voelt ingeld EK'N EDEN Weinig kans op slagen van overleg 40% Geen „straf premie voor 65-pliissers Laadvergunning onder het mes S HaSfUSfi Den Haag maakt zich op voor zonnige betoging Geslaagde proef met kernfusie •Politiek blijft nog verdeeld Ook pakket civiele opdrachten stekskSvan SPORTPALEIS ANTWERPEN Spandoek van 1 7 km et geding lem, de 3000 jaar ijn Tempelmuur, de ea, de vele heilige are smalle straatjes thlehem, Nazareth, lesarea, waar veel aard is gebleven, n het verleden jd bruin worden. ie klimaat van Elat, i aan de Rode-, illandse Zee, of het BINNENLAND Industrie weer minder somber EUROPEES EXPERIMENT BUNA SUCCESVOL Verband tussen vingerafdruk en hartinfarct Lubbers: „Acties bonden onzinnig I ïesrelFd I 5ïre3jf „Verkorting van werktijd versnellen" SK&SS- Glimmerveen moet zes weken zitten Dora's bonte prijzenfestival ECHTE KORTING Wo* 'derlandse gasexport is st de laatste jaren dras- ch afgenomen. Het bej li lde succes van super-on- rhandelaar Spierenburg daardoor wat verbleekt, j bedong in een spectacu- re onderhandelingstrip or Europa weliswaar ho- re prijzen, maar moest rgeven dat er meer sou- ■sse zou komen in de hoe- elheden af te nemen gas. ompt zakte de export in. Als de Gasunie nu praat er extra gasexport dan at dat over een periode na 54/1995. Vanaf die jaren remt de vastgelegde aard- isuitvoer namelijk dras- ich af, in vijf jaar tijd van rtig miljard kubieke me- naar vrijwel nul. Dat gat de markt wil de Gasunie st zelf voor een deel vul- Maar, zegt Kardaun, in moet je wel nü het sig- lal geven dat je in de arkt bent. Anders gaan de anten, in de veronderstel- ig dat de stroom Neder- rds gas mettertijd op- oogt, zich tot andere leve- nciers wenden en hun in- dlaties geschikt maken or dat andere gas. Wat dat alles te betekenen n hebben voor de gasnota n de Nederlandse huis- udens is moeilijk te taxe- n. Voorzitter A.J. Kaland in de Vegin (distributiebe- ijven) verwacht dat het lime aanbod van aardgas de Europese markt in de imende tien jaren tot een gere basisprijs zal leiden, aar vooralsnog hebben de iderhandelingen met bui- nlandse afnemers alleen aar een prijsverhogend ef- ct voor het binnenland, is je het gas in eigen land et tegen een 'reële' prijs rkoopt zit je wat onge- akkelijk aan tafel met het jitenland, is de redenering, at is één van de argumen- n voor minister Van Aar- enne om het gas voor einverbruikers per 1 ja- pari 3,6 cent duurder te aken. De Gasunie hoopt zij op de eeds drukker wordende ternationale gasmarkt eh nog een voet tussen de eur kan krijgen. De Neder- andse leverancier'heeft na- aelijk, dankzij de unieke igenschappen van het jlochteren-veld, vóór op ioncurrenten dat de kraan 'aar believen verder open lan wel dicht kan worden "edraaid. Die flexibiliteit pil de Gasunie ook in de on- lerhandelingen van 1984 te elde zien te maken. 2NTIE) Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ondernemers in de industrie zijn minder somber gestemd dan een jaar geleden. Dit blijkt uit de resul taten van de september-con- junctuurtest van het CBS, die gisteren door het minister van Économische Zaken bekend zijn gemaakt. Uit het onderzoek komt naar voren dat steeds meer ondernemers de vraag naar hun produkt bevredigend vin den. Het aantal ondernemers dat spreekt van onvoldoende vraag is sinds september vorig jaar gedaald van 42 naar 29 procent. Over de voorraden was men wat minder te spreken. Verge leken met vorig jaar werden de voorraden echter door be langrijk minder ondernemers te groot genoemd. Nu vindt 15 procent van de ondervraagden de voorraden te hoog. In sep tember 1982 dacht 23 procent daar zo over. De orderontvangst vertoon de in september ten opzichte van augustus een lichte stij ging. Deze werd veroorzaakt door een stijging van de ex portorders. Van onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - De onder zoekers in het Europees kernfusieproject JET (Joint European Torus), waarin ook Nederland deelneemt, zijn er donderdag in ge slaagd gedurende langer dan één seconde de stroom van 1,3 miljoen ampère in het plasma op te wekken. Het FOM-instituut voor plasmafysica in Niewegein noemde dit gisteren een gro te stap vooruit in de richting van de 4,8 miljoen ampère, waarvoor de eind juni van dit jaar gestarte kernfusie reactor is ontworpen. Met deze geslaagde proef heeft Europa de Amerikaanse kernfusiereactor, die in de cember 1982 in bedrijf werd gesteld, overtroffen. De experimentele kernfu siereactor, een project van de Europese Gemeenschap pen, staat opgesteld in het Britse Culham laboratorium bij Oxford. De Europese commissie voor atoomener gie, Euratom, waarin de lan den van de Europese Ge meenschap plus Zweden en Zwitserland deelnemen, heeft tot nu toe al 627 mil joen gulden aan het experi ment uitgegeven. De totale kosten van het project wor den geraamd op 1,56 miljard gulden. Taiwan plant forse inkoop in Nederland Van onze redactie binnenland GRONINGEN - Er bestaat een statistisch verband tussen be paalde patronen in de huid van de handpalm en vingeraf drukken enerzijds en hartin farcten als gevolg van aange boren hartafwijkingen ander zijds. Dat verband kan worden verklaard doordat de patronen in de huid van de hand in de^ zelfde fase van de ontwikke ling van de embryo worden aangelegd als waarin het hart wordt aangelegd. Dat is geble ken uit een onderzoek van de Groninger hoogleraar em bryologie en anatomie, prof. dr. A.G'. de Wilde. Het statistisch verband tus- sen de patronen in de huid van de hand en hartinfarcten werd al eerder vastgesteld. Een ver klaring daarvoor kon echter niet worden gegeven. Volgens prof. De Wilde is onder meer aan de Groninger universiteit ontdekt dat dit verband te ma ken heeft met de ontwikkeling van de embryo. De patronen in de huid worden al in de twee de maand van de vrucht aan gelegd, evenals het hart. Een hartafwijking gaat dan ken nelijk gepaard met een afwij kend patroon in de huid van de hand. Dus 1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet brengt geen alternatieven in het overleg, dat minister Rietkerk (binnenlandse zaken) woensdag met de ambtenarencentrales heeft over de 3V2 procent korting op de ambtenarensalaris sen. e/ w .Logeren in Twente?", vroeg Ronald Reagan. „In Losser? Dus niet Loser? Want dat be tekent veriiezei Dat zou een slecht voorteken zijn. Even in m'n agenda kijken. Ja, dat moet te regelen zijn." Er werd hem bezworen dat ook in Nederland MacDonald- -zaakjes zijn en toen kwam Ronald, bepakt en bezakt. En wie ook kwam? Joeri Andro pov. Premier Lubbers liet giste ren na het kabinetsberaad doorschemeren dat het kabi net weinig ruimte heeft om het overleg te laten slagen. De inkomertskorting is alleszins redelijk, zo zei Lubbers. De ministerraad meent dat de nadruk moet liggen op het voorkomen van gedwongen ontslagen in het kader van de 2 procent personeelsinkrim ping. Lubbers stelde vast dat ook „de bonden dat nog steeds belangrijk vinden". Werkgele genheid moet, ook in de toe komst, op de eerste plaats staan, aldus de minister-pre sident. Lubbers vond de handrei king, die FNV-voorzitter Wim DEN (ADVERTENTIE) Van onze redactie binnenland HAAG - Taiwan is van plan nog veel meer orders in ons land te plaatsen, dan de twee onderzeeërs, die het land deze week heeft besteld. Met name bestaan plannen voor uitgebreide civiele opdrachten. Het zou daarbij gaan om de bouw van vier containersche pen, baggerwerken, hijskra nen, landbouwwerktuigen en om ketelbouw. In Den Haag werd gisteren ook duidelijk dat Taiwan ook overweegt na de eventuele le vering van twee nieuwe on derzeeërs, nog twee stuks te bestellen, terwijl het ook nog eens veertien mijnenjagers. Bovendien wil Taiwan ook nog een korvet laten bouwen. Het orderpakket zou minstens 1,5 miljard gulden vertegen woordigen. De kwestie-Taiwan is giste ren overigens nog niet ter sprake gekomen in de minis terraad. Premier Lubbers liet dat gisteren weten op de we kelijkse persconferentie. Wel zullen de ministers Van Aar- denne (VVD) en Van den Broek (CDA) binnenkort poli tiek overleg houden over de zaak. Van Aardenne is sterk voor de transactie, Van den Broek is er tegen. De laatste deelt de opvatting van het CDA, dat het bij de levering van de twee boten moet blijven. In 1981 sneuvelde het kabinet Van Agt nog bij na op deze kwestie. De maatschappelijke groe peringen hebben gisteren, an ders dan de politiek een dag eerder, enthousiast gereageerd op de Taiwanese 'monsterbe stelling'. OL'VEtn is fraaier OLIVETTI tekstverwerkers»^.jk elek. Sische s^'£enÏmen Veelei£l nu testen. Want 0LIVE n et «raag ken"'5 maakt niet 2 ikkelin- et nieuwe van gen'Deontwikk^|i n De allernieuwst hi_ elektronisch® ter ne, n,ode' f 2 59Sr eX' waarde van T- terug BTW- U Schrijfmachine vooruW° OLIVETTI Lettera ffter waïle van f- 33V ex. BTW GRATIS. kon1 Irst'Dokumen- demonstratie- Opsture" in een 1^800^ Voor Van onze redactie binnenland UTRECHT - FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat we de ko mende jaren moeten doorgaan met arbeidstijdverkorting (ATV). Tussen 1985 en 1990 zou ATV zelfs in versneld tempo moeten worden ingevoerd wil er ook maar een schijn van kans zijn om de werkloosheid onder de knie te krijgen. Dat zegt Kok in de FNV- Vakbondskrant. Tegelijk blijft het van be lang via de premies de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen in stand te houden. „Dat vraagt een niet geringe prijs, daar ben ik me scherp van be wust", zegt de FNV-voorzitter. In de Vakbondskrant noemt Kok overigens geen getallen maar een woordvoerder van de FNV zei dat te denken is aan een 36-urige werkweek in '85 - oorspronkelijk mikte de FNV in '86 op 36 uur - en een werkweek van circa 30 uur in 1990. De werknemers moeten daarvoor eventueel extra loonoffers brengen, vindt Kok. Bij de 'trendvolgers' blijkt de invulling van de arbeids tijdver kortende maatregelen nog onduidelijk. Hoewel in die branches voor bijna 200 mil joen gulden is ingeleverd voor korter werken, blijkt op dit moment dat er zeker niet meer dan enkele duizenden banen voor zijn teruggekomens. Bij de 'trendvolgers' was korter werken voorzien door uitbrei ding van de roostervrije da gen. Werkgeversorganisatie NCW stelde dat het commer ciële belang van de order zwaarder moeten wegen dan de politieke lijn van Den Haag, dat Peking niet te veel voor het hoofd gestoten mag worden. Ook de FNV en de Unie BLHP vinden het doorgaan van de order belangrijk. In FNV-kring wordt in dat ver band gewezen op het grote be lang voor de werkgelegenheid. Volgens de Industriebond FNV moet de toekomst van de werf Wilton-Fijenoord en de werkgelegenheid voor de ruim 1.500 personeelsleden het zwaarst wegen, hoewel vol gens Nas ook bij de bond enig begrip bestaat voor het tegen argument, dat verlenen van een vergunning zou kunnen leiden tot een ernstig diploma tiek conflict met de Volksre publiek China. Het niet door gaan van de nieuwe opdracht voor de bouw van twee en mo gelijk vier onderzeeërs bete kent volgens Nas absoluut het einde van de werf Wilton-Fij enoord in Schiedam. „Er zijn geen vooruitzichten voor or ders in de nieuwbouwsector van de werf en zeker niet in de civiele bouw. Onze mensen bij Wilton zouden graag weer eens een groot passagiersschip bouwen, maar die kans is vrij wel uitgesloten", aldus Nas. Als de exportvergunning niet wordt gegegeven betekent dat volgens de FNV-bestuur- der dat begin volgend jaar de eerste personeelsleden uit de nieuwbouwafdeling zonder werk komen te zitten. Enkele maanden later zullen ze moe ten worden ontslagen. Politiek Den Haag bleef gis teren ook tobben met de orders uit Taiwan. Met name de PvdA hult zich in stilzwijgen. Daar weet men nog niet goed te kiezen tussen het vakbonds standpunt en de eigen visie, zoals die twee jaar geleden nog gold. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep de 54-jarige lei der van de Nederlandse Volks Unie J. Glimmerveen veroor deeld tot zes weken gevange nisstraf. Dit is conform de eis van de procureur-generaal eerder de ze maand, In mei veroordeelde de rechtbank Glimmerveen tot zes weken cel. Glimmerveen was door de rechtbank veroor deeld wegens een anti-semi- tisch artikel in het blad Storm in 1982. Glimmerveen was niet aanwezig bij de uitspraak van het Hof. Gisteren werd er hard gewerkt om het grote podium op het Malieveld in Den Haag ge reed te maken. De eerste spandoeken hingen er al snel. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Flinke zonni ge perioden, maar koud voor de tijd van het jaar. Dit weertype staat de demon stranten te wachten die zich vandaag in Den Haag mel den voor de naar de organi satoren nog steeds hopen grote vredesdemonstratie. Dat optimisme werd gis teren in de vroege avond nog niet getemperd door het nog wat druilerige weer. Op de twee terreinen die zaterdag het middelpunt van de manifestatie vormen, het Malieveld en het Zuider park, was men druk doende met het opbouwen van de podia, de bijbehorende ten ten en uitgebreide voorzie ningen voor radio en televi sie. Rond het middaguur waren de werkzaamheden op het Malieveld al groten deels achter de rug. De eerste demonstranten waren gisteren al in actie gekomen. Met meterslange spandoeken zijn vrijdag- middag enkele tientallen vrouwen van 'Vrouwen voor vrede' op het Plein in Den Haag begonnen met een ma nifestatie tegen kernwa pens. De vrouwen die de spandoeken elk heel uur het plein ronddragen, doen dit in het kader van 'wachtlo pen voor vrede'. De vrouwen zouden afge lopen nacht een fakkeltocht en een 'nachtwake' houden. De Haagse politie is zeer goed voorbereid op de acties. Het korps krijgt assistentie van ongeveer 200 agenten van omringende gemeenten. Buiten de enorme verkeers drukte voorziet de Haagse politie een rustig dagje. Ook de internationale pers is uit gebreid aanwezig vandaag. Meer dan 60 buitenlandse journalisten uit onder meer de Sovjet-Unie en Amerika zijn in stelling gebracht om het gebeuren te verslaan. DEN HAAG - Leden van het Komitee Kruisraketten Nee zijn gisteravond in Den Haag begonnnen met het aanbrengen van een lint van spandoeken van het Binnenhof, via de Kneuter dijk en via de Amerikaanse ambassade op het Lange Voor hout en Franse ambassade op het Korte Voorhout naar het Malieveld. Volgens een woordvoerder is de totale lengte van het doek 1,7 kilometer. (ADVERTENTIE) VAN WOENSDAG 26 OKTOBER TOT ZONDAG 6 NOVEMBER a.s. IN Voorverkoop thans in: Ciné-Shop, Anneessenstraat 24 - Antwerpen en Sportpaleis: 09-32-3-324.25.75 België is goedkoop Kok onlangs deed met de op merking dat het FNV-stand- punt onderhandelbaar is, posi tief. „Dat is al heel wat," zo stelde hij. Premier Lubbers noemde de acties van de ambtenarenbon den „een onzinnige benade ring". De voorbereiding van de bonden voor grotere acties vond hij „een merkwaardig beeld" op het overleg leggen Men moet overleg voeren maar men voert acties. Maar we leven in een vrij land. Het gaat iets te ver als we oproe pen tot overleg en de bonden roepen op tot acties, aldus Lubbers. Acties De Vervoersbond FNV hakt 3 november de knoop door over de vraag of de stiptheids acties bij NS worden omgezet in estafettestakingen van 24 uur, waarbij telkens in een ander deel van het land het treinverkeer wordt stilgelegd. De ledenpeiiingen over de vraag of na 2 november de stiptheidsacties moeten wor den voortgezet of dat die acties dan in estafette-stakingen moeten worden omgezet, ga ven geen uitsluitsel. Wel werd duidelijk dat de voorstanders van stakingen een grote min derheid vormen. De Spoorwegen overwegen naar de rechter te stappen als de bonden inderdaad tot esta fette-acties overgaan. Met dat soort acties wordt NS zeer veel schade toegebracht terwij 1 het bedrijf bij het geschil waar de acties om worden gevoerd in feite geen partij is. De NS heeft overigens wel al tien personeelsleden disciplinair gestraft, omdat ze hun acties 'te ver hadden doorgevoerd'. De streekvervoeronderne- mingen beraden zich eveneens op juridische mogelijkheden om de 24-uurs-estafettesta- kingen bij het streekvervoer te stoppen. Verspreid over het hele land hebben ambtenaren gisteren gedemonstreerd tegen de ka binetsplannen. In Den Haag wordt het woensdag druk. Vanuit tal van plaatsen in Ne derland komen boze ambtena ren naar het overleg tussen minister Rietkerk en de vak bonden. De onderwijsbond Abop gaat in de week van 7 november ook acties voeren. Onduidelijk is nog of in die week al dan niet zal worden gestaakt. De leden van de Abop moeten daar nog een be slissing over nemen. Joeri wilde eerst weten of hij per onderzeei i in Losser kon komen. Toen hij hoorde dat de wodka hier Siberisch koud zou worden gezet, namen hij het eerste vliegtuig naar Neder land. Daar zaten ze dan in hun tentjes in Losser De sfeer was wat gespannen, dat wel. Maar op de camping werden diverse spelletjes georganiseerd, zoals korfbal en kruisboogschieten, die de twee nader in contact brachten. Ronald en Joeri werden al Losser en Losser. En op een avond gebeurde het. Ze raak ten met elkaar in gesprek en waren vanaf dat moment niet meer bij elkaar weg te bran den (nou ja, misschien wél met een neutronenbom). Opgewonden en met rode ko nen vertelde Ronald over zijn avonturen in Hollywood. Zijn Russische vriend v ide alle in timiteiten weten. Daarna schepte Joeri op over zijn spio- nagetijd bij de KGB. Wat hadden ze een plezier! Ondertussen viel Afghanistan Rusland binnen en landden mariniers van Grenada in Washington, maar dat mocht de pret niet drukken Ze bleven de hele nacht op en op het laatst vloekte Joeri in het Amerikaans en boerde Ro nald op z'n Russisch. En in de ochtenduren stapten ze ia de bus naar hel Malieveld in Den Haag. MERIJN (ADVERTENTIE) Wapen u tegen de koude winter en profiteer nu van op haitveroverend bontt Breda Eindstraat 14 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris drs. Joop van der Heij den (Volksgezondheid) voelt er niets voor om bejaar den een soort „straf-premie" te lati rndat ze wegens hun leeftijd meer gebr het ziekenfonds. Het idee om leeftijdstoesla gen in te voeren is afkomstig van de ziekenfondsen (VNZ) en de particuliere verzeke raars (KLOZ). Hoe ouder men wordt, des te meer gaat men het ziekenfonds kosten, menen de verzekeraars, die daarom boven een bepaalde leeftijd (55 jaar jaar bijvoorbeeld) een ex tra ouderdomspremie willen vragen. Van der Reijden vindt dat echter ongewenst. De staatssecretaris laat dat weten in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij ook schrijft te verwachten dat Van onze Haagse redactie MINDER REGELS VOOR WEG VER VOERDERS DEN HAAG - Het stelsel van laadvergunningen voor weg vervoerders wordt aanzienlijk versoepeld. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) zal misschien nog dit jaar, maar anders begin volgend jaar bij de Kamer en kele wijzigingen van de Wet Autovervoer Goederen indie- Hij komt aan de wensen van de transportbedrijven. De wegvervoerders ervaren het vergunningensysteem als knellend. den vrachten te combineren. Scherpenhuizen wil ook af van de situatie dat de overheid bij overtreding van de rege ling bevoegd is tot het intrek ken van de vergunning. Hij vindt dat de overheid niet ver antwoordelijk is voor het evenwicht tussen vraag en aanbod op de vervoermarkt. Belangrijkste verandering is de invoering van het zoge naamde 'eenheden-stelsel', waarbij een transportbedrijf niet meer tot op de kilo nauw keurig het laadvermogen hoeft te meten. In het nieuwe systeem wordt de vergunning uitgedrukt naar 'zwaarte' van de vrachtwagens. Dit geeft de ondernemer meer mogelij khe- Tenslotte overweegt de be windsman eenmaal verleende vergunningen een onbeperkte geldigheid mee te geven. Scherpenhuizen deelde de Kamer gisteren ook mee, dat nabij het NS-station in Venlo volgend jaar een container- terminal zal worden gebouwd. Hij heeft besloten in de aan- legkosten daarvan een finan ciële bijdrage te leveren omdal de exploitant, Trailstar, in middels heeft geinvesteerd in de aanschaf van speciale spoorwagons. Het investeren in de uitbouw van dit gecom bineerde vervoer was door de staatssecretaris als voorwaar de voor een overheidspremie gesteld. de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering .-de komende drie jaar kan dalen. Het was al bekend dat de ge middelde premie in het vrij willige ziekenfonds volgend jaar met 13,50 kan dalen, om dat de particuliere verzeke raars 180 miljoen gulden aan het, bijna failliete, vrijwillige ziekenfonds schenken. Van der Reijden meldt nu verder te verwachten dal de particulie re verzekeraars ook in 1985 en 1986 bereid zijn om geld te storten in het vrijwillige zie kenfonds. Gisteren besloot het kabinet overigens om een wetsont werp bij de Tweede Kamer in te dienen dat de overheid het recht geeft om de premies in de vrijwillige ziekenfondsver- zekering vast te stellen. Ook de „verevening" in het vrij willige ziekenfonds kan dan door het kabinet wettelijk worden geregeld en dat bete kent dan dat vrijwillig verze kerden in de provincie méér premie betalen om de duurde re ziekenfondskosten in de Randstad betaalbaar te hou den. Dat is nu ook ai het geval, maar nu gebeurt het nog vrij willig. Vanaf 1 januari kan het kabinet dit voortaan dus wet telijk afdwingen.

de Stem | 1983 | | pagina 3