Scholenfusie Groede is nu binnen bereik Smit-Kroes schuift met miljoenen Weer weekend voor mannen in december ilden lor leuzen MIDDEN ZEEUWS Stichtingen voor welzijn moeten goedkoper werken In Van Eeghenhuis Aardenburg ■ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 VAN ZEELAND PvdA: nu snel besluit over zoete/ zoute Grevelingen Oosterschelde half-open, maar begroting ook eens met icons truc tie ruising St. tnapolder p VD-fractie Oostburg: Prof. Goddijn spreekt voor ZVU Oostburg Schietingen Oostburgse lts vierde 75-jarig bestaan Adjudant Lenselink vertrekt ZIKV houdt 'werkdag' in Oostburg T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een oneer verslaggevers GROEDE - De fusie tussen rk en prot. chr. lagere school te Groede is binnen bereik. Verwacht wordt dat nog in de loop van dit schooljaar tot een akkoord kan worden gekomen. „Er zit schot in de zaak en ik heb er dan ook alle vertrou wen in dat de zaak vrij snel voor elkaar zal zijn", zei giste ren voorzitter C. Vermeulen van het overkoepelende rk schoolbestuur in de gemeente Oostburg. De fusie is noodza kelijk, wil men althans in Groede bij de invoering van het basisonderwijs in 1985 over een christelijke samen werkingsschool kunnen be schikken. De banen van de vier onder wijskrachten (in beide geval len gaat het om tweemans- scholen) komen voorlopig ook na de fusie niet in gevaar. Het personeel dat namelijk per 1 augustus 1984 aan de verschil lende scholen is verbonden kan, na de samenvoeging, in elk geval aanblijven tot 1988. „Wat er daarna gaat gebeuren is nog niet precies duidelijk", aldus Vermeulen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De PvdA Twee de Kamerfractie vindt dat de regering nu snel een beslissing moet nemen over de vraag of de Grevelingen in de toekomst zout mag blijven dan wel zoet moet worden. Tot die tijd kunnen in de Grevelingen alleen werk zaamheden worden uitge voerd, die voor zowel een zoet als een zout bekken hun voor deel hebben. Het uitblijven van een beslissing kan daar door straks die werken gaan frustreren, aldus de PvdA in een reactie op de Memorie van Antwoord over het eindver slag van de wet die het toe komstig beheer van de Greve- lingen regelt. Enige zorg maakt de PvdA- Kamerfractie zich ook over de kostenverdeling binnen het Grevelingenschap. Als bij de herindeling van Zuid-Holland Goeree-Overflakkee bij Zee land komt, en daarmee ook het hele Grevelingenbekken, zal de provincie Zuid-Holland zich uit het schap terugtrek ken. Dat kan, aldus de PvdA, de provincie Zeeland voor ex tra kosten stellen. „«ad Inst af van de bloemen- pstatie, die in mei werd aggevers ptureel werk in de ge- jid jaar een korting op fprocent of 150.000 gul- nogelijk worden ver- subsidies. Er is echter instellingen, waar de I vol aan. Na een proetpe- is er nu sprake van vol- {e erkenning, wat onder blijkt uit het opvoeren |de personeelskosten voor projectleider. pide plannen zijn op nsdag 9 november onder- van een hoorzitting in de kerzaal van het Terneu- Ee stadhuis, aanvang 19.30 In een onzer verslaggevers ftDELBURG - De Zeeuwse en zijn gisteren akkoord aan met de verbetering 1 het kruispunt St. Anna- ler bij Terneuzen. Het gaat jrbij om een vernieuwing de verkeerslichteninstal- en reconstructie van het {gedeelte. De staten stelden 70.000 gulden voor beschik- Jlleen PvdA-woordvoerster de Vries-Hommes pleitte - een nadere bestudering het plan, omdat de functie het kruispunt drastisch verminderen wanneer vol- jaar de Tractaatweg luit Axelse Sassing naar |neuzen is doorgetrokken, vond echter bij de andere bties geen gehoor. Jerkeers-gedeputeerde J- IVoogd (VVD) wees er op, 1 het kruispunt in ieder ge- I een belangrijke functie |ft vervullen voor (brom) sers waarvan er dagelijks 1200 passeren. Bekeken is of niet beter een fietstun- kon worden aangelegd, ar dat zou 2,5 keer zo duur i en tot een geringere socia- ontrole leiden. Door Frans Boogaard DEN HAAG - Dat de pijler- dam in de monding van de Oosterschelde er komt, staat inmiddels wel vast. Technisch kan immers al les, behalve een scheet op een plankje spijkeren, zoals een oude (Zeeuwse?) uit drukking zegt. Maar ten koste van hoeveel geld? Nie mand die dat durft voor spellen. ME VROUW N. Kroes Smit En door haar geschuif met miljoenenbedragen, be neemt de huidige minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, ook het zicht op een helder ant woord. Hoogstwaarschijnlij k aanstaande dinsdag - „maar later kan ook; met Dolman weet je dat nooit", zegt een verongelijkte griffier - komt de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat opnieuw bijeen om met de minister de voortgang van de Oosterscheldewerken te bespreken. Ditmaal aan de hand van twee voortgangsrapporten: het dertiende (laatste half jaar '82) en veertiende (eer ste halfjaar '83). Van haar gewoonte om een schriftelijke vraag- en antwoordronde te houden vóór het mondeling overleg met de minister heeft de Ka mer in het laatste geval maar afgezien. Financieel zijn beide rapporten zo nauw met elkaar verweven, dat een afzonderlijke be handeling eigenlijk niet mo gelijk was. Daarentegen zou uitstel van de behandeling het laatste restje actualiteit aan het overigens niet onin teressante debat hebben ontnomen. No nonsense Dat wat de procedure be treft. Inhoudelijk zal het overleg met de minister zich toespitsen op de financiering van de werken, die vooral ook qua kosten steeds meer een uniek karakter krijgen. Dat is overigens minder de „Van mij heeft de Oos terschelde van het begin af dicht gemogen, pot dicht dus", zo verldaarde onlangs aan de borrelta fel een oud-minister uit het eerste kabinet-Den Uyl. De natuurlijke rijkdom men van de betrokken zeearm hadden deze be windsman niet in hun ban gekregen. „Dat unie ke milieu, dat ken ik. Er waren natuurlijk wel een paar kluten verdwenen, of hoe heten die zoutwa ter-vogels, maar daar had je ooievaars voor te ruggekregen. En dat zijn toch ook heel mooie bees ten?". De betrokken bewinds man vormde een kleine minderheid binnen Den Uyls kabinet, dat in '76 besloot tot de bouw van een milieureddende, half-open dam. Eén van de weinige mo numenten die nog herin neren aan een paar jaar gedreven centrum-links beleid. schuld van Smit-Kroes dan van haar voorgangers Tuynman (in het kabinet Van Agt-I) en Zeevalking (in Van Agt-II). Toen de laatste zijn hielen lichtte, vertoonde de Oosterschelde- begroting een tekort van 162-miljoen, dat onder Smit-Kroes nog aangroeide tot een slordige 238-mil- joen. Maar de no-nonsense- geest van het kabinet-Lub- bers had toen ook van Neelie al bezit genomen. Zonder blikken of blozen presen teerde ze het kabinet de re kening van het van oor sprong nationale project. En met haar keiharde onder handelingstechniek kreeg ze de ministerraad zover, dat die instemde met een struc turele verdeling van de meerkosten: 80% voor reke ning van alle departementen inclusief V W (tot een ma ximum van 200-miljoen per halfjaar) en 20% voor rekening van V W alleen. Dat Smit-Kroes daarbij het geërfde tekort plus alle nieuwe tegenvallers optelde om pas na de eerlijke verde ling van die tekorten de meevallers af te trekken was een detail, waar het ka binet pas later achter kwam. Menig minister voelde zich daardoor met terugwerken de kracht zó belazerd dat af gelopen vrijdag, toen Smit- Kroes het kabinet een nieu we rekening van 105-mil- joen presenteerde, niet haar berekeningen maar de con trole daarop door minister Ruding (Financiën) de colle ga's tot een nieuwe open-de- beurs-operatie moest bewe- HET hef schip Ostrea plaatst de eerste pijler. gen. Maar ook die kwam er weer, conform de afspraak dat voortaan (tot dat maxi mum van 200-miljoen) alle tekorten volgens de 80/20- verdeelsleutel worden om geslagen. Tekorten van meer dan 200-miljoen per zes maan den zullen dus de komende jaren even zeldzaam zijn als eskimo's in de tropen, want Smit-Kroes schuift eventue le nieuwe tegenvallers min stens gedeeltelij k gewoon door naar een volgend voortgangsrapport. Zoals uit het laatste half jaar-rapport trouwens zon neklaar blijkt. Alweer zon der een spier te vertrekken kondigt Smit-Kroes daarin aan, er alle vertrouwen in te hebben dat door de 'inventi viteit en creativiteit' van haar waterbouwkundigen in de sector Oost (comparti- menteringsdammen) haar restant-tekort van 38-mil- joen nog wel kan worden wegbezuinigd. Een optimistische visie. Want hetzelfde halfjaarver slag toont overduidelijk aan, dat juist de sector Oost van tegenvallers aan elkaar hangt. Krimpscheuren in de Philipsdamsluis, een door braak van de Markizaatska de, die vanwege de slappe ondergrond ook nog moest worden verzwaard; een zwaardere constructie dan voorzien van de Oesterdam en extra-baggerwerk in het Schelde-Rijnkanaal. In plaat? van 38-miljoen voordeel ontstaat daardoor 13-miljoen nadeel. Smit-Kroes wil dat op vangen door de voltooiing van de Philipsdam een jaar uit te stellen, maar dat tijde lijke voordeeltje kost uitein delijk ook weer 10-miljoen. Waaraan ministers als Korthals Altes, Van den Broek en Brinkman, die wellicht de Oosterschelde nauwelijks weten te liggen, straks weer braaf mogen meebetalen. Zoet water Natuurlijk kan de princi piële keuze voor de half open dam - een politiek compromis in optima forma - in dit stadium niet meer ongedaan worden gemaakt; niet uit een oogpunt van fi nanciën (daarvoor is al te veel besteed) maar evenmin uit angst voor beschadiging van de goede naam die Ne derland internationaal op waterbouwkundig gebied heeft. Het voordeel daarvan mag dan twijfelachtig zijn - geen regering elders zal het in haar hoofd halen een geldvretend monstrum als de pijlerdam op te zetten - - FOTO'S ARCHIEF DE STEM kabinet en Kamer resten toch weinig andere moge lijkheden dan nieuwe kos- tenoverschrij dingen zuch tend te aanvaarden. Des te pijnlijker is daar om, zoals onlangs het PvdA- Kamerlid Zijlstra signaleer de, dat in de laatste fase van dit miljardenproject toch nog wordt afgedongen op de inzet, te weten een zo volle dig mogelijk behoud van het natuurlijk milieu en de (be roeps) visserij Het uitstel van de afbouw van de Philipsdam heeft na melijk zowel ontgrondingen tot gevolg als een extra-toe- voer van zoet water, die een aantal organismen de das om kunnen doen en een be dreiging vormen voor de schaal- en schelpdierencul tures. Voor Visserijminister Braks aanvankelijk nog aanleiding tot een zwak pro test tegen uitstel van de dammenbouw; voor Smit's eigen adviseurs uit de Raad voor de Waterstaat aanlei ding tot een negatief advies. De Kamer zal er dinsdag, Zijlstra misschien uitgezon derd, niet moeilijk meer over doen. Want parlemen tariërs die van de levens kansen van de kluut nog wakker liggen staan nu in de Kamer bijna net zo alleen als zeven jaar geleden die ene minister uit het kabinet- Den Uyl. V"n een onzer verslaggevers i oostburg - omdat een hkeds groter deel van de ge- Ijtentelijke- en rijskssubsi- I les voor sociaal-cultureel perk wordt opgeslokt door in- j ellingen die werken met be- I "ipskrachten, is het zaak de- I stichtingen via een efficië- I ^re structuur goedkoper te la- 1*1 draaien. Door bijvoorbeeld een sa- I -nwerkingsverband (één ge- l usv, één administratie) tus sen de Streekjeugdcentrale (SJC) en de stichting Welzijn voor Ouderen kan een aan merkelijke besparing worden bereikt. Dit stelde het VVD-raadslid A. Rosendaal donderdagavond tijdens de begrotingsvergade ring van de Oostburgse ge meenteraad. Hij en zijn frac tiegenoten hebben er moeite mee dat de bezuinigingen in de sociaal-culturele sector voor namelijk moeten worden op gevangen door die werksoor ten, die het zonder beroeps krachten moeten doen. „Bij een gelijkblijvend budget zal door aanpassing van de sala rissen van de beroepskrachten relatief een steeds kleiner deel van de subsidies toevallen aan de verenigingen, die zonder betaalde krachten werken", aldus Rosendaal. Criterium Ook de twee andere instel lingen in de gemeente Oost burg, die met beroepskrachten werken (ZIKV en Muziek school), zullen de tering naar de nering moeten gaan zetten, oordeelde de VVD. Rosendaal: „Het ZIKV zal het vooral toch moeten zoeken in hogere bij dragen van de cursisten. Dit werk mag toch als vrijetijds besteding worden aange merkt". Hij erkende wel dat eenzelf de criterium voor de Muziek school wat moeilij ker ligt, om dat het optrekken van de eigen bijdrage drempelverhogend kan werken. „En omdat de Muziekschool toch als een on derwijsvoorziening moet wor den aangemerkt, is dat niet wenselijk", meende het raads lid. „De laagstbetaalden zou den dan de school niet meer kunnen bezoeken". Rosendaal verzocht B en W het inmiddels in gang gezette onderzoek naar het 'goedko per' maken van de instellingen snel af te ronden. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Begin december wordt in het vormingscentrum Van Eeghenhuis te Aar denburg opnieuw een weekend gehouden, waarbij de mannen-emancipatie centraal staat. Het eerste mannenweekend, dat in juni plaatsvond, was een groot succes en heeft de aanzet gegeven tot oprichting van de Zeeuwse Mannenbeweging. Het nieuwe weekend, dat is gepland voor 9, 10 en 11 de cember, is zowel bedoeld voor de 'oude hap' als voor de man nen die hun eerste schreden willen zetten op het pad van de emancipatie. Initiatiefnemer en begelei der Marcel Wanrooy waar schuwt er wel voor dat man nen-emancipatie heel wat meer in houdt dan eens af en toe meehelpen in de huishou ding of zelf een knoop aanzet ten. „Het betekent eenvoudig weg: streven naar roldoorbre king, dat wil zeggen loskomen van stereotiep mannenge- drag". De eerste stap is - aldus Wanrooy - de bewustwording van al die typische patronen waar mannen van jongsaf mee zijn opgegroeid: hard of stoer moeten zijn, niet huilen, niet bang zijn, rationeel, afstande lijk en agressief optreden. „De tweede stap is zoeken naar mogelijkheden om te verande ren", stelt de vormingsleider. „Dat mannen proberen te zijn zoals ze zelf willen in plaats van zich aan te passen aan wat anderen van ze verwachten". Volgens Marcel Wanrooy laten mannen zich in hun rol drukken, met als gevolg dat zij zichzelf en elkaar gaan onder drukken. „Emancipatie wil dan zeggen: meer leven zoals je zelf wilt en voelt en daar door vrijer functioneren". Hij benadrukt dat de mannenbe weging niet lijnrecht staat te genover de vrouwenbeweging. „Roldoorbreking is iets dat van twee kanten moet komen. Zowel vrouwen als mannen moeten daar aan bijdragen, zodat ze samen groeien tot be tere verhoudingen". Het weekend duurt van vrijdagavond tot en met zon dagmiddag. Informatie en aanmeldingsformulieren kun nen worden verkregen bij het Van Eeghenhuis te Aarden burg. kOrt GOES - Concert COV - De Christelijke Oratorium Vere niging Goes heeft voor vrijdag 18 november een concert geor ganiseerd in de H. Maria Mag- dalenakerk in Goes. Op het programma staan werken van Joh. Brahms, F. Mendelsohn, Max Reger en Maurice Duru- flé. Het concert begint om 20 uur. RILLAND - Vogeltentoonstel ling - De vogelvereniging Zanglust houdt op 4 en 5 no vember een grote vogelten toonstelling in het dorpshuis in Rilland-Bath. Negentien in zenders hebben ongeveer 200 vogels ingeschreven. Ope ningstijden 4 november van 19 tot 22 uur en 5 november van 13.30 tot 17 uur en van 18 tot 22 uur. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Informatieavond - B en W van Goes houden dinsdag 8 november een informatie avond in het Heer Hendriks huis in 's-Heer Hendrikskin deren. Onderwerpen van ge sprek zijn plaatse bouwactivi teiten, de sluiting van het postkantoor en de ontwikke lingen rondom de dorpshuizen. De bijeenkomst begint om 20 uur. GOES - Kabelwerken PTT - Op 1 november zal de PTT in het Goese Koepoortgebied een begin maken van de uitvoe ring van grote kabelwerken. Hierdoor zal onder meer op maandag 7 november het par keerterrein Kloveniershof moeilijk bereikbaar zijn. Deze afsluiting zal ongeveer een halve dag duren. Het parkeer terrein Koepoort zal tijdens de duur van de werken slechts in zeer beperkte mate of in het geheel niet te gebruiken zijn. Het projekt zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. HEINKENSZAND - Raads vergadering - Op dinsdag 1 november komt de gemeente raad van Borsele om 19 uur bijeen in het gemeentehuis in Heinkenszand. Een van de voorstellen van B en W betreft het niet deelnemen aan de Districtsgezondheidsdienst Zeeland. Het college meent dat te weinig inzicht bestaat in de consequenties van het toetre den tot de DGZ om hiertoe over te gaan. GOES - CCZB - Het jeugd kampioenschap van de con- coursbond Zuid-Beveland is dit jaar gewonnen door A. Tres uit Goes. De duiven van zijn plaatsgenoot R. Krijger bezorgden hem deze keer een tweede plaats in de eindklas sering. 3. J. Hermes, Kapelle; 4. Jac. Timmerman, Yerseke; 5. P. Ocké, Hansweert. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De bekende theoloog professor Walter Goddijn o.f.m. zal donderdag 3 november in de burgerzaal van het Oostburgse gemeente huis een lezing houden over 'kerkelijkheid en onkerkelijk heid'. De avond wordt verzorgd door de ZVU-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, maar is ook toegankelijk voor niet- leden. Na de inleiding bestaat de mogelijkheid tot vragen en discussie. Begonnen wordt om 20.00 uur. Prof. Goddijn is werkzaam aan de theologische faculteit van de Katholieke Hogeschool te Tilburg, waar hij 'sociologie van godsdienst en kerk' do ceert. Hij publiceert regelma tig in het weekblad De Tijd en schreef een groot aantal theo logische werken. De bekendste zijn 'Opnieuw God in Neder land' en 'Hebben de kerken nog toekomst?'. Zijn meest re cente boek verscheen vorige maand onder de titel 'Rode ok tober'. HEINKENSZAND - In La Paloma hield Soranus een schieting op de liggende wip; er waren 37 schutters. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvo gel J. van de Dries, Eensgezindheid; tweede hoofdvogel B. Vermeule, Zeelandia; eerste zij vogel C. van de Dries, Eensgezindheid; tweede zij- vogel Jos. Rentmeester, Willem Teil; derde zij vogel G. Voet. Soranus; vierde zijvogel J. Janse, Soranus 2; eerste kal K. de Jonge, Doel naar Hoger; tweede kal M. Koens, Spes Nostra; derde en vierde kal J. van de Dries, Eensgezindheid. Meeste klei ne vogels J. Kosten, Doel naar Hoger 9 stuks. Uitslag tweede wip: eerste hoofd vogel G. Voet, Soranus; tweede hoofdvogel J. van de Dries, Eensge zindheid; eerste zijvogel P. Crucq, Soranus; tweede zij vogel H. Koens, Spes Nostra; derde zij vogel J. de Rij ke; vierde zij vogel P. Oostdijk, bei den Edele Handboog. Eerste kal J. Kosten, Doel naar Hoger; tweede kal J. Rijk, A.D.L.M.; derde kal J. Ver- muë, Jacoba van Beieren. Meeste kleine vogels A. de Jonge, Soranus 3 stuks. 's-HEERENHOEK - In de Koren beurs hield men een schieting op de liggende wip voor bejaarden en ge pensioneerden. Er waren 25 schut ters en de uitslag is: de beide hoofd vogels P. Oostdijk, Edele Handboog; eerste zij vogel C. Remijn, Spes No stra; tweede zij vogel P. Maat, Zorg- vlied; derde zij vogel J. Goetheer, Ju liana; vierde zij vogel B. de Jonge, Concordia. Eerste kal Jac. Smalle- gange, Zorgvlied; tweede kal B. van de Dries, Eensgezindheid; derde kal A. Rentmeester, Willem Teil; vierde kal C. van de Dries, Soranus. Deze schoot ook de meeste kleine vogels namelijk 7 stuks. De vliegende vo- gelprijs was voor C. Baas, Juliana. De volgende schieting is op dinsdag 8 november. Van onze correspondent OOSTBURG - In de aula van de Oostburgse lts werd gister middag in besloten kring het 75-jarig bestaan gevierd. Tijdens de bijeenkomst (sober gehouden door de huidige eco nomische recessie) van school bestuur, personeel en enkele genodigden, onder wie de voormalige directeuren de he ren Van de Beukei en De Groote, voerden de heer J. Ba- rendregt (voorzitter van het schoolbestuur) en de heer R. de Houck (huidige directeur) het woord. Beiden lieten het 75 jaar technisch onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de re vue passeren. Sinds de start op 1 oktober 1908 aan de Henne- quinstraat met 26 leerlingen is er veel veranderd. Tot in de jaren vijftig was het met de behuizing slecht gesteld. Toen echter het huidige complex aan de Nieuwstraat gereed kwam, was dat probleem voor jaren van de baan. In de jaren zestig was men genoodzaakt om het complex van een grote re jas te voorzien. Op dit mo ment is het leerlingenaantal opgelopen tot 336, terwijl men in drie richtingen (bouwtech niek, motorvoertuigentech niek en metaaltechniek) kan afstuderen. Ook de leerlingen werden in de feestelijkheden betrokken. Afgelopen donderdag werd er in de morgenuren in de aula een film vertoond, terwijl in de namiddag een puzzelrit op het programma stond. De vrij dagmorgen stond geheel in het teken van de sport. De drie hoogste klassen kwamen itr actie in sporthal De Veerhoek, terwijl de eersteklassers el- kaars krachten op het sportie ve vlak maten in de eigen sportaccommodatie. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/OOSTBURG De plaatsvervangend groepscommandant van de groep West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Rijkspolitie, ad judant M.P Lenseiink, gaat vertrekken. Lenselink (46) gaat per 1 de cember naar Schouwen-Dui- veland. Hij wordt er groeps commandant van de groep Schouwen-Duiveland, de grootste groep van het Rijks politiedistrict Middelburg. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) houdt zaterdag 4 november een zogeheten 'werkdag'. Deze is bedoeld om de mensen op een andere manier dan via af fiches en folders te laten ken nis maken met de diverse kunst-technieken. De dag staat in het teken van gips en van het etsen. De eerste techniek zal worden ge demonstreerd door de Bier- vlietse beeldhouwer en ZIKV- docent Ernest Joachim. De lei ding bij het etsen heeft Ridette Martens uit Oostburg. Bij de gips-afdeling zal worden gewerkt met materia len als betonijzer, gaas, ijzer- draad, jute en uiteraard gips. Bij het etsen wordt speciaal aandacht besteed aan het wer ken met een droge naald en met zuur. De werkdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en wie voor één van beide technieken interesse heeft dient zich voor vrijdag middag 4 november op te ge ven bij Ernest Joachim (01152- 1709) of Ridette Martens (01170-3456). De kosten bedra gen 25 gulden per persoon plus een klein bedrage voor het materiaal.

de Stem | 1983 | | pagina 19