Raad van Assenede: geld voor open bejaardenwerk Sint wordt weer boeman Jubilarissen Bouwbond FNV Axel gehuldigd SALTO VANDAAG GELICHT Gevariee 'TEVE Kleuterleidsters: Commerciële stunt Brandjes in Terneuzen VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 ZESHONDERD DIEREN OP EXPO IN AXEL ACTIVITEITEN IN SAS VEILIG GESTELD politierapport KIJKEN NAAR LANDSCHAP IN MUSEUM TERNEUZEN Plaatselijk nieuws Sas van Gent Sluiskil Terhole Terneuzen Westdorpe Zandstraat VRIJDAG 4 NOV ONDER DE Ontspannin Zonnebloe IJzendijke Bijeenkomster 'Homofilie Z.-Vlaanderen' terneuzen - de DIB™!! VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 Van onze correspondent AXEL - Tijdens de jaarlijkse tentoonstelling van de Pluimvee- en konijnenvereniging Ter Verbetering in Groot-Axel dit week einde kunnen de bezoekers ruim zeshonderd dieren bekijken. Meer dan honderd deelnemers hebben dieren ingestuurd. De tentoonstelling wordt gehouden in gemeenschapscentrum De Halle in Axel. Voor het eerst in de geschiedenis van Ter Verbetering nemen er ook Belgische dierenliefhebbers aan deze regionale tentoon stelling deel. Acht keurmeesters zullen de dieren aan een kritische blik on derwerpen: drie voor de konijnen, drie voor de kippen en twee voor de sierduiven. Tijdens de kijkdagen zullen de behaalde punten en de winnaars op de kooien vermeld staan. Vanavond zal wethouder J. van Schaik de tentoonstelling om 20.00 uur openen. Tevens zullen dan de prijzen, waaronder vele bekers, uitgereikt worden. Zaterdag van 10.00 's morgens tot 22.00 uur 's avonds en zondag van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags, is de tentoonstelling voor het publiek open. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT/ASSENEDE - Het open bejaardenwerk in Sas van Gent en de Belgische buurgemeente Assenede kan volgend jaar gewoon door gaan. De grote twijfels die daarover in Sas van Gent wa ren gerezen, zijn deze week weggenomen door een besluit van de gemeenteraad van As senede. De raad keurde de be groting voor 1984 goed van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn (OCMW). En daarin is ook het budget voor open bejaarden- werk opgenomen. Het besluit wil niet zeggen dat de (voor Nederland en Bel gië unieke) Vereniging Inter gemeentelijk Bejaardenwerk Assenede en Sas van Gent nu tot in lengte van jaren vooruit kan. Binnenkort wijdt de As seneder raad een aparte, en als steeds besloten, vergadering aan de toekomst van het grensoverschrijdend bejaar denwerk. Niet lang daarna zal het algemeen bestuur van de vereniging in het openbaar vergaderen. Politieke ingewijden in As senede toonden zich gisteren optimistisch over de afloop van beide bijeenkomsten. De verhoudingen in de gemeente raad en het OCMW-bestuur zijn in april danig veranderd. De christelijke CVP, tot dan alleenheerser, moet sindsdien in het gemeentebestuur het gezelschap dulden van de so cialisten en de liberalen. Deze partijen temperen de nogal negatieve benadering door CVP-ers van het grensover schrijdend bejaardenwerk. Binnen de CVP gingen eind vorig jaar zelfs stemmen op om er helemaal mee te stop pen. „Een kansloze zaak", aldus een ingewijde. „De samenwer king tussen Nederland en Bel gië binnen de vereniging, ligt gewoon vast voor vijf jaar. Daar kan niemand omheen". Een garantie dat er ook geld op tafel zou komen voor acti viteiten in 1984 bood dat echter nog niet. De gemeenteraad kan autonoom beslissen ov# de begroting van gemeente eB het daarmee nauw verbond» OCMW. Opmerkelijk is overigen; dat de raad Assenede de be, groting goedkeurde op dezelj. de avond dat op een vergade. ring over het open bejaarden, werk in Sas van Gent het gt. weeklaag over de aarzelend, Belgen nog algemeen was Men voorzag bij die gelegen, heid dat activiteiten voor vol- gend jaar in het gedrang zon. den komen en er zelfs gevaar zou bestaan voor de baan vaB beroepskracht Anniek Terryn „Vrijwel uitgesloten", zo li(, gisteren een OCMW-zegsma, in reactie daarop weten. Sinterklaas komt te vroeg in Terneuzen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Sinterklaas en zijn trouwe helper Zwar te Piet worden steeds meer gezien als boemannen. In de zak van Piet is weer ruimte voor stoute kindertjes om dat er minder cadeautjes in gaan. Een neven-effect van de welvaartscrisis onder het motto: Terug naar de roede en de ontvoering naar Span je. De eersten die dat opmer ken zijn de 'juffen' van de kleuterscholen. Een van hen, Paulien Michielsen uit Ter- neuzen: „Eerst was de Sint een kindervriend nu wordt het weer een boeman. Een paar jaar terug stonden er in het grote boek alleen maar leuke verhalen en de zak zat vol met cadeautjes, maar de mensen krijgen minder te besteden". „Eerst kon het niet op. Nieuw speelgoed, hupsakee in de zak van Piet en deel maar uit. Nu wordt het zui niger aan. Er zijn natuurlijk inventieve ouders die dat op weten te vangen, maar je hebt er ook die niet weten hoe ze dat op moeten lossen". Een tweede reden is volgens haar dat ouders dreigen met de kwade eigenschappen van Sint en Piet omdat ze anno 1983 minder overwicht hebben op hun kinderen. IJZENDIJKE - Op de rijks weg IJzendijke-Biervliet heeft mevrouw M. V. uit Biervliet een zware hersen schudding opgelopen bij een verkeersongeval. Dit ge beurde toen zij met haar zoontje op de fiets in de rich ting Biervliet reed en werd ingehaald door J. de F. uit Biervliet. Deze laatste reed op een bromfiets en schepte mevrouw V. Zij is in het zie kenhuis te Oostburg opgeno men. IJZENDIJKE - Bij een ver keersongeval op de kruising Parkzicht woensdagmiddag omstreeks vier uur is de bromfietster N. v.d. V. uit Oostburg zwaar gewond ge raakt. Zij is naar het zieken huis in Oostburg overge bracht. Het ongeval gebeur de toen de bromfietser vanaf de Oranjedijk de rijksweg wilde oversteken, terwijl op hetzelfde moment een perso nenauto, bestuurd door M. J. uit Oostburg, voorbijreed. Zij werd door de auto ge schept en vloog over de mo torkap waardoor ze op de rechterrijbaan terechtkwam. Op hetzelfde moment kwam L. R. van de B. uit 's Graven- zande aangereden, die Van de V. ook nog eens raakte. TERNEUZEN - Nabij de Kraagbrug op de Provinciale weg Hoek-Terhole reed woensdagavond omstreeks 22.30 uur A. de W. te Uit hoorn met zijn personenauto tegen een voor hem rijdende vrachtauto en schoot er ver volgens onder. Daarbij werd zijn voertuig zwaar bescha digd. Hijzelf bleef echter on gedeerd. Over de oorzaak van het ongeval kon de poli tie geen nadere gegevens verstrekken. TERNEUZEN - Uit een ber ging van R. O. aan de Pijn boomstraat te Terneuzen is een dezer dagen een brom fiets gestolen. Men had de deur van de berging openge broken en vervolgens het voertuig meegenomen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Sinterklaas komt dit jaar te vroeg in Terneuzen aan. Dat vindt een aantal Terneuzense kleuterleidsters. De oude baas uit Spanje arriveert op 5 november in de Schelde- stad. Dat is een week voordat hij officieel op televisie in Nederland aankomt. Volgens de kleuterleidsters is dat niet aan de kinderen te verkopen. Navraag leert dat ze de vroege aankomst vooral zien als een commerciële stunt van de Terneuzense winke liers. Deze ontkennen dat en leggen de verantwoordelijk heid bij het Evenementenco mité. De reactie van voorzitter P.O. Gerreman: „Ik snap het probleem niet". „Belachelijk dat ie in Ter- neuzen een week eerder komt dan op de televisie. Drie we ken van tevoren, dan worden de kinderen helemaal hotelde- botel. Als kleuterschool begin je pas met Sinterklaas als ie op televisie geweest is", zo stelt Mirjam Meertens van het Schelphoekje. Haar collega Paulien Mi chielsen van de Toverfluit in Terneuzen-zuid onderstreept dat met grote stelligheid: „Heel idioot, we hopen maar dat de ouders niet naar de tv kijken. Je hebt van die kinde ren, die gaan net twijfelen en die snappen er nu helemaal niks meer van. Bovendien worden ze nu al drie weken van tevoren zenuwachtig ge maakt". Andere kleuterleidster spreken van 'het spekken van de commercie'. „De midden standers moeten maar eens rekening houden met het kind, de ouders kopen toch wel", zo vinden ze. Een van de kleuter leidster opperde in dit ver band zelfs de mogelijkheid van een soort kopersstaking bij de Terneuzense midden stand. „We hebben er al eens eerder een brief over geschre ven en daar is door de mid denstand nauwelijks aandacht aanbesteed", aldus een reactie. „Het probleem is ook dat de mensen op de dubbeltjes moe ten gaan letten. Drie weken schoenen zetten kost geld. De een komt op schoolJufik heb een garage in m'n schoen ge had en de ander zegt: „Juf ik kreeg een peperhol van Zwar te Piet. Bij de een komt ie twee keer en bij de ander één keer. Wat moet je dan zeggen: De Sint heeft het druk, hij heeft voor jou nog geen tijd gehad". Hans Kamphorst van de Kli mop in Hoek vindt dat de Sint in Terneuzen gewoon gelijk met 'de televisie moet aanko men'. Boos Volgens Gerreman is dat onmogelijk. De voorzitter van het Evenementencomité een beetje boos: „Begint het nou alweer? Sinds de jaren '30 komt de Sint al op de tweede zaterdag in november aan. Ik heb zelf ook kinderen gehad en dat liep altijd zonder pro blemen. Als comité hebben we geen verplichtingen aan de middenstand, ook al financie ren ze de aankomst van Sin terklaas, maar je moet er toch rekening meehouden". Naar zijn mening ligt het probleem bij de televisie, die sinds vorig jaar de Sint een week later in Nederland laat arriveren. Mark Ververs, vice- voorzitter van de Terneuzense Noordstraatpromenade hield zich desgevraagd wat op de vlakte: „We hebben geen in spraak in de datum, bovendien wil ik de indruk vermijden dat het weer een commercieel feest wordt". Van onze correspondent AXEL - Donderdagavond huldigde De Bouwbond van de FNV in Axel heeft gister avond vijf jubilarissen ge huldigd. Uitgebreid werd er in het Mossel- en Paling huis, waar de feestelijkhe den plaats vonden, stilge staan bij de trouw van de jubilerende leden van de bond. De vijf jubilarissen, die uitgebreid in het zonnetje werden gezet in verband met hun 25-jarig lidmaat schap waren: A. Pleunis, A. Scheele, H. Drubbel, J. Maarschalk en H. Ingels. Een j ubilaris kon wegens fa milie-omstandigheden niet aanwezig zijn. Districtsbestuurder G. Klein van het FNV was voor deze bijzondere gelegenheid speciaal naar Axel gekomen om de jubilarissen toe te spreken. Hij dankte hen in zijn toespraak en zei dat de kracht van de bond vooral was gelegen in de trouw van de leden, waarvan de jubila rissen het voorbeeld waren. Ook ging de districtsbe stuurder nog in op de pro blemen van deze tijd en dan vooral de werkloosheid. Evenals voorzitter J. de Poorter van de Axelse Bouw en Houtbond zette hij zijn bezwaren uiteen tegen de werkloosheidsprojecten van deze tijd. „Als werklozen aan een project moeten wer ken, laat het dan voor een normaal CAO-loon zijn", al dus de heer Klein. Even voordien vertelde de voor zitter niet alleen tegen pro jecten van overheid en semi- overheid te zijn, maar ook tegen het plegen van achter stallig onderhoud van wo ningwetwoningen door werklozen voor een uitke ringsvergoeding. Na afloop van het officiële gedeelte werden de jubilerende leden met hun echtgenoten een maaltijd aangeboden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In het Ter- neuzens museum aan de Burg. Geillstraat is van dinsdag 8 november tot en met zaterdag 3 3ecember een foto- en dia expositie te zien onder de titel 'Kijken naar landschap'. Di verse Zeeuwse beroepsfoto grafen werken aan die ten toonstelling mee. Museumbeheerder Teun Booy wil met deze expo de Terneuzense bevolking na drukkelijk betrekken bij het museum gebeuren. Hij daagt ze uit hun eigen indrukken van het Terneuzense land schap weer te geven. Dit mag met foto's maar ook op papier. De reacties van de bevolking worden in de derde week van de tentoonstelling op prikbor den in het museum opgehan gen. De mensen die hieraan wil len meedoen moeten op de achterzijde van de foto's de motivatie, naam en adres be kend maken. Daarnaast moe ten ze vermelden hoe lang ze in de streek wonen. Onder de inzenders worden een aantal foto's verloot. Na afloop van de expositie gaan alle reacties naar de Zeeuwse Culturele Raad. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het wrak van het onlangs gezonken Belgische binnenvaartschip de Salto wordt vanochtend met behulp van twee bokken gelicht. Het Vlissingse bergings bedrijf Van den Akker vol tooide gisteren tegen het eind van de middag de laat ste voorbereidingen, name lijk de stroppen van de bok ken vast maken aan het wrak. Met het opvissen van de Salto wilden de bergers echter tot vandaag wachten, omdat de invallende duis ternis het wegslepen van het wrak zou bemoeilijken. Zoals gemeld zonk de Sal to maandagmorgen 17 okto ber bij de middensluis van Terneuzen. Pogingen van de sleepdiensten Muller en de Unie van Reddings-en Sleepdienst uit Terneuzen, het schip drijvende te hou den mislukten. Het schip was zondagavond vastgelo pen op de Westerschelde, maar wist zondagnacht zon der al te veel problemen de sluizen van Terneuzen te be reiken. In de binnenvaartsluis maakte de Salto, dat een scheur in het voorschip had opgelopen, water. Nog voor dat het schip definitief in het kanaal verdween, vrij - wel onder de ogen van de toegesnelde sleepboten, kon- gisteren werden de laatste voorbereidingen voor de berging getrof fen. - FOTO DE STEM COR J DE BOER den de opvarenden worden gered. Harmonie succesvol - Op het zaterdag gehouden concours, georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Fede ratie, behaalde harmonie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent een eerste prijs. De harmonie kwam voor de eer ste maal uit in de ere-afdeling. Zowel voor de leden als de di rigent een resultaat om trots op te zijn. Ook op het indivi dueel concours te Nieuw na men gooide de harmonie hoge ogen. Dit concours was geor ganiseerd door de katholieke bond. Het klarinetkwartet, be staande uit de jeugdige dames L. Bertram, M. Ranschaert, F. de Meester en A. van Vliet, uitkomend in de eerste afde ling, behaalde een eerste prijs met 102 punten. Individueel behaalde Femke de Meester een eerste prijs met 103 punten en Maddie Ranschaert een eerste prijs met 98 punten. Jo- han Wens en Henk Noteboom behaalden met trom in de eer ste afdeling een tweede prijs. Nancy Sarneel, uitkomend in de ere-afdelmg, behaalde met dwarsfluit een eerste prijs met 105 punten met de Sonate in A Mol. Roger Neyt, eveneens uit komend in de ere-afdeling, be haalde met de klarinetsolo Duo Concertant een eerste prijs met 110 punten terwijl Kees Polfliet nog een puntje hoger scoorde in de ere-afde ling met zijn cornet en Kon- zert F Mol. Zowel Kees Polfliet als Roger Neyt kregen daarbij van de jury het predikaat met lof. Zij scoorden ook het hoogst van alle deelnemers. Bolling - Afgelopen weekein de hield bolclub Ons Genoegen een clubbolling. Uitslag: 1. M. van Acker, 2. F. Pieters, 3. R. Hemelsoet, 4. F. Greff, 5. R. Cardon. Kampioenen - Het generaal kampioen bij de de Sluiskilse Reisduif is dit jaar gewonnen door A. Bouchaut en zoon, voor de combinatie Van Bie- zen-De Ruyter en J. Dane. Het aangeduid kampioenschap bij de oude duiven werd gewon nen door Du Puy-Van Biezen. Bij de jonge duiven door A. Snoeck. Het hokkampioen- schap oude duiven ging naar A. Bouchaut en zoon en bij de jonge duiven naar J. Dane. Deze werd ook eerste in het klassement van de gehouden Quievrain-vluchten. Wafelactie - Morgen wordt er in Terhole een wafelactie ge houden. De opbrengst van de actie is bestemd voor de vere niging Excelsior. Vogelshow - Vereniging Vo gelvrienden houdt vrijdag 11 en zaterdag 12 november een onderlinge tentoonstelling in de bovenzaal van café Du Commerce aan de Markt. Er zullen circa 400 kanaries, par kieten, tropen en wildzang worden tentoongesteld. De show wordt voor het publiek opengesteld vrijdagavond om zeven uur en zaterdag van 11.00 tot 20.00 uur. Daarna volgt de officële prijsuitrei king. ONI - De hengelaarsvereni ging Ontspanning na Inspan ning (ONI) houdt zondag 6 no vember voor haar leden een wedstrijd in zeehengelen in de Westerschelde, aanvang 13.00 uur. ZCS - De Zeehengelclub Sluis kil hudt zondag 6 november een clubwedstrijd in zeege- hengelen, die meetelt voor het clubkampioenschap. Gevist wordt nabij de Terneuzense watertoren in de Westerschel de, aanvang 13.30 uur. Kaarting - Zaterdag 5 novem ber wordt in de bedrijfskanti ne van de Philips een prijs- kaarting gehouden. Zowel le den van de Sport- en Ontspan ningsvereniging als buiten staanders kunnen deelnemen aan de kaarting met paling- prijzen. De kaarting, volgens het systeem bieden zonder roem, begint om 14.00 uur. Gezinsdienst - Zaterdag 5 no vember om zeven uur 's avonds is in de parchiekerk een gezinsdienst. Het thema is: 'de kleine vrede'. Kinderen is gevraagd tekeningen over vrede en speelgoed dat iets met 'oorlog' te maken heeft, mee te brengen naar de kerk. De eucharistieviering wordt muzikaal verzorgd door het koor van de basisschool. Cele brant is pastor Jos Thiellier. Kaarting - Voor de eerste prijskaarting in dit seizoen, gehouden door het FNV in Het Oud Raedhuys, bestond een goede belangstelling. Uitslag: 1. J. Fromunt, 2. R. Wiemes, 3. A. van Eyck, 4. M. Pluijm, 5. G. Droesbeke. Uitslag dobbelen: 1. A. van Kampen, 2. R. van Acker. De tweede FNV-kaar- ting is zondag 20 november bij mevrouw E. de Rijcke. Finale kaarting - Zondag 6 no vember is de finale van de kaartwedstrijden om trofee De Straete. Er is nog een tien tal deelnemers dat deze trofee kan winnen. Van 14.00 tot 14.30 uur moet worden ingeschre ven in het wijkgebouw. Men speelt vier bomen van 12 zon der roem. De eerste ijf van de ranglijst voor de trofee tot nu toe zijn: 1. mev rouw Vermast, 2. R. Warrens, 3. II de Wil, 4. J. Vermast, 5. P. Vonk. Van onze correspondente TERNEUZEN - In Terneuze is gisteren om 17.30 uur bran uitgebroken in de woning de familie Van H. in de Dret belstraat. De eerst onsnhuldi] schoorsteenbrand was door grote hitte doorgeslagen na®1 het houtwerk rondom de pijp De brandweerwas dire> met twee wagens ter plaat' en kreeg de brand snel ond' controle. De schade bleef b perkt, maar was gisteravo» nog niet precies vast te stelle® Gistermorgen werd brandweer te hulp geroe bij een brandje in de keuW van mevrouw M. H. aan Debussyhof te Terneuzen. had een frituurpan met opgezet en was even weg gaan. In de tussentijd sloeg vlam in de pan gr ontstol® aanzienlijke rook en bra®1' schade. De vrouw is niet brand verzekerd. Van een onzer ve HEINKENSZAND - O sele Presenteert heeft d turele activiteiten van bouw West Zuid-Bevel 12 november een gr~ gramma in ontmoet Stenge voorbereid.Daar dewerking groepen, art' gingen op cultureel gebi te Borsele. De toegang is Het middagprogram drie, het avondprogrami De werkgroep is niet h in de opzet om uit iede bijdrage aan het progra veren. Niet alle dorpen Oo OA Van een o~ OOSTBURG - He en W wil stoppe overleg, de periodi besturen van de dr meenten Oostburg In Oostburg vindt i overleefd, omdat de g uit het is voortgekom rug is. „We zijn van mening deze vergaderingen te vee kosten en te weinig rende opleveren", aldus de burgse wethouder J. Tho die stelde echt geen tij hebben voor een langd middagzitting, gevolgd een 'gezellig napraten' avonds. In de brief aan B en W Sluis, bedoeld als agenda voor de eerstkomende ve dering op 14 december, het Oostburgse college e dat overleg tussen de drie meenten wel zinvol is, n dat (wat Oostburg bet volstaan kan worden met portefeuillehouders-overle In tegenstelling tot de O vergadering zijn deze bij komsten ambtelijk on bouwd. „Zijn er gemeenscha lijke zaken te bespreken, moeten de betrokken weth ders maar overleggen", m Thomaes. „Dat gaat prima, als de laatste jaren de bes kingen inzake de welzij planning wel hebben uitge zen". De OAS-vergaderingen teren uit 1970 toen Zeeland goreus werd heringedeeld, nieuwe gemeenten kam toen allemaal met dezel problemen, zoals ineensc' ven van administraties Van onze correspondent IJZENDIJKE - De re IVest-Zeeuwsrh-Vlaandere van de Zonnebloem houdt zaterdag 12 november een o spanningsmiddag in jeugdgebouw te IJzendijke. De EHBO-afdeling IJze ke zal deze middag voor ontspanning zorgen in vorm van een blijspel, naamd 'Zo heeft tante Err rance het gewild'. Begonr wordt om 14.00 uur en de b oenkomst is toegankelijk vc bejaarden en gehandicapt bit geheel West-Zeeuwse "laanderen. 1 an een onzer verslaggevers Werkgroep Homofilie ^-Vlaanderen wil bin nenkort beginnen met ®en reeks huiskamer- bijeenkomsten. De bedoeling is om met een groep mensen uit de regio vijf tot acht keer bij elkaar tv komen om te praten over de ervaringen van het homo/lesbisch zijn. Om dit in een 'sfeer van vertrouwen' te kunnen °en heeft de werkgroep gekozen voor een huiselij ke sfeer. De eerste bijeen komst is gepland op don- oerdag 17 november. Wie aan het huiskamerproject Wil meedoen moet zich hielden bij de werkgroep, ^dres: Schoolweg 5, Ter- heuzen.

de Stem | 1983 | | pagina 14