Athene, dan gaat de Europese Gemeenschap een crisis van de eerste orde tegemoet", verzuchtte on langs de Franse minister voor Europese Zaken, André Chandrenagor. En hij voeg de daar enigszins drama tisch aan toe: „En dat juist op een moment dat Frank rijk het voorzitterschap overneemt." De Europese Gemeen schap is zo dolgedraaid door de steeds groter worden te genstrijdigheden tussen na tionale en communautaire belangen, dat alle geloof in een gezamenlijke Europese toekomst verloren lijkt te gaan. Vandaar, dat de ver gadering van EG-ministers volgende week in Athene van cruciale betekenis is. Het zijn niet alleen de fi nanciën waar men geen raad mee weet. Inmiddels is er een plan van de Europse Commissie, een van de De nen, een van de Britten, een memorandum van de Fran sen en een gedachte van de Duitsers op tafel om de mid delen ofwel uit te breiden ofwel binnen de bestaande perken te houden door mid del van bezuinigingen. Maar elk voorstel benadeelt bij toerbeurt een of meer lidsta ten dusdanig dat er een godswonder of een zelfopof ferende politieke wil aan te pas moet komen om uit de financiële problematiek te komen. Misschien gaat het bij de landbouw lukken. Daar krijgen de ministers het wellicht voor elkaar te ko men tot een superheffing op overproductie. Maar Britten, Italianen en Ieren liggen nog dwars en vragen om uitzon deringen. De Visserij-ministers ont moeten elkaar op 14 decem ber, kort na de Top, voor de zevende keer sinds ze begin dit jaar bereid bleken tot een algemeen visserijbeleid te komen. Dat lukt echter niet erg met de haring, waarbij Nederland vindt dat ons on recht wordt aangedaan. Ne derland verbaast zich over de grote hoeveelheden ha ring, die de Duitsers, Belgen en Britten plotseling eisen. De Duitsers mochten vorig jaar 6500 ton vangen, maar vingen niet meer dan 183 ton. De Britten mochten 20.000 ton vangen, maar haalden slechts 3500 ton uit de Noordzee. En de Belgen, die vorig jaar slechts 1500 ton vingen, willen nu plotseling 9000 ton naar de afslag brengen. Een ander punt is het staal. Alle lidstaten moeten in het kader van de gezond making van de Europese staalindustrie 'inleveren', maar alle lidstaten, waar een dergelijke operatie te gevoelig in het vlees snijdt, proberen daar onder uit te komen. Op het punt van energie, waar toch de menige minis terraden aan besteed zijn, wil men elkaar ook niet vin den. Gaat de agenda over kolen, dan zijn de Italianen, Fransen, Denen en Neder landers voor geen enkel plan te vinden, want het kan al leen maar geld gaan kosten. De landen met nog (een veel te dure) mijnbouw, zoals Duitsland en België (met 100 procent duurdere kolen dan elders in de wereld) en Groot-Brittannië (met 30 procent duurdere kolen, maar met onveilige mijnen) daarentegen proberen elke cent uit het Europese potje op te strijken. Zo wil de Commissie ook graag een algemeen beleid op het gebied van de alter natieve energie, maar de lid staten willen de uitkomsten van het onderzoek graag voor het eigen bedrijfsleven reserveren. Ook het industrieel on derzoek komt niet van de grond. Er is een plan om de grote industriën van Europa 50 procent te laten betalen van elk onderzoek, waaraan minstens twee industriën uit twee lidstaten deelnemen - de andere helft betaalt de EG - maar de twijfels zijn groot. Vooral bij lidstaten als België, Luxemburg, Griekenland en Denemar ken, die geen echte grote in dustriën kennen en die dus weer uitzonderingen voor kleinere bedrij ven eisen, maar ook bij de andere lid staten, want je weet nooit welke concurrent je met het onderzoek voedt. Men wenst het ook niet eens te worden over de afba kening van het regionaal fonds - voor zwakke re gio's - en het sociaal fonds - voor directe economische gevolgen - wat dat weer een van de redenen is dat er nog steeds niet grootschalig op getreden wordt tegen de werkloosheid. Op transportgebeid blijft Nederland al jaren hameren op vereenvoudigde grensfa- caliteiten. Het zal de andere landen een zorg zijn dat wij als transporteurs van Euro pa daar grote belangen bij hebben. Ze werken dus niet mee. Minister Van de Broek zei daar onlangs nog over: „Zolang dit niet van de grond komt - en dat is zelfs bepaald in het Verdrag van Rome - hoeft er natuurlijk op andere punten van ons niet op grote coöperatie ge rekend te worden." Op het terrein van de in terne markt, het gelijkscha kelen van productienormen, is het helemaal een dolle boel. Een voorbeeld: de De nen verzetten zich tegen het gebruik van het antibioti cum natamychine in de korst van de kaas als con serveringsmiddel. Europese kaas naar Denemarken mag het spul niet in de korst heb ben. Deense kaas die naar Europa gaat, heeft wel nata mychine in de korst. Juist vanwege al die de tailpunten is het duidelijk dat een echte doorbraak op korte termijn niet te ver wachten is. Ook al omdat in 1966 de Fransen het voor el kaar kregen dat op het ni veau van de Europese Ge meenschap bij belangrijke beslissingen net zolang zou worden gediscussieerd tot iedereen het eens is, het zgn. Akoord van Luxemburg. Het lijkt er op dat Frankrijk na de komende Top van Athene als nieuwe voorzit ter de rekening daarvoor ge presenteerd krijgt. Maar eerst zal de grote en laatste ontmoeting voor die Top volgende week al leren hoe groot de mislukking van 'Athene' gaat worden. Door Herman Mertens DEN HAAG - Veeg een gro te groep mensen op één hoop, pluk er een aantal meest voorkomende ken merken uit en er ontstaat een doorsnee-beeld van die groep. Het is een methode die gewaagder wordt naar mate de betreffende groep afwisselender van samen stelling is. Daarom zijn er nogal wat kanttekeningen te plaatsen bij de op zich juiste consta tering dat de gemiddelde de- monstrant(e) in de Haagse binnenstad afgelopen zater dag een jonge onderwijzer, welzijnswerker of student was met linkse opvattingen. Over die laatste karakte ristiek bestaat de minste twijfel. Het was een overwe gend linkse demonstratie, schrijft het onderzoeksteam van de Nijmeegse universi teit onder leiding van dr. Ton Bertrand. Nog zwak uitgedrukt, want het aantal betogers dat VVD ant woordde op de vraag welke partij de voorkeur geniet, was kleiner dan ééntiende en werd daarom niet in de statistieken opgenomen. De daadwerkelijke CDA- aanhang bleef beperkt tot 1,3 procent ofwel tot ruim 6000 deelnemers. Twaalfdui zend anderen gaven op tus sen de Kamerverkiezingen van vorig jaar en afgelopen zaterdag CDA-spij toptant te zijn geworden. Een terug blik op de protestmars in Amsterdam twee jaar gele den leert, dat zich toen 6400 overtuigde CDA-fans onder de 400.000 demonstranten bevonden, afgezien van bij na 7000 mensen die in '81 weliswaar CDA hadden ge stemd, maar op de dag van de demonstratie die keuze niet meer steunden. Voorzichtige conclusie: het aantal deelnemende on vervalste CDA-ers was in Amsterdam groter dan in Den Haag, maar dat zou kunnen liggen aan een be speurbare trend dat CDA- gezinden, die zich tegen de kernwapens keren, tegelij - kertijd de partij uit het oog verliezen. De kleine rechtse partijen zoals CentrumpartijSGP, GPV en RPF telden geza menlijk onder de betogers ook 6000 sympathisanten. Dat is een nogal opvallende uitkomst, die echter geen af breuk doet aan het algemene beeld: de regeringspartijen hebben massaal verstek la ten gaan. Niet verwonderlijk is, dat de achterban van klein links sterk vertegenwoordigd was (PPR 13,6 procent, PSP 22,9 propcent, CPN 9,9 en EVP 3,3 procent). Klein links, en daaronder vooral de PSP, heeft echter fors terrein moeten prijsgeven aan de PvdA, die in vergelijking tot Amsterdam aanzienlijk in de gunst van de betogers is gestegen: toen 26 procent, nu liefst 44,6 procent. Rechtvaardigt deze uit komst de gevolgtrekking van IKV-secretaris Mient- Jan Faber, dat het protest tegen het officiële kernwa- penbeleid zich naar het mid den heeft verplaatst? De PvdA zat eind '81 een paar maanden in het tweede kabinet Van Agt en was be zig akkoord te gaan met de zogenaamde passieve voor bereidingen die de D'66-mi- nister Van Mierlo (Defensie) trof om de basis voor de kruisraketten aan te wijzen. De tweede opmerking ligt in de constatering van de Nijmeegse onderzoekers, dat „vergeleken met de Amster damse demonstratie het aandeel van linkse kiezers onder de demonstranten groter is geworden". Op het totale bestand prosteerders is (vooral door de sterke toe name van PvdA-ers die het verlies van klein links ruim schoots goedmaakten) de ca tegorie 'links' nadrukkelij ker aanwezig dan in '81. Dat is op zich geen aanwijzing voor een verplaatsing van Het Verzet naar het midden. Tegen de verschuivings theorie pleiten ook de ant woorden die zijn binnenge komen op een aantal gerich te vragen van de intervie wers. Zo blijken vooral de meelopende CDA-ers, VVD- ers en D-66-ers een algeme ne bezorgdheid over de kernbewapening als belang rijkste motief op te geven. De (klein) linkse betogers daarentegen steunen veel vaker op de eerste plaats de politieke eis van de organi satie (geen plaatsing van kruisraketten). Verdere acties na een be sluit tot plaatsing in Neder land zoals blokkades, sta kingen of het weigeren van belastingbetaling vinden een willig oor bij vooral klein links, maar „de groot ste reserves daartegen vindt men bij demonstranten uit CDA, D'66 en uit kerkelijke kring", zo vatte het Nij meegse team de antwoorden op een aantal vragen samen. Overigens is nogal opval lend, dat over het lidmaat schap van de Navo nogal verschillend wordt gedacht. In vergelijking tot Amster dam vinden méér betogers dat de Nederlandse invloed binnen de Navo zeer klein is en ook het aantal deelne mers dat de Navo de rug toe wil keren is gegroeid, maar 42 procent vindt toch nog al tijd, dat ons land maar (voorlopig) lid moet blijven van het bondgenootschap. Ruim 46 procent zei ronduit 'nee' op die vraag en bijna twaalf procent wist het niet. Interessant zijn de resul taten van het onderzoek die betrekking hebben op de maatschappelijke status van de betogers. Weliswaar zijn de studenten, de onderwij zers, de maatschappelijk werkers en de werkers in de gezondheidszorg in de meer derheid (samen meer dan 52 procent), hun aandeel van het totaal is teruggelopen. Daarvoor in de plaats is het aantal mensen met een baan in kantoor of fabriek toege nomen, waaraan de steun van het FNV zeker niet vreemd zal zijn. Ook het aantal 'huisvrouwen' (13,7 procent van de demonstran ten) is flink gestegen. De onderzoekers signale ren tenslotte een sterke toe name van het aantal protes- teerders met een lage tot mi nimale school-opleiding. Er lijkt al met al geen aanlei ding te zijn voor het stand punt dat de verschuiving, waarop de vredesbeweging doelt, politiek van enige be tekenis is. Wel is Het Verzet nu in bredere lagen van de bevolking doorgedrongen. „De lagere ambtenaren wor den veel beter beloond dan hun evenbeelden in het be drijfsleven, terwijl dat bij de hogere ambtenaren juist andersom zal liggen". Een citaat uit de HAAGSE POST van deze week in een artikel over de ambtenaren. Onder de kop „Afscheid van het trendbeleid" laat het blad Abva/Kabo-voorzitter Van de Scheur en minister Riet kerk - de hoofdrolspelers in het Nederlandse drama rond de 3,5% - aan het woord. Uit cijfers van Financiën, zo blijkt, zal - ook mét de korting - de minimale amb tenaar er volgend jaar stuk ken beter af zijn dan zijn collega in het bedrijfsleven. De HP schetst het dilemma, dat door de acties ontstaan is. Rietkerk wil de keuze maken voor geld inleveren, of minder banen en als de ambtenarenbonden geen geld willen inleveren zullen ze dus moeten pleiten voor minder werk. Dat probleem, zo laat Van de Scheur weten, bestaat misschien wel voor de overheid, de bonden kie zen voor een én/én-oplos- sing: dus meer geld én meer banen. Bovendien hoopt Van de Scheur het stakingsrecht voor ambtenaren nu einde lijk eens kunnen afdwingen, terwijl hij ook een andere salarisopbouw wil: ambte- nareninkomens koppelen aan een aantal cao's uit het bedrijfsleven. Rietkerk van zijn kant voelt er allemaal weinig voor: hij wil wel de onderhandelingsvrij heid voor de bonden, maar, zo zegt hij, dan gaan we ook echt bedrij fsleventje spelen. „Dus geen blinde koppeling aan zo'n vijf cao's". De HP meldt verder het bestaan van een geheime rapportage over de inko mensverhoudingen in ons land. Daaruit blijkt onder meer dat de laagst betaalde ambtenaren vele malen gunstiger zitten dan hun collega's in het bedrijfsle ven. De rapportage wordt volgens het blad op het mi nisterie zelf met veel moeite in een vergeten lade wegge werkt, omdat het de actie voerende bonden slecht zou uitkomen. Over ambtenaren, acties en de 3,5% schrijft ook EL- SEVIERS MAGAZINE. Het blad heeft een interview met CNV-baas Van der Meulen, die zich lelijk bedrogen voelt door het CDA. Van der Meu len constateert in een in mi neur geschreven verhaal dat het CDA - ook door de 'kille' benadering van de sociale rechtvaardigheid - aan een proces van stervensbegelei ding onderhevig is. Daarmee zijn we gelijk bij het tweede in het oog sprin gende onderwerp van de weekbladen - het CDA en zijn leidsman Lubbers .- aangeland. Volgens DE TIJD is Lubbers bezig de 'lazerus' van de christen-de mocratie te worden. De man 'regeert met het grootste plezier', neemt harde en voor iedereen duidelijke be slissingen, vindt zijn 'eigen' CDA achter zich en blijkt - tot ieders verbazing Van Agt qua populariteit naar de kroon te steken. Het CDA- bureau laat sinds enige tijd, zo meldt het blad, steekproe ven naar 's mans aanhang doen. Hij is, zo blijkt, allang 'het' CDA en wordt alom ge roemd om zijn doortastend heid. In een gesprek met CD A-fractieleider De Vries („mijn ambities zijn niet persoonlijk", dus die man hoeft niet zo erg te schoppen tegen het kabinet) ontdekt DE TIJD de policy van de christen-democraten voor de komende tijd. Lubbers zal de komende maanden wat meer als partijman in het land optreden. Met sptterende uitspraken moet hij de achterban-op-per soonlij ke-grondslag vastleg gen. Met andere woorden: Lubbers (dus het CDA) be gint alvast een soort verkie zingscampagne. Over de kritiek op de 'koerswijzi ging' van het CDA merkt De Vries nog heel dapper op: „Eerst vonden jullie ons te vaag en nu zijn we weer te duidelijk. Om die reden, zo wordt duidelijk, moet ook zo snel mogelijk gekapt worden met het gechicaneer rond de 'dis sidenten' Schol ten en Dijk man. De eerste krijgt in het verhaal overigens nog een aantal vegen uit de pan, van zijn vroegere compaan Hans de Boer. De ruzie in de frac tie rond de twee is „in wezen geen politieke zaak, maar een karakterologische". Scholten heeft, zo wil De Boer het, jaren lang zijn best gedaan om zoveel mogelijk als 'eenling' op te treden. Voorbesprekingen over be paalde onderwerpen maakt hij niet mee, maar als er be slist moet worden, maakt Schol ten eerst zijn eigen nummer, zo luidt kort sa mengevat de scherpe analy se van De Boer. Ook over het CDA, maar dan als de gevangene van de VVD, schrijft VRIJ NE DERLAND. Het blad maakt gewag van lichte paniek in de CDA-gelederen over de kansen op voortbestaan. De conclusie van het blad ten deert overigens in dezelfde richting als het TIJD-ver- haal; want ook hier blijkt dat het CDA moet proberen via stugge loyaliteit aan Lubbers klaarheid te bren gen in de politieke krachten verhoudingen. De innige omarming van Lubbers' harde politiek blijkt vooral tot doel te hebben één ding te voorkomen: dat de VVD straks met de resultaten kan gaan pronken. Aantjes, die ook weer eens uit de doos wordt gehaald zegt het on omwonden: „Wat een pre mier als leider van een coa litie doet wordt dan geacht de CDA-identiteit te zijn". Overigens ziet Aantjes een groot probleem opdoemen bij een dergelijke benade ring: het holt de vrijheid uit van de fractie, het parle ment gaat stommetje spelen en „mensen van kaliber houden er dan mee op". Ook volgens ELSEVIERS WEEKBLAD zit het kabi- net-Lubbers gebeiteld. Het land mag dan wel op zijn kop staan door de acties van de ambtenaren, maar poli tiek gezien kan de club- Lubbers zich heel veel ver oorloven. (PE.) VRIJDAG 4 NOVEMB 'an een onzer verslaggevers igN HAAG - Artiesten, jortlieden en zakenmensen aan in 1984 'op zijn Japans' d e(jerlandse export naar Ja- sn stimuleren. Drie ministe ns en de gemeente Rotter- ajn hebben daarvoor geza- ,enlijk een programma ont wikkeld, waarop een zestal in apan kansrijke sectoren van ,t bedrijfsleven kunnen in- aken. pe 'Japan-totaal-actie' lijkt de activiteiten die vorig lar zijn ontplooid in de rich- ng van de Verenigde Staten, nn het twee eeuwen geleden was dat de betrekkingen met Na Van onze parlementaire redactie lEN HAAG - De plannen van et kabinet om al op korte ter- ïijn 23 oude straaljagers te jveren aan het Turkse gene- aalsbewind, zijn gisteren astgelopen op de afwijzende ouding van de Tweede Ka- er. Dat bleek tijdens een mon- eling overleg van de vaste iamercommissie voor Buiten- indse Zaken met haar minis- :r Van den Broek. Behalve de PvdA, D'66 en dein links' is ook Van den Iroek's eigen partij, het CDA, terk gekant tegen de levering, ie door de Turkse generaals al worden uitgelegd als steun an hun bewind. De Kamer wil om die reden linstens uitstel totdat vast- taat dat de nieuwe macht- ebbers die na de verkiezin- en van zondag aantreden be- ïid zijn concrete stappen te etten in de richting van een emocratischer bestel. LANK ZUID-AFIKA heeft met ,6 miljoen stemmen vóór en ru ndum een grondwetswijziging c lurlingen in het land en de 80 irkomst voor het eerst een heel het vooruitzicht stelt. De rege ier Pieter Botha hoopt dat op di Drden gebouwd, die de toekom; n. Die hoop zal, vrezen wij, ijdr et enige kans op succes lijnen it overgrote deel van de inwon; fel heeft. En dat is vooralsnog h i: voor de rond 21 miljoen zwaï ijft het apartheidsregime in zijn irtvan kracht. Officiële prognoses over de be rarten in Zuid-Afrika de blanker /ervleugelen. Tegen het jaar 2.( 5 miljoen naar 5,2 miljoen geste n van 21 miljoen tot ver over de antal kleurlingen tot 3,6 miljoen 11,1 miljoen. Met deze cijfers vo Jdeerd worden, dat zolang de acht in handen laat van een kleir ng van een rassenoorlog met de >k de reden dat de progressieve gen het referendum te stemmen, inhangers van deze overwegent geslagen. De conservatieven waren evene den uiteraard. Deze orthodox ondwetswijziging als een eerst iersing, als een, zoals Treurnic "it Koninkrijk van Christus'. Ma 'eft tot zijn diepe teleurstelling m inde achterban zijn stemadvies i Zodoende heeft premier Botha iven als van progressieven ruim zijn nieuwe orde gekregen. Di ^wijziging bedoeld zou zijn als uitslag van het referendum ech in als een eerste (kleine) stap 0[ 1 de afbraak van de apartheid c >°p voor Zuid-Afrika, een heel kl ■zwarten is op. Gatsha Buthelezi, de leider van es heeft wat dit betreft duidelijl J|d-Afrika weet uit familie-overle' feloes in opstand komen. Nu n 'eer) en schild maar met het mo "ika omringende zwarte 'frontlijr 'er de ruim 4.000 km lange - c ln Zuid-Afrika hun onderdrukte b '°ESTE REACTIES - en terecht •n in Amerika geregistreerd word -' president Reagan en de defe "deren dat journalisten ter plekl "op de vraag, waarom het leve Grenada opgeofferd moesten w e') bestaande buitenlands beleid uaarom is het meer dan merkwï P dure TV-satelietverbindingen of over West-Europa uitstorten. 0\ s Nederland) waar misschien Fan worden. net probleem met Reagan is dat art te verkopen als Coca-Cola. C dat hier in West-Europa, zoal; 'aai (dus de boodschap) verse

de Stem | 1983 | | pagina 2