Boete voor woedende andbouwer Dow kaatst bal terug naar FNV 'Zeeuwse stranddelen voor naaktrecreatie opstellen' Onderzoek door commissaris der koningin MEVROUWDE MAAT HONDERD JAAR Bureau Stad en Landschap: 20 ontslagen E RTEM Zwaan doodgeschoten in Hulst VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 NATURISTENVERENIGING ZEELANDIA: Brandwonden bij ongeval Dow Terneuzen 'ONDERZOEKERS KENNEN RAPPORT WERKSFEER NIET' VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Heroverwe ging van de tot nu toe gevolg de gedragslijn ten aanzien van naaktrecreatie op de Zeeuwse stranden verdient absolute voorkeur boven het voortsuk kelen op de huidige weg, waar ook veel toeristen niets van begrijpen. Dit schrijft het bestuur van de naturistenvereniging Zee- landia in een brief aan de raadsleden van de Zeeuwse kustgemeenten. Terugblikkend op de afgelo pen zomermaanden consta teert het bestuur van Zeelan- dia dat in de praktijk is geble- ken dat mensen die naakt wil len recreëren, zich weinig of niets aantrekken van borden bij strandovergangen en bepa lingen in de algemene politie verordeningen die betrekking hebben op de naaktrecreatie. Het bestuur van de naturis tenvereniging adviseert de ge meenteraden dringend de in tergemeentelijke besprekin gen weer op gang te brengen, teneinde voor het volgende seizoen een aantal strandge- deelten open te stellen voor naaktrecreatie. Door dit te doen kan veel ergernis worden voorkomen omdat dan niet meer geconstateerd hoeft te worden dat een verordening van de APV met voeten wordt getreden. „Ook mensen die naakt wil len recreëren, hebben recht op een stukje strand waar ze niet de kans lopen geverbaliseerd te worden, ook al blijft dit zonder gevolgen", schrijft het bestuur van Zeelandia. De bedoeling van het schrij ven aan de raden van de kust gemeenten moet volgens het bestuur gezien worden als een poging om „een eind te maken aan de huidige krankzinnige situatie, die veroorzaakt wordt door de niet te handhaven be palingen in de diverse plaatse lijke politieverordeningen". Van onze correspondent MIDDELBURG - Het advies bureau voor ruimtelijke orde ning en vormgeving 'Stad en Landschap', met vestigingen in Middelburg, Rotterdam en Zwolle, heeft surseance van betaling aangevraagd en wil 20 van de 85 medewerkers ont slaan. '.-«-V tLtV Lockefeer beticht van valsheid in geschrifte Eddy Taelman met doodgeschoten knobbelzwaan - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers ll'LST - In Hulst is een doodgeschoten knobbelzwaan gevon- len. Het gaat om een exemplaar uit een veelgeplaagd nest van leze vogels. De zwanen verblijven aan de Moerschans. De poli- ievan Hulst is gevraagd om een onderzoek in te stellen naar de Moordpartij'. De Hulster knobbelzwanen zijn al eerder doelwit geweest van lierenhaters. Vorig jaar werd het mannetje van een broedend jvanenpaar doodgeknuppeld. Woensdagavond vonden Hulste- laren de dode zwaan aan de Moerschans. Het dier bleek met en- iele geweerschoten te zijn afgemaakt. Hulstenaar Eddy Taelman, die zich het lot van het plaatselijk ivanenbestand erg aantrekt, was gisteren zeer verdrietig over et voorgevallene. „We zijn er kapot van", aldus Taelman, die d is van de Steltkluut. „We hebben het aangegeven bij de poli- ie, dat is alles wat we doen kunnen". Van onze correspondente IDDELBURG - Alles had de ■jarige H. van der V. uit luis gedaan om zijn land- uwbedrijf intact te houden, 'es, en dat was net iets te (el: op 22 oktober van het vo- jaar bedreigde hij zijn urman, die in het kader van n nieuw bestemmingsplan n bedrijfje op het aanpalen- gebied opzette, met een ge- eer. De buurman deed aan- tte, en zo stond de man giste- n verslagen voor het be- aagdenhekje tegenover de "litierechter in Middelburg. Aanvankelijk was het ge- 'ed waarop de vader van Van V. lang geleden zijn be- f'jf begon tot 'agrarisch ge- 'ed' verklaard. Een wijziging an het bestemmingsplan takte er tenslotte een indus- 'egebied van, waarbij de ft0 VOOR ZUIOWESr NEDERLAND storen Terneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum- ersop pagina 2. «actie erneuzen: Rein van der el,b (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, «I de Schipper, Cor de °er (foto), Ton Koornen Port). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. icepunten 'oosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 50 "ertentie-expl. sPecteur Zeeland: C. Me- y' Pnvé 01150-95839 landbouwer nog wel kon be schikken over enige stukken land, ver gelegen van zijn boerderij. „Hadden ze me nu maar een gebied rond de boerderij laten houden, dan had ik de zaak kunnen redden. Maar neen: de buurman moest met alle ge weld juist op dat terrein zijn industrie opzetten, en dat kon ik niet verkroppen". Vele malen was er gepraat over het probleem van de boer (die op deze manier op een eilandje kwam te zitten) maar niets hielp. Tenslotte greep hij naar zijn laatste troef: ver blind door woede bedreigde hij zijn buurman met het geweer van zijn broer. „Maar echt kwaad kon het niet", zo be toogde de man voor de politie rechter, „want er zaten geen kogels in". „Hoe is het nu met het be drijf", wilde politierechter mr. Nomes nog weten. „Dat is ten dode opgeschreven", aldus Van der V., die veroordeeld werd tot een boete van 200 gul den en onttrekking aan het verkeer van het geweer. „Dat zal mijn broer dan leuk vin den", zo besloot de verdachte. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/AARDENBURG - De com missaris van de koningin, dr. C. Boertien, is bezig met een diepgaand onderzoek naar aan leiding van beschuldigingen, als zou burge meester W. Lockefeer van Aardenburg zich zeer recent schuldig hebben gemaakt aan het aanzetten tot valsheid in geschrifte en het dekken van een geval van doorrijden na een aanrijding. De beschuldigingen, gestaafd met getekende ver klaringen van getuigen, zijn vervat in een brief die deze week door onder meer ex-wethouder J. de Rid der van Aardenburg naar Middelburg is gezonden. Deze is overigens niet erg gelukkig met het in de publici teit komen van deze brief. Hij wilde gisteravond wel het be staan ervan bevestigen, maar weigerde uitdrukkelijk op de inhoud in te gaan. „De kans is erg groot dat er nu getuigen onder druk zullen worden ge zet om hun verklaring in te trekken of te herzien", aldus De Ridder. De kabinetchef van dr. Boertien, mr. A. de Ru, beves tigde gisteravond de ont vangst van de brief, maar oor deelde het nog te vroeg om op de geuite beschuldigingen in te gaan. „De zaak is door de commissaris in behandeling genomen en zal zeer snel wor den afgehandeld", verklaarde De Ru, die verder elk com mentaar weigerde. Volgens de brief en de gete kende verklaringen zou bur gemeester Lockefeer onlangs in een tapperij in West- Zeeuwsch-Vlaanderen met drie metgezellen een waar drinkgelag hebben aangehe ven: 28 glazen bier, vier fles sen wijn van een uitstekend jaar en heel wat Franse cog nac werden soldaat gemaakt. Dit zou hebben geresulteerd in een rekening van ruim 280 gulden. Uit één van de verklaringen zou blijken dat deze rekening gestuurd moest worden naar de gemeente Aardenburg. Een dag later echter, aldus de briefschrijvers, diende één van de 'feestgangers' zich aan bij het betrokken etablisse ment met de vraag of (in op dracht van de burgemeester) de op de rekening vermelde hoeveelheden alcoholische versnaperingen vervangen konden worden door de om schrijving 'vier diners'. In fei te dus een verzoek om valsheid in geschrifte, zo wordt gecon cludeerd. De zaak van de aanrijding zou zich vorig jaar 27 oktober hebben afgespeeld bij een an dere horecagelegenheid. Daar was een metgezel van burge meester Lockefeer bij het ver trek op een geparkeerde auto gebotst om daarna door te rij den. Volgens de getekende verklaring van de eigenaar van deze beschadigde wagen zou Lockefeer als hoofd van de politie de affaire in de doofpot hebben gestopt. Burgemeester Lockefeer weigerde gisteravond laat in eerste instantie op de beschul digingen in te gaan, maar kwam daar even later op te rug door mee te delen dat hij eveneens getuigen heeft, die kunnen verklaren dat de be wuste rekening niet voor de gemeente Aardenburg was be doeld. Wat het geval van de aanrijding betrof zag hij geen enkel probleem: „De aanrij ding vond niet plaats op de openbare weg en de verzeke ring heeft de schade geregeld". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Bij een onge val op de latexfabriek van Dow Chemical, waarbij een hoeveelheid condensaat vrij kwam, kregen drie mensen brandwonden. Een van hen is met eerste en tweedegraads brandwon den in het ziekenhuis opgeno men. De tweede kon na behan deling bij de medische dienst van Dow weer aan de slag. De derde mocht, na behandeling door een chirurg, naar huis. Vooif een groot aantal ande ren wil het bureau arbeids tijdverkorting aanvragen. Volgens financieel direkteur J. Baten zijn de maatregelen no dig omdat door een verslechte rende opdrachtportefeuille als gevolg van bezuinigingen bij de overheid, het adviesbureau in de problemen dreigt te ko men. Door de nu aangekondig de maatregelen hoopt 'Stad en Landschap' te kunnen overle ven, zonder dat geweld wordt gedaan aan de deskundigheid en het aantal taakgebieden. De honderdjarige mevrouw De Maat. - FOTO DE STEM. COR J DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Met een gezellige feestdag is gis teren in bejaardentehuis St. Antonius de honderdste ver jaardag gevierd van me vrouw Ph. de Maat-Mang- nus. Dit was in het 81-jarige bestaan het bejaardentehuis nooit eerder voorgekomen. Mevrouw De Maat genoot van de feestelijkheden sa men met zo'n zeventig fami lieleden uit heel Nederland. Onder hen waren haar zes kinderen, 19 kleinkinderen en ruim 30 achter- en ach terachterkleinkinderen. Mevrouw De Maat werd geboren in Graauw, maar heeft zich na haar huwelijk in Terhole gevestigd. Zij en haar man, die twintig jaar geleden overleed, moesten hard werken om brood op de plank te brengen voor de kinderen. Het gevarieerde feestpro gramma begon met een eucharistieviering waarna mevrouw Boertien, de echt genote van de commissaris van de koningin en het vol tallige college van B en W hun gelukwensen kwamen overbrengen. Daarna volgde een diner dat voorafgegaan werd door toespraakjes met gelukwensen door burge meester M. Somers van Hontenisse, voorzitter F. de Waal van het bestuur van het bejaardenoord en voor zitter P. Pauwels van de be wonerscommissie. Natuur lijk waren er een groot aan tal geschenken voor de eeu- welinge. Van 15.00 tot 16.30 uur was er een drukbezochte receptie, 's Avonds werden de festiviteiten afgesloten met een gezellige avond met het bekende tv-duo Barbra en Bas, afgewisseld met en kele spelletjes bingo. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De directie van Dow Chemical in Terneu zen hecht nauwelijks waarde aan een rapport van de Indus triebond FNV, dat de werk sfeer bij het bedrijf aan de kaak stelt als 'verziekt'. Na speuringen van het hoofd per soneelszaken van Dow, J. van de Braak, wezen gisteren uit dat de bond het niet zo nauw heeft genomen met de feiten. Het Rotterdamse instituut, door de Industriebond opge voerd als 'regisseur en rappor teur' van het onderzoek, blijkt niets te weten van de rappor tage door de bond. Bovendien is ten onrechte de indruk ge- wekt dat het instituut verbon den zou zijn met de Erasmusu- niversiteit in Rotterdam. „Aanvankelijk wilden we geeri commentaar geven, maar toen we hier achter kwamen hebben we gezegd: dit onder mijnt alles wat er in dat rond schrijven van de bond staat. Dat kunnen we niet verzwij gen" aldus Van de Braak. Hij had gisteren contact met ing. A. de Kool van het door de bond opgevoerde onderzoeks instituut en kwam erachter dat daarop ten onrechte het stempel 'interuniversitair' was gedrukt. „Bovendien wist meneer De Kool niet dat er een eindrap port was. Hij zei alleen maar wat statistische gegevens en telefonische adviezen te heb ben verstrekt. Meer niet", zegt het hoofd personeelszaken. Hij en directeur R. Ruules bestrijden overigens niet al leen de gang van zaken rond de rapportage, maar ook de conclusies die de Industrie bond trok. Dow voert volgens hen wel een personeelsbeleid dat erop gericht is mensen zo lang mogelijk aan de slag te houden. Van de vijftig WAO- ers bij het bedrijf zitten er maar twee of drie volledig thuis. De anderen blijven aan het werk. „Omdat dat voor henzelf en maatschappelij k gezien het meest verantwoord is". Directe chefs besteden veel aandacht aan ziekteverzuim onder hun medewerkers. Gaan bijvoorbeeld snel op be zoek. „Ja, hoewel het niet zo is bedoeld kan dat bij sommigen de indruk wekken dat er druk achter zit om zo snel mogelijk weer aan het werk te gaan", geeft Ruules toe. Volgens hem is echter doelbewust een men taliteit aangekweekt van 'blij ven werken als het even kan'. Om die reden ook is ziekte verzuim onderwerp van regel matig overleg op alle niveaus van het bedrijf en met instel lingen als het GAK. Dow, zo meldt het tweetal niet zonder trots, is een van de tien Neder landse bedrijven, die door GAK's en GMD's zijn uitgeko zen om te onderzoeken hoe je het best kunt omspringen met 'partieel gehandicapten' (WAO-ers). Bezetting De filosofie dat 'er gewerkt moet worden' zit ook achter de minimale bezetting van de ploegen in de volcontinu draaiende fabrieken. De direc tie komt er rond voor uit: 'bij ons kan niemand er de kantjes aflopen'. De Dow-werknemer is niet voor niets de vaardigste en meest produktieve in de Nederlandse chemische indus trie. Na het fikse verlies van vo rig jaar kondigde Dow een personeelsstop af, die tijdelijk wel fricties kan hebben gege ven. „We moeten met de huidi ge mankracht de goede en de slechte tijden doorkomen", zegt Ruules. Maar dat de be zetting per ploeg soms onver antwoord klein is, wordt door het bedrijf ontkend. 'We ken nen onze verantwoordelij k- heid. Daarom ook heeft een proces-operator een training nodig van zes maanden tot een jaar'.

de Stem | 1983 | | pagina 11