D I V' Ai tie Oi SPITTEN IN REAGANS ACHTERTUIN GUATEMALA W2 ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 W3 NZE CORRESPONDENT in de Verenigde Staten, Mare de Koninck, keerde dezer dagen terug van een tweeweekse reis door Midden-Amerika. Dank zij de medewerking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en van Amerikaanse ambassades ter plaatse, kon hij in de bezochte landen tot militaire dictators, verkozen presidenten, linkse en rechtse partijleiders en opstandige bisschoppen doordringen. Commandanten van de linkse guerrilla groepen kreeg hij niet te spreken. De serie, die onze correspondent over zijn ervaringen schreef, pretendeert daarom geen politiek uitgebalanceerd verslag te zijn, maar een schildering van het veelal onthutsende 'bovengrondse' leven, zoals zich dat afspeelt in achtereenvolgens Guatemala, Honduras, El Salvador, Nicaragua en Costa Rica. De verhalenreeks over deze landen zal worden afgesloten met een politiek- militaire analyse van de ontwikkeling in geheel Centraal-Amerika. lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllil Door Bert van VeLzen t nu de hete herfst? Als er na de vredesroes zich fchillig uitrekt in de |e maandag worden we echt ziedend in het j/buis van bezuinigin- \loe kwaad we precies i worden is onderwerp febat. Ik vind dat er voor Ichte vormen van agres- als een rukje aan de re- van de minister-presi- \/een plaats is. Ins enkele leden van Jfamilie die door slechte lingen zijn geradicali- lmag je hem flink tegen fenen trappen. De toe- iig daarbij is: hij heeft I naar gemaakt. Hij pro- jrt het. Dan moet die laf- naar door de achterdeur binnen komen. Hoeveel en denken dat geweld iigbaar is als een dimen- i legitiem protest? Ik et nu niet over El Salva- t de Libanon, maar over Hand, toch alles behalve rafkolonieDe kwaliteit bestaan valt met ge- niet te verbeteren. De HuxKlan probeert het Ideel te bewijzen, foe je dan als de zachte en acties tegen het sociaal- pmische uitbenen niets leren? Het antwoord is: 1 Men moet zich daar geen Pes over maken. We kun- 1/een burgeroorlog aan een en gaan kwaad de pot tdat we naar de stembus [en geroepen, te herfst is koel begon- ,et rituelen van stiptheid ambtenaren, die tradi- telal van een zekere mate rbeidsrust werden ver- Ons leven wordt er niet 'ontwricht. De rekenin- tallen wat later in de bus bus wacht geen sekonde er een halve straat in een ■evel achteraan hebt ge- Als je struikelt over een e actie vergeet je meestal [gering te verwensen, geland, waar „industrial n", dat is teruggedraaide gelegde activiteit, als himmel op het dagelijk- taan ligt heeft men er eren leven zoals de oude met zijn jicht. Sommige Ise acties werden door ionaire bladen als The opgeklopt tot gruwelijke la's: brute vakbondsbeu- ersperden de weg van de '.rate burger die zich met efecte pacemaker naar iekenhuis spoedde: hon- nood bedreigde de bejaar- n de grote steden toen de htrijders staakten en er een rilling van afschuw de Britse natie toen graf- ers in Liverpool hun be- niswerk stil legden, rinner me levendige dis- es rond die doodgravers: noest er met oma gebeu- ils zij niet aan de schoot arde kon worden toever- wd? De oplossing die ten- 5 werd aangedragen was ■eemansgraf. Jawel, de do- van Liverpool zouden '.ngaats gebracht worden ar, met 'n 'een twee drie odsnaam' overboord wor- gezet. Het is gelukkig t zo ver gekomen, want de en weten vrij aardig hoe ■e kunnen gaan, jichtig en nk dat acties hun vorm ten in de publiciteit. Er dt een bonus gegeven voor inaliteit. De VARA-radio kort geleden luisteraars im oorspronkelijke of aar acties te bedenken. De it viel bitter tegen en de ite, wat drastische suggestie dat we allemaal zelfmoord den moeten plegen. Er was delijk een wat korzelig toon aan het woord, and die het niet zo erg tr zag zitten. ■ijn inmiddels enkele iende voorstellen gedaan, poorbeeld om het huisvuil e straat van Ed Nijpels te n liggen, waardoor hij je met de meegestrafte bu- krijgt en er zich wellicht mies van reuzenratten n vestigen dank zij etens- en van hoogwaardige iliteit. Of het censureren alle doelpunten uit tv-re- tages. Leuk is anders, maar zullen toch op een ofande- nanier moeten demonstre- dat we kwaad zijn. Er bre- i moeilijke tijden aan. Hete fst, bittere winter, zwarte te? Door Mare de Koninck DE HITTE, die ons was voor speld, valt mee. Het zal hoog uit 25 graden zijn. Maar de lucht is loodzwaar. In een pa let van zwart tot donkergrijs jagen de wolken over het vliegveld van Guatemala-ci ty. Het regenseizoen in Mid- den-Amerika is nog niet ten einde. Het welkom wordt verzorgd door zeven mannen, die de aankomsthal vullen met de exotische klanken van een reusachtige marimba. Als de to nen zijn gedoofd, zegt de ambtenaar van de Guatemalteekse regering: „U zult hier het staatshoofd ontmoe ten. En we zullen een streek bezoe ken, waar wij vechten tegen de guer rilla's. Maar maakt u zich niet onge rust. We zullen goed voor u zorgen." Op weg naar de stad krijgt de bus, die zwaar schommelend door de kui len in het asfalt ploetert, zijn eerste gratis stortbad. De vrouwen die langs de rijbaan lopen met zware teilen op het hoofd, lijken zich niets aan te trekken van de regen. Hun dunne, kletsnatte jurken plakken tegen hun lijf. Ze bewegen zich. door een décor VIA HET imposante gebouw van de beruchte Nationale Po litie (waar men zich volgens een publiek geheim speciali seert in het ondervragen van politie ke gevangenen en het aanleggen van illegale begraafplaatsen) en langs de reusachtige Amerikaanse ambassade - verdedigd door een tiental zwaar bewapende militairen - gaat het door de villawijk La Canada. De sierlijke bungalows met hun plantenterrassen, garages en zwembaden beslaan grote oppervlakten. Maar het zicht erop wordt veelal ontnomen door hoge schuttingen die niet zelden met rollen prikkeldraad zijn bekroond. Wijzend op een van die vestigingen zegt onze gids: „Hier woont generaal Efrain Rios Mont." Guatemala's dic tatoriaal president Mont is in augus tus j.l. na een korte schotenwisseling uit het Nationaal Paleis verjaagd. Zijn collega-generaal Oscar Mejia Victores, tot dan minister van defen sie, nam Mont's plaats in. De receptie die avond in het hotel is met Guatemala's 'politieke leiders in clusief die van de oppositie'. Het par lement en alle politieke partijen zijn dan wel ontbonden sedert Rios Mont in maart 1982 de macht overnam van de brute alleenheerser Fernando Ro meo Lucas Garcia, maar partijleiders zijn er gebleven. Hector Napoleon Al- farro is een indrukwekkende aristo- van tropische planten en bomen, waartussen zich krotten met golfpla ten daken schuilhouden. In het sche mer van de deuropeningen zitten de mannen bijeen. Er zijn veel soldaten op de been. Met machinegeweren staan ze op de hoeken van de straten. Sommigen hebben wat kinderen, gekleed in smerige t-shirtjes vol gaten, om zich heen verzameld. Bij nader inzien zijn de bewonderaartjes niet veel jonger dan de jongens in gevechtspak. Vanuit het luxe hotel Camino Real wordt het uitzicht op de armoe ontno men door statige palmen en andere begroeiing vol kolossale bloemen. De kleuren-tv vertoont rechtstreeks een Amerikaanse baseballwedstrijd. Op het hoofdkussen wenst een fraai ver pakt chocolaatje de gast welterusten. DE VOLGENDE ochtend ver kennen we snel de stad, die door steile dalen, ravijnen bijna, blijkt te worden door sneden. Op de hellingen wonen in van afvalmateriaal samengestelde hutten de armsten der armen. En zo mag meer dan de helft van de anderhalf miljoen bewoners van Guatemala-ci ty worden genoemd. Een centrum is er nauwelijks. De aardbeving van 1976 is verwoestend geweest en in het hart van de stad staat nu alleen wat verspreide nieuwbouw. Maar de be langrijkste bastions van kerk en staat zijn, zoals zo vaak, overeind gebleven. De rampzalige rilling heeft op de to ren van de magnifieke Yurrifa-kapel in Spaans-koloniale stijl, alleen het stenen kruis een beetje scheef gezet. Het Nationaal Paleis, echter waar de president zetelt, en de kathedraal van diens onmiddellijke buurman de aartsbisschop, vertonen geen barst. DUIZENDEN Maya's zijn bijeen gekomen om de eerste verjaardag te vieren van hun burgerwachten te gen de guerilla. De majoor verze kert: „In Guatemala zijn het leger en de Indianen vrienden geworden. - FOTO MARC DE KONINCK cratische verschijning en secretaris generaal van de Revolutionaire Par tij. „Wij zijn de partij voor de armen", zegt hij. HET GESPREK van de avond is: Zullen de vooruitstrevende veranderingen, de bestrijding van de corruptie, de persvrij heid en de weg naar de democratie, zoals ingezet door generaal Rios Mont, door generaal Mejia Victores worden voortgezet? De sjieke revolu tionair Hector Napoleon Alfarro heeft goede hoop dat de beloofde vrije verkiezingen in 1984 voor een assem blee (die een nieuwe grondwet moet schrijven) en vervolgens de algemene presidentsverkiezingen in 1985, door zullen gaan. Hij kent Rios Mont de verdienste toe, de misdragingen van het leger tegen de eigen Indiaanse be volking te hebben ingeperkt. Per jaar werden in het Guatemal teekse bergland duizenden Indianen in hun dorpen vermoord door solda ten van het officiële leger of door le den van particuliere rechtse doodses kaders met namen als De Witte Hand. De Maya-Indianen van hetzelfde volk dat tot aan de Spaanse kolonisa tie grote beschaving en macht bezat, leven nu in primitieve omstandighe den in de bergdorpen van Guatemala. Zij vormen meer dan vijftig procent van de 7,4 miljoen Guatemalteken. Van de Maya's kan ook in 1983 nog maar een enkeling lezen en schrijven. Ze spreken Indiaanse dialecten en zijn 's lands officiële (Spaanse) taal Grimmige dictatuur in Guatemala nu 'vriend van het volk' niet machtig. De soldaten op zoek naar guerrillastrijders, beschuldigen de Indianen ervan voedsel en onder dak te geven aan de 'subversieven', en richten onder de ongeletterde campe- sino's (boeren) slachtpartijen aan die elke fantasie te boven gaan. Meerzij dige informatie, ook van buitenlandse waarnemers, wijst er op dat die prak tijken sinds de burgerrechtdecreten van Rios Mont belangrijk zijn afge nomen. AAR MONT was een zonderlinge protes tantse fundamenta- list in dit zeer katho lieke land. Hij preekte behalve de de mocratie ook dat de mannen hun vrouwen beter moesten behandelen en dat god zelf hem aan de macht had gebracht. God had in werkelijkheid echter de gedaante aangenomen van een groep jeugdige officieren. Dat doorbrak de hiërarchie van het leger. Dat was niet goed. Daarom moest Mejia Victores, de oudste in de gene rale staf, het overnemen", zo betoogt Hector Napoleon Alfarro, terwijl hij de rocks laat tollen in zijn whis kyglas. Elders op het zachte tapijt in de re ceptiezaal staat de oogverblindend elegante Mario Castejon van de Na tionale Hervormings Partij (PNR) bedachtzaam te betogen dat generaal Mejia Victores niet echt de sterke man is. „Hij is een marionet van de aloude generale staf". Mario Castejon pleit voor sociale hervorming, en een hogere levensstandaard voor de ar men. lyiaar tegen linkse guerrilla's is alleen het kruit van de militaire overwinning gewassen. „De marxisten zijn niet geïnteres seerd in verkiezingen of in dialoog. Alleen in de macht", aldus de PNR- leider, die fluisterend toevoegt dat de Amerikanen misschien Rios Mont hebben laten vallen omdat deze Je- zus-frealc een te onbetrouwbare pion was in Washington's strijd tegen het oprukkend communisme in Midden- Amerika. De leiders van Guatemala's twee communistische partijen zijn niet naar de receptie gekomen. Niemand had ze ook verwacht. Ze houden zich schuil, of praten met journalisten in Mexico-City. Het sterftecijfer onder linkse politici, vakbondsleiders en andere maatschappelijke en kerkelij ke actievelingen is te hoog. Als het gemiddelde gehaald wordt, zullen er deze nacht, buiten de veilige muren van het hotel, op de vogelvrije markt, genaamd Guatemala City, acht poli tieke moorden plaats hebben. Met de kogel of met het kapmes (de macheta) en al dan niet na een 'intensief ver hoor'. HET NATIONAAL Paleis ligt te schitteren in de vroege och tendzon. Als we de militaire wachten aan de poort zijn ge passeerd, kijken we op een prachtig binnenplein, omzoomd door klooster gangen die eveneens zij n bevolkt met zwaarbewapende kinderen in camou flagepak. In de wachtkamer is het een komen en gaan van oudere mili tairen. Op een bureau ligt de loop van een stengun precies op het voorhoofd van de gast uit Nederland te mikken. Als de volgende staatsgreep maar niet juist tijdens het komende inter view plaatsgrijpt! Generaal Oscar Mejia Victores geeft een krachtige hand. Als hij zijn zware lichaam in een te kleine fau teuil heeft gevouwen zegt deze enige rechtse militaire dictator die in Mid- den-Amerika nog aan de macht is, dat wij hier in Guatemala eindelijk eens de praktijk kunnen zien, die heel wat anders is dan de negatieve publi citeit in de meeste persorganen doet vermoeden. Mejia Victores herhaalt zijn garantie dat het leger niet tussen beide zal komen in de algemene vrije verkiezingen van een burgerpresi dent in 1985. Hij zet in vierkante zin nen uiteen hoe een onafhankelijke raad van burgers de verkiezingen van de grondwetsassemblée in 1984 voorbereid en dat hij zelf in 1985 met pensioen zal gaan. E STERKE man van Guate- |mala zegt: „Ik begrijp niet waarom de Verenigde Staten ons niet militair willen steu nen. Want wij zijn het eens met presi dent Reagan dat in Centraal-Ameri- ka een interventie van de Sovjet- Unie en van Cuba aan de gang is. Via het Sandinistisch regime in Nicara gua wordt het marxisme geëxpor teerd. Het komt elke dag dichterbij". Generaal Mejia vat zijn hervor mingsprogramma samen: verhoging van de levensstandaard van de ar men en het land op democratische verkiezingen voorbereiden. Hij ont kent dat er politieke gevangenen in Guatemala zijn („dat is waar", zou la ter op de dag een niet nader aan te duiden Amerikaanse ambtenaar zeg gen. „Er zijn alleen politieke doden") en verzekert dat het afgelopen is met de excessen tegen de Indianen in de bergdorpen. „De Indianen zijn te lang aan hun lot overgelaten. Daarvan hebben marxistische en religieuze or ganisaties misbruik gemaakt". De generaal beschrijft hoe nu de guerrilla's zich tegenover de Maya's misdragen. „Ze dwingen de Indianen om voor zich te werken. En vervol gens zeggen ze: nu horen jullie bij ons, want als het leger komt zullen ze j ullie vermoorden". Mejia Victores verklaart dat zijn soldaten sedert vorig jaar als eerste opdracht hebben de bevolking te be schermen. Ze mogen het de Indianen niet langer kwalijk nemen dat ze zich door de subversieven hebben laten misleiden. De generaal roemt het re geringsprogramma, dat door Rios Mont is begonnen en Bonen en Gewe ren (voor de Indianen) heet. Het pro gramma voorziet in de voedselhulp aan de Maya's en de vorming van 'burgerwachten voor zelfverdediging' (tegen de guerrilla's). Onder de ge zinshoofden in de bergdorpen heeft het leger wapens uitgedeeld en dat heeft de Indianen tot loyale bondge noten van de nu humaan geworden militairen gemaakt. „Ze hebben ge leerd dat ze door verzet tegen de sub versieven, zeker kunnen zijn van on ze bescherming". Als de generaal ons uitgeleide heeft gedaan volgt in een naburig ministe rie een militaire briefing, waarop we leren dat er 1500 'harde-kern-guerril- la's' in het land zijn, die twee jaar ge leden hulp kregen van in totaal 150.000 Maya's, maar die nu 70 pro cent van die steun verloren hebben. N 1981 hadden de subversieven (zoals het Guerrillaleger voor de Armen en het Commando Che Guevara) hele provincies van Guatemala feitelijk in handen, maar de nieuwe legertaktiek om de bevol- king voor zich te winnen, heeft de op standelingen doen terugtrekken in de jungle, waaruit ze nog wel aanslagen uitvoeren op bijvoorbeeld bruggen en electriciteitsleidingen. We gaan het succes van de soldaten vóór het uoik-politiek met eigen ogen bekijken. Het wordt een huive ringwekkend avontuur. Ons reisdoel is de herwonnen provincie Huehuete- nango die het gemakkelijkst per vliegtuig is te bereiken. Voor ons op de kleine luchthaven van Guatemala City staat een groen geverfd mu seumstuk uit de vroegste jaren van de luchtvaart te wachten. Het apparaat heeft een ei-vormige romp, twee pro pellermotoren en een dubbele staart waarvan de flappen met uitwendige kabels worden bewogen. „Dit zijn voortreffelijke vliegtuigen. Ze zijn niet zo oud als je denkt, deze Arava's. We hebben ze gekocht van Israël, toen Carter zijn militaire hulp stop zette", zegt een begeleidende majoor. Het vliegende ei danst over het prachtige Guatemalteekse bergland en vanuit de bol van het lawaai staande romp, die plaats biedt aan twaalf onverschrokkenen, proberen we te genieten van het landschap, waarin zich dit maal hopelijk schiet grage subversieven bevinden, hoe sympathiek hun ideaal voor menig een ook moge zijn. 'EILIG GELAND op de sto vend hete militaire landings strip in Huehuetenango, is het volgende transportmiddel een kleine helicopter, die ons naar een af gelegen gebied zal brengen. Hangend aan de roterende bladen van deze sta len libelle zweven we over een hoge bergrug naar een wijds dal. Als we de plaats van bestemming naderen zien we een reusachtig kleurrijk tapijt op de bodem liggen. Het tapijt blijkt een menigte van duizenden mensen. Het zijn de Maya's uit honderden omlig gende dorpen en gehuchten, die hier heen zijn gekomen om de eerste ver jaardag te vieren van hun burger wachten tegen de guerrilla's. Als we zijn uitgestapt lopen we sa men met een majoor van het Guate malteekse leger door de menigte naar een houten podium. De grootste groep burgerwachters staat in het midden. Het zijn mannen waarvan een aantal gewapend is met geweren, die een van ons herkent uit de Tweede We reldoorlog. Andere hebben een stok in de hand en een derde categorie draagt kapmessen. Het 'leger' is gehuld in tot de draad versleten kleren. De gezich ten staan zonder uitzondering vrien delijk en iedereen groet de gasten hartelijk en trots: „Buenos diaz!" Aan de achterzijde wordt de bur gerwacht omzoomd door een rij van honderden mannen op kleine paard- jes. Vooraan, eerste rang, staan de DE aardbevingen hebben diepe sporen nagelaten in Guatemala- City. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM vrouwen. Meisjes veelal nog, met drinkende babies aan de borst. Ze kij ken, gehuld in felgekleurde Indiaanse kleding, blozend van verlegenheid en spanning naar het gezelschap op het podium. DE MAJOOR neemt het woord. Hij roept dat het leger en het volk nu vrienden zijn gewor den en dat men samen vecht tegen de subversieven. Hij vraagt de mensen hem na te zeggen: Ik zal mijn familie verdedigen, de tradities van mijn dorp en de oogst van het land. Leve de burgerwachten. Leve Guate mala. De mensen galmen de Spaanse klanken na. Het feestprogramma brengt onder meer het optreden van een paar in gerafelde hemdjes geklede jongens, die een eigen liedje hebben geschre ven en zichzelf begeleiden op een wrakke gitaar. „Het is een glorieuze dag", is het refrein. De majoor kijkt tevreden toe. „Ze staan hier al vanaf acht uur vanochtend op ons te wach ten", fluistert hij ons toe. Het is half drie in de middag. In een uur is het feestprogramma afge werkt. De Maya's verspreiden zich en beginnen aan de voettocht naar huis. Wij worden uitgenodigd voor een openlucht borrel op een heuveltop met een weergaloos uitzicht op Hue huetenango. De majoor wijst op een van de meisjes die ons bedient, en zegt: „Kijk, zij was eerst bij de guer rilla's. Maar ze heeft gebruik ge maakt van de amnestie die Rios Mont heeft afgekondigd." Hij legt zijn dik ke arm om haar kleine schouders en drukt haar krachtig tegen zich aan. Ze lacht verlegen. De majoor stroopt de mouw van haar trui op en toont het ruwe vlees van een genezen schotwond. Ze is achttien jaar en blijkbaar het volledig bezit van het regiment in Huehuetenango. LS JE mijn naam pu bliceert kan ik morgen dood zijn", zegt - terug Lin Guatemala-city - de Amerikaanse ambtenaar van de re gering Reagan. „Het is waar, er is vooruitgang. Er zijn veel minder ex cessen van het leger. Maar het is nog veel te vroeg om te zeggen of de ver andering alleen maar is doorgevoerd met het doel weer economische en militaire hulp van de VS te krijgen. Voorlopig zal die hulp niet worden hervat. Al zou Reagan het willen, het Amerikaanse congres wil niet. We moeten eerst maar eens kijken of die verkiezingen serieus worden. Dit is een land met een heel vriendelijk maar nog heel primitief volk. Het gaat er ruig aan toe. Je kunt hier geen Europese maatstaven aanleggen." Ook in de 'betere tijden' sinds Rios Mont, hebben er dan ook nog massa moorden plaats gehad. Alleen al van de universiteit van San Carlos, die een vooruitstrevende naam heeft, zijn de afgelopen maanden 45 mensen 'verdwenen'. En die verkiezingen, al worden ze niet vervalst, de onderontwikkeling van het land maakt ze bij voorbaat oneerlijk. Bij vroegere 'verkiezingen' is nooit meer dan 1,2 miljoen van de bijna 3,8 miljoen stemgerechtigden naar de stembus gekomen. Het is soms acht uur lopen naar het kieslo- kaal en in de hoofdplaatsen van de municipio's en talloze vrouwen kun nen hun baby's niet zo lang alleen la ten, noch meenemen. Onze Amerikaan geeft deemoedig toe, evenals de regering in Washing ton tegenwoordig doet, dat de VS tientallen jaren in Centraal Amerika een fout beleid hebben gevoerd. Al tijd hebben ze blindelings de rechtse dictaturen, zoals die van Somosa in Nicaragua, gesteund, terwijl de Ame rikaanse belangen (als die van de United Fruit Company) in deze bana- nenlanden niet eens zo erg groot wa ren. De prijs die Washington nu be taalt, is een sterk groeiende invloed van het marxisme, Russisch wapen tuig in Nicaragua en de kans op een tweede Vietnam, maar dan vlakbij huis. Bij het afscheid van Guatemala zegt onze Amerikaan: „Schrijf niet te slecht over de Amerikanen. We heb ben onze historische fout heus inge zien. Ook Reagan weet dat Midden- Amerika alleen door sociale vooruit gang en democratie van het marxis me gered kan worden. Natuurlijk is de linkse guerrilla onze vijand, want ze is uit op totalitaire macht, zoals blijkt in Nicaragua. Maar we zijn in zekere zin ook bondgenoten. Want als dictator Mejia Victores Guatemala naar de democratie leidt, dan hebben de guerrilla's en de VS hem daartoe gedwongen." DEEL TWEE: „Straatarm Honduras wemelt van de Yankees"

de Stem | 1983 | | pagina 23