Pershi: 22 nov( in Duitf Stilte voorde storm Dr.Beets mist historisch besef bij Nederlanders Gebaar Kruisraket De Honingvogel Eensgezind Plaats- en geldgebrek Vechtpartij Vrede? PAPIER' VOOR UW PEN Bisschoppen Heksenjacht Inleveren Defensie cJ-fzt JloZS. anno 2002 VMi H izoxz Qofin O DE BOER OP ZATERDAG 29 OKTO „Wat komen wij hier doen?" België wijst 2 Russen uit NA V O bereid later u Birma-reünie in achteraf zaaltj e Het is deze week 40 jaar geleden dat de 414 kilometer lange Birma-spoorlijn door de Japanners in gebruik kon worden genomen. Onder mensonterende om standigheden hadden 60.926 Britse, Nederlandse, Amerikaanse en Australische krijgsgevangenen sa men met naar sehatting 200.000 geronselde Aziatische arbeiders (romusha) vanuit Thanbyuzayat in Birma en Non Pladuk in Siam tussen juli 1942 en oktober 1943 dat werk geklaard. Naar schatting 200.000 men sen kwamen daarbij om, onder wie 3098 Nederlan ders. Iedere spoorbiels heeft twee doden gekost. Iedere overlevende heeft zijn eigen verhaal, maar de voormalige KNIL-arts en latere hoogleraar in Lei den, dr.N.Beets, ziet zijn persoonlijke relaas niet los van de historie. Op een reünie van Birma-werkers, vorig weekeinde in Emmeloord, deed Beets dat even nadrukkelijk als in zijn in 1980 verschenen boek 'De Verre oorlog'. Door Hans Kuitert UTRECHT - Wie herinnert zich niet de woe de-uitbarsting van Wim Kan, toen keizer Hi- rohito van Japan ons land bezocht. Kans gram herinnerde even in alle heftigheid aan de ve schrikkingen van de aanleg van de Birma- spoo» tl. Me ervolgens leek ieder een te vergeten dat de Japanners tussen juli 1942 en oktober 1943 ongeveer 200.000 mensen hebben laten kreperen om een spoorverbinding tot stand te brengen tussen Bang kok (Thailand) en Moulmein (Birma), zodat de lange en ge vaarlijke aanvoerroutes over zee niet meer nodig waren. De Spoorlijn moest mens en mate riaal naar Birma brengen, om vandaar Brits India te verove ren. INasi-goreng De belangstelling voor de slachtoffers van de Japanse terreur in het gebied van de Stille Oceaan werd jaarlijks ondergesneeuwd door de her denkingen van de bevrijdings dag. Overlevenden van de Bir- ma-tragedie moesten het met elkaar doen in een achteraf zaaltje. Birma herdenkep kreeg de sfeer van nasi-go- reng etende oud-Nederlands- Indiërs. Dr.N.Beets die als militair arts de hel van Birma heeft meegemaakt, noemt het een gebrek aan historisch besef onder de Nederlanders, die zich nog steeds niet kunnen voorstellen dat ver weg, op een vreemd continent landgenoten streden en sneuvelden. „Het dramatische karakter van de 'Death-Railroad' drong nooit zo heel ver tot het Neder landse volk door. Andere oor logsrampen bleven de gemoe deren veel meer bezighouden," aldus Beets. En wat valt er te herdenken op 25 oktober? Beets: „Een ca tastrofale veldtocht waarin 200.000 doden vielen. Dat is een brokje geschiedenis. Japan hoopte, na de verovering van Brits Indië, voorbij de grenzen van Pakistan de zegevierende Duitsers en Italianen, die dan het gehele Midden-Oosten zouden hebben veroverd, de Openlijk willen wij Wim Koek in zijn rubriek Even Uitblazen d.d. 19 oktober jl. de Tweede Kamer plat, be danken voor zijn visie, in het betreffende artikel schrijft hij: Niet dat het echt helpt wanneer honderdvijftig ka merleden 3,5% van hun gage vrijwillig inleveren, maar het gaat om het gebaar! In derdaad zouden zij zich in geval van inleveren solidair tonen met dè kiezers, die hun aan deze gage geholpen hebben... Gecrtruidenberg M.H. Kwekkeboom-de Drcu Er zijn mensen die denken 'liever een kruisraket in de tuin, dan een Rus in de keu ken'. Daarover ben ik eigen lijk stomverbaasd! Dat men geen Russische soldaat in huis wil, kan ik mij voor stellen, maar dat men denkt dat een raket in de buurt hun een veilig leven garan deert, is toch wel erg naïef! Weten ze dan nog niet, wat zo'n kernraket aanricht aan vernielingen bij een even tuele Rus ver weg en daar door bij henzelf! Want als een land dat kernwapens bezit wordt aangevallen, stuurt dat land direkt een kernbomraket terug. Wer ken aan vermindering van wapens en daarvoor des noods een eerste stap durven zetten betekent leven. Kans op een bezetting door de SU is meer een verzinsel van politiek belanghebbenden dan een echt gevaar. Boven dien is geweldloze verdedi ging dan een beter antwoord dan kernwapens, die zich te gen onszelf keren. Aan de opvoeding tot grotere geestelij ke weerbaarheid moeten we hard gaan wer ken na de demonstratie van 29 oktober. Een grote taak voor de vredesbewegingen. Etten-Leur M.J. Spee-Jansen 3,5% Inleveren onontkoom baar? Ja! Voor de mini mum-inkomens en de mini mum uitkeringstrekkers. Dat zij gepakt worden is een dieptreurige zaak. Als het erom gaat deze groepen de gerechtigheid te geven die zij verdienen dan ben ik met acties solidair. Maar... er is meer. Mondiaal gezien! Hoort het betrekken van de werkelijk straatarmen op deze minieme stip in het heelal, waarvan er 450 mil joen constant honger lijden, niet bij ons totaal denken en geesteshouding? Ik denk het wel! Constante honger voor 450 miljoen mede-aardbe woners, mazelen en diarree, simpele ziekten eisen het le ven per jaar van 14 miljoen kinderen (géén voedsel, ge brekkige gezondheidszorg, géén weerstand), per dag 30.000. Iedere 2 seconden wordt in Afrika (Sahel) en Azië een kind het leven ont nomen. Over onrecht ge sproken! Voor de top, de re geringen in de westerse we reld heb ik nog een ander simpel rekensommetje. 2% Inleveren van de totale we- reldgraanproduktie 30 miljoen ton graan, is vol doende (men trekke het na bij de Landbouw Hoge School in Wageningen) om alle .mensen die honger lij den te voeden. Waarom ge beurt het niet? Wat is ge vaarlijker, de kernwapens of als uitvloeisel daarvan de oplopende armoede in de wereld? De dood-arme der de wereldbewoner betaalt de tol van de op eigen belang gerichte EG-landbouwpoli- tiek. De échte armen worden alsmaar armer. Dt is hier heit )jeval en ginds! Het heeft alles met elkaar te maken. De vraag, klemmender dan het verbale wapengekletter tussen de grootmachten, die als puntje bij paaltje komt hun vuurpijlen wel in hun magazijnen zullen houden, althans dat hoop ik dan maar, is hoe over 10-20 jaar 6 miljard aardbewoners te voeden. De film De Honing vogel (honing voor de Bos jesman en de hem de weg wijzende vogel, goud voor de modale mijndelver) laat zien hoe onze cultuur hebzucht in het vaandel draagt en van onzelfzuchtigh d en de oor- sprönkelij ke waarden van de eerste christen-gemeen schappen is vervreemd. Herordening van de wereld op bais van een evangelisch of ander religieus model in samenwerking met alle godsdiensten die 2/3 van de wereld aangaan is mijns in ziens dringend nodig om recht te doen waar recht ge daan moet worden. Kijkend naar de met de Bosjesman delende Honingvogel, denk ik, waarom zouden wij dat niet kunnen? Het moet! Het kan' Kop op! Gerechtigheid, solidariteit, honing voor ons 'allemaal! Princenhage Rinie Maas Als je in deze tijd een grote mond opzet, krijg je gelijk. In winkels wordt men door diezelfde mensen met de grote mond amper te woord gestaan; uit ziekenhuizen voortijdig weggestuurd; in bejaardentehuizen amper bediend. En noem de h"le verdere litanie maar op. Met uitzondering een rest held haftige employés met het nog 'ouderwetse' plichtsbe sef, maar die hoor je niet. Was dat allemaal anders, dan zou men met de staken de ambtenaren kunnen meevoelen. Wat thans niet gebeurt. Als een hoogge plaatst vakbondsleider be weert dat cijfertjes hem niet intresseren, dan heeft deze man in naam van zijn leden gezegd, dat hij maling heeft aan het landsbelang. Maar de 3Vz% ziet hij wél. Niet het waarom en het waardoor. Allemaal redenen zijn dit om allereerst eens van weerszijden te beginnen, niet alleen het eigen kort zichtige belang te zien, maar ook het grote algemene be lang te ontdekken wat we allemaal gezamenlijk heb ben. Zonder elkaar te bena- ZIEKE krijgsgevangenen in hun slaapbarak nabij de spoorweg. wereld-overheersershand te zeeverbindingen, die boven- Een spoorlijn dwars door de kunnen schudden." dien sinds de verloren slag bij jungle van Birma en Thailand Om dat te bereiken moesten de Midway (1942) voor het keizer- (Siam) leek de oplossing. De Japanners af van de lange rijk levensgevaarlijk waren. Japanners ronselden arbei ders en zetten krijgsgevange nen in, die gekleed in een len dedoek onmenselijke presta ties moesten verrichten zonder deugdelijk materiaal en zon der medische verzorging van enige betekenis. Zij werden, ondanks de uitputting slecht gevoed en moesten vele hon derden kilometers door het oerwoud lopen om hun werk kampen te bereiken. Beets: Slechte voeding en ziekten als malaria, dysenterie en cholera waren de ergste doodmakers. Maar voor de ar beiders en krijgsgevangenen was ook de manier waarop zij behandeld werden menson waardig. Achter kille cijfers gaat de Birmaanse hel schuiler moest iedere dag 2 kilometer spoor lijn worden gelegd, waarvoor 4 miljoen kubieke meter aarde moest worden verplaatst, 3 miljoen kubieke meter rots ge slecht en 14 kilometer brug ge legd. Wat in de befaamde film 'Bridge over the river Kwai' - naar het boek van Pierre Boulle - geromantiseerd wordt verteld, was maar een greintje van de werkelijkheid. Sterven „Enkeldiepe modder, uitput- tingsziekten, oorlogsmisdaden, onbeschrijflijke stank en diepe wanhoop, apathie en het ver langen om te sterven. Dat zijn de beelden die wij hebben, maar op de reünies spreken we daar liever niet over. Maar de dwangarbeid aan de spoor lijn is nooit meer uit ons leven verdwenen," zei Beets afgelo pen weekeinde nog tijdens de reünie in Emmeloord. Beets bewaart speciale her inneringen aan de laatste pe riode van de aanleg van de spoorlijn, toen de Japanners haast wilden maken. De perio de waarin de H- en F-Force werden ingezet, de groepen veelal zieke Britten, Austra liërs en Nederlanders die in de buurt van de Drie Pagoden Pas de laatste barrières moes ten slechten. Onder hen vielen de meeste slachtoffers. Beets, die daarvan deel uit maakte: „We gingen op weg naar het einde. Maar daar wa ren we op elkaar aangewezen. Ik voelde mij daar niet totaal alleen. Op de plek waar voor ons het einde van de wereld en het bestaan zou zijn, waren we tot onze verbazing niet alleen." Feest De meest bizarre herinnering die Beets kan ophalen is het moment waarop de spoorlijn gereed kwam. „Dat was op nog geen 5 kilometer van ons kamp. Het betekende feest voor de Japanners. Voor ons een vrije dag, een blikje melk voor vier personen en wat mandarijntjes op sap voor het slavenwerk, het ziekworden, de vernederingen, het sterven en het overleven. We kregen zelfs een bedankje van de kei zer. Het is krankzinnig maar waar. We stonden op die dag langs de spoordijk te kijken naar het passeren van de eer ste met vlaggetjes versierde trein. Zelfs bij ons was er een klein beetje bevrijding, een gevoel van opluchting. We hadden het overleefd." Vrijheid was er vooralsnog niet voor Beets. Hij ging terug naar een kamp in Singapore waar hij later zou worden be vrijd. delen met acties die meer schade dan nodig veroorza ken. Ook al hebben de bon den interessante voorstellen, als déze onvoldoende zijn om de huidige crisis te stoppen, dan moeten ze dat kunnen aanvaarden. Daarom, als ooit een tijd vastberaden mensen nodig heeft gehad, dan geldt dat nu zeker voor het CDA om als een partij van eensgezinde mannen broeders enerzijds verzoe nend anderzijds standvastig te blijven optreden. Niet wat scheidt, maar wat bindt telt. Zodat zij niet met goedbe doelde uitspraken elkaar hinderen en aldus het land de zo broodnodige vaste lei ding onthouden. En dat niet alleen. Ook de zo broodnodi ge rust om te kunnen wer ken er bovenop te komen. Den Haag H. Rutges HET valt mij op en men kan het ook steeds lezen in De Stem dat er bij overtredin gen (soms zware) wel genoeg wordt geëist, maar dat de uitspraak best meevalt (een paar maanden de nor in). De meeste straf is voorwaarde lijk en de geldboete is meestal gepeperd. Ja ons landje worstelt met plaats en geldgebrek Breda Frans van Leuven IK zeg nee tegen de NAVO en nee tegen het effect van de afschrikking. Het effect van de afschrikking is de eeuwen door altijd al gehan teerd en heeft nooit een oor log voorkomen. Wie wapens in huis haalt kan oorlog ver wachten. Hoe mind.-r wa pens hoe liever; misschien kan er een vechtpartij geor ganiseerd worden tussen de oorlogslustigen in Amerika en die van Rusland, dan hebben de burgers rust! Waarom trouwens laten miljoenen burgers zich door een handjevol politici beïn vloeden? Gebruik het geld voor wapens eens voor echte vredesdoeleinden. Meer toe risme, betere communicatie. Breda H. Hess ER IS een nieuw boek ver schenen, het heet 'De bezet ter bespied' en is van Frank Visser. Het beschrijft de werkzaamheden van het Bureau Inlichtingen van de Nederlandse regering, dat werd opgericht in Londen in 1944, bedoeld om een laatste wanhopige poging te doen om samen met de illegaliteit in bezet gebied, ons land te bevrijden. Mijn man en ik' hebben ons aandeel daarin gehad. Wij en onze kamera den in het verzet hebben daar alles, ook ons leven, voor in de waagschaal ge steld en velen hebben hier voor hun leven gegeven. Wij 1 7tos°t,vGïPtN I vochten voor de vrede en ge lukkig duurt die alweer bij na veertig jaar. Als ik dan de krant opsla en ik zie die foto van zuster Ancilla, dan denk ik: mijn God, waar is zo'n Francisca nes mee bezig! Gaat zij er nou werkelijk voor de vrede op uit? Beseft ze nou niet dat ze reclame gaat maken en de Russen in de kaart speelt? Men maakt hier de men sen allemaal bang dat de Russen in West-Europa atoombommen zullen ge bruiken. Dat zullen ze niet zo gauw doen. Ze lonken naar onze Westerse indus trie en onze havens. Die zou den ze graag bezitten. Daar gooien ze heus geen bommen op. Maar ze zien met welge vallen naar mensen als zus ter Ancilla en de zgn„ vre desbewegingen. Dat hebben ze nodig: anti-Amerikanis- me kweken en op een goed moment West-Europa over spoelen en innemen zoals ze in Afghanistan hebben ge daan, in Thechoslowakije en Hongarije. Vergeet niet dat Rusland wereldcommunis me nastreeft. In Godsnaam, ga liever op 29 oktober in alle ootmoet bidden, massaal voor de vre de! En ga in 's hemelsnaam geen reclame maken voor de Russen. Of moeten wij of onze kinderen of kleinkin deren weer 'de bezetter gaan bespieden'? J. van Nunen-Dékkers Breda DE recente benoeming van bisschoppen heeft bij de progressieven - hetgeen te verwachten was - de gemoe deren weer in beweging ge bracht. Naast intolerantie, miskenning van de basis, autoritair en bureaucratisch optreden en het onherroepe lijk bereiken van de gren zen, wordt het gebeuren aangemerkt als een kerk- drama. Zeker, als mens is het een natuurlijk gegeven, dat z.h. de paus fouten kan maken, maar het behoort tot één van zijn grote zorgen om een halt toe te roepen aan de op drift geraakte r.-k. kerk van Nederland. Als zodanig moeten zijn besluiten daar om als weloverwogen, geleid en ingegeven door de H.Geest, worden geëerbie digd en uitgevoerd, waarbij van een kille bureaucratie of een autoritair optreden ab soluut geen sprake kan zijn. Of wil men hiermede aange ven, dat de tijd heeft afge daan, waarin een levendig en nederig geloof de leden van de kerk tekende, dat de tijd voorbij is, waarin de kerk hun leven vol maakte en deze door hen werd be- .mind en dat men als gevolg daarvan de kracht mist om voor haar te lijden en zelfs om haar te lijden? De twee spalt in de Ned. r.-k. kerk staat vast. 'Het is ongeloof lijk, wat ongelovigen willen geloven om toch maar niet te moeten geloven', is daarom op de voortschrijdende ont wikkelingen van toepassing en indien begrip en inzicht niet veranderen, kunnen be paald nog meer 'kerkdra- ma's' tegemoet worden ge zien. „Maar alles komt in or de als we gehoorzamen aan de kerk en de paus en als we trouw blijven aan de regels die onze orden ons opleg gen", zegt Moeder Teresa van Calcutta. Leende F.C.M. Vogels PAUS Johannes XXIII kwam destijds als een her der die zei: Vrede zij u allen. Hij had vertrouwen in zijn mede-bisschoppen elders in de wereld dus ook hier in Nederland. De jaren daarna is door banvloekerige, mid deleeuws denkende fanatie kelingen aan Rome doorge geven dat geheel rooms Ne derland modern in zonde leefde. Waarom luistert Ro me alleen maar naar deze eenzijdige uitleg? In de rest van de (onmondige)kudde wordt geen vertrouwen ge steld. Dit blijkt uit de hek senjacht die tegen de Neder landse bisschoppen is be gonnen en nog voortduurt totdat ieder van het oude bisschoppencollege is weg gevaagd. Vol vertrouwen verwachten wij van pries ters, die gerijpt zijn door het evangelie, een blijde bood schap, die een christelijke vreugde uitstraalt. Bisschop Zwartkruis is het slachtof fer geworden van een hetze. Hoe is dit in godsnaam mo gelijk? Dit was dus de belo ning van zijn eigen kerk voor 50 jaar priesterarbeid. De laatste tijd worden wij in Nederland hardhandig als arrogante sufferds door Ro me aangepakt. Géén geur van echte heiligheid of naastenliefe, geen breed overleg maar alleen maar: bevel is bevel, gezag is ge zag. Aan de vruchten leren wij kennen waar de ware Christus is. Volgens mijn geweten klopt er ergens iets niet van een oprechte over tuiging. Weet u het? Ik be grijp het niet meer. Wel meen ik nog wel dat bis schop Zwartkruis 50 jaar lang een goede eerlijke her der was. Oosterhout (N.Br.) P.M. Ravestein ALS ik om mij heen zie en voel hoe mensen met een minimum-uitkering niet of nauwelijks rond kunnen ko men, dan gaat mij dat door merg en been. En zij moeten uiteindelijk net als de amb tenaren en de trendvolgers uit dezelfde 'lege' over- heidspot worden betaald. Zij hebben echter geen middel als staking om de regering (die de mensen zelf in het zadel hebben geholpen), met een zo riante meerderheids positie, zal geen vergroting van de te verdelen koek toe staan. Dit betekent dat de overheid zeer gemakkelijk de verdeel- en heers-tactiek kan toepassen. Een groep die nog gemakkelijker is te pak ken, zijn immers degenen die van een uitkering afhan kelijk zijn. Wanneer de ac ties van de ambtenaren en trendvolgers succes zullen hebben, dan betekent dit m.i. dat degenen met uitkering deze 3Vb% extra zullen moe ten gaan inleveren. Wetende welk een leed, pijn, verdriet, machteloosheid en wanhoop het huidige minimum-inko men betekent, zeg ik (zelf trendvolger): dit kan en mag nooit gebeuren! Graag lever ik dan mijn 3te% in. Als vakbondslid realiseer ik mij heel goed dat je hiermee je eigen onderhandelingsposi tie onderuit haalt. Toch vind ik de vakbeweging de eerst verantwoordelijke voor uit keringsgerechtigden. Zij mag het dan ook niet laten gebeuren dat de uitkerings gerechtigden de 3V4% van de ambtenaren en trendvolgers moeten gaan betalen. Ik hoop en verwacht dat de vakbeweging zich niet zal laten uitspelen en haar soli dariteit met de meest zwak ken in onze samenleving zal laten blijken. Oosterhout G. Ruiter DAT dhr. Wim Koek (De Stem van 26/10/83) in zijn kwasie grappige kantlijn vertelt, dat hij Rusland een griezelige staat vindt en dat hij er geen vertrouwen in heeft. Of de Russische ra ketten al dan niet op zijn hoofd zullen worden afge schoten, is nog begrijpelijk. Echter, hoeveel vertrouwen heeft hij dan wel in de ande re supermacht, de VS, onze zgn. 'bondgenoot'? Een bondgenoot, welke bereid is, om een eventuele kernoorlog in West-Europa uit te vech ten. Een bondgenoot welke, net als de andere super macht, te pas en te onpas militair andere landen haar zgn. vrije regime meent te moeten opleggen. Dat Koek zijn vertrouwen niet groot is in de oorlogstokende leiders van de Sovjet-Unie kan dan wel terecht zijn; dat hij zich evenwel uit zou willen leve ren aan de andere oorlogsto ker met een 2de rangsfilm ster als president is idioot. Als Koek dan toch aan zijn veiligheid wil denken, kan hij dan eens niet gaan mij meren over een alternatieve (militarie) defensie? Zelfs enkele Westeuropese NA- VO-officieren zijn daar ge lukkig aan toe: een onaf hankelijke Westeuropese defensie, gericht op defensie en niet op offensief! Als Koek zijn onvrede over de kernwapens van beide su permachten kwijt wil, moet hij op 29 oktober zeker niet thuis blijven. Kuitaart L. Brusselaers Een, twee, hupsakee ik haalde 'n visje uit de zee Vijf, zes, zeven, acht Ik heb 't gauw weer terug gebracht Het visje gloeid'als stond 't in brand en nu vervelt mijn rechter hand. ezf^zincaxnat^on (j[lL£.d M.A.W. WEDERGE BOORTEWEEËN Pyramides danken hun ontstaan aan faro's laatste groot heidswaan: dat hij, dood, en daarin op geborgen weer op zou staan op 'n goeie morgen en zijn volk weer laten sjouwen om luedeTom zo'n kreng te bouwen opdat hij,dood, en daarin opgeborgen weer op zou staan P.S. Wat heeft de zonnegod ge blunderd! Binnen een eeuw werd zijn graf geplunderd door de kleinzoons van de slaven die naast goed boutoen ook konden graven. Call me Ikey, call me Moe but give me the dough..! (anoniem) Ruf mir Yoshke, ruf mir Moshke aber gib mir die Grose li ken.. (anoniem) Noem mij Eusje, noem mij Oen maar geef me de poen. met Jan Oggel\ Zelden of nooit zijn de tegen stellingen in de landbouto groter geweest dan dit jaar. Op basis van de extreme om standigheden van dit voorjaar werden al naar gelang het produkt hele of toch tenmin ste halve misoogsten voor speld. Ook zeer ervaren boeren zagen het niet meer zitten. Dat kón niet meer goed komen. Maar de natuur is onvoorspel baar: een prachtige zomer werd gevolgd door een qua weersomstandigheden voor de landbouw gunstig najaar. Daardoor vielen de opbreng sten uiteindelijk niet tegen. Gemiddeld bleef de oogstre- duktie beperkt tot zo'n 20% ten opzichte van het (record-)jaar 1982. Op deze lagere oogsten heeft de markt echter gunstig gereageerd door hogere prij zen zodat het sommetje op brengst x prijs duidelijk po sitief uitkomt. Zoals gezegd gaat het daarbij uitdrukkelijk om gemiddelden. Er zijn boe ren die er veel slechter vanaf komen omdat hun opbreng sten wél beduidend zijn ach tergebleven en/of omdat ze contracten hebben afgesloten tegen in verhouding margina le prijzen. Ook de tuinbouw heeft over het algemeen kun nen profiteren van de uitzon- I derlij ke weersomstandighe den. Door het mooie weer wa ren de kroppen sla, tomaten en komkommers bijna niet aan te telen. En ondanks ang stige momenten (storm) ziet ook de nabije toekomst voorde fruitteelt er niet slecht uit, vooral ook omdat de import van fruit uit derde landen sterk achterblijft bij die van andere jaren. Slecht gaat het eigenlijk alleen in de pluim veesector. Het verwachte her stel in deze sector zet tot nu toe niet echt door. Al met al lijkt 1983 voor de land- en tuin bouw een redelijk tot goed jaar te worden. Het lijkt er echter ook op dat dit de stilte voor de storm is. Zo goed als het uiteindelijk met de gewassen is a/ge lopen zo slecht ontwikkelt zich het landbouwbeleid voor de boe ren. In de loop van het jaar is duidelijk geworden dat de lid staten van de Europese Ge meenschap niet van plan zijn nog meergeld in de landbouw te steken. Ondanks het feit dat de Europese landbouwpolitiek zelf de geesten van de over schotten heeft opgeroepen voelt men er in Brussel niet voor om de consequenties van die politiek ook zelf te dragen. De bedoeling is nu de reke ning te laten betalen door de boeren. Om de melkproduktie tegen te gaan denkt men aan een zogenaamde superheffing op de meerproduktie. Dit houdt in dat men de boer voor elke liter melk die hij meer produceert dan een vooraf af gesproken hoeveelheid straft met een heffing van twee kwartjes per liter. Van de drie kwartjes die de boer gemid deld ontvangt houdt hij dan nog maar een kwartje per liter over. Voor de granen is het plan om de prijs die de boeren nu ontvangen met zo'n twin tig procent te laten dalen tot wereldmarktniveau zodat het Brussel dan geen geld meer kost om van de graanover schotten af te komen. De boe ren vinden dit natuurlijk be paald niet leuk. Bovendien zijn ze bang dat deze maatre gelen zich vooral tegen Neder land zullen richten. Het is na melijk een feit dat binnen de EEG de Nederlandse boeren en tuinders hun vak uitstekend verstaan en dat heeft bij de collega's in andere landen veel kwaad bloed gezet. Op een congres dat ik onlangs in Wiesbaden bijwoonde heb ik goed gemerkt dat men Neder land graag de schuld van alle problemen geeft. De Neder landse boer ziet de Brusselse maatregelen echter als een straf op goed boeren. Ze vin den daarom dat als de maatre gelen dan toch genomen moe ten worden deze gelijkelijk voor elke boer in de EEG moe ten gelden. In de komende maanden zal de discussie daar om niet meer zozeer gaan over de vraag welke maatregelen er genomen moeten worden maar veel meer over de wijze waarop deze maatregelen zul len toorden toegepast en uit- gevoerd. Gezien onze reputatie als boosdoener zal het een hele toer worden om het ergste te voorkomen. Vast staat dat de Nederlandse land- en tuin bouw een heel moeilijke tijd tegemoet gaat. Van onze redactie binnenland DEN HAAG/MONTEBELLO - De CDA-fractie in de Twee de Kamer juicht het toe dat de ministers van Defensie van de NAVO-landen het er in Cana da over eens zijn geworden het aantal kernkoppen voor de korte afstand met nog eens 1400 stuks te verminderen. Het betekent volgens de fractie een vermindering per saldo met eenderde van het oor spronkelijk aantal van 7000 kernkoppen in West-Europa. Het CDA noemt de stap des te belangrijker, nu steeds WASHINGTON (AFP) - Sommige Amerikaanse mariniers hadden na de invasie op Grenada geen flauw benul wat ze daar kwamen doen, zo meldt de verslaggever van de Washington Post, Ed ward Cody, die op het ogenblik van de invasie al op het eiland was. „Wij zijn hier gister nacht aangekomen, kunt u me zeggen wat hier aan de hand is?", zo vroeg hem een marinier in de straten van St. George. Na enige uitleg van de journalist vroeg de mari nier aarzelend: „Staat het leger van Grenada aan onze kant of aan de hun ne?" Een jonge Amerikaan se officier bleek niet te weten dat Engels de voertaal is op Grenada. Hij liet zich vergezellen door een soldaat uit Tri nidad, die als tolk moest dienen in gesprekken met de „inheemsen". Van onze redactie buitenland BRUSSEL De Belgische vi ce-premier en minister van Justitie Jean Gol heeft vrijdag bevestigd, dat twee Sowjet- russische diplomaten België zijn uitgewezen. Het gaat bij deze uitwijzing om de tweede- en de derde-se cretaris van de Russische am bassade in Brussel. De twee- 1 te-secretaris, Iouri Chtinov, werd ervan verdacht techni sche en wetenschappelijke in formatie te hebben verzameld, met name over de Amerikaan se F-16 jachtbommenwerper. De derde-secretaris, Alexan der Kondratieff, heeft, zo ach terhaalde de Belgische staats veiligheidsdienst, getracht een Belgische reserve-officier te recruteren voor spionagewerk. Van onze redac BONN/MONTEBELLO - Kohl heeft vrijdag voor h< dat de Verenigde Staten op, verzending van de de eerste de Bondsrepubliek zullen neefse overleg over de Ei heeft opgeleverd. De Bondsdag zal op 21 no vember voor het laatst de Plaatsing van de raketten gaan bespreken. Het debat zal twee dagen duren in plaats van één dag zoals aanvanke- l'jk de bedoeling was. De plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernwapens voor de middellange afstand in West-Europa zal een nega tief effect hebben op de (MBFR-) onderhandelingen tussen Oost en West over ver- fundering van de conventio- "ele troepen in centraal Euro- Pa. Dit heeft de Russische on derhandelaar, Viktor Mikhai- jov, vrijdag in Wenen gezegd PiJ het ingaan van het elfde Jaar van deze besprekingen. NAVO öe NAVO heeft met belangstelling kennis genomen van de J°ngSte voorstellen van Audropov, zo hebben de mi- lsters van Defensie van de ^genaamde 'Nuclear Plan- P'Ug Group' vrijdag na afloop an hun bijeenkomst in het anadese plaatsje Montebello Meegedeeld. Herhaald werd dat het oudgenootschap alle Sowjet- Porstellen nauwkeurig zal ujven onderzoeken. De mi-

de Stem | 1983 | | pagina 4