Prins Phillip gaf aanzet tot expositie in Londen 3ROOTSTE OPKAST Victoria Tentoonstelling moet prins Albert uit schaduw van koningin Victoria halen Een demon\ AGFA COPIERS INT MAANDAG 31 OKTOBER 1983 n prinses MAANDAG 31 OKTOBE Roger Simons Door onze correspondent Lo Van onze Haagsd DEN HAAG - De Resj Haag. De deftige dufhe stoord door krijsende op het afval dat een half| lebben achtergelaten. Het is zondagochtend. Het bij. Tussen vertrapte pamfl doeken en lege bierblikjes s{ op zoek naar waardevolle re tegen de kruisraketten. De hal van het Centraal Station schittert weer steriel sn de half lege treinen sporen weer volgens het boekje. Den Haag herstelt zich van de vre delievende chaos van zater dag, maar de echo van een half miljoen stemmen is nog hoor baar. Het begon al op vrijdag avond, toen demonstranten in de uithoeken van ons land de wekker zetten om op tijd te kunnen vertrekken naar de stad waar de vredesbeweging opnieuw haar kracht moest ibewijzen. Op het Binnenhof werd een nachtwake voor de vrede gehouden. Een nood kreet van zwijgende Francis caner monikken. Slechts om het uur verbraken zij hun stil zwijgen om met omstanders te bidden: „Heer, maak mij tot een werktuig van Uw vrede. Waar haat heerst, laat mij vrede brengen, waar krenking is vergeving, waar tweedracht Kasteel Bi Prins-gemaal Albert in het uniform van de jagers, een portret dat in mei 1859 geschilderd werd doro Franz Xaver Winterhalter. - (Gereproduceerd met de vriendelijke toestemming van koningin Elizabeth II van Engeland) pold die nog steds in Enge land verbleef, waar hij trouw voor zijn zusten en haar dochter zorgde, maar ook geregeld in Coburg kwam. Albert was dus voor bestemd voor Victoria. Als jongeman studeerde hij een poosje in Brussel, waar hij onder meer militaire ma noeuvres bijwoonde. Leo pold was toen koning van België. Van april 1837 af stu deerde Albert een jaar aan de universiteit van Bonn. Vervolgens ondernam hij een langdurige studiereis in Noord-Italië, waar in die tijd de Oostenrijkers en Zwitsers meester waren. Rivalen Een van de talrijke souvenirs, verkocht bij gelegen heid van het huwelijk van Vitoria en Albert in 1840. en Victoria vond Albert zo'n lieve schat (hij noemde haar voortdurend 'Vortrefflich- ste') dat de koningin onmid dellijk van mening veran derde. Het jonge paar be sloot zo snel mogelijk te trouwen; Alberts toekomst was gered. Op 14 november van het zelfde jaar keerde Albert te rug naar Coburg om daar afscheid te nemen van zijn familie. Op 23 november kondigde koningin Victoria officieel aan, dat zij met hem in het huwelijk ging treden. Het werd op 10 fe bruari 1840 ingezegend in de kapel van het Londense St. James's Palace. Daarna brachten Victoria en Albert hun wittebroodsweken op het kasteel van Windsor door. Hun huwelijk werd van het begin af scherp be kritiseerd. Weinig Briten hadden begrip voor Alberts moeilijke positie als 'le mari de Madame'. Vooral in het begin miste de prins Coburg en zijn familie. Hij voelde zich vaak als een 'banne ling'. Na verloop van tijd was Albert echter niet meer op zijn gemak. In het begin speelde hij alleen de rol van toegewijde echtgenoot en huisvader. Na de geboorte van hun jongste kind, prin ses Beatrice, op 14 april 1857, werd Albert door koningin Victoria officieel tot prins gemaal uitgeroepen. Een an dere belangrijke rol, die hij zichzelf toebedeelde, was de ze van kamerheer. Hij werd hofmeester van de sterk verwaarloosde koninklijke paleizen en zorgde er onder meer voor, dat de koningin een echte badkamer met douche kreeg. Er kwamen moderne wc's en het tochtige kasteel van Windsor werd uitgerust met een voor die tijd uiterst modern rioolsys teem. Aan het hof omringde Al- bert zich bij voorkeur met Duits personeel. Hij had Duitse bibliothecarissen, Duitse stalmeesters en Duit se lakeien. Baron Stockmar was ook van de partij, als lijfarts en raadgever. De prins-gemaal wist het zijn koninklijke omgeving bij te brengen, dat de monarch en de troon zich buiten de poli tiek moesten houden, iets wat vóór zijn overkomst naar Engeland lang niet al tijd gebeurde. Glazen hal Prins Albert nam ook de taak van koninklijke archi tect op zich. Voor zijn vrouw en groot gezin bouwde hij op het eiland Wight een gezel lig ingericht kasteel. Hij componeerde, schilderde en schreef. De beoefenaars van kunsten en wetenschappen werden door prins Albert aangemoedigd. Zijn popu lairste openbare verwezen lijking was de grote interna tionale tentoonstelling van 1851 in Londes Hyde Park. Albert ontwierp daarvoor een enorme glazen hal, die door het weekblad 'Punch' prompt 'Het Kristallen Pa leis' gedoopt werd. De ten toonstelling kende grote bij val. In de Londense gemeente Kensington liet prins Albert een indrukwekkend com plex van grote musea, mu ziekscholen en kunstacade mies bouwen. Later werd in die omgeving ter nagedach tenis aan prins Albert de merkwaardige ronde Royal Albert Hall opgericht. Hij staat tegenover het nog vreemdere Albert Memorial, een gedenkteken dat ont worpen werd door Sir Geor ge Gilbert Scott en twaalf jaar vroeg om volledig afge werkt te worden. Het heeft 150.000 pond gekost. Acher de Royal Albert Hall be vindt zich het gedenkteken van de grote tentoonstelling van 1851, met op de marme ren zuil een standbeeld van Albert. Het was dan ook geen wonder dat dit deel van Londen in de tijd van Victo- ria-de-rouwende-weduwe door idereen 'Albertpolis' werd genoemd. Het Royal College of Art, waarin de tentoonstelling over prins Albert tot 22 ja nuari 1984 toegankelijk blijft, werd in 1837 gesticht. Het was jarenlang onderge bracht in Somerset House aan de Strand. Vandaag de dag huist het in een modern gebouw, in de schaduw van de ronde Royal Albert Hall. De expositie bestaat uit enorm veel schilderijen, ter keningen, portretten, foto's en voorwerpen met betrek king tot prins Albert of zijn tijd. Er zijn veel boeiende din gen bij. Zij komen uit alle delen van de wereld en ge ven de bezoekers een duide lijk beeld van het Victo riaanse tijdperk dat de Brit ten zo nauw aan het hart ligt. Zo krijgen zij een beter inzicht in de rol die prins Al- bert daarin gespeeld heeft. Zelfs zijn 'Christal Palace' is uitgebeeld. Bepaalde schil derijen en voorwerpen zijn afkomstig uit de persoonlij ke verzameling van konin gin Elizabeth II en werden nog nooit eerder openbaar tentoongesteld. Coburg Onmiddellijk na het bin nenkomen wordt de bezoe ker geconfronteerd met de 'Coburg-connectie', een reusachtige stamboom van de Duitse club die aan niet minder dan negen Europese koninklijke families de no dige dames en heren leverde om hun kastelen dicht te be volken en hun tronen warm bezet te houden. Daar zie je dan, dat de Engelse Wind sors bloedverwanten zijn van het Duitse Huis van Ho- henzollern, van het Russi sche Huis van Romanoff, van het Roemeense Huis van Hohenzollerns-Sigmarin- gen, van het Zweedse Huis van Saksen-Coburg-Gotha, van het Spaanse Huis van Bourbon, van het Portugese Huis van Braganza en van het Belgische Huis van Sak- sen-Coburg. De prins Albert-tentoon- stelling in Londen gaat ge paard met allerlei commer ciële stunts, waaronder een van het Coburg Hotel bij het Hyde Park. Daarin kan men momenteel voor 49 pond per persoon een 'echt' Victo riaans weekeinde doorbren gen. Het bestaat uit twee overnachtingen in een ka mer tegenover Kensingtons Garden. Naast het traditio nele Engelse ontbijt krijg je er een Duits avondmaal en een klassieke Engelse 'Sun day Lunch' met rosbief en 'Yorkshire pudding'. Gasten die Albert heten, hoeven maar voor één overnachting te betalen. De toegang tot 'Albert: his life and work' kost drie pond voor volwassenen. Kinderen onder de zestien jaar, stu denten, scholieren en gepen sioneerden bepalen 1,50 pond per persoon. Groepen van vijftien en meer: twee pond per persoon. De tentoonstel ling is elke dag geopend van 10.00 tot 18.30 uur; iedere woensdag tot 19.30 uur. Op eerste en tweede kerstdag blijft 'Albert' dicht. Tentoonstelling Prins Al- bert, zijn leven en werk tot 22 januari 1984 in het Royal College of Art, Londen. «MX41 LONDEN - Dat het leven van buiten landse prinsen, ge huwd met regerende vorstinnen, niet en kel rozegeur en ma neschijn is, weet zo langzamerhand wel haast iedereen. Maar prins Philip, de Britse koninklij ke gemaal van Griekse afkomst, vindt toch dat dit feit eens extra on derstreept mag wor den. „Dat zal de le den van mijn exclu sieve internationale club geen kwaad doen", denkt hij waarschijnlijk. Koningin Victoriaprins Albert en vijf van hun negen kinderen. Franz Xaver Winter halter schilderde hen in 1846. - (Gereproduceerd met de vriendelijke toestemming van koningin Elizabeth II van Engeland) Koningin Victoria opent op 1 mei 1851 de Wereldtentoonstelling in Alberts 'Chrystal Palace' dat opgericht was in Londens Hyde Park. <F°'° Vlc,oria and Albert Museum'Londen) AAN DE wens van deze prins om een speciale ten toonstelling te wijden aan wijlen zijn Duitse voor ganger prins Albert, de gemaal van Engelands be kende vorstin Victoria, wordt nu in Londen gevolg gegeven. Een andere reden voor de boeiende expositie 'Prins Al bert, zijn leven en werk' in het Royal College of Art in Zuid-Kensington, is er niet. Er zitten geen belangrijke verjaardagen, die niet ver geten mochten worden, aan vast. Wijlen prins Albert, die Victoria trouwde in 1840 en al in 1861, op de leeftijd van 42 jaar, neergeveld werd door een gevaarlijke koorts, was in zijn Engelse tijd eigenlijk verre van populair. De pers van zijn nieuwe va derland viel hem geregeld aan en keurde alles van hem af. Later deden de anti- Duitse gevoelens, die in Groot-Brittannië door beide wereldoorlogen opgewekt werden, zijn nagedachtenis ook geen goed. 't Heeft jaren geduurd eer Alberts rehabi litatie kon beginnen; dat proces is trouwens nog steeds aan de gang. Geld Albert kon niets doen of het satirische weekblad 'Punch' maakte hem bespot telijk, met een tekening er bij. De meeste Britten dach ten, dat Albert hun Victoria voor haar geld getrouwd had. Maar er moet toch ook een beetje liefde mee ge moeid geweest zijn, want Victoria en Albert kregen negen kinderen. Na zijn vroegtijdige dood bleef de vorstin trouwens veertig jaar lang een ontroostbare weduwe. Hoewel er geroddeld werd dat een Schotse knecht, John Brown, haar geregeld kwam opvrolijken, klaagde Victo ria voortdurend dat Albert veel te vroeg gestorven was. Tijdens en onmiddellijk na de twee Wereldoorlogen werd er in Groot-Brittannië nooit aan herinnerd, dat de leden van het Huis van Windsor (d.w.z. de Britse koninklijke familie) sterke Duitse connecties hadden. Men praatte daar gewoon niet over, want het kon de oorlogspropaganda nadeel toebrengen. Veel jonge Brit ten groeiden op zonder te beseffen, dat sommigen van hun geliefde vorsten deels van Duitse afkomst waren. Wijlen de Britse koningin Victoria (1819-1901) was een dochter van Edward, hertog van Kent, de vierde zoon van koning George III. Ed ward had 27 jaar samenge woond met ene madame Saint Laurent, die hij pas vaarwel zegde nadat in En geland een crisis rond de troonopvolging dreigde te ontstaan. Op 29 mei 1818 trouwde hij in het Duitse Coburg met Victoire, een zuster van Leopold, de toe komstige eerste koning van de Belgen. Victoria was een weduwe met twee kinderen, prins Karei en prinses Feo- dora van Leiningen. Het huwelijk werd inge zegend in een Lutheraanse kerk. Twee maanden later vond in het koninklijk paleis van Kew bij Londen een nieuwe huwelijksinzegening plaats, ditmaal volgens de Anglicaanse ritus. Pas in de lente van 1819 vestige het nieuwe echtpaar zich defini tief in Londen. Op 24 mei van hetzelfde jaar bracht prinses Victoire, die in En geland de titel van hertogin van Kent droeg, in het paleis van Kensington een dochter ter wereld. Dit was Ale xandrine (naar haar doop- vader, de keizer van Rus land) Victoria, die in 1837 koningin van Groot-Brit tannië en Ierland werd. Victoria's vader, de hertog van Kent, stierf in januari 1820. Gelukkig voor de baby en haar moeder woonde de Duitse oom van het kind, prins Leopold toen nog in Groot-Brittannië. Leopold had zijn kleine geboorteland Coburg verlaten om elders zijn geluk te zoeken. Met Victoire stamde hij uit een gezin van zeven kinderen. Catherine de Grote, keizerin van Rusland, had hun moe der, hertogin Augusta Caro lina Sophia Reuss Ebersdorf verzocht haar drie dochters, onder wie Victoire, naar St. Petersburg te brengen. De keizerin zocht namelijk een geschikte echtgenote voor groothertog Constantijn. Dankzij het huwelijk dat op die manier tot stand ge bracht werd, mochten Leo polds ouders voortaan reke nen op de machtige Russi sche steun tegen de binnen rukkende Franse troepen en de intriges van andere prinsdommen. Leopold en zijn broer Fer dinand werden ingelijfd bij het Russische leger. Daar door kwam het, dat Leopold de eerste Duitse prins was, die met deze strijdkrachten de door Napoleon veroverde gebieden hielp bevrijden. In 1813 verdreven zij de Fran sen uit Duitsland. Na de Franse overgave te Kulm op 30 september 1813 werd Leo pold uitvoerig gedecoreerd. Daarna deed hij op het Con gres van Wenen en in 1814 in Londen diplomatieke erva ring op. Tijdens zijn eerste bezoek aan Engeland hoorde Leopold bij het gevolg van de geallieerde vorsten - de keizer van Rusland en de koning van Pruisen. Hij ont moette toen prinses Charlot te van Wales, de enige doch ter van de Britse prins-re gent. In die tijd was het de be doeling dat prinses Charlot te als troonopvolgster van Groot-Brittannië en Ierland Albert en Victoria hadden elkaar in 1836 voor het eerst in Londen ontmoet. Hertog Ernest van Coburg en zijn twee zonen, Albert en Eer nest, brachten toen een be zoek aan Engeland. De Brit se vorst, koning William IV, probeerde hun overeen komst in de war te sturen. Hij verzocht de prins van Oranje precies op hetzelfde ogenblik met zijn beide zo nen naar Londen te komen. Maar de Duitse neven van Victoria genoten op Ken sington Palace meer bijval dan hun Hollandse rivalen. Merkwaardig genoeg gaf Victoria toen de voorkeur aan Ernest in plaats van aan Albert. Later schreef ze haar oom Leopold evenwel, dat ze Albert erg charmant vond. In 1839, toen Victoria al twee jaar koningin was, be sloot zij het zorgvuldig ge plande huwelijk nog drie tot vier jaar uit te stellen. Al bert vond dit tamelijk ris kant. Hij was bang dat Vic toria na die lange wachttijd helemaal niet meer met hem zou willen trouwen. De goe de kans die hij had om voor uit te komen in het leven, was dan verkeken. In oktober 1839 reisden Albert en Ernest via het Belgische Oostende naar Engeland, waar zij met de koningin over het huwelijk zouden gaan praten. Albert was erg pessimistisch ge stemd. De twee prinsen kwamen op 10 oktober in Dover aan. Daar werden zij opgewacht door een fraaie koets en een escorte, be staande uit soldaten van het 11e regiment dragonders, die de erewacht vormden. Deze stoet bereikte het kasteel van Windsor, waar koningin Victoria verbleef, korte tijd vóór het diner. Tijdens de reis was evenwel de bagage, die de avondkle- dij van de beide prinsen be vatte, op een onverklaarbare wijze zoekgeraakt. Om die reden konden Albert en Er- nest niet aanzitten. Pas op 15 oktober liet de jonge vor stin haar toekomstige ge maal bij zich komen. Zij was van plan het hem ronduit te zeggen dat zij niet wenste te trouwen. Maar het weerzien was gewedig ontroerend. Zij omhelsden elkaar zo innig een Nederlandse prins zou huwen. Maar omdat daar niets van kwam, bleef Leo pold met haar corresponde ren. Uiteindelijk vroeg hij Charlotte ten huwelijk. De Britse prins-regent stemde met grote tegenzin toe. Leo pold en Charlotte trouwden in 1816. Verteld wordt dat de prinses haar glimlach niet kon onderdrukken wanneer haar prins tijdens hun hu welijksplechtigheid de ge bruikelijke formule uit sprak en daarin onder meer zei: „Ik schenk u al mijn we reldse goederen." De jonge Duitser was namelijk bijna zo arm als de mieren. Het parlement van West minster dat een grondige hekel had aan de prins-re gent, maar prinses Charlotte graag mocht, schonk Leo pold de titel van prins-ge maal en een royale perma nente toelage van 50.000 pond per jaar. Het was een heel gelukkig huwelijk, maar Charlotte stierf in 1817 in het kraambed. Haar diep bedroefde echtgenoot bleef wonen in Berkshire, waar de Britse staat het jaar tevoren voor hem en zijn bruid in de buurt van Esher een land huis gekocht had. Leopold ontving daar geregeld de Duitse baron Christian Stockmar, die zijn lijfarts en raadgever was. Op Stock mars schouders rustte later de grote verantwoordelijk heid om voor Leopold te on derhandelen met Grieken land en het onafhankelijke België. Beide landen zochten een prins die hun koning wilde worden. Uiteindelijk vond Leopold de Belgische vacature aantrekkelijker dan de Griekse. Vóór de hertog van Kent in januari 1820 stierf, be zochten prins Leopold en baron Stockmar hem nog op zijn ziekbed. Na het overlij den regelde prins Leopold de begrafenis en zorgde hij er ook voor dat het zijn zuster aan niets ontbrak. Dankzij Leopolds optreden gelukte het de prins-regent, die in middels koning George IV geworden was, niet de her togin van Kent regelrecht terug naar Coburg te sturen. Voor de kleine Victoria werd Leopold een tweede vader. Haar opvoeding werd bekostigd uit de ruime jaar lijkse toelage die de Duitse prins voor de rest van zijn leven van het Engelse parle ment gekregen had. Neef en nicht Op het kasteel Rosenau, even buiten Coburg, was on dertussen - op 26 augustus 1819 - Albrecht Franz August Karl Emanuel van Saksen-Coburg en Gotha geboren als tweede zoon van hertog Ernest I (1784-1844) en zijn jonge vrouw Louise van Gotha (1800-1831). Zij waren getrouwd in 1817, toen Louise nog maar zes tien jaar was. Het kind werd Albert genoemd. Met Victoria van Enge land deelde deze baby de zelfde grootmoeder: de douarière Augusta, hertogin van Saksen-Coburg Saal- feld, de moeder van prinses Victoire, hertogin van Kent. Toen Albert nog maar drie jaar oud was, vond die sluwe grootmoeder al, dat hij een goede man zou zijn voor zijn nicht Victoria, de toekomsti ge koningin van Engeland. Dit huwelij ksplan vond de instemming van prins Leo-

de Stem | 1983 | | pagina 4