KRA ijd 6Flessehals' Driekwart verdwijnt Aanplant kan kruisingen bij Westdorpe beveiligen Q Avond over nota buurthuiswerk Hibek druk bezocht OCCASIONS Burgemeester Sluis: Overschrijd te fors Bijzonder concert in Terneuzense Goede Herderkerk FIAT SERVICE RITMO - UNO PANDA-131 GARAGE CORIJN OUDE BRUG WORDT GESLOOPT DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 VAN ZEELAND RENAULT 18 DIESEL 1981 NIEUWE BANDEN Volksdans- instuif Grutmoole geslaagd evenement Nieuw pleidooi uit Gent: „Kanaal en sluis bij Terneuzen moeten aangepast RIJKSWATERSTAAT: ENIGE OPLOSSING Plaatselijk nieuws Hoek Terneuzen Adema-orgel 125 jaar Terneuzense showband veel gevraagd politierapport Vijftal aangehouden na wilde achtervolging Oud-minister Rood forumlid bij D'66 in Terneuzen T16 PAGINA ZEELAND 3 A67 met garantie grijs metallic 72.000 km Opel Rekord 20N1981 Renault 18 TS Combi 5- 1rs1981 Renault 5 GTL1979 Ford Fiësta 1100 L zwart 1979 :ord Fiësta 1100 L. 1978 ord Taunus 1600 L 1978 -ord Escort 1300 L 5-drs 1981 GRATIS MONTAGE 165-13 95.- 155-13 90.- 145-13 87.- ORANJESTRAAT 5 IJZENDIJKE 01176-1433 groot gedeelte zelf! ng van cfe carrosserie ;ige roestvorming op- Jat de levensduur van gd wordt door 'n pro- - en onderbehande- o wordt hierdoor na- eer waardevast. 4 Postbus 91 01150-95587 Jcomen steeds iten als zo n |ft. Behalve dat iet pok elke Inig. nieuwe wagen |k ben naar de dat m'n In ik dacht ibobank, twen. Jan bent een bbobank heelt gelijkheden op Als u wilt brmatic over de Brandweerkring gaat 'puiten zijn boekje' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van de Regionale Brandweerkring heeft de uitgaven vanjj de laatste jaren veel te krap begroot en de inkpmsten te rooskleurig voorgesteld. Telkens als de jaarrekening op tafel kwam werden de deelnemende gemeenten geconfronteerd met te genvallers. De bijdragen vielen daardoor steeds hoger uit cjan geraamd. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ongeveer 35 mensen namen afgelopen vrijdag deel aan de volksin- stuif in De Speye te Sas van Gent. Onder leiding van het echtpaar Raymond en Wies Bruggeman werden in een ontspannen sfeer eenvoudige Hollandse paardansen ge danst. De deelnemers, afkom stig uit Sas van Gent en om streken, maakten onder meer kennis met het dansen van de kruispolka, de mazurka, de veleta en een Spaanse wals. Tevens stond voor de bui tenlandse dans het land Frankrijk op het programma. Tijdens iedere volksinstuif komt voor wat betreft de bui tenlandse dansen een ander land aan de orde. Dansleider Raymond Bruggeman toonde zich zeer tevreden over deze eerste volksinstuif van het nieuwe seizoen. De instuif is iedere laatste vrijdagavond van de maand en toegankelijk voor iedereen die belangstel ling heeft. Elke instuif staat voor wat betreft aanpak en programma op zich. De eerstvolgende is op vrij dag 25 november. Afgelopen zaterdag was De Grutmoole overigens te gast in het Franse Belle, waar de vereniging in het kader van de culturele week een optreden gaf op het folkoristische dansfestival. De Grutmoole viel goed in de smaak bij het publiek en oogstte zelfs een staande ova tie. Burgemeester J. Asselbergs van S|uis sprak dafarover gis- termdfgen tij dens, de. vergade ring vjpn het algemeen bestuur zijn ongenoegen uit. Hij vond de dverschrijdingen (soms meer pan tien procent) te fors, maarjmeer nog.viel hij over het feit dat 'de tegenvallers niet eprder aan deelnemende gemeënten waren gemeld. Penihinfemeester burge meestér A. Hack, die zich voor deze lialatigheid verontschul digde,j gaf toe (jat in het verle den sdtnmige posten wat te op timistisch warenopgegeven. Dat isjzeker niet het geval met de begroting voor 1984 (bijdra ge van gemeen ten 3,60 per inwoner)^ „Deze begroting stoelt op zeer reële cijfers", stelde Hack; Hij durfde er dan ook zonaér'meer van uitgaan dat dieitci'jfers. ook gehaald worden. De hpjpdweerkring ligt mo- Burgemeester J. Assel- ber(ss;.i„te fors... %Ol|feSTEM CJRJ.DEBOER menteel in de clinch met de PTT over een rekening van 34.000 gulden over het gebruik van mobilofoons waarover zo wel bij de kring als bij de PTT zelf vraagtekens zijn gerezen. Het gaat om een rekening over 41 maanden. „Een normaal be drijf stuurt een specificatie maar deze kregen we via de bekende postgirokaart bin nen", aldus voorzitter burg meester C. Ockeloen. De contacten met de directie van het telefoondistrict Breda zijn volgens Ockeloen echter zo goed dat een bevredigende oplossing in het verschiet ligt. Maar ook dat soort onvoor spelbare zaken zijn van in vloed op een begroting, maak te Ockeloen duidelijk. Met alles De opheffing van de BB, hoewel, nog niet helemaal dui delijk is hoe en wanneer alles staat te gebeuren, wordt in brandweerkring zonder vrees tegemoet gezien. „Wij zullen daar geen grote problemen aan overhouden", zei Ockeloen al gaf hij toe dat de functies van de BB niet helemaal afge schaft kunnen worden. „Ons beleid is er op gericht dat we met alles rekening houden. Wij blijven vasthouden aan onze structuur". Het algemeen bestuur vindt het een goede zaak dat er bij de vaste kamercommissie voor Binnenlandse Zaken aan de bel is getrokken over de voor genomen bezuinigingen op de rijksbijdragen. Zoals gemeld wil de regering in 1985 de fina- ciering van de regionale brandweerkorpsen overheve len naar de gemeentefondsen. Voor Zeeuwsch-Vaanderen betekent dat een 'korting' van 180.000 gulden per jaar. De kring vreest dat daarmee het voortbestaan van de regionale brandweer in gevaar komt. 9)1 Van onze correspondente HOEli - In de Hoekse gehoorzaal werd gisteren de eerste in spraakavond géhouden voor de deeinota voor het club- en buurthuiswerk. De opkomst was groot. De Hoorzitting werd georga niseerd door de' gemeente Ter- neuzen en was bedoeld om de Hoekse bevolking in de gele genheid te stellen te reageren op de deeinota. Wethouder Van Rooyen en de heer Tabak van de afdeling project Welzijnsplanning leid den de hoorzitting. Rob Mul der, voorzitter van het werk- bestuur van de Hoekse Rak kers, sprak namens het werk- bestuur en vrijwillige mede werkers. Hij schetste de situa tie zoals die door de deeinota zal worden. Volgens hem komt het sociaal-cultureel werk in het gedrang, omdat de ge meente het accent op de ac commodaties gaat leggen. Dit buurthuis wordt naar zijn mening een soort gemeen schapshuis waar kinder- en tienerclubs in passen. Daar door zou het bevorderen van de zelfontplooiing van mensen niet of nauwelijks meer moge lijk zijn. De heer Van Rooyen vond dit eenzijdig belicht. Het accent ligt volgens hem op het vrijwilligerswerk met enkele beroepskrachten, die deel uit makend van een soort bureau raad en hulp geven. Hierna kwam de vraag hoe dit bureau zou moeten func tioneren en hoe nieuwe vrij willigers opgevangen en bege leid zouden moeten worden. Jo Dees, vrijwillig medewerkster gaf een persoonlijke reactie. Zij vroeg zich af waar die 600 vrijwilligers vandaan komen, °mdat buurthuizen volgens deelnota's grote delen van de bevolking niet bereiken. Ook over het financiële ge deelte werden vele vragen ge steld, waarbij Co Dielemans vaststelde dat de deeinota geen bezuiniging is. De wacht gelden van de beroepskrach ten die ontslagen worden, gaan misschien van de subsi die af, waardoor de activitei ten zoveel mogelijk zichzelf moeten bekostigen. Er zullen aparte stichtingen gevormd worden, die door de mensen zelf gedragen en beheerd moe ten worden. Daarop merkte Helmut Staal op dat het bij zonder moeilijk is om zonder eigen beroepskracht te wer ken. De op- en aanmerkingen zullen worden besproken als alle kernen een hoorzitting ge had hebben. Vorige week is men met de werkzaamheden aan het kruispunt begonnen - FOTO OESTEM/CORJ. GE BOER SAS VAN GENT - Het kruispunt Driekwart (Zand straat-rijksweg) wordt ver ruimd. De oude brug over de waterleiding maakt plaats voor een splinternieuwe duiker. Die manoeuvre schept ruimte voor een aan passing van het kruispunt, door Rijkswaterstaat nu nog omschreven als een flesse- hals. Ondanks de hindernissen van de bietencampagne is het aannemingsbedrijf Hak kers/Schermers uit Nieu- wendijk vorige week in op dracht van Rijkswaterstaat met de klus begonnen. Het eerste werk is de aanleg van een tijdelijke omleiding, aan de zuidzijde van de brug. Dat is nodig om de brug te kunnen slopen en een duiker onder de weg te leggen. De eigenlijke aanpassing aan de weg is de laatste fase van de klus. Rijkswaterstaat verwacht dat het werk begin volgend jaar klaar zal zijn. Van onze correspondent GENT - Gentse havenbaron nen hebben in het afgelopen weekend nog maar eens ge pleit voor aanpassing van ka naal en sluis in Terneuzen. In zijn toespraak ter gelegenheid van de voorstelling van de nieuwe vlaksilo in de Gentse haven sprak de voorzitter van de raad van beheer van 'Gent Graanstockage en Distributie' over het 'nu nog' moderne zee kanaal waardoor de haven van Gent over een vlotte ver binding met de Noordzee be schikt. Desgevraagd sprak hij later echter zijn vrees uit dat Gent zijn positie van voornaamste graanhaven van Europa niet zal kunnen handhaven als het kanaal en de sluis te Terneu zen niet worden aangepast aan de grotere schepen. Voor het vervoer van massagoede ren zal de schaalvergroting zich immers verder doorzet ten, zo voorspelt de voorzitter van de raad van beheer, de heer Verbaan, een Nederlan der. Nu wordt deze schaalver groting afgeremd door de cri sis en een tekort aan vrachten voor de scheepvaart. De trans- 99 portprijzen liggen bijzonder scherp en zijn met schepen van gemiddelde tonnenmaat nog concurrerend met schepen van meer dan 100.000 ton, die in de haven van Gent niet bin nen kunnen. Als de markt weer aantrekt, zal Gent echter nadeel ondervinden van de be perktheid van het kanaal Gent/Terneuzen, waar 70.000 ton de maximum-tonnage is. Volgens Verbaan zou Gent uiterlijk binnen tien jaar gro tere schepen tot bij voorbeeld 120.000 ton moeten kunnen ontvangen. Van een onzer verslaggevers WESTDORPE - De enige manier om de twee gevaarlijke kruisingen met de Tractaatweg bij Westdorpe veiliger te maken, is het planten van wat groen. „Dat is de enige mogelijkheid om de ruimte daar te beperken", zegt dienst- kringhoofd C. de Mol van Rijkswaterstaat in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij kreeg vorige week een brief van een on geruste Westdorpse over de gevaarlijke kruis punten. De Mol had toen al een gesprek over de zaak achter de rug met de gemeente, dit naar aanleiding van schriftelijke vragen van raads lid G. de Buck. Ook bij die gelegenheid wees hij erop dat de twee kruisingen niet op de Zeeuwse top-30 van verkeersknelpunten voorkomen. „Men heeft wel gelijk dat het overzichtelijke van die pun ten ze juist gevaarlijk maakt. Er gebeuren niet zoveel ongelukken, maar wel heel ernstige. En dat is een gevolg van de ruimte daar". Omdat Westdorpe geen knelpunt is, ziet De Mol een drastische oplossing (bijvoorbeeld verkeerslichten) nog niet in het verschiet. Ook het plaatsen van stopborden heeft volgens Rijkswaterstaat weinig zin. „Alleen met be plantingen zou je iets kunnen doen", gelooft het hoofd van de dienstkring. Die suggestie heeft hij ook in het gesprek met de gemeente op tafel gelegd. Bazar - Woensdag 2 novem ber is er in bejaardenhuis Vremdieke een bazar met on der andere een grabbelton, sjoelen, het rad van avontuur en fraaie handwerken. De ba zar begint om 10.00 uur. Bridge - Uitslag van de gezel ligheidsdrive van bridgeclub Terneuzen, gespeeld in hotel De Post met 13 paren: 1. me vrouw Sandrini-de heer Jong, 2. mevrouw Mattens-de heer Remeijn, 3. dames Van de Dries-Van Fraassen, 4. dames Biesbroeck-Schiltman, 5. me vrouw Reedijk-de heer Oly- slager. Burgerlijke stand - Geboren: Marieke, dv A. van Jole en E. de Graaf, Zaamslag; Jonas, zv P. Roos en T. de Vries, Terneu zen; Kelly, dv J. Jansen en M. de Ridder, Hoek; Axel, zv M. Verbrugge en B. de Bakker, Terneuzen; Remco. zv H. Hartman en A. Lazaroms, Terneuzen; Dennis, zv H. de Vogel en C. van de Velde, Ter neuzen; Cornells, zv J. Kop en A. van Hooijdonk, Axel; Rei- nier, zv A. Faasse en M. Wit vliet, Terneuzen; Jeroen, zv J. de Raaff en D. Bingley, Ter neuzen. Ondertrouw: Tony Vermeu len, 24, Terneuzen en Astrid Verstraeten, 27, Terneuzen; Leon de Haas, 25, Terneuzen en Cornelia Haak, 22, Terneu zen. Getrouwd: Leonardus El ders, 25 en Hedwig Bockstael, 23 te Nijmegen; Jacques de Buck, 28, Terneuzen en Johan na Meij, 21 te Hoek; Willem de Putter, 21 en Aaltje Wieland, 20 te Zaamlsag. Overleden: Marie Janssens, 85, wed v L. van Dam, Terneu zen; Coos Adelaar, 81, Terneu zen; Jacoba van der Endt, 80, wed v A. Geensen, Axel; Frits Gruisen, 76, Terneuzen; Jo hannes Colpaert, 75, Sas van Gent. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de Goede Herderkerk wordt donderdag 3 november het eerste orgel concert gegeven van de Ter neuzense wintercyclus. Orga nist Arie Karreman zal wer ken spelen van Nederlandse en Vlaamse componisten, on der andere van Van de Kerck- hoven, Sweelinck, Bastiaens en Riippe. Samen met zijn leerling Rolf Wolfensbergen ook een vierhandig orgelwerk van Frans Lanchner. Het concert begint om 20.00 uur. Dit con cert vindt bij uitzondering plaats in de Goede Herderkerk wegens het feit dat het histo risch belangrijke Adema-or gel in deze kerk 125 jaar gele den in gebruik werd genomen. Dit Adema-orgel werd 5 ok tober 1858 opgeleverd in de rk kerk van het Friese St.-Nico- laasga. In 1928 verhuisde het orgel naar de Nederlands her vormde kerk van Oostknol lendam. Daar raakte het we gens de slechte toestand van het kerkgebouw spoedig in verval. Na een restauratie, waarbij het weer in zijn oor spronkelijke staat werd terug gebracht, werd het 5 mei 1967 in Terneuzen weer in gebruik genomen. Het orgel met zijn tien stemmen is het oudste orgel dat is gemaakt door de ge broeders Adema en heeft als zodanig veel historische waar de. De heer D. van Es zal op deze avond een korte inleiding houden over de geschiedenis van het orgel. Na het concert is er voor belangstellenden gele genheid het orgel van nabij te bekijken en eventueel te be spelen. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Ter neuzense showband Irene heeft nu al tal van aanvra gen ontvangen voor 1984. De aanvragen zijn zowel uit Nederland als uit het buitenland gekomen. De buitenlandse optre dens zijn in de Franse plaatsen Denain, Amiens en Le Mans. De aanvragen zijn volgens het bestuur voornamelijk te danken aan de goede indruk die de Terneuzense showband in Frankrijk heeft achter ge laten. Om ook hieraan volgend jaar weer zo goed mogelijk te kunnen voldoen, kan de showband nog best een aantal nieuwe leden ge bruiken. Irene heeft vier instructeurs, die graag de nieuwe leden een opleiding willen geven. Iedereen die wil, kan zich opgeven of eerst eens komen kijken op de oefenavonden die iedere maandagavond tussen half acht en half tien worden gehouden in het Zelden- rustcollege. AXEL - Zondagnacht is inge broken bij het electriciteitsbe- drijf van de firma K. aan de Kerkdreef. Daarbij werd een grote etalageruit vernield. Vermist worden een kleuren televisie en twee videorecor ders. CADZAND - In de kantine van camping Welgelegen heeft men ingebroken. Dit gebeurde via een raampje aan de ach terzijde. Ook heeft men een bezoek gebracht aan een acht stacaravans die op de camping staan. Er wordt niet veel van waarde vermist, behalve en kele televisie-apparaten die men heeft meegenomen. HULST - Op de kruising rijksweg 60-Oude Zoutdijk te Hulst vond gistermiddag om ongeveer 12.50 uur een aanrij ding plaats tussen twee perso- nenautop's. Hierbij raakten beide auto's total loss. Per soonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Bestuurder D. C. uit Willebroek reed over rijksweg 60 richting Terhole. Vanaf de Oude Zoutdijk kwam de automobilist M. K. uit Hulst de kruising opgere den en verleende daarbij geen voorrang aan C., waarop een aanrijding volgde. OOSTBURG - Op de kruising Mariahoevestraat en Grote- beer verleende W. P. uit Wa terlandkerkje met zijn perso nenauto geen voorrang aan R. B. uit Oostburg. Er was mate riële schade. OOSTBURG - In de nacht van zondag op maandag is in de Bakkerstraat een auto, eigen dom van N. B. uit Waterland kerkje, in de sloot terechtge komen. Omtrent de oorzaak was op dit moment nog niets mee te delen. De auto werd ge heel vernield. TERNEUZEN - De Terneuze- naar R. M. deed namens het comité Buurtvereniging Bin nenstad bij de gemeentepolitie aangifte van diefstal van der tig reclamevlaggen en een paar glazen. Deze waren opge slagen in een leegstaand schoolgebouw aan de School- weg. De inbraak moet zijn ge pleegd tussen 17 en 31 oktober. AXEL - De rijkspolitie te Axel heeft zondagmiddag vijf bui tenlanders, twee vrouwen en drie mannen, gearresteerd. Dit lukte pas na een wilde achter volging door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Nabij Klooster- zande werd de auto waarin de vijf zaten klemgereden. Zij werden ingesloten in het poli tiebureau te Hulst. Na verhoor werden ze giste ren weer op vrije voeten ge steld, maar dede auto werd in beslag genomen. Leden van de bende werden zondagmiddag bij een diefstal in Gent op he terdaad betrapt. Ze wisten echter met een gereedstaande personenauto te vluchten. Ooggetuigen hadden het ken teken van het voertuig geno teerd. Met dat gegeven ging de rijkswacht op jacht naar de daders. De betreffende auto werd gesignaleerd, maar na een achtervolging richting Neder landse grens raakte de Belgi sche rijkswacht het spoor bij ster. De Nederlandse politie werd gewaarschuwd. Tussen door had het vijftal zich ook nog schuldig gemaakt aan in sluiping in een woning in het Belgische Koewacht. Tijdens de achtervolging door de rijkspolitie van Axel zagen de politiemensen van Axel dat er voorwerpen, vermoedelijk ge stolen sieraden, uit de auto werden gegooid. Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Midden- en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van D'66 houdt morgen (woensdag) in café Du Commerce te Terneuzen een algemene ledenvergadering, aanvang 19.30 uur. Aan een forum over de plannen van de regering om de ambtenarensalarissen, trendvolgers en uitkeringsge rechtigden met 3,5 procent te verlagen wordt ook deelgeno men door oud-minister, mr. M. Rood. Hij en Theo Jacobs van de ambtenarenbond ABVA/KA- BO en een afgevaardigde van de CFO (Christelijke Federatie van Overheidspersoneel) zul len een inleiding houden. Ver der zal de fractievoorzitter van D'66 in de Provinciale Staten van Zeeland, mevrouw J. Boogerd-Quaak spreken over: 'wat geeft de Zeeuw aan het Europese Parlement'.

de Stem | 1983 | | pagina 17