Brandschade 1982 ruim zes miljoen J GS eens met groenschilden in plan Sloe De familie van de 6sleepboot-lovers9 Actiebereidheid groot bij politie 0-Z-Vlaanderen DE STEM Middelburg krijgt groots theater orgel GS beperken milieu-bevoegdheden gemeente Borsele Geen extra banen door verkorting arbeidstijd -"T DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zware schade aan auto Doop nieuw fregat bij De Schelde LEKKO-MANIFESTATIE IN HANSWEERT Bij provincie A53| en° 076 877850-2236T1 RÜTTCH£N GROEP VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in 1982 bij branden twee mensen om het leven gekomen. De totale brandschade in geld uitge drukt bedroeg ruim zes mil joen gulden. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de Regionale Brand weerkring Zeeuwsch-Vlaan- deren. In Terneuzen braken de meeste branden uit. Daar moest de brandweer 91 keer uitrukken. In Sluis moesten de spuitgasten vijf keer op pad. De brand in de jeugdherberg van Axel, begin 1982, richtte een schade van anderhalf mil joen gulden aan. 'Hoog' scoor den voorts branden in Sas van Gent, twee cafés met boven woning (460.000 gulden), een discobar in Sluis (570.000 gul den), een hotel in Sluis (350.000) en een loods in Ter- neuzen (300.000 gulden). Het aantal branden met een scha de van 10.000 gulden en meer bedroeg in het verslagjaar 55. De brandweer is in 1982 71 keer uitgerukt voor hulpverle ning. Een keer gebeurde dat voor het bevrijden van een vastgevroren zwaan, tien keer voor het verwijderen van een wespennest en drie keer voor een dier in nood. Drie keer was de meldig vals. De problemen met de onbe kendheid van de Zeeuws- Vlaamse bevolking met het alarmnummer (01150-12200) zijn nog niet helemaal uit de wereld. Er is echter hard aan de weg getimmerd, de indruk bestaat dan ook dat het de goede kant uitgaat. De acht deelnemende gemeente wer ken in totaal met 8 vaste brandweerlieden en 436 vrij willigers. MIDDELBURG (ANP) - j De Middelburgse Con- eert- en Gehoorzaal j krijgt als eerste concert zaal buiten Engeland de beschikking over een unit-concertorgel, dat te vens het grootste comp- ton-theaterorgel buiten de grenzen van Groot- Brittannië is. Het is orgel is 48 jaar oud en heeft 1000 stempijpen en 168 sprekende registers. De Zeeuwse Theate rorgel Stichting is mo menteel bezig om de laat ste hand te leggen aan de opbouw van het orgel. Dat gebeurt door vrijwil ligers. Het orgel zal 2 de cember officieel in ge bruik worden gesteld door onder meer het En gelse orgel- en pianofe nomeen George Black- more, die op datzelfde or gel 528 radio-uitzendin gen voor de BBC heeft verzorgd. De Zeeuwse Theate rorgel Stichting hoopt met een reeks te organi seren concerten het fi nanciële tekort op dit or gel te kunnen opvangen, zo bleek vrijdag tijdens een persconferentie in Middelburg. De provincie Zeeland, de stad Middel burg, het Anjerfonds en de Nederlandse Orgelfe deratie hadden al eerder fors in de buidel getast om de aankoop van het orgel mogelijk te maken. Het orgel heeft na zijn renovatie een waarde van rond de anderhalf miljoen gulden. Het thea terorgel is destijds voor 6000 pond in Londen ge bouwd. Van onze correpsondent I TERNEUZEN - Onbekenden I hebben zware schade toege- I tracht aan de personenauto I *an J. K„ die stond gepar- I teerd op zijn terrein aan de I Hr. Haarmanweg in Terneu- 1 ren. Door middel van het ver- treken van het stuurslot en knoeien met de electrische be trading is men met het voer- 'Jig op het terrein gaan rond rijden. Daarbij werd een paal Eeramd. En passant nam men ;e autoradio en en een casset- I 'ereeorder mee ter waarde van Iriehonderd gulden. i mg&ad voor zuidwest nedehland I Kantoren j a Terneuzen, Hulst en Goes. bressen en tetefoonnum- Uersop pagina 2. Redactie srneuzen: Rein van der l^elm (editie-chef), Jan Jan- l«n (piv. chef), Frank Dey, |Raul de Schipper, Cor de I-eer (foto), Ton Koomen l'sPort). Hulst: Eugène Ver lieten. Goes: Gé van Ber- |*ei. Middelburg: Henk Post- r't Oostburg: Co Meertens. Servicepunten [Kloosterzande: mevr. Neve, 15 Alexanderstr. 4, 01148- 2250. |Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me- ■"b, privé 01150-95839. Plan 'Sloegebied' niet helemaal goedgekeurd Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn akkoord gegaan met de groenstructuur in het be stemmingsplan Sloe van de gemeente Borsele. Er wa ren 58 bezwaarschriften binnengekomen die vooral op de groenstructuur betrekking hebben. In sommige be zwaarschriften werd gepleit voor meer groen, in an dere voor minder. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe stuur vindt dat de gemeente Borsele zich te veel milieubevoegdheden heeft toegeëigend om regelend te kunnen optreden bij industrie vestigingen in het Sloegebied. Men vindt ook dat de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij door de gemeente in een te strak keurs lijf is gedrongen. Over de wijze waarop 'groenschilden' bij het haven en industriegebied dienen te worden gesitueerd bestaat al meer dan tien jaar onenigheid. Zelfs een meerderheid van de gemeenteraad van Borsele, die het bestemmingsplan ruim een jaar geleden vaststelde, diende bij GS een bezwaar schrift in omdat wijzigingen die de raad zou hebben aange bracht niet op correcte wijze zouden zijn verwerk. GS heb ben dat bezwaar afgewezen. mmmm hkft ovv" ttt Dat blijkt uit het commen taar van Gedeputeerde Staten op het gemeentelijk bestem mingsplan voor het Sloege bied. GS hebben dan ook be sloten enkele onderdelen van het plan niet goed te keuren. Daarbij zijn binnen GS overi gens meningsverschillen aan de dag getreden. Het bestemmingsplan voor het Sloe, dat een j uridische ba sis geeft aan de verdere ont wikkelingen in Zeelands be langrijkste haven- en indus triegebied, werd ruim een jaar geleden door de gemeenteraad van Borsele vastgesteld. Dat gebeurde na twaalf jaar ge hakketak. Gedeputeerde staten hebben ondermeer bepalingen afge keurd die burgemeester en wethouders van Borsele de be voegdheid geven nadere eisen te stellen aan grote milieuver vuilende bedrij ven. Een meer derheid van Gedeputeerde Staten vinden dat uit een der gelijke bevoegdheid 'rechtson zekerheid voor derden' kan voortvloeien, die meerderheid wordt gevormd door de beide CDA-gedeputeerden Barbé en Ventevogel, WD-gedeputeer- de De Voogd en PvdA-gede- puteerde Don. Eén van de afgekeurde be palingen gaf burgemeester en wethouders van Borsele de mogelijkheid een zogenaamd milieu-advies-rapport te vra gen aan de inspecteur milieu hygiëne. De minderheid bin nen het provinciaal bestuurs college, bestaande uit commis saris Boertien, VVD-gedepu- teerde Maris-Koster en PvdA- gedeputeerde Boersma, heeft er niets op tegen dat het ge meentelijk plan aan burge meester en wethouders de mo gelijkheid geeft om een mi- lieu-advies-rapport te vragen. Volgens deze minderheid zou den burgemeester en wethou ders zelfs een algemene be voegdheid moeten hebben, die niet per se op de milieu-in spectie is toegesneden. Eerder dit jaar ontstond al enige commotie toen B en W van Borsele de milieu-inspec tie advies vroegen over de bouwaanvraag van de PZEM voor het ombouwen van de twee conventionele elektrici teitscentrales tot een kolenge- stookte eenheid. Met name PZEM-gedeputeerde Don schoot toen uit zijn slof. Het verlenen van milieu-vergun ningen immers, zo redeneerde hij, ligt op het terrein van ge deputeerde staten. Zonering Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Bij De Schelde in Vlissingen wordt zaterdag om 12 uur het eerste luchtver dedigingsfregat voor de ko ninklijke marine, de Jacob van Heemskerck, gedoopt. Voor die officiële handeling is mevr. A. van Peijnenburg- Broekhuizen, echtgenote van de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, aan gezocht. De Van Heemskerck, tevens naamgever van de nieuwe klasse, wordt nog ge volgd door een tweede fregat, de Witte de With. De kiel van de Jacob van Heemskerck werd gelegd in januari '81. Medio '85 hoopt men de eerste proefvaart te maken. In '80 en '81 zijn twee stan daardfregatten van de Korte- naerklasse verkocht aan Grie kenland. Kort daarop werd besloten de twee vervangende schepen uit te rusten met een nieuw geleide wapensysteem, dat een antwoord moet zijn te gen luchtdoelen op de middel lange afstand. Door de uitge breide communicatiesystemen aan boord van de nieuwe luchtverdedigingsfregatten is de bemanning op 200 koppen per schip gekomen. Gedeputeerde Staten zijn in beginsel akkoord met de 'zo nering' in het bestemmings plan, die de vestiging van gro te milieuvervuilers op minder dan een kilometer afstand van bebouwde kommen (Nieuw- dorp, Borsele en 's Heeren- hoek) onmogelijk maakt. Het gaat daarbij om zekere bedrij - ven die vallen onder de Wet geluidshinder en de Wet luchtverontreiniging. Wat de eerste categorie (ge luidshinder) betreft willen GS echter een ontheffingsmoge lijkheid in het plan opnemen. Dat is met name van belang voor eventuele uitbreidingen op het PZEM-terrein dat op ongeveer 630 meter afstand van het dorp Borssele begint. GS zijn ook tegemoet gekomen aan een bezwaar van de PZEM tegen een belemmering van koelmogelijkheden. Twee andere bezwaren van de PZEM, betrekking hebbend op beperkingen van bouwhoog ten en bebouwingspercenta ges, zijn van de hand gewezen. Gedeputeerde Staten zijn ermee akkoord gegaan dat het bestemmingsplan geen ruimte laat voor de bouw van een tweede kerncentrale. Dat is geheel overeenkomstig een uitspraak van Provinciale Staten. Wel vinden GS dat de planologische beperkingen moeten worden opgeheven wanneer het rijk tot de con clusie komt dat een nieuwe kerncentrale gebouwd moet worden. De wet geeft het rijk daartoe de bevoegdheid. Het bestemmingsplan biedt wel ruimte om niet-nucleaire op wekkingseenheden op het PZEM-terrein te bouwen. DISCUSSIES over wat al dan niet origineel is vinden overal in de zaal plaats Van een onzer verslaggevers HANSWEERT - Het Neder landse sleepvaartbedrijf spreekt nog steeds tot de verbeelding. Is het de avon tuurlijke kant van de be drijfstak: Bij nacht en ontij paraat zijn met het risico dat het schip toch voor je ogen zinkt of net voor je neus door een ander wegge kaapt wordt. Of gaat het om de sierlijke lijnen van de kleine stoere doordouwers met hun grote watersnorren voor de boeg. Afgelopen zaterdag rond lopend op de manifestatie van de nationale sleepvaar- thobbyclub 'Lekko' in Hans- weert kon je iets proeven van de speciale sfeer die er in die club heerst. Waarom word je gek van sleepboten, zoals je gek wordt van postzegels of si garenbandjes? „Ach het is gewoon een verslaving, ik besteed er al m'n vrije tijd aan en als ik vrij ben, dan ga ik met de sleepboten van Polderman mee als opstap per". John Minnaard uit Kruiningen is een van de mannen van 'Lekko-Zee- land'. Al zijn vrije tijd steekt hij in het sleepbootbedrijf: op het water of thuis, knut selend aan een nieuw model. Op het ogenblik werkt hij aan de bok Taklift. Vol trots laat hij de originele bouwte keningen zien, afkomstig van de Verolmewerf in Rot terdam. In zaal Thalia langs de de vele modellen lopend wijst hij op op een sleepboot die inmiddels door Smit In ternationale in charter is ge nomen. Minnaard: „Kijk, ik heb 'm geel geschilderd, dat is de originele kleur, Smit heeft 'm de eigen firma- kleuren gegeven, maar ik vind dit het mooist". Discussies over wat al dan niet origineel is aan sleepbo ten vinden ook elders in de zaal plaats, naar aanleiding van foto's of dia's. Er is trou wens een levendige ruilhan del in foto's. Sommige van de sleepboot-enthousiasten hebben hun hele archief meegenomen. Het is vaak foto willem mieras een fraaie verzameling, niet alleen 'pasfoto's' van hun geliefde objecten, maar ook zeer realistische rampenpla ten: een scheepsromp die net nog boven water steekt, schepen met gaten in de huid en schepen met de masten net boven water. Er ligt ook een boorkop afkomstig van een Noord- zee-boorplatform. Minnaard geeft uitleg over het lood zware ding: „Kijk, die kop is duizenden meters diep ge weest, de gekartelde randen zijn voorzien van diamant, maar het is allemaal afge sloten. De prijs van zo'n boorkop is zeker 30.000 gul den. Hij is meegenomen door Johnny Polderman, die werkt als drilling-superin tendant op een booreiland". De sleepboot-happening in Hansweert is een van de weinige keren dat vrouwen en kinderen worden toegela ten in dit toch tamelijk ex clusieve mannen wereldje. De betrokkenheid blijkt groot. Aan de rijkgeta- toueerde hand van papa grabbelen kinderen in de fo to-bakken. Een potige dame hijst zich niet zonder moeite in een T-shirt. Het opschrift 'Lekko' is haast even fron taal als de boeg van een sleepboot. Van een onzer verslaggevers HULST - De leden van de Al gemeen Christelijke Politie bond (ACP), afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn unaniem bereid acties te voe ren tegen de korting op hun salaris. De grote actiebereidheid bleek gistermiddag tijdens een ledenvergadering in Den Dul- laert in Hulst, waar eenderde van de leden aanwezig was. De vergadering sprak zich uit tegen staken. De acties zul len worden gevoerd in samen werking met de Centrale Poli tie Organisatie, waarin ook de ACP vertegenwoordigd is. Ko mende donderdag komt de CPO-Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in Terneuzen, waar dan een draaiboek wordt opgesteld voor de te voeren politieacties in Zeeuwsch-Vlaanderen. In middels is een eerste 'actie' al gestart, namelijk het rondlo pen met protestbuttons. De ledenvergadering in Hulst sprak zich gisteren ook uit voor een aparte politie- CAO. Momenteel, zo meent men, worden ambtenaren en politiemannen in de media over een en dezelfde kam ge scheerd. Maar volgens de poli tiebond worden daardoor de verhoudingen danig scheefge trokken. De salarisschalen bij de politie liggen namelijk een stuk lager dan bij voorbeeld die van ambtenaren die op het stadhuis een baantje hebben. De gemeenteraad knabbelde in de loop van de afgelopen ja ren forse happen van de ge plande groenaanplant weg. Men vond dat anders teveel goede landbouwgrond zou worden opgeofferd aan niet altijd even functionele bossen en beplanting. Gedeputeerde Staten heb ben daarmee ingestemd. Het college vindt dat het uiteinde lijke bestemmingsplan vol doende waarborgen biedt voor een 'visuele afscherming' van de dorpen. GS vinden het on mogelijk de agrarische be stemming van de betrokken gronden te handhaven. Het Landbouwschap vroeg daar om. De gronden zullen worden aangekocht of onteigend. Eigenaren worden volgens het college volledig schadeloos ge steld. Bij Nieuwdorp is een bos van 20 ha geprojecteerd, bij Borssele een strook groen van 10 ha en bij 's Heerenhoek een strook van 5 ha. Deze gebieden moet voor minstens de helft worden ingeplant met bomen en heesters. De consulent na tuur- en landschapsbescher ming had om -80 tot 100 procent beplanting gevraagd. GS zijn het wel met de consulent eens dat de bossen niet onbeperkt voor recratieve doeleinden ge bruikt mogen worden. Het be stemmingsplan moet op dat punt worden aangepast. Behalve in 'groenschilden' bij de dorpen voorziet het be stemmingsplan nog in de bijna 60 ha groenvoorzieningen, verdeeld over viertal plaatsen in het eigenlijke Sloegebied zelf. Verder, aldus GS, streeft de gemeente ernaar zoveel mogelijk beplanting aan te brengen op dijken en langs wegen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is niet van plan om het eigen personeels bestand met 2 procent terug te brengen door middel van ge dwongen ontslagen. Men overweegt al evenmin een vacaturestop. In plaats daarvan zal de arbeidstijdver korting bij de provincie in principe niet tot nieuwe banen leiden. Dat blijkt uit een voorstel van gedeputeerde staten tot bijstelling van de provinciale ontwerp-begroting 1984. Zoals bekend wil de rege ring dat het ambtenarenbe- stand bij bestuurslichamen wordt teruggebracht met 2 procent per jaar. Om dat doel te bereiken brengt de regering een korting in rekening die ge lijk is aan 2 procent van de personeelskosten. Gedeputeerde staten van Zeeland willen aan die bezui niging het hoofd bieden door de arbeidstijdverkorting (elk personeelslid krijgt 4,5 roos- tervrije dagen per jaar) bin nen de bestaande personeels bezetting op te vangen. Dat betekent dat het provincieper- soneel harder moet gaan wer ken om in minder tijd even veel werk te kunnen verrich ten. Ten behoeve van de ar beidstijdverkorting levert het personeel de prijscompensatie in. Dat vrijkomende geld gaat het provinciebestuur gebrui ken om de verminderde rijks bijdrage te compenseren. I

de Stem | 1983 | | pagina 13