ent verstevigt positie als graanhaven 'Glasbak ontsiert historisch marktplein van IJzendijke (t nering terrein gasfabriek Eduard Blaakman clubkampioen van De Schelde 1 K( )RT MIDDEN^ ZEEUWS Smit-Kroes: tolheffing op Dammenweg ;QAG 1 NOVEMBER 1983 B1BT1M VAN ZEELAND lUWE VLAKSILO OPGERICHT AbvaKabo huldigt jubilerende leden denfokdag lanege ieuwvliet DORPSRAAD WIL 'GROENE MONSTER' CAMOUFLEREN Mini-beurs middenstand Schoondijke Veel publiek handwerkshow in IJzendijke Opnieuw succes voor Breskense kanariekwekers Plaatselijk nieuws Aardenburg Schoondijke Oostburg Superstars Sas op Groene Laken markten T20 PAGINA ZEELAND 4 „onze correspondent Door de oprichting un nieuwe viaksilo stelt ,ijn plaats veilig als wei- belangrijkste Europe- ■janhaven en opslag- in vier jaar tijd ver- Je de graanomzet; ver dijk dit jaar zal hij acht ton bereiken. Ligt dit Rotterdam hoger, dan jat uitsluitend veroor zaakt door aanvoer van graanprodukten die onmid dellijk verder worden ge transporteerd. In Gent ligt het belang vooral in de installaties ge schikt zowel voor laden als lossen en in de grote opslag plaatsen. Hierdoor kan het ge beuren. dat bij voorbeeld Zuidafrikaanse schepen spe ciaal naar Gent varen om er hun losse tarwe bestemd voor Ethiopië eerst machinaal in zakken te laten vullen. Gent kan per dag 7000 ton graan verpakken en laden, een ope ratie die gebeurt in samen werking met andere havenbe drijven. De produktie-overschotten uit bijvoorbeld het Franse noorden worden vrijwel uit sluitend naar Gent gebracht om er opgeslagen en later ge ëxporteerd te worden. Ander zijds bestaat ook een belang rijke importbeweging van on der andere Amerikaanse maïs voor bijvoorbeeld de glucose- fabrieken in Europa en van derivaten voor de veevoeder industrie. Een en ander werd afgelo pen weekend duidelijk bij de onthulling door de Gentse burgemeester De Paepe van een gedenksteen voor de bouw van een silo. Deze is een der grootste ooit gebouwd (hij heeft een oppervlakte van twaalf voetbalvelden) en zal meer dan 300.000 graan kun nen bevatten. De investerings- prijs van de opslagplaats ligt rond de 400 miljoen. )ostburg in beroep egen sommatie GS Van een onzer verslaggevers iTBURG - Het Oostburgse college van B V zal zo goed als zeker de gemeenteraad tellen bij de afdeling rechtspraak van de van State in beroep te gaan tegen de matie van Gedeputeerde Staten, het nader Mionderzoek op het terrein van de voor gasfabriek onverwijld te laten uitvoe- Van onze correspondent SCHOONDIJKE - De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de AbvaKabo gaat tijdens de algemene jaarvergadering, die dinsdag 15 november in zaal Wijffels te Schoondijke wordt gehouden, twaalf jubi lerende leden huldigen. Na het huishoudelijk ge deelte zal districts-bestuurder Th. Jacobs spreken over 'ac tuele zaken' en die zullen zon der twijfel betrekking hebben op de ambtenaren-acties tegen het inleveren van de 3,5 pro cent salaris. De jubilarissen die gehul digd zullen worden, zijn M. Bode uit Oostburg (40 jaar lid), H. en W. Bondewel, D. de Kruyter (Breskens), J. van der Lycke (Zuidzande), A. van Muiken (Breskens), P. Slabber (Oostburg), P. van Sprundel (Aardenburg), R. Scherbeijn (Sluis), D. Holleman (Zuidzan de), L. van der Hooft (Groede) en P. Manhave (Zuidzande) wegens hun 25-jarig lidmaat schap. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het club kampioenschap van hengel sportvereniging De Schelde uit Hoofdplaat is behaald door Eduard Blaakman. Met een puntentotaal van 3330 wist de ze Bressiaander, die al vijf jaar vist bij De Schelde, 146 punten voor te blijven op de als tweede geëindigde Sjaak Simpelaar uit Hoofdplaat. In de praktijk betekent zo'n ver schil één klein bovenmaats visje. Miels de Waele behaalde de derde plaats en hield de eer van de nog weinig uit Hoofd plaat vissende leden hoog. Voor de vierde maal in zijn viscarrière behaalde Bennie Simpelaar de jeugdtitel. Een fraaie tweede plaats was voor Eric de Smit. De kampioens bekers werden door voorziter J. Vonhout tijdens de goed be zochte feestavond in clublo kaal Het Wapen van Zeeland uitgereikt. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van De Schelde werd de avond op geluisterd met bingo en rad van avontuur. wel we daar dinsdag ig, red.) als college nog «eten praten, hebben iel de indruk opgedaan nor ons mogelijkheden met succes de opvat- van het provinciebe- an te vechten", aldus wethouder J. Tho- gisteren gemeld heb- de Oostburgse ge- aad rechtstreeks ver en krediet van ruim lulden beschikbaar te voor het nader onder in het voormalige fa- irrein. Bij weigering rovincie ingrijpen door rag zelf op de Oost begroting te zetten om wijze de gemeente te toch mee te werken, ins wethouder Tho- aiden in het geval van 'g de criteria, die door zijn gesteld voor te sa- ïaties, door GS niet op wijze zijn gehanteerd, aar gaat men er bij de lie van uit dat wij onze oordelij kheden niet aldus de wethouder. #e hebben het al eerder Het: de resultaten van interend onderzoek zijn m aard, dat de gecon- ie verontreiniging geen gevaar oplevert voor sondheid of milieu". Daarom hebben B en W van Oostburg ook al tweemaal ge weigerd de raad een voorstel te doen om de benodigde 45 mille voor het nader onder zoek beschikbaar te stellen. Thomaes„Onze opstelling heeft niets te maken met de kosten, maar we vinden het gewoon onzinnig dat GS de gasfabriek-locatie op de ur- gentielijst hebben geplaatst, terwijl daar geen enkele reden toe is. Het terrein ligt enkele kilometers buiten de bebouw de kom van Oostburg en we hebben geen intentie er ooit te gaan bouwen". Mocht een sanering alsnog worden afgedwongen, dan gaat dit Oostburg een kleine twee ton kosten. „Weggegooid geld", stelden B en W al eer der. Maar omdat het gemeen tebestuur uit wil gaan van het principe 'de vervuiler betaalt' zal er op zeer korte termijn een brief worden gestuurd naar de PZEM, exploitant van de voormalige gasfabriek. „In die brief vragen we de PZEM om de eventuele saneringskos- ten zelf te betalen", aldus wet houder Thomaes. „Uit eerdere gedachtenwisselingen daar over is gebleken dat de ener giemaatschappij hier niet bij voorbaat afwijzend tegenover staat". 'ouder Thomaes: ...on- - FOTOARCHIEF DE STEM ouze correspondent VLIET - In manege 'e Nieuwvliet wordt voor de zesde achter inde maal een paar- aS gehouden door de Zeeuwsch-Vlaande- oo vereniging Warm- Paard Nederland 10.00 uur zullen fok- l°t en met zeven jaar 8ekeurd in diverse ca- De beoordeling 'ats door een deskun- 'y onder leiding van van Dalen, inspee lt WPN-Zeeland. keuringen worden rveulens te koop aan- en zal de kampioens- 'ati vorig jaar, Unitas a'van Jan Schep, aan borden gemonsterd, "s secretaris/ penning- G. Missiaen van de Wing zijn er al meer "ngen binnen dan vo- "En toen was de fok- a' een enorm succes", 'ssiaen. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer) wil tol heffing invoeren op de zogehe ten Dammenweg tussen Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. Deze verbin ding wordt nu nog gebruikt voor de aanleg van de Ooster- scheldewerken. De werk-weg zou tot auto weg kunnen worden gemaakt, mits het daarvoor benodigde geld (een extra bedrag van 15 miljoen gulden) door de auto mobilist zelf wordt opge bracht. De begroting van Ver keer biedt daarvoor namelijk geen enkele ruimte, aldus de minister. Tolheffing is reeds voorzien in het regeerakkoord tussen VVD en CDA en wel uitsluitend voor nieuwe pro jecten. Uitbreiding van de Dammenweg tot een autoweg zou hieronder zeker vallen. Bezwaren tegen invoering van een eventuele tolheffing komen uit Zeeland en ook in de Tweede Kamer gaan stem men op die zich uitspreken te gen invoering ervan. In de provincie wordt de heffing als absoluut onredelijk en als dis criminerend ervaren. Als de Tweede Kamer zich tegen de tolheffing op deze weg uit spreekt, wil minister Smit- Kroes een principe-uitspraak over handhaving van de pas sage in het regeerakkoord waarin de mogelijkheid van tolheffing voor nieuwe projec ten aan de orde wordt gesteld. Verwerping van de tolhef fing op de Dammenweg bete kent, zo meent zij, dat het re geerakkoord op dit punt moet worden bijgesteld en gewij zigd. De bewindsvrouwe maakte een en ander bekend tijdens de jaarlijkse telefona de van de VVD, waarin veel li berale politici antwoord gaven op zeer uiteenlopende vragen. De inwoners van IJzendijke vinden dat de glascontainer detoneert - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent IJZENDIJKE - De inwoners van IJzendijke zijn niet bij ster gelukkig met de promi nente plaats die een glascon tainer inneemt op het histo rische marktplein van het dorp. De glasbak (die inmid dels al de bijnaam 'het groe ne monster' heeft gekregen) zou 'storend en ontsierend' werken in deze omgeving. Dit blijkt uit een brief van de IJzendijkse dorpsraad aan het college van B en W van de gemeente Oostburg, waarin wordt voorgesteld via het aanplanten van groen de container te ca moufleren. Ook wordt gewezen op de overlast, die als gevolg van de naast de bak belande glasscherven optreedt voor de automobilisten. Deze ge bruiken de markt vaak als parkeerplaats voor hun voertuig met als risico een lekke band. Toch is de dorpsraad van mening, dat de glascontai ner niet verplaatst moet worden. „We beseffen, dat door de centrale ligging van het marktplein, men het hoogste rendement verkrijgt door de glascontainer hier te stationeren", zo staat in de brief aan B en W te lezen. „Derhalve gaat onze eerste gedachte niet uit naar een andere locatie, maar naar aanvullende maatregelen om aan beide bezwaren te gemoet te komen". De glascontainer omrin gen met paaltjes van 1,50 tot 1,80 meter hoog (met ruimte voor een toegang) en aan de buitenzijde van deze ring een extra strook voor be planting (struikjes), dat zou volgens de dorpsraad de op lossing kunnen zijn voor de ze problemen. „Enerzijds ontstaat door deze maatre gel een speels stukje groen voorziening, de glascontai ner behoudt zijn functie", aldus de dorpsraad. „Ander zijds beperkt het probleem van scherven zich tot binnen de ring van paaltjes". Verder wordt aangedron gen op het compleet maken van de boomsingel rond het historisch marktplein. „Er ontbreekt nog steeds één boompje", deelt de dorps raad de gemeente mee. SCHOONDIJKE - Mid denstandsvereniging Door Eendracht Sterk (DES) te Schoondijke houdt vrijdag en zater dag voor de eerste maal een zogeheten mini- beurs. Deze vindt plaats in zaal Wijffels. Er nemen zeven plaat selijke winkeliers deel aan de beurs, die in het teken van zal staan van het komende Sin terklaas-feest. Ook wordt een verloting gehouden, terwijl Radio West voor de muzikale omlijsting zorg zal dragen. De ope ningstijden zijn vrijdag van 13 tot 21 uur en zater dag van 10 tot 17 uur. BORSELE - Commissieverga dering - De commissie alge mene en economische zaken van de gemeente Borsele komt 9 november bijeen in het ge meentehuis te Heinkenszand om 14.30 uur. Aan de orde komt onder andere een voor stel inzake de begroting 1984 van de NV PZEM en tevens wordt het concept provinciaal sociaal economisch beleids plan besproken. GOES - Burgerlijke stand - Geboren: Adriana, dv J. Fol- mer en J. de Rijke; Franda, dv M. van den Berge en P. van Snoek; Hugo, zv B. Neervoort en J. Verhoeff; Michael, zv P. Lookman en F. Both; Ineke, dv P. Knijff en C. Dagevos; Pie- ter, zv W. Schipper en J. Schrijver; Eline, dv A. Pech en C. Veldhoef; Frans, zv C. Boogert en J. de Hamer; Hans, zv H. Lang en A. van Zanten; Marinus, zv J. de Visser en J. Houterman; Carolina, dv B. Tax en P. Koens; Youri, dv L. Rovers en H. Thoben; Bas- tiaan, zv B. van 't Westeinde en C. Vermue; Johannes, zv P. Hoondert en A. Rijk; Men, zv F. Wong en C. Tam; Marinus, zv J. Verbrugge en A. van de Vrie; Kim, dv A. Versteeg en P. Hoondert; Niek, zv N. Scheidema en C. Moison. Óverleden: Helena Lamper, 75; Frederik Priester, 67, ev P. de Nooijer; Jacoba Cijsouw, 81; Hendrikus van der Veeke, 53, ev A. Heidens; Johannes Hofstede, 79, ev M. Goense; Jo hanna de Buck, 77, wed v J. van de Weert; Pieter van Lie- re, 92, wed v A. Adamse; Maatje Vermaire, 86; Pieter Pieterse, 65, ev P. van der Hei- Ie; Cornelis Minnaard, 73, ev T. Reinhoudt; Geertruida Keu- kelaar, 73, ev L. Geertse; Rei- nier Huissoon, 3; Jacoba Dron- kers, 84, wed v A. Meeuse; Cornelia de Rooij, 79, wed v L. Janse; Elisabeth de Smit, 93, wed v G. Goossen; Dingeman van Loon, 74, ev J. de Vos; Jannetje van Stee, 77, wed v J. Duinkerke; Jannetje Rijkse, 71, wed v J. Nieuwenhuijse. Getrouwd: Philippus van der Rijt en *Cornelia Augus- teijn. IJZENDIJKE - Er heerste af gelopen zaterdag een gezellige drukte bij de handwerkshow, die in bejaardentehuis Huize Emmaus te IJzendijke werd gehouden. De bewoners hebben zich de laatste maanden tot het uiter ste ingespannen om de werk stukken op tijd gereed te krij gen. De opbrengst is bestemd om nieuw materiaal te kopen. Naast het bekijken (en kopen) van de handwerkstukken was er voor de bezoekers nog de mogelijkheid om deel te ne men aan enkele wedstrijden. Zaterdagavond werden de resterende werkstukken bij opbod verkocht. Gezien de grote opkomst lijkt deze show financieel een succes geweest te zijn. „We kunnen wellicht weer nieuwe materialen bj ko pen", aldus directrice zuster Dominica. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Vader en zoon Morel uit Breskens, veelvou dig Europees en wereldkam pioen vogelkweek, hebben het afgelopen weekeinde opnieuw een internationaal succes ge boekt met hun kanaries. Tijdens een internationale tentoonstelling in het Belgi sche Geel, waarbij 1800 kana ries te keuring werden aange boden, sleepte het Breskense duo één gouden en drie zilve ren medailles in de wacht. Goud was er voor een goud groene kanarie, die de maxi male score van 92 punten kreeg. Zilver en 91 punten be haalden een blauwe-, een zalm- en een roodagaat kana rie van Adrie en Piet Morel. De einduitslag luidt: 1. E. Blaakman 3330, 2. I. Simpelaar 3184, 3. E. de Waele 3082, 4. B. de Poorter 2976, 5. H. Pielaet .2395, 6. P. Ocké 2329, 7. P. van Haneghem 2167, 8. J. van de Lijke 2006, 9. G. Pielaet 1887, 10. mevrouw Vonhout 1798 punten. Junioren: 1. Bennie Simpelaar 2285, 2. Eric de Smit 1267, 3. Peter van de Lijke 1163 punten. Zaterdag 5 november is de vistweekamp tussen HSV De Zeekrab en HSV de Schel de te Breskens. De aanvangs tijd is 12.45 uur. Burgerlijke stand - Geboren: Marischa en Arjan, tweeling van F. van Rie-Reybrouck. Gehuwd: Patrick van Acker (Assenede) en Katleen Pau wels. Overleden: Pieter Ze venbergen, 67 j. ev J. Knoop, Anna de Busscher, 43 j. ev H. de Croock. Ontmoeting - Sint-Sebastiaan had een ontmoeting met lucht buksschuttersclub De Missers. Uitslag: hoge vogel en zijvo gels niet af. Winnaar bij St.- Sebastiaan werd J. Cattoor met 5 punten, winnaar bij De Missers werd K. de Koeijer met 4 punten. Prijsvogels: 1. F. Lampaert, 2. J. van de Voorde, 3. Th. Lampaert, 4. D. van Her- mon, 5. A. Ballegeer. Wafelactie - Zaterdag 5 no vember houdt muziekvereni ging OKK een wafelactie voor de aanschaf van nieuwe uni formen. Er zal die dag huis- aan-huis worden aangebeld om de wafels aan de man of vrouw te brengen. Ook zal op de minibeurs van winkeliers vereniging DES een stand aanwezig zijn waar wafels te koop zijn. Vrouwenraad - De Vrouwen raad West-Zeeuwsch-Vlaan deren houdt maandag 28 no vember een speciale bijeen komst in het Oostburgse ge meentehuis over het thema 'vrouw-arbeid-werkloosheid'. Spreker is industriepastor J. Scheffer uit Middelburg en na de pauze is er gelegenheid tot discussie. Aanvang 19.30 uur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het eerste onderdeel van de Sasse superstarwedstrij den, biljarten, is door de organiserende vereniging Het Groene Laken ge wonnen. Dat lag in de lijn der verwachtingen, om dat dat immers de spe cialiteit van deze vereni ging is. Opnieuw had de bil jartvereniging in zaal Reseda het meeste te duchten van bowlingclub Sint Albert. Vooral door toedoen van Joop van der Vliet, die individueel de beste prestatie verrichtte, kon bowlingclub Sint Al- bert Het Groene Laken lang bijbenen. De algehe le sterkte van de biljart club gaf echter de door slag, vooral doordat drie deelnemers van die vere niging bij de eerste vijf eindigden. Het karabijn- schieten, dat als tweede onderdeel op het pro gramma staat, wordt op vrijdag 25 november ge houden. De uitslagen van het biljarten waren: per team: 1 Het Groene La ken, 2 Bowlingclub Sint Albert, 3 Boogschutters vereniging Sint Sebas- tiaan, 4 Voetbalvereni ging Corn Boys, 5 Kara- bijnclub Sint Albert. In dividueel: 1. Joop van der Vliet, 2 Nico Souwen, 3 Hans van Oosten, 4 Rob- by Ballegeer, 5 Jo Brug- geman. AMSTERDAM - In Bintje 35/ 50mm kwamen 24 contracten tot stand voor levering april tegen ƒ46.00 tot ƒ44.00 per 100 kg; de stemming nauwelijks prijshou dend. Voor Bintje 50mm werden 4 contracten verhandeld voor leve ring november bij een prijs van 60.00 tot 58.00 per 100 kg; 10 con tracten voor levering mei tegen 18.00 en 573 contracten voor leve ring april tegen ƒ80.20 tot ƒ77.50. Stemming: resp. november nauwe lijks prijshoudend, mei kalm en april nauwelijks prijshoudend.

de Stem | 1983 | | pagina 19