akt. 6 Wester schelde bij storm en mist Prachtige uitvoering van 6Die Schöpfung' mc vden? KAST BRIEF AAN ANTI-KERNENERGIE-GROEPERINGEN Gezellig drukke expo Vogelvreugd in IJzendijke Kwaliteit op muziekconcours te Nieuw Namen H.F. VAN OOSTERHOUT ster soms uitziet. B AANDAG 31 OKTOBER 1983 VAN ZEELAND politierapport i ai aan werken. Reddings demonstratie EHBO-Hulst Bejaardenwerk in spoed vergadering bijeen T otaspekta'83 goed in smaak gevallen Hoek IN BASILIEK HULST AUTOMOBIELBEDRIJF A3 :esten er weinig l op momenten Dus misschien rijtje, maar prak- npetitiewedstrijd. i met epilepsie in rmoedt; ze lopen n we aan onze it zo gek als 't er u Sire belt, r de bon opstuurt. et er soms even uitziet sen wat voor u van toepassing is. I i postzegels sturen aan slaan 19, 3583 GD Utrecht, hting ideeie Reclame SIRE 'n in de en vat er wordt af •eprezen. en voor meneer :en heel nieuwe Daar bereidt hij s coach van de ijn pensioen en is is goed te iwinterde sport er. Bereidt u zich lp uw pensioen of uw man? over in het boekje r gaat Even de ijgt het gratis in T6 PAGINA ZEELAND 2 3IERVLIET - De landbou wer R. de C. uit Biervliet leed bij de gemeentepolitie Terneuzen aangifte van iiefstal van een drietal scha pen. De dieren die in een lieide vlak naast de boerde- ij liepen waren zaterdagm orgen verdwenen. OES - In de 'nacht van vrij- op zaterdag is een in- iraak gepleegd bij foto Back de Lange Kerkstraat. Via iet platte dak aan de achter- jjde en het forceren van een Japraam kwamen de daders ip het verlaagde plafon van winkel terecht, door het erwijderen van een paneel :n het plaatsen van een trap, men de winkel binnen ge- tomen. Er zijn 11 video-re- lorders, 9 draagbare video- ecorder, 5 tuners en twee vi- ieo-camera's weggenomen net een inkoopwaarde van 50.000 gulden. OES - Zondagmorgen swam de 21-jarige J.M. uit 's Keer Abtskerke aangifte toen van mishandeling. De ongeman reed op zijn fiets zondagmorgen om 02.45 uur buiten Goes, toen hij klem gereden werd door een gele personenauto. In de auto za len 7 jongelui die allen min of meer aangeschoten waren. ','adat een van hen om de portemonnee van M. vroeg, werd hij door 3 anderen op ie grond geslagen en tegen zijn lichaam geschopt. Daar na schopten ze M. in een sloot, doch hij werd er ook weer uit geholpen. De auto is weg gereden en M. is op zijn fiets met een gezwollen ge licht en diverse kneuzingen op zijn lichaam naar huis ge- GOES - In de zomerwoning ran E.S. uit het Duitse Essen op de Kaaidijk te Wol- phaartsdijk, is igebroken. Er worden een draagbare radio, een verrekijker, een peil kompas een elektrische klok en een paar flessen wijn ver mist. TERNEUZEN - De Terneu- zenaar S. W. die donderdag nacht in verband met een in braak in de Vlaanderenhal :e Sas van Gent door de ge meentepolitie van Terneuzen rerd gearresteerd heeft be lend ook schuldig te zijn aan iiefstal van een aantal auto- adio's. Dit laatste bij de fa. Van der P. aan de Mr. Haar manweg te Terneuzen enkele weken geleden. TERNEUZEN - P. T. uit Biervliet deed bij de ge meentepolitie van terneuzen aangifte van beschadiging aan de muur van een kan toorpand, staande aan de lïestkolkstraat te Terneu zen. Onbekenden hebben met gele verf daarop het woord 'raven' gespoten. De verf bleek niet uitwisbaar waardoor hele de witte muut opnieuw geverfd moet wor den. TERNEUZEN - Mej. K. G. lit Terneuzen deed bij de po- itie in haar woonplaats aan- Sjfte van de diefstal van een ■'ideorecorder uit haar wo oing aan de Pieter de Hoogh- straat te Terneuzen. Deze iiefstal werd gepleegd vrij- iagavond tussen 19 en 23 uur. Dstbus 259.1000 AG Amsterdam, atis boekje "Straks met pensioen". tentijd, oden door dit blad, in samen- tichting Ideële Reclame (SIRE). Van een onzer verslaggevers HANSWEERT - Begin no vember zal in Zeeland een boek verschijnen over de scheepvaart, maar vooral over de scheepsrampen op de Wes- terschelde. Het boek is vervaardigd door de Vlissinger Cor Hey- koop, een man die zich van jongs af zeer nauw betrokken voelt bij het maritiem gebeu ren in Zeeland. Afgelopen zaterdag gaf hij in Hansweert een korte toe lichting op zijn werk: „Ik heb niet alleen de bekende geval len beschreven, maar ook aan varingen, waarvan we nu nauwelijks nog weten dat er mensen bij omgekomen zijn, een aantal voorbeelden daar van vonden plaats rond de eeuwwisseling in de periode van de landverhuizers. Die vertrokken toen met schepen vanuit Antwerpen naar Ame rika". „Westerschelde bij storm en mist" verschijnt in een oplaag van 3000 exemplaren. Momen teel is daarvan al negentig procent bij voorinschrijving verkocht. Cor Heykoop met zijn boek - FOTO WILLEM MIERAS Werkgroep wil strijd weer wat fut inblazen Van een onzer verslaggevers HULST - De Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen wil de anti-kernener- gie-beweging (AKB) weer wat meer fut inbla zen. In een brief aan een zeventiental gelijkgezinde groeperingen wordt opgeroepen nu alvast ideeën uit te denken, voor het geval er onverhoopt besloten wordt een derde kerncentrale te bouwen, „zodat we straks niet met lege handen staan". Van onze correspondent IJZENDIJKE - De bijzondere tentoonstelling, die de vogelvereniging Vogelvreugd'79 uit IJzendijke afge lopen weekend hield, is enorm geslaagd. Velen hadden de moeite genomen om de 822 vogels, die waren inge bracht door de meer dan 100 inzenders, te bekijken. Naast de diverse kampioenstitels, waren er ook nog 262 eerste prijzen te verdelen. Vrijdagavond had districts bestuurder Bas de Graaf de tentoonstelling geopend. Zo wel zaterdag als gisteren was het steeds gezellig druk. Naast de expo waren er ook nog di verse andere wedstrijden. De heer Theo Vermeulen en Dinge de Pooter waren de winnaars van het dobbelspel. Jean-Pierre Martens, Laura de Jaeger en Daniel Scher- beijn waren de winnaars van de wedstrijd 'Hoeveel wegen de bestuursleden samen'. Het juiste gewicht was 391,5 kg. Gisteravond nam districts voorzitter de heer J. van de Walle de prijsuitreiking voor zijn rekening. Jeugdkampioe nen werden J. van Landschoot (EK), Ingeborg Scherbeijn (OK) en F. Mattheyssen (OEK). De clubkampioenen waren mevrouw J. de Lijzer- Pladdet (dames), J.C. van Landschoot (jeugd) en A. van de Broeke (senioren). De heer G. van Grol werd kampioen derby, terwijl F. Lammens het bondskruis veroverde. Voor M. de Coussemaker was de poel- deprijs weggelegd, terwijl J.C. van Landschoot de wisselbe ker in ontvangst mocht ne men. De vierde tentoonstelling van Vogelvreugd is ook goed verlopen. Volgend jaar viert de IJzendijke vereniging zijn 5-jarig bestaan. „Volgend ja ren vieren we het eerste lus trum en we zullen proberen er een feestelijk tintje aan te ge ven", aldus de secretaris van Vogeivreugd, de heer C. Scherbeijn gisteravond. HULST - Onder leiding van Huib Capello en met mede werking van de gemeenten Hulst is in het zwembad de Driehoek een minicursus red dend zwemmen voor EH- BO'ers gegeven. In een kleine maar enthou siaste groep werd aandacht lesteed aan bevrij dings- en 'ervoersgrepen. Deze werden lan de kant voorgedaan en 'aarna gezamenlijk uitgepro beerd in het water. Ook werd aandacht besteed aan red dingsmiddelen zoals red- J'igsklos en -haak. Het ge bruik hiervan werd ook eerst doorgedaan, waarna EH- JO'ers er vertrouwd mee wer- "fn gemaakt. Wanneer de tijd daar is, wil de Werkgroep een bijeen komst met zoveel mogelijk an ti-kernenergie-groeperingen op touw zetten, om de ideeën te inventariseren en om te kij - ken welke mogelijke acties ge nomen kunnen worden. De werkgroep reageert daarmee op uitspraken van minister van Aardenne, dat een derde kerncentrale nodig is, en op de vorige week nog te kennen gegeven wens van de PZEM-direkteur om een tweede centrale in Borssele. Men heeft zich tevens de uitla tingen ter harte genomen, dat de fut uit de AKB zou zijn. De werkgroep constateert dat kernenergie op dit moment noch in de politiek, noch in de media een heet hangijzer is. Volgens de werkgroep is dat te danken aan Brede Maatschap pelijke Discussie, die in deze als een soort bliksemafleider fungeert. „Mede als gevolg van het minder aandacht aan kernenergie besteden door de media", aldus de Werkgroep, „is de publieke opinie over kernenergie zich voor ons ne gatief aan het ontwikkelen: minder mensen zijn tegen kernenergie dan twee of drie jaar geleden". Voorts wordt bij allerlei ac tiegroepen een matheid en moedeloosheid geconstateerd. Sommige groepen hebben zichzelf opgeheven of bestaan nog slechts op papier. „Veel mensen hebben niet in de ga ten dat de strijd tegen kern energie er een is van een lange adem". Het afhaken van actie voerders wijt de werkgroep onder meer aan het feit dat velen zich nu geworpen heb ben op de kernwapens. Ander zijds hebben veel mensen, als gevolg van de economische crisis, andere prioriteiten ge kregen, zoals het vechten te gen de eigen financiële proble men en bezuinigingen. De Werkgroep meent echter dat niet moet worden afge wacht tot er een derde kern centrale besteld wordt. „De gehele AKB mag niet pas rea geren als het eenmaal zover is". Vandaar dat zij de sluime rende actiegroepen weer tot leven wil wekken. (ADVERTENTIE) SAS VAN GENT - De Stich ting Gecoördineerd Bejaar denwerk in Sas van Gent komt vanmiddag in spoedver gadering bijeen. Deze verga dering vindt plaats in het voormalige gemeentehuis van de Westkade en begint om 17.00 uur. Aanleiding van de vergade ring is de onzekerheid die is ontstaan over de afgevaardig den van de stichting in de ker nen van Sas van Gent en As senede over hetgeen hun te wachten staat in de komende jaren. De afgevaardigden maakten zich zorgen over de hun ter beschikking staande financiële middelen in 1984. Veel blijkt hun niet duidelijk te zijn ten aanzien van deze zaak. De afgevaardigden zul len dan ook vandaag het be stuur om opheldering vragen. Een van de deelnemers blaast zijn nummer Van onze correspondent NIEUW NAMEN - De fede ratie van katholieke mu- ziekbonden in Nedeland heeft het afgelopen weekend een solisten- en ensemble concours in gemeenschaps centrum De Kauter in Nieuw Namen gehouden. Met medewerking van de Westbrabantse en Zeeuwse muziekvereniging en de plaatselijke organisatie in handen van de fanfare De Scheldezonen werd het een succesvol gebeuren. Honder den belangstellenden kwa men luisteren naar de 87 deelnemers. In een sfeervolle zaal brachten de solisten en de ensembles hun muzikale nummers ten gehore, niet alien zonder plankenkoorts. De solisten en ensembles kwamen uit in de derde, tweede, eerste en eredivisie. De jury, bestaande uit de heren J. Claessens en W. La- seroms hadden de moeilijke taak de punten toe te ken nen. Op zaterdag werden de prijzen uitgereikt door de heer Jongbloed, bestuurdlid van de Westbrabanste en Zeeuwse muziekvereniging. Op zondag werden de prij zen uitgereikt door burge meester P. Molthoff. De eer ste prijzen van zaterdag: derde divisie Huub Ver- meerssen uit Clinge met cor net, 96 pnt., Mario Hemelaar uit Hulst met kleine trom, 80 pnt., Linda Steijns uit Kloosterzande met klarinet, 96 pnt., J. de Letter, St. Jan steen, slagwerk, 83% pnt, Marianna Pauwels uit Kloosterzande met kleine trom, 83 pnt., Alain Vermeu len uit Terhole, 81 pnt., Yvette de Klerk uit Axel met trompet, 100 pnt. Twee- - FOTO WIM KOOIJMAN de afdeling: Sonja Steijaart en Tes Sponselee, kleine trom, Linda Pilaet uit Clinge met bügel, 96 pnt., Frank Vermast uit Kloosterzande, trompet, 97 pnt., mevr. Schelfhout-Pilaet uit Clinge, 96 pnt., A. Burm en E. Burm uit Nieuw Namen met cor net, 96 pnt., Wouter Siteur uit Hulst met klarinet, 96 pnt., Mario Willaert uit Hei kant met drumstel, 83 pnt., weduwe Kerckhout uit Hulst met klarinet, 96 pnt., E. Burm uit Nieuw Namen met cornet, 96 pnt, Danny Stienen uit Clinge met bari ton, 98 pnt. Eerste afdeling: Leo Boeding uit Terhole met tuba, 100 pnt., Alain Ver meulen uit Terhole met 101 pnt., Tommy en Othello Schelfhout uit Clinge met trompet, 96 pnt. Eereafde ling: L. Geus uit Vogelwaar de, 104 pnt. Uitslagen Kampioen pig z-rood EK BM - M. Cousin; OK - J. Platteeuw. Kampioen pigm m-rood EK BM - W. de Dalie; OK - A.M.N. v.d. Bunder. Kampioen Vetstof z-rood EK BM - mevr. A. Mattheijssen; OK - P.C. de Roo; OEK - F. Mat theijssen. Kampioen Vetstof m- rood EK BM - mevr. E. de We- ver-Hubregtse; OEK - A. Stokker- man. Kampioen Posturen EK BM - A.J. de Vriend; OK - M. v.d. Velde. Kampioen Satinet-Phao's EK 4- BM - A. Stokkerman. Kam pioen Bastaarden EK BM - C.A. Herwegh. Kampioen Zebr.-Jap.m. EK BM - V.J. Herwegh-v. Rijs- bergen; OK - I. de Reu; OEK - I. de Reu. Kampioen Tropische vogels EK BM - J.C.P. v. Landschot; OK - C.A. Herwegh. Kampioen Grasparkieten EK BM - M.A. Boidin. Kampioen Aga-Por Gr.Park EK BM - A.J. v.d. Broe ke; OK - J.C. Scherbeijn; OEK - A.J. v.d. Broeke. Kampioen Duiven EK BM - F. Dehnad. Kampioen Kwartels EK BM - F. Doens; OK - E. de Smit. Kampioen Wildzang EK BM - Joh. Torbij n. Kam pioen Stammen EK BM - G. Christiaans. Kampioen Jeugd EK - J.C.P. v. Landschot; OK - Ingeborg Scherbeijn; OEK - F. Mattheijssen. Clubkampioen Dames - J. de Lijzer-Pladdel. Clubkampioen Jeugd - J.C.P. v. Landschot. Club kampioen Senioren - A. v.d. Broe ke. Kampioen Derby BM - G. v. Grol. Bondskruis - F. Lammens. Poedeleprijs - M. de Coussemaker Wisselbeker - J.C.P. v. Landschot. Verder 262 le prijzen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Afgelopen zaterdag werd in de evene mentenhal van de Vlaanderen te Sas van Gent Totaspekta'83 gehouden, een showprogram ma waarin een drietal groepen uit Zeeuwsch en Belgisch Vlaanderen optraden. Ruim 500 man waren voor dit gebeu ren naar de Vlaanderen geko men en kregen waar voor hun geld. Met name Keurgroep Tijl uit het Belgisceh Oostakker viel zeer goed in de smaak bij het publiek. De professionele aanpak en organisatie rond het optreden van deze groep stonden borg voor een uitste kend optreden. Met name de choreografische groep van Tijl, diverse malen in ver schillende, zeer kleurrij ke kle dij, en uitgerust met vlaggen, brachten prachtige dansen. De gemengde groep wist zelfs een huwelijk uit te beelden in dansvorm. De optredens van Tijl wer den aan elkaar gepraat door hun eigen presentatrice, Gon- da Martens. Willy de Groff uit Sas van Gent praatte het tota le spektakel aan elkaar. Ae- cordeongroep Accona's uit As senede speelde zowel de A- als de B-kant van haar nieuwe l.p. Deze l.p. was eerder op de avond uitgereikt aan burge meester Dusarduijn van Sas van Gent en schepen De Dijc- ker van Assenede. Drum- en majorettenKorps De Arno's vervolmaakten deze geslaagde avond met een optreden in hun nieuwe uniformen. Uit dit optreden bleek duidelijk dat de Arno's sinds zij onder lei ding staan van Rudy Steyaert muzikaal veel vooruit zijn ge gaan. Totaspekta werd dit jaar voor de tweede keer geor ganiseerd en zal in de toe komst zeker voortgezet wor den. Hoorzitting - Maandag 31 ok tober is er in de gehoorzaal in Hoek een hoorzitting voor club- en buurthuiswerk. Iedere inwoner van Hoek kan deze avond terecht met vragen betreffende de deelnota, die voor het cultureel werk opge steld is. De hoorzitting begint om 19.30 uur. Stationsweg 6 - Hulst - Tel. 01140-13191-11489 HULST - Afgelopen zaterdag hebben in de basiliek te Hulst ongeveer 375 muziekliefheb bers de opvoering van 'Die Schöpfung' van Joseph Haydn bijgewoond. Dit Oratorium over het scheppingsverhaal (op tekst van Gottfried van Swieten) werd op een gevoeli ge wijze ten uitvoer gebracht door het Toonkunstkoor Breda en het Gewestelijk Orkest, met solistische medewerking van Hilary Reynolds (so praan), Hein Meens (tenor), Wout Oosterkamp (bas-bari ton) en Tijn van Eijk (clave- cimbel). Het geheel stond on der leiding van Jo Ivens. Het werk, waarin het ver haal verteld wordt door de 3 vokalisten in vele prachtig op tekst uitgewerkte recitatieven, kent naast deze recieten prachtige aria's en koren. Op vallend deze avond was de grote homogeniteit bij alle uit voerenden. Jo Ivens wist alles op overtuigende wijze in de hand te houden. Het koor met 110 leden klonk egaal en zelfs majes tueus in het slotkoor van het eerste deel. Het orkest was zeer attent in de begeleiding en aan het clavecimbel kon Tijn van Eijk zijn meester schap vooral laten blijken in de recitatieven. De drie vokalisten kweten zich met duidelijk enthousias me van hun taak, met beheer ste recieten en mooi vertolkte aria's. Vooral Wout Ooster kamp viel op met een inter pretatie die niet alleen tech nisch en stilistisch volkomen juist was, maar bovendien warm en menselijk over kwam. Het verschil in inter pretatie tussen de twee eerste delen en het derde deel (de eerste mensen) werd subtiel vertolkt door de sopraan en de bas. Jo Ivens mag als dirigent met rede trots zijn op deze uit voering, die van begin tot eind een prachtige muzikale span ning kon behouden met als machtig besluit het prachtige slotkoor in fuga-vorm: 'Singt dem Herren alle Stimmen'. Het warme applaus na afloop was een bewijs van de grote waardering voor deze uitvoe ring. Voor de aanwezigen was het een 'hemelse' avond. J.C.

de Stem | 1983 | | pagina 9