.S.: ton vo >r Roosevelt Studiecentrum in Zeeland Inwoners Sas: kwart miljoen meer belasting Smit- schui miljo Sasse bedrijven vriendelijker voor het milieu 150.000 gulden minder voor SKW Terneuzen Stichtingei JUBILEUMJAAR VERPLEEGTEHUIS TERNEUZEN AFGESLOTEN Kampeerders op Sas' Kanaaleiland Scheepmaker en Kuiper over mensenrechten in Ter neuzen VOORSTEL G S. Ij Plaatselijk nieuws Biervliet Groede Om uit rode cijfers te blijven politierapport Inval in woning Verdachte van drug handel aangehouden GS eens met reconstructie kruising St. Annapolder -ZATERDAG 29 OKTC Oosterschelde maar begrotini I VD-fractie Oostl Ter Schorre ontwaakt uit feestroes Van onze correspondent TERNEUZEN - Een cabaretuitvoering voor het personeel in het Zuid- landtheater heeft gisteravond het jubileumjaar van verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen afgesloten. Het cabaret, dat de naam 'Het Laatste d gespeeld door acht leden van het personeel, die ;k kleding en decor hadden gemaakt. Na de uitvoe ring konden de personeelsleden met hun introducé(e) zich amuseren in c foyer v h< heater waar de band Telephone optrad. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Columnist/ slavist Nico Scheepmaker en hoofdredacteur Arie Kuiper van het weekblad De Tijd spreken vrijdagavond -4 no vember in Terneuzen over het onderwerp 'journalisten en mensenrechten'. Zij doen dit op uitnodiging van de afdeling Terneuzen van Amnesty In ternational. Het duo is te bel het schoolgebouw Leeuwtjes aan de 1- laan 28. Begonnen 19.30 uur en deentri 3,50. Scholieren r een riiksdaalder na van De wordt om ir binnen. Om het mogelijk té maken, dat alle personi Isleden deze avond konden bijwonen, werd hun werk in het verpleegte huis waargenomen door oud medewerkers. Het daverend slot van een jaar vol festivitei ten mochten ze niet missen. Begin april werd het jubi leumjaar geopend. Het was toen tien jaar geleden dat het verpleegtehuis zijn eerste be woner mocht verwelkomen. Een evenementencommissie, bestaande uit personeelsleden en bewoners, schaarde zich rond de tafel en bereidde een groot scala van activiteiten voor Normaal hield Ter Schorre al twee grote ontspan- ningsactiviteiten per maand, maar in verband met het jubi leumjaar moest er wat extra's aan toegevoegd worden. Het streven hierbij was vooral om de familieleden, kennissen en bekenden van de bewoners meer te betrekken bij het leven in Ter Schorre. De heer G van Kessel, hoofd van de dienst Welzijn: „De ev. nementen schoten midden in de roos bij de bewoners. De rote klappers waren het di ner voor alle bewoners en hun Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur maakt ernst met de vestiging van een Roosevelt Stu diecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Gedeputeerde staten hebben de staten officieel voorgesteld om 1OÜ.O00 gulden beschikbaar te stellen voor de tijdelijke aanstelling van een weten schappelijk medewerker. De functionaris moet de inrich ting van het studiecentrum voorbereiden en daarbij sa menwerken met de universi teiten van Amsterdam en Lei den. Eerder dit jaar was een dergelijke stap al aangekon- ieeland heeft een deel van 'ollectie voor hetstudiecen- m al binnen. Die bestaat uit boeken en geschriften die ren de grootste Roosevelt- ecte vormen buiten de Ver gde Staten. Het gaat om een enking van de Franklin D. jsevelt Four Freedoms Foundation. De gift werd een jaar geleden overhandigd ter gelegenheid van de uitreiking van Four Freedoms-medaille Onder andere aan prinses Ju liana en oud-minister Max van der Stoel. Er zijn verg le plannen om een Stic! Europees Roosevelt Stuc um op te richten waar\ etel ook gevestigd wordt Middel burg. jg.; In de Zeeuwse Sibliotheek, die volgend jaar in gebruik wordt genomen, komt waar- schi.jnlijk ook een Open-Uni versiteit. Samen met het Roo sevelt Studiecentrum kan daarmee het gemis aan uni versitaire instellingen in Zee land in belangrijke mate wor den gecompenseerd, schrijven, gedeputeerde staten. familie en de twee feestavon den in juli. Dagen erna waren de mensen nog in een feest roes." Ook naar de buitenwereld toe waren de lustrumactivitei ten succesvol. De kweekwed- strijd, waarbij de kinderen van alle lagere scholen het plantje „Suzanne met de mooie ogen" moesten doen op groeien, schonk de bewoners veel plezier. De Groot Terneu- zense Ouderendag bracht ouderen uit Axel, Zaamslag en Terneuzen bijeen voor een grandioos feest. De samen werking tussen bewoners, fa milieleden, peroneelsleden en vrijwilligers is uniek te noe men. Familie „Op een feest 2 n de men sen een arts -die man in die witte jas- ook meefeesten. In zo'n situatie kom je veel snel ler tot een contact,' aldus de heer Van Kessel. Was men vroeger wat huivérig om over al de familie bij te betrekken, nu is het vanzelfsprekend dat de familieleden welkom zijn. „We hopen dat we geer fami lie meer hoeden uit te nodigen maar dat ze vanzelf komen. Ze horen bij het leven van de be woners", vindt de, ..heer Van Kessel. „Het is erg 'waardevol om samen iets met je familie te beleven". Dat dat streven positieve gevolgen heeft, blijkt uit afge lopen maandag toen het één jarig bestaan van het koor ge vierd werd. Maandag was het een jaar geleden, dat er een zangochtend werd ingevoerd, maar in plaats van 's ochtends werd er besloten 's avonds te zingen. Een simpel feestje was de bedoeling. De heer Van Kessel: „Personeelsleden de den wat toneelstukjes; er werd veel gezongen en het Praetuus zat vol met familieleden, wat niemand had verwacht. Kijk, dat is nou de bedoeling". Gisteren is het jubileumjaar afgesloten. Toen was het tien jaar geleden, dat Ter Schorre officieel werd geopend. De slotfeesten betekenen echter niet dat de evenementencom missie op zijn lauweren gaat rusten. Er zijn al weer activi teiten gepland voor 11 en 18 november. Huldiging- Vanavond (zater dag) worden in café Willem Beukelszoon te Biervliet de door het gemeentebestuur van Terneuzen beschikbaar ge stelde bekers uitgereikt aan de kampioenen van de duiven sport in Groot Terneuzen. De ze overhandiging gebeurt door een functionaris van de ge- 1 In mei stond er ook een klederdrachtenshow op het programma - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER Een Walcherse boerin kijkt de kunst af van de bloemen schilder op de oude beroepenmanifestatie, die in mei werd gehouden. SAS VAN GENT - Na de Ijzergieterij zullen ook Zuid-Chemie en de Wal- senmolen in Sas van Gent binnenkort een milieu vriendelijker gezicht laten zien. Beide bedrijven ko men hoogstwaarschijnlijk in aanmerking voor een rijksbijdrage in de kosten van te treffen voorzienin gen, zo blijkt uit de aan biedingsbrief bij de Sasse begroting voor 1984. Zoals eerder gemeld kan de Ijzergieterij rekenen op een bijdrage van 760.000 gulden. Het bedrijf scha kelt over op hypermoderne en schone smeltovens en voldoet daarmee aan de normen van de wet lucht verontreiniging. Met die wet heeft ook Zuid-Che mie te maken. B en W van Sas van Gent tonen zich optimistisch over de kan sen op een rijksbijdrage voor dat bedrijf. Wat betreft de Walsen- molen, 'hinderlijk' gelegen in Sas' centrum, meldt het college dat een onderzoek gaande is naar het terug dringen van geluid- en sto- foverlast. Het college is hoopvol over een goede af loop. De meelfabriek heeft te maken met de wet luchtverontreiniging en de hinderwet. meente Terneuzen. De avond, die om 20.00 uur begint, staat verder in het teken van een gezellig samenzijn met mede werking van een dansorkest. Vesperdienst - Morgen (zon dag) houdt de coördinatie groep Regionale Evangelisatie West-Zeeuwsch-Vlaanderen een oecumenische vesper dienst in de Lutherse Kerk te Groede. Deze dienst begint om 17.00 uur en zal in het teken staan van het Luther-jaar. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Sasse bevolking moet volgend jaar 250.000 gulden me 'r belasting gaan betalen om het gemeen telijk huishoudboekje uit de rode cijfers te houden. De on roerend goedbelasting vormt met een stijging van 14 pro cent (goed voor 220.000 gulden) de hoofdmoot. Begrafenisrechten gaan met 50 procent omhoog, reinigings rechten, woonforensenbelas- ting en hondenbelasting met 5 procent en de andere gemeen telijke heffingen met 3 pro cent. Verder bestaan serieuze plannen om rioolrechten in te 'nieuwing telsel aan 2 ren n he zodr t Sas de rui e DIT 1984 var 1 uit de emeen- te Sas van Gent, die zoals in vrijwel alle gemeenten, wordt- gekenmerkt door de noodzaak om te bezuinigen of alterna tieven te zoeken voor wegge vallen rijksuitkeringen. In to taal moest het Sasse college van B en W op die manier bij na 650.000 bij elkaar zien te scharrelen. Behalve door belastingver hoging is men daarin geslaagd door andere posten te schrap pen of te verlagen. Zo gaat de bouw van een nieuwe gemeen tegarage niet door (besparing 99 mille) en worden vakatures op de secretarie niet vervuld, wat bijna 120.000 gulden ople vert. De weinig rooskleurige toe stand van de gemeentekas wordt daardoor nog enigszins in de hand gehouden. Voor on voorziene uitgaven is zelfs nog 57 mille opgevoerd, terwijl de gemeente een ton denkt te kunnen uittrekken voor nieu we plannen. Blijkens de aan- biedingsbrrief bij de begroting zal dat geld waarschijnlijk voor een groot deel opgaan aan het vernieuwen van riole ringen. Een onlangs ingesteld on derzoek wees uit dat de riool leidingen in de oude kern van Sas van Gent en in Philippine in een belabberde toestand verkeren. In afwijking van vorige ge legenheden behandelt de Sasse gemeenteraad de begroting dit jaar in twee etappes, op 23 en 24 november. De vergadering beginnen steeds om 19.30 uur. SAS VAN GENT - Kam peren aan de oevers van het kanaal Gent-Terneu- zen. Dat wordt volgend jaar mogelijk op het Ka naaleiland in Sas van Gent. Het Sasse gemeen tebestuur is van plan er een zogenaamd overloop terrein in te richten. In de 'piekperiodes' (Pinkster en bouwvakvakantie) kunnen toeristen daar tijdelijk hun tenten op slaan, als bestaande kampeerterreinen de toe loop niet kunnen verwer ken. Het Sasse plannetje past in het streven van gemeenten en provincie om in heel Zeeland over loopterreinen aan te leg gen. Volgens B en W van Sas van Gent is het Ka naaleiland daartoe, 'qua voorzieningen-pakket', bij uitstek geschikt. De inrichting staat op het programma voor de eer ste helft van 1984. De ge meenteraad hoort er dan meer over. GOES - Bij Het Kruidvat in de Ganzepoortstraat werd een inbraak gepleegd. Via het for ceren van de glazen toegangs deur is men de winkel binnen gekomen. Er worden 60 sloffen sigaretten en 8 sloffen shag ter waarde van 2270 gulden ver mist. Bij het grondwerkbedrijf J. C. van de L. uit Veghel, dat grondwerkzaamheden uitoe fent op de Nieuwendijk te Goes, werd een lastent ter waarde van 1000 gulden gesto len. De 32-jarige J. D. M. R. uit Goes werd aangehouden op verdenking van diefstal van een fiets, gepleegd op donder dagavond j.l. De fiets is terug gevonden. KAPELLEBRUG - Materiële schade ontstond gistermiddag om 14.00 uur bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de Gentsevaart te Kapelle- brug. Bestuurder E. D. uit Mortsel (B) wilde keren op de weg en werd toen in de flank geraakt door J. van E. uit Ter neuzen, die achter hem reed. TERNEUZEN - Gisteravond omstreeks acht uur ontstond een brandje op de tweede eta ge in de woning van J. P. P. aan de Geulstraat in Terneu- zen-Zuid. Op die etage, waar ook de cv-ketel staat, vatten door onbekende oorzaak wat kerstversierselen vlam. P., die in eerste instantie het vuur met een deken te lijf ging, liep hierbij een brandwond op. La ter werd het vuur met een poederblusapparaat bedwon gen. Er was nogal wat rook- en brandschade. De inmiddels gearriveerde brandweer hoef de niet meer in te grijpen. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen arres teerde donderdagnacht drie mannen, verdacht van diefstal in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. In de auto waarin zij zaten werd onder meer een doos met sloffen sigaretten aangetroffen. ZUIDDORPE - Bij een aanrij ding te Zuiddorpe werden gis termorgen twee personenau to's zeer zwaar beschadigd. A. H. uit Terneuzen reed over de Blijpolderseweg in de richting Axel. Uit tegenovergestelde richting naderde P. S. uit Phi lippine. H. begon, omdat de weg daar erg smal is, te rem men. De remmen blokkeerden, waardoor hij met zij n voertuig dwars op de rijweg kwam te staan. S. kon hem niet meer ontwijken en knalde tegen hem aan. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het sociaal-cultureel werk in de ge meente Terneuzen krijgt volgend jaar een korting op de subsidies te slikken van 7,25 procent of 150.000 gul den. De korting zal zo eerlijk mogelijk worden ver deeld over alle ontvangers van subsidies. Er is echter een potje van ruim 66 mille voor instellingen, waar de 'financiële pijn het ergst is'. Een en ander blijkt uit het ontwerp-jaarprogramma voor sociaal-cultureel werk in Ter neuzen. Het gemeentebestuur kan daarin de landelijke be- zuinigingsdrang niet ontlopen. Voor sociaal-cultureel werk bedraagt de landelijke korting 20 procent, voor bibliotheek werk 18,3 procent. Dat leidt er ook toe dat de subsidie aan de bibliotheek volgend jaar ruim 163.000 gul den lager zal liggen dan in 1983. Het ontwerp-programma ligt op zeven verschillende plaatsen in de gemeente ter inzage tot en met woensdag 16 november. Hetzelfde geldt voor de tweede wijziging van het sociaal-cultureel plan 1982-1985. Die wijziging heeft betrekking op het Project Mensen zonder Werk. De gemeente ziet dat nu voor vol aan. Na een proelpe- riode is er nu sprake van vol ledige erkenning, wat onder meer blijkt uit het opvoeren van de personeelskosten voor een projectleider. Beide plannen zijn op woensdag 9 november onder werp van een hoorzitting in de burgerzaal van het Terneu- zense stadhuis, aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - Vrijdag avond heeft de Middelburgse recherche een inval gedaan in de woning van de 29-jarige M. J. van B. te Middelburg op verdenking van handel in ver dovende middelen,- zoals hasj cocaïne en heroïne. De recher che had al enige tijd verden kingen en vatte post bij de wo ning. In een uur tijd verbleven negen personen korte tijd in genoemde woning. Toen de re cherche hen controleerde had den acht personen hasj op zak. Zij zijn allen overgebracht naar het politiebureau te Mid delburg en na verhoor heen gezonden. De hoofdbewoner en zijn 24- jarige broer F. A. van B. wa ren samen met de 34-jarige koerier J. W. K. tijdens de in val nog in de woning aanwe zig. Zij zijn ingesloten op het politiebureau. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse staten zijn gisteren akkoord gegaan met de verbetering van het kruispunt St. Anna polder bij Terneuzen. Het gaat daarbij om een vernieuwing van de verkeerslichteninstal latie en reconstructie van het weggedeelte. De staten stelden er 770.000 gulden voor beschik baar. Alleen PvdA-woordvoerster G. de Vries-Hommes pleitte voor een nadere bestudering van het plan, omdat de functie van het kruispunt drastisch zal verminderen wanneer vol gend jaar de Tractaatweg vanuit Axelse Sassing naar Terneuzen is doorgetrokken Ze vond echter bij de andere fracties geen gehoor. Verkeers-gedeputeerde J- de Voogd (VVD) wees er op, dat het kruispunt in ieder ge val een belangrijke functie blijft vervullen voor (brom) fietsers waarvan er dagelijks zo'n 1200 passeren. Bekeken is ook of niet beter een fietstun- nel kon worden aangelegd, maar dat zou 2,5 keer zo duur zijn en tot een geringere socia le controle leiden. Van een onzer verslaggevers GROEDE De fusie tusseil rk en prot. chr. lagere school te Groede is binnei bereik. Verwacht wordt dat nog in de loop van dit, schooljaar tot een akkoorq kan worden gekomen. „Er zit schot in de zaak en ili heb er dan ook alle vertroul wen in dat de zaak vrij sneT voor elkaar zal zijn", zei gistel ren voorzitter C. Vermeulen van het overkoepelende rij schoolbestuur in de gemeent. Oostburg. De fusie is noodzal kelijk, wil men althans iJ Groede bij de invoering val het basisonderwijs in 1981 Door Frans Boogaard DEN HAAG - Dat de pijler! dam in de monding van d« Oosterschelde er komt, staa' inmiddels wel vast. Technisch kan immers al-L les, behalve een scheet opl een plankje spijkeren, zoals een oude (Zeeuwse?) uit-1 drukking zegt. Maar terf koste van hoeveel geld? NieJ mand die dat durft voor-| spellen. 4» MEVROUW N. Smit Kroes En door haar geschuif met miljoenenbedragen, be neemt de huidige minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, ook het zicht op een helder ant woord. Hoogstwaarschij nlij k aanstaande dinsdag - „maar later kan ook; met Dolman weet je dat nooit", zegt een verongelijkte griffier - komt de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat opnieuw bijeen om met de minister de voortgang van de Oosterscheldewerken te bespreken. Ditmaal aan de hand van twee voortgangsrapporten: het dertiende (laatste half jaar '82) en veertiende (eer ste halfjaar '83). Van haar gewoonte om een schriftelijke vraag- en antwoordronde te houden vóór het mondeling overleg met de minister heeft de Ka mer in het laatste geval maar afgezien. Financieel zijn beide rapporten zo nauw met elkaar verweven, dat een afzonderlijke be handeling eigenlijk niet mo gelijk was. Daarentegen zou uitstel van de behandeling het laatste restje actualiteit aan het overigens niet onin teressante debat hebben ontnomen. No nonsense Dat wat de procedure be treft. Inhoudelijk zal het overleg met de minister zich toespitsen op de financiering van de werken, die vooral ook qua kosten steeds meer een uniek karakter krijgen. Dat is overigens minder de tan een onzer verslaggevers OOSTBURG - Omdat een eeds groter deel van de ge- eentelijke- en rijskssubsi- *es voor sociaal-cultureel s<eJv vvordt opgeslokt door in- hingen die werken met be- °epskrachten, is het zaak de- stichtingen via een efficië- ^tructuur goedkoper te la- Door bijvoorbeeld een sa menwerkingsverband (één ge euw, één administratie) tus-

de Stem | 1983 | | pagina 18