VOORZITTER DELTAFEDERATIE: Reinaertsmars Hulst weer succes Canadezen te gast in Aardenburg GS dwingen Oostburg tot bodemonderzoek Zeeuwsvlamingen met dertien bussen naar Den Haag Sleepboot De Happening in Hansweert zeer druk bezocht 'Boreling met vuile luiers' G. Lockefeer overleden Terrein voormalige gasfabriek MAANDAG 31 OKTOBER 1983 Ambtenaren- protest in Zeeland DEN HAAG - Van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cad- zand. Ieder gehucht, dorp of stad leverde wel een aantal anti- kernrakettelingen. In 13 bussen trokken de Zeeuwsvlamingen naar Den Haag om hun steentje bij te dragen aan de vredesde monstratie van afgelopen zaterdag. De demonstranten uit net Zeeuwsvlaamse land moesten er wel wat voor over hebben om hun mening te uiten in Den Haag. Vroeg uit de veren, snel naar de bus en op tijd bij de boot om niet te laat in Den Haag aan te komen. Boven dien lang wachten, veel lopen en je stambanden beproeven door zang en geschreeuw. Terug bij de parkeerplaat sen met de duizenden touring cars aangekomen na een lang durige mars door de Haagse binnenstad, hopelijk de juiste bus inspringend om snel huis waarts te keren. Met holle ogen van vermoeidheid, zere voeten van de 'wandeling' en een een buik vol met vettig heid en slappe koffie, veror berd langs de gelopen route, waren de meeste Zeeuwsvla mingen het erover eens dat het een waardevolle dag was ge weest. Alle bussen kregen bij het inrijden van Den Haag een hartelijk welkom. De bewo ners van de huizen langs de invalswegen zwaaiden hun armen lam. Het ontlokte een enthousiaste demonstrante uit Hengstdijk de uitspraak: „Ik voel me net de koningin". In de met overwegend jonge mensen gevulde bus uit Hulst voelden enkelingen zich ook zoals de 'bevrijders'. Hoe het ook zijn mag, de sfeer was usitstekend. Tijdens de reis werden de vredes- en strijd liederen gerepeteerd. Een rondborstige huismoeder zong stevig door om de passagiers op de juiste toon te krijgen. In Den Haag gekomen bleek het ontzettend druk en de inzit tenden van de Zeeuwsvlaamse bussen waaierden uit tussen de duizenden Den Haag-gan- gers. Veel Hagenaars hadden een handeltje uitgestald om de betogers commercieel te ver leiden tot de aankoop van bij voorbeeld 'LUNS-pakketten'. Erg goed viel de slogan 'Laat ze een poepje ruiken met snert van Bert'. Wel of niet geweken voor de 'Kroketten tegen ra ketten' of 'Een zure bom in plaats van een atoombom' trokken horden Nederlanders uit alle windstreken door Den Haag. Ook de werkgroep anti kernenergie Zeeuwsch-Vlaan- deren probeerde zaterdag de kas te spekken. In een stand op het Malieveld werd goed ver kocht volgens een woordvoer ster. Na de betoging werd de thuisreis begonnen. De angst van sommigen om niet in de vertrouwde Cito-bus terug te keren bleek ongegrond. Vol tallig keerde 'Zeeuwsch- Vlaanderen' huiswaarts. Om voor de tweede maal een inva sie te veroorzaken op de veer boot waar ook de mensen ach ter de buffetten de kas extra gevuld zagen worden door de massa 'Anti-kernkoppen' uit het Zeeuwse. MIDDELBURG - De PZEM is nu 60 jaar. Ik zou een vrouw van die leeftijd niet willen adviseren nog een kind te baren. Zo wimpelde PZEM-gedepu- teerde W. Don (PvdA) vrijdag de jongste roep om een tweede kerncen trale in het Zeeuwse af. Hij ging daarbij in op het verzoek van PZEM- directeur M. Dalebout aan minister Van Aardenne om de tienjarige kerncen trale in Borsele een 'broertje of zusje' cadeau te geven. Het statenlid C. van Waterschoot (PPR/ EVP) uitte daar vrijdag kritiek op. Don benadrukte dat het de PZEM-directie vrij staat een eigen mening te spuien, maar dat beslis singen uiteindelijk door overheden genomen wor den. Enkele jaren geleden al kantte een meerderheid van de Zeeuwse staten zich tegen de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele. Don bena drukte gisteren dat de landelijke politiek uit eindelijk beslist of nieu we kerncentrales ge bouwd zullen worden. Van Waterschoot ging ook in op de hoop van SEP-topman J. Wijmans dat over tien jaar een bo reling kan worden waar genomen die het luiersta- dium al ontgroeid is. Het statenlid: „Maar dan wel een met heel erg vuile luiers". Van onze correspondent HULST - Afgelopen za terdag overleed, toch nog onverwacht snel, de heer George Lockefeer, oud 47 jaar. Voor de vereniging HVV'24 was hij een zeer geliefd en bekwaam jeugdleider/trainer en bestuurslid van de jeugd afdeling. Ruim 27 jaar had hij grote verdiensten voor de voetbalclub als trainer/ leider van verschillende teams, terwijl hij zich ook inzette in diverse an dere commissies. George Lockefeer was in de club 'lid van verdienste' en sinds vorig jaar ook dra ger van de officiële Afde ling-onderscheiding KNVB, de zilveren speld. Het verlies van dit waar devolle bestuurslid zal voor HVV'24 zeer groot zijn. Van een onzer verslaggevers HANSWEERT De nations- le vredesdemonstratie in Den Haag kon zaterdag niet verhinderen dat er ook el ders nog activiteiten waren, op kleinere schaal welis waar, maar minstens even succesvol. Dat geldt in ieder geval voor de nationale sleepvaart manifestatie, die zaterdag in zaal Thalia te Hansweert gehouden werd. De manifestatie vond plaats in samenwerking met de sleepboot hobbyvereniging Lekko. Op het programma ston den: tentoonstelling, viedo- en diapresentaties, maritie me ruilbeurs en rondvaar ten met sleepboten van het Hansweerste bergingsbe drijf Polderman. Burgemeester H. Boer opende het gebeuren rond 11 uur met een korte inleiding, waarbij hij ruiterlijk toegaf weinig inzicht te hebben in het sleepvaartwereldje. „Niettemin", aldus de bur- I gemeester, „ik weet, dat het voor veel mensen een mooie hobby geeft en ik weet ook, dat we als Nederlanders trots mogen zijn op de ver maardheid, die wij op ber- gingsgebied hebben in de gehele wereld". Onder het motto 'Trossen los' luidde vervolgens een scheepsbel om de manifestatie te ope nen. Als altijd trokken de ge ëxposeerde modellen van sleepboten en bergingsvaar tuigen veel nieuwsgierigen. Een aantal van deze model len werd tentoongesteld door leden van de model bouwvereniging 'Zuid- Zuid-West'. 'Aparte gebieden nodig voor surfen en vissen' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/OOSTBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente raad van Oostburg verzocht in de eerstkomende raadsverga dering een toereikend krediet beschikbaar te stellen voor een nader bodemonderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek in Oostburg. Als de raad weigert dan hebben GS de mogelijkheid om op grond van artikel 240a van de gemeentewet zelf deze uitgave op de begroting te zet ten, zo blijkt uit een brief van GS aan de raad. Burgemeester en wethou ders van Oostburg hebben al tot tweemaal toe geweigerd het voorstel om het benodigde krediet ter beschikking te stel len in de raad te brengen. Zij verzetten zich tegen het on derzoek, omdat de bij het oriënterende onderzoek ge constateerde verontreiniging (zware metalen) naar hun me ning geen ernstig gevaar vormt voor de volksgezond heid of het milieu. De gemeen te is ook niet van plan er te gaan bouwen. Gedeputeerde Staten zijn met de minister van volksge zondheid, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) van oordeel dat de resultaten van het oriënterend onderzoek aanleiding hebben gegeven tot een nader onderzoek naar de omvang en de verspreiding van de verontreiniging. Het onderzoek moet nog dit jaar starten vinden GS. De kosten worden geraamd op 45.300 gul den en komen geheel voor re kening van de gemeente Oost burg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers Van onze correspondent HULST - Prima wandelweer, een prachtig parkoers en veel deelnemers, maakten zaterdag van de Reinaertmars 803 in Hulst wederom een geslaagd evenement dat vlekkeloos is verlopen. De buurtvereniging „Den ullaert", die deze Reinaert- 'vandeltochten voor de derde "laai organiseerde in samen werking met de Zeeuwsche Wandelsport Bond, mocht on geveer 250 wandelaars, waar onder een aantal groepen, ver welkomen. Onder de deelne mers bevonden zich wande- 'ars uit onder andere Breda, Roosendaal, Goes, Middelburg en Yerseke, en een flink aantal "eigen. Op speciaal verzoek waren 'n de drie tochten de Hulster BERGEN OP ZOOM - „Het plankzeilen begint voor de sportvisserij een probleem te worden. We gaan praten met provincies en gemeenten over het maken van aparte zones voor surfen en sportvissen zodat we dan geen last meer hebben van elkaar". Dat zei zaterdagmiddag voorzitter Toon van Over- veld van de 44.000 leden tellende Delta Federatie, het overkoepelende orgaan van de hengelsportverenigin gen in Zuidwest-Nederland, tijdens de najaarsverga dering in Bergen op Zoom. De problemen tussen sur fers en sportvissers komen van twee kanten. De surfers verstoren de noodzakelijke rust op de visstek. „En wij wil len als sportvissers op onze stek met rust gelaten worden", aldus Van Overveld. Van de andere kant kunnen er onge lukken ontstaan als met name zoutwaterhengelaars bij het uitwerpen surfers raken. „Het kan gebeuren dat een surfer honderd gram lood tegen zijn hoofd krijgt als hij te dicht bij de kant komt", zo schetste de voorzitter de huidige situatie. Hij meende dat het maken van aparte zones heel goed mogelijk is zonder dat er be langen worden geschaad. „Op het Veerse Meer moet het goed kunnen dat voor ons de eerste tweehonderd meter vrij blijft van surfplanken", meende Van Overveld. Oesters Behalve met surfers heeft de Delta Federatie momenteel ook moeite met de oestervis sers in de Grevelingen. De Delta Federatie heeft destijds ingestemd met het vangen van oesters in de Grevelingen op voorwaarde dat de federatie dan een vergoeding zou krij gen voor schade die de oester vissers aan de visstand aan brengen. De Raad van State heeft echter nu uitgemaakt dat de oestervissers net zo goed als de palingvissers en de sportvis sers recht hebben om te vissen in de Grevelingen en die uit spraak houdt in dat de oester vissers de sportvissers niet meer hoeven te betalen. Voorzitter Van Overveld vond het spijtig dat zo weinig met de belangen van de sport vissers rekening wordt gehou den. Er worden nu per jaar ongeveer tien miljoen oesters uit de Grevelingen gehaald en het slepen met de kor over de bodem levert schade op aan jonge vis en verjaagt bijvoor beeld paling. De schade daar van zal volgens Van Overveld pas over een aantal jaren zichtbaar worden als de vang sten terug lopen. Overigens zal het met die schade volgens Van Overveld iets kunnen meevallen als de regering besluit om de Greve lingen zout te maken. De sportvissers zijn evenals de oestervissers voorstanders van een zoute Grevelingen. De Delta Federatie is van mening dat men met de uitvoering van de Deltawerken al genoeg zout viswater is kwijt geraakt. De landbouw wil de Grevelingen zoet hebben. Markiezaat Tijdens de vergadering in Bergen op Zoom werd afge sproken dat de Delta Federa tie de visrechten probeert te krijgen van het Markiezaats- meer bij Bergen op Zoom. Nu is in dat nieuwe viswater, ont staan door aanleg van Oester- dam en Markiezaatskade, een beroepsvisser actief. De fede ratie heeft er echter ook veel belangstelling voor. AARDENBURG - Zondag was een Canadees peloton met pipes and drums te gast 'in West-Zeeuwsch- Vlaande ren ter gelegenheid van de tiende bevrijdingsmars. De gasten werden begeleid door bestuursleden van de Heem kundige Kring West- Zeeuwsch- Vlaanderen. De Canadezen brachten een serenade in de Roomska- tholieke kerk in aansluiting op de eucharistieviering. Zij werden bij die gelegenheid toegesproken door Jos Pari- daen en pastoor W. Martens. In het gezelschap bevond zich een oud-militair, die destijds meevocht bij de be vrijding van West- Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze kreeg een ovationeel ap plaus. De gasten brachten ook een bezoek aan de St. Baafs- kerk, waar een kort optreden plaatsvond in de voorkerk. Op het Aardenburgse stad huis volgde een geanimeerde receptie en 's middags werd het gezelschap in Sluis ont vangen, waar een parade op het programma stond. GOES-De ABVAKABO-CFO heeft alle ambtenaren en trendvolgers in Zeeland opge roepen om op dinsdag I no vember naar een protestver gadering in Middelburg te ko men, op het Damplein om 11.00 uur. De bedoeling is dat de mensen in werkkleding met hun materiaal (bijvoorbeeld vuilniswagens, ladderwagens, politieauto's, enz.) massaal naar Middelburg komen. Vooruitlopend op de lande lijke acties op 2 november, lijkt het de ABVOKABO-CFO goed om ook vanuit Zeeland eens een luid protest te laten horen tegen de salariskorting. DE Canadezen wandelen musicerend de kerk uit. - FOTO WIM K00IJMAN stadswallen opgenomen, van waar de deelnemers een mooi uitzicht hadden op het oude vestingstadje. In de stadsmo- len op de wallen werd door mensen van de organisatie soep verkocht. Aan de 5 kilometer namen ongeveer 40 wandelaars deel, aan de 25 kilometer ongeveer 75 echte wandelfanaten, ter wijl de rest de 10 kilometer liep. Onder de deelnemers be vonden zich wandelenthou-' siasten die in de afgelopen ja ren al meer dan 20.000 kilome ter hadden afgewandeld. Een deelnemer had in zijn wandel boekje in een periode van 25 jaar bijna 32.000 kilometer la ten noteren. Iedere wandelaar die de tocht volbracht kreeg een speciaal ontworpen me daille, terwijl de groepen een groepsherinnering kregen. Ferme stappen bij de start

de Stem | 1983 | | pagina 7