Felix Levitan wil kwantitatieve dopingcontrole Nieuwe wereldkampioen formule - 1 gaat publiciteit uit de weg niet eens klant! kijkers. IS TE HENGSTDIJK J.M. VAN DAM intactlenzen 140-12327. 150-94677. lenders Muur Tennisster Kamikaze Op het Kyalami-circuit in Zuid- Afrika werd de 31-jarige Braziliaan Nelson Piquet in zijn Brabham-BMW wereldkampioen in de Formule I. De zwijgzame man uit Brazilia reageerde koeltjes op het behalen van zijn wereldtitel, zoals het publiek van hem gewend is. Het Amsterdamse meisje Sylvia Tamsma leeft al vier jaar naast de wereldkampioen. Een vrouw in de slipstream van glamour en gevaar, van roem en angst. In Monaco, waar de knappe Sylvia deze week na alle emoties van de voorbije dagen probeerde op rust te komen, had onze verslaggever een exclusief interview met de vrouw achter de wereldkampioen. Angst Wetenschappers verontwaardigd over idee Tour - directeur Kostbaar Controles Hoeveelheid Overtuigen isten A.N.V.C. A62 g 1 november 1983 om 15.00 tan de Hengstdijksekerk- ■meente Hontenisse, ex. ar- ;boek openbaar verkopen: >ONHUIS inbehoren, erf en tuin, aan te Hengstdijk, gemeente lekend gemeente Hontenis- 1, groot tien are vijfenne- betaling van de koopsom, voor eigen rekening. >elastingen komen vanaf 1 ig van de koper. andagen 24 en 31 oktober jur 's namiddags. Betaling: ïn na toewijzing en kosten ding. de veiling desgewenst een trelatie te kunnen overleg- inciële gegoedheid, ten kantore van notaris >te Markt 3 te Hulst, tel. Piquet wordt op deze foto omhangen met de 'Caesar's-krans' na afloop van GP in Las Vegas. ngte buigen tegen knellen n van de bril Glazen stellen op de juiste pupil distantie [oede bril bij ten dat het atste montu- oet u alleen in noet jaren door JEAN NELISSEN MONACO - Sinds in 1950 de eerste titel- Itrijd in de Formule I [werd ingevoerd zijn Jl9 mannen in hun ra zendsnelle bolides (wereldkampioen ge- Iworden en van deze 19 (beroemde autocou reurs zijn er al 6 dood, (Nino Farina, Alberto lAscari, Mike Haw- porn, Graham Hill, |jim Clark en Jochen IRindt. Ze lieten hun lieven niet allemaal op (de circuits. Sommigen (stierven bij een onge- |luk op de weg of -zo- hls bij Graham Hill- stortte het vliegtuigje heer. Maar toch, ergens leiden de I sterren uit het Formule I-cir- jtus een leven, dat statistisch I gezien risicovol is, want het I'wn nauwelijks toeval zijn dat leenderde van de wereldkam pioenen in de bloei van het Ie pen de dood vond. En geen van Iallen op natuurlijke wijze. lTwee van de wereldkampioe nen, Jody Scheckter en James I Hunt stopten omdat ze de ra- Ites te gevaarlijk vonden, maar I fe anderen gaan door om ver- I schillende motieven, of voor Pet geld, of voor de roem of I cmdat ze gewoon het duel met I het noodlot, het soms balance- pen op de rand van het be- I staan, niet kunnen missen. (Wie is de nieuwe (wereldkampioen Nelson Piquet, wat beweegt hem Pm het risico aan te gaan, boe leeft hij buiten de (circuits, waarom wordt rijn telefoonnummer (bewaakt als een kostbaar Seheim, en wie is de 'touw die zijn zorgen deelt en zeker de angst? Pen gesprek met Sy via Tamsma (31). Wat beweegt u het ('even te delen ("jet een man die zulke (risico's aangaat? (Sylvia Tamsma: „Ik ben er bij pval ingerold. Vier jaar I Sleden was ik in Zuid-Afrika Pm voor iemand contacten te lle8gen die auto's wilde charteren voor een show, daar ik Nelson Piquet voor het eerst. Later ontmoette ik hem in Long Beach. Toen zijn we ons leven samen gaan delen, ik ga bijna altijd met hem mee. Aanvankelijk voelde ik niets voor de autosport, ik bezocht een keer de 24 uren van Francorchamps, we regenden er weg, later probeerden we zonder kaartjes door de duinen de races in Zandvoort te bezoeken, werden we door de honden achterna gezeten, afgrijselijk vond ik het. Maar als je van iemand houdt, wordt alles anders. Ik heb het risico aanvaard, omdat het zijn leven is, en dat wil ik niet in de weg staan". U heeft er kennelijk geen spijt van. Sylvia Tamsma: „Oh, nee, Nelson is een boeiende man, ik heb me nog geen moment bij hem verveeld. Ons leven is echter met minder glamour bedeeld, dan dikwijls in de publiciteit wordt gesuggereerd. De manier waarop wij leven, heel moeilijk, zou ik zeggen, we zijn eigenlijk chique zigeuners, we hebben niet echt een huiselijk leven, we zijn constant op reis, we zij n overal thuis en ook nergens. De circuits zijn niet altijd gezellig, het weer is niet altijd even mooi, de hotels zijn vaak ongezellige woonfabrieken en het eten is ook niet altijd even lekker. Er zitten veel dode en vermoeiende fasen in ons bestaan. Daarbij hebben we twee huishoudens, een op de boot en een thuis in Monte Carlo, en die moeten ook blijven draaien. We zitten geen moment stil. Als we thuiskomen, zijn er ook vrienden of hebben we verplichtingen. Er gaat in dit wereldje echter veel geld om, in dat opzicht mogen we niet klagen. Je kunt je iets permitteren". Nelson Piquet is voor de buitenwereld een introverte man... Sylvia Tamsma: „Hij probeert zoveel mogelijk zijn privacy te behouden. Een man zoals hij wordt geleefd, als hij niet oppast wordt hij door de buitenwereld opgevreten. Er zijn altijd veel journalisten, ook andere mensen die om hem heen blijven hangen. Hij wil ook wel eens z' n rust hebben, dat is ook een noodzaak in zijn beroep. Daarnaast zijn er veel teleurstellingen in de confrontatie met de media, ik maak het nu 4 j aar mee, maar ik kan wel zeggen dat 75% van de publicaties over hem bezijden de waarheid is. Daarom probeert hij een muur op te bouwen om zichzelf te beschermen". Iemand die zo opvallend aanwezig is in de maatschappij roept die belangstelling af over zichzelf. Sylvia Tamsma„Ja, dat kan wel zijn, maar het wordt soms ondraaglijk. En dan moetje eruit. Al die reizen bijvoorbeeld vormen al een zware belasting. Als we moeten reizen is Nelson al uren tevoren nerveus, daar kan hij niet goed tegen. Wij vertrekken meestal uit Nice en vandaar uit zijn de verbindingen niet ideaal. Daarom heeft Nelson deze week een tweemotorig straalvliegtuig gekocht, een Vitation. Er vliegen twee piloten op en er kunnen zes passagiers mee. Hij neemt nu vlieglessen in Italië, want hij spreekt goed Italiaans en hij houdt van het Italiaanse eten. Daarom heeft hij geen lessen in Frankrijk genomen, want de Franse taal beheerst hij niet goed. De Nederlandse keuken kan hij ook erg waarderen. Ik heb spruitjes voor hem gekookt en gehaktballen gemaakt. Die had hij nog nooit in zijn leven gegeten, maar hij is er dol op". Wie is Nelson Piquet? Sylvia Tamsma: „Hij is geboren in Rio de Janeiro. Zijn vader werkte er als arts. Later is hij verhuisd naar Brazilia, zij n vader werd minister van Volksgezondheid in Brazilië. Nelson studeerde eerst economie en psychologie. Maar zijn vader pushte hem om beroepstennisser te worden, hij moest naar een tenniscollege in Amerika, daar is hij een jaar geweest. Omdat zijn vader er zo'n dwang achter zette, kreeg Nelson een hekel aan tennissen. Hij had een zekere hang naar techniek, en ging als monteur knutselen bij een autoracer en zo belandde hij in de autosport. Hij heeft echt een technische knobbel. Als thuis een mixer of de stofzuiger het niet doen, repareert hij die zelf". Intelligent? Sylvia Tamsma: „Hij is zeer intelligent, heel slim, en hij heeft een enorm sterke wil en ook gevoel voor humor. Hij lijkt speels, maar er zit heel wat onder de oppervlakte. Toch leest Nelson weinig, hij kijkt alleen maar prentjes in de tijdschriften die ik koop. En sorry voor U, maar kranten leest hij nooit. Hij kan wel urenlang naar de televisie kij ken, van reclame tot cowboyfilms. Alleen naar het nieuwsjournaal kijkt hij niet. Om de een of andere reden heeft hij daar een hekel aan. Hij is trouwens volkomen a-politiek". Hoe reageerde hij privé op zijn crashes? Sylvia Tamsma„Nelson is totnogtoe weinig tegengekomen. Hij heeft wel al veel geluk gehad. In het begin van zijn loopbaan brak hij inArgentinië beide enkels. Twee jaar geleden kreeg hij een ernstig ongeluk in Silverstone, toen hij op volle snelheid zijn auto tegen een muur zette. De auto was total loss, maar hijzelf had slechts een ontwrichte knie. Ze wilden hem in het ziekenhuis houden, maar hij wou persé naar huis. Het is totnogtoe dus goed afgelopen, toi, toi, toi. Hij spreekt er thuis ook niet over. Waar hij wel tegenop ziet zijn de kwalificatieronden die voor een race moeten worden afgelegd om de startpositie te bepalen. Hij noemt dit de kamikazeronden. Soms zegt hijik dacht, hoe kom ik die bocht nog uit? Maar deze gedachte heeft hij niet tijdens de race zelf". Hij heeft dus geen angst? Sylvia Tamsma„Nee, dat niet, als je angst hebt in een auto stap je er nooit meer in. Hij houdt echt van het racen, NELSON PIQUET: erg op privacy gesteld maar in het geheel niet van de rompslomp erom heen". Hebt U zelf angst? Sylvia Tamsma: „Natuurlijk ben ik bang. Hij beoefent een sport waarin altijd iets kan gebeuren. Ik probeer dit te verdringen, als je eraan gaat denken, word je op de duur knettergek. Ik mag er ook niet aan denken, want dan zou ik Nelson zenuwachtig maken, daar is hij erg gevoelig voor, en ik wil het blijven accepteren wat hij doet, omdat het zoveel voor hem betekent. Vrouwen van soldaten die de oorlog ingaan, vrouwen van straaljagerpiloten en vrouwen van bergbeklimmers, zij zullen allen toch ook als de dood zijn omdat hun mannen zoveel gevaar lopen. Die hebben net zoveel kans niet te overleven als de coureurs. Als betrokkene mag je daar echter Felix Levitan heeft met zijn ideeën over dopingcon trole de woede opgewekt van de wetenschappers. - FOTO ANP Nelson Piquet tijdens een van de vele momenten van vreugde en verdriet, welke begrippen in de autosport zo dcht bij elkaar liggen. Piquet wordt hier gehuldigd als winnaar van de GP van Canada. De vader van de kort daarvoor over leden Canadees Gilles Villeneuve houdt de naar zijn zoon genoemde trofee vast. Even tevoren was de Italiaan Poletti bij de start verongelukt. - FOTO ANP niet stil bij blijven staan. Toch overvalt je de gedachte wel eens: hoe zou het zijn als hij op een dag niet meer terugkomt? Op heel rare momenten moet ik daaraan denken. Soms zit je alleen en dan komen die dingen boven. Logisch natuurlij k, want het is heel menselijk om dat te denken". Praten de vrouwen van de coureurs er nooit met elkaar over? Sylvia Tamsma: „Heel weinig, het lijkt wel of het een taboe is. Deze zomer heb ik er wel over gesproken met de vrouw van de Deense coureur Petersen die dood is. We hadden het over het risico van het hebben van een man als coureur, en of je dan wél of niet kinderen moet nemen. Maar dat is het enige gesprek geweest dat ik mij kan herinneren dat iets dieper ging. Ons wereldje is maar klein. Ik had twee vriendinnen, de vrouwen van Arnoux en Pironi, die zijn echter nu door hun mannen verlaten, dus die contacten vallen weg". Hoe reageert Uw omgeving in Amsterdam op Uw leven naast Nelson Piquet? Sylvia Tamsma: „Ze begrijpen wel dat ik soms angstig ben. Vaak zeggen ze ook: wat griezelig om zulke risico's aan te gaan. Maar ze hopen natuurlijk met mij dat het geluk met ons blijft". De plezierige momenten zijn er om te doen vergeten. Sylvia Tamsma: „Natuurlijk, Nelson en ik kij ken al weer vooruit naar onze vakantie rond Kerstmis. Hij is dol op skiën geworden. We waren vorig jaar in een klein dorpje in Oostenrijk. Op de skipisten werd hij gelukkig heel weinig herkend, omdat hij daar zo goed ingepakt is. Dan genieten we echt, want die tijd is heel kostbaar. We zitten zo weer middenin de races". door JEAN NELISSEN PARIJS - Felix Levi tan, directeur van de Tour de France, heeft in Parijs een vurig pleidooi gehouden voor kwantitavieve dopingcontrole. Dat wil zeggen: een sport man of -vrouw is pas positief als er in zijn urine van een verbo den stof een bepaalde hoeveelheid wordt ge vonden, die het gestel de maximum teboven gaat. Het pleidooi van Lévitan is op veront waardiging van we tenschapsmensen ge stuit. De Keulse pro fessor dr. Manfred Do- nike zegt: „Die man heeft geen idee waar over hij spreekt, ik vind het zo goedkoop om dat verhaal af te steken, zoals hij ge daan heeft". Het idee om de nu gelden de regel „een verboden stof wordt in de urine aangetrof fen, derhalve wordt onver biddelijk het „positief" uit gesproken" te verruimen, is voor het eerst geopperd door Jacques Goddet tijdens de afgelopen Tour. Het proces dat Joop Zoe temelk in Parijs tegen de Tourorganisatie en later te gen de UCI heeft aange spannen, heeft de kwestie in een stroomversnelling ge bracht. Zoetemelk bepleit eveneens kwantitatieve con trole. „Omdat", zo zegt hij, „de sporen van het verboden middel waarop hij in de voorbije Tour positief ver klaard werd, zo gering wa ren dat hij er atletisch nau welijks voordeel van gehad kan hebben. Zoetemelk wordt in zijn streven min of meer gesteund door de KNWU en door bepaalde mensen uit de famacologie nin Nederland. Een felle tegenstander van kwantitatieve doping is behalve dr. Manfred Donike ook zijn Gentse collega, pro fessor dr. Michiel Debacke- re. „Kwantitatieve controles kunnen alleen bij lichaam seigen stoffen, zoals testos teron of bij stoffen die in be paalde consumptiemiddelen worden aangetroffen, zoals cafeïne. Bij cafeïne moeten we in derdaad vaststellen, komt de stof in de urine door het drinken van enkele kopjes koffie of door een spuit met colakorrels. Cafeïne is na melijk een van de pepmid delen die wij tegenwoordig nogal eens bij de controles vinden. Bij alle andere pre paraten is het onmogelijk een cijfer vast te leggen (kwantitatief een maximum te stellen) dat de grens aan geeft tussen therapeutische toediening en echte doping". „Ik daag elke expert uit om aan te geven vanaf wel ke hoeveelheid er sprake is van doping", zegt professor Debackere, „omdat dit een voudig niet kan. Want elk mens reageert immers ver schillend op produkten". „De ene sportman- of vrouw heeft zeer zure urine en de andere zeer alcalische urine, minder zuur". „Mensen met zeer zure urine hebben over zeer korte tijd, bijvoorbeeld enkele uren, een overconcentratie van een bepaald produkt in hun urine, en daarna ver dwijnt dit snel. Mensen met alcalische urine hebben een veel mindere concentratie in de urine, maar houden die wel enkele dagen. Wie en wat moet je nu gaan be straffen, je kunt hier onmo gelijk één lijn gaan trekken. Bovendien bestaan er mid delen, de groep diureticun, die bij inname de urine-uit- scheiding beinvloeden". „Ik begrijp het wel", zegt professor Debackere, „er zijn belangengroepen die de deur bij de dopingcontroles op een kier willen zetten. Daarna ben ik ervan over tuigd dat er medici te vinden zijn, die in de begeleiding de deur wagenwijd openzet ten". Professor Debackere sig naleert dat in het afgelopen wielerseizoen in Belgie on geveer 25 positieve reacties op de controles zij n geweest. „Alleen in de jaren toen wij relatine en stimul opspoor den, waren er meer positieve reacties. Afgelopen seizoen heeft echter een zeer aan zienlijke stijging van het aantal positieve gevallen te zien gegeven. Opvallend is ook dat in acht van de tien gevallen het oude centraal stimulerende middel pervi tine werd aangetroffen. Het is toch geen ontwikkeling om nu te zeggen: we gaan de controles verruimen".

de Stem | 1983 | | pagina 9