CDA: weer ruk naar rechts Engeland bakermat van vredesbeweging Gasunie voelt zich omsingeld ONTDEK'N VERLEDEN I Voo,ï«?»»^k even.._ UITBLAZEN DE STEM •Politie! Ook pakl H Witteke gewit Fransen en Italianen reageren lauw »i|vEn«r«S"-b,|u JEKi"1— ZATERDAG 29 OKTOBER ■ACHTERGROND1 WIMKOCK Fractie niet onverdeeld gelukkig met vertrek dissidenten Symbool 96 Italië Frankrijk Exportpositie in het geding Ander beeld Dwaal door Jeruzalem, de 3000 jaar oude hoofdstad met zijn Tempelmuur, de Via Dolorosa, de musea, de vele heilige plaatsen en de ontelbare smalle straatjes en bazaars. Beleef Bethlehem, Nazareth, Akko, Massada en Caesarea, waar veel van het verleden bewaard is gebleven. Maar u kunt ook in het verleden duiken en tegelijkertijd bruin worden. Geniet van het zonnige klimaat van Elat, de prachtige stranden aan de Rode-, de Dode- en de Middellandse Zee, of het meer van Galilea. Boek nu-El Al brengt u er, in de "t winter, voor t f minder dan fÈ u denkt. S3*gXZ> IN BELGIË Wordt het 'witteke' gewit. Binnen kort mag in de café's de jenever openlijk worden geschonken, mits de waard de speciaal daar voor nodige vergunning heeft. Tot nu toe is het schenken van sterke drank in Belgische café's bij wet ver boden, maar iedere zichzelf res pecterende kastelein had na tuurlijk een fles achter de hand om zijn vaste, vertrouwde klan ten van de zeer gewilde Neder landse brandstof te voorzien. Afgelopen zondag nog dronk ik uit zo'n clandestiene fles. De jenever - het was 'oude' en hij kwam beslist niet uit een Nederlandse distilleer derij van naam al hield de kastelein vol dat het 'Holland se' was - werd geschonken in een bekertje van aardewerk, een soort eierdopje. Ik was er niet bijster verguld mee want ik zat aan het bier en ik weet uit ervaring dat je midden op de middag niet ongestraft aan een kopstoot kunt beginnen. Mijn gulle vrienden hielden echter aan, ook wel een beetje trots op het feit dat zij me konden laten zien dat je ook in het hart van Zuid-Brabant gewoon jenever kon bestellen in een café. Met lichte tegenzin dronk ik de eierdop leeg en stak hem toen in mijn zak; als een soort genoegdoening, maar vooral ook om thuis op m'n gemak de maat eens te kunnen controle ren. Belgen namelijk beklagen zich eeuwig en altijd over de maat van ons glaasje bier. Die klachten zijn volkomen terecht. Het 'kleintje pils' kan alleen een bedenksel zijn van het volk dat eerder al de kaasschaaf en de flessenschraper heeft uitge vonden. Maar om die klacht nu bij elk besteld glas te laten ho ren, vind ik overdreven en het irriteert me op de duur. Helaas moest ik later thuis vaststellen dat de eierdop onge veer net zoveel kon bevatten als een gewoon borrelglas met maatstreep. Ik had dus nóg niets terug te zeggen als de klaagzang over de colaglaasjes weer eens zou worden aangehe ven. Tafelbier Belgen zijn echte bierdrin kers. Ze zijn zo gemaakt. De Belgische bierindustrie en haar produkten hebben altijd in hoog aanzien gestaan. Als kind al maken Belgjes kennis met ta felbier dat de spijsvertering heet te bevorderen en dat, naar ik al vaak heb vastgesteld, in derdaad het boeren na de maal tijd stevig stimuleert. De bierindustrie mag zich sinds jaar en dag verheugen in de sympathie van machtige be schermers en is daardoor zelf een macht van belang gewor den. Zo'n 64 jaar geleden werd de 'Wet-Vandervelden' aange nomen en die verbood de ver koop van sterke drank in café's en restaurants. De wel gaf de brouwerijen vrij spel in het ho- reca-wezen. Het bier hoefde al leen nog te concurreren met ga- zeuze en likeuren. De uitslag BIERMONOPOLIE was niet moeilijk te voorspel len: de Belgen werden bierdrin kers en niet zulke zuinige ook. Ik kan maar één reden be denken waarom de Belgen daarnaast een 'witteke' als een tractatie beschouwen waarop ze helemaal verzot blijken te zijn, zodra ze de Nederlandse grens hebben overschreden: omdat het thuis niet mag is het op 'n ander extra lekker. Ze vliegen erop af als een bok op de haverkist: 10 uur 30 v.m. Ontvangst van de gasten met een kop koffie. Wat de Belgische gasten be treft: vergeet het maar. Zij hoe ven geen koffie en vragen om een 'witteke'. Voor een bier drinker is zo'n borrel maar een druppel en de tweede en de derde volgen elkaar in snel tempo op, zodat de Belgen al een rood hoofd hebben tegen de tijd dat de drankzuchtigste Nederlanders voorzichtig aan een glas sherry beginnen te nip pen, onder het motto: 'het is nog vroeg'. Suikerwater Het verraderlijke van jene ver is dat hij - in tegenstelling tot cognac en whisky - nét niet zo sterk is dat hij op de tong bijt en een branderig spoor na laat in de slokdarm. Waar schuw je een Belg tegen de val die de jenever hem zet, dan ant woordt hij onveranderlijk in de geest van: 'ach wat, suikerwa ter'. Het wordt dan een kwestie van geluk wat er met de man gebeurt. Heeft hij pech dan raakt hij 'bevangen' vóór hij doorheeft dat jenever iets meer dan suikerwater is. Het ene mo ment staat hij nog luidkeels te oreren. Een oogwenk later gaat hij door de knieën, met moeite een stoel bereikend waarop hij kan proberen een nog enigszins waardige houding te handha ven, hetgeen in het gunstigste geval alleen in zijn eigen ogen lukt. Ieder ander ziet wel hoe laat het is. Het feest is voorlo pig voor hem afgelopen en hij wordt afgevoerd. Zijn ge schrokken maat - dat is dus de gene die geluk heeft - merkt nu ook dat hij de wereld door een waas ziet. Hij stapt wijselijk over opbier. Zwalken Zo worstelt een Belg een feestelijke dag in Nederland door, heen en weer zwalkend tussen 'suikerwater' en 'co laglaasjes' bier. De hoofdpijn van de andere dag wijt hij aan de toevoegingen in het Neder landse bier en als het toevallig Stella Artois zou zijn geweest, wat tegenwoordig in Zuid-Ne derland nogal eens het geval is, dan was het volgens hem Ne derlandse Stella. Ik weet niet of de jenever nog zo aanlokkelijk zal zijn wanneer die straks in België zijn prikkelende status van on wettigheid verliest. Aan de an-, dere kant echter is de kans groot dat de Belgische café- borrel clandestien zal blijven. De vergunning om jenever te mogen schenken zal jaarlijks door de kastelein moeten wor den aangevraagd. De kosten er van zijn gepeperd: een kwart van de jaarlijkse huurwaarde van het café. Als je al sinds jaar en dag clandestien schenkt, waarom zou je dan nu ineens een dure vergunning aanschaffen? Een dergelijke manier van 'wittekes' witten zou door een bierbrou wer bedacht kunnen zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllrc Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883, Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957, Roosendaal, Molenstraal 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Abonnementen: 20,49 per maand; 61,15 per kwartaal of 238,00 per jaar Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties: Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882 Overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rank rolatiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. ER zijn al weddenschappen afgesloten over het aantal dagen dat Dijkman (links) en Scholten nog in de CDA-fractie zullen zitten. - f°to de stem johan van gurp Door Frans Boogaard DEN HAAG - Hoe menslie vend, collegiaal en verdraag zaam is de rechtervleugel van het CDA? Woensdag avond laat riepen, briesend van woede, twee fractiele den: „Jullie willen als min derheid jullie wil aan de meerderheid opleggen! Dat is ondemocratisch, dat is precies zoals het in Oosteu- ropese landen gaat!" De linkse dissident Schol ten had toen, mede namens zijn lotgenoot Dijkman, in een betoog van drie kwartier net proberen uit te leggen dat zij beiden niets liever willen dan deel uitmaken van de CDA-fractie; kritisch, maar bereid tot concessies. Alleen niet tot die ene: het wegcijferen van de eigen in dividuele verantwoordelij k- heid. Maar toen al was duidelijk dat dit betoog of welk ander ook aan de dertien a vijftien man sterke rechtervleugel niet meer besteed was. Wel aan het resterende twee-der de deel, maar dat kon intus sen niet anders meer dan on der leiding van fractieleider De Vries terugvallen op het vorige week al bedachte compromisconsultaties bij het partijbestuur en in af wachting van het oordeel van die kant (een journalist sprak deze week al over de Brede Maatschappelijke Dis cussie over Dijkman en Scholten) een absoluut spreekverbod in Kamer en commissies voor beide dissi denten. Daarmee had partijvoor zitter Bukman zijn zin. Want van hem en van niemand an ders was het voorstel afkom stig om het CDA-bestuur te raadplegen. Nu was de situatie in de grootste regeringsfractie, die zich graag als een plurifor me, maar op hoofdlijnen toch eensgezinde club presenteert, natuurlijk al een hele tijd onwerkbaar, zoals fractielei der De Vries woensdagavond eindelijk ook openlijk toegaf. Dijkman was al een keer van zijn woordvoerderschap op Volkshuisvesting onthe ven, datzelfde overkwam Scholten - ondanks zijn meer dan coulante houding tijdens het Zuid Afrika-debat, vlak voor het zomerreces - met zijn woordvoerderschap op Buitenlandse Zaken. Maar ook zonder dat Scholten en Dijkman deel uitmaken van de fractie, is het CDA minder eensgezind dan wordt voorgesteld. Dat bleek ook woensdagavond, toen een ruime meerderheid van de fractie te kennen gaf het voorstel van het fractie bestuur - de zaak verder over de band van het partij bestuur spelen te willen on dersteunen. De militante groep onder aanvoering van Wim Mate- man nam daar geen genoe gen mee en eiste toch een on middellijk vertrek van de beide dissidenten, „die de zaak al zo lang verzieken". Een houding die ook bij het partij bestuur wrevel heeft opgeroepen. Daar werd van de week, door niet de minste der partij bestuurderen, het fractiegedrag van woensdag als „dictatoriaal" omschre ven. Hoe het allemaal zover heeft kunnen komen (de zwakke houding van De Vries is daar voor minstens een groot deel debet aan; hij laat afwisselend zijn oren hangen naar Bukman, Lub bers en Nijpels, en heeft ook niet een bijzonder krachtig fractiebestuur achter ziéh) is op dit moment minder inte ressant dan de vraag hoe het nu verder zal lopen. Want ook daarover wordt binnen het CDA nogal ver schillend gedacht. Weddenschappen over het aantal dagen dat Scholten en Dijkman nog deel uitmaken van de fractie zijn al afgeslo ten. En natuurlijk kan het bijna niet anders of ook het partijbestuur komt tot de conclusie dat de vertrou wenscrisis tussen het dissi dente tweetal en de rest van de fractie zo groot is dat een constructieve samenwerking niet meer mogelijk is. In het tegenovergestelde geval namelijk zou er sprake zijn van een vertrouwens breuk tussen het bestuur en de 43 andere fractieleden, en dat kan het CDA - dat toch al wordt doodgedrukt tussen de dankzij een veel stabieler politieke lijn sterk groeiende VVD en PvdA - zich hele maal niet permitteren. Maar zo heel geruisloos zal het vertrek van Scholten en Dijkman ook weer niet ver lopen: vandaag over een week is er nog een Partij raad, en hoewel die formeel niet bij de incidenten van de ze week wordt betrokken, ligt het niet voor de hand dat de representanten van de achterban in het land deze perikelen zwijgend zal laten passeren. Niet alleen de inderhaaste vorming van een steuncomi té deze week heeft aange toond dat Scholten en Dijk man bij een groot (en promi nent) deel van de CDA-ach- terban veel krediet hebben. Hoe meer de CDA-top hen in de rol van martelaar dringt, hoe sterker die aanhang wordt. Het lijkt in het belang van het CDA toch nog maar eens een serieuze poging te doen Schol ten en Dijkman binnen de fractie te houden en de onkiese wensen van de rech tervleugel - de Matemannen, Van Iersels, Van der Lin dens, Van Weezeis, Van der Meiën, de Paulissen en Van Dammen - te negeren. Want zonder de rol van Schol ten en Dijkman binnen het CDA te overdrijven kan wel worden gezegd dat zij - door toedoen van henzelf èn van de rest van de fractie - minstens het symbool zijn (geworden) van het laatste restje sociaal gezicht dat het CDA nog heeft. Zoals ook een tot de gema tigd linksen behorend CDA- Kamerlid deze week dat met een mengeling van spijt en ingehouden woede opmerk te: „Zeer triest dat de heren zichzelf onthoofd hebben. Want het CDA maakt nu toch weer een ruk naar rechts." Van onze correspondenten LONDEN/ROME/PARIJS - De Britse vredesbeweging CND (Campaign for Nu cleair Disarmement) is de oudste van Europa. In 1957 trokken de grote risico's van bewapening met atoom- en waterstofbommen de aandacht van enkele pro minente Britten, als de his toricus Taylor, de auteur Priestley en de filosoof Rus sell. In 1958 organiseerde de CND haar eerste anti-kern wapenmars van Londen naar Aldermaston, waar de Britse atoomwapens ge maakt werden. Het aantal demonstranten nam elk jaar gestaag toe; in 1962 waren er pakweg 50.000 deelnemers. Maar na de paasdemonstra- tie van 1962 begon voor de CND een crisistijd. Veel aan hangers waren ontevreden omdat hun acties niets ople verden. Zij verloren de moed om er mee door te gaan. Pas tegen het einde van de jaren zeventig werd de CND als het ware herboren. De tweede generatie CND-ers is jonger, luidruchtiger en vooral taaier. Nu de bewe ging praktisch overal navol ging heeft gekregen, voelen de nieuwe Britse CND-ers zich veel sterker dan hun voorgangers van de jaren vijftig. In het licht van de hard nekkige CND-actie tegen de Amerikaanse basis van Greenham Common, ten westen van Londen, waar kruisraketten geplaatst zul len worden, nam de Conser vatieve regering-Thatcher dit jaar speciale maatrege len om de vredespropaganda tegen te werken. Minister van defensie Heseltine be schouwde de CND een tijd lang als zijn persoonlijke vijand numero 1. De CND werkte in die tijd nauw samen met kandidaten van de Labour-partij, die voorstanders waren van eenzijdige kernontwapening. Maar het was vergeefse moeite: de verpletterende verkiezingsoverwinning van premier Thatcher had op de vredesbeweging een demo raliserende invloed. De actie tegen Greenham Common, die hoofdzakelijk door vrou wen gevoerd wordt, duurt echter voort. Voor de rege ring-Thatcher vormen deze hinderlijke acties evenwel geen politiek gevaar meer. De demonstranten mogen allemaal op hun hoofd gaan staan, de raketten komen er toch. In Italië krijgt de vredes beweging nauwelijks een pot aan de grond. De Italianen hebben andere zorgen. Als de inwoners van het Sici- liaanse dorp Comiso, waar de Amerikanen straks hun 112 kruisraketten installe ren, al niet bereid zijn tegen de komst van deze wapens te demonstreren, hoe kun je dat dan verwachten van iemand uit Rome, of uit Mi laan? Actiebereidheid is er wel, maar niet voor zaken als kruisraketten, Afghanistan of honger in de wereld. Dat is voor velen te ver van het bed. Straten en pleinen van Rome vullen zich pas als het gaat om een vermindering van de automatische prijs compensatie, of bedrijfsslui tingen. Voor de meeste Italianen mogen de kruisraketten ko men, want meer of minder oorlogsdreiging beroert hen nauwelijks. Dit land is al lang een geliefd doelwit van de vijand gezien de enorme voorraad kernwapens die op zijn grondgebied is opgesla gen, en waarvoor tot nog toe alleen enkele splintergroe pen zich hebben opgewon den. De gelatenheid van de Ita liaanse massa heeft nog an dere oorzaken. De katholieke kerk, die voor velen toch nog de dagelijkse koers uitzet, weigert ondubbelzinnige uitspraken inzake 'Comiso' te doen. Daarmee volgen de Italiaanse herders hun leids man, de paus, die de wapen race slechts in de meest alge mene termen veroordeelt. Veel anti-Amerikanisme bestaat er ook niet. Amerika is nog steeds het beloofde land, waar vele familieleden en kennissen fortuin hebben gemaakt. In deze omstandigheden is er voor een vredesbeweging die zich zelf respecteert wei nig eer te behalen. In Frankrijk beperkt de vredesbeweging zich vrijwel tot de Communistische Par tij en enkele onder haar in vloed staande groeperingen. Ondanks deelname aan een regering die uitgesproken atlantisch is staat de partij meer dan ooit achter Mos kou. De beweging voor ker nontwapening in Europa en de socialistische vakbonds centrale CFDT hebben zich van de communisten gedis- tancieerd door de publicatie van een verklaring, waarin het heet dat het welslagen van de Geneefse onderhan delingen voor het ogenblik het belangrijkste is. De so cialistische partij ontried haar leden met klem om aan de vredesdemonstratie van af afgelopen weekeinde deel te nemen. President Mitterrand heeft voor zijn standpunt steun gekregen van opposi tiefiguren zoals oud-presi dent Giscard d'Estaing staan. Die feliciteren hem met zijn „vastberadenheid ten overstaan van het ge vaar dat heden ten dage ver tegenwoordigd wordt door het pacifisme en neutralisme in een wereld vol gevaren". De Franse president heeft een aanzienlijk deel van de Franse publieke opinie ach ter zich gekregen toen hij onlangs verkaarde: „Ik ben ook tegen de raketten, maar ik stel vast dat de zaken te genwoordig dóódsimpel zijn: het pacifisme staat in het Westen, de raketten in het Oosten en dat lijkt mij een onevenwichtige verhou ding". Door Louis van de Ceijn AMSTERDAM - „De Russen zijn er, de Noren komen en in het zuiden staan de Alge rijnen". President-directeur A.C. Helfrich van Shell-Neder- land drukte deze week tref fend het gevoel van omsin geling uit dat zich de laatste tijd van dit semi-OPEC- land-in-de-versukkeling meester lijkt te hebben ge maakt. De Gasunie, tot dusver vrijwel monopolist op de Europese markt, voelt zich in het nauw komen en wil in de aanval. „We hebben", meent Helfrich, „met name de Duitse markt veel te veel aan de Russen overgelaten. Het zal moeilijk genoeg zijn om de klanten die we daar nog hebben, te behouden". Helfrich sprak op een stu diedag van de jubilerende economie-studenten aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, samen met onder andere Gasunie-topman G. Kardaun en Vegin-voorzit- ter A.J. Kaland. De geschiedenis herhaalt zich. In de jaren zestig sloot de Gasunie tegen (achteraf bezien) spotprijzen enorme exportcontracten af. Stel je voor: straks wemelt het van de kerncentrales en kunnen we Slochteren wel vergeten. Na de oliecrisis van '73/74 is de zuinige marktbenade ring gekomen. Aardgas moet je eigenlijk alleen voor de meest hoogwaardige toe passingen gebruiken. Het leegpompen van de bel in electriciteitscentrales en grote industrieën was voor taan onverantwoord. Nu, in 1983, doet zich op nieuw een compleet ander beeld voor. De explosie van de energieprijzen en de eco nomische crisis heeft alle prognoses over gasafzet in binnen- en buitenland om ver gekegeld. Tegelijk zijn er voortdurend nieuwe re serves aangeboord. De voor- raadpositie ziet er plotseling riant (maar niettemin ein dig) uit. In 1984 moet de Gasunie opnieuw om de tafel met de buitenlandse afnemers. De regering heeft er met een schuin oog naar de schatkist intussen ook in toegestemd, dat er gepraat wordt over nieuwe exporten. Gasunie directeur G. Kardaun heeft echter niet de illusie dat hij al binnen enkele jaren grote hoeveelheden extra gas aan het buitenland kwijt kan. De Nederlandse gasexport is juist de laatste jaren dras tisch afgenomen. Het beju belde succes van super-on derhandelaar Spierenburg is daardoor wat verbleekt. Hij bedong in een spectacu laire onderhandelingstrip door Europa weliswaar ho gere prijzen, maar moest toegeven dat er meer sou plesse zou komen in de hoe veelheden af te nemen gas. Prompt zakte de export in. Als de Gasunie nu praat over extra gasexport dan gaat dat over een periode na 1994/1995. Vanaf die jaren neemt de vastgelegde aard- gasuitvoer namelijk dras tisch af, in vijf jaar tijd van dertig miljard kubieke me ter naar vrijwel nul. Dat gat in de markt wil de Gasunie best zelf voor een deel vul len. Maar, zegt Kardaun, dan moet je wel nü het sig naal geven dat je in de markt bent. Anders gaan de klanten, in de veronderstel ling dat de stroom Neder lands gas mettertijd op droogt, zich tot andere leve ranciers wenden en hun in stallaties geschikt maken voor dat andere gas. Wat dat alles te betekenen kan hebben voor de gasnota van de Nederlandse huis houdens is moeilijk te taxe ren. Voorzitter A.J. Kaland van de Vegin (distributiebe drijven) verwacht dat het ruime aanbod van aardgas op de Europese markt in de komende tien jaren tot een lagere basisprijs zal leiden. Maar vooralsnog hebben de onderhandelingen met bui tenlandse afnemers alleen maar een prijsverhogend ef fect voor het binnenland. Als je het gas in eigen land niet tegen een 'reële' prijs verkoopt zit je wat onge makkelijk aan tafel met het buitenland, is de redenering. Dat is één van de argumen ten voor minister Van Aar- denne om het gas voor kleinverbruikers per 1 ja nuari 3,6 cent duurder te maken. De Gasunie hoopt zij op de steeds drukker wordende internationale gasmarkt toch nog een voet tussen deur kan krij gen. De Nedet- landse leveranciersheeft na melijk, dankzij de unieke eigenschappen van het Slochteren-veld, vóór op concurrenten dat de kraan naar believen verder open dan wel dicht kan worden gedraaid. Die flexibiliteit wil de Gasunie ook in de on derhandelingen van 1984 te gelde zien te maken. (ADVERTENTIE) ISRAEL AIRLINES Vraag verdere inlichtingen aan uw reisburo. Of stuur deze bon op aan het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau. Wijde Kapelsteeg 2,1012 NS Amsterdam Van onze redactie binnenlar DEN HAAG - De ondernemi in de industrie zijn mini somber gestemd dan een ja; geleden. Dit blijkt uit de resi taten van de september-co| junctuurtest van het CBS, gisteren door het minister v Économische Zaken beke zijn gemaakt. Uit het onderzoek koi naar voren dat steeds me ondernemers de vraag na hun produkt bevredigend vi den. Het aantal onderneme dat spreekt van onvoldoen vraag is sinds september voi jaar gedaald van 42 naar procent. Van onze ré\ DEN HAAG - Taiv| meer orders in ons twee onderzeeërs, dit besteld. Met name bestaan plai| opdrachten. (ADVERTENTIE) fraai cm- jje prau>"t, verkoopt van kasregis- tekstverwerke^rljjk e|ek. ters en-" i rijfmachines- troniSC mensen komen Veleisende rn^ten Want 0LlV£ niet groag keTÓS maakt u ontwikkel' I met nieuwe ,j „en va" I genTDeontwJke^^gon komaeer*-'DotcUmen' dem°nstr0tie' ,n«nC-f;800Vf Ja, ik ben geïnteresseerd in die unieke vakantie. Stuur mij a.u.b. meer informatie over: Rondreizen Hotel-vakantie Verblijf in een kibboets Naam: Adres: Voor kantoor Stationsweg Woonplaats met code: I

de Stem | 1983 | | pagina 2